J Wat de Jamboree beteekent I i 4 l Legeroefeningen I V BILLY RECORD f 18.50 H B f JE GELD OF JE LEVEN? B.P. bij de welpen, PER VLIEGTUIG OVER HET KAMP EN DE PADVINDERIJ 5 af BI VRIJDAG 30 JULI 1937 Een vroeg ochtend-f eest men Samen leven en werken Zeeverkenner» 1 HET KRUIS IN DE RAADZAAL 5 van Ondank» zyn vermoeidheid inspec teerde hy loopend de lang ryen juichende jochie» Het Hikt op een maquette Degelijke constructie eenvoudige behandeling volmaakte resultaten Al» belangryk onderdeel »taat rivierovergang op het plan naar de Kaag Van het vliegtuig uit krijgt een goeden kyk op wat er tot stand gebracht i» Uitzending door K. R. O. c 4. ©a ras. (Van onzen eigen redacteur). Uit leven (Van onzen eigen redacteur) moet de jongens tot elkander VOGELENZANG. Donderdagmorgen. begreep dit 66 I de terug- en 130 uur De oefening duurt dit jaar een dag langer dan 3 N HIH t) V Nederland moet dus zjjn veel en terecht ge roemde gastvrijheid hooghouden, vooral hoog houden, tegenover deze jongemannen, opdat de diepe ipdrukken, die zij meenemen, vooral gun stige indrukken zijn van ons vaderland. )E !H Den Haag, Donderdagmorgen. Voor ’n stedeling, voor ’n Hagenaar ten minste. is zeven uur in den ochtend rijkelijk vroeg. Meestal draait hij zich tegen dien tijd nog eens om of begint zich net de oogen uit te wrijven. Vandaag echter waren er al héél veel menschen vóór zevenen op straat. B. P., de Chief Scout of all the world zou hier op doorreis van Hoek van Holland nagr Vo gelenzang de welpen inspecteeren. uur van den Zoo kwam hjj met het spel van verkennen, bood hjj den jongens als aangename bezigheid !ef de de en ook de kleine figuurtjes die de tentzeilen aan het uitvouwen waren. te waarborgen (denk aan de rood-geel-groen-Ucht- de of Langzaam loopt hij met D. C. van Rijen naast zich, de rijen langs, telkens met twee vingers den welpengroet brengend. Rechtop staat hij aan het eind nog te praten. Met ziet wel den last van zijn jaren op hem drukken, doch men kan ook stap voor stap de geweldige energie be wonderen, Idle hem dezen last welgemoed doet torsen. Halverwege worden hem door Henk Jerpha- nlon van de St. Ignatius-horde gele Aronskel ken aangeboden, die hjj dankbaar aanneemt. De fiere welp mag met den Chief-Scout mee- loopen en krijgt een extra-woordje van dank van hem. wanneer hjj den auto weer instapt on» de reis voort te zetten naar de Jamboree. Het vliegtuig „De Arend", waarmee de journa listen reisden, met piloot Both als bestuurder, vloog in eenige clrkelingen over de Jamboree, die juist een vriendeljjken glimp kreeg van de zon, welke zich in de laatste dagen nu niet bepaald overmatig veel heeft laten zien. Piloot Both was zoo welwillend de wereld een paar maal in schuinen stand te zetten door het vliegtuig op zijn kant te laten drijven waar door het overzicht voor de inzittenden nog wel zoo gemakkeljjk werd. De auto’s komen. Drie achter elkaar. In den eersten zit de Dls- tricts-commissaris voor Den Haag, kapitein van Rijen; in den tweeden de Hoofdverkenner voor Nederland, adm. Rambonnet en in den derden een opvallenden rooden wagen, de Chief Guide en de Chief Scout. Mevrouw Baden Powell stapt uit den auto en begroet Mevrouw Klein, ass. districts-commlssaresse, neemt van een pad- vlndstertje een fraaien ruiker roode anjers aan, en begint de inspectie van de meisjes-troepen. Intusschen rijdt de wagen het midden-pad op. Op andere terreinen waren op een hoogte van 300 meter nauwkeurig de lijnen te onderschei den, die de plaatsen aanggven, waar de nog op te zetten tenten zullen staan. Het was zelfs op deze hoogte duidelijk zichtbaar, dat weer tal van nieuwe groepen waren aangekomen, want er waren terreinen, waar men keurig op plaats voor het neerzetten van de tenten, nog onuitgepakte plunjezakken zag liggen Lord Baden Powell, de chief-scout, is te Hoek bijwoning van de Wereldjamboree to Vogelenzang. Ter verwelkoming aanwezig staatsraad Rambonnet, de V. I. n. r.: Staatsraad J. J. Rambonnet; Lord De groote tenten werden op dien groo- ten afstand wel héél klein en het geheel leek meer op een maquette, dan op de groot- sche Jamboree, welke het in werkelijkheid is. De houten bruggetjes toonden hun witte kleur duidelijk tusschen het groen der-hoo rnen, de vele witte en bruine tenten zag men keurig op rijen staan, meestal precies van dezelfde grootte en kleur en daartusschen in de groote tenten. Er kan van weerszijden krachtige actie in de lucht worden verwacht, aan blauwe zijde, met het doel, de lucht vrij te houden van v(jandelljke vliegtuigen, die b.v. den IJsselovergang zou den willen bemoeilijken, aan roode zijde juist met het doel, dezen overgang te bemoeilijken door het uitvoeren van aanvallen op de over gangspunten en overgangsmlddelen, bruggen e.d. gendheden in Engeland kwamen. Tóch veree- nigde deze eerste Jamboree padvinders uit twintig verschillende landen van de wereld. Onze zoo tragisch bij een verkeersongeval om het leven gekomen redacteur M. C. van der Hut. Hij ruste in vrede! Wil men ze in een oogopslag zien in den meest letterlijken zin van het woord! dan moet men de Jamboree van boven at bekijken en zoo maakte een aantal journa listen Donderdagmiddag met de F 36 een rondvlucht boven het terrein, als eerste van de serie rondvluchten, die de K.LM voor de deelnemers aan de Jamboree en voor ..ieder belangstellende in deze internationale gebeurtenis, organiseert. Evenals het vorig jaar zal ook dit jaar in September weder een oefening onder lei ding van den commandant van het veldle ger gehouden worden, nadat tevoren van 16 September af oefeningen van de lichte bri gade zijn gehouden onder leiding van den Inspecteur der cavalerie (tevens comman dant van de lichte brigade). e geld of je leven. Met dit moeilijk te ontwijken alternatief placht de klassieke strulkroover uit de vele sterke schelmenverhalen van den ..goe den ouden tijd" den argeloozen reiziger of wandelaar op eenzame wegen tege moet te treden. Men diende een slim merik als het bekende Boerke Naes, in wiens hoed en jaspanden de domme roover zijn „zevenschot” ledigde, te zijn om aan het hachelijk dilemma te ont komen en zoowel het geld als het leven te redden. De boerkes k la Naes zijn echter altijd zeldzaam geweest, ook in dien tijd, vandaar dat velen aan de uit- noodiging van den bandiet maar gehoor gaven door hun geld af «té staan. Im mers boven de waarde van het geld gaat de waarde van het ééne leven. Geld kan men verliezen of winnen, maar het ééne leven kan men alleen maar verliezen. En al is ook het leven zonder geld geen on verdeeld genoegen, het dood zjjn met geld lokt de meeste kinderen der men schen nóg minder aan. Er is veel ver anderd sinds de dagen van boer Naes, ook in de opvattingen omtrent geld en leven. De „eerlijke” strulkroovers, die als individueele elgenwerkers zonder veel complimenten recht op hun snoode doel afgaan, behooren tot de steeds meer verdwijnende soort, maar de gladde zwendelaars en geraffineerde oplichters, veelal werkend in het verband van een wezenlijk naamlooze vennootschap zijn in aantal bedenkelljk toegenomen. Deze heeren vragen de goedgeloovige gemeen te niet meer „je geld of je leven”, maai zij ontdoen hun slachtoffers soms van zóóveel geld, dat het leven er een moei lijk in stand te houden affaire door wordt. De pijnlijke vraag ,Je geldhof je leven” wordt tegenwoordig echter aan den mensch óók gesteld door niet misdadige instanties, zoo b.v. door het moderne verkeer. De economische crisis, die niet alleen talloozen naar de beurs, maar ook naar het leven heeft gestaan, dwong tot ingrijpende bezuini gingen en besparingen op allerlei gebied, ook op dat van het verkeer. Terwijl men van den eenen kant allerlei maatregelen nam om het verkeer de grootst moge lijke veiligheid slechts installaties, voetgangersovergangen, verkeersbordenkweek, geschilderde genagelde verkeerslijnen op het plaveisel enz., enz.), heeft men van den anderen kant soms bezuinigd op een wijze, welke die veiligheid op bepaalde punten en onder bepaalde omstandigheden ernstig in gevaar bracht. De lugubere stoet van slachtoffers, die op de onbewaakte over wegen het leven lieten, vormt een schare van voor eeuwig zwijgende, maar daar door juist zoo welsprekende aanklagers. Indien iemand den Nobelpry» voor den vrede verdiende, dan i* het B. P., die deze dui zenden jongen» bij een bracht Tóch vond hij nog een snippertje tijd vrij voor een onderhoud over de algemeene beteekenis van de padvindersbeweging voor het leven van de jongens en over de beteekenis speciaal van de Jamboree voor de beweging en voor ons lana. Wat Baden Powell aanvankelijk heeft be doeld, aldus Mr. Larners, is niet zoozeer het bouwen van een organisatie als wel het aan allerlei jongens-organisaties suggereeren van een opvoedkundig schema, van een schema toe karaktervorming, tot de vorming van den lateren man. Toen h(j namelijk buiten, in de Brltsche ko loniën te maken kreeg met de mannen, die hem als soldaten werdentoegevoegd, moest hij er varen, dat deze mannen ernstig te kort schoten in die eigenschappen, die zij niet op school leer den, doch die eerst aa nden dag treden wanneer zij later in moeilijke omstandigheden hun werk moeten doen. Vogelenzang moet worden aangevraagd. Voor de Kaagsoclëtelt beginnen te 13 de verschillende demonstraties en spelen ■eeverkennera en een demonstratie van Nederlandschen bond tot het redden van dren kelingen in „het redden van drenkelingen uit auto’s" Te 16 uur wordt ingescheept aanvaard. Op plechtige wijze is in de raadzaal van het gemeentehuis te Zundert (N Br.) het kruis beeld weer aangebradht. Na een korte toe spraak van burgemeester dr. W. Brocx heeft in tegenwoordigheid van den voltalllgen ge meenteraad de zeereerw. heer pastoor het kruis gezegend. Met een hartelijke toespraak van pastoor Van den Mujjsenbergh was deae eenvoudige plechtigheid ten einde. Bij de tweede Jamboree was dat alles reeds heelemaal anders. Daar kwamen de Duitsche en de Fransche jongens door ’n gelukkigen sa menloop van omstandigheden heelemaal toevallig, omdat in het Engelsch. de padvinders- voertaal de nfmen van hun landen. France en Germany, alphabetlsch zuiver op elkander vol gen daar kwamen, zeg tk. de Duitsche en de Fransche jongens tegelijk het stadion van Kopenhagen opgetrokken. Daverenden bijval vond dat feit bij de duizenden toeschouwers. Dót was de Jamboree-gedachte op haar mooist. De Jamboree vereenlgt de jongens niet In een vergadering, waar een of ander geestdriftig spreker wordt taegejuicht, doch vereenlgt hen in Gods vrije natuur bjj éénzelfde spel. Baden Powell houdt het niet meer. Hij mag moe zijn, deze jochies Bijleen zoo stralend uit hun oogen naar den grooten leider, waar ze zoo vroeg voor op het i^d trokken. B. P. stapt den wagen uit. Eenvoudig in grijs colbert gekleed. Met een zwaren stok in de hand. En glimlachend inspec teert hij de juichende welpen tóch. Hij zag, dat de jongens in zijn vaderland, die op school deze dingen niet leerden, in hun vrijen tijd op straat aan allerlei instincten waren overgeleverd, dat zij hun leege uren verslenterden inplaats van zich actief bezig te houden met dingen, die hun karakter konden vormen, die hen in het latere leven te pas konden komen. Hij zag bovendien, hjj wist uit eigen ervaring, dat deze dingen ook een aantrekkelijk element inhielden, aan trekkelijk vooral voor jongens in hun meest romantische jaren. Zaterdag 7 Augustus Is de groote zee verken- nersdag. Te 9 uur gaan alle zeeverkenners te Bennebroek aan boord voor het maken van een vaartocht vanaf het Jamboree-waterkamp naar de Kaag. Niet alleen zullen vele zeeverkenners met hun eigen materiaal aan dezen tocht deelnemen, maar op de ter beschikking gestelde schepen „Prinses Juliana”, „Geisha” en „P. v. d. Hoog” en vele jachten kan nog een 600-tal zeever kenners dezen tocht meemaken. Na aankomst op de Kaag wordt een rond vaart gehouden over de plassen, een ieder op eigen gelegenheid. De hoofdkwartiercommissaiis voor zeever kenners O. Mante heeft de medewerking in geroepen van de verschillende watersportver- eenlgingen, om met veel materiaal naar de plassen te komen. Het zal by gunstig weer Zaterdag 7 Augus tus een gewirwar van jachten zijn, zoodat de buitenlanders een onvergetelljken indruk kun nen meenemen van de hoogte, waarop de wa tersport in Nederland staat en welke mogelijk heden ons waterrijk land den watersportlief hebber biedt Teneinde den aanvoer van vele belangstel lenden mogelijk te maken, zullen de Nederland- •chs Spoorwegen den trein no. 1061 richting Deii Haag in Vogelenzang en Warmond laten •toppen. Te ongeveer 1130 worden genoodig- den, die met den trein komen, in de gemeente- haven Ingescheept en naar het verzamelpunt, de Kaagsoclëtelt, gebracht. Voomoemde com missaris deelde ons nog mede, dat, wil men verzekerd zijn van plaats In trein en boot, dit dan tijdig aan hem, p/a. staf Jamboreekamp v kr lange tafels worden bulten, voor het raam van de perskamer gescho- vSh^Een stuk of twintig jongens leg gen er hun hoed op neer en hun rugzak en gaan er dan zelf op zitten in een gezelligen kring. In hun midden zit Commissaris Mr. E. Lamers In padvinderscostuum, eveneens op één van die tafels en licht hen in over hun taak in de komende dagen. Zü moeten de pers behulpzaam zijn en dus beter dan de andere voortrekkers, de inrichting van de Jamboree en de bijzonderheden van het kampleven kennen. Commissaris Lamers verteltEn als dit afgeloopen is, liggen er op het bureau van den pers- en propa- ganda-dienst weer stapels brieven, die op antwoord wachten of op een beslissing. En dan komt er weer een rondgang. En dén meldt zich weer iemand aan. Nu de Jam boree eenmaal begint, heeft Commissaris Lamers de handen en het hoofd vol, heele maal voL datgene, wat hem de ruw# werkelijkheid van het leven in de Britsche koloniën had geleerd. Zijn gedachte vond spontaan ingang? Inderdaad. En even spontaan als de En- gelsche jeugd zich aan het nieuwe spel had overgegeven, greep de jeugd van andere lan den het aan. De verkennerij sprong als het ware over de grenzen. Aanvankelijk werd de beweging wel eens verkeerd begrepen en be discussieerde men haar alsof het een paedago- gl«ch systeem gold. Hier in Holland heeft dat tot allerlei splitsingen aanleiding gegeven. Na derhand echter zag men beter in en is ook hier te lande de leidende bedoeling van B. P. beter begrepen. Thans bloeit hier de padvinderij wer kelijk in den geest van den stichter. Ook als internationale beweging groeide dus de padvinderij spontaan. Juist. En U begrijpt: wanneer menschen langs dezelfde lijnen hun leven opbouwen. Padvinders Dat De arena met haar in carré opgestelde hou ten tribunes maakte uit de lucht een zoo goe den indruk als welk stadion, waar men over heen vliegt, dan ook. Een vrooluken aanblik leverden de oranje-parasols vóór het restau rant. Op het dak hiervan zijn, blijkbaar ter oriëntatie voor de vliegtuigen, die in de ko mende dagen over het Jamboree-terrein zullen vliegen, in 5 meter groote letters de woorden ..Wereldjamboree 1937 Vogelenzang” aange bracht. Ook de hospitaal- en ambulance-tentep waren uit de lucht te herkennen en liggen op een rustig, geheel door groen en boog geboom te omgevep plekje. Verscheidene malen cirkelde het groote Fok- ker-vliegtulg over de Jamboree-terrelnen, waar velen van het werk opkeken, om den laagvlie genden K. L. M.-vogel na te oogen. Ovec de Ringvaart, waar men nog het waterkamp van de zeeverkenners kon zien, was men weldra boven het stukje Haarlemmermeer, met haar rechte verdeeling in gele en groene vakken Het Spaarne was als een blauw lint en Haar lem een rood dak met daarboven de torens van 8K. Bavo. langs dezelfde lijnen brengt hen dat dichter tot elkaar. beleven dezelfde wet. Overal in alle landen, moet de jongens tot elkander voeren. vroeger. 20 September concentreert de blauwe partij zich op 't Noord-Oostelljk gedeelte van de Veluwe, terwijl de roode partij (na afloop van de oefeningen van de lichte brigade onder lei ding van den commandant dier brigade) aan kant in haar legeringsgebied in Overijssel, dat 1 ultgangsgebied vormt voor het optreden dier brigade op 21 September. In dat gebied kernen dan ook de troepen aan, die de lichte brigade zullen versterken. De eigenlijke Oefening duurt van den vroe gen morgen van 21 September tot 23 September 12 uur. Dienzelfden dag en nacht keert feeds een groot deel van de troepen naar de garni zoenen terug, terwijl de overige in den morgen van 24 September terugkeeren. Alle troepen zijn dan Vrijdag 24 September te ongeveer 12 uur weder in hun standplaatsen. De oefening speelt zich af, ongeveer ten Noor den van de Hjn BathmenDiepenveenVasen, zoodat plaatsen als Epe, Heerde, Olst, Wijhe, Kaalte, tijdens de oefening zelve centra van be langstelling zullen z(jn. Behalve deze plaatsen zjjn er tal van andere, (ook ten Zuiden van de bovengenoemde HJn ge legen), die inkwartiering zullen krijgen, zooals Nunspeet, Elspeet, Elburg, Oldebroek, Hellen doorn (Nljverdal), Holten, Rjjssen, Diepen veen, Goor, Bathmen, Diepenhelm en andere. Het is een aardige trip, een rondgang te ma ken over de Padvindersjamboree te Vogelen zang. De woelige drukte op de wegen, de op bouw van de tenten, die allerwegen als witte paddenstoelen uit den grond verrijzen, de vele typische eigenaardigheden, die elk kamp afzonderlijk heeft zooals de pendoppo (ontvangzaal) bjj de Indiërs, de efficiency bjj de Amerikanen, waar zelfs Ijskasten niet ontbre ken, kortom overal op de Jamboree is iets in- teressants te zien. Zoo'n trip is echter ook lang durig, want het kost al gauw een half dozijn uren om de geheele Jamboree in oogenschouw tc nemen. Ten minste als men het te voet wil doen. Rondritten per autocar worden nog niet georganiseerd en evenmin is er een treintje. zooals op de Parijsche tentoonstelling, voor een vlugge verplaatsing over het uitgestrekte terrein. Duizenden jongens leven en wer ken hier samen - dat is iets anders dan praten. En zii hebben allen den- zelfden wil: een goed padvinder, een karaktervol mensch te worden. Allen zonder eenig onderscheid van godsdienst of volk. Hier voelt men vriendschap en vrede. Volkomen te recht heeft men meermalen den naam van Baden Powell genoemd als in aanmerking komend voor den Nobel prijs voor den vrede. Als er iemand iets tastbaars voor den vrede, voor den vredesgeest in de wereld heeft gedaan, dan is het de man, die de jongens van alle landen bij elkaar roept en elkaar leert begrijpen en waardeeren. eenvoudig door hen samen te laten werken en samen te laten leven. Aan de manoeuvre zal ook worden deelgeno men door een artillerle-meetcompagnle. Een dergeljjke compagnie moet door middel van den geluid- en lichtmeetdienst gegevens trachten te verkrijgen omtrent de opstelling van vijandelijke batterijen. Het is de eerste maal, dat een zoodanige com pagnie in het verband van een groote oefening optreedt En voor ons eigen land? Heeft de Jamboree ook groote beteekenis. ZU vormt niet alleen een krachtprestatie en een iedere vier jaren terugkeerend feest voor de beweging, doch ook een feit van groote be teekenis' voor het land zelf, waar zij wordt gehouden. Voor de jongens, die hier komen vormt het bezoek aan ons land een kennismaking van een buitengewoon intensen aard. Zij komen hier op een leeftijd, waarop zü het meest gevoelig zijn voor indrukken. Maanden lang hebben zij aan dacht gehad voor alles, wat hier in Nederland gebeurt. Er zijn lessen in de Nederlandsche taal verschenen in allerlei van hun tijdschriften. Artikelen over ons land hebben zij met groote interesse gelezen in hun eigen bladen. En dan moet U dit niet over het hoofd zien: Door de ochtend-stille straten stappen en fietsen de kleine jochies, aangevoerd door hun akeela's, flksch naar het Nassaupleln. waar het _Haafdkwartier der Nederlandsche Padvinders ^y^^PMMMOHg^^kele heeft zijn step mee genomen en wordt op de fiets door een hop man voortgeduwd. Anderen komen zingend aan in een vracht-auto: „WIJ zijn de jongens van B.P." Op het Nassau-pleln staan er wel een tweeduizend bij elkaar. Links de jongens, rechts de meisjes. Links de bruine truien met de dassen in allerlei kleuren en de fraai-gesneden cf geschilderde totems. Links de blauwe jur ken met witte versieringen. Hier en daar een groene groep „kabouters”. Twee lange rijen. En overal enthousiast, in afwachting. Even dreigt een kleine teleurstelling. Hoek van Holland kwam een telegram, dat Ba. den Powell erg vermoeid was aangekomen, dat hij daarom den auto niet zou verlaten, in den wagen dus langs de welpen zou rijden. Tegen acht uur maakt dc motor-politie voor de laatste maal vrij baan. Enkele duizenden menschen hebben zich achter de kleine padvin dertjes opgesteld om óók wat te zien van den sympathieken ouden heer, die straks langs komt. n Hillegotn heeft men om bezulni- gingsredenen de prachtig voldoende natriumverlichting, welke tot ge volg heeft gehad, dat het aantal ver keersongelukken na zonsondergang daar ter plaatse met 35 pCt. verminderde, tot de helft gereduceerd. De K.N.A.C. is te gen dit besluit opgekomen en de burge meester van Hillegom heeft toegezegd alles in het werk te stellen om zoo mo gelijk de natriumverlichting in* haar vollen omvang en beveiligende glorie te herstellen. Wij hopen van harte, $at dit mogelljk zal blijken, want besparingen, hoe noodzakelijk en dringend zij ook mo gen schijnen, zijn te duur, wanneer zij ten koste van menschenlevens worden doorgevoerd. Geld is niet alles en het leven is méér. Gesteld voor de keuze: ,Je geld of je leven”, moet het leven on- voorwaardelljk den voorrang hebben. Daarom is het noodzakelijk, dat de bui tengewoon bevredigende proeven, welke hier en daar op belangrijke weggedeelten zijn genomen met natriumverlichting of andere evenwaardige lichtsoorten, waar noodig en mogelijk worden toegepast en uitgebreid. Wij beseffen heel goed, dat het niet mogelijk zal zijn op alle ver keerswegen van ons land overal in den letterlijken zin des woords van den duis teren en gevaarlijken nacht een klaarlich ten en veiligen dag te maken en ook, dat, indien dit wel uitvoerbaar ware, roekelooze verkeersmisdadigers toch nog kans zullen zien ernstige ongelukken te veroorzaken. Maar van den anderen kant is toch te duidelijk gebleken, dat in vele gevallen bij een betere straat- of tfegverllchting ernstige ongelukken zouden zijn voorkomen, dan dat wij niet van harte zouden instemmen met het laatste woord van Goethe: „Meer Licht” maar dan als het eerste woord van een goedgeleide campagne voor meer en be ter licht op de belangrijkste en gevaar lijkste, nog In duister of dubieuzen sche mer verkeerende weggedeelten. Door heldere, diffuse wegverlichting wordt het nog altijd niet afdoende opgeloste pro bleem van elkander verblindende tegen liggers radicaal opgelost, omdat het bij zulk een verlichting mogelijk en veilig wordt op stads- of parkeer-lichten of met permanent gedimde lampen te rijden. Een door onze verdienstelijke en actie ve groote verkeersvereenigingen inge zette meer-licht-actie zou hier wellicht succes en erkentelijkheid en steun en sympathie, maar bovenal nuttig effect kunnen oogsten. Baden Powell begreep dit ook zeer goed. Voortdurend was zijn streven erop gericht de padvinders van alle landen éénmaal allen bü elkaar td^brengen. De wereld-oorlog haalde een streep door deze rekening, doch zelfs tijdens deze groote catastrophe gaf B. P. de gedachte aan een internationale verbroederings-büeen- komst der padvinders niet op. Wanneer de oor log in 1917 was geëindigd, had de eerste bijeen komst reeds in 1918 plaats gehad. Daar hjj echter tot 1918 duurde, kon de eerste Jamboree pas in 1920 bijeenkomen. Een wereldjamboree was dat eigenlijk nog niet. Alleen de jongens uit de geallieerde landen konden eraan deel nemen. Het was in dien tijd nog niet mogelijk, dat jongens uit de landen der Centrale Mo- De sterkte der deelnemende troepen zal onge veer dezelfde zijn als die van het vorige jaar. De blauwe (west) partij zal bestaan uit een divislegroep (zonder een der beide divlslën), ter wijl de roode (oost) partij wordt samengesteld uit de lichte brigade, versterkt met infanterie en artillerie. f Als een belangrijk onderdeel van de ma noeuvre staat op het program: rivierover gang, uit te voeren door de blauwe partij. In 1935 voerde de lichte brigade den IJs selovergang tweemaal uit. Thans zal deze veel ultgebrelder zijn, daar het nu gaat om een divisie met haar artil lerie en bovendien om de zware dlvlsie- groepsartillerie. Behalve de overgang van den IJssel wacht de blauwe partij bovendien nog het overtrekken e— onder kevechtsomstandighe- d*n van vrij aanzienlijke weteringen en andere wateren, waarvoor het vervaardigen van licht overgangsmateiiaal noodig is. leider der Baden Niet alleen de jongens, die hier naar Nederland komen om de Jamboree bjj te wonen stellen zoo levendig belang in ons land, doch ook él de millioenen, die achter bleven. Straks, wanneer de deelnemers aan de Jamboree terugkeeren naar hun troepen thuis, zullen deze hen honderduit vragen naar hun ervaringen in Holland. Dé K. R. O. zal op Zaterdagmiddag 31 Juli zijn uitzending van de offlcieele ópening van de jamboree door H. M. de Koningin, in ver band met de vervroegde aankomst van Hare Majesteit niet om 2 uur, maar reeds om 1.45 uur doen aanvangen, waardoor het halfuurtje voor de rijpere jeugd verzet la van naar 1.15 uur. Voor een ieder, die de Jamboree meebeleeft, zal zoo'n rondvlucht een onvergetelijke her innering blijven. Vermoedelljk zullen voor de deelnemers 'zelf op het terrein biljetten .voor de rondvluchten tegen gereduceerden prijs ver krijgbaar worden gesteld. Holland gearriveerd ter was o.m. Ned. Padvindersbeweging. PoweU en diens dochter van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5