WES LAND M r Kerkverval GOUDEN JUBILEUM VAN HET VEILINGWEZEN 'X VRIJDAG 30 JULI 1937 burgemeester schrijnder VEILINGOVERZICHT De Streek ENKHUIZEN Te Broek op Langendijk herdacht MEDEMBLIK VENHUIZEN VEILINGOVERZICHT OBDAM WESTWOUD DAMNIEUWS ’n Subsidie AVENHORN r jr Hno Voorzitter van den Ned. Kolf- bond Om het damkampioenschap van Hoorn I 1.000 62.250 5.000 15.900 2.500 b 17.600 15.390 9.600 6.000 7.984 15000 15.680 23.625 30.372 p 2.450 18.000 2.000 I. BOVENKARSPEL f 3 - tot resp hoeveelheid en M. en Langendyk sn >0. IO er O i 2.400 vl. Pt. gw. rm. gsp. Langendijk werd 12. OOG 17.000 Uitbreiding winkelstand Zaterdag zal de 4-300 kon 0 •rd o. te 4 4 3 3 2 3 0 0 3 0 3 3 8 4 3 3 Geslaagd De heer J. Botman alhier slaag de voor het examen M.O. Boekhouden (K. XII) 4 3.000 23.000 Totaal 29.000 Voor protestantsche kerken der halve in totaal-generaal ƒ88.950 ƒ274.521 363.471 en voor Katholieke ker ken 26.000 29.000 55.000. 0 3 1 1- Collecte Zaterdag 31 Juli zal alhier een collecte gehouden worden tot steun in medische aangelegenheden voor inheemschen. In het co mité voor aanbeveling hebben voor de katholie ken zitting genomen: Pastoor Jongmans, Weled. heer H. F. Fluitman en Mevr. Meljknecht Kuhlman. Benoeming. Bij den technischen van de P. T. T. te Behagen is benoemd plaatsgenoot de heer Jo Sledsma. Matawréfé Is *7 prachtig als «vee wM igfcen naar on» plaailos-a»at-'n-pmaila ovar aathg vartraar. Ea toch habban ara nop Uovar^ dat o aa oanralaat. mlta.a daa maarad atbH al dia aronkaa In p^-acifk branpi. dienst onze ele »n rwv schuitje bloemkool gewaar van den tuln- De I- n ter, ot- nt, kH kg. 00 >o- ct. tnt >er •er n- 00 rd 22 9. 7. O ■I k®. rie- BL nu wa le* <L TS en lel Vaals N. H. Kerk te Brommen (rijks- aandeel 7840) Nieuwe Kerk te Delft St. Janskerk te Gouda N. H. Kerk te Haamstede St. Bavokerk te Haarlem N. H. Kerk te Koudekerke St. Pieterskerk te Leiden N. H. Kerk te Oostzaan N. H. Kerk te Renswoude Cunerakerk te Rhenen N. H. Kerk te Stedum N. H. Kerk te Strjjen Domkerk te Utrecht N. H. Kerk te Waalwijk N. H. Kerk te Wesepe Groote Kerk te Zaltbommel Broerenkerk te Zutphen Totaal 88.950 Ten aanzien van de tot deze catagorleën behoorende subsidiën voor restauratie van kathollekè kerken kunnen wij zijn; wij vinden hiervoor slechts twee sub sidiën vermeld; één Voor de R. K. Kerk te Wouw en één voor de R.K. Kerk te Hulst 13 500 8.500 8.400 15.000 ervolgens komt op de begroeting een lijst voor van kerken (en andere mo numentale gebouwen), waarvoor een „geraamd beloop voor 1937" staat aangege ven; noteeren wy eerst dé protestantsche kerken: N. H. Kerk te Breda1 De nieuwste aanwinst van het Amerikaan sche leger is deze gemotoriseerde bolton, Me voor het controleeren van het artUlerie-vuur uitnemende diensten kan doen A.PZ. den tuinbouw groote diensten bewezen. De regeeringsmaatregelen werden tenslotte be ëindigd, maar het bestuur wilde het verplicht veilen van de winterknol doorvoeren, waartoe na veel tegenwerking werd overgegaan. Spr. memo reerde het aftreden van burgemeester A. Slot en de opvolging door diens soon P. Slot, hetgeen voor het bestuur een groote vreugde was. Spr. dankte voor al hetgeen deze man voor den Ne- derlandschen tuinbouw en In het Jsy zonder voor dr LOC heeft gedaan. De producten hand gekocht of door z.g. „goede dan Totaal 274.521 Pro memorie” staan nog vermeld de N. H. Kerk te Glnneken en, zooals gezegd, da Groote Kerk te Alkmaar. Met de opsomming van het voor de res tauratie van Kat h o 11 e ke kerken „ge raamd beloop voor 1937” zijn wij ook alweer heel gauw klaar; wij vinden alléén opgeno men. de posten: Voor de R.K. Kerk te Afferden en voor de St. Janskerk te ’s-Her- togenbosch een commüai vormd, waifrl den raad, tefce leden van de Naamlooze, een lid van Croentencultuur te Broek op Langen dijk en een*td van De Eendracht te Oudkarspel en een lid varr Koophandel. Een oplossing, die beide partijen bevredigde. Herinnerd werd aan de stichting van t nieu we veilingsgebouw In 1912, dat op 29 Juli In gebruik werd genomen en geopend door den Commissaris der Koningin. Toen kwam ook het automatisch afmyntoestel, een zeer groote ver betering. De betaalmeester overleed en werd opgevolgd door zijn zoon, dat was in 1913. Toen in 1911 de naamlooze was opgeheven en alle vereenlgingen zelfstandig waren, gevoelde men een leemte. Op initiatief van St. Pancras werd de Langendjjker Groenten Centrale opge richt, aanvankelijk bestaande uit de vijf ver eenlgingen te St. Pancras. Koedijk. Zuldschar- woude. Broek op Langendijk en Heerhugo- waard. Deze veilingbond poogde de veiling te koopen. waartoe het gemeentebestuur echter niet bereid bleek. Wel werd tenslotte overeen stemming bereikt, doordat het veilinggebouw aan de L. G. C. werd verhuurd en deze het vol le beheer en de verantwoordelijkheid over de veiling zou krijgen, onder voorwaarde, dat de burgemeester van Broek op Langendijk voorzit ter van het Marktbestuur zou moeten zijn, en twee leden van Koophandel in het bestuur «ou den moeten zitten. Een bepaling, die ons nooit heeft berouwd. Van beide zijden hebben w(j alle medewerking ondervonden. Dank daarvoor. In de oorlogsjaren heeft het bestuur veel bemoeiingen gehad met de voedselvoorziening van het binnenland en met den :1de voorschriften, onder n de N.AK. toegekende sen van verkoopscombl- •ellng. Door een commissie ir de Ned. Groenten- en Ide minimum- en vergoe- dlngsprijzen. ophoudprijzen vastgesteld. waar beneden het geveilde product niet verkocht mag worden. Deze ophoudprljzen zullen tijdig aan de veilingen bekend gemaakt worden en voor be paalde perioden telkens opnieuw vastgesteld in overeenstemming met den algemeen geldenden verkoopprijs. De levering geschiedt in hef tijd vak van 1 Augustus15 October, tenzij nadruk- keljjk anders is overeengekomen. Het bewaarlóon bedraagt 2 cent per werkdag per 100 K.G., voor eerstelingen ingaande 15 October. Alleen de soorten Ideaal en Bintjes zjjn vrij tot 21 Octo ber. vanaf dien datum tot 1 November bedraagt het bewaarloon voor die soorten 10 cent, na 1 Nov. tot 15 Nov. 20 cent. Op 1 Nov. moeten de vergadering. Aan de orde komt vaststelling 1 „Wester lult bijdrage R. K Armbestuur over -J verslagen 1936 P. E N. en P. W. N. Aue goedgekeurd. De rekening der gemeente en van het wo- Mngbedrjjf 1935 ondergaan op order van Ged. Staten eenlge wijziging. Ged. Staten achten verband met de uitgaven voor werkloozenzorg 1936 de ramingen voor de daarop betrekking heb bende posten te hoog en stellen voor de raming 7an uit*aven- waarin door het fonds wordt bijgedragen, vast te stellen op f 30.618.30. In verband hiermede moeten de ramingen «>e gewone ontvangsten, de extra- en de be envijl een deel der 8t. Laurentluskerk te Alkmaar werd bedreigd, sluimerde er in de Rljksbegrootlng-1937 van Kun sten en Wetenschappen voor de Groote Kerk te Alkmaar een post.pro memorie, als de Regeerlng aan de bouwvallige kerk alleen maar herinnerd behoefde te wordenvoor later, als er eens veel meer geld zou zijn. De natuur of wilt u het noemen: de tand des tijds zet echter gestadig en- on verstoorbaar het verterlngsproces voort, ongeacht de overwegingen der menschen, die omdat ’t hun niet gptegen komt, in te grijpen meenen, dajf het verstan diger Is, af te wachten. v Zoo werd, nóg vrij plotseling, het instor tingsgevaar te Alkmaar acuut; en even plotseling heeft het Rijk thans wél gelden voor de ,J3t. Laurens” beschikbaareen aan vankelijk crediet van 15.000 werd reeds verhoogd tot 20.000. Alleen al om de eerste en ergste gevaren te bezweren. Hieruit blijkt, dat de Regeering diligent is geworden en niet zal dulden, dat Alkmaar beroofd wordt van zijn architectonisch heerlijkste sieraad. Wij ahopen van harte, dat in gelukkige samenwerking tusschen Rijk, Provincie, Ge meente en last not least het Kerkge nootschap een regeling tot stand moge ko men, waardoor Alkmaar en Nederland I In langdurig geprolongeerd bezit blijve van dit onvolprezen meesterwerk.-' Spr. gaf een uiteenzetting van den toestand in den handel In die dagen, yerden uit de „brengboeren” aan de kooplieden op reis” meegegeven; de tuinders moesten „De Tuinbouw". Deze Coöp. Tuinbouw en Handelsvereeniging hield een bijeenkomst in het Parochiehuis, meer speciaal ter bespreking van den verkoop van goedgekeurde pootaardappelen. Voor deze vergadering bestond groote belang stelling. De voorzitter, de heer H. P. de Wijs, opende met den Christ, groet, heette allen welkom en begon met de bespreking van de circulaire, welke ter zake van den verkoop van aardappelen aan alle belanghebbenden is gezonden, uitgegeven door de Provinciale Commissie uit de Veilingen in Noord-Holland. Het veilen geschiedt wat be treft kwaliteit en maat in overeenstemming met de door de N.A.K. ge mededeellng van de keuringsletter. Het v< naties verdient aanl worden naast de^é Prultcentrale gesl Concert Heden, Vrijdag, 's avonds 8 uur, geeft het Stedelijk Muziekcorps een concert in de Stadsmuziektent. Geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer Jac Edeleabosch, geslaagde voor het examen orgel, afgenomen door de Ned. Organisten-Vereeniging te Amsterdam. Sportdag De R.K. Gymm.vereen. „Voor waarts" zal a.s. Zondag ’n sportdag houden op ’t voetbalterreln. wy kunnen een ieder een loopje - naar het EDO-terrein aanraden en wenschen Voorwaarts'’ veel succes. Geslaagd. Den 28sten Juli 1937 slaagden onderstaande leerlingen van de R. K. Marla- school te Medembllk: (Costumière)G. Pronk, A. Kooy G. Ravenstein, C. Bakker en T. Beyert. (Lingerie): N. Groot, T. Swart, A. de Vries, O. Groot. J. Meyaard. Naar wij vernemen is burgemeester J. A. Bchrljnder benoemd tot voorzitter van den Ne- derlandschen Kolfbond in plaats van Dr. van Balen Blanken, die voor deze functie bedankt heeft. Aan den af getreden voorzitter, die ge durende 50 jaren den Kolfbond zéér verdienste lijk beeft geleid, werd het eere-voorzltterschap aangeboden. Een valach gerucht. De in omloop zijnde geruchten omtrent het in betaling geven van een valsch bankbiljet van 25.blijken, vol gens te bestemder plaatse Ingewonnen inlich tingen. onjuist te zijn. Het betreft hier een bankbiljet van 25.dat verloren was en waarvan dus bij de politie aangifte was ge daan. -w -y u meene men intusschen niet, dat |X| wij ons over dezen gang van zaken verwonderen; geenszins: boven den Moerdijk zijn verreweg de meeste oude, mo numentale kerkgebouwen, welke restauratie noodig hebben, in protestantse!) bezit, en bet voortdurend zoo noodlottig geslonken aantal leden der protestantsche Kerkge nootschappen is niet in staat geweest, de groote sommen, betioodigd voor geregeld behoorlijk onderhoud der bedehuizen, op te brengen; de Katholieken daarente gen bouwden zich, nu de meeste kerken hun ontnomen waren, nieuwe kerken, en hun groot aantal en hun sterke vermenig vuldiging maakten hun (bijzondere omstan digheden en bijzondere tijden bulten be- sohouwing gelaten) het stichten en onder houden hunner kerken niet al te bezwaar lijk. H 9.450 10.000 17.500 lastingbedragen verlaagd worden f 25.903.06, f 4.409 en f 9.295. Om dezelfde redenen verlangen Ged. Staten verlaging van de werkloozenultgaven begrooting 1937. Deze worden verlaagd van f 52000 tot’ f 22.000. B. en W. stellen voor de rekening van het Woningbedrijf te doen onderzoeken door een commissie bestaande uit alle raadsleden, behalve de wethouders. Burgemeester deelt mede dat de positie der gemeente-rekening verbeterd is. De vergoedingen aan de R. K. jongensschool worden bepaald op f 2.39621 en voor de R. K. meisjeAchool op f 2.307.69. De plaatselijke schoolcommissie verzocht ver nieuwing der schoolbanken. Aangenomen. Dé raad besluit de verordening op de aardap- pelensaneering ,4n principe" aan te nemen, maar B. en W. komen in de volgende vergade ring met een voorstel. De raad spreekt zich uit over een eventueel proces tegen den architect van de ambtswoning van den Burgemeester we gens het niet nakomen zijner belofte. Hierna gaat de raad in comité. In het veilinggebouw van de Langendijker 'Groenten Centrale werd Donderdagmorgen, voor met’ het vellen werd begonnen, het 50-jarig bestaan van het veilingwezen herdacht. De voorzitter van de Langendijker Groen ten öentrale, de heer 8. de Boer Kzsprak namens het bestuur een herdenkingsrede uit. Spr. memoreerde het overlijden van wijlen burgemeester Slot, dat een donkere schaduw heeft geworpen op dit Jubileum. Het is heden een belangrijke dag voor den Nederlandschen Tuinbouw, aldus ging voorzitter verder, daar nu 50 jaar geleden hier het veilingwezen is geboren, dat zooveel heeft bijgedragen aan den groei en den bloei van den tuinbouw in ons land in de laatste vijftig jaar. Spr. schet ste de moeilijkheden, welke men ongeveer 1% A 3 eeuwen geleden had te overwinnen, wilde men van zjjn producten afkomen De tuinders moesten zelf hun groenten in de stad uitven ten, hetgeen zeer veel tijd kostte, daar alles binnendoor moest, aangezien er geen sluis was. Een groote verbetering was voor dege nen, die vla de Ringsloot Alkmaar bereikten, de aanleg van d^ sluis in 1769. In 1825 door de openstelling van het Groot Noordhollandscb Kanaal werd de afzetmogelijkheid uitgebeeld, doordat men verbinding kreeg met meerdere plaatsen, als Edam, Monnikendam en Amster dam. Een belangrijke gebeurtenis was ook de totstandkoming van de spoorlijn Amsterdam— Helder, waardoor in 1866 de eerste wagon voor export naar Engeland kon worden verladen door den grondlegger der thans nog bestaande firma K. Wagenaar Gz. Deze wagons moesten echter nog worden geladen bij het Heerhugo- waarder station. De export nam spoedig toe en daardoor werden de moeilijkheden aan deze verlading verbonden, steeds sterker gevoeld. Er werd toen op initiatief van den heer C. Swager een zljljjntje aangelegd naar de Ring vaart, waardoor een heele verbetering werd verkregen. Hoe het toen toeging wordt wel ge demonstreerd door de mededeellng, dat de wagons met een paard van de hoofdljjn de zij lijn werden opgetrokken. De aanvoeren van aardappelen waren in de afgeloopen week aanmerkelijk minder dan de week daarvoor. Te Broek op Langendijk werd geen enkelen dag meer aangevoerd dan 8 A 9 spoorwagons. Te Noordscharwoude waren de aanvoeren nog wel iets grooter. Daar werden vijftien spoorwagons aardappelen verhandeld. Met de prijzen van de Schotsche muizen is het nogal geloopen. ondanks de omstandigheid, dat de minimum- en garantieprijzen zijn opge heven. Natuurlijk wordt er voor de iets minder goede kwaliteit minder besteed dan voor de goede. De mooiste partijen middelsoort aard appelen konden het te Broek op Langendijk in het begin van de week nog bijna voortdurend tot prijzen van f 3.50 tot f 4.per 100 Kg. brengen, hoewel het tegen het einde van de week iets minder werd en de hoogste noteerln- gen niet boven f 3.50 en f 3.80 konden uitkomen. De lagere prijzen welke voor de iets minder lekkere Schotten werd betaald waren tenslotte beneden f 3.per 100 Kg. gekomen. Te Noord- scharwoude werden in den beginne ook behoor lijke prijzen betaald. Dinsdag noteerden wjj zelfs f 5.doch dit was bjj uitsondering. De laatste dagen kon men niet veel meer bedingen dan t 3.per 100 Kg. De laagste prijzen waren vanaf f 2.De grove Schotten waren en ble ven goed gevraagd. De prijzen hielden zeer goed stand. Er Is deze week wel gemiddeld f 4.per 100 Kg. besteed, verwachten wjj. De hoogste noteeringen liepen tot f 4.30 per 100 Kg. en de laagste prijzen waren bijna voortdu rend In de buurt van f 3.80 en 3.90. Deze week zjjn flinke hoeveelheden van de ingekuilde aardappelen verkocht geworden voor export. Verscheidene tuinders beginnen al aar dig af te leveren en bjj de exporteurs heerscht momenteel een drukte van belang, om alles te verpakken en te verladen. Er zfjn by sommige tuinders nog flinke hoeveelheden in den kuil verziekt, waardoor zy soms vrjj belangryk min der kunnen afleveren dan volgens de Ingekuilde hoeveelheid zou moeten worden geleverd. Men vraagt zich af, of deze verziekte aardappelen door de N.GJ’.C. worden vergoed, of dat deze schade voor den betrokken tuinder komt. Dit zou voor deze menschen, die zeer goed weten, wat zy meL.de te ontvangen centen zullen moeten doel, een schadepost zyn. De blauwe! eigenheimers hebben weer een veer moeten Ikten in deze afgeloopen week./De noteering van Maandag was te Broek op Lan- gendyk nog f 3.603.90 en te Noordscharwoade tot f 3.60, doch dit bleef niet lang stand hmi- den. Ai spoedig ging het naar beneden en wa ren ze aangeland op het niveau beneden f 3.k Slechts een enkel partytje wist nog eens een paar dubbeltjes meer te bedingen, doch de prys was op het laatst van f 3.40—3.90. De blanke eigenheimers daalden eveneens in prijs, hoewel niet in die mate als de blauwe. In het begin werd van f 3.604.betaald, later te Broek op Langendyk f 3.203.60, terwyi te Noordschar woude de daling verder dóórzette tot f 2.60 A 2.90. Een enkel partytje Due noteerde f 2.70 per 100 Kg. Zilvemep daalde te Broek op van f 8.— A f 8 60 tot f 6 A 6.70 en kón Za terdag weer f 8.tot 9.40 maken, voor een klein partytje. Te Noordscharwoude waar aan- vankeiyk tot f 9.50 werd betaald, deed zich eveneens een daling voor, met tot slot weer een styging, tot maximum f 11.50. Zilverdrielingen van f 4.405.40. Gele nep noteerde van f 5 80— 7.—. Sla- en Snjjboonen zijn weer belangrijk in prys gedaald. Werd eerst nog f 46.voor de snijboonen betaald, in het midden der week was het f 5.50 A f 6.hoewel Zaterdag weer f 9.kon worden gemaakt. Spercieboonen daal den van f 13.— A f 15.— tot f 5.— A f 7.— en f 8.per 100 Kg. Zaterdag werd by zeer ge- ringen aan voer f 10 J0 besteed. De roode koolprljzen waren weer heel aan den lagen kant. De meeste partyen verhandeld voor even f 1.per 100 Kg! ..doordraaien" was weer aan bod deze Gemeenteraad Burgemeester Elders opent de i---- rekening 1937; idem uitbreidingsplan Put"; beslc 1936 en de Eerstelingen en op 15 Nov. de andere soorten ontvangen zjjn, ofwel de hoeveelheid moet dan worden vastgesteld en betaald, behoudens nader accoord tusschen verkooper en kooper met goed keuring van het velllngbestuur. De koeten van certificaat en plombeerlng zyn voor rekening van den kooper. By onvoorziene omstandighedenr wordt voor drielingen een speling van 10 pct. van de ver kochte hoeveelheid naar boven of benedën toe gestaan. Voor de groote en middelgroote is de levering van de juiste verkochte verplicht, behoudens overmacht. Ingeval van overtreding van de voorschriften van het verplicht veilen of van de in verband daarmede vastgestelde regeling kan een boete worden opgelegd van f 1 per 100 K.G. voor elke hoeveelheid aardappelen, welke niet volgens de voorschriften is verkocht. De bedoeling is niet, de aardappelen aan te voeren of op monster te vellen. Men geeft slechte schrlfteiyk op de maat en de letter van de ten verkoop aangebo den aardappelen, de hoeveelheid en den naam van den eigenaar, vóórdat de veiling begint. Op een vraag van den heer J. Bakker Jz. Sr. deelde de voorzitter mede, dat het velllngsbe- stuur geen bezwaar heeft tegen het koopen door personen, die niet tot de handelaars behooren, doch ongetwyfeld zal de. handel er wel bezwaar tegen maken. De heer Bakker was van meening, dat de prijs op deze wyze voor niet-handelaars onnoodig hooger zal worden. Medegedeeld werd, dat de maat loopt: vierkant van 28 tot 65 c.m. Als de aardappelen opgehouden zyn, kunnen ze den volgenden dag of later weer gewoon gepré senteerd worden. De heer P. Vlaar vond het zeer bezwaariyk, dat by verkoop van de groote en middelgroote beslist het ten verkoop aangeboden kwantum moet worden geleverd. Men kan moeliyk precies weten hoeveel men te verkoopen heeft, doch slechte een schatting maken. Zoo bleken er meerdere technische moeiiyk- heden te bestaan, welke alle werden besproken. Medegedeeld werd betreffende het vellen van de bleten, dat deze beslist alle geveild moeten worden, op boete van 20 pet. De eerste veiling van Augustus is vastgesteld op a.s Woensdag. Aangevoerd moet worden Dinsdagavond van 67 uur en/of Woensdag morgen van 8.309.30 uur. Vervolgens wordt eiken Dinsdag en Vrydag geveild, en bloc. D* augurken, welke 's Maandags worden aange voerd vóór de veiling, worden niet en bloc ge veild. De veiling van goedgekeurde pootaard appelen wordt gehouden op 11 Aug. as. en ver volgens eiken Woensdag. Na een woord van dank ging de voorzitter over tot sluiting van deze geanimeerde vergadering. heer P. Laan zyn nieuwe zaak openen aan de Julianastraat. Deze naar de elschen des tyds Ingerichte boekwinkel annex sigarenmagazyn. h zeker een kykje waard, wy raden dan ook *n ieder aan. by de opening tegenwoordig te *Un en wenschen den heer P. Laan veel succes. Hierna besprak voorz. de stichting van het betaalkantoor in 1931, den bouw van de over kapping in 1922, en de uitbreiding hiervan in 1936. Dankbaar wees spr. op de vele werkzaam heden, die wyien de heer 8. Zeeman voor de LGC heeft verricht, een man die in hoog aan zien stond by de tuinders. Burgemeester Slot werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, waarmee ook de tuinbouw werd geëerd. Spr. schetste de uitbreiding der cultures, een biyk van een ruimen blik en ondernemingsgeest van de tuinders, jkn 1927 was de eerste'tomaten veiling en ook de eerste bloembollenvelling, met de stichting van het bloembollengebouw, en in 1930 de eerste druivenveiling. De crisisjaren werden door spr. genoemd, met" de steunmaat regelen van de regeering, waarvoor dank werd betuigd, wy kunnen echter den steun van de regeering nog niet missen. De heer C. Wagenaar sprak namens de ver eeniging ,De Koophandel." Hy vestigde er de aandacht op. dat de voorzitter in zijn rede al leen de officieele dingen heeft gememoreerd. Spr. herinnerde zich nog verschillende persoon- lyke voorvallen uit zyn veeljarige practyk als koopman aan de veiling. Verschillende van deze werden door hem nog eens opgehaald. Toen men in 1887 voor het eerst tot den af slag over ging, zal men niet hebben gedacht, dat het veilen «oo*n groote vlucht zou nemen. Spr. hoopte, dat spoedig betere tyden zouden aanbre ken en dat de vele regelingen, waar men tegen woordig aan gebonden is, spoedig zullen ver- dwynen. De voorzitter dankte den heer Wagenaar voor zyn harteiyke woorden. Voorts voerden nog het woord de heer J. Hoogland als een der oudste kooplieden en de heer H. Stenneberg, namens de jonge koop lieden en tenslotte de heer H. Kamp die de con tante betaling toejuichte als zynde in het belang van den kleinen koopman. De voorzitter antwoordde op dit laatste, dat hy hoopte, dat ook voor de bloembollen-velllng de contante betaling spoedig zal worden inge voerd. Van de vereeniging „De Koophandel” mocht het bestuur een bloemstuk ontvangen. genoegen nemen met de hun uitbetaalde prij zen, welke in Amsterdam waren gemaakt. Toen had men nog' de toestellen; kool en bloemkool moesten n.l. 112 stuks voor 100 en boswortelen, bleten en rapen 104 stuks voor 100 worden ge leverd. terwyi uien wagden gemeten per halt mud waar een goede kop op moest zyn. Deze toestand heeft vry lang bestaan, tot op den 29en Juni 1887 een begin werd gemaakt met een ander systeem. De somerbioemkoolteelt breidde zich belangrijk uit. Het weer heelt op de bloemvorming een grobten invloed. By koud weer gaat dit heel traag. Dat was op den 29en Juni 1887 ook het geval. Er werd weinig bloemkool aangevoerd tengevolge van den kouden Noord-Westenwind. De schuiten der handelaren hadden een halve vracht of niet eens. Toen men dacht, dat er niet Jneei zou komen, werd men in de Burggracht nog een der D. Jongerllng van Zuidscharwoude. schippers stonden oudergewoonte op den kant en riepen den tuinder toe: „Breng ze by my, ik geef een hoogen prijs.” De heer Jongerllng antwoordde hierop: „Jullie wilt allemaal wel een hoogen prijs geven, maar wie geeft deu hoogsten prijs?” Een der schippers, de heer J. Dirkmaat, zelde toen: „Laat ze veilen by afslag en degene die het eerst „myn” roept heelt de bloemkool." Dit gebeurde en hiermede was de grondslag gelegd voor den verderen opbouw van _^iet veilingwezen. Momenteel zyn er in Nederland 160 veilingen by de landelyke organisatie, bet Centraal Bureau van de Veilingen, aangeslo ten, waarvan in Noord-Holland 34. Den vol genden dag ging men weer vellen, hoewel slechts drie tuinders, de heeren D. Jongerllng. C. Berkhouwer en P. Kosteiyk, allen van Zd.- Scharwoude hun bloemkool lieten veilen. De heer Kosteiyk is nog in leven. Regelingen voor het veilen bestonden niet, organisaties kende men niet. Vele tuinders, die vaste „brengers” waren, moesten van het vel len niets hebben. Ook de handelaren zagen er geen winst in. Zoodoende had men tegen werking van tuinders- en van handelaarsxljde. De heer K. Wagenaar. de grondlegger van de thans nog bestaande firma van dien naam. was hierop een uitzondering. Hy kocht altyd op de veiling, ofschoon hy zooveel vertrouwen ge noot. dat hy producten te over bulten de veiling om kon krygen. De veiling werd van particu lier naar gemeentelijk terrein overgebracht. De gemeente benoemde een afslager, die geen sa laris genoot, doch moest leven van de fooien der kooplieden. Dit was een stelsel, dat aanlei ding gaf tot kwade gedachten; daarom werd spoedig een vaste afslager benoemd op een vastgesteld salaris. Dit was de heer G. van Gulik. Vereenlgingsleven was er niet in dien tyd, dus ging het niet gemakkeiyk. toen in 1896, op 28 April de eerste landbouwvereeniglng werd opgericht te Broek op Langendyk. Dit voorbeeld vond navolging in andere gemeenten, waaruit tenslotte de groote naamlooze Landbouw- en Handelsvereeniging Langendyk en Omstreken werd opgericht. Vele verbeteringen werden door deze vereeni ging bewerkstelligd, geholpen door den steun van burgemeester A. Slot en den raad. De toe stellen werden toen oa afgeschaft. Voorz. bracht hulde aan hen. die de zaken steeds zoo krachtig wisten door te zetten. Achtereenvolgens ging men over tot het be noemen van een nummerafgever en een keur meester. Gememoreerd Wétden de pogingen van de burgemeesters van Bfoek op Langendyk en 8t. Pancras. de heeren A. Slot en Van der vyzel. tot den aanleg van een toevoeriyn te komen, welke pogingen slaagden, dank zy de hulp en de garantiestelling door de gemeentebesturen en de bannebesturen. Een groote vergemakke lijking voor de bespreking van regelingen was de oprichting van de vereen. De Koophandel in 1903. De contante betaling, welke voordien niet bestond werd in samenwerking met han del en tuinbouw Ingesteld, en tot betaalmeester aangesteld de heer J. Dirkmaat. Verschillende pogingen om de veiling in eigen beheer te krygen, leden schipbreuk. De vrees voor een scheuring in de organisatie werd hier door opgewekt, doch deze donkere wolk dreef voorby. De eenheid bleef bewaard. Er de van beheer over de veiling ge in zitting hadden twee leden van Ofschoon het met de aardappelcampagne ge- leldeiyk op een eind loopt, was deze week de aanvoer nog vry aanzleniyk. Er kwamen veilin gen voor met 8 A 9000 balen. De laatste dagen loopt dit getal terug tot 6000 balen. Naarmate de Schotten gaan verdwynen komt de Duke- soort meer los en zullen we na 1 Aug. meer Eigenheimers krygen, die dan geheel vrijgege ven worden. De handel in aardappelen biyft haar opge- wekt karakter behouden; na een Inzinking van den prijs van de voor het binnenland gevraagde soorten, kwam spoedig weer een herstel. De stopzetting van den export naar Duitsdhland wordt goedgemaakt door de groote vraag van Engeland en Zuid-Amerika, zoodat per saldo de huidige pryzen bevredigend zyn met uit zondering van de Eigenheimers die aan den lagen kant zyn. Van de gekuilde voorraden zyn nu de helft zynde 45000 balen groven en ongesorteer- den. verkocht. Voor de overige (alle fynen en wat Eigenheimers) werd nog geen kooper ge vonden. Het is jammer dat de uitkuil niet vry is van ziek, dit is een handicap voor den handel en schaadt den naam van ons product in Zuld- Amerlka. waar we toch allerdringendst een vast afzetgebied voor onze aardappelen moeten ver- f krijgen. Voor de grove Schotten werd geregeld de mooie prijs van 32.25 betaald, de fynen noteeren thans gemiddeld 1.50, Eigenheimers 1.001.40, Bintje 1.90, de Duke 22.30 per baal. De Julimaand heeft een beter verloop gehad dan Juni, het weer was buitengewoon gunstig om de zlekteverschynselen die zich reeds duideiyk demonstreerden te stuiten, de teelt was ruim en het rooien kon ongehinderd voort gang hebben. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken dat de resultaten dit jaar beduidend beter zyn dan het vorige Jaar. Op 27 Juli waren verkocht 2636 wagons aardappelen tegen 2353 wagons op denzelfden datum van 1936. De om zet was ruim 3 ton hooger. op 23 Juli was voor .1 milliocn gulden verkocht, terwyi het vorige jaar dit cyfer eerst half September werd be reikt Voor een juiste beoordeeling moet niet over het hoofd gezien worden dat de aardappeloogst het vorige jaar grootendeels verziekt was of gekuild, dat dit jaar de exploitatiekosten voor den tuinder hooger zyn en vooral, dat de bloem- koolcampagne dezen herfst ook rendabel moet zijn vooraleer het Jaar 1937 mag worden ge prezen. De bloemkoolteelt laat zich momenteel nog niet gunstig aanzien. Door droogte en luis is de eerste aanplant geheel weggevallen en moest opnieuw geplant worden; van een vroege teelt is geen sprake meer. Op de groentenmarkt, die nu langzamerhand in getal en variëteit gaat toenemen is alles spotgoedkoop of waardeloos. De eerste aanvoer Augurken groot 550 K.G. bracht in totaal 16 op! Van de roode kool kan slechts een deel voor den minimumprys van 1 pet 100 kilo geplaatst worden, met witte kool geschiedt hetzelfde. De stand van de slaboonen is heel slecht. Het kleine aanbod van bloemkool werd opge nomen tegen ƒ7.50 voor le soort, f 3.50 2e en ƒ2 3e soort. derland vermolmen, kraken en verzakken er prachtige kerkgebouwen, die in de perio de der Reformatie van katholieke in pro testantsche handen overgingen. Ofschoon zulks natuurlijk geen volkomen juist, noch ook een volledig beeld geeft van de werkelijkheid, hebben wij in de Rijksbe- grooting vai>'Kunsten en Wetenschappen voor het dienstjaar 1937 eens nagegaan, wel ke protestantsche kerkgebouwen met rijks- subsidie ten behoeve van herstellingen al daar vermeld zyn. Onze bevindingen waren verrassend, vooral toen wy daar by vergeleken de rijks- subsidlën, welke in genoemde begrooting voorkomen ten behoeve van restauratie van* oude kerkgebouwen, die by de Katho lieken in gebruik zyn. Eerst vinden wy een serie voor het jaar 1936 uitgetrokken subsidiën, welke daarnA afloopen, alsook een lyst van subsidiën, welke over 1935 ^rstrekt zyn of nog ver- streKt moeten worden; en wél: Voor de N. H. Kerk te Anlo Voor de N. H. Kerk te Sint Anna- Parochie Voor de N. H. Kerk te Bellen Voor de N. H. Kerk- te Geervliet Voor de Waalsche Kerk te Haar lem Voor de N. H. Kerk te Haren Voor de Noorderkerk te Hoorn >r de N. H. Kerk te Naaldwyk de Ev. Luthersche Kerk te Na de gehouden simultaanseances van Ral- cbenbach en Springer, die in zoo buitengewone mate de aandacht hebben gevraagd is het slot gedeelte van de kampioenswedstrijden dezer da gen uitgespeeld gekomen met de volgende uit slagen: Finale: J. Sant wint van A. Nieuwboer; H. van Doom wint vaif J. 8ant; J. Sant wint van J. Haring; J. Haring remise tegen H. van Doorn; H. van Doom remisa tegen A. Nieuwboer; A. Nieuwboer remise tégen J. Haring. Uitslag Herkamp: H van Doom wint van J. Sant. Met dezen uitslag heeft H. van Doom het kampioenschap van Hoorn voor 1937 behaald, terwyi J. Sant No. 2 is geworden. Onderstaande volgt de slotstand: Veiling. De omzet aan de groenten- en fruitveiling in de week van 19 tot 26 Juli was aan groenten 12215.88 en aan fruit 4615.62. et dezen wensch zouden wy van het Alkmaarsche geval afscheid kun nen nemen, ware bet niet, dat de met instozting bedreigde „St. Laurens’* onweerstaanbaar Inspireert tot verdere overwegingen. Het Alkmaarsche geval staat niet alleen; Alkmaar is een veelzeggend verschynsel, dat hoe vaak ook reeds onder de oogen van belanghebbenden en belangstellenden gebracht nog maar al te weinig tot na dere overweging, en nog minder tot het practlsch aanvaarden van zekere conse quenties leidde. Niet alleen in Alkmaar overal in Me- erg zyn Ook weckz» De mooiste konden het tot f 1.70 A f 1.80 bren gen. Voor gele kool, welke gedurende de eerste dagen by kleine aanvoeren tot f 3.en f 4.— kon bedingen, werd later hoogstens f 2.70 A' f 3.betaald. Er gingen er ook nog voor f 3.— weg. Witte kool werd met zeer afwisselende Prijzen betaald. De noteeringen liepen uiteen van f 1.tot f 2.70. Met de tomaten is het wel heel slecht afge loopen. Waren de pryzen de vorige week al heel laag, het werd er nu allerbehalve beter op Begonnen met f 7.tot f 9voqr de groo- tere sorteeringen, was Zaterdag de markt slechte f 4.40 k f 4.60 voor de A’g. f 630 voor de B en f 4.10--4.40 voor de C, terwyi CC al een paar dagen onverkoopbaar was. De eerste partytjes bleten werden tegen pryzen van f 2.405.10 verhandeld. De bloemkool kon geen hooge prijzen maken. De aanvoeren waren ieta grooter en de prijzen hoofdzakeiyk van f 6,— A f 7.en f 8.—, nadat Maandag ww tot f 1130 export. In die jaren beeft de heer P. Slot 1 was besteed. 1. H. van Doorn/ 3. Jv Bant 3. J. Haring 4. A. Nieuwboer' 26.000 Het kerkgebouw te Hulst dat moet hierby aangestipt worden was tot voor korten tyd echter nog voor de helft In pro testantsche handen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 3