Gemeenteraad van St. Pancras De avonturen van Stan en Pol aan den da^ Proefpolder te Zuid-Scharwoude NANCY STEELE ivordt vermist! WACHT MET CRTTIEK WAT TE DOEN MET HET B.A. i Er tteekt niet» achter Men weet wat men heeft Waarschuwing tegen legendevorming Het onderzoek der Staten- Commiatie Niemand tegen het groote plan „Een wethouder is nog geen armvoogd” Alleen B. en W. verdedigen het voorttel tot opheffing XIII V I minuut \De geluks- De proef moei een zoo volledig mogelyk beela geven van het Geeetmer-Ambacht DONDERDAG 29 JULI 1937 JAC. GROEN Az. 'S DUISTER LUC WILLINK Naar de gelUknamlge laxrm.i 14 toen k t HU klom op het kozijn.en keek naar binnen. Daar zag hU in een knus kamertje een oud vrouwtje zitten, dat droevig voor zich uit keek. Wat zou er aan schelen, dacht PoL Het is'daarom zeer gevaarlUk het standpunt in te nemen, dat men nu die proeven maar eens moet nemen en dat deze wel zullen mislukken en men dan van verdere plannen zal afzien. Ze gelooide haar oogen niet, toen ze daar een heuschen ka bouter voor zich zag staan. Pol was niets bang en hU klom direct op tafel en toen vroeg hu met zUn fUne stemmetje wat er aan scheelde. Het vrouwtje vertelde hem daarop dat haar poes, die ze reeds vijftien jaar had, eensklaps ziek was gewor den en gestorven was. Daar had ae nu verdriet om. armvoog- t over De heer VAN KAMPEN nam de woorden van den heer Kloosterboer niet zoo zwaar op. HU geloofde niet, dat de werkliedenvereenlglngen op het oogenbllk nog veel voor een instelling nam hU een vel papier en een fleechje lijm en zoo stelde hU den volgden brief samen: Meer niet. Maar er was fn dat optreden, in dien Heven eenvoud, genoeg, om duldelUk te maken, dat Sheila een kind van de goede soort was en dat Danny den hemel mocht danken, dat hU onverdiend zulk een ..lief dier" had gevon den om zUn eenzaamheid te deelen, om den kost voor te verdienen en om aan goed te maken, wat hi, Jegens velen misdreven had. .Mijnheer, u is een ezel.” riep dr. Bemardin in gerechte verontwaardiging uit. „Het eenlge wat u schUnt te kunnen doen, van hetgeen u doet, is dien Inktpot heelemaal leeg te gooien op mUn brief.” De heer Van Kampen wond zich nogal zoodat de Voorzitter begon te hameren, zonder veel resultaat nochtans, terwUl wethouder Lek er heelemaal beduusd van werd. Gelukkig be daarde het dreigende stormpje al spoedig, wat voor het prestige van den raad maar gelukkig was. Dus was Shells overstelpt door de twee tegen gestelde emoties, door den dood van haar ge liefden pleegvader en door de komst van den man, die zU voor haar heuschen vader hield. om- dle Maar dan moet men toch, met terzijdestelling van indlvldueele belangen, ook de consequentie hiervan aanvaarden. Die consequentie was. dat niet alleen een keuze mocht worden gedaan uit het slechtste land en dat de proef de grootste waarborgen moest inhouden voor het groote plan. Wanneer dit door deskundigen is uitge maakt, dan voelt men toch, dat omwille van NANCY LEEFT BEWIJS-VOORHAN DEN ADVERTEER IN AVONDBLAD EVENING MAIL VRIEND Niemand (zelfs niet op de Bannevergadering) heeft zich durven uitspreken tegen het groote plan. Pol tikte tegen het venster. Het oude vrouwtje hoorde het niet en Poi tikte nog eens, nu harder. Eh ja hoor, het vrouwtje stond op en keek naar het venster. Poi tikte nog eens en nu kwam het vrouwtje naar het raam toe. Hoe verbaasd keek ze, toen ze daar een kaboutertje zag staan. Vlug deed ae het raam open, en Poi wipte naar binnen. Wethouder LEK vond het voor de menschen prettiger, dat ze hun geld van de gemeente kunnen krijgen dan van de armvoogdlj. welker naam een minder prettigen klank heeft. Spr. kan zich ook in geenen deele vereenlgen met bet stukje in de Bchager Courant; er was van geen enkele bijbedoeling sprake, spr. was noch linksch, noch rechtsch. Het groote plan is dus primair. Men kan de proefpolders niet bezien zonder daarbij het eigenlijke doel: het groote plan, op den voorgrond te stellen. De mogelijkheid be staat, dat bij mislukking der proeven, van het groote plan niets komt; maar omgekeerd brengt het gelukken der proeven de consequentie mede, dat het groote plan wordt aangepakt en door gevoerd. En dit beteekent. dat dan de grond in ongeveer het halve Ambacht (bedoeling is het zuidelijk deel) in denzelfden toestand wordt gebracht als men de proefpolders gaat brengen. Besloten werd ten slotte nadat de voor zitter er zich mee vereenlgd had het voorstel tot nader orde aan te houden. Aangeboden werd de gemeente-rekenlng ower 1936, welke voor den gewonen dienst sloot met een bedrag van 76 635.56 aan inkomsten en uitgaven voor den gewonen dienst. Het batig saldo was 2.838.11. De kapltaaldlenst sloot met 97783 aan ba ten en lasten en met een voordeelig slot va» 98.63. De rekening werd in handen gesteld van da commissie uit den raad, welke met het onder zoek is belast. Dr. Weeds had van Shells verklaard, dat zjj „een Hef dier” was en dat moge misschien wat plomp uitgedurkt zijn, het was toch heelemaal niet gek gekenschetst. Zij was een allerliefst meisje en daar was alles mee gezegd Zjj was zeer ontróerd, dat op ditzelfde oogenbllk, dat haar aoo geliefde pleegvader haar ontviel, haar wer kelijke vader (die, naar baar altijd was verteld Het was hem onmogeljjk, Iets hartelijks en troostend» te zegt 'n tot dit schepseltje, maar hjj meende het goed -net haar, dat merkte zij wel en dat verwachtte zU natuurlijk ook. En het was maar gelukkig, -lat zij niet kon raden, hoe Danny haar Jimmy die onder ons gezegd haar vrijertje was) bU zijn kraag gepakt had en de deur had uitgezet, op die vanouds bekende eigengereide manier van hem. die meende, dat hjj maar altijd alles doen mocht.... De heer VAN KAMPEN vond, dat wethouder Lek wien hij zijn vertrouwen niet wilde schenken wel wat er veel van linksch of rechtsch sprak, hoewel hij de laatste moest zijn die er over sprak. Er was van linksch of rechtsch bij de armvoogdlj nimmer sprake geweest. Maar de zieke genas niet. Integendeel, nimmer kwam de Dood op zóó zachte voeten en ging het leven zóó onmerkbaar heen. En al dien tijd bleef Danny onbeweeglijk staan wachten In de voorkamer, tot eindelijk en ten laatste de dokter en Sheila bij hem binnentraden. En nóg weer duurde het gerulmen tijd, eer Sheila zich kon afvragen, wat deze vreemdeling hier deed. Danny deelde haar op zijn schutterige manier (hij was nimmer een vlot spreker geweest en de schier eindelooze celstraf had hem nog veel stiller en zijn tong nog onwennlger gemaakt) mee. dat hU haar vader waa Dat was haar tweede groote emotie in zóó kort tijdsbestek. Aan het slot van de vergadering maande de VOORZITTER de leden aan toch vooral hun kalmte in de toekomst te bewaren, per soonlijke zaken buiten beschouwing te laten omdat het in alles alleen ging om het belang der gemeente. Hierna sluiting. EEN ONTMOETING IN HRT In de Statenvergadering, waar de discussie hoofdzakelük geloopen heeft over de aange voerde bezwaren, Is de voordracht, welke de machtiging voor Oed. Staten inhield om bij onoverkomelijke bezwaren nog een ander punt te kiezen, met algemeene stemmen aangenomen. wellicht wat kras gezegd, maar spr. zei, wat hem en z’n collega's armvoogden op de tong lag. Spr. zou graag willen, dat men hier in voerde, wat men In Zuld-Scharwoude deed. Na deze vergadering Is de Technische dienst een onderzoek gaan instellen, zijn boringen ge daan. metingen verricht, zijn door dezen alle consequenties, die aan een eventueele keuze vastzaten, overwogen enz. enz. Ik plaats hier thans deze noot: zelf vdelde ik er veel voor dat, indfen het door mij genoemde punt (het is voor alle duidelijkheid misschien goed, dat ik heb genoemd een punt, dat ten Noorden begrensd zou worden door de Machlne- sloot, waarbij het Kerkepad ongeveer in het midden van den polder sou komen te liggen) aan de voorwaarden zou voldoen, de tweede proefpolder hier zou komen. Ik zag daar tevens belangen in voor de gemeente Zuid-Scharwoude. Alle andere commissieleden zullen het gaarne willen getuigen, dat ik dat openlijk en rond naar voren heb gebracht. Maar ik heb er bij gevoegd, dat hierbij de belangen van den proef polder zouden moeten domlneeren. Dit mocht trouwens gerust worden overgelaten aan de on partijdigheid van den Cultuur-tecbnischen dienst, die door mij ik stel er prijs op dit te verklaren in zijn oordeel niet is beïnvloed. Trouwens: van mijn oorspronkelijk plan is niet veel overgebleven De dienst is na de onderzoe kingen gekomen met een voorstel tot het stich ten van den Westelijken proefpolder en een OosteliJken proefpolder ten zuiden van de Ker- kesloot en niet aansluitende aan het Kerkepad. Deze plannen zijn, voordat ze door Ged. Sta ten aan Prov. Staten werden aangeboden, aan het oordeel van de Adviescommissie onderwor pen. Hierover kan ik kort zijn. Ik citeer slechts de toelichting van Ged. Staten op de voordracht blz. 13, waarin letterlijk staat: belangen van Jan, Piet en Klaas niet in één richting mag worden gegaan, die geen ander ge volg zou hebben, dan dat dan weer Gerrit, Wil lem en Jaap met voor hen even groote bezwaren voor den dag zouden komen. Men moet, als men de consequenties niet aan vaardt, niet zeggen, dat men het groote plan prachtig vindt als men de proef maar op een andere plaats neemt. Daar de Oostpolder aan de hier gestelde elschen voldoet (volgens het Hoofd van ’s Rijks Cultuurtechnlschen dienst, indien aangesloten aan het Kerkepad. een ideaal dient de proef op soon plaats te worden ge nomen. Wjjst men die af, dan wijst men prac- tisch ook het groote plan af. Maar laat men dat dan ook zeggen. Zooals gezegd, wij hebben dat gemist en het is daarom ook begrijpelijk, dat de Staten dus in de aangevoerde bezwaren geen aanleiding hebben kunnen vinden om een ander besluit te nemen. Dit beteekent geenszins, dat met de belangen van de betrokkenen geen rekening zou dienen te worden gehouden. Natuurlijk, het is door mij en anderen openlijk uitgesproken, niemand mag van deze plannen de dupe worden. En dit oan. is aanleiding geworden van het opnieuw bezien van deze bezwaren. Hoewel aan alle leden der adviescommissie ter kennis ge bracht in een dezer dagen gehouden vergade ring. meen ik geen vrijheid te hebben, de groote verbeteringen in het plan die In uitzicht zijn gesteld en tegelijk nog weer een groot stuk der bezwaren zullen ondervangen, mede te deelen. Ze zullen wel spoedig blijken. Ik moge echter in het algemeen verzoeken, van verdere crl- tiek af te zien tot het oogenbllk, dat deze nieu we plannen bekend zijn. Ik moge dit vooral vra gen aan de inwoners van Zuld-Scharwoude, wier belangen en de belangen van deze gemeente, zoo sterk bij deze zaak betrokken zijn. anders was dan Nancy Steele, de erfgename van de Steele-miljoenen Er waren oogenblikken, dat Danny dit vergat, dat hij werkelijk een eigen dochter In het meisje zag en het dient te worden erkend, dat hjj goed en vriendelijk voor haar was, ook al had hi) er nu niet bepaald veel slag van, om dat te toonen. Maar des nachts (in sjjn langjarige cel straf was hij ernstig gaan lijden aAn slapeloos heid!) lag hij te piekeren en te wrokken.... hij moest dan toch maar tot een besluit komen! Het kon niet blijven, zooals het wAshet was het beste, dat hij een anonymen brief schreef aan Michael Steele. dat zijn dochter nog In leven was en dat hij de som maar moest ver dubbelen, dan zou Nancy levend en gezond tot hem terugkeeren.Zeker! DAt was dan maar het beste! Dan had hijzélf een onbezorgden ouden dag (want hij was nu* weldra zeven en vijftig en er was natuurlijk geen schijn van een kans, dat hij ooit ergens arbeid zou kunnen krijgen!) en dan was allee weer in het reine. Maar Sheila had óók haar zorgen! Zij was Immers in het geheim verloofd met dien Jlmmle van haar en door de plotselinge gebeurtenissen zag zij hem heelemaal niet meer! Jlmmle had haar niet durven opbiechten, dat hij een beetje doodsbenauwd was voor dien ongellkten beer met zijn ijzeren spierkracht, die haar vader bleek te zijn en hij toonde zich niet erg geneigd, om naar New York te komen en haar een bezoek te brengen. Liever zocht en vond hij redenen, waarom dit voorshands niet mogelijk was en daarbij hoefde hij niet eens te liegen; er was mAaat Hrwanl Zoodra de stenografische notulen zullen zijn verschenen, beveel ik ten zeerste aan, kennis te nemen van alles wat over deze zaak is ge sproken. Het heeft mij verwonderd, dat be halve de pers, niemand blijkbaar behoefte heeft gevoeld, de beraadslagingen te volgen. Ik wil wel bekennen, dat ik, die voor mijn fractie als woordvoerder optrad, werkelijk ver wacht had dat van tuinderszijde en van de zijde van andere belanghebbenden, wat dieper op het groote plan zou zijn Ingegaan. Niet, dat het voor mij sceptisch staande tegenover het groote plan moeilijk was mij de te verwachten groo te voordeelen hiervan voor den geest te stellen, voordeelen waarom ook ik van meening was, dat deze goed bedoelde poging niet mocht wor den afgewezen. Maar het stond toch maar zóó: de bezwaren waren geen algemeene bezwaren, zij glhgen slechts over de plaats van den proef polder en zij betroffen slechts de indlvldueele personen, die daar een gedeelte van hun bedrijf hadden. En juist daaromtrent waren alle mo gelijke toezeggingen tot eventueele schade regeling gedaan. Van den aanvang af hebben daarom t. a. v. de te nemen proeven bij de leiding deze punten op den voorgrond gestaan. Gelet moet worden op de grondsoorten, waterrijkdom, de huidige verkaveling, waarbij een voornaam punt is de huidige bezitsverdeellng der landerijen over het aantal eigenaren, het kiezen van punten in den polder, die behoorlijk bereikbaar zijn om de cultuurproeven in de te maken proefpolders te kunnen demonstreeren. Daarom piekerde Sheila er over, of zij niet een betrekking zou kunnen krijgen, ergens tusschen haar oude en haar nieuwe woonplaats in, zoodat zij zonder veel moeite Jlmmle zou kunnen op zoeken én haar vader, al naar dat zoo uitkwam. Want daar kwam bij. dat zij naar bezigheden hunkerde. Het was allemaal mooi en wel, om thee en koffie te brengen aan den ouden man, die meesttijds In gedachten verdiept op de oude divan lag, maar die had nu eenmaal ontzaglijk weinig behoeften en was een stilzwijgende, in zichzelf gekeerde natuur, die zelfs nooit iets van de zee en van de verre landen vertelde, wat anders zeelui toch altijd doen! Natuurlijk hield zij van haar vader, maar óók van Jlmmle en zij was jong en gezond en ze hield van werken en het was niet makkelijk, om hier maar op een paar kamers te zitten In de duisterste straat, die zij ooit gezien had! Dus zei ze tot zichzelf, dat het mooi zou zijn, als zij een stuivertje inbracht en pór trein of bus op en neer reisde en zoo vrij als een vogeltje zou zijn. En toen ze dit allemaal aoo mooi bedacht had (en natuurlijk met geen enkel practlsch be zwaar had rekening gehouden, zooals dat bij haar leeftijd hóórt 1), viel ze In slaap en droomde van alles en nog wat. En toen Sheila sliep, klom Danny moeizaam van zijn legerstede en stak het licht op in het miserabele klein kamertje, waar hij zijn tenten had opgeslagen en draaide de deur in het slot, opdat Sheila hem niet zou kunnen overvallen. HU nam de krant en ging er letters uitknippen. Urenlang moest hU zoeken, tot hij alle be- inderdaad van aUcrtai. dat hU moest dpenl lnoo«Jjg<ie letterteekens gevonden had «n kei oogenbllk onherstelbaar verwoest had. „Uw verwijt trof mij." vervolgde Georges Dau derot, ..Indien het werkelijk Inhoudt, dat u als stelregel heeft inderdaad alles goed te doen Van hetgeen u doet, kan ik u gebruiken. Ik ben overtuigd, dat u üw geluksmlnuut zult weten te benutten.” „Inderdaad,” antwoordde dr. Bemardin. ,Jk begin er iets van te begrijpen. Morgen zal ik hier zijn.” xnjpv.iuc mcxi „U zult uw voorloopig contract vinden bij die omtuimelde. Juist over het rose briefje van den procuratiehouder. Goeden middag, dr. Ber- dr. Bernardin. nardln.” Bernardin groette en vertrok, doch bulten de directeurskamer trok hij zijn schouders op en stelde voor zichzelf vast, dat toch zijn aanbe veling de beste aanbeveling was. ook al noemde Georges Dauderot die een geluksmlnuut. steeds over de oceanen zwalkte) kwam opdagen. In de hevigheid van haar verdriet was het nog niet eens tot haar doorgedrongen, dat zij nu alleen op de wereld was komen te staan. Maar nu, nu haar eigen vader plotseling verschenen was, besefte zij dat haar beschermer haar was ontvallen en dat ter zelfder tijd een nieuwe toe vlucht In zicht was gekomen Dus ging zij ver trouwelijk naar Danny toe. streelde schuchter ■ven zijn ruige jas en zet: Vader.... Teneinde legendevorming te voorkomen en een duidelijk beeld te geven van het verloop van bovengenoemde zaak en van het plan zelf, meen ik goed te doen in de plaatselljke pers van, een en ander mededeeling te doen. De voorstellen tot het maken van proefpol ders in het Geestmer-Ambacht spruiten voort uit het groote plan tot verbetering van den economlschen toestand, hetgeen het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland zich voorstelt te bewerkstelligen oa (dus niet uitsluitend) door her-inpoldering en ruilverkaveling van een groot deel (pl.m. 2400 HA.) van het Ambacht. Daar naast ligt het. blijkens de gegeven voorlichting, in de bedoeling, proeven te nemen met andere cultures dan de bestaande op de nieuw verkre gen gronden. Mjj dunkt, dat goed beleid vordert, dat min stens deze punten in acht genomen dienen te worden; wil men op het resultaat vpn een proef al of niet tot het zoo diep Ingrijpende groote plan besluiten. Voor deze voorwaarden werden ook de advi seurs (adviescommissie) gesteld, die het Prov. bestuur zich uit de tulnbouwkrlngen In Langen- djjk e. o. had gekoeen. In de eerste vergadering van deze commissie stond dus practlsch reeds vast, dat men, om een eenlgszlns getrouw beeld van het Geestmer- Ambacht te krijgen, niet zou kunnen volstaan met een proefpolder hoog om de West, waar toe aanvankelijk de meeste aandrang bestond. Het Geestmer-Ambacht bevat zooveel verschil lende grondsoorten, dat het wel erg moeilijk was om op één punt een proefpolder te creéeren, die aan alle voorwaarden voldeed. Doch ieder geeft toe, dat behalve de andere verschillen er in leder geval één groot verschil Is, n.l. de grondsoort en ook de waterrijkdom hoog om de West en die om en nabjj de Langer.dijker dor pen. De eenlg mogelijke conclusie was dus twee proefpolders. In die vergadering zijn toen verschillende punten genoemd: hoog om de West (de plaats waar nu de Westelijke proefpolder zal komen), lager om de West onder Broek op LangendUk en onder Noord-Scharwoude, om de Oost onder Noord-Scharwoude enom de Oost onder Zuld-Scharwoude, een plaats, die zooals later duidelijk is gebleken ook nog aan de twee an dere voorwaarden voldeed: bezitsverdeellng over een zeer groot aantal eigenaren en uitstekend bereikbaar. p bijna alle mogelijke manieren had de I I jonge doctor in de chemie, Bernardin, getracht een aanstelling te krijgen in het enorme staalbedrijf der Soclété Anonyme Geor ges Dauderot et Frères, toen hem op een zonnl- gen Augustus-mlddag nóg een methode te bin nen viel. Toen hij de idee eenmaal had, ver wonderde dr. Bemardin er zich over, dat hij aan deze mogelijkheid eigenlijk niet eerder had gedacht. Hij vond het een gouden idee, omdat het geboren was, terwijl hij peinzend lag te luieren in de warme zonnestralen en omdat het hem waarschijnlijk een gouden tijdperk openen zou. Na drie weken was het dr. Bemardin reeds gelukt een resultaat te verkrijgen. Door bemid deling van eenlge vrienden was hij voorgesteld aan mevrouw Georges Dauderot, en hij had een uitstekenden Indruk gemaakt. Slechts enkele weken daarna bezat hij een persoonlijke aan beveling van haar, geschreven op rose papier en gericht aart haar echtgenoot, om toch vooral dr. Bernardin een goede kans te geven in het laboratorium van de firma. Dien dag voelde dr. Bemardin zich reeds aan gesteld en hij ging den volgenden morgen de groote poort voor de enorme moderne fabrieks gebouwen binnen, als begon hU roor de eerste maal zijn chemische - taak voor rekening van Georges Dauderot et Frères. Toen hij zich evenwel vervoegde bij den hoofdportier, daalde zijn geluksstemmlng spoe dig met verrassende snelheid. De portier ver zekerde hem met de meest aanvaardbare argu menten. dat iemand als fte heer Georges Dau derot persoonlijk niet te spreken was. Zelfs de mededeeling, dat dr. Bemardin een aanbeve ling van zijn echtgenoote bij zich droeg, had geen effect op den geroutlneerden portier. Ten einde raad, haalde dr. Bemardin. die Inzag dat persoonlijk prestige noch welsprekend heid eenlg gewicht in de schaal legden in zijn voordeel, de met alle voorzorgen bewaarde rose enveloppe voor den dag en hij spreidde met veelzeggende gebaren het rose briefje voor den portier open. Wat doet men al niet, wanneer men, ten einde raad, tracht een portier van zijn stuk te brengen en een toegang te forcee- ren. Doch de portier bleef onbewogen: „Zelfs met dien brief kan Ik u niet aandie nen. Mijnheer Dauderct Is niet te spreken, wan neer hij u niet heeft ultgenoodlgd.” Op dat moment kwam een ietwat bejaarde heer zenuwachtig druk de portiersloge binnen en greep naar een pakje brieven boven het rose blaadje postpaplér en naast den geopenden inkt pot van den portier. Ongelukkig stootte het pakje In de grijpende hand tegen den inktkoker. De VOORZITTER protesteerde tegen de qua- lificatie van „Jongen" die de heer K. had ge bruikt; de ambtenaar is een flinke jonge man, die van, zijn taak volkomen op de hoogte Is. Bovendien zal die geen beslissingen hebben te nemen. De veronderstelling, dat het secretarie de kleine toelagen zou opslokken, vond spr. zeer ver gezocht, terwijl hij zich ook met scherpte verweerde tegen een stukje in de .Bchager Courant", waarin werd geïnsinueerd, dat achter het voorstel politiek zou schuilen. Spr. zou zich de oogen uit het hoofd schamen indien dit zoo was. De zaak volkomen eerlijk en zonder eenlge bijbedoeling. Wil men het an ders, best, maar men zoeke niets achter het voorstel. Hjj had er bijzonder veel werk aan, omdat hij zoo ervaren door zijn jarenlang verblijf In de Graham-gevangenis eiken vingerafdruk wilde vermijden en alle mogelijkheden tot ont dekking bij voorbaat ónmogelijk maken. Nu. van zulke zaken had hij buitengewoon veel ver stand gekregen en dus kon hij zoo tegen het morgengrauwen met voldoening op zijn werk neerzien. Den dag vertelde Sheila terstond opgetogen over haar zelf bedachte plan en Danny knikte afwezig. Voor zijn part mocht het kind prak- klzeeren, wat het maar wou.... dat telde tóch nj^t mee. gauw genoeg zou ze In weelde baden.... Daardoor verviel het eenlge, wat Shelia nog met een bqptje angst had vervuld: de vraag, of haar vader het plan wel goed sou vinden en ae toog welgemoed naar Pennsylvania om er haar geluk te beproeven, als winkeljuf frouw, op kantoor, of wat er maar te vangen en te grijpen zou zUn.... Dus bleef Danny alleen achter en zat hij In zware, suffende gepeinzen verdoken te wachten op de schemering. Dan wou hij op stap gaan en Zijn brief In de bus van Michael Steele’S kantoor stoppen. (Wordt vervolgdJ. Ik schrijf dit zoo neer, omdat ik werkelijk van meening ben, dat velen er zóó over denken. Ge volg van dezen gedachtengang is. dat deze men- schen een druk uitoefenen In deze rlc+,tlr.g laat men die proeven maar nemen op de n^ist waardevolle gronden, dan Is er tenminste bij mislukking niet veel overboord. t Is begrijpelijk, dat anderen, die zich ver antwoordelijk voelen voor de zaak, er anders ovey denken. Wil men de leiding van 's Rijks Cultuurtechnlschen dienst, die in andere pro vincies zooveel verbetering op dit gebied wist te brengen, en de prov. deskundigen volgen, e wil men deze zaak werlfelljk serieus bezien en wat nog meer beteekentWgwdt men geroepen om daarvoor verantwoording te dragen, dan staat één ding voor deze personen vast, dat de proef een serieuze proef dient te rijn. De proef moet een aoo volledig mogelQk beeld geven van het Geestmer-Ambacht en van wat men zich van het groote plan In zijn vollen om vang voorstejt. De raad van deze gemeente vergaderde Woensdagmiddag te drie uur. De wethouder Druijf was afwezig. Van den Minister van Sociale Zaken was bericht Ingekomen, dat hjj op het verzoek van het gemeentebestuur de werkverschaffingsloo- nen bil den aanleg van de begraafplaats van 25 cent per uur te verhoogen tot 27 cent, niet kan ingaan. Medegedeeld werd, dat de steunverleenlng kanworden verlengd tot 1 Januari 1938. Be treffende de begraafplaats werd medegedeeld, dat tot nu toe 1524.91 was verloond en dat de Werkzaamheden voor 1/5 waren verricht, zoodat nog flink wat werk in het verschiet ligt. De werkzaamheden, die in verband met een ministerieel besluit tijdelijk waren opgeschort, zullen Maandag a s. worden hervat. Alle werk- loozen zullen aan het werk kunnen komen. In verband met de algemeene verlaging van den rentevoet, werd op voorstel van B. en W. besloten de renten van de verschillende loopen- de leenlngen te converteeren. Aan de orde was hierna een voorstel van B. en W. tot opheffing van het Burgerlijk Arm bestuur en tot het stichten van een Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Als motief voerde het college aan, dat het niet juist is, dat thans de raad geen zeggen schap heeft over het groote deel der belas tinggelden 5000 dat jaarlijks aan ar menzorg wordt uitgegeven. Het ligt in de be doeling de uitvoering der noodige maatregelen voor sociale zorg In handen te geven van B. Ongetwijfeld is dit mede aanleiding geworden tot een behandeling van de zaak op een meer dan gewone wijze De Commissie uit de Staten, die de behandeling van deze zaak kreeg voor te bereiden, oordeelde het nuttig zich ter plaatse van de situatie op de hoogte te stellen. Bij dit bezoek aan de geprojecteerde proefpolders wa ren van de Statencommissie, behalve Gedepu teerde Koolman, aanwezig de Statenleden Lu- den, Beuzemaker, Braakman, Van Dok, Honig, De Miranda, Van de Vall, v. d. Wal en onder- geteekende. van M. H. zouden gevoelen. De manier waarop hier de armvoogdlj wordt beoefend doet niet naar verandering verlangen; zoo vindt men het in andere plaatsen zelden. Bovendien heeft de gemeente veel aan de armvoogdlj te danken; zat de gemeente vroe ger in nood, de armvoogdlj sprong bij. Een wet houder kan een goed mensch zijn, maar hij is daarom nog niet geschikt voor armvoogd en het is voor de menschen minder hard om met hun nooden bij een zorgvuldig uitgekozen en warmvoelend armvoogd te komep, dan bij een ambtenaar. Spr. vroeg het voorstel aan te houden, op dat men niet overijld een besluit zou nemen, waarover men spijt zou kunnen hebben. De VOORZ7TTER erkende de verdiensten van het Burgerlijk Armbestuur volkomen, maar de tijdsomstandigheden waren nu wel zoo. dat eenlge verandering wel gewenscht genoemd mocht worden. ..By de voorbereiding van de onderwerpelljke plannen Is zoowel van de zijde van de ontwer pers als van die van ons College bij herhaling, hetzjj collectief, hetzij individueel overleg ge pleegd met gezaghebbende deskundigen uit de betreffende streek, die tenslotte met de plan nen, locals zij thans aan Uwe vergadering wor den voorgelegd, hunne Instemming hebben be tuigd”. Ter voorkoming van meergemelde legen devorming. meen ik goed te doen enkele woor den te onderstreepen. Daarna is de vergadering van de banne Zuid- Scharwoude gehouden en heeft deze het adres met de daarin opgesomde bezwaren aan de Staten gezonden. Uit het verslag der Statencommissie citeer ik letterlijk (onderstreeping van mij): is de commissie unaniem tot de conclusie geko men, dat fn de keuze ten aanzien van de plaats voor den OosteliJken polder geene wijziging dfent te worden gebracht en tegemoetkoming aan het verzoek van de Bann» te Zuld-Schar woude, bedoelden polder te projecteeren aan de Westzijde van den Dorpsweg, slechte verplaat sing van moeilijkheden zou beteekenen. Het denkbeeld echter om aan den geprojecteerden polder uitbreiding te geven in Noordelijke rich ting. met begrenzing door het z.g.n. Kerkepad vindt algemeene instemming, met dien verstan de. dat in de commissie verschil van meening bestaat over de vraag of al dan niet aan den Zuidkant ter hoogte van de zg.n. Cornells- boersloot een gedeelte van het aangeweaen gebied moet komen te vervallen”. en W. Daarnaast zal een administrateur wor den benoemd, wiens rechtspositie door B. en W. geregeld wordt. Ten slotte stelden B. en W voor een commissie uit de plaatselljke ver- eeniglngen van weldadigheid te benoemen, welke commissie desgevraagd het college van advies kan dienen. Het bezit van het thans be staande Burg. Armbestuur zou worden over genomen door den nieuwen dienst, terwijl den armvoogden eervol ontslag zal worden verleend De VOORZITTER lichtte nog toe. dat reeds eenlge jaren geleden door de verschillende ar beidersorganisaties gevraagd was om een in stelling voor M. H., welk verzoek werd afge wezen als niet urgent. Thans zUn de omstan digheden veel anders geworden; de armenzorg is zeer omvangrijk geworden, terwijl door het B A. steeds meer een beroep op de gemeente moet worden gedaan om geld. Over de verandering als thans werd voorge- steld was door B. en W. met de armvoogden overleg gepleegd, bij welk overleg, Vat Woens dagmorgen was gebleken, de armvoogden niet zonder voorbehoud voor het voorstel van B en W. waren. Door twee van hen werd voor gesteld het B. A. te laten bestaan en B en W. daarin medezeggenschap te geven. Spr. zei, dat een Maatschappelijk Hulpbe toon zeer veel practlsche voordeelen heeft bo ven een Burgerlijk Armbestuur, dat niet steeds alles, wat met de armenzorg samenvalt, kar. overzien. De heer SPAAN vroeg, of, wanneer het B. A bleef bestaan zooals thans door de c~' den werd voorgesteld, deze instelling ook de gegevens, ter secretarie aanwezig, kan be schikken. De VOORZITTER antwoordde, dat dit niet zoo maar kon. maar dat de aanvragen om hulp dan eerst aan het secretarie om bericht en raad zouden kunnen worden doorgegeven, het geen tamelijk vertraging zou kunnen geven, wat in spoedgevallen wel bezwaarlijk is. De heer KLOOSTERBOER had als armvoogd aanvankelijk wat vreemd tegenover het voor stel gestaan, hoewel hl) er in principe niet tegen was. HIJ had zich afgevraagd wat er achter stak, wat hem niet duidelijk was. De behandeling der zaken op het secretarie door een jongen ambtenaar („een jongen" zei d? heer K.) achtte spr. hoogst ongewenscht, ter wijl hij vreesde, dat de kleine toelagen, door het B A. aan sommigen verstrekt, door het secretarie zouden worden opgeslorpt. Dit was D% portier zweeg van pure ontsteltenis en de ietwat bejaarde heer zag dr. Bernardin een oogenbllk aan, wendde zich om en verdween door een deur In de gang. .Mijnheer, maar u is gek! Dat was meneer Georges Dauderot!” stamelde de portier. Dan ben Jij ook een ezel, want dat had je mij direct behooren te zeggen!” antwoordde hem de jonge chemicus. De telefoon belde; de portier luisterde onder danigs! ,X>’r zit nog wat voor u op," constaterde daar op de portier, „u moet by meneer Dauderot komen.” „Dus krijg ik toch mijn zin," ging dr. Ber- nardln op het bevel in. „Wacht maar! U zult nog spijt genoeg heb ben van uw uitlating T* waarschuwde de portier, „Volgt u m(j maar.” Toen dr. Bernardin bij Georges Dauderot binnentrad, liep deze zenuwachtig heen en weer. Plotseling bleef hij staan, zag Bernardin doordringend aan en vervolgde zijn home-dra- verij op de korte baan. „Laat ik u vertellen,” begon hij opeens, „dat u uw geluksmlnuut beleeft. Hoe heet u?” „Bernardin, doctor In de chemie.’’ „Honderden menschen willen mij spreken, dagelijks trachten zij hier binnen te dringen. De beste aanbevelingen hebben ze bij zich, vooral van mijn vrouw, op rose papier. Maar geen aanbeveling komt tot hier, zeker niet die van mijn echtgenoote. Dat is een afspraak, weet u. Ik accepteer niemand op aanbevelingen. Ik stel mijn menschen aan. wanneer er voor mij een ongewone, plotseling aanleiding toe is. Ik noem dat de geluksmlnuut. U kunt in mijn laboratorium morgen beginnen, over drie maan den hoort u of u een vaste aanstelling krijgt." Bernardin zweeg, hij dacht aan de gelukkige standigheld, zijn moeizaam verkregen rose aanbevelings brief in een en- LIUUÏÏ „Vriend Joe" was begraven naast zijn geliefde Kitty en het bleek, dat hij bU testamentaire be schikking het weinige, dat hl) bezat aan Sheila had vermaakt. Dus werden huls en erf verkocht (beneden de waarde, want Danny had haast en wilde niet op zijn gemak wachten tot de juiste kooper kwam) en Shells zag zich in het bezit gesteld van een paar duizend dollar, de zij ter stond argeloos aan Danny ter hand stelde. HU nam haar mee naar New York, waar hU een paar kamers huurde in een van 'de leven- looze straten bij East River, die de troosteloos heid zélf moeten lUken voor een meisje, dat op het platte land is opgegroeid en'dat gewend is aan ruimte om zich heen, groen en bloemeh, licht en lucht Het was een oude huurkazerne, Intens smerig, door en door vervuild, versleten en vergaan, een eindeloos huls vol haastige menschen, die zich naar hun werk spoedden, of doodelijk vermoeid daarvan terugkeerden; buitenlanders, die het Amerikaansch radbraak ten, duistere figuren, waarvan niemand wist, hoe ze aan den koet kwamen, afgesloofde vrouwen, kibbelende echtparen, hullende kinderen.... Kort en goed: Danny had het meiske weggehaald uit de gelukkige en gezonde omgeving, waar zU was grootgebracht en had haar gebracht naar een mlllleu. dat hu voor zichzelf goed ge noeg achtte. En daar lag hU dan op een oeroude en kaal en vet geworden sofa, liet zich bédlenen door het meisie. dat toch feltelllk niemand

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 20