We luisteren naar II ii Vrachtauto door trein gegrepen Ketel ontploft li i! i D‘E IN DE PIJP/ De andere zijde van de „Vierdaagsche” ZWAAR WEER IN ZWEDEN DONDERDAG 29 JULI 1937 ZWEMMEN Bestuurder gewond Om de korpseer Uitvaller» AT H LET l EK De dood langs den weg voor Rumoer in Siam NAAR DE WERELDJAMBOREE Corruptie in de Regeering? Faroek koning zwaar GESMOKKELDE KUIKENS Visscher verdronken Kindje verdronken De Prins te Nijmegen n ZEILEN r De Nederl. kampioen schappen Weer twee per tonen by een aan rijding zwaar gewond Voor leden der katholieke arbeidersbeweging Op onbewaakten overweg te V alkentwaard Tufee arbeider» hadden zich gelukkig kort tevoren verwijderd Mammouthtanden gevonden onder Almelo WEEKEIND-RÉ1ZEN NAAR PARIJS NED. KOLFBOND KRIJGT NIEUWEN VOORZITTER OFFIC1EELE CRISIS PUBLICATIE 650 Mark in de schoenen verborgen STAM VERBETERT WEER EEN RECORD Hartelijke ontvangst door dé bevolking ZEEAREND NEEMT DEEL AAN IJMUIDEN-SOLENT ERNSTIG ONGELUK OP EEN OVERWEG Prijzen varkens bestemd baconbereiding 500 meter bor»tcrawl in 6 min. 27.5 sec. Twaalfjarig meisje gekwetst Naast al het vreugdebetoon valt ook veel moed en zelfverloo chening waar te nemen o Hongaarsche en Poolsche Pad vinders vertrokken AAAAR.... Onze betere reizen Burgemeester Schrijnder volgt Dr. van Balen Blanken op Hanen- en hennenperikelen Officieele belangttelling Vrijdag 30 Juli afstandmarschen Prijs per kg geslacht gewicht in centen. 67 geslacht gewicht wordt verstaan het 7 22, --------i i VARA. Band. A. aan op. 11 t t i i I t i i i O i IA IB IC klasse L. w M. w z IIA I1B nc 67 tot 75 Gelijk wU reeds meldden zijn er Dinsdag 16 deelnemers uitgevallen en ztfn er Woensdag 21 deelnemers thuis gebleven. Hieronder waren 1 Duitscher. 1 Deen, 1 militair en verder 18 Ne- derlancteche deelnemers, zoodat Woensdag 4256 wandelaars zijn vertrokken. Voor levering in de week van 2 tot 7 Augustus as. bedragen de pryzen: UIA IHB nic CC 10 64 per kg. f0.63 r f0.62 58 tot 66 kg 77 75 73 71 73 71 69 67 65 63 van 50 tot 53 kg 72 70 68 66 64 63 STOCKHOLM, 28 Juli (D.N.B.) Ten gevolge van een hevig onweer aan de westkust van Zwe den zyn de dorpen Basted en Malen binnen enkele minuten geheel overstroomd. Straatwe gen werden door de golven vernield en verschei dene huizen zijn iifgestort. In den middag werd het plaatsje Boedertau. ten Zuiden van Stockholm door een wolkbreuk geheel overstroomd. De omvang van de aangerichte schade is op het oogenblik niet te overzien. II De Nederlandsche Veehouderycentrale maakt bekend, dat de prijzen voor de met Ingang van Maandag 26 Juli 1937 aan haar te leveren var kens. bestemd voor baconbereiding verhoogd zijn met 5 cent per kg. geslacht gewicht. De prijzen zullen dus tot wederopzegging zijn als volgt: Aan den zeilwedstrijd IJmuiden-Solent. wel ke door de Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging wordt georganiseerd, met me dewerking van de Royal Ocean Racingclub sul- In vak Vil van het Twente—Rijnkanaal onder Almelo, loopende van Oude Wierdenscheweg tot öe Nieuwe Graven, waarin een zwaaikom en een Jachthaven gemaakt worden, zijn bij het ont graven vap den zwaaikom op ongeveer 2<^ M onder het maaiveld een paar gave Mammouth tanden gevonden. overblijfselen van oer oud leven. Deze tanden zijn naar het Museum te Leiden opgezonden. Woensdagmorgen omstreeks elf uur heeft stch te Delft in de chemische fabriek N. V. Nedars, gelegen aan het Stationsplein, een ontploffing voorgedaan, welke gelukkig slechte materieele schade ten gevolge heeft gehad. Op den provincialen weg te Boxmeer is een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij twee personen levensgevaarlijk zijn gewond. De mo torrijder S uit Boxmeer slipte plotseling, ten gevolge van vochtigheid van het wegdek, met het gevolg, dat hij naar links zwenkte en op het fietspad een wlelrydstsr omver reed. De botsing geschiedde met zulk een kracht, dat zoowel de motorrijder als de wielrtjdster een eind werden weggeslingerd en bloedend en be wusteloos bleven liggen. Met zwaar inwendig letsel zijn beiden opge- nomen en naar het ziekenhuis te Boxmeer ver voerd. waar de toestand van dien aard werd geacht, dat belden onmiddellijk van het H. Oliesel moesten worden voorzien. Men vreest voor nun leven. Nadat geneeskundige hulp was verleend, te de man naar t St. Joeeph-Ziekenhute te Eind hoven vervoerd. Het slachtoffer heeft een been- fractuur, benevens ernstige verwondingen aar. hoofd en bovenlichaam opgeloopen. Zijn toe stand te bedenkelijk. Kwaliteit beneden 50 kg. franco station van bestemming. Het minimum aantal per week af te nemen varkens bedraagt 10 stuks. Als gevolg van dezen maatregel kan verwacht worden, dat alle voor den baconultvoer bestem de varkens ook als zoodanig zullen worden ge leverd en dat deze niet tot een zwaarder ge wicht dan waarin levering voor baconbereiding kan plaats vinden, zullen worden aangehouden. Deze varkens zullen in geen geval later door de Nederlandsche Veehouderycentrale voor invrle- zing worden afgenomen, welk standpunt ook de meenlng van den Minister van Economische Za ken weergeeft. Het te gewenscht, dat belang hebbenden hiermede rekening houden ons later teleurstelling te voorkomen. Woensdagmiddag bevond zich de 10-Jarlge Engelina van Ljth, wonende Ih de Leliestraat te Winterswijk, op den onbewaakten overweg in de Tuunte, juist toen een personentrein uit Groenlo naderde De machinist zag het kind, floot geweldig en remde, maar kon niet verhin deren, dat een voetplank met het meisje in aan raking kwam. In sorgwekkenden toestand werd het slachtoffer naar het R. K. ziekenhuis ver voerd. naar kwali teit max. 61 ct. van 76 tot 85 kg kg 75 7> 71 69 67 65 na de -«thuiskomst een kijkje op de kemel*-ai in de tenten. loehep warden uitgetrokken rerzorgd Want niet all de 4 x 55. 50 of Br zijn voeten met teere zolen, makeen spijkertje in een schoen plooitje in een sok op den duur tot een kwel ling worden die het loopen vier dagen lang len de Duitsche jachten Asia, Ettel V. Peter vor. Danzig, Roland von Bremen. Hamburg, Arktur, Sen ia. Mar-l-sol en het Nederlandsche Jacht Zeearend deel nemen. Dit te een uitgelezen vloot van zeejachten. welke meerendeels ver leden jaar aan den oceaanwedstryd hebben deel genomen. De start zal geschieden op Zondag 1 Augustus as. bij de Uiterton voor IJmuideu. Na den wedstrijd IJmuiden-Solent zullen de meeste van deze jachten uitkomen in de En ge ische Fastnet-race. Aneta meldt uit Batavia, dat Piet Stam op nieuw voor een recordverbeterlng -heeft gezorgd Hjj is er. n.l. in geslaagd zijn Nederlandsch record over 500 meter borstcra wl met 113 sec. te verbeteren en op 6 mln. 27.5 sec te brengen. Het oude record van 6 mln. 38.8 sec. werd in October 1935 te Bandoeng gevestigd. CAIRO. 29 Juli. (Reuter.) Hedenmorgen te Faroek met de koninklijke macht bekleed en uitgeroepen tot Koning van Egypte. Het was de eerste maal sedert den tijd der Pharao's. dat in Egypte een plechtigheid van dezen aard plaats had. Na het bezoek aan Wychen te Prins Bemhard Woensdagmiddag per auto nog een deel van bet Land van Maas en Waal Ingereden, om daar de Vierdaagsche in oogenschouw te ne men. Vervolgens is de Prins in oen klein gezelschap N. B. L. O.-bestuurders over Wychen en Hatert naar Nijmegen teruggereden, waar hjj over de 8t Annalaan door de stad naar de Burcht- straat reed, om daar in hotel Metropole de lunch te gebruiken. De politie trof maatregelen om het hooge gezelschap vrij baan te geven in de binnenstad. Duizenden en duizenden Njjmegenaren juichten den Prins toe. die ooknog een nader bezoek bracht aan de voornaamste concentratiepunten van de Vierdaagsche afstarwtemarzehen in Nij megen. n deelnemers (sters) vallen 0 kilometer even gemakkelijk, iet sterke en er zijn voeten Daarbij kan een klein onge- ftje in een schoen of een Op de Leede onder Warmond te een doodelijk ongeluk gebeurd. De 58-jarige d. U. was met zijn zoon in een roeiboot gaan visschen. Ze lie ten zich door een motorboot sleepen, waarbij de roeiboot te volgeloopen en de inzittenden te water geraakten. De zoon wist zwemmende den wal te bereiken, doch de vader verdween in de diep te. Zijn lijk werd kort daarop opgehaald. De oorzaak was gelegen in het springen van een vacuum, hetgeen blijkt uit het feit, dat tal van ruiten van de fabriek gebroken zijn en de knal tot ver in den omtrek hoorbaar was. Woensdagavond zijn 450 Hongaarsche pad vinders naar Nederland vertrokken, om deel te nemen *»n de Wereldjamboree. De padvinders namen plechtig afscheid; zij brachten een groet aan de Hongaarsche vlag en defileerden voorbij een vertegenwoordiger van het ministe rie van Eeredienst, op de klanken van hun eigen muziekcorps, dat vijftig man sterk te. Een groote menschenmenlgte deed de padvin ders uitgeleide. Terzelfdertyd zijn uit Warschau twee extra- treinen met 700 Poolsche padvinders éertrok- kep. die deel zullen nemen aan de Wereld jamboree. Dat er geen persoonlijke ongevallen zijn voorgekomen, te te danken aan de omstan digheid, dat de ketel buiten de fabriek te ge bouwd en twee arbeiders, die den geheelen morgen aan den ketel werkzaam zijn ge weest. op het oogenblik van de ontploffing zich juist hadden verwijderd. Douwe Eqberte Echte fnetcha Meercfi Baai en Varinas NederteMdt 9«urigste pijptabak. BIJm, TteMNUS Ml Utel 6 outoreta 40^»; 2 Awq. ItellMMctee M*fmi 9 rfs|in 42>—31 Jv*i lR*«rlak«n en omgeving 9 trwtareis >4.— 7 Atsp REI8BUREAUX lissone; lindeman s Naar wij vernemen, zal de heer J. A. Schrijn der. burgemeester van Grootebroek. dr. G. C. van Balen Blanken opvolgen als voorzitter van den Nederlandschen Kolfbond. Aan den aftredenden functionaris heeft men als erkenning van zijn groote verdiensten voor de kolfsport het eere-voorzitterschap aangeboden. klasse L van circa 90 tot 100 kg. geslacht M M. van circa 120 tot 140 kg. geslacht Z. boven 140 kg. geslacht. Die korpseer is een van de mooiste din gen van de Vierdaagsche. Niet alleen bij de ongeluksvogels, die zulk een mankement aan hun voeten gekregen hebben, maar ook bij de kameraden, die terstond bereid zijn, wan neer zich zoo'n zwakke broeder onder nen be vindt. zijn uitrusting over te nemen, hem tus- schen zich in op de schouders te nemen er hem moreel te steunen door hun aanmoediging en belangstelling. Het doet goed, die oelange- looze zelfopoffering, die edelmoedigheid waar te nemen in alle detachementen, maar vooral bjj de soldaten, bij ril het meest noodlg is. Hier, op de Vierdaagsche, ziet men het in dividualisme van den Hollander wegsinelten als sneeuw voor de aon; hier ziet men een «esprit de corps" groeien, die iedere natie ons benijden kan Het zou verkeerd zijn als’ men, bij alle vlag- Buiten het bezoek van ZKH Prins Bemhard genoten de Vierdaagsche H.BL.O’ers gisteren ook nog het voorrecht hoogere militaire bezoe kers onder de duizenden belangstellenden te mogen begroeten. Zoo waren er gisteren gene raal Bauduin, inspecteur van de Burgerwachten in Nederland, kolonel P. J. Diepenrijkx. militair attaché aan het Belgische Consulaat en verder prof. dr. HecswUk uit Den Haag en de hcofd- commlssarte van politie, eveneens uit Den Haag Men heeft trouwens niet te klagen over het feit, dat burgerlijke en militaire autoriteiten zich afzijdig houden van deze Vierdaagsche. In iedere gemeente, waardoor de deelnemers trekken, staan de plaatselijke autoriteiten als in de voor ste rijen van de belangstellenden. Waarom ondergaan zij vrijwillig die mar teling? t» het de begeestering der anderen, die hen meesleept? Hun eerzucht, om de langverbeide onderscheiding tóch te krij gen? Of is het de korpseer, het besef dat zij niet de oorzaak mogen zijn dat aan hun detachement de korpsprUs ontgaat? Ja, wü gelooven dat dit laatste gevoel by de meeaten den doorslag geeft: zij willen dat hun troep, hun vereeniging een goed figuur slaat en zonder uitvallers terugkomt. Daarom dragen zij de pyn aan hun voeten en de afmatting van hun geest zonder kla gen soms zelfs zonder dat hun kamera den merken, wat het hun kost. Het ligt In het voornemen der katholieke arbeidersbeweging, ten einde een gepaste en tevens practische vacantle-ontspanning voor haar leden te verkrijgen, in de maanden Augus tus en September onder deskundige leiding eenige week-eind-reizen te organiseeren naar de wereldtentoonstelling te Parys. Het R. K. Werkliedenverbond heeft zich voor de uitvoering van dit plan overtuigd van de sympathie van de Algemeene R. K. Werkgevers- vereenlglng, den Ned. R. K. Middenstandsbond, alsook van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers en Centraal Overleg in arbeiders zaken voor werkgeversbonden. Zou het niet op den weg van het R. K. Werk liedenverbond liggen zich ter dezer zake te ver staan met de Retevereeniging voor Katholieken, die op dit terrein reeds werkzaam te en over rijke ervaring beschikt? gen. by alle marschmuziek, by al het gezang en gejuich, deze ernstige beteekente van de Vierdaagsche afstandmanchen over het hoofd zag. Onder koude gewicht na slachting (d.L het warme ge wicht verminderd met 2 De voorwaarden waaronder de varkens gele verd moeten worden, zooals zy het laatst zyn vermeld in de publicatie d.d. 34 April JJ. zyn ongewyzigd gebleven. Met de terbeschikkingstelling van vrlesvarkens zal voorshands worden doorgegaan Bestellingen voor levering in de daarop volgende week zullen uiteriyk des Zaterdags in het bezit der Neder landsche Veehouderycentrale moeten zijn. Deze varkens zyn Ingedeeld In 3 gewichtsklas- ,W. VV, van van van 54 tot 57 kg 75 73 71 69 67 65 --- i i hebben. 7.50 Relate uit Amerika. 8 20 ..Dorothy", komische opera. »20 Berich ten. 9 40 ..People on the move". rle 10 0O BBC-TTieater-orkeat. 10 50 Het Brldgewater-kwintet 1120 Maurice Wln- nlck'a Band. 11.50—12.30 Dansmuziek (gr.pl-) RADIO PARIS. 161» M. 7.10. 8.30 en 10.35 Oramofoonmuzlek. 12 20 Vtociano- orkeat (Om 135 Zang). 3 50 Radlotoo- neel. 4 30 Capelle-Trlo en aoltete. 5 50 Zang. 7 30 GramMoonmuzlek 7 35 Zang 7 50 Vloolvoordracht. 8.05 Zang. 8.50 Het Praageche OnderwIJzeresaenkoor 9 30 Vo caal concert. 10 50 Oramofoonmuzlek. 1130105 Orkeetconcert. KEI LEN. 456 M. 6 50 Schupo-orkest 7 30 Oramofoonmuzlek. 8 5o Bchrammel- enaemble en aoliaten. 950 Oramofoor»- muzlek 13.10 Concert. 12 30 Opening van de 14de Dulteche Radlotentoonatelllng 3.30 H. J. Plerke'B orkeat en aoliaten. 4 30 Amusementsorkest en aoliaten. 5.40 Kwartetconcert. 6 20 Omroeporkest en Kamerkoor. 8.30 Oramofoonmuzlek. 9-30 Reportage 13de Dultaehe Zangersfeest. 10.5012.20 E. Kaiser s Dansorkest, sex tet J. Krepela en solisten. BRt'SSEL 333 en 484 M. 3tt M.: 13 20 Oramofoonmuzlek. 1350 Omroeporioeet. 130 Balonorkest. 1503.30 Orunofoon- muzlek 520 WUlle Lewis' Entertainers en de Lanlglro Hot Players. 6.30 Belgisch Planokwlntet. 720 Oramofoonmuzlek. 8.20 Omroepklelnorkest en solisten. 10 30 1120 Omroepdanaorkeet 484 .M 13 20 Oramofoonmuzlek 13.40 Zang. 13.50 Oramofoonmuzlek. 106 Sa- lonorkest. 1 30 Omroeporkest. 2 002 30 Oramofoonmuzlek. 6 20 Declamatie en gramofoonmuziek. 5 40 Kleinorkest. 5 50 Planovoordracht. 6 35 Oramofoonmuzlek. 6 50 Cellovoordracht. 7 35 Zang. 8 30 Om- roepeymphonle-orkest. 10 30 Gramotoon- muzlek. 10.451130 Populair concert en dansmuziek. DEUTSCHLANDAENDER. 1571 M. ISO Versterkte Omroeporkest en militaire or kesten. 10 20 Berichten. 10.40 Sportre portage. 10 5512.30 Egon Kaiser's dana- orkest. het Krepela-sextet en solisten. Om 1105 Weerbericht. BANGKOK. 29 Juli (A.NJ>.) Het geheele kabinet, met inbegrip van den premier en van den voorzitter van den Regentschapsraad, is af getreden op grond van geulte beschuldigingen, volgens welke de regeering land en waarde volle eigendommen van den jeugdigen koning Ananda Mahidol verkocht zou hebben aan hooggeplaatste ambtenaren tegen belacheiyk lage pryzen. Kantoor: Directie: Uroeirmarkt 22, Den Haag Amsterdam - Arnhem - Eindhoven Groningen - Haarlem - Leeuwarden Lelden - Ronerdam - Utrecht - ZeUt Johannesburg - Parys - New Vork Leden der Nederl. Vereeniging van Reisbureaus De ware daagsche doorgrondt men niet, wan neer men alleen langs den weg de detachementen zingend of fluitend ziel langsmarcheeren, wanneer men de deelnemers hun groote rust ziet genieten in 'n beschaduwden boom gaard of wanneer men 's avonds de vroolijlce drukte ziet op de binnen plaats van de Prins Hendrikkazerae. Petit neemt ook deel aan de 5000 meter de 1500 meter vindt reeds om twee uur plaats en de 5000 meter om vier uur, zoodat dit geen bezwaar te waarop hy naar alle waarschyn- lykheld' zal zegevieren. De kans echter, dat hy het indertyd door Jan Zeegers te Hamburg gevestigd record zal kunnen benaderen, te ech ter niet erg groot. Van Iperen (D.O.S.) en Kamps uit Groningen zyn de ernstigste can- didaten voor de tweede plaats, hoewel mis schien van Meyer van de Volewyckers ook op dit nummer nog een rol van beteekente speelt. Karl Baumgarten, die in Boedapest het re cord van Ir. Paulen verbeterde en van 49 op 48.8 sec. bracht, zal naar alle waarschynlyk- held de zege in de wacht sleepen op de 400 meter, op welken afstand Buehrman, Moser en Herfst de belangrykste concurrenten zyn. HII.1ERSUM I. 1875 M. (8.00 VARA. 10.20 VAR.A. 12.00 Al HO. 4.00 VARA. 9 00 ViKA. 11.00 VARA) 8 00 Gramofoon muziek 10 30 Declamatie 10.40 Oramo foonmuzlek 11.00 Vervolg declamatie. 1130 Orgelspel 13.00 Kovacs Lajos' or kest en gramofoonmuziek. 2 0q Cabaret- programma en gramofoonmuziek. 3 15 AVRO-Danaorkeat. 3 45 Sportreportage. 4 00 Oramofoonmuzlek. 6.00 Klnderuur- tje. 5 30 ..Fantasia" en gramofoonmuziek. 650 Toespraak. 720 Oramofoonmuzlek. 8 00 Viool en plano. 8 30 Dickens in de rimboe", causerie. 9 00 Sportreportage. 9.30 Sopraan. bariton en orgel. 10. IS Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.j. 113013.00 Iramofoonmuzlek HILVERSUM II. 301 M. (Algemeen pro gramma, verzorgd door de NCRV) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewyde muziek (gr pl 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Oe- lukwenschen. 9 45 oramofoonmuzlek. 10 30 Morgendienst. 11.00 Alt en plano. 13 00 Berichten. 13 15 Gramofoonmuziek. 1330 Ensemble Van der Horst. 3 00 Ora- moloonmuziek. 3.30 Christ, lectuur. 3.00 Viool en piano. 4 00 Oramofoonmuzlek. 4 30 Orgelconcert 5 45 Declamatie en gramofoonmuziek. 6.30 Voor tuinllefheb- bers. 7.00 Berichten 7.15 Literaire cause rie. 7 45 Reportage 8 00 Berichten ANP Herhaling SO6-berlchten. 8.15 Dubbel Oemengd kwartet. NCRV-orkest en Ac- cordeonkwtntet 9 00 ..Historische wan deling door Utrecht", causerie. 930 Vervolg concert (Om 10.00 Berichten ANP). 10.46 „Tennissen", causerie. U.00 12.00 Gramofoonmuziek. Werna: Schriftlezing. DKOITWICH, foonmuzlek. Bobble Hind Cembalo-Trio. tot -een beproeving maakt. Want op een par cours van 50 K M maakt men gemiddeld 66.666 passen, krygt Iedere voet 66666 maal het lichaamsgewicht te dragen. En wanneer u in den namiddag op de kamers ziet hoe som mige voeten er uit zien, kunt u begrypen wat een krachtproef dezr marschen voor sommi gen zyn. Er zyn maar betrekkelyk weinig deelnemers die hun voeten geheel in goeden staat houden. De meesten loopen hier of daar wel een blaar op, die 's avonds wordt doorgeprikt en met jodium behandeld wordt, maar toch nog wel gevoelig biyft- Maar er zyn er óók. wier heets voetzool één blaar te, wier voeten bloedige won- vertoonen. by wie het rauwe vleesch bloot ligt omdat de zoolhuld heeft losgelaten. Oe kunt se ‘s avonds op by na Iedere kamer, in byna iedere tent vinden, en in rijen staan ze s avonds te wachten vóór de ambulance, ter wijl ze met een zekeren trots elkaar verhalen van hun voet-euvete opdlzschen. De 7 dokters, de 19 hospitaalsoldaten. 18 masseurs en 30 masseuses hebben lederen middag en avond handen vol werk, vaak tot diep In den nacht De meesten die er afdus leelyk aan toe zyn. k»pen toch door, denken niet aan uitvallen, zetten de tanden op elkaar en marcheeren. Morgens ziet men hen, zoo goed mogeiyk behandeld, vertrekken, en ‘s avonds ziet men hen met nieuwe wonden en nieuwe blaren binnenkomen, met vertrokken gelaat, waarop tóch de triomf te lezen staat omdat hun wils kracht overwonnen heeft. Ken mooie zomersche Zondagmid dag. Een druk begane weg. Veel auto’», veel fietsen. Wandelaars ook. Pantof fel-parade. Meisjes met hun vrijers. Dames met hun galanten-Echtelieden met hun kinderen. Een jonge vader loopt achter een kinderwagen, waarin een kind van een of twee jaar. Hij praat met het kind; hy lacht tegen het kind; hjj doet zijn best het zooveel mogeiyk te vermaken en te doen genieten van het mooie weer en den mooien middag. Hij let niet op andere wandelaars, die hem tegenkomen, of voorbyioopen. Maar by die anderen zyn er wèl, die letten op hem. Een man. die achter een kinderwa gen loopt! Hoe mal! En zy zetten een spottend gezicht, of maken indien zy nóg onbeschaafder zyn heel of half luid quasi-grappige opmerkingen; In ons land is men het in tegen stelling met Engeland bijv. niet ge woon, dat een man, een vader den kinderwagen voortduwt, waarin AU zj/n kind van de buitenlucht laat ge nieten. En daarom vindt men het logisch, niet waar?? „gèk"! Terwyi men er geen oogenblik aan denkt, dat het heel dwaas, heel mal en in werkeiykheid gek is, iets „gek” te heeten, omdat men het niet dage lijks ziet gebeuren. 150« M. 1120 Gramo- 12.05 Viool en orgel. 12.50 1 en zyn Band. 135 Het 3 20 Oramofoonmuzlek. 3 06 Planovoordracht. 3 35 Radlotoonsel. 4.10 Revue-programma. 450 Gramofoon muziek. 5.20 Het Walford Hyden Zigeu ner -orkest en solist 6 30 Berichten 6 45 BBC-orkeat en solist. 736 Voor tulnllef- Een der belangrijkste gebeurtenissen van het athletlekselzoen staat weer voor de deur. Za terdag en Zondag au worden n.l op de Sintel- baan aan het Olymplapleln te Amsterdam de Nederlandsche kampioenschappen gehouden, by welke wedstryden alle bekende dames- en hceren-athleten op de verschillende nummers hun krachten zullen meten. Zooals men weet past men tegenwoordig in de Nederlandsche athletlekwereld een nieuw systeem toe voor het organiseeren der kam pioenschappen. Tegenwoordig kan n.l. niet iedereen meer aan deze wedstrijden deelnemen, waardoor een met eindelooze reeksen van se ries overladen programma wordt voorkomen. Alleen de nummers een, twee en drie by-de ge westelijke kampioenschappen kunnen nu aan het nationaal kampioenstournool deelnemen. In totaal zyn er 114 heeren en 55 dames in geschreven. zoodat het in leder geval nog zeer respectabele aantal van 169 athleten om de nationale titels zal stryden. Onder deze deelnemers zyn vele jongeren, die den laatsten tyd naar voren komen en wier verrichtingen gegronde hoop geven, dat het met de Nederlandsche athletiekprestaties nog steeds *n vlot marcheeee^dei nemers wat moeilijk wat gewrongen ziet neerzetten, meer op den eenen voet ziet steunen dan op den an deren. Wanneer u tusschen 'n detachement soldaten er één waarneemt die tusschen zyn kameraden als bet ware op de schou ders gedragen wordt, terwijl anderen zich met zyn geweer en zyn uitrusting hebben belast. U kunt het beginnen te begrypen wanneer u 's avonds een deelnemer wat later ziet binnenkomen, loopende „als op eieren”, voortatrompelend naast een ver zorgster op de flets, die hem met aanmoe digingen en goede woorden op de been houdt. U ziet pas goed wat de Vierdaag sche voor heel wat deelnemers beteekent wanneer u na de gaat nejptm wanneer de’ en de voeten Woensdagavond omstreeks zeven uur te te Noordwykerhout in een sloot naby de ouder- lyte woning het zeventien maanden oude dochtertje van de familie A. van den Nieu- wendyk verdronken. De kleine werd voorover liggende in de sloot gevonden door haar broer tje, dat direct zyn moeder waarschuwde. De levensgeesten waren toen reeds geweken. NIJMEGEN, Woensdagavond beteekenis van de Vier- Want de Vierdaagsche afstandsmar- schen zyn nog iets anders dan een feest. U kunt het vermoeden, wanneer u tusschen :n troep een paar deel- zlet loopen. de voeten De bodem van den ketel werd een honderd meter ver over het fabrieksterrein geslingerd. Waren httr arbeiders aan het werk geweest, dan zouden de gevolgen van het ongeval niet tot materieele schade beperkt zyn gebleven. De gemeente-werkman H. van Poppel moest Woensdag omstreeks tien uur met een vracht auto te Valkenvwaard den onbewaakten over weg in de Boschstraat passeeren. Hy heeft er blijkbaar niet op gelet, dat omstreeks dien tyd de trein in de richting Eindhoven nadert. Mid den op den overweg werd de auto in de flank gegrepen, en een eind meegesleurd, om ver volgens, geheel vernield, langs de spooriyn te blijven liggen. Met veel moeite bevrydde men den bestuurder, c.ie In de cabine bekneld zat. Duitsche grensbeambten by Vaals hielden Dinsdag een man uit Aken aan. die 650 mark in biljetten verborgen had in de punten van de schoenen en deze over de grens naar Dultschlind trachtte te smokkelen. Op het geld te besla* gelegd en de deviezensmokkelaar werd naar de Akensche gevangenis overgebracht. Brasser en Kaan zyn de concurrenten voor den titel op de 110 meter horden, terwyi Van der Tooien uit Rotterdam, die dit seizoen al eenmaal 6 94 M heeft gehaald, en Houtman, wel de athleten zullen zyn, die het by het ver springen moeten uitmaken. De 1500 meter kan een interessanten stryd te zien geven tusschen de Ruyter en Petit. Het record op dezen afstand, dat nu op naam van de Ruyter staat, kon wel weer eens verbeterd worden, want de Heerlenaar Petit zal zeker alles in het werk stellen om het record weer terug te veroveren. Kalkman, die last heeft van een blessure, zal het stellig niet verder brengen dan de derde plaats. Engelman en Toscanl bekampen elkaar op de 5000 meter snelwandelen, waarby de Rotterdammer de beste kansen heeft. Toscanl te nog meer de man voor de grootere afstanden. De A A C -er kan vry zeker zfjn van een zege op de 800 meter, maar om de tweede plaats In dit nummer zal vermoedelyk fel worden gestreden tusschen Wernlnk en Zaal. In de goede richting gaat. Een bewys hlervóOF" zijn ook wel de successen op de bultenlandsche wedstryden van den laatsten tyd. Op Zaterdag, wanneer de wedstryden om vyf uur aanvangen en tot ongeveer half zeven zullen duren, worden geloopen de series van de 100 meter dames en heeren, de 200 meter bee- ren en de 400 meter heeren. Van de 400 meter horden wordt onmiddeliyk de finale geloopen. Voorts zullen dien dag de nummers hoogsprin gen en speerwerpen voor dames en heeren, evenals het nummer hlnk-stap-sprong worden beslist. De overige wedstrijden en de beslissingen van de Zaterdag gehouden voorwedstnjden staan voor den Zondag op het programma. Dan vangen de wedstryden om twee uur en als sites vlot verloop*, retottit men er dat zy omstreeks half vyf zyn beëindigd. Zooals men ziet, vergen,, de wedstrijden niet te veel tyd en door de niet te groote deelname heeft men de zaak zoo kunnen indeelen, dat het geheel er ook voor het publiek zeer aan trekkelijk ultzlet. Wat de inschryvlngen zelf betreft, zal Osen- dorp als hy tenminste uitkomt, wat echter naar alle waarschyniykheld het geval zal zyn alleen op de 100 meter starten in verband met de onlangs door hem opgeloopen blessure. Verder zal Van Beveren alleen op de 200 meter uitkomen, terwijl Brasser b.v. niet aan het hoogspringen zal deelnemen en alleen op de loopnummers uitkomt. Brasser wil zich vooral op de sprintnummers toeleggen om zun presta ties in den tienkamp nog verder te kunnen verbeteren. Osendarp en Van* Beveren sparen zich met het oog op het internationaal athle- tlekconcourz, dat 8 Augustus as. in het Stadion te Amsterdam wordt gehouden. Nu Brasser niet aan het hoogspringen deel neemt, zal Spanjerdt wel op den titel beslag leggen, terwijl men verder den Amersfoorter Wiegmlnk een jonge opkomende kracht beschouwt als een athleet, waarvan men op dit nummer veel verwacht Het speerwerpen zal wel een overwinning opleveren voor Van der Poll met Lutkeveld als tweede, terwyi het by het kogelsllngeren gaat tusschen Kamerbeek en de Bruyn, daar Houtsager op het oogenblik in Zweden ver toeft, waar hy traint onder leiding van Krelgs- man. In Twente heerscht groot gebrek aan hoen- derkulkens, dat veroorzaakt wordt door de groote viaag naar kuikens en de verkorting van het broedseizoen. Ook de beperking van de broedmachlne-capaciteiten door de teeltre- geling speelt een voorname rol. De pluimveehouders (echter niet enkel in Twente, maar ook in b.v. Noord-Brabant. Lim burg. en Drente) trachten nu. aldus schrijft men aan de N. Rott. Crt.. op alle mogelyke manieren toch nog aan kuikens te komen, welke pogingen in een groot aantal gevallen ook succes hebben gehad, zy betrekken n.L uit België gesmokkelde dieren, die ondanks het zeer strenge toezicht aan de Nederlandsch-Bel- gische grens toch hun weg vinden tot ver in ons land. In Twente heeft de politie kunnen constateeren. dat in een beperkt gebied zelfs meer dan 100Q0 Belgische gesmokkelde kui kens by de boeren waren geplaatst! Proces verbaal is in deze gevallen natuuriyk opge maakt, omdat de bezitter niet gedekt werd door een door de Nederlandsche Pluimveecentrale veretscht vervoerbewys Deze gesmokkelde kuikens worden vaak door handelaren in veevoéderartlkelen verstrekt op voorwaarde, dat men gedurende een —aantal weken het voer van hen afneemt. Het merkwaardige van deze smokkelary is échter, dat na korten tyd bleek, dat «het over- groote deel van de gesmokkelde kuikens haan tjes waren. In België heeft men het n.l. reeds heel ver gebracht In het uitzoeken van de pas geboren hoenders. Beweerd wordt, dat voor dit doel zelfs een aantal Japanners In België werkzaam zyn geweest. De boeren worden door een en ander zwaar gedupeerd; zoo telde in de gemeente Ambt-Delden een kippenhouder on der de duizend gekochte kuikens slechts 4 non nen. Een komische vergissing deed zich in de ge meente Enschede onder Lonneker voor. Eep pluimveehouder, die een aantal kuikens ge kocht. en reeds ontvangen had, kreeg na en kele dagen een brief, waarop werd aangedron gen, de kuikens terug te zenden, daar deze alle ziek waren. De pluimveehouder had verstand van den gezondheidstoestand van kuikefis en kon geen ziekte ontdekken. Daarom zond hy de diertjes niet terug Dit was een gelukkig be sluit. want spoedig bleek, dat alle kuikens hen netjes waren. De leverancier had zich blijkbaar vergist en de uitgezóchte haantjes zelf gehou den, wat hjj te laat had ontdekt,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 16