De avonturen van Stan en Pol 1 ■Ji om den da^ a van Kardinaal Pacelli F 250. F 750.- NANCY STEELE wordt vermist! A Een „portret” x K DONDERDAG 29 JULI 1937 Een reuzenkijker DIPLOMAAT EN APOSTEL De geluk s- minuut i Pisa’s scheeve toren Hoe hy overeind wordt gehouden Luchtreuzen Jij blijft zitten! LUC l Gründgens en Shakespeare Schitterend redenaar, die „Rome doet uitloopen,” wanneer hy in de Eeuwige Stad preekt bij verlies van een hand, een voet of een oog. Heldere geest en krachtige wil Zal hy nieuwe wonderen van het heelal voor om ontsluiten? .«Mb A I I C* A DAMMÜ’C °P 011 blad zlJn >neevolge de verzekenngsvoorwaarden tegen I? *7^0 - b« levenslange geneele 01 I «I AA r>VJI W O on«e’allen verzekerd voor een der volgende ultkeeringen vFVZa" verlies van belde armen, AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UIT ER LIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL - verhieven XIII en EEN ONTMOETING IN HET DUISTER WILLINK Naar de gelijknamige Fox-film 14 (Wordt vervolgdJ li I t HU klom op het kozün en keek naar binnen. Daar zag hü in een knus kamertje een oud vrouwtje zitten, dat droevig voor zich uit keek. Wat zou er aan schelen, dacht Pol. Pol tikte tegen het venster. Het oude vrouwtje hoorde het niet en Poi tikte nog eens, nu harder. Eki ja hoor, het vrouwtje stond op en keek naar het venster. Pol tikte nog feens en nu kwam het vrouwtje naar het raam toe. Hoe verbaasd keek ze, toen ze daar een kaboutertje zag staan. Vlug deed ze het raam open, en Pol wipte naar binnen. lindervormlge toren naar de zuidzUde en zoo ver, dat zün top een afwijking van meter van het loodrechte vertoonde. zal door foto-electrische cellen worden heven, hetgeen aan de observatie ten ten goede zal komen. 1800 vol- nam hU een vel papier en een fleschjè Hjm zoo stelde hü den volgden brief samen; aanbeveling komt tot hier, zeker niet die - mijn echtgenóote. Dat Is een afspraak. Meer niet Maar er was in dat optreden, in dien lieven eenvoud, genoeg, om duidelUk te- maken, dat Sheila een kind van de goede soort was en dat Danny den hemel mocht danken, dat hü onverdiend zulk een .Jlef dier" had gevon den. om zUn eenzaamheid te deelen, om den kost voor te verdienen en om aan goed te maken, wat hU jegens velen misdreven had. k ar lag hü dan op een oeroude -orden sofa, liet zich bedienen i, dat toch feitelük niemand Dus was Sheila overstelpt door de twee tegen gestelde emoties, door den dood van haar ge liefden pleegvader en door de komst van den man, dje zü voor haar heuschen vader hield.... ze eenige, om- dle t kan u dadelijk kilometer per maar slechts einlgen weten, hoeveel meter j wel noodlg hebben om met die vaart te stoppenl Iedere automobilist vertellen. hoeVeel 1 zijn wagen haalt, Maar de zieke genas niet. Integendeel, nimmer kwam de Dood op zóó zachte voeten en ging het leven zóó onmerkbaar heen. En al dien tijd bleef Danny onbeweeglijk staan wachten in de voorkamer, tot eindelUk en ten laatste de dokter en Sheila bi/ hem binnentraden. En nóg weer duurde het geruimen tüd, eer Sheila zich kon afvragen, wat deze vreemdeling hier deed. Danny deelde haar op zijn schutterige manier (hjj was nimmer een vlot spreker geweest en de schier elndelooze celstraf had hem nog veel stiller en zUn tong nog onwennlger gemaakt) mee, dat hU haar vader was. Dat was haar tweede groote emotie in zóó kort tijdsbestek. Het was hem onmogelUk, iets hartelijks en troostends te zeggen tot dit schepseltje, maar hjj meende het goed met haar, dat merkte zU wel en dat verwachtte zü natuurlijk ook. En het was maar gelukkig, dat zü niet kon raden, hoe Danny haar Jimmy (die onder ons gezegd haar vrUertje was) bü zün kraag gepakt had en de deur had uitgezet, op die vanouds bekende eigengereide manier van hem, die meende, dat hU maar altüd alles doen mocht.... Tusschen Gustaf Gründgens en de directie der Tobis is een overeenkomst gesloten, waar door Gründgens voor de Tobis Shakespeare’s co- medle: „Driekoningenavond” zal verfilmen. Gründgens zal deze film regisseeren volgens een geheel nieuwe ensceneering, die hU reeds toe paste bü het tooneelstuk van dien naam, waar van enkele dagen geleden onder zijn regie de première te Berlün ging. Ze geloofde haar oogen niet, toen ze daar een heuschen ka bouter voor zich zag staan. Pol was niets bang en hij klom direct op tafel toen vroeg hu met zün fUne stemmetje wat er aan scheelt^VHet vrouwtje vertelde hem daarop dat haar poes, die ze reeds vijftien jaar had, eensklaps ziek was gewor den en gestorven was. Daar had ze nu verdriet om. jeschlktheld tot werken door >elde beenen of beide oogen ipenden inkt- j stootte het pakje in de grijpende hand tegen den Inktkoker, die omtuimelde, juist over het rose briefje van dr. Bernardin. „Mijnheer, u is eqn ezel,” riep dr. Bernardin in gerechte verontwaardiging uit. „Het eenige wat u schijnt te kunnen doen, van hetgeen u doet, is dien inktpot heelemaal leeg te gooien op mUn brief.” De portier zweeg van pure ontsteltenis en de ietwat bejaarde heer zag dr. Bernardin een oogenblik aan, wendde zich om en verdween door een deur In de gang. .Mijnheer, maar u is gek! Dat was meneer Georges Dauderot!” stamelde de portier. „Dan ben JU ook een ezel, want dat had je mU direct behooren te zeggen!” antwoordde hem de jonge chemicus. De telefoon belde; de portier luisterde onder- danigst. „D’r zit nog wat voor u op,” constaterde daar op de portier, „u moet bü meneer Dauderot komen.” „Dus krüg ik toch mün zin,” ging dr. Ber nardin op het bevel in. „Wacht maar! U zult nog spüt genoeg heb ben van uw uitlating'!” waarschuwde de portier. „Volgt u mU maar.” Toen dr. Bernardin bü Georges Dauderot binnentrad, liep deze zenuwachtig heen en weer. Plotseling bleef hü staan, zag Bernardin doordringend aan en vervolgde zün home-dra- verü op de korte baan. „Laat ik u vertellen,” begon hü opeens, „dat uw\geluksmlnuut beleeft. Hoe heet u?" anders was dan Nancy Steele, de erfgename van de Steele-mlljoenen. Er waren oogenbllkken, dat Danny dit vergat; dat hü werkelük een eigen dochter in het meisje zag en het dient te worden erkend, dat hü goed en vriendelük voor haar was, ook al had hü er nu niet bepaald veel slag van, om dat te toonen. Maar des nachts (in zün langjarige cel straf was hü ernstig gaan lijden aan slapeloos heid!) lag hü te piekeren en te wrokken.... hü moest dan toch maar tot een besluit komen! Het kon niet blüven, zooals het wis.het was het beste, dat hü een anonymen brief schreef aan Michael Steele, dat zün dochter nog in leven was en dat hü de som maar moest ver dubbelen, dan zou Nancy levend en gezond tot hem terugkeerenZeker! Dikt was dan maar het beste! Dan had hüzélf een onbezorgden ouden dag (want hü was nu weldra zeven en vüftlg en er was natuurlük geen schün van een kans, dat hü ooit ergens arbeid zou kunnen krügen!) en dan was alles weer in het reine. Maar Sheila had óók haar zorgen! Zü was immers in het geheim verloofd met dien Jimmie van haar en door de plotselinge gebeurtenissen zag zü hem heelemaal niet meer! Jimmie had haar niet durven opbiechten, dat hü een beetje doodsbenauwd was voor dien ongellkten beer met zün Uzeren spierkracht, die haar vader bleek te zün en hü toonde zich niet erg geneigd, om naar New York te komen en haar een bezoek te brengen. Liever zocht en vond hü redenen, waarom dit voorshands niet mogelük was en daarbü hoefde hü niet eens te liegen; er was inderdaad van allerlei, dat hü moest doen! bij een ongeval met doodelljken afloop steeds over de oceanen zwalkte) kwam opdagen. In de hevigheid van haar verdriet was het nog niet eens tot haar doorgedrongen, dat zü nu alleen op de wereld was komen te staan. Maar nu, nu haar eigen vader plotseling verschenen was, besefte zü dat haar beschermer haar was ontvallen en dat ter zelfder tüd een nieuwe toe vlucht In zicht was gekomen. Dus ging zü ver- trouwelük naar Danny toe. streelde schuchter even zün ruige jas en zei: Vader.... Dr. Weeds had van Shella verklaard, dat zü „een Met dier” was en dat moge misschien wat plomp ultgedurkt zün, het was toch heelemaal niet gek gekenschetst. Zü was een allerliefst meisje en daar was alles mee gezegd. Zü was zeer ontroerd, dat op ditzelfde oogenblik. dat haar zoo geliefde pleegvader haar ontviel, haar wer kelijke vader (die, naar haar altüd was verteld Honderd jaar later scheen het doodsoordeel over den toren te zün uitgesproken. Door In zinking v^n den zandigen bodem’ neigde de cy- wel 4.27 Reeds liep men rond met de gedachte om de cain- panilo, ondanks zün hcoge waarde, af te bre ken, omdat de toren een gevaar voor de om wonenden en voorbijgangers had kunnen zün. Gallileo Gallilei. de groote geleerde, die de eerste was, die durfde beweren, dat de aarde draalde, deed met den scheeven toren van Pisa zün eerste proeven over den vrüen val. Gallilei was toen een der weinigen, die vast hielden aan de meening, dat men den toren, ondanks de inzinking, gerust kon laten staan. Thans heeft men een interessante methode aangewend, om het kostbare bouwwerk aan den grond vast te „naaien", en wel met niet minder dan 350 cementen naalden. Men heeft door het fundament van het ge bouw talrüke gaten gemaakt met een door snede van zes c.M., welke diep in de aarde wer den geboord. Deze gaten worden met cement opgevuld. Daardoor ontstaan de z. g. cementen naalden, welke ver door het fundament dringen en het bouwwerk het noodige houtvast geven. Uit voorzichtigheidsoogpunt heeft men 350 dergelüke naalden aangebracht, om den schee ven toren zoo goed mogelük te steunen. Toen men met dit werk begon, besloot men den ge- heelen toren nog eens grondig te herzien en te restaureeren. Het is te hopen, dat de be roemde scheeve toren van Pisa nog vele jaren een sieraad en tevens een aantrekkingskracht voor de £tad Pisa zal blüven! En dit is tevens te wenschen met het oog op de groote sommen gelds, welke reeds voor de restauratie en het behoud van den toren zün aangewend en waar voor zelfs de grootendeels arme bewoners ^an de stad zich offers hebben getroost. De grootste sterrenküker der wereld, opgesteld op den Palomarberg nabü Los Angeles, meter boven den zeespiegel, nadert zün tooling. De ingebruikneming van dezen küker zal een mülpaal beteekenen In de wereld van de cosmlsche wetenschap, die met verlangen den dag. waarop dit zal geschieden, tegemoet ziet. Het gereed komen van de grootste sterren wacht ter wereld Is niet alleen voor de astro nomische wetenschap een groote gebeurtenis, maar voor de heele menschheld, want met het nieuwe reuzenoog van 5 meter diameter zullen talrüke nieuwe wonderen van het heelal voor ons worden ontsloten. De voorbereidingen tot de inrichting van de Palomar-sterrèowacht hebben een tüd van twaalf Jaar in beslag genomen. Ontelbare be rekeningen moesten worden gemaakt, alvorens de beslissende keuze op de plaats van opstelling viel. Twee jaren namen de voorbereidingen en het gieten van de lens, waarvan alleen reeds de afkoeling büna vüf maanden duurde, in beslag. Nog langer duurde het slüpen, waarbü vüf ton nen glas noodig waren. Tenslotte moest dit wonder over een afstand van 6000 meter met een specialen wagen naar de plaats van be stemming worden gebracht. Thans Is men eln- delük zoo ver, dat het oog in de buis kan wor den geplaatst. NANCY LEEFT BEWIJS VOORHAN DEN ADVERTEER IN AVONDBLAD EVENING MAIL VRIEND Steeds opnieuw komen uit de Vereenigde Sta ten berichten over plannen betreffende den bouw van nieuwe reusachtige vliegtuigen, welke Amerika voor den Nóordatlantiek heeft bestemd. Ofschoon men al deze berichten nu niet be paald serieus behoeft te nemen, Is hèt toch interessant de Amerikanen in hun doen en laten op dit punt te volgen. Een practische grondslag in dezen vormen ongetwüfeld de ervaringen, welke men op de reeds bestaande regelmatige vluchten over den Stillen Oceaan met de moderne vliegbooten opdeed. De route over de Pacific Ocean is on getwüfeld een schoon succes van al hetgeen er reeds is gedaan op het gebied van het overzee- luchtverkeer. Thans komt uit New-York het bericht, dat de Pan American Airways, de grootste Ameri kaansche luchtvaart-maatschappü, zes groote vliegbooten heeft besteld. Deze worden door de Amerikaansche pers „vliegende hotels” genoemd en moeten plaats bieden aan 72 passagiers en een 8-koppige bemanning. De watervliegtuigen worden gebouwd ‘in de Boeing Vliegtuigfa brieken en worden van alle nieuwe, hypermo derne vindingen voorzien, welke het Ameri- kaansch vernuft in de laatste jaren heeft be dacht. De machines wegen 40 i 50 ton en moeten 23.000 liter brandstof kunnen meevoeren, welke in tanks en draagvlakken worden ondenge- bracht. De vier motoren der vliegtuigen kunnen een capaciteit van 6000 PK. ontwikkelen; de machines moeten een snelheid van gemiddeld 300 K.M. per uur kunnen ontwikkelen. De romp van het vliegtuig bestaat uit drie over elkaar liggende 'dekken, welke door trap pen met elkaar verbonden zün. De cockpit voor de piloten bevindt zich vooraan op het boven dek en hierachter aansluitend liggen de slaap- cabines voor het personeel en (jaarachter ten slotte een ruime bergplaats voor de vracht en de poststukken. De passagiers vinden comfort in de cabines op het middendek. Hier is ook een keuken, ge heel electrisch. Naast de slaapcabines vindt men een eet- en rooksalon. De muren in de passa giersruimten sluiten elk geluid van buiten af, zoodat de reizigers geen last hebben van het geronk der machines. Het onderste dek wordt gebruikt voor de vrachtgoederen van grooten omvang en zwaar gewicht. De vier motoren van de lucht reuzen worden geleverd door de Amerikaansche firma Paul F. Wright. Zü bezitten een capaciteit van elk 1500 PK. en' zün de sterkste motoren, welke ooit voor vliegtuigen werden gebruikt. Iedere motor bezit 28 cylinders. Gedurende de vlucht kunnen aan de motoren reparaties geschieden, daar binnen In de beide draagvlakken smalle gangen, z.g. kruipgangen, worden aangebracht, waar de mecaniciens hun werk kunnen vetr- rlchten. in zeven talen: Fransch. Itallaansch, Spaansch, Portugeesch, Dultsch, Engelsch en Latün. zon der ook maar zün toevlucht te nemgn tot ook maar de geringste aanteekening. Wanneer men hem met neergeslagen oogen voorpü ziet gaan, lükt het alsof de stilte zün eenlg gezelschap is. Welnu, hü Is een schitterend redenaar, die .Ho me doet uitloopen", wanneer hü in de Eeuwige Stad preekt. Kardinaal Pacelli verzet 18 uur werk per dag. Hü neemt slechts een half uur wandeling op den Plncio, en dan nog in gezelschap van een boek. Hü tan Zün verpletterende dagtaak slechts het hoofd bieden door een voorbeeldige organisatie. Zün nauwkeurigheid Is feilloos. Zekeren dag, dat hü te Rome den trein van 11 uur moest ha len. schertste de stationschef: „Wedden dat de kardinaal te laat Tromt? Maar de fascistische treinen moeten op tüd vertrekken. Als het noo- dlg 4s vertrekken we zonder hem." Welnu, te drie minuten voor 11 verscheen de kardinaal op het perron. Hü drukte de aanwezige persoonlük- heden en dsrj stationschef de hand en klom In zün wagen. T^ll uur precies fasclstlschen tüd zette de trek» zich in beweging. Maar zün diepste wezenstrek Is zün diep In wendig leven. Als Pausel ük Legaat op het Eucharistisch Congres té Buenos Aires maakte zün intense Ingetogenheid grooten indruk op de beweeglijke en vurige Argentünsche bevolking. Hü Jegd het traject van de processie af op een rollend platform, getrokken door levieten. Vóór het Allerheiligste, onder den gouden baldakijn, bleef hü geknield, de gevouwen handen eventjes steunend op den rand van het gedragen altaar, de oogen gesloten. Een ooggetuige verzekerde mjj, dat hü twee uur in deze houding bleef, zon der dat zün lichaam ook maar een oogenblik zün onbeweeglükheid opgaf. Toen men hem' de onstoffelüken film van de plechtigheid vertoonde, riep hü uit: 1 „Hoe schoon! Maar ik heb er niets van gezien.” En de getuige, waarvan Ik sprak, merkte glim lachend op: „Eminentie, dat ligt aan U.” Den avond van*een dezer congresdagen maak te hü met een der geestelüken van zün gevolg te voet een wandeling door de roode voorstad van Buenos Aires, die, daar het er wemelt van anarchisten: communisten en obscure indivi duen. voortdurend door de politie bewaakt wordt. Meester van zichzelf als altüd, kalm en zacht, ging hü door de straten, waar de lieden verwonderd en gewonnen waren, glimlachend tegen de kinderen, die de vrouwen naar hem op hielden. opdat hü ze zou zegenen, omgeven door een vereering. die hü in eenen bü deze duistere bevolking had opgewekt. p büna alle mogelüke manieren had de f I jonge doctor in de chemie, Bernardin, getracht een aanstelling te krügen In het enorme staalbedrijf der Soclété Anonyme Geor ges Dauderot et Frères, toen hem op een zonnl- gen Augustus-mlddag nóg een methode te bin nen viel. Toen hü de Idee eenmaal had, ver wonderde dr. Bernardin er zich over, dat hü aan deze mogelükheld elgenlük niet eerder had gedacht. Hü vond het een gouden Idee, omdat het geboren was, terwül hü peinzend lag te luieren in de warme zonnestralen en omdat hèt hem waarschünlük een gouden tüdperk openen zou. Na drie weken was hetSdr. Bernardin reeds gelukt een resultaat te verkrijgen. Door bemid deling van eenige vrienden was hü voorgesteld aan mevrouw Georges Dauderot, en hü had een uitstekenden indruk gemaakt. Slechts enkele weken daarna bezat hü een persoonlüke aan beveling van haar, geschreven op rose papier en gericht aan haar echtgenoot, om toch vooral dr. Bernardin een goede kans te geven in het laboratorium van de firma. Dien dag voelde dr. Bernardin zich reeds aan gesteld en hü ging den volgenden morgen de groote Voort voor de enorme moderne fabrieks gebouwen binnen, als begon hü voor de eerste maal zün chemische taak voor rekening van Georges Dauderot et Frères. Toen hü zich evenwel vervoegde bü den hoofdportier, daalde zün geluksstemmlng spoe dig met verrassende snelheid. De portier ver zekerde hem met de meest aanvaardbare argu menten, dat Iemand als de heer Georges Dau derot persoonlük niet te spreken was. Zelfs de mededeellng, dat dr. Bernardin een aanbeve ling van zijn echtgenoot* bü zich droeg, had geen effect op den geroutlneerden portier. Ten einde raad, haalde dr. Bernardin. die inzag dat persoonlük prestige noch welsprekend heid eenlg gewicht in de schaal legden In zün voordeel, de met alle voorzorgen bewaarde rose enveloppe voor den dag en hü spreidde met veelzeggende gebaren het rose briefje voor den portier open. Wat doet men al niet, wanneer men, ten einde raad, tracht een portier van zün stuk te brengen en een toegang te forcee- ren. Doch de portier bleef onbewogen: „Zelfs met dien brief kan Ik u niet aandie nen. Münheer Dauderot Is niet te spreken, wan neer hü u niet heeft uitgenoodlgd.” Op dat moment kwam een ietwat bejaarde heer zenuwachtig druk de portiersloge binnen en greep naar een pakje brieven boven het rose blaadje postpapier en naast den geoj pot van den portier. Ongelukkig p-j ooals men weet is een van de meest Inte- fj ressante historische bouwwerken in Italië de beroemde scheeve toren van de stad Pisa. die het kleine stadje zelfs tot een vreem delingencentrum heeft gemaakt. De toren werd gebouwd in 1173 door Maestro Gerardo en in 1350 door Thomas Pisano vol tooid. «Honderd en tachtig jaren heeft het dus geduurd, alvorens d? transen, met de acht zul len versierd, oprezen en een hoogte van 55 me ter hadden bereikt. daatskwesties, van het Romeinsch en het inter nationaal recht. Reeds nu specialiseerde hü zich op de kerkelüke aangelegenheden van Duitschland. In 1912 wordt hü secretaris van dezelfde Congregatie en consultor van het H. Officie. 13 Mei 1917 wordt hü door Benedictus XV blsschoppelük gewüd. Deze Paus ziet In hem den volmaakten ambassadeur van zün vredespolitiek. Hü zendt hem als nuntius in buitengewone opdracht naar München, waar hü onmlddellük na zün aankomst een geruchtma kende redevoering uitspreekt over den vrede en over de christelüke vredesvoorwaarden. Deze redevoering ging twee maanden vooraf aan Be nedictus' XV boodschap aan Duitschland, de be faamde vredesvoorstellen, die niet werden aan genomen. Met de zelfbeheersching, die een van zün eigenschappen Is, met, weergalooze énergie, vasthoudendheid en bekwaamheid, spande Mgr. Pacelli zich in de' Pausel üke bemiddelingspo gingen te doen slagen. Indien hü geen succes had. kwam dat, wü> niemand hierin succes kon hebben. Den 22sten Juni 1920 wordt Mgr. Pacelli be noemd tot ambassadeur van den H. Stoel bü het Rük. Hü voert dan met succes onderhandellngen over een reeks concordaten met Beieren, Sak sen en Zwitserland. Zelfs in het zich liberaal noemend Duitschland, dat toen een Hitler nog niet in zün ruwen greep had. was het oneindig moeilük de essentieele vrüheden van de Kerk veilig te stellen. Toen hü in 1929 teruggeroepen werd naar Rome, openbaarde zich de groote spüt van het katholieke Duitschland In een plechtig en ont roerend huldebetoon. Langs den drie kilometer langen weg van de nuntiatuur naar het Anhalter Bahnhof stonden twintigduizend man opgesteld, die met toortsen het nachtelük duister verlicht ten, waarin hü verdween. Een treurende menig te juichte hem toe! Den 19den December 1929 ontvangt hü den kardinaalshoed. Den 7den Februari 1930 volgt hü Kardinaal Gasparri als Pauselük Staatssecre taris op. Zün persoonlükheid stemt In zün wezens trekken wonderwel overeen met die van den grooten Paus, wiens medewerker hü wordt. Als Pius XI is hü tegelük positief en mystiek van aanleg, diplomaat en apostel; en wanneer hü naar buiten komt met zün inwendig gedachten leven, waarin hü als verzonken schünt, omva demt hü de werkelükheld, tot In de minste bü- zonderheden, met de scherpste en meest directe visie: getuigt hü van het soepelst denkbaar begrip van het fünste aanvoelen van de moei- lükheden en wisselvalligheden des levens. Deze heldere geest en deze krachtige wil wor den gesteund door, zeldzame en kostelüke ga ven, oa. die der talen en van een ontstellend geheugen. Hü zegt uit het hoofd twintig verzen van Homerus, na ze tweemaal te hebben gele zen. Het is dezen polyglot zelfs gebeurd, dat hü een redevoering uitsprak achtereenvolgens De beroemde Mount Wllson-telescoop op den Mount Wilson in Californlë, waarvan de voor naamste spiegel 254 meter diameter bezit, 292 m.m. middendikte en 12,88 m. brandpunt- afstand heeft, kon reeds sterrenbeelden bereiken, die 150 mülloen lichtjaren van de aarde ver- wüderd zün. Wat dat beteekent, maakt de ver klaring van het woord lichtjaar duldelük. Hier onder verstaat men als lengtemaat den voor de verwüderlng van vaste sterren dienenden afstand, dien het licht bü een snelheid van 300.000 K M. per seconde gedurende een Jaar doorloopt. Wanneer men deze afstanden al niet geheel kan begrüpen, houdt toch zeker het begrip op, als men leest, dat de nieuwe küker, naar de geleerde wereld vermoedt, meer dan het dubbele aan lichtjaren zal bestrijken. Hü had er büzonder veel werk aan, omdat hü zoo ervaren door zün jarenlang verbluf in de Graham-gevangenls eiken vingerafdruk wilde vermüden en alle mogelükheden tot ont dekking bü voorbaat onmogelUk maken. Nu, van zulke zaken had hü buitengewoon veel ver stand gekregen en dus kon hü zoo tegen het morgengrauwen met voldoening op zün werk neerzien. Den dag vertelde Sheila terstond opgetogen over haar zelf bedachte plan en Danny knikte afwezig. Voor zün part mocht het kind prak- kizeeren, wat het maar wou.... dat telde tóch niet mee, gauw genoeg zou ze in wertde baden.... Daardoor verviel het eenige, wat Shella nog met een beetje angst had vervuld: de vraag, of haar vader het plan wel goed zou vinden en ze toog welgemoed naar Pennsylvanlë om er haar geluk te beproeven, als winkeljuf frouw, op kantoor, of wat er maar te vangen en te grüpen zou zün.... Dus bleef Danny alleen achter en zat hü hi zware, suffende gepeinzen verdoken te wachten op de schemering. Dan wou hü op stap gaan en zün brief In de bus van Michael Steele’s kantoor stoppen. „Vriend Joe” was begraven naast zün geliefde Kitty en het bleek, dat hü bü testamentaire be schikking het weinige, dat hü bezat aan Shella had vermaakt. Dus werdeh huls en erf verkocht (beneden de waarde, want Danny had haast en wilde niet op zün gemak wachten tot de juiste kooper kwam) en Shella zag zich in het bezit gesteld van een paar duizend dollar, de zü ter stond argeloos aan Danny ter hand stelde. Hü nam haar mee naar New York, waar hü een paar kamers huurde in een van de leven- looze straten bü East River, die de troosteloos heid zélf moeten lüken voor een meisje, dat op het platte land is opgegroeid en dat gewend is aan ruimte om zich heen, groen en bloemen, licht en lucht. Het was een oude huurkazerne. Intens smerig, door en door vervuild, versleten en vergaan, een eindeloos hujs vol haastige menschen, die zich naar hun werk spoedden, of doodelük vermoeid daarvan terugkeerden; buitenlanders, die het Amerlkaansch radbraak ten, duistere figuren, waarvan niemand wist, hoe ze aan den kost kwamen, afgesloofde vrouwen, kibbelende echtparen, hullende kinderen.... Kort en goedDanny had het meiske weggehaald uit de gelukkige en gezonde omgeving, waar zü was grootgebracht en had haar gebracht naar een mlllieu, dat hü voor zichzelf goed ge noeg achtte. En’.V en kaal en vet door het m Dat voor dit astronomische reuzenapparaat met een doorsnede van 5 meter büzondere maatregelen waren vereischt, betreffende fun- deering. enz., is vanzelfsprekend. Het gewelf, waarin het toestel staat, is 50 meter hoog; het bereikt dus de hoogte van een normalen kerk toren. In de zoldering is slechts één enkele opening gelaten. Niet zooals gewoonlük is slechts de küker draaibaar, doch het geheele gebouw. Buitengewone moeilükheden veroor zaakte het probleem van de bevestiging. De oplossing Is echter gevonden. Tusschen den kij ker en het fundament pompte men eenollelaag. Nadat men maandenlang met mlnlatuur- modellen de beste observatiemogelükheden had beproefd, kwam men tenslotte tot den bouw van zeven waarnemingsposten, waarin het beeld van de lens door weerspiegeling zichtbaar wordt. Bovendien wordt het beeld van de lens in de kelderruimte geprojecteerd voor fotogra fische opnamen. In alle vertrekken van de sterrenwacht geschiedt de regeling van de tem peratuur tot In onderdeelen van graden zeer nauwkeurig, omdat temperatuurswisselingen de lens* veranderen en daardoor de zuiverheid van het beeld kunnen beïnvloeden. Ook voor foto’s van atmosferen Is een gelükmatlge tempera tuur onontbeerlük. Het fonkelen van de sterren opige- zeerste „Bernardin, doctor in de chemie.” .Honderden menschen willen mü spreken, dagelüks trachten zü hier binnen te dringen. De beste aanbevelingen hebben ze bü zich, vooral van mün vrouw, op rose papier. Maar geen van weet u. Ik accepteer niemand op aanbevelingen. Ik stel mün menschen aan, wanneer er voor mü een ongewone, plotseling aanleiding toe is. Ik noem dat de geluksmlnuut. U kunt in mün laboratorium morgen beginnen, over drie maan den hoort u of u een vaste’ aanstelling krügt.” Rei nardin zweeg, hü dacht aan de gelukkige standigheid, zün moeizaam verkregen rose aanbevelings brief in een en kel oogenblik onherstelbaar verwoest had. „Uw verwüt trof mü,” vervolgde Georges Dau derot, „indien het werkelük inhoudt, dat u als stelregel heeft inderdaad alfos goed te doen van hetgeen u doet, kan ik u gébruiken. Ik ben overtuigd, dat u uw geluksmlnuut zult weten te benutten." „Inderdaad," antwoordde dr. Bernardin, ,.lk begin er iets van te begrüpen. Morgen zal ik hier zün.” „U zult uw voorloopig contract vinden bü den procuratiehouder. GoeS^n middag, dr. Ber nardin.” Bernardin groette en vertrok, doch buiten de directeurskamer trók hü zün schouders op en stelde voor zichzelf vast, dat toch zün aanbe veling de beste aanbeveling was, ook al noemde Georges Dauderot die een geluksmlnuut. T T T lllem Mengelberg dirigeerde eens een yy groot concert te Parijs. In het laatste deel van een symphonic van Beethoven bedierf een trompettist een gewichtige passage door onachtzaam blazen en de vermaarde diri gent strafte hen; met een zóó vurigen blik, dat het komende onweer er al in lag besloten. Toen de symphonic uit was kookte het publiek van begeestering. Ontelbare malen moest Mengel- ,oerg buigen voor de hem gebrachte hulde en tenslotte liet hü de orkestleden in die hulde deelen door hen te laten opstaan. Toen zü zich van hun stoelen Honk echter de stentorstem van den dirigent naar rechts achter, waar de onfortuinlüke trompettist zat: ,Jü blüft zitten!” En de muzikant waagde het niet zün leider te weerstreven Daarom piekerde Sheila er over, of zü niet een betrekking zou kunnen krügen, ergens tusschen haar oude en haar nieuwe woonplaats In, zoodat zü zonder veel moeite Jimmie zou kunnen op zoeken én haar vader, al ngar dat zoo uitkwam. Want daar kwam bü. dat zü naar bezigheden hunkerde. Het was allemaal mooi en wel, om thee en koffie te brengen aan den ouden man, die meesttüds in gedachten verdiept op de oude divan lag, maar die had nu eenmaal ontzaglük weinig behoeften en was een stllzwügende, in zichzelf gekeerde natuur, die zelfs nooit iets van de zee en van de verre landen vertelde, wat anders zeelui toch altüd doen! Natuurlük hield zü van haar vader, maar óók van Jimmie en zü was jong en gezond en ze hield van werken en het was niet makkelük, om hier maar op een paar kamers te zitten in de duisterste straat, die zü ooit gezien had! Dus zei ze tot zichzelf, dat het mooi zou zün, als zü een stuivertje Inbracht en per trein of bus op en neer reisde en zoo vrü als een vogeltje zou zün. En toen ze dit allemaal zoo mooi bedacht had (en natuurlük met geen enkel practlsch be zwaar had rekening gehouden, zooals dat bü haar leeftüd hóórt!), viel ze in slaap en droomde van alles en nog wat En toen Shella sliep, klom Danny moei vaam van zün legerstede en stak het licht op in het miserabele klein kamertje, waar hü zün tenten had opgeslagen en draalde de deur in het slot, opdat Shella hem niet zou kunnen ovenrallen. Hü nam de krant en ging er letters uitknippen. Urenlang moest hü zoeken, tot hü alle be- noodigde letterteekens gevonden had en toen Tk T aanleiding van het bezoek van den lx Pause'Üken Legaat ,a latere" publiceert v het rechtsche weekblad „Gringoire” van de hand van Gaetan Bemoville een Interessant „portret” van Kardinaal Pacelli, dat wij onzen lezers meenen niet te mogen onthouden, en daarom hieronder laten volgen. „Den morgen van den 9den Juli moeten er onder de massa, die zich verdrong voor het Gare de Lyon, velen geweest zün, die. toen ’s Pausen Legaat verscheen, bruusk het gevoel en de phy- sleke gewaarwording ervoeren van de grootheid van het christelijk Rome. Kardinaal Pacelli is van zool tot kruin gemaakt om haar te belicha men en te verbeelden. Gedistingeerd, groot en fün. met een allure van grand-seigneur, die zich verbindt met een hoogeren en adeldom, draagt hü boven de luisterrüke attri buten van het kardinalaat de ascetische trek ken van den meditatleven en geèstelüken per- ■oon. Aan de schittering van zün functie paart zich die van een uitzonderlüke verdienste. Geboren te Rome, den 2den Maart 1876, scheen hem een oude familie-traditle in zeke ren zin voor te bestemmen tot den post, die hü thans inneemt. Een overgrootvader ge storven in 1901. in den leeftüd van honderd en een jaar was minister van financiën van Paus Gregorius XVI, een grootvader minister van bult^nlandsche zaken onder Pius IX; zün vader was een gezaghebbend con.sistorie-advo- caat onder Leo XIII en Pius X, de markies Pa celli, een jurist, die een actief aandeel had in de voorbereiding van de verdragen van Latera- nen. Maar het waren toch eigen genie en deugd, die hem zoo hoog deden opklimmen. Priester gewijd in Maart 1899, doet hü als redacteur zün Intrede in de Congregatie voor buitengewone kerkelüke aangelegenheden. Uit deze periode dateert zün kennis van de concor-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 10