Wie betaalt de activiteit der communisten We luisteren naar Kerkelijke plechtigheden op de Jamboree DE OCEAAN POST II II $ct 1- ii Consumptiemelk- regeling RESTAURATIE GROOTE KERK TE ALKMAAR NADERE BIJZONDER HEDEN PARTIJ HOEFT NIET OP GELD TE KIJKEN „RADIO-HOLLAMD” Lek-organisatie klopt Drie Pontificale H.H. Missen Willy Vroomen gewond Mislukte revolver- aanslag Donderdag 29 Juli Verlaging bieraccijns Twee kinderen door vergif omgekomen CLEAR1NGKOERSEN A Pseudo koopvaardij- officieren NIEUWE PASTOOR TE N1EUWENDAM I EEN SCHEEPSKRANTl WOENSDAG 28 JULI 1937 o 1 I.V. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND" H.V. „ROTTERD. LLOYD" Werkloosheid in begin Juli Andere plechtigheden •tens By autobotaing in de hoofdatad bedroeg in de De minister Is echter bereid, om, indien be- Contróle op elkander 1 'abaretprogrsnima N 4) t M 4 Zondag 1 Auguatua vormt reeda dadelyk een grootach begin voor de Katholieke Ver kenner a Intrekking voor het buitenwettelyk gebied uitgeateld tot 1 Dec. Wegena oplichting veroordeeld tot tien maanden Hoe de geheime vergaderingen tegen politie-overval beachermd worden C hriatua-Koning-hulde te Haarlem Pontificale H. Mia Mgr. Giobbe Adrea der brouwerijen miniater Op grond hiervan en mede gezien de on zekerheid, welke tot dusverre over de intrek king der regeling mét ingang van 1 Augus tus a.s. ten gevolge van de regeeringswlsse- ling heeft bestaan, heeft de minister be sloten. de Intrekking nog niet op dien dat*n te doen Ingaan, doch deze tot 1 December •A uit te stellen. ieta toegenomen in verband met het aeizoen i 1 1 11 e i I 1 1 1 1 i 1 1 1 i 1 Pi «a I c i e 1030 12.50 Pascal- Gramo- 5 06 4 4 4? 4 4 •4 44 4 4 4 4 44 4 4 O 44 4 4 44 O 4 44 o 4- 44 44 4 44 44 4- 4 4 44 Het ging de oude C. P. H. v|jf jaar geleden niet financieel naar den vleese. Het dagblad „De Tribune”, zooals het gedurende lange ja- Koersen voor stortingen op 38 Juli 1037 tegen verplichtingen, luidende In: Relchsmarken 73,85, lires 9,61, peseta’s 8,85. 1. J «i K R te 3. c r d v i 1 1 1 1 n i i i t i n Vraagt proefnummer en tarieven aan: 44 1 b h v I 2. H. E. Mgr. J. P. Hulbers, Blsschop van Haarlem, heeft op voordracht van den Hoog- eerw. Pater Provinciaal der Augustijnen be noemd tot pastoor van de parochie van den H. Augustinus te Nleuwendam den Zeereerw. Pater Augustinus van Delden, uit Nijmegen. De aanwezigen vluchtten naar het platte dak en waren spoedig door de openstaande dak vensters en branddeuren van de woningen der partygenooten aan een arrestatie van de politie ontkomen. De politie vischte achter het net. Deze truck is eenige malen geconstateerd. In de Beethovenstraat op den hoek van de Apollolaan te Amsterdam zijn Dinsdag avond twee auto's tegen elkaar gebotst, waarbij drie personen gewond werden. Een van hen is de bekende wielrenner W. Vroo men uit Heerlen, die met een lichte hersen schudding naar het Wllhelminagaathuis is vervoerd. Verkiezingaactie koatte duizenden Het werkloosheidspercentage bedroeg in de eerste verslagweek van de maand Juli 1934; 239 pet., 1935 369 pet. 1936: 289 pet. Noodlottig recept van een doekoen Een der auto's een Cltax, kwam uit de rich ting J. M. Coenenstrast en reed tegelijk op met een tramwagen van Ijjn 34. De trambestuurder, die uit de richting Apollolaan een personenauto zag naderen, welke voor hem langs wilde gaan, stopte bijtijds, doch de chauffeur van de Cltax, die den anderen auto niet zag, reed door. Het gevolg was, dat de Citax met vrjj groove vaart door den anderen wagen in de flank werd aan gereden Zoo hevig was de botsing, dat de slag ervan tot op varren afstand hoorbaar was. Beide auto's kwamen in het plantsoentje ter plaatse terecht en werden geheel vernield. Dadelijk was hulp ter plaatse, waarna uit de wrakstukken vier personen werden bevrijd. Spoedig arriveerde een tweetal ambulance-auto's van den G.G. en G.D., waarmede Vroomen naar het Wllhelmlnagasthuis vervoerd werd, zoomede de 28-Jarige chauffeur van de Citax, die een hersenschudding van meer emstlgen aard had gekregen. Een passagier van de Citax. eveneens 28 jaar oud. die er met een beenfractuur was afgekomen, kon naar zijn woning worden ver voerd. Een jongeman, die in den door Vroomen bestuurden auto had gezeten bleek ongedeerd te zijn. De auto’s zijn kort na het ongeval weggesleept. Naar men ons mededeelde, is Vroomen's toe stand niet van dien aard, dat hy In het zieken huis verpleegd behoeft te worden. HU zal bij kennissen te Amsterdam worden ondergebracht, in afwachting van zijn vervoer naar de plaats zijner Inwoning. De laatste verklezings-gctie is door de C. P. N. intens gevoerd en men deed niet onder voor de bekende, financieel sterke partijen. Het heeft de C. P. N. duizenden gekost Dan rijst de vraagvanwaar kwam dit geld voor het bestrijden van deze enorme onkosten? Met van de Nederland- sche leden of donateurs van deze partij. Misschien zou het bestuur der C. P. K1. of de leiding der Sovjet-Unle hierop een afdoend antwoord kunnen geven. Het dag blad „De Tribune” is een half Jaar geleden van naam veranderd en noemt zich nu „Volksdagblad". Medewerkers en personeel worden tegenwoordig behoorlijk betaald en toch is het aantal advertenties niet noe- menswaardlg gestegen. Dit is voor een ieder te controleeren. Over het aantal abonne menten zyn geen vertrouwde gegevens te krijgen, doch de Inkomsten uit abonne mentsgelden spelen by een dagblad geen hoofdrol. EN MET ADVERTEEREN BEREIKT MEN ALLE VERLOFGANGERS, RKPATRIEERENDEN EN TOERISTEN. Van deze 463 600 verzekerden was in ge noemde week de geheele week werkloos 23,3 pet. (in de vorige verslagweek, 21 tot en met 26 Juni was dit percentage 239). Ten opzichte van de vorige verslagweek is de werkloosheid dus eenlgszlns toegenomen, een verschijnsel, dat zich In dezen tijd van het jaar steeds heeft voorgedaan, doch thans op een lager peil dan In de drie voorafgegane jaren. Ketoengracht BCD Amrt rrriam-CX 1 35 Ze 3 06 en 7 33 Aan deze Hulde zullen 3300 jongens deelne men en wel de kleine landscontingaaten ge heel en de groote naar verhouding van het aantal leden van dat contingent. In drie trei nen. ieder van 10 wagens, worden ze naar Haarlem vervoerd. Ze stellen zich op op het kerkterreln met hun nationale en groepsvlag- gen. De eerste trein vertrekt van het Jamboree station om 1496. de tweede een half uur later en de derde weer een kwartier later. De twee eerste treinen arriveeren aan het Haarlem- sche station. De jongens gaan aan den Noor delijken uitgang van 't station uit en steleln zich WAARIN HET DAGELIJKSCHE NIEUWS, VERSCHIJNT TIJDEN8 DE REIS OP DE MAILSCHEPEN VAN: Koaten op 520.000 gulden ge raamd vooratel van den miniater Met veel moeite wiat de vervolgde een veilig heenkomen te vinden Toen nu de mannen, die voor hun ven- sters op poet zaten, verschillende recher- cheurs in hun straat ontdekten, begonnen zij met hun radiotoestel te genereeren. In de woning, waar de vergadering zou worden gehouden, was de luidspreker aangezet. Plotseling begon de Mexicaansche hond te janken en dit was het sein „Gevaar! Po litie 4p aantocht!” Maandags houden de Padvinders dan nachtelijke aanbidding bij fakkellicht. Andere openbare plechtigheden worden voor de Katholieke Verkenners niet ge houden Zy volgen dus verder geheel het voor allen geldende programma. Alleen zal Mgr. Lemmens op 4 Augustus voor de Limburgers een H. MIs komen op dragen doch dit is geen algemeene open bare Katholieke plechtigheid. Opnieuw ryst de vraag: vanwaar komen dan de gelden van dit blad, dat zelfs kan wedyveren met een technisch goed verzorgd blad uit een onzer grootere provincie steden En zoo zouden wy door kunnen gaan. Kbnst- en feestavonden worden georganiseerd, reisvereenigingen opge richt, jeugdorganisaties ontvangen subsidies uit de party-kas. Vanwaar komt dit geld? Het geeft te denken! By 1053 srganen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 10 Juli 1937 In totaal 338.983 werkzoekenden Ingeschreven, onder wie 310.895 mannen. Van deze waren 313.604 werkloos, on der wie 299.533 mannen. Biykens een opgave van den directeur-gene- raal van Werkverschaffing en Steunverleenlng waren einde Mei 1937 46.687 arbeiders geplaatst by een werkverschaffing. Het bestuur van het Werkfonds 1934 heeft opgegeven, dat op 38 Juni rond 8600 arbeiders aan het werk waren met behulp van dit fonds. Op den Eersten Vrydag 6 Augustus zal de Blsschop van Haarlem, Mgr J. P Hul bers. een stille H. Mis opdragen aan het Hoofdaltaar op de Jamboree om half 8. De Katholieke Padvinders zullen onder deze H MIs gezamenlyk communlceeren. Daar toe heeft ieder der 45 vakken 'n eigen com muniebank en 45 priesters zullen dus tege- lykertyd de H. Communie kunnen ultrel- ken. Tenslotte wordt op Zondag 8 Augustus om 10 uur weer een plechtige H. Mis opge dragen aan hetzelfde altaar. De Celebrant hiervoor is nog niet bekend. Van 11 uur Zondagnacht tot de H. MIs van 7 uur des een Enkele malen kreeg de Amsterdatnsche po litie zekerheid, dat In het Oosten of Westen der stad een avond- of nachtbyeenkomst zou worden belegd. Door knap recherche-werk kwam mén achter het adres. Tydens de byeen komst wist de politie de woning binnen te dringen en trof hier de mannen In vergadering aan. Deze vergadering werd gehouden in de woning van een communistisch gezind gemeen- te-werkman Alle aanwezigen werden naar hes hoofd-bureau overgebracht en verschillenden later over de Belgische grens geleid. De directeur van den Ryksdlenst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 5 tot en met 10 Juli 1937 by gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 463 600 personen (de landarbeidersbonden met 74.800 leden zyn hierin niet begrepen). Een Jaar gevangenisstraf heeft op 30 Juli IJ. de Officier van Justitie geéischt tegen een 63- Jarigen brandstoffenhandelaar te Antwerpen woonachtig en tegen twee Amsterdamsche kooplieden, resp. 36 en 43 Jaar oud. die terecht hadden gestaan wegens oplichting. Een echt paar. wonende in de Volkerakstraat, dat den brandstoffenhandelaar van Jaren geleden kende, was daarvan voor een bedrag vai^ 450 het slachtoffer geworden, waarby de medewerkers van den man uit Antwerpen aan hun optre den een zeker cachet hadden gegeven door zich u't te geven voor koopvaardy-officleren. Ook de rechtbank, welke thans uitspraak deed in deze zaak, heeft het drietal schuldig ver klaard. en elk van hen tien maanden gevan genisstraf opgelegd. aan den Dinsdagavond omstreeks zeven uur heeft zich in het café van Th. W aan de Molenstraat te Lutterade een revolverdrama afgespeeld, dat gelukkig zonder ongelukken is afgeloopen. Ze kere De B uit Geleen, die een veete heeft met den caféhouder, stapte het café binnen, liep op den caféhouder toe en loste op hem eenige schoten uit een revolver. De schoten misten evenwel doel. W. vluchtte langs de trap naar boven, achtervolgd door De B. De caféhouder wist door van de eerste verdieping naar beneden te springen, een veilig heenkomen te vinden. Per flets ging De B. zyn vyand achterna, doch dezen heeft hy niet meer kunnen vinden. Toen De B. korten tyd later het café betrad, heeft de politie hem gearresteerd en is hy in het bureau Ingesloten. Hoewel hy verklaarde met kogels te hebben geschoten, heeft men geen spoor van dese kun nen vinden De revolver heeft de maak volgens zyn zeggen, in een tuin geworpen, maar ook deze heeft de politie nog niet kunnen ontdekken. Ten aanzien van de voorgenomen intrekking der consumptlemelkregeling In het zg.n. buiten wettelyk gebied, wordt ons van bevoegde zyde het volgende medegedeeld. Toen het door de depreciatie mogeiyk werd tot geleldeiyke afschaffing der landbouw-crisls- maatregelen over te gaan, besloot de vorige re- geering in principe tot Intrekking der consump tlemelkregeling tn het buitenwettelyk gebied. Aanvankelyk was als datum der afschaffing vastgesteld 1 April J.l. Daar dit tydstlp echter wegens de grootere melkproductie in de zomer maanden minder gunstig bleek, werd de Intrek king uitgesteld tot 1 Augustus as. Het ligt in het algemeen In de bedoeling van den minister van Economische Zaken, de reeds door de vorige regeering uitgestippelde lyn. om tot vereenvoudiging of afschaffing der land- bouw-crisismaatregelen te geraken, door te trekken, voor zoover althans de belangen van den landbouw zulks mogeiyk maken. De minis ter heeft zich dan ook beraden of de door zyn ambtsvoorganger genomen beslissing om de consumptlemelkregeling in het buitenwettelyk gebied met 1 Augustus a.s. in te trekken, kon worden gehandhaafd. Hein Is daarby gebleken, dat de volgende overwegingen voor Intrekking dezer regeling pleiten: 1. De huidige regeling, welke neerkomt op een vergunningstelsel voor hen. die In het bui- tenwettclyk gebied melk willen verhandelen en het vaststellen van mlnimum-verkooppryzen. Is voor de boeren niet van overwegende beteeke- nis. Eerst indien door vaststelling van mlnl- mum-inkoopprltzen een prys adn den boer zou worden gegarandeerd, zou de regeling ook voor hen van veel belang worden Het vaststellen van minlmum-inkooppryzen stuit echter af op groote bezwaren, o.a. wegens de daaraan verbonden contróle-moeiiykheden. 3. Afschaffing van de regeling kan voor de boeren ook hierom geen onoverkomeiyke bezwa ren medebrengen, omdat in het buitenwettelyk gebied voor de melk in den regel tegen be hoor! yke pryzen afzet by de zuivelfabrieken is te vinden. 3. De huidige regeling draagt een overwegend ambteiyk en gecentraliseerd karakter, zy be- teekent o.a. dat alle mlnimumverkooppryzen tot zelfs in de kleine plaatsen centraal door de Ne- derlandsche zuivelcentrale onder sanctie van den minister moeten worden vastgesteld. Het behoeft geen betoog, dat zoodanige overheidsbemoeiingen bezwaren opleveren. De minister is op grond van deze overwegingen tot de conclusie gekomen dat, wat de directe belangen der boeren betreft, zonder bezwaar het destijds genomen besluit tot intrekking op 1 Aug. a.s. zou kunnen worden gehandhaafd. Hy ziet echter niet voorby, dat de huidige re geling voor de dlstrlbuanten van de melk van zoodanige beteekenls is, dat hun belangen en daardoor indirect die der melkveehouders zouden kunnen worden geschaad, Indien de werking van de huidige regeling ten aanzien van de distributie, waar zulks noodzakelyk zou zyn, niet door een andere regeling zou kunnen wor den voortgezet. Het prachtige, zy het van eenvoudig mate riaal opgetrokken hoofdaltaar, dat dezer dagen Bereed zal komen, vormt het middelpunt van het geheele kamp en zal dan ook van heinde •n verre de padvinders wijzen op hun grooten plicht om zich op de eerste plaats tot God te richten, wy schreven hierover en over Je aan staande plechtigheden reeds meermalen al in Maart toen de eerste berichten loskwamen en kunnen daaraan nog hel volgende toe voegen: Het geheel zal ongetwijfeld een onver- geteiyk seboone plechtigheid ztjn. die des middags op denzelfden dag een alleszins waardig complement vindt in de Christus- Koning-halde In de Haarlemsche Kathe draal St. Bavo. ziektegevallen zoo n kwak- DEUT8CHLAND8ENDER 1671 M. 834 Het Keutecha Omroeporkest m. m. V. aollsten en harpduo. 9.30 Radlotooneel. Berichten. 1090 Pienovoordracht. Weerbericht. 11.20—1390 Dans- lek (Qr.pl.). Bltt'88EI„ 3M en 484 M. 333 M.: 13 36 Oramotoor.muzlek. 13.50 Balonorkeet. 130 Omroeporkest. 190—3.20 Oramo- foonmuziek. 590 Kielnorkest. 6 50 en 7.33 Gramofoonmuzlek. 8 20 Omroepor kest en solisten. 10.3011.20 Omroep- dansorkest. 484 M.: 1290 Gramofoonmuzlek. 12.50 Om roeporkest. 1.30 Salonorkestt 1.50290 en 5 20 Gramofoonmuzlek. 6 35 Klein orkest. 795 Qramofoonplaten. 8.30 Ba lonorkeet en reportage. 9.30 Symphonie- ooncert uit Ostende. 11.001190 Gra- mofoonplaten. Men zal trachten het Werkfonds in te scha kelen om de gelden by wyze van voorschot te verkrygen. In een begeleidenden brief doet de Minister uitkomen, dat deze kerk een der meest waar devolle monumenten van ons land is en dat daarom redding plicht kan worden genoemd van de Overheid. Men hoopt thans spoedig overeenstemming te bereiken. De minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen heeft aan het gemeentebe stuur van Alkmaar medegedeeld, dat de restauratiekosten van de Groote Kerk te Alkmaar geraamd kunnen worden op 530 000 gulden. De minister stelt voor, dat het Ryk daarvan zal betalen 53 procent, de Provincie en de Burgeriyke Gemeente leder 33 procent en de Kerk 4 procent. De inval was door de politie goed voorbereid Men wist by wlen men zyn moest. Op onop vallende wyze begaven zich Inspecteurs en rechercheurs niet in groepjes, doch afzonderiyk naar de straat. Men wist zeker, dat er in de woning verschillende menschen binnen moes ten zyn en op een afgesproken teeken ver schafte de politie zich toegang. Men kwam echter voor een volkomen verrassing te staan In de bewuste woning bevond zich niemand anders dan het echtpaar, dat er thuis be hoorde. Het raadsel van het plotseling verdwynen van de aanwezigen, die men meende aan te treffen, werd later opgelost. De samenwerking tusschen communistische bewoners In deze straat was goed georganiseerd. Allen wisten, dat er dien avond op dit adres vergaderd zou worden. De kans, dat de politie toch van een en ander op de hoogte zou zyn. was niet denk beeldig en voorzichtigheid was geboden. Nu paste men het volgend middel toe. Op onop vallende wyze waren er voor de vensters van eenige woningen aan het begin en einde der straat, waar ook partygenooten woonden, le den voor de ramen gaan zitten, die de voorby- gangers, welke de straat in kwamen terdege cpnamen. Nu zyn de rechercheurs voor de le den van de C. P. N. lang geen onbekenden meer. Dezen toch vertoonen zich dlkwyis op hun openbare vergaderingen en demonstraties en beide partyen nemen elkander dan goed op gc- hoe verschillend van nationaliteit en dus ook van taal, toch hier in één taal liturgische Misgezan gen zingen. Wel zyn alle Jongens van dezelfde nationaliteit zooveel mogelyk ook In hetzelfde vak geplaatst. Tydens de Consecratie klinkt bazuingeschal en wordt de vaandelgroet gebracht. Na de H. Mis stellen alle groepsvlaggen zich wteer in het middenpad op en doen de landsvlaggen den Internuntius uitgeleide ren heette, kostte de party veel geld. Adver tenties. waarvan ook een communistisch dag blad het hebben moet, kwamen vrywel niet binnen, en die er nog in stonden, brachten weinig op Met de abonnementsgelden ging het ook niet vlot en al was de exploitatie be- trekkeiyk goedkoop en verdienden medewer kers en redacteuren een zeer karig salaris, ter- wyi het technisch personeel wel eens zonder weekloon of met de helft naar huls werd ge zonden. toch bleef het blaf? gfld, koaten Opmerkelyk is het eebter. dat na de Am sterdamsche relletjes eeti ommekeer is geko men. Of Rusland voldaan is geweest door de actie, die hun Hollandsche partygenooten had den ontplooid en die voldoening heeft getoond door geld te fourneeren? Het is in leder geval na dien tyd steeds beter gegaan. Vergaderin gen door de C. P. N. in de laatste Jaren belegd, werden gehouden in groote zalen, zooals Con certgebouw, Bellevue. Apollohal, Carré en R, A I. te Amsterdam. K. en W. en Dierentuin In Den Haag, Doelenzaal en Nenyto te Rot terdam. Deze zalen krygt men niet voor 35 of 50 gulden per avond, doch kosten dlkwyis hon derden guldens aan huur. Het entrée, dat ge heven wordt voor deze avonden is hoogstens 10 cent en dan nog voor werkloosen vry of voor half geld. De onkosten van zoo n avond worden by lange na niet gedekt door de in komsten. Er moet ook nog reclame worden gemaakt en sprekers ontvangen honorarium, want ook volgelingen van Moskou doen hun werk nu eenmaal niet gratis. De reden hiervan Is, dat hy den belangheb benden dlstrlbuanten de gelegenheid wil geven, de tot nu toe geldende ambtelyke regeling te vervangen. Eventueele andere regelingen, welke, waar noodlg, de werking der huidige regeling zouden kunnen opvangen, ziet de minister In principieel geheel anderen geest, dan de thans geldende regeling. In stede van een centrale en ambtelyke regeling, zouden eventueele nieuwe regelingen In die streken, waar de toestanden zulks eischen, door de belanghebbenden zelf moeten worden getroffen en uitgevoerd. Wat voeren al die buitenlandsche communisten uit in oni land? Ook deze vraag is gemakkelyk te beant woorden. Agitatie verwekken, actie voeren en hun Nederlandsche party genooten van voorlichting dienen. Herhaaldelyk ia door de politie te Amsterdam geconstateerd, dat Duit- •che en Amsterdamsche communis ten geheime vergaderingen belegden in de woningen van partij genooten Deze vergaderingen worden hoog- door I 5 man bezocht. Band. 6 20 Berichten. 6.40 Causerie over Erasmus 7.00 Radlotooneel. 8.15 Ver- keerapraatje. 890 Carroll Gibbons en de Savoy Hotel Orpheans. 8.50 De BBC- Zangera. 9 20 Berichten. 9 40 Reportage. 9.50 Viool en plano. 10.20 Kerkdienst. 10.40 BBC-Orkest en sollet. 11.36 Sydney Kyte en zyn Band. 11.5012.20 Dans muziek (Gr.pl.). RADIO PARI8. 1848 M. 7 10. 820 en 11.20 Gramofoonmuzlek. orkest. (Om 135 Zang). 2.20 foonmuzlek. 306 en 4.06 Zang. Radlotooneel. 7 23 Zang 7 50 Plano- voordracht. 8.05 Zang. 89011.20 ,J>le Meistersinger von Nürnberg”, opera. KEULEN. 456 M. 6.50 Dreadener Om roeporkest. 8 50 Koningsberger Omroep orkest. 9.50 Gramofoonmuzlek. 12.20 Mi litair orkest. 195 Frankforter Omroep orkest. 2 36 Sollstenconcert. 4.20 Emll Rooea' orkest. 5.35 Cello en piano. 6 20 Militair orkest. 7.20 Gramofoonmuzlek. 8.30 Omroeporkest m. m. v. solisten. 10.5012.20 Landesorkest Gouw Baden en sollaten. Na wat wy In ons vorig artikel mededeel den over de actie, door communisten ont plooid, rijst onwillekeurig de vraag of men by de C. P. N. dan over zooveel geld beschikt en waar dit vandaan komt. De C. P. N. beschikt over geld en over meer dan--ooit het geval was. Dit biykt uit ver schillende onweerlegbare gegevens. -HILVERSUM I. 1875 M. AVRO-l Itzendlng. 8.00 Gramofoonmuzlek. (Om 8 15 Sport- repormge). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewyde muzlfk (Gr.pl.). 10.30 Het Arn hemsen Strijkkwartet en Gramofoon muzlek. 1145 Kovacs Lajos' orkest 1296 Gramofoonmuzlek en jamboreenleuws. 130 Planovoordracht 2 00 Declamatie. 2.30 Het Sylveatre-Trlo. orgelspel en gramoloonmuzlek 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4 30 Het Cantabllé-orkest 5 00 Voor de kinderen. 5.30 Vervolg con cert. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 AVRO-aana- orkest. 7 30 Planovoordracht. 8 00 Be richten ANP Mededeellngen. 8.10 Ko vacs Lajoa' orkest, orgelspel en gramo- fobr.muzlek. 10.00 Cabaretprogramma. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12 00 A VRO-Dansmuziek. Aan het hoofdaltaar zal als regel alleen door den hoofdverkennersgge.stelyke dagelijks om 7 uur de H MIs gelezen vrorden. Alleen op 1, 6 en 8 Augustus zyn er uitgebreidere plechtig heden. Op 1 Augustus draagt Z Exc Mgr P Giobbe. Pauselyk Internuntius te Den Haag een pontificale H. MIs op. Z. Exc. zal op dien Zondag door een commissie op de grens van Noord- en Zuld-Holland tusschen Hillegom en Bennebroek afgehaald worden De auto van den Internuntius draagt de Jamboree- en een geel witte vlag en ernaast gaat een verkenner. Met den auto van <1c Commissie voor de Ontvangst voorop rQdt de auto van den Internuntius langs den Letdschen straatweg, Zwarteweg. Leldsche Vaart, station Vogelenzang. Bekslaan tot voor bet kerkterreln. De komst van Z. Exc. wordt aangekondlgd door bazuingeschal en trommel- geroffel. In de middengang op het terrein, dat door paaltjes en touwen In vakken voor elk 300 jongens Is verdeeld, staan de groepsvlaggen als een eerehaag. De nationale vlaggen worden Mgr. Giobbe by diens gang naar het altaar vooraf gedragen. De groepsvlaggen worden dan rondom het terrein en de landsvlaggen rondom het hoofdaltaar gezet. Aan wearszyden van het altaar zyn tribunes opgeslagen, ter Evangelie- xUde het podium voor de gedelegeerden van de Jeugdveresnlgingen. ter Eplstelzyde dat voor de gezanten. Alle gezanten van de katholieke landen: Oostenryk, Hongarije, Frankryk, de Zuid-Amerlkaansche Staten, ena, alsmede de katholieke Ministers worden voor de plechtig heid ultgenoodigd. Ook zy worden door de offi cieels commissie van ontvangst naar hun plaat sen geleid. De jongens rullen zelf de Mis zingen. In over leg met het buitenland is de 8e Mis gekozen en hier zal weer biyken hoe juist het is dat by onze katholieke plechtigheden het latyn brulkl wordt, want al de Jongens zullen. vier aan vier achter een muziekcorps op. De landsafdeellngen by elkaar met de nationale vlag en een bord met den landsnaam voorop De Jongens uit den eersten trein gaan van het station naar de Kathedraal als de tweede trein aan het station arriveert. De derde trein rydt naar het goederenstation aan de West- gracht te Haarlem en de jongens daarvan loo- pen onmlddeliyk van dit station naar ae kathe draal. In deze kerk vormen de groepsvlaggen weer een eerehaag by de ontvangst van den Blsschop, Mgr J. P. Hulbers, wlen de lands vlaggen by zyn binnentreden vooruitgedragen worden. De landsvlaggen worden dan In de ka nunnikenbanken geplaatst By het vertrek van den Blsschop wordt dezelfde eerehaag en stoet gevormd. In de 8t Bavokerk worden gezongen het „Adoro Ts", en het Magnificat" Daarna houdt Z. H. Exc Mgr J. P. Hulbers. Blsschop van Haarlem, een toespraak, waarna gezongen wordt ..Christus vindt". ..Salve Reglna" en het „Tan tum Ergo" met den zegen met het Allerheiligste Hoe indrukwekkend zal het zyn als de Bls schop de zegen met het H Sacrament aan de jongens van zooveel nationaliteiten zal geven! Na afloop van de plechtigheid maakt alleen de derde groep der jongens een marsch door de stad achter het muziekcorps naar het per sonenstation en van daaruit vertrekt hun trein om ongeveer half zes. De belde andere groepen marcheeren onmlddeliyk naar het Goederen station aan de Westgracht en van daaruit ver trekken hun treinen resp om 17 06 en kwart over 5 uur De plechtigheid In de Kathedraal duurt byna een uur Dat de leden van de C. P. K. op elkander en op partygenooten uit het buitenland over en weer contrtle uitoefenen, bewyst het bestaan van een z.g. „Lek-organlsatie". Een buiten- landsch communist of een Hollander, die tot de C. P. N. Is toegetreden, wordt door het be stuur of andere vertrouwde leden getest. Men vertrouwt hem niet en vermoedt, dat hy tot een andere party behoort of mogelyk In ver binding staat met de politie als „versllcheraar” of spion. Deze man nu wordt op een ge heime byeenkomst ultgenoodigd. Hierby wordt hem een adres opgegeven, waar de volgende byeenkomst zal worden gehouden. Dit adres bestaat wel. doefi van een vergadering of by eenkomst zal dien avond geen sprake zyn. Op den bewusten avond, welke aan het toekom stige Ud Is medegedeeld, als zynde de datum van de volgende byeenkomst, wordt dit adres door vertrouwensmannen der C. p. N. terdege in het oog gehouden. Verschynt bet asplrant-lid op het aangege ven uur niet aan dit adres, dan vermoedt men met een tegenstander of spion te doen te heb ben gehad en ziet men rechercheurs in de buurt, dan is dit bewys onomstooteiyk gele verd. Komt de man zich op tyd aan de woning vervoegen, dan wordt hy aldaar aan den deur post door de controleurs opgevangen en kan hy als een vertrouwd toekomstig lid worden beschouwd. Meerdere malen is door de politie in onze groote steden geconstateerd, dat po- lltie-auto’s, die uitrukten, door communisten per flets of motorrijwiel werden gevolgd. Tij dens de onlusten te Amsterdam In 1934 Is her haaldelyk vastgesteld dat de heeren toen zelfj over auto’s beschikten. Dat de politie by dergeiyke invallen ook voor verrassingen komt te staan, laat zich begrypen. Zoo wist men, dat er een ge heime vergadering zou worden gehouden In de woning van een bekend Amsterdamse!» communist. De straat waar deze man In woonde, staat by de politie bekend als een broeinest. Hier wonen talryke communis ten. Zy heeft een tamelyke lengte en be staat uit woningen van drie étages en hul zen met platte daken. Kortgeleden heeft zich in de dessa Slden- gok, district Batoer (Bandjarnegara) een geval voorgedaan, waaruit weer ten duideiykste ge bleken Is, dat sommige doekoens een werkelyk gevaar beteekenen voor de eenvoudige en domme dessabevolking, die in onvoorwaardeiyk den raad van zalver opvolgen, aldus het Bü. Een gezin In bovengenoemde dessa, dat nog al eens bezocht werd door ziekten, ging om genezing te zoeken naar een doekoen, die het den raad gaf op Kllwon eenige padden te van gen. te bereiden en op te eten. Hoe ongeloofwaardig het ook moge klinken, de familie deed wat de doekoen haar voor schreef. Het vleesch van de padden werd be reid en opgegeten, met het gevolg dat twee kinderen er ziek van werden en nog denzelf den dag stierven. De gouvemementsarts van Bandjarnegara, hiervan op de hoogte gebracht, toog er yilngs heen en smaakte de voldoening de twee andere personen in het leven te kun nen houden. Het moet erkend worden, dat aan den godsdienst op de Jamboree de eereplaats la gegeven, die hem toekomt. In bet bij zonder heeft de Katholieke Eeredlenst ge legenheid zich soowel in grnotM-he plech tigheden als In de meer Interne zlelsorg te ontplooien. Het aantal katholieke deel nemers aan de Wereldjamboree der pad vinders bedraagt dan ook ongeveer 90M. d.L bUna het derde gedeelte van hei totaal (38.0001. De Bond van Nederlandsche Brouwej-yen heeft dezer dagen in een adres aan den Mi nister van Financiën om verlaging van den bieraccijns gevraagd en daarvoor de volgende gronden aangevoerd. De te hoog opgeschroef de accijns drukt nu 13 maal zoo zwaar als vóór 1917. De schatkist ondervindt hiervan na- deelen; het biergebruik en dus ook de accyns- opbrengst zyn thans nog niet de helft van 1930. De brouwerijen teren In en het koffie- hulsbedryf verkeert in een noodtoestand. In dit bedryf heeft de elders optredende opleving geen verbetering gebracht. Dit alles komt onder meer, omdat het bier te duur is moeten biyven vanwege den accynk. Zoodoende is Nederland veel soberder dan de omringende landen, waar per hoofd wel tien maal meer bier gedronken wordt dan hier. Tenslotte somt het adres op, welke offid- eele Instanties zich in de laatste jaren voor accynsverlaging hebben uitgesproken; in dese lyst worden naast den vorigen Minister van Financiën onder meer de Nyverheldsraad, tal- loose Kamers van Koophandel en andere orga nisaties genoemd. langhebbenden aanvaardbare regelingen aan hem zouden voorleggen, daarop zoo noodlg als sluitsteen een zoodanige sanctie te verleenen, dat zy kunnen worden uitgevoerd. HILVERSUM II. 301 M. 8.009.15 KRO 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00It.lMI Nf’RV. 8.009.15 en 10.00 Gramo- foonmisalek. 10 15 Morgendienst. 1C.45 Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig hsUuur. 12.00 Berichten. 12 15 KRO- orkest en gram.pl. 2 00 Handwerkles. 3 06 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonmuzlek. 3 45 Bybellezlng. 4 45 Cursus handen arbeid voor de jeugd. 5 15 De Gooilsn- ders en gramotoonplaten. 7.00 Berichten. 7 15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Reportage 8.00 Berichten ANP. Herha ling BOB-berlchten. 8.15 NCRV-Orkest, Heemsteedsch Christ. Gemengd Koor en solisten. 9 45 „In vacantlestenunlng", causerie. 10 15 Berichten ANP. 10.20 Vervojg concert. 11.2012 00 Gramofoon muzlek. Hierna Schriftlezing. DKOITWICH. 1500 M. 1195 Gramofoon muzlek. 12 06 BBC-Wels-orkest en so llet. 1.06 Alt en tenor. 1.35 Gramofoon muzlek 2.05 Het Olof Sextet. 2.50 Gra mofoonmuzlek. 3.35 Stedeiyk Orkest Bournemouth en soliste. 6.06 Gramo foonmuzlek. 590 Ben Oakley en zyn

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 6