ONS BLAD stort neer Chineezen melden de inname Toengtsjau van Vijftien dooden te betreuren I s I t De „Flamingo” brandend Het nieuws van heden boord, Terreurdaden in Noord-Ierland en van Gelukwensch aan Soeng Euwe wint den schaakvierkamp De autoriteiten hebben de regeering Oost-Hopei afgezet en het bestuur in handen genomen Tengevolge van een ontploffing aan kort na start van vliegveld Haren bij Brussel vergaan DE BAROMETER I, Het conflict in J oego-Slavië JOH. LAUWERS tVEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 29 JULI 1937 n met de een waar Verraad! Het woord is thans aan Japan Gratie voor Hedilla Mijnlift neergestort Spionnage te Madrid V - '3 Chineezen opgejaagd? 1800 man regeeringstroepen zou den zich hebben overgegeven Weigert Moskou Franco te erkennen? De spanning tusschen Japan en China neemt voortdurend toe. Ben door de Japanners ia de omgeving pan Peiping opgericht mitrailleursnest Demonstratie tegen Koninklijk bezoek? Schiphol de De strijdlust groeit in het geheele 29ste Chineesche leger PAYGLOP 3 A L K M A A-B ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Douaneposten en spoorbruggen vernield door gewapende benden Rechtsche vorderingen by Teruel De oudste priester van Duitschland overleden Maatregelen voor de begrafenis van den orthodoxen patriarch De ontzettende ramp van het K.L.M.-vliegtuig „Flamingo”. Het wrak van het toestel op de plaats des onheils nabij Hal in België, waar het brandend neerstortte <2 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIENRLADZUDEN Vermiste Japanner terecht ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Een doode en zestien gewonden SJANGHAI. 28 Juli. Woensdagochtend is nabij het dorp Halle ten Zuiden van Brussel het K.L.M.-toestel Flamingo, een D.C.-2 herkenningsteekens P.H.-A.L.F. verongelukt. Vi oensdagochtend te negen uur twintig van ifcrtrokken. Na een tusschenlanding te Brussel, meeste passagiers van het verongelukte vliegtuig zijn inge stapt, is de Flamingo kort na het vertrek van Brussel nabij Halle ten Zuiden van de Belgische hoofdstad neergestort. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD DERTIGSTE No. 254 JAARGANG o o niet blijven. (Reuter). der De Russische ambassadeur, Maisky, 8e- 'f. I Verder reisde de K. L. M.-werktuigkundige Wapperom mee naar Parijs. Het Fransche stoomschip .Jacques Schlai- flno", dat een dienst onderhoudt tusschen Philippeville, Bone en Marseille, heeft van middag per radio medegedeeld, dat het 30 mijl ter. Noordoosten van Minorca is aan- mouth een onderhoud over de Britsche voor stellen voor Spanje heeft gehad. Het Japansche ministerie van Oorlog deelt mede, dat de verliezen der Japanners van het begin der vijandelijkheden tot 27 Juli 42 doo- den en 113 gewonden bedragen, namelijk 17 officieren, 23 onderofficieren en 115 manschap pen. Verder zijn 22 burgers gedood of gewond. De financieele commissie van het Japansche Huis van Afgevaardigden heeft de aanvullen de begrootlng van 97 miliioen yen voor de uit gaven m verband met het conflict In Noord- China goedgekeurd. Het waren 5 Belgen, 3 Duitschers, 1 Mexicaan Mt 1 Hollander. De bemanning bestond uit den bestuur der O. T. R. Steensma, den radiotelegrafist Ludekhuye, den mecanicien Gering en de stewardesse mej. van der Laan. BELFAST, 28 Juli. (Havas). Terwijl de Konin* en de Koningin van Engeland on der het gejuich van duizenden Noord-Ieren te Belfast voet aan wal zetten voor een be zoek aan Noord-Ierland. werden aan weers zijden van de grens tusschen Ulster en den Vrijstaat daden van terreur bedreven. Spoor wegbruggen en douanekantoren werden in brand gestoken en voorbijgangers door ge wapende individuen aangehouden. LONDEN. 28 Juli (Reuter) Een liftkooi in de mijn Kilnhurst J>ij Rotherham is van een hoogte van 2000 voet gevallen. Van de zeven tien mannen, die in de kooi vervoerd werden, kwam er een om het leven, terwijl de andere zestien gewond werden. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japansche troepen de Chineezen voor zich uit Jagen, ge holpen door de Japansche luchtmacht, wehee vanochtend het Chineesche hoofdkwartier te Si Joean van de 37e divisie en te Nan Joean van de 38e divisie bombardeerde. De linker- Tijdens de debatten in de commissie ver klaarde minister-president Konoje, dat de Japansche regeering de hoop op een vreed zame regeling niet opgaf, doch het gebrek aan ernst van de Chineezen was zoo groot, dat de Japansche troepen in Noord-China gedwongen waren krachtig op te treden. De eindstand werd: 1 Dr. M. Euwe, 4 punten. 2 en 3 dr. A. Aljechln en Bogoljubow. leder 3J4 punt. 4 Saemisch 1 punt. Deelnemers aan •de Vierdaagzcbe defüeeren te Wychen, langs Prins Bernhard. De nationalisten maakten nieuwe vorderingen bij Teruel. lerie en luchtmacht wordt bestookt, kunnen houden. Stand op Donderdag 19 uur v.m. 7M.8 Vorige stand 781 9 De afgebroken partijen uit de zesde ron de tusschen Bogoljubow en Saemisch en tusschen Aljechln en Euwe werden Woens dagavond voortgezet en geëindigd. Bogoljubow won van Saemiech, terwijl de partjj AljechlnEuwe remise werd. Met een totaal van 4 punten heeft Euwe den vierkamp gewonnen. BELGRADO. 28 Juli (Havas) Een der bladen meldt, dat de Orthodoxe Kerk in Joego-Slavlë de canonisatie van den overle den patriarch voorbereidt. Bij de uitvaart, die op morgen Is vastgesteld, zullen het re gentschap en de regeering döor gedelegeer den vertegenwoordigd zijn. Voor het eerst sedert vele jaren zijn de Ijzeren poorten der gezantschapswijk te Pei ping gesloten. Zij worden door schildwachten bewaakt. Gedurende den nacht zijn alle ver bindingen met de buitenwereld verbroken. In de Chlneezenstad, waar zich nog bijna alle Amerikanen bevinden, wordt de staat van beleg streng toegepast. In de kazernes van Nan Joean, ten Zuiden van Peiping komen vele Chineesche soldaten, die bij Toengtsjau gewond zijn. De strijdlust groeit in het geheele 29ste leger. Ten aanzien van de verklaring van den Chi- neeschen minister van Buitenlandsche Zaken, dat China thans zijn laatste poging heeft ge daan om den vrede te bewaren, wordt te Nan king verklaard, dat dit niet wijst op een af breken van de betrekkingen tusschen beide landen. Evenmin beteekent het. dat de vroe gere Chineesche voorstellen hiermede worden teniet gedaan, doch zooals de zaken zich thans ontwikkeld hebben, kan de Chineesche regee ring geen nieuwe stappen meer doen bij de Ja pansche regeering. tairen verboden was lan daarop gevlucht :hen visscher bij het aan Generaal Tsjang Tse Tsjoeng, de burgemees ter van Tientsin, die bevel voert over de 38ste divisie, neemt het bevel waar. Tengevolge van dit verraad beeft genval Soeng Tsji Joean met afdeelingvn van het 29ste leger, welke weerstand boden aan de Japanners, Peiping om half twaalf in den avond verlaten, ongetwijfeld om zich naar Pzo Ting Foe te begeven. Men vreest voor een demonstratie tegen de regeering bjj de begrafenis van den ortho doxen patriarch van Joego-Slavlë. Naar verluidt is een afdeeling miliciens uit oost-Hopei gaan muiten tegen het ja pansche gezag. De troepen zijn overgeloo- pen naar het 29e Chineesche leger en heb ben de spoorbrug by Iwan Sien vernield. Hierdoor zijn de verbindingen tusschen Tientsin en Sjan Hal Kwan verbroken, zoodat de aankomst van Japansche ver sterkingen uit Maadsjoekwo wordt verhln- derd. De Chineesche troepen in Noord-China mel den een overwinlng bij Toengtsjau. De auto nome regeering van Oost-Hopei is afgezet en de autoriteiten hebben zelf het hratonr in handen genomen. vleugel van de Japansche troepen rukte op in de richting van Nan Joean via Hoeang Tsoen, terwijl de rechtervleugel oprukte naar Pei Joean via Wang Si. In den middag vereenig- den beide vleugels zich en dreven de Chinee sche troepen voor zich uit in de richting van Tsjang Sin Tin. Euwe heeft den schaakvierkamp in Duitoch- land gewonnen. De geheele stad heeft de gemelde overwin ning met geestdrift'gevierd. De verdedigings maatregelen worden voortgezet. Uit betrouw bare bron verluidt, dat alle studenten, die een militaire opleiding genoten hebben, een mo- tilisatiebevel hebben ontvangen. Het openen van nieuwe onderhandelin- gen moet thans van Japan uitgaan. Men zou het ten zeerste begroeten, wanneer de Japansche ambassadeur naar Nanking zou komen om te spreken over nieuwe onder- handelingen. o Franco heeft het dubbele doodvonnis tegen Manuel Hedilla gewijzigd in levenslange ge vangenisstraf. Het rechtsche hoofdkwartier zou ter gelegenheid van den val van Madrid een amnestie op ruime schaal willen afkondi gen. die ook voor Hedilla zou gelden. In zekere kringen verzekert men, dat de gratie hét ge volg Is van een stap van den Duitschen am bassadeur, die Hedilla gastvrijheid op Duit schen grond heeft aangeboden voor het geval, dat de Spanjaard gratie zou krijgen of in vrij heid zou worden gesteld. Hedilla, tydeiyk leider der Spaansche pha lanx, werd gearresteerd, omdat brij vijandig stond tegenpver het decreet van Franco ter vereenlging' der partijen. Uit Nanking wordt gemeld, dat Tsjang Kal Sjek generaal Soeng-Tsje-Joean en den officieren en manschappen van het 29e leger namens bet geheelevolk geluk beeft gewenscht met de heldhaftige ver dediging van den nationalen bodem tegen de indringers. De Japansche marinier, Miyazaki, die sedert Zondag vermist werd, is te Tsjlng Kiang terug gevonden en door de Chineesche autoriteiten naar het Japansche consulaat-generaal te Nan king teruggebracht. Miyazaki had een bezoek gebracht aan een gelegenheid, welke door de Japansche autori teiten voor Japansche n Uit vrees voor straf itfdi Hij werd door een Chlnl overzwemmen van de Jangtse gegrepen en de politie uitgeleverd. Chineesche troepen te Tientsin hebben schoten op Amerikaansche soldaten, van wie een licht gewond werd. De Chineesche autori teiten hebben verontschuldigingen aangeboden en verklaard, dat zjj de Amerikanen voor een Japansche patrouille hadden aangezien. NANKING, 28 Juli. (Reuter.) De mili taire rapporten, welke te middernacht te Nanking zijn ontvangen, geven toe, dat de Chineesche troepen uit Lang Fang en Feng Tal teruggetrokken moesten worden. Toengtsjau is nog niet door de Japan ners genomen, doch de strijd wordt onder de muren van deze stad voortgezet. Ver- moedeljjk zullen de Chineezen ook Nan Jqean, dat hevig door de Japansche artil- De passagiers waren de heeren Trillo, een Mexicaan, komende van Amsterdam, Nathans, vermoedelijk Nederlander, even eens komende van Amsterdam, de Duit- scher Wetzlaar, die evenals de hierna te noemen passagiers uit Keulen was geko men en te Brussel in de Flamingo was ge stapt; de Duitscher Mun, de heer en me vrouw Tondreau, de heer Bloem, de heer Witehouse, de heer Kalton, en de heer Goldbloem. TERUEL, 28 Juli (Havas). De rechtsche af deeling. die eergisteren opfckte tot voorbjj het dorp Calomarde, is gisteren verder naar het Zuiden getrokken en heeft het dorp Frias be zet. De colonne-Guadalaviar heeft het don> Villar del Covo genomen. De regeeringstroe- pen wijken nog steeds. Men verwacht, dat zij zich aan den oever van den Taag zullen verschansen, om te trach ten den weg «naar Cuenca af te sluiten. Gistermiddag zouden 1800 man der mi- litietroepen in den sector Villanueva de la Canada zich aan de troepen van Franco hebben overgegeven. Men heeft den indruk, dat de actie reeds ge- ruimen tjjd van tevoren is voorbereid door re publikeinen, die op duidelijke wijze uiting wil len geven aan hun haat jegens Engeland. Tus schen Mount Pleasant en Dundalk is een brug door dynamiet vernield; op verscheidene plaat sen werden de telefonische verbindingen ver broken. Te Omagh zjjn personen gearresteerd, die niet de minste inlichting wilden verstrekken omtrent de redenen, waarom zij revolvers en karabijnen bij zich hadden. In verband met de aanslagen op den spoorweg DublinBelfast moesten vele reizigers een grooten afstand in autobussen afleggen. ZD, die van de grens ko men, vertellen, dat daar onafgebroken door hon derden politle-agenten gepatrouilleerd wordt. Alle auto’s uit de richting van Dublin worden aangehouden: de Inzittenden worden onder vraagd en soms gefouilleerd. Ook te Dublin zijn politie-maatregelen genomen. De feestelijkheden, te Belfast zijn echter niet door incidenten ver stoord. Waarschijnlijk om incidenten te voorkomen zal de ordedienst verzorgd worden door vaderland- sche organisaties en wellicht door het leger, doch niet door de politie. Sedert vier dagen trekt een enorme menigte langs de katafalk, waarop het stoffelijk overschot geplaatst is. Het uiterlijk der rouwende stad doet denken aan het beeld, dat zij toonde na den dood van koning Alexan der. Het uitvaartcomité heeft een proclamatie uitgevaardigd, welker tekst niet door de bladen bekend gemaakt is. Men vreest, dat van de be grafenis een demonstratie tegen de regeering ge maakt zal worden. Op den dag van het koninklijk bezoek aan Noord-Ierland sjj^aan de grens ernstige daden van terreur bedreven. De politie van Madrid heeft na onderzoekin gen, die twee maanden geduurd hebben, vier personen gearresteerd, die lichtsignalen met de nationalisten in het Casa del Campo wissel den. Drie der arrestanten zijn lid van de natio nale republikeinse he garde geweest. Verder is gravin De la Puebla de Montalban in hechtenis genomen. Bij haar heeft men be langrijke documenten en veel geld en juweelen gevonden. Haar arrestatie geschiedde in een bar, waar zü, gekleed als lid van de militie, verschei- denen soldaten iets te drinken aanbood. Men weet, dat zij tot de Accion Popular behoort en betrekkingen met vooraanstaande vijanden der regeering onderhield. BERLIJN, 27 Juli. In den ouderdom van #6 jaar is te Berlin overleden Kanunnik Otto Wemlcke. De overledene was de oudste pries ter van het bisdom Berlijn, en waarschljniyk ook de oudste priester van heel Duitschland. Hy reeds 67 jaar priester. Het Fransche antwoord op de Britsche voor stellen inzake de non-interventie luidt gunstig. Moskou zou bltjven weigeren Franco eventueel te erkennen. Generaal Tsji Joe Tsjan, de commandant de< burgerwacht in Noord-China, die als vriend der Japanners wordt beschouwd, heeft de spoor lijn Peiping-Soel-Joean-Tsjaho afgesneden. Te twee uur plaatseiyken tyd hebben de Ja pansche troepen geweer- en mltrailleurvuui geopend by de drie spoorwegstations van Tientsin, met het doel de omgeving van de stations schoon te vegen. WOENSDAGMORGEN IS NABU BRUSSEL T K KM-VLIEGTUIG DE FLAMINGO NEER. GESTORT. ALLE INZITTENDEN, VUF LE DEN DER BEMANNING EN TIEN PASSA GIERS, ZIJN VERONGELUKT. Men zou Maisky gevraagd hebben, of de Maandag in de ondercommissie afgelegde Russische verklaring als het laatste woord der Sovjet-regeering ten aanzien van het vraagstuk der toekenning van de belilge- rentenrechten beschouwd moet worden. Volgens mededeelingen uit welingelichte Russische kringen zou de regeering te Mos kou geen voornemen tot het aannemen van een andere houding getoond hebben. In verband met geruchten in de Britsche ochtendbladen omtrent voornemens der Brit sche regeering tot het toekennen van de rech ten van oorlogvoerende aan Franco, wanneer het parlement op reces zal zyn gegaan, wordt met nadruk in offlcieele kringen verklaard, dat dit volstrekt onjuist is. Het Britsche plan be paalt, dat alleen dan de rechten van oorlog voerenden zullen worden verleend, wanneer re gelingen tot het terugtrekken van de vrywil- Ugers op bevredigende wijze in werking zyn ge treden en belangryk gevorderd zyn. Dit is het standpunt der Britsche regeering en zal het Ernstig ongeluk op onbewaakten orerweg to Valkenswaard; autobestuurder ernstig gewond. Bij een inbraak te Rotterdam zjjn aandeeien met een nominale waarde van ongeveer I 88SOS gestolen. PARIJS, 28 Juli. (Havas). De tekst van het Fransche antwoord op de Britsche voorstellen ten aanzien van de non-inter ventie is thans definitief opgesteld. Het do cument, dat nog heden naar Londen wordt overgebracht, bevat een goedkeuring voorstellen. Japansche vliegtuigen hebben bommen laten vallen op Mentoekoe, waar aan een buitenlandsche onderneming toebehooren- de mynen liggen. De Chineesche autoriteiten deelen officieel mede, dat Toengtsjau, op 15 mijl van Peiping, op de Japan ners veroverd is. Voor het eerst heeft de Chineesche luchtmacht aan krijgsverrichtingen deelgenomen. Volgens de „Takoegpau" is het tot een hevig gevecht tusschen Loekwotsjau en Peiping, by Tatiensjoen, gekomen. Verscheidene Japanners werden gevangen genomen. Volgens berichten uit Chineesche bron heb ben de Japanners hun stellingen tusschen Loekwotsjau en Peiping ontruimd. Een deel der Japanners, dat naar de renbaan ten Westen van Peiping gevlucht was, werd ontwapend. Te Tientsin hebben Chineesche troepen het vuur geopend op vier Japansche transport schepen, die te T^ngkoe aankwamen. De Ja panners moesten aanvankelyk het ruime sop kiezen, doch later kon een der schepen, bege leid door een kotter, de haven binnenkomen. Volgens Chineesche berichten heb ben de autoriteiten na de bezetting van Toengtsjau de autonome regee ring van Oost-Hopei opgeheven en het bestuur in handen genomen. Het gerucht doet de ronde, dat Jin- Joe-Keng, de president der regeering van Oost-Hopei, gevangen geno men is. heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan het Brit* sche ministerie van Buitenlandsche Zaken. Men meent te weten, dat hy met Lord Ply- BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1