a Tienduizend valsche zegels gedrukt Ronselarij voor het Spaansche „regeeringsleger’ DE ONTGOOCHELDEN DE KODAK REGULAR de camera voor het seizoen 19371 Baden Powell aangekomen M. van der Hut f COMMUNISTEN WETEN TE ANTWERPEN IN BESLAG GENOMEN 80.000 AAN EFFECTEN GESTOLEN VAN NIETS” Uit de CEBUTO massa-keus: DONDERDAG 29 JULI 1937 Verdachten ontkennen CLEAR1NGKOERSEN r Graannoteering Weinigen zullen ooit terugkeeren OUDE MENSCHENREDDERS ALLEN GEHOLPEN De Kodak en Kodak Film - de ideale combinatie. Vier arreatatiea te Amaterdam veel recherchewerk Gezonde peraonen zyn volgena dokteraverklaringen onge neealijk ziek Eigenaardige kwestie te Lienden De Sovjet-republieken werden niet wat wij hoopten, dat ze worden zouden, noch wat ze beloofden te worden en wat ze no^Xénsfchen te schijnen; zij hebben al vee verwaclhlngen verraden (blz. 69). tijd, dat de oogen zich Verschrikkelijk bankroet 1 faillite) waarin onze Met dezelfde boot kwamen Engelache voortrekkera en Amerikaanache pad- vindera Inbraak by een bonthandelaar te Rotterdam Maar overal in ona land worden mannen en jongelieden plotaeling vermiat verwaclTtii Het is hooA openen voor dit v toet abominable de film voor betere opnamen t Heerlen, na REIZEN ZONDER ZORGEN ‘T O e» ’s <9 0 V voorkampers het sub-kamp voor een deel en I VIRKRIJG0AAR BIJ ALLE KODAK HANDELAREN LIVERPOOL. 28 Juli. Tarwe: Oct. 9/2 7/8, Dec. 9/2 7 8, Maart 8/11 1/2. Toen ruim een hall jaar geleden de eer ste berichten in de dagbladen verschenen, dat er In ons land door communisten ge ronseld werd, ten behoeve van het Spaan- 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel 1, de heer K. J. Damstra te Haarlem en voor deel 2 de heer A. J. J. C. Be^gheUn te Nleuwenha- gen (L.). de Harwich-boot Is hedenochtend te Hoek van Holland gearriveerd Deae twee van Kmpel her- zooals heb- van daar te rtjn drie van .47.- - 53 50 97.50 Opnieuw heeft de politie in ons land de actie tegen de ronselaars ingezet. In de Zaanstreek, Rotterdam, Utrecht en Haarlem zijn enkele van deze personen, van deze practijken verdacht, aangehouden. Vermoedelijk zullen eenlgen van hen worden vervolgd. De meesten echter zullen toch weer in vrijheid worden gesteld, want zU deden niets anders dan hun bemiddeling verleenen aan landgenooten en vreemdelingen voor het verkrijgen van een be trekking in Spanje. Huichelaars! Panchromatische emulsie Atomisch-fijne korrel Ongekende speling in de belichtingstijd Onderscheidt alle kleuren OOK VERKRIJGBAAR IN FILMPAK EN NA- - TUURLIJK OOK VOOR KLEINBEHLD CAMERA'S doch zooals Neen, men schandelijke Bij alle vier de aangehoudenen is huiszoeking verricht, doch de 9000 zegels zijn niet gevonden Of men ze heeft vernietigd of opgeborgen, is niet ontdekt. Wel staat vast, dat ze nog niet zijn uitgegeven. De verdachten hebben den leeftijd van 32. 33. 41 en 45 jaar. Een der man nen Is in vrijheid gesteld. Drie zullen voor den Officier van Justitie worden geleid. Ze ont kennen hardnekkig zich sum het misdrijf te hebben schuldig gemaakt. heid irt’, dat komen en materiaal ganiseert sluwe en De burgeroorlog in Spanje ia uitge broken. Het .,regeering«”-leger moet noodzakelijk versterking hebben krijgt dit van Zij deden zulks en kregen inderdaad van twee dokters een nieuwe verklaring, die in wewn gelijk was aan de oude, dokters waren de heeren O. A. te Opheusden en H. Wessels te Lienden. Na deze nieuwe verklaring wee* het Hof te Arnhem de vordering toe. besliste, dat aan deze personen een uitkeering moest wor den toegekend. Zjj hebben thans van het fonds per persoon drie honderd gulden te vorderen, waarvan echter nog niet bekend is, wanneer deze zullen worden uitbetaald. De politie, die hier in het land een onder zoek Instelde, vroeg aan de terugkeerenden, nocsn ons den naam.en adressen, die geron seld hebben. Men wist het niet. De meeste namen waren gefingeerd. En ook de adres sen klopten niet. Toen begon de Internatio nale contróle te werken en In het begin hoorde men ook In ons land al van minder gevallen van ronselarij. Toen de contróle echter verslapte en opgeheven werd zetten van alle kanten de communisten onmiddel lijk een hernieuwde actie in. In Zaandam en de Zaanstreek, in Limburg. Twente, Amster dam. Rotterdam. Utrecht ifn Den Haag en In tal van andere steden en dorpen worden de laatste 8 weken plotseling weer mannen en jongelieden vermist. Opgewacht aan stempellokalen, bezocht door huisbezoekers, heeft men ze weten te overreden naar Spanje te gaan, waar zij voor hun gezin en familie een goede boterham zouden kunnen verdie nen. Dikwijls zonder familie, ouders of kin deren vaarwel te zeggen zijn zij vertrokken. Eenlgen schreven hun laatste vaarwel vanuit Parijs of van de Fransch-Spaansche grens. Ook van dezen zullen er misschien maar weinigen terugkeeren. verwachtingen dreigen te verzinken. Wij moeten ons niet laten verblinden. Zooals het nu gaat In de 8ovjet-Reputilieken zal het niet lang meer duren of al wat wij afkeuren in het kapitalisme zal er hersteld zijn. De toonverschillen worden er steeds grooter, de klassen In de maat schappij hernemen hun onderlinge te genstelling. de bureaucratie zegeviert. Nog eens: ik zou desnoods aanvaarden, dat de geest in Rusland niet vrijer Is dan in Duitschland of In Italië, als ten minste de welvaart van de massa maar verzekerd ware (blz. 103). Bondiger en duidelijker kan het niet. Wie „de waarheid boven de partij” durft te stellen, een zware, maar noodzake lijke elsch In onze dagen van collectiefs vorming, moet met Gide Instemmen, na zijn cijfers en argumenten te hebben gezien: de Sovjet-Unie is de beschaming der communistische heilsverlangens. Ze verzekert het geluk der mcnschheid niet Integendeel. De rechercheur keerde naar Amsterdam terug en Dinsdag werden de drie steun trekkers door de politie aangehouden. Den hoofddader en opdrachtgever had men echter nog niet. Men vermoedde, dat hij in Heerlen b(j een familielid verblijf hield en de Amsterdamsche politie stelde zich met Heerlen in verbinding. De dader werd hier werkelijk aangetroffen, waar hij met vrouw en kinderen de vacantie door bracht. Hoe wel werkloos, had men den tocht naar Heerlen met een hixe-auto ondernomen. Het gevolg van het nazien der lijsten was. dat deze toestand werd ontdekt en dat vier en dertig personen van den steun uit het fonds wérden uitgesloten. Hierover is in Lienden veel onrust ontstaan. Degenen, die uitgesloten werden begaven zich naar een advocaat, die de zaak bij de rechtbank aanhangig maakte; deze wees de vordering af. doch de gedupeerden lieten het er niet bij zitten en trachten de zaak voor het gerechtshof te Arnhem, dat besliste, dat alle uitgestotenen zich om een nieuw attest tot een dokter moesten wenden. en bevriende zjj de. De /Spaansche „regeering richt zich tot de communisten van het land en daar buiten. Rusland ziet de noodzakelijk- er versterkingen moeten i zegt steun toe in menschen en wapentuig. Rusland or en doet dit op de beke*de geslepen wijze. Notarieel examen egenover het getuigenis van dezen eenen witten raaf staan echter tal van andere volkomen anderslui dende. Herinneren wij slechts aan de diep teleurgestelde verklaringen en scher pe critlek, welke een Henriëtte Roland Holst, een George Duhamel, een Panait Qtrati en last not least een André Gide hebben laten hoeren. De Fransche schrij ver André Gide, die, van huis uit pro testant, als hyper-lndividuallst in een kapitalistische omgeving communistisch begon te denken, heeft zijn eigen waar nemingen te boek gesteld In zijn werkje: „Terugkeer uit de U. 8. S. R.” Dit boekje heeft niet alleen In Rusland, maar over al waar doorgewinterde practijk-conv munisten zijn, groote verontwaardiging gewekt en bittere critlek ondervonden. Gide heeft daarop een nieuw werkje ge schreven, waarin hij het uit eigen aan schouwing opgehangen beeld van het Stalinistische communisme in de prac- tijk „retoucheert”. Wij citeeren hier eenige van die touches”, welke hopenlljk voor de zgn. saton-communisten overtuigender zul len zijn dan de wel aangevochten, maar nimmer' weerlegde schilderingen in de Europeesche pers. Het dlep-ongelukkige en achtervolg de wezen, dat de Sovjet-arbelder wordt zoodra hij niet meer tot de begunstigden behoort, lijdt honger, en durft niet meer te protesteeren, durft zich zelfs niet meet hardop te beklagen. Is het een wonder, dat hij opnieuw een God uitvindt en een uitweg zoekt in het gebed? Tot welk» menschelljke Instantie zou hij zich kun nen richten? Als wij iezen, dat bij de laatste plechtigheden op Kerstmis de kerken stampvol waren, steekt daar niets In, dat ons verbazen moet. De beroofden zoeken het „opium” (blz. 3435). Vandaag is men in de Sovjet-Re- publieken verder (dan vóór de revolutie) verwijderd, Ik zeg niet van den gedroom- den communistischen heilstaat, maar zelfs van dien tusschenstaat, die het be reiken van den socialistischen droom zou mogelijk maken (blz. 47). Stalin verdraagt geen tegenspraak. Hij moet gelijk hebben en houdt voor zijn vijanden al degenen, die hem niet in alles toejuichen. Toch komt het vaak ▼oor, dat hij zich de gedachten toeeigent, door zijn beoordeelaars met ’t oog op ’n hervorming naar voren gebracht. Hij maakt zich meester van de idee, maar om zich van dit eigendom te verzekeren, ruimt hij degenen, die deze gedachten ▼oorstelden, eerst uit den weg. Dit is zijn manier om gelijk te krijgen. Zoo zal er in zijn omgeving weldra niemand meer gevonden worden dan menschen, die op alles ja knikken, omdat ze zelf geen ge dachten hebben. Dit is het kenmerk van het despotisme: zich niet te omgeven met menschen van waarde, maar met lakeien (blz. 65). Koersen voor stortingen op 29 JuU 1937 te gen vecpUchtingen. luidende in Reichsmarken 7230, Urea 9.61. peseta's BAS In alle landen worden agenten en hand langers van de Sovjet er op uitgestuurd om menschen aan te werven voor dienst in het Spaansche ,,regeerlngs"-leger, altijd ontkent Rusland dit. heeft niet de hand in deze practijken van ronselarij en men blijft ont kennen. De woorden der Russische macht hebbers en provocateurs worden echtej ge logenstraft. Uit Oostenrijk, Duitschland, België en Frankrijk verdwijnen plotseling mannen uit hun gezinnen. Waarheen zijn zjj gegaan? Het onderzoek wijst uit, dat zjj door aanhangers van Moskou zjjn verlokt geworden door valsche voorspiegelingen om te gaan strijden voor het ideaal, dat Rus land nastreeft en zoo hebben duizenden uit het buitenland „het laatste half jaar ge vochten in de gelederen van de ,-Regeenngs- t roe pen" in Spanje. Te ruim half zes meerde de „Vienna'’ aan de kade. Aan boord bevonden zich Engelse he voortrekkers uit Plymouth, Niet echter voor zjjn opvolger, want bij het nazien der lijsten van hen, die voor dezen steun in aanmerking zouden komen, bleek, dat een grondige herziening der lijsten nood zakelijk was geworden. Naar de burgemeester van Lienden, de heer H. Houtkooper dezer dagen aan ons verklaarde, was er een groot aantal personen in het bezit van ren me disch attest, waarin zjj ongeschikt tot wer ken werden verklaard en niet In staat hun brood te verdienen. In werkelijkheid bleek echter, dat deze personen dag in dag uit het zwaarste werk deden en dat er bij hen geen sprake kon zjjn van een ongeneesljjke ziekte. Het mag nu wel eens bekend worden, dat sinds de laatste publicaties over gevallen van ronselarij. waarbij verschillende landgenoo ten op een of andere wijze op geheimzinnige manier zjjn weggelokt, de politie enkele hon derden brieven uit alle deelen van het land heeft ontvangen van ouders, die berichten, dat hun zonen verdwenen waren, van vrou wen, die ditzelfde melden van hun echtge- nooten. Zij waren vertrokken zonder nadere aanduiding of achterlating van adres en men vermoedde op weg naar Spanje. Tel kens weer vraagt men in den lande de hulp en medewerking van de Amsterdamsche Centrale Recherche, Afdeeling Ronselarij, om vader, echtgenoot of zoon op te sporen. Nauwelijks echter stelt de politie in commu nistische kringen een onderzoek in, of men er hier ook iets meer van weet, of verontwaardigd klinkt 't den mannen van den opsporingsdienst tegen: „Ronselarij, daar houden wij ons niet m«e op, dat is minderwaardig.” Geloove, die het wil. kunnen zij bij verschillende winkeliers koopen, die dan de zegels in betaling nemen en later inwisselen aan het hoofdkantoor van De Voor zorg. Besloten werd, dat een rechercheur naar de drukkerij in Antwerpen sou gaan en hiervoor werd aangewezen rechercheur Vozselman. De drukker was spoedig gevonden en deze vertelde hem. dat iemand uit Amsterdam eenlgen tijd geleden bjj hem was gekomen en tienduizend zegels van een gulden had besteld, benevens vjjftig spaarzegelboëkjes. De drukker had een voorschot ontvangen van 100 frs. Een paar da gen later was dezelfde man weer gekomen en had een party van 9000 zegels meegenomen. De rest lag nu gereed. De drukker had zjjn brief geadresseerd aan het kantoor van De Voor zorg, daar hjj het adres van den man, die hem de cyder had gegeven, niet wist. De rechercheur nam de overige zegels in beslag. Een zeer goed signalement kon worden gegeven. De zegels waren vrjj nauwkeurig nagemaakt. Alleen voor ingewijden week de kleur iets af. terwijl bu nader onderzoek bleek, dat de serienummers op de echte machinaal waren gestempeld, ter wijl op de valsche zegels dit met handstempel was gebeurd. De opdrachtgever had waarschijn lijk rekening gehouden met het feit, dat de fraude ontdekt zou worden en was met een hoog serienummer begonnen, aoodat contróle zeer moeilijk zou worden. De rechercheur keerde naar Amsterdam te rug en oogenblikkelijk werden de valsche ze gel» gefotografeerd. Alle winkeliers werden in kennis gesteld en een afdruk van de valsche ze gels werd gegeven met het verzoek, bij aan bieding van een valsch zegel den cliënt aan den praat te houden en de politie te waar schuwen. Deze zette het onderzoek voort en commissaris L. Hoogenboom bet niet* onbe- Dinsdagmorgen hebban buren ontdekt, dat ongewenschte gasten zich toegang hadden verschaft tot de woning van den bonthande laar W. van de V. aan den Beukelsdijk te Rotterdam. De familie was afwezig en daar om hebben de buren de politie in de zaak gemengd. In de woning werd een onderzoek ingesteld, doch men kon uiteraard niet vast stellen wat er gestolen was. o Men meende, dat de diefstal sMi had be perkt tot het medenemen van een aantel kleedingstiikken. Dene vuundei stelling bleek er evenwel geheel naast te zUn. BU terug komst van de bewonen ia gebleken, dat er papieren tot een totale nominale waarde van om ej» n*Mj de 80.900 rijn ontvreemd Te Amsterdam is de dertiend^jaarvergadering van het Helden derZee-fonds „Dorus Rijken" gehouden. De voorzitter memoreerde de groote blijd schap, waarmede het hoofdbestuur kennis nam van de belangstelling, waarmede H M de Ko ningin den arbeid der vereeniging blijft volgen. Hjj deelde mede, dat in 1938 veertien en met ingang van 1 Augustus as. dertien nieuwe uit- keeringen zijn toegekend aan weduwen en redders, tot een gezamenlijk bedrag van f83. per week, waardoor na 1930 ten tweeden mals een haltepunt is bereikt, doordat thans weder de geheele oude garde van menschenredders. die voor steun in aanmerking komen, is geholpen. Tot nieuw bestuurslid werd benoemd de heer O. Ritmeester, burgemeester van Den Helder. En toch leenen zij zich daarvoor en hebben zij zelfs, in samenwerking met Duitsche commu nisten, hier vertoevende, onder leiding van de Moskousche Heeren, ook ons land tot ope- ratie-terrein gekozen, waar zij hun slachtoffers kiezen, die zij onder de meest valsche voor spiegelingen weten te bewegen naar Spanje te gaan. En zij zochten ze onder de arm; ten der armen, die jaren lang werkloos waren, die men dag in. dag uit, zag komen aan de stempel- bureaux van onze groote steden. Succes hebben de heeren gehad. 4 dagan Valkanburg-Ard.-Eital I 25. 4 langs dan Rijn 29,50 4 Datmold.'Bad Pyrmont „31.— 1. Tolvrije beelden door rompont- spanner 'V 2. Kodak Anastigmaat lens f. 6.3 3. Afstandsmeter m. gemskkelijk afleesbare cijfers Optische doorzichtzoeker 0. Sluiter tot l/ttt sec. 0. Vlug laden door uitlichtbare spoelbouder Geschikt voor foto's 6 x 9 cm Met vroeg Lord Baden Powell, de Chief Scout en we reldleider der padvindersbeweging, ten einde de Wereldjamboree te Vogelenzang te komen bywonen. Vermist worden 25 aandeelen elk groot 1000 van de N. V. De Heer’s Banket-, Biscuit-, Cho colade- en Suikerwerkfabriek. 50 aandeelen, elk van 1000 van de N. V. Pelterijenfabriek J. van Straten en Co 1 spaarbankboekje van de Rijks- postspaarbank waarop f 10 was gestort. 4 spaar bankboekjes van de Rotterdamsche Spaarbank met een tegoed van 700. een aantal polissen. 2 Antwerpsche loten, serie 716 nr. 12 en serie 45490 nr. 1 en 1 cert, van 10 shares standard br. nr. 464 De dieven zjjn binnengekomen door het ver breken van een kelderraampje. Binnendoor kon den zU In den tuin komen en daar hebben zU een deur geforceerd, waarop zij het huis kon den betreden. Het onderzoek duurt voort. Lady Baden Powell, als Chief Girl Guide, gaf allen meisjesgezellen een hand en onder hield zich met eenlgen harer. Toen stapte het gezelschap in de met een Nederlandache vlag en de Union Jack getooide Lincoln Zephyr, die de Fordfabrieken gedurende het verblijf vsm den Chief Scout in. ons land tot zijn be schikking hebben gesteld en achtei den auto met de rood-wit-blauwe Jamboree-vlag van den hoofdverkenner aan. ging het door het Westland naar Den Haag, waar Lord en Lady Baden Powell als eerste officieele daad in ons land de Haagsche kabouters en welpen zouden gaan Inspecteeren. sche „regeeringsleger". ging een storm van verontwaardiging op. Het raderwerk van jxilitie en justitie kwam in beweging en straffen voor hen. die zich aan ronselarij zouden schuldig maken, werden aangekon- dlgd. Hier en daar werden enkele personen, die men van deze practijken verdacht, aan gehouden, doch al spoedig op vrije voeten gesteld, omdat men eenvoudig geen enkel steekhoudend bewijs tegen hen kon aan- voeern. De ..Heeren" hadden alleen maar hun bemiddeling verleend om werklooze landgenooten en buitenlanders aan een goed betaalde betrekking in Spanje te hel pen. De Spaansche mannen aldaar waren in het leger en in het particuliere leven had men werkkrachten noodlg voor de gewone bedrijven: electriciens. monteurs, loodgie ters. telegrafisten, marconisten en timmer lieden, alles kon men daar gebruiken. Velen gaven aan deze verlokkende roepstem gehoor en gingen op weg om via Parijs, waar de hoofdcentrale van deze ronselarij gevestigd is. hun weg naar Spanje te vervolgen. De Fransche Volksfront-regeering zorgde er zelfs voor, dat men met extra treinen de Spaansche grens kon bereiken. Velen gingen en men hoorde niets meer van hen. Enkelen keerden ontgoocheld te rug. Bedrogen waren ze. Men was eenvoudig bij de ,jegeerings”-reglmenten Ingeiyfd geworden. Zeker, enkelen krijgen een baantje als chauf feur. doch op een militairen auto. Anderen wer den marconist of telegrafist, doch in een afdee ling bij het leger. Dit waren de berichten, die men ook in ons land binnenkreeg van hen, wien het gelukt was deze hel te ontvluchten. den. doch vele liepen op niets uit. op ten had men houvast. Het bleek, dat men aan een stempelkantoor van M. S. aan de BilderdUk- kade onder eenige steuntrekkers over zegels had gesproken Men kreeg door enkele trucs vat op drie mannen, die men er van verdacht, meer van de zaak af te weten. Eén van hen werd aan het bureau ontboden. Het verhoor, dat hjj on derging, was oorzaak, dat de politie te weten kwam, dat hjj met een ander naar Antwerpen was geweest. Dezen man wist men op een han dige wjjze eveneens te ontbieden en er werd een foto van hem genomen. De man woonde in West en stond bekend als een scharrelaar, die zijn kost verdiende in kolen en bouwbedrijf. Op het moment was hjj zonder werk In de polltie-archleven kwam hij niet voor. Toen de foto gereed was. begaf de rechercheur zich op nieuw naar Antwerpen en stopte de foto tus- schen andere. Men liet den drukker de foto's zien en oogenblikkelijk werd de man herkend Ook iemand van het personeel herkende den dader. Staatsraad Rambonnet stelde de heeren van het Jamboree-cosnlté en het hoofdkwartier voor Toen de Chief Scout het groepje padvinders sag. dat keu rig den padvindersgroet bracht, begaf hij zich, ondanks het officieuse karakter, dat hun aanwezigheid droeg, naar hen toe. om hen te inspecteeren. „Gaan jullie ook naar de Jamboree?" vroeg hij. ..Fijn, dat jullie dasu- komt. Ze zien er net zoo uit als onze Engelache meisjes en jongens." Nauwelijks twee jaar geleden verloor onze redactie bij de ramp van ,J>e Gaai” collega Jos van Langen, en thans is diens opvolger collega M. van der Hut aan de ge volgen van een verkeersongeval overleden. Op den thuisweg werd Dinsdagavond collega van der Hut door een hem achterop komenden auto aangereden. Met een schedel- basisfractuur werd hij in.zeer zorg- wekkenden toestand naar het Bin nengasthuis te Amsterdam ver voerd, waar hem het H. Oliesel werd toegediend. Zonder nog btf kennis te zijn gekomen Is hij aan zijn zware verwondingen bezweken. Martinus Cornells van der Hut werd In 1899 te Delft geboren. Hij studeerde bij de Missionarissen van het H. Hart en begaf zich daarna in de journalistiek. Na enkele laren In het Witte Bioscoopbedrijf werk zaam te zijn geweest, werd hij m 1935 als assistent van de afdeeling Buitenland verbonden aan onze redactie. In den betrekkelijk korten tijd, waarin hij deel uitmaakte van on zen redactle-staf, heeft hij zich doen kennen als een goed en hulpvaardig collega en een ijverig journalist met hart voor de zaak, die hij diende. De plichten van zijn staat heeft hij nauwgezet vervuld. Is er een schooner en meef betee- kenend getuigenis denkbaar voor een overtuigd katholiëk? Als hoofd van een gezin met vijf kinderen voelde hij diep de groote verant woordelijkheid, die op hem rustte, en zijn leven en werk hadden dan ook uitsluitend ten doel de belan gen te behartigen van hen, die hem door God werden toever- trouwd. Zoo gaf hij een voorbeeld, dat in onze herinnering zal blijven voortleven. Hij ruste In vrede. Op 14 Augustus 1865 legde F. L. W. baron van Brakel. wonende op huize ..Den Eng” onder Lienden, m rijn testament vast, dat de roerende en onroerende goederen zonder uitzondering zullen strekken tot een fonds onder den naam Hulpbetoon aan de Arbeidende klasse, waarvan de Inkomsten zouden moeten worden beheerd door een administrateur. Voor hulp uit dit fonds zouden in aanmerking komen alle mannen en vrouwen uit de arbeidende klasse in de buur schap Meerten. die zestig jaar of ouder zijn. Zij zouden hun leven lang jaarlijks 14J4 roede bouw land ter beschikking krijgen. Ook zouden voor dit fonds in aanmerking komen arbeidersgezin nen met zes kinderen beneden de achttien jaar. Dezen grond zouden zij vrij tot eigen gebruik mo gen aanwenden. Voorts zou aan iedere kraam vrouw uit de arbeidende klasse, mits wettig ge huwd. door den administrateur kindergoed wor den verschaft tot waarde van zeven gulden. Ook personen uit de buurschap, die volgens dé verklaring van twee doktoren aan een ongenees- lijke ziekte of kwaal lijden en daardoor onbe kwaam zjjn hun brood te verdienen, zouden we kelijks vanwege dit fonds een uitkeering van een gulden ontvangen. Indien de zuivere op brengst van het fonds niet toereikend sou zijn, zou ren en ander procentsgewijs worden gekort. Indien het fonds een overschot zou opleveren, zou de wekelljksche uitkeering aan de onge- neeslijk zieken moeten worden verdubbeld. Geruimen tijd is alles goed gegaan, doch er is een tijd geweest, dat de gelden niet goed wer den beheerd door den administrateur; de boek houding was een chaos en er was een groot te kort ontstaan. Dit tekort is door den admini strateur gedeeltelijk teruggestort. HU werd niet vervolgd en daarmee was voor hem de zaak van de baan. Een groot aantal van hen zal nooit meer naar zijn haardsteden terugkeeren. Maar neen, schrijft het „Volksdagblad" voorheen „De Tri bune”, ronselarij voor Spanje? Dat bestaat met! Wij sturen alleen maar per week 1000, voor een vrachtauto met levensmiddelen. Ron selarij. dit is een afschuwelijk bedrijf, dat in de heele burgerlijke geschiedenis een groote rol heeft gespeeld, om de legers en vloten te be mannen. Het is het met geweld of list of met benevelen arme heden te pressen, om dienst te nemen. Het woord ronselen heeft een min derwaardige en huiveringwekkenden klank en daar zouden wij communisten van Nederland of daarbuiten onk toe leenen? nooit. twintig die als 1 van het Britsche contingent'” in orde komen maken en voorts een honderdtal Amerikaansche padvinders uit Washington. ZU zeulden hun zware tent- en plunjezakken langs de douane, die het hun niet lastig maakte en vertrokken per trein naar Vogelenzang. Ter begroeting van den Chief Scout waren aanwezig de internationale commissaris en commissaris voor de ontvangst der buitenlan ders, hopman P. P. C. van Ryen. alsmede de secretaris van het Jamboree-comité de heer De Jong, die tevens dlstricts-cotnmissaris der Nederlaii^sche padvinder;, te Rotterdam is. Een twintigtal padvinders en meisjesgezellen uit Naaldwijk had zich door het vroege uur met laten afschrikken om per fiets naar den Hoek te komen om den Chief te begroeten, terwijl ook eenige tneisjesgezellen van het St. Tarcisiusgilde uit Rotterdam aanwezig wa ren en een paar voortrekkers van groep 7 uit Den Haag op den motor waren gekomen. Te ruim half aeien arriveerde per auto de In uniform gekleede hoofdverkenner voor Ne derland. Staatsraad J. J. Rambonnet. die ver gezeld werd van den secretaris van het hoofd kwartier. den heer Spijkerman. De heer Ram bonnet begaf zich aan boord om Lord Baden Powell te begroeten, die met zijn gezelschap op de „Vienna" was blijven ontbijten. Tegen 7 uur stapte de Chief Scout, die ge kleed was in een grijs colbert-costuum, aan den wal. In zijn gezelschap bevonden zich zijn echtger.oote. Lady Baden Powell. Zijn dochter Heather Baden Powell, de secretaris van het internationaal bureau. Lund en de directeur van dit bureau. Martin. hij zich niet kon Antwerpen zegels, zaak gebruikt, te heer Ouwel had I 6 dagen Burg, Bergisch land f 35.50 I 6 dagen Ardennen-Luxemb. M 47 I 6 dagen Harzgebergte 7 dagen Schwarzwald 12 dagen Zwitserland 6 dagen Parijs, Expositie. 60.— Inlichtingen en Reisgids bij de bekende CE BUT O Reisbureaux of schriftelijk: P. C. Hooftstraat 22, Amsterdam -j-5 r zijn ondanks allee nog tal van H wezenlijk hoogstaande Intellectuee- J-^len, dlë mln of meer „communis tisch” zijn aangedaan. Niet zelden zijn zij van een zachtaardigheid en een ge voeligheid, waardoor zij geen druppel bloed kunnen zien vloeien zonder in een appelflauwte te verzinken, piaar dit neemt niet weg, dat zij de verre Sovjet- dictatuur verdedigen als een onrecht vaardig belasterde en verguisde, welke heel wat beter is dan de verdorven ka pitalistische wereld het wenscht voor te stellen. Het „communisme” van dezul ken bestaat eigenlijk uit een zuiver na tuurlijk restant van een gedenatureerd Christendom, waarin een zekere sociale sentimentaliteit en afschuw van zekere rondom hen heerschende toestanden een grootere rol spelen dan een door werke lijkheidszin en gezond verstand gecon troleerde principieele overtuiging. Zij lezen wel van de verschrikkelijke toe standen, die onder de bloedige terreur van Stalin heerschen In het land, waar het communisme in de practijk het ver ste gerealiseerd heet, maar zij hechten daar geen geloof aan. Dat alles achten zij slechts boosaardige verzinsels van een mammonlstische wereld, welke het com munisme evenzeer verfoeit als zij haar geldbuidel liefheeft. Zij houden zich lie ver aan hun droom dan aan de nuchtere werkelijkheid. Komen zij met die Wer kelijkheid in aanraking, dan volharden zij soms nog in hun idealistische ver blindheid, maar vaker worden zij bitter ontgoocheld. In den loop der jaren hebber, heel wat befaamde figuren uit de literaire en cul- tureele wereld het Sovjet-paradijs met hooggestemde verwachtingen bezocht, doch slechts weinigen zijn er ondanks hun theoretische communistische men taliteit enthousiast uit teruggekeerd. De radicaal-socialistische voorman Edouard Herriot was een der weinigen, die na een Rusland-reis duizend-en-één-nacht- sprookjes wist te verhalen, maar die was dan ook gefêteerd met caviar en cham pagne op een wijze, welke wel zijn maag, maar niet zijn politiek én sociaal gewe ten bezwaarde. Deze ijveraar voor een Fransch-Russische samenwerking om het Duitsche gevaar te begrenzen was politiek te bevooroordeeld om ook maar een kwaad woord over de Sovjet te laten vallen. Op 23 Juni kwam aan het politie-bureau Leidscheplein te Amsterdam de heer J. van Ouwel, directeur van het zegelbedryf De Voor zorg te Amsterdam, bij de politie aangifte doen dat hl) geconstateerd had, dat op groote schaal valsche zegels waren gedrukt. Eenige dagen geleden had hij uit Antwerpen van een drukker bericht ontvangen, waarin deze hem meldde, dat alle zegels klaar lagen en hil ze maar te Antwerpen moest afhalen. De Inhoud van den brief bevreemdde den heer Ouwel zeer, Inneren, ooit hjj ze voor ben besteld. dezen brief geen mededeeling gedaan aan zjjn personeel. Met inspecteur Ponne besprak hij een en ander en deelde mede, dat het personeel boven tedere verdenking stond. De firma, die in Amsterdam een zeer goeden naam heeft, werkt als volgt: de reizigers bezoeken weke- I lUks de klanten en verkoopen hun spaarzegels 1 van 1 en andere bedragen. Met deae «egels

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5