ONS BLAD Aanval der rechtschen bij Madrid mislukt Groote verliezen de Chineezen van Schip in brand Londen Groote treinramp Het prinseljjk jacht De voorstellen van I 1 Het nieuws van heden Bezoek van Eden aan Mussolini? DE BAROMETER JOH. LAUWERS PAYGLOT 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER f' (VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRUDAG 30 JULI 1937 De regeeringslinies hielden stand n i Bombardement ver- ^Auto-da-fe” te Bilbao woest Tientsin Tientsin brandt Moskou maakt twee reserves Het Joodsche standpunt Patriarch Warnava begraven De bewapening ter zee Luchtvaartovereen- komst De onbekende duikboot weer aan het werk Vijftig passagiers omgekomen Vlootrevue op hét Buiten-IJ Een sprong van bijna tienduizend meter Magda de Fontanges veroordeeld Sneltrein by Parijs op een anderen trein geloopen Welingelichte kringen willen de geruchten bevestigen noch ontkennen Ernstige scheepsramp by Baltimore Het Duitsche antwoord De bezuinigingen in Frankrijk De vijftien belangrijkste ontsnoer den, waaronder ook het Rus sische, overhandigd Plechtigheden droegen *t karakter van een demonstratie Verdrag van Londen treedt in werking Vermindering van het crediet voor openbare werken Valscherm-record van een Russisch officier DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN Overdracht aan H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard op 28 Augustus Twee Italiaansche deserteurs zyn over de grens naar Frankrijk gevlucht PARIJS, 29 Juli. (Havas). De prefectuur van de Parijsche politie maakt bekend, dat op het grondgebied van de ge meente Villeneuve Sf. Geor ges hedennacht een ernstig spoorwegongeluk is gebeurd. De sneltrein St. Etienne-Parijs zou met enorme snelheid op een anderen trein zijn geloo- en Italiaansche De verdeeling van Palestina pen. Volgen» de eerste inlichtingen zou het aantal dooden onge veer vijf en twintig bedragen. Een mijnongeluk in Frankrijk heeft vijftienduizend dooden en gewonden sedert het begin van den strijd 3 S «sj k\\\A\\\\\VV H11HI r NOORD-HOLLANDSGH DAGBLAD 1 DERTIGSTE JAARGANG No. 255 i BAOTxIlm btj Madrid van aankomst Bti in legeroefeningen eiland het over waaman o ite in voorïoopigen vorm luidt B In r de Betooging uiteengejaagd De 1e Memorie van antwoord in sake de Grondwets herziening. De uitvaart van den patriarch van Joego-SlavH droeg het karakter van een demonstratie. Een aantal rvchtache werden afgeslagvn. Overdracht van het prinselijk Jacht aan bet Prinseïijk Paar op Zaterdag 28 Aaguatna. Uit de quarantaine van Norfolk wordt ge meld, dat een loodsboot een veertigtal overle venden van de ramp der „City of Baltimore" aan boord heeft genomen. Volgens de laatste tellingen zou het aantal dooden niet grooter zijn dan aestlen. le n. MADRID, 29 Juli. (Havas.) De troepen van Franco hebben vanochtend verscheide ne aanvallen op de stellingen der regee- rlngstroepen ten Zuiden van Villanueva de la Canada gedaan. Deze aanvallen strand den qp de verdedigingslinies, die zeer sterk zfln. De luchtmacht der rechtschen heeft de stellingen der rcgeeringstroepen lang durig gebombardeerd, doch geen aanzien lijke schade veroorzaakt. de lit >Hj een mijnongeluk in Frankrijk kwam een arbeider om het teven, terwijl dertien anderen gewond werden. Het verdrag van Londen Inzake de bewapening ter aee is in werking getreden. De Fransche credieten voor openbare werken werden met bijna 2 milliard francs verminderd. In Noord-China te een nieuw front ontstaan b|j Tientsin, waar hevig gevochten wordt. Aan de Westkust van Zweden is schade aan gericht door hevig noodweer. In Siam wordt de Regeering beschuldigd van verkwanseling van koninklijke goederen. Het gerucht gaat, dat Eden een bezoek sou brengen aan Mussolini. de en te e- e- Op den eersten Augustus, het feest van St. Ignatius, den stichter der Jezuïeten-orde, zal o te Bilbao een plechtig „auto-da-fe” worden ge- Hij voegde .hieraan toe, dat de staat van beleg te Helping is opgeheven, aangezien de Japansche troepen beloofd hebben de stad niet binnen te rukken. Te Toengtsjou zjjn de Japanners meester van den toestand. zijn te houden worden De U belangrijkste antwoorden op de Britscbe voorstellen inzake Spanje zijn thans binnenge komen. Rusland maakt twee reserves. Mededeel ingen September. r«f erd Hj- 36, len ot antwoorden van enkele gewacht. jke Juli jke ide en- Het ^9e leger dooden en de n- >- en en en 1st en, iet van geschenk i Hein overdracht van prineelük paar zal geschieden terdag 28 Augustus. SJANGHAI, 29 Juli. (Reuter.) De nieu we burgemeester van Peiping, generaal Tsang Tsoe Tsjoeng, heeft medegedeeld, dat het 29ste Chineesche leger sedert het uitbreken van de vijandelijkheden vjjftien- duisend man aan dooden en gewonden heeft verloren. Op de komende Radio-tentoonstelltng te Berlijn zal o.m. bovenstaand snufje te bewonderen zijn, dat voor de repor tage uitnemende diensten kan doen. Deze verplaatsbare camera maakt het den verslaggever nl. mogelijk de gebeur tenissen op groeten afstand nauwkeurig - te volgen NadUt de stoet ontbonden was, tracht ten eenige honderden personen in het cen trum te betoogen; z(j uitten kreten van vijandschap aan het adres van de regee- ring en het concordaat met het Vatlcaan. De politie joeg de betodgters uiteen. LONDEN, 29 Juli. (Havas). In welinge lichte kringen te Londen verklaart men de geruchten, volgens welke Eden mogelijk een reis naar Rome zou ondernemen om een bezoek aan Mussolini te brengen, noch te kunnen tegenspreken noch te bevestigen. Volgens een ander, eveneens onbevestigd be richt zou het niet uitgesloten zijn, dat Grandl nogmaals een bezoek aan Chamberlain brengt alvorens naar Rome te vertrekken. Drie Spaansche vrachtschepen, die Marseille naar Spanje vertrokken waren, zijn in volle zee, ter hoogte van Port Crau du Rol, door een duikboot van onbekende nationaliteit aangevallen. Eén der schepen werd tot zinken gebracht, de beide andere konden zich b|j de haven in veiligheid stellen. METZ, 29 Juli (Havas). Terwijl arbeiders bezig waren met het blusschen van een begin van brand in een mijn te Petite Rosselle, heeft zich een ontploffing voorgedaan. Veertien ar beiders werden gewond; een hunner ia later overleden. Zpodra het jacht 14 Augustus zal water gelaten, zal PARIJS. 29 Juli (Havas). Magda de Fontan ges. die een aanslag op De Chambrun heeft gepleegd, is veroordeeld tot een jaar voor— waardellik en een boete van honderd francs. Bevestigd wordt, dat zich een ontzettende ontploffing aan boord heeft voorgedaan. Slechts twee tot drie minuten verliepen er, volgens het verhaal van een ooggetuige, tusschen de ontploffihg en het oogenblik, waarop het geheele schip in brand stond. PARIJS, 29 Juli (Havas). Onder voorzittre- schap van Chautemps is vanmorgen een mi- nisterieele conferentie gehouden te Parijs ter bespreking van de verlaging der credieten voor groote openbare werken. De wet van Augustus 1936 voorzag in een crediet van 7.810.000.000 francs. Over een bedrag van 5J18.000.000 frs. was reeds beschikt, aoodat-nog beschikbaar is een som van 2.594.000.000 frs. Dit laatste be drag is in de conferentie van vanmorgen ver laagd tot 700.000.000 frs.; men heeft dus 1A94.000.000 frs. bezuinigd. Morgen zal een de creet worden uitgevaardigd, waarbij de bepa- Dne vreemdelingen, die om, zonder te voldoen aan controle op de niet-lnmenglng, de grens naar Spanje te passeeren, zjjn nabij Hendaye door de Fransche gendarmerie gearresteerd. Voorts zjjn twee Italiaansche soldaten, Costantino Pa rijs en Enrico Molinaro, er in geslaagd over de bergen te deserteeren en de Fransche grens te bereiken. ZIJ zjjn naar den politiepost in Hendaye overgebracht. Parijs verklaarde vrij willig gestreden te hebben aan de fronten van Guadalajara, Bilbao en Santander. Molinaro zeide in dienst te zjjn genomen voor Abessinië. Zjjn aankomst in Spanje bracht hem, zoo zei de hij, een dusdanige teleurstelling, dat hb protesteerde. HU werd toen voor den krijgsraad gebiecht en veroordeeld tot verscheidene jaren gevangenisstraf. Beiden verklaarden tenslotte te hebben besloten te deserteeren wegens de ondergane slechte behandeling. Naar verluidt, heeft de Zwitscrsche Federale Raad besloten den vroegeren secretaris van de Spaansche legatie te Bem. Toca, te erkennen als officieel vertegenwoordiger van Franco in Zwitserland. De regeering te Burgos heeft van haar kant in haar gebied vier Zwitsersche consuls erkend. BALTIMORE, 30 Juli (Reuter). Het Amerikaanache stoomschip „City of Balti more" Is in Chesapeake Bay, korten tijd nadat het uit Baltimore was weggevaren, in brand gevlogen. In enkele minuten tjjds stond het geheele schip in lichter laaie. Een oogenblik kwam het tot een paniek, toen de menschen in de Koningsstraat plotse ling in alle richtingen uiteenstoven. De oor zaak scheen een misverstand tusschen gendar merie en enkele andere personen te zjjn. De orde was spoedig hersteld, doch eenige men schen bleken lichte verwondingen te hebben In het Britsche Lagerhuis heeft Eden verzekerd, dat Engeland niet zal toelaten, dat opnieuw provinciën aan de souvereinl- teit van Nanking onttrokken worden. De minister verklaarde voorts, dat de Fran sche en Engelsche regeeringen voortdurend van gedachten wisselen over deze aangelegenheid. Men overweegt de mogendheden van het verdrag van Parijs en de staten, die het negen-mogendhedenverdrag geteekend hebben, te raadplegen. Naar aanleiding van de berichten, welks in de diverse dagbladen zijn verschenen, als zouden ,de Joodsche autoriteiten" bereid zijn het ver- deelingsplan van Palestina (onder bepaalde voorwaarden) te aanvaarden, is het bestuur van den Nederlandschen Zionistenbond door de Executieve der wereldorganisatie gemachtigd T volgende mede te deelen: LENINGRAD, 29 Juli (Havas). 'Luitenant Kailanof heeft een nieuw wereldrecord geves tigd door op 9800 meter hoogte met een val scherm uit een vliegtuig te springen. Hu kwam in 27 minuten behouden beneden. Kailanof was voorzien van een zuurstoftoestel. Een der chefs van den springer verklaarde, dat door deze verrichting bewezen is. dat men uit de stratosfeer met een valscherm kan at» dalen. Een dergelijke sprong, aldtx. zeide hjj. vereischt echter een groot lichamelijk weer standsvermogen en een grondige voorbereiding. Het D.N.B. meldt nog, dat het schip, toe- behoorende aan de Chesapeake Steamship Company, uit Baltimore was vertrokken naar Norfolk in Vlrgina. Op slechts 14 mijl afstand van Baltimore echter ontstond de zoo snel om zich heen grijpende brand. Verscheidene pas sagiers zijn verbrand, een groot aantal andeten heeft verwondingen van verschillenden aard bekomen. De bewoners van een naburig eiland hebben verklaard, dat zjj een vreeselijke ont ploffing hebben gehoord en midscheeps vlam men hebben zien oplaaien. Slechts enkele mi nuten later was van het schip niets meer te zien dan een groote bundel vlammen. In hun wanhopige pogingen om te ontkomen aan de om zich heen grijpendevlammen, klemden de passagiers zich aan de zijwanden van het schip vast, tot de groote hitte hen ten slotte dwong los te laten, en zich in het water te laten vallen. Een draadloos bericht van het sa. „Arkansan" meldt, dat in zeer korten tijd de „City of Baltimore” tot aan den zeespiegel in vlammen gehuld werd. Van de 150 passagiers hebben, naar niet -of ficieel gemeld wordt, honderd veilig de kust be reikt. Onder de overlevenden bevindt zich de gezagvoerder, kapitein Charles Brooks, dien men aan «en wand van het schip vond hangen. Brandweerschepen en kustwachtbooten zijn Ijlings naar het brandende schip vertrokken om te trachten nog zoo veel mogelijk te red den. PARUS, 29 Juli (Havas). Volgens een bericht in de .Matin”, zou er een overeen komst gesloten zijn tusschen de Air France en de Lufthansa betreffende de luchtlijnen over Europa, Zuld-Amerlka, het Oosten-- en BELGRADO, 29 Juli. (Havas). In ver band met de uitvaartplechtigheden van den orthodoxen patriarch van Joego-Slavië wa ren alle winkels en kantoren te Belgrado gesloten. Geen enkel lid van de regeering heeft den dienst bijgewoond. Nadat de kerkdienst geëindigd was, zette de stoet zich onder het lulden van alle kerkklok ken in beweging. Aan het hoofd van den rouw stoet liep een priester, die een standaard droeg, welke tijdens de botsingen van 19 Juli door gendarmes gescheurd was. Na een de tachement infanterie volgden vierhonderd priesters. Bij het voorbijtrekken van bet stof felijk overschot wierp het volk zich weekla gend op de knieën. De stoet, die ongeveer anderhalf uur door de straten trok, werd ge vormd door 30.000 personen. Op het centrale plein der stad hield de burgemeester met een door tranen verstikte stem een toespraak, waarin hij uiting gaf aan zijn toewijding aan de orthodoxe kerk en Joego-Slavië. Tientsin is gedurende vier uren door de Ja pansche luchtmacht gebombardeerd. Hierna volgde een verwoed gevecht, waarin de Chi neesche weermacht er bijna in slaagde het Ja pansche vliegveld te bezetten. Overal in de stad stijgen vlammen om hoog. Toen het bombardement waa geëin digd, heerschte in de stad een doodsche sti'te, slechts onderbroken door het geloei der vlammen. Ook de Ja panoch-Chinee - ache ttniversiteit te in brand gevlogen en de vuurgloed te mijlen ver zichtbaar. He denochtend hadden 200 Japansche soldaten hier stelling genomen tegen de Chineesche aanvallen, en men weet niet of «0 er in geslaagd zjjn te ontsnappen of dat de ge heele afdeeling in de vlammen te omge- komen. houden, waarbij in tegenwoordigheid van de autoriteiten en de geestelijkheid de in Bilbao gevonden vlaggen, kenteekenen, kranten en boeken, die geacht worden de llnksche regee ring te vertegenwoordigen, verbrand zullen worden. Dergelijke gebeurtenissen zullen in an dere steden en dorpen van Biscaye gehouden worden. Men heeft de bevolking uitgenoodlgd alle marxistische litteratuur en andere voorwerpen uit te leveren als „wijgeschenk van het Spaan sche volk aan het nationale Spanje, dat op 18 Juli 1936 opgestaan is.” Een vijandelijke poging, binnen te dringen in de linies, der regeerlngstroepen in den sector Tlemble in Avila mislukte. In den sector ten Zuiden van den Taag verzamelen de regeerlngs troepen oorlogstuig, dat door den vijand is achtergelaten. De rechtschen hebben bij de bezetting van den commandopost der regeerlngstroepen m Casas Rojas aan het front voor Madrid de hand kunnen leggen op een aantal documen ten, waaronder zich een verdedigingsplan van Madrid bevond. een poging deden de eischen der Omtrent het gereed komen van het voor H. K. H. Prinsea Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard als on derdeel van het nationale huwelijks- gebouwde jacht ..Piet vernemen wij thana, dat de het «chip aan het BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar s t f2.— Voor buiten Alkmaar s f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger LONDEN, 29 Juli. (Reuter). Vernomen wordt, dat thans een vijftiental, waaronder de voornaamste, mogendheden haar ant woord op de Britsche voorstellen betreffen de de nlet-inmenging in Spanje hebben overhandigd. Het Russische antwoord hoewel het. den inhoud der Britsche voor stellen aanvaardt beVat twee belang rijke reserves. Ten aanzien van het terugtrekken der vrij willigers dringt de Russische regeering er op aan, dat de Marokkaansche troepen, die Franco helpen, ook in de klasse der vrijwilligers ge rangschikt worden. In de tweede plaats weigert de Russische re geering op dit oogenblik de rechten van oor logvoerenden toe te kennen, omdat daardoor de grondgedachte der niet-inmengings-politiek omvergeworpen zou worden. Wanneer alle vrij willigers zullen zijn teruggetrokken, zal een nieuwe toestand ontstaan zjjn. en dan is de Russische regeering bereid haar houding op nieuw te bepalen. In den namiddag werd nog slechts op dê kleine mogendheden water gelaten, zal het voor den te technlschen proeftocht In gereedheid gebracht. Deze proeftocht zal op diep water, van het eiland PARIJS, 30 Juli. (D.N.B.) Tegen 2 uur des nachts werd bekend, dat 10 dooden en 50 ge wonden waren geborgen. Van de gewonden verkeeren velen in levensgevaar. Zü werden in het ziekenhuis te Villeneuve St. Georges op genomen. De lichtgewonden werden naar Parijs ver voerd. Het opniimingswerk is in vollen gang, prefect van het departement 8eine-et-Oise be gaf zich, na het bekend worden van het on geluk, oumiddeUjjk naar de plaats van de LONDEN, 29 Juli. (D.N.B.) Naar van welinge lichte Duitsche zijde verluidt, tracht het Duit sche antwoërd op het laatste verzoek van de Nletlnmenglngscommlssie een standpunt aan te geven ten opzichte van de afzonderlijke punten van het Engelsche compromisplan. Het is in den loop van den morgen overhandigd aan Lord Plymouth, den voorzitter van de Nletlnmenglngs- commissle. Naar verluidt is het Duitsche ant woord „op alle essentieele punten” toestemmend gehouden. Ook het Italiaansche antwoord, dat heden morgen eveneens overhandigd is, is hoofdzake- Hik toestemmend. De diplomatieke correspon dent van de „Evening Standard” beweert te weten, dat de Italiaansche nota twintigmaal „ja” zegt, voor elke paragraaf van het Brlt- sche plan. Het antwoord bevat echter een op merkelijke beperking, die betrekking heeft op het in het Engelsche plan voorgestelde verband tusschen het terugtrekken der vrijwilligers en het toekennen van belligerentemechten. De Ita liaansche regeering zegt daarbij, dat zij zich verlaat op de Engelsche regeering als bemidde laarster, om Yen' Valencia en Franco hun mee- ning en uiteindelijke toestemming te krijgen over een tot stand te komen overeenkomst, be treffende de uitvoering van dit deel van Engelsche voorstellen. I b Belfast werd het Engelsche Koningspaar door de lersche oud-strijders begroet Honderden zeil- en motorjachten sullen gepavoteeerd ten anker liggen op het Buiten- IJ tuzzehen den vuurtoren en de Oranje sluizen om daar het prinseïijk paar te be groeten. - De „Piet Hein” sal eenige malen langs de revue der jachten varen en vervolgens schutten in de Oranjesluizen. Op het Binnen-IJ zal de wereld van roeiers het prinselijk paar begroeten. Het prinselijk jacht zal vervolgens varen naar de jachthaven van de Koninklijke Ne- derlandsche zeil- en roeivereeniglng, waar ge meerd zal worden en waar het permanent ligplaats krijgt. De overdrachtsplechtlgheid van het natio naal geschenk zal per radio worden uitgezon den, terwijl ook van de reis, te beginnen te Muiden en van de vlootrevue een radio-repor- tage zal worden gegeven. LONDEN, 29 Juli (Reuter). De regeeringen van Groot-Brittannië, Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en Brltsch-Indlë hebben de ratilicatie-oorkonden, betrekking hebbende op het verdrag van Londen tot beperking der be wapening ter zee, op het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken gedeponeerd. Daar de Vereenlgde Staten en Frankrijk dit reeds eerder gedaan hebben, is het verdrag thans van kracht geworden. De bovenvermelde berichten zijn niet gefun deerd en kunnen trouwens ook niet gefundeerd zijn, daar, buiten het Zionistische congres, dat in de komende weken te Zürich zal worden ge houden. geen Joodsche autoriteit bestaat, die omtrent de verdeeling van Palestina een gezag hebbende verklaring zou kunnen uitspreken. waarschijnlijk in de buurt Texel, worden gehouden. Wanneer deze proeftocht slaagt niet behoeft te worden getwijfeld, daar aan den bouw en de inrichting van het jacht de grootste zorg is besteed zal de „Piet Hein" gedurende de vaart door het algemeen comjté tot aanbieding van een nationaal huwelijksge schenk van den bouwer worden overgenomen. Vervolgens zal Zaterdag 28 Augustus de aan bieding aan het prinseïijk paar geschieden: Het programma In voorïoopigen vorm luidt als volgt: H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard zullen zich met gevolg te vier uur aes middags te Muiden aan boord van de ..Plet Hein” begeven. Het dagelljksch bestuur van. het Algemeen Comité tot aanbieding van een Nationaal Hu welijksgeschenk zal de Prinses en den Prins aan boord ontvangen. Onmlddellijk daarna zal het jacht uit de haven van Muiden vertrekk^g Buitengaats zullen de Prinses en de Prins het geheele schip bezichtigen. Hierop sal de officieele aanbie ding van het huwelijksgeschenk geschieden. Onmlddellijk na de overdracht, welke te on geveer kwart voor vijf in den namiddag is. zal het jacht bü den vuurtoren van het Bulten-IJ aankomen, alwaar aan de Prinses en den Prins die zoo juist eigenaren van een jacht lijn ge worden. door de Nederlandsche watersportwe- reld een grootsebe hulde zal worden gebracht De Koninklijke verbonden Nederlandsche wa- tersportvereenigtngen nX namen het initiatief tot het organlseeren van een revue van ple ziervaartuigen. I f

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11