ONS BLAD Aanval der rechtschen bij Madrid mislukt L Het nieuws heden van Groote verliezen de Chineezen van Schip in brand Londen Groote treinramp Het prinseijjk jacht 1 De voorstellen van De regeeringslinies hielden stand Bezoek van Eden aan Mussolini? DE BAROMETER JOH. LAUWERS PAYCLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER O VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DERTIGSTE No. 255 JAARGANG Za- Bombardement ver- „Auto-da-fe” te Bilbao woest Tientsin Tientsin brandt Moskou maakt twee reserves Het Joodsche standpunt Patriarch Warnava anderen begraven De bewapening ter zee zou Luchtvaartovereen- komst Betooging uiteengejaagd I De vijftien belangrijkste antwoor den, waaronder ook het Rus sische, overhandigd Het 29e leger heeft vijftienduizend dooden en gewonden sedert het begin van den stryd Vijftig passagiers omgekomen De bezuinigingen in Frankrijk Vlootrevue op het Buiten-U DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Een sprong van bijna tienduizend meter Magda de Fontanges veroordeeld De onbekende duikboot weer aan het werk Ernstige scheepsramp by Baltimore i Een mijnongeluk in Frankrijk Overdracht aan H.K.H. Prinses- Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard op 28 Augustas Plechtigheden droegen *t karakter van een demonstratie Sneltrein by Parys op een trein geloopen Verdrag van Londen treedt in werking Valse her m-record van een Russisch officier Twee Italiaansche deserteurs zyn ovef de grens naar Frankryk gevlucht PARIJS, 29 Juli. (Havas). De prefectuur van de Parijsche politie maakt bekend, dat op het grondgebied van de ge meente Villeneuve St. Geor ges hedennacht een ernstig spoorwegongeluk is gebeurd. De sneltrein St. Etienne-Parijs zou met enorme snelheid op een anderen trein zijn geloo- De verdeeling van Palestina Het Duitsche en Italiaansche antwoord VRUDAG 30 JULI 1937 Vermindering van het crediet voor openbare werken pen. Volgens de eerste inlichtingen het aantal dooden onge veer vijf en twintig bedragen. Welingelichte kringen willen de geruchten bevestigen noch 4 ontkennen 1 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD neer der- Ber- ..dat Madrid in Bij aankomst legeroefeningen eiland de het over o o 5= in voorloopigen vorm luidt o te 9 ss 3 De het •i 5 E» r Memorie van antwoord in sake de GrondweU- heniening. n ff n de een ween >P- en. Drie Spaansche vrachtsëhepen, die van Marseille naar Spanje vertrokken waren, »jjn in volle see, ter hoogte van Port (ran da Rol, door een duikboot van onbekende nationaliteit aangevallen. Eén der schepen werd tot zinken gebracht, de beide andere konden zich bjj de haven in veiligheid stellen. Uit de quarantaine van Norfolk wordt ge meld. dat een loodsboot een veertigtal overle venden van de ramp der „City of Baltimore" aan boord heeft genomen. Volgens de laatste tellingen zou het aantal dooden niet grooter zijn dan zestien. HU een mijnongeluk in Frankrijk kwam een arbeider om het leven, terwijl dertien anderen gewond werden. De uitvaart van den patriarch van Joego-Slavlë droeg het karakter van een demonstratie. Het verdrag van Londen Inzake de bewapening ter zee is In werking getreden. De Fransche credirten voer openbare werken werden met bjjna 2 milliard francs verminderd. In Noord-China is een nieuw front ontstaan bjf Tientsin, waar hevig gevochten wordt. Aan de Westkust van Zweden is schade aan gericht door hevig noodweer. In Siam wordt de Regeerlng beschuldigd van verkwanseling van koninklijke goederen. Overdracht van het prinselijk jacht aan het Prinseijjk Paar op Zaterdag 28 Augustus. Het gerucht gaat, dat Eden een bezoek zon brengen aan Mussolini cZ O d je rdde erot en rdln dra- ik en •ar lat nd P» er ek at 18 Op den eersten Augustus, het feest van St. Ignatius, den stichter der Jezuïeten-orde, zal te Bilbao een plechtig „auto-da-fe” worden ge- MADRID, 29 Juli. (Havas.) De troepen van Franco hebben vanochtend verscheide ne aanvallen op de stellingen der regee- ringstroepen ten Zuiden van Villanueva de la Canada gedaan. Deze aanvallen strand den op de verdedigingslinies, die zeer sterk zijn. De luchtmacht der rechtschen heeft de stellingen der regeerlngstroepen lang durig gebombardeerd, doch geen aanzien lijke schade veroorzaakt. Hij voegde hieraan toe, dat de staat van beleg te Peiping is opgeheven, aangezien de Japansche troepen beloofd hebben de stad niet binnen te rukken. Te Tbengtsjou zijn de Japanners meester tui' den toestand. Nadat de stoet ontbonden was, tracht ten eenige honderden personen in het cen trum te betoogen; zjj uitten kreten van vijandschap aan het adres van de regee- ring en het concordaat met het Vaticaan. De politie joeg de betoogers uiteen. De 15 belangrijkste antwoorden op de Britsche voorstellen Inzake Spanje zjjn thans binnengo- komen. Rusland maakt twee reserves. Mededeel ingen September. Stand op Vrijdag 18 uur vna. 76L4 Vorige stand 18» au- als oen ben i te r- H de en ide de oe- et- en net en »en d rop tiet het ken, gen. rich. Laar die gen. roor is. nijn an- igL- en ite pr. iet an ch er de of jn ïh aar- lerot heb- tier. ler- Bt n BELGRADO. 29 Juli. (Havas). In ver band met de uitvaartplechtigheden van den orthodoxen patriarch van Joego-Slavlë wa ren alle winkels en kantoren te Belgrado gesloten. Geen enkel lid van de regeerlng heeft den dienst bjjgewoond. geëindigd was, zette de lulden van alle kerkklok- Volgens een een overeen- PARIJS, 29 Juli (Havas). Onder voorzittre- schap van Chautemps Is vanmorgen een mi- nisterieele conferentie gehouden te Parijs ter bespreking van de verlaging der credleten voor groote openbare werken. De wet van Augustus 1936 voorzag in een crediet van 7.810.000.000 francs. Over een bedrag van 5316.000.000 frs. was reeds beschikt, zoodat nog beschikbaar is een som van 2.594.000.000 frs. Dit laatste be drag is in de conferentie van vanmorgen ver laagd tot 700.000.000 frs.; men heeft dus 1.894 000000 frs. bezuinigd. Morgen zal een de creet worden uitgevaardigd, waarbij de bepa lingen van de wet van 1936 vervallen verklaard worden. SJANGHAI, 29 Juli. (Reuter.) De nieu we biu g «meester van Peiping, generaal Tsang Tzoe Tsjoeng, heeft medegedeeld, dat het 29ste Chineesche leger sedert het uitbreken van de vjjamfeljjkheden vijftien duizend man aan dooden en gewonden heeft verloren. LONDEN, 29 Juli. (Havas). In welinge lichte kringen te Londen \erklaart men de geruchten, volgens welke Eden mogeljjk een reis naar Rome zou ondernemen om een bezoek aan Mussolini te brengen, noch te kunnen tegenspreken noch te bevestigen. Een oogenblik kwam het tot een paniek, toen de menschen in de Koningsstraat plotse ling in alle richtingen uiteenstoven. De oor zaak scheen een misverstand tusschen gendar merie en enkele andere personen te zijn. De orde was spoedig hersteld, doch eenige men schen bleken lichte verwondingen te hebben opgeloopen. Op de komende Jtadio-tentoonstelling te Berlin zal o.m. bovenstaand snufje te bewonderen zijn, dat voor de repor tage uitnemende diensten kan doen. Deze verplaatsbare camera maakt het den verslaggever nl. mogelijk de gebeur tenissen op grooten afstand nauwkeurig te volgen PARIJS. 29 Juli (Havas). Magda de Fontan- ges. die een aanslag op De Chambrun heeft gepleegd, is veroordeeld tot een jaar voor— waardelijk en een boete van honderd francs. Nadat de kerkdienst stoet zich onder hei h ken in beweging. Aan het hoofd van den rouw stoet liep een priester, die een standaard droeg, welke tijdens de botsingen van 19 Juli door gendarmes gescheurd was. Na een de tachement infanterie volgden viernonderd priesters. Bij het voorbijtrekken van bet stof felijk overschot wierp het volk zich weekla gend op de knieën. De stoet, die ongeveer anderhalf uur door de straten trok, werd ge vormd door 30.000 personen. Op het centrale plein der stad hield de burgemeester met een door tranen verstikte stem een toespraak, waarin hU uiting gaf aan zijn toewijding aan de orthodoxe kerk en Joego-Slavlë. Naar aanleiding van de berichten, welke In de diverse dagbladen zijn verschenen, als zouden .de Joodsche autoriteiten" bereid zijn het ver- deelingsplan van Palestina (onder bepaalde voorwaarden) te aanvaarden, is het bestuur van den Nederlandschen Zionistenbond door de Executieve der wereldorganisatie gemachtigd t volgende mede te deelen: Van de 150 passagiers hebben, naar niet-of ficieel gemeld wordt, honderd veilig de kust be reikt. Onder de overlevenden bevindt zich de gezagvoerder, kapitein Charles Brooks, dien men aan een wand van het schip vond hangen. Brandweerschepen en kustwachtbooten zijn ijlings naar het brandende schip vertrokken om te trachten nog zoo veel mogeijjk te red den. 1 LENINGRAD, 29 Juli (Havas). Luitenant Kailanof heeft een nieuw wereldrecord geves tigd door op 9800 meter hoogte met een val scherm uit een vliegtuig te springen. Hij kwam in 27 minuten behouden beneden. Kallanol was voorzien van een zuurstoftoestel. Een der chefs van den springei verklaarde, dat door deze verrichting bewezen is. dat men uit de stratosfeer met een valscherm kan af dalen. Een dergelijke sprong, alduc zeide hij. verelscht echter een groot lichamelijk weer standsvermogen en een grondige voorbereiding. LONDEN, 29 Juli. (D.NB.) Naar van welinge lichte Duitsche zijde verluidt, tracht het Dult- sche antwoord op het laatste verzoek van de Nietlnmengingscommlssie een standpunt aan te geven ten opzichte van de afzonderlijke punten van het Engelsche compromisplan. Het Is In den loop van den morgen overhandigd aan Lord Plymouth, den voorzitter van de Nletlnmenglngs- convnlssie. Naar verluidt is het Duitsche ant woord „op alle essentieele punten” toestemmend gehouden. Ook het Italiaansche antwoord, dat heden morgen eveneens overhandigd is. is hoofdzake- Ijjk toestemmend. De diplomatieke correspon- deJRTKn de Evening Standard" beweert te weten, dat de Italiaansche nota twintigmaal „la" zegt, voor elke paragraaf van het Brit sche plan. Het antwoord bevat echter een op merkelijke beperking, die betrekking heeft op het In het Engelsche plan voorgestelde verband tusschen het terugtrekken der vrijwilligers en het toekennen van belllgerentenrechten. De Ita liaansche regeerlng zegt daarbij, dat zij zich verlaat op de Engelsche regeerlng als bemidde laarster, om van Valencia en Franco hun mee hing en uiteindelijke toestemming te krijgen over een tot stand te komen overeenkomst, be treffende de uitvoering van dit deel van de Engelsche voorstellen. In het Britsche Lagerhuis heeft Eden verzekerd, dat Engeland niet zal toelaten, dat opnieuw provinciën aan de souvereim- telt van Nanking onttrokken worden. De minister verklaarde voorts, dat de Fran- sche en Engelsche regeeringen voortdurend van gedachten wisselen over deze aangelegenheid Men overweegt de mogendheden van het verdrag van Parijs en de staten, die het negen-mogendhedenverdrag geteekend hebben, te raadplegen. Het DUB. meldt nog, dat het schip, toe- behoorende aan d« Chesapeake Stamship Company, uit Baltimore was vertrokken naar Norfolk in Virgina. Op slechts 14 mijl afstand van Baltimore echter ontstond de zoo snel om zich heen grijpende brand. Verscheidene pas sagiers zijn verbrand, een groot aantal anderen heeft verwondingen van verschillenden aard bekomen. De bewoners van een naburig eiland hebben verklaard, dat zij een vreeselijke ont ploffing hebben gehoord en midscheeps vlam men hebben zien oplaaien- Slechts enkele mi nuten later was van het schip niets meer te zien dan een groote bundel vlammen. In hun wanhopige pogingen onï te ontkomen aan de om zich heen grijpende vlammen, klemden de passagiers zich aan de zijwanden van het schip vast, tot de groote hitte hen ten slotte dwong los te laten, en zich in het water te laten vallen. Een draadloos bericht van het sz. „Arkansan" meldt, dat in zeer korten tjjd de „City of Baltimore" tot aan den zeespiegel in vlammen gehuld werd. Volgens een ander, eveneens onbevestigd be richt zou het niet uitgesloten zijn, dat Grandi nogmaals een bezoek aan Chamberlain brengt alvorens naar Rome te vertrekken. Drie vreemdelingen, die een poging deden om, zonder te voldoen aan de eischen der controle op de niet-lnmenglng, de grens naa/ Spanje te passeeren, zijn nabij Hendaye door de Fransche gendarmerie gearresteerd. Voorts zijn twee Italiaansche soldaten, Costantino Pa rijs en Enrico Molinaro, er in geslaagd over de bergen te deserteeren en de Fransche grens te bereiken Zjj zijn naar den politiepost in Hendaye overgebracht. Parijs verklaarde vrij willig gestreden te hebben aan de fronten van Guadalajara, Bilbao en Santander. Molinaro zeide in dienst te zijn genomen voor Abesslnië. Zijn aankomst in Spanje bracht hem, zoo zei de hU, een dusdanige teleurstelling, dat hl) protesteerde. Hij werd toen voor den krijgsraad gebracht en veroordeeld tot verscheidene jaren gevangenisstraf. Beiden verklaarden tenslotte te hebben besloten te deserteeren wegens de ondergane slechte behandeling. Naar verluidt, heeft de Zwltoersche Federale Raad besloten den vroegeren secretaris van de Spaansche legatie te Bern, Toca, te erkennen als officieel vertegenwoordiger van Franco in Zwitserland. De regeerlng te Burgos heeft van haar kant in haar gebied vier Zwitsersche consuls erkend. houden, waarbij in tegenwoordigheid van de autoriteiten en de geestelijkheid de in Bilbao gëvonden vlaggen, kenteekenen, kranten en boeken, die geacht worden de llnksche regee rlng te vertegenwoordigen, verbrand zullen worden. Dergeljjke gebeurtenissen zullen In an dere steden en dorpen van Bisasye gehouden worden. Men heeft de bevolking uitgenoodigd alle marxistische litteratuur en andere voorwerpen uit te leveren als „wijgeschenk van het Spaan sche volk aan het nationale Spanje, dat op 18 Juli 1936 opgestaan is." De bovenvermelde berichten zijn niet gefun deerd en kunnen trouwens ook niet gefundeerd zijn, daar, buiten het Zionistische congres, dat in de komende weken te Zürich zal worden ge houden, geen Joodsche autoriteit bestaat, die omtrent de verdeeling van Palestina een gezag hebbende verklaring zou kunnen uitspreken. METZ, 29 Juli. (Havas). Terwijl arbeiders bezig waren met het blusschen van een begin van brand in een mijn te Petite Rosselle, heeft z»ch een ontploffing voorgedaan. Veertien ar beiders werden gewond; een hunner ia later overleden. Zoodra het jacht 14 Augustus zal water gelaten, zal het voor den te technlschen proeftocht in gereedheid Een vijandelijke poging, binnen te dringen in de linies der régeeringstroepen in den sector Tlembie in Avila mislukte. In den sector ten Zuiden van den Taag verzamelen de regeerings- troepen oorlogstuig, dat door den vijand is achtergelaten. De rechtschen hebben bij de bezetting van den commandopost der regeerlngstroepen in r Casas Rojas aan het front, voor Madrid de hand kunnen leggen op een aantal documen ten, waaronder zich een verdedigingsplan van Madrid bevond. BALTIMORE, 30 Juli (Reuter). Hei Amerikaansche stoomschip „City of Balti more" is In Chesapeake Bay, korten tijd nadat het uit Baltimore was weggevaren, In brand gevlogen. In enkele minuten tijds atond het geheeie schip in lichter laaie. Honderden zeil- en motorjachten zullen gepavoiaeerd ten anker liggen op het Buiten* IJ tusschen den vuurtoren en de Oranje sluizen om daar het prinseijjk paar te be groeten. De „Piet Hein” aal eenige malen langs de revue der jachten varen en vervolgena schutten in de Oranjesluisen. Op het Binnen-IJ zal de wereld van roeiers het prinseijjk paar begroeten. Het prinseijjk Jacht zal vervolgens varen naar de jachthaven van de Koninklijke Ne- derlandsche zeil- en roeivereeniging, waar ge meerd zal worden en waar het permanent ligplaats krjjgt. De overdrachtsplechtigheid van het natio naal geschenk zal per radio worden ultgezon-. den, terwjjl ook van de reis, te beginnen te Mulden en van de vlootrevue een radlo-repor- tage aal worden gegeven. J L H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H Prins Bernhard zullen zich met gevolg te vier uur oes middags te Mulden aan boord van de „Piet Hein” gegeven. Het dageljjksch bestuur van het Algemeen Comité tot/ aanbieding van een Nationaal Hu welijksgeschenk zal de Prinses en den Prins aan boord ontvangen. Onmiddelijjk daarna zal het jacht uit de haven van Mulden vertrekken. Buitengaats zullen de Prinses en de Prins het geheele schip bezichtigen. Hierop zal de offlcleele aanbie ding van het huwelijksgeschenk geschieden. Onmiddelijjk na de overdracht, welke te on geveer kwart voor vjjf in den namiddag is. zal het jacht bjj den vuurtoren van het Buiten-L) aankomen, alwaar aan de Prinses en den Prins die zoo juist eigenaren van een jacht rijn ge worden, door de Kederlandsche watersportwe- reld een grootsche hulde zal worden gebracht De Koninklijke verbonden Nederlandsche wa- tersportvereenigingen nJ. namen het initiatief tot het organiseeren van een revue van ple ziervaartuigen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor ABunaar t 12.— Voor buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger LONDEN, 29 Juli. (Reuter). Vernomen wordt, dat thans een vijftiental, waaronder de voornaamste, mogendheden haar ant woord op de Britsche voorstellen betreffen de de niet-inmenging In Spanje hebben overhandigd. Hei Russische antwoord hoewel het den inhoud der Britsche voor stellen aanvaardt bevat twee belang rijke reserves. Ten aanzien van het terugtrekken der vrij willigers dringt de Russische regeerlng er op aan, dat de Marokkaansche troepen, die Franco helpen, ook in de klasse der vrijwilligers ge rangschikt worden. In de tweede plaats weigert de Russische re- geering op dit oogenblik de rechten van oor logvoerenden toe te kennen, omdat daardoor de grondgedachte der niet-inmenglngs-polltiek omvergeworpen zou worden. Wanneer alle vrij willigers zullen zijn teruggetrokken, zal een nieuwe toestand ontstaan sjjn, en dan is de Russische regeerlng bereid haar houding op nieuw te bepalen. In den namiddag werd nog slechts op dë antwoorden van enkele kleine mogendheden gewacht. PARIJS, 30 Juli. (D.N.B.) Tegen 2 uur des nachts werd bekend, dat 10 dooden en 50 ge wonden waren geborgen. Van de gewonden verkeeren velen in levensgevaar. Zjj werden in bet ziekenhuis te Villeneuve St. Georges op genomen. De lichtgewonden werden naar Parijs ver voerd. Het oprulmingswerk is in vollen gang, prefect van het departement Seine -et-Oise be gaf zich, na het bekend worden van het on geluk, onmlddellijk naar de plaats van de ramp. Tientsin is gedurende vier uren door de Ja pansche luchtmacht gebombardeerd. Hierna volgde een verwoed gevecht, waarin de Chi neesche weermacht er bjjna in slaagde het Ja pansche vliegveld te bezetten. Overal In de stad stijgen vlammen om hoog. Toen het bombardement was geëin digd, heerschte in de stad een doodsche stilte, slechts onderbroken door het geloei der vlammen. Ook de Japansch-Chinee- sebe universiteit is in brand gevlogen en de vuurgloed is mjjlen ver zichtbaar. He denochtend hadden 200 Japansche soldaten hier stelling genomen tegen de Chineesche aanvallen, en men weet niet of zjj er in geslaagd zijn te ontsnappen of dat de ge heele afdeebng in de vlammen is omge komen. LONDEN, 29 Juli (Reuter). De regeeringen van Groot-Brittannië, Canada, Australië. Nieuw-Zeeland en Bntsch-Indlë hebben de ratliicatie-oorkonden, betrekking hebbende op bet verdrag van Londen tot beperking der be wapening ter zee, op het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken gedeponeerd. Daar de Vereenigde Staten en Frankrijk dit reeds eerder gedaan hebben, is het verdrag thans van kracht geworden. zjjn te houden worden gebracht. Deze proeftocht zal op diep water, waarschjjnljjk in de buurt van het eiland Texel, worden gehouden. Wanneer deze proeftocht slaagt waaraan niet behoeft te worden getwijfeld, daar aan den bouw en de inrichting van het jacht de grootste zorg is besteed zal de „Plet Hein” gedurende de vaart door het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksge schenk van den bouwer worden overgenomen. Vervolgens zal Zaterdag 28 Augustus de aan bieding aan bet prinseijjk paar geschieden. Het programma in voorloopigen vlAjo luidt als volgt: Belfast werd het Engelsche Koningspaar door de lersche oudstrijders begroet Omtrent het gereed komen van het voor H.! K. H. Prinses Juliana en Z. K. H.f Prins Bernhard als on derdeel van het nationale huwelijks geschenk gebouwde jacht ..Piet Hein” vernemen wjj thans, dat de overdracht van het schip aan het prinseijjk paar zal geschieden terdag 28 Augustus. PARIJS, 29 Juli (Havas). Jiericht in de .Matin”, zou er komst gesloten zijn tusschen de Air France en de Lufthansa betreffende de luchUjjnen over Europa, Zuid-Amerika, het Oosten en Noorden van den Atlantlschen Oceaan. Bevestigd wordt, dat zich een ontzettende ontploffing aan boord heeft voorgedaan. Slechts twee tot drie minuten verliepen er, volgens het verhaal van een ooggetuige, tusschen de ontploffing en het oogenblik, waarop het geheele schip in brand stond. Een aantal rechtoche aanvallen bjj werden afgeslacea.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1