van Rie Rie Mastenbroek door Veen geklopt van de over van Vier nieuwe records de oogst ’t tweedaagsche tournooi Amstel zegeviert achten van Laga en Nereus HOVING WINT DE 100 METER BORSTCRA WL FRAAI SUCCES NA EEN GOEDE RACE KEURIG WERK VAN PETIT OP DE 4000 M. I VAN HET KATHOLIEKE KAMP OM DE NATIONALE ATHLET1EKTITELS DE FLAMINGO'S IN ENGELAND Een goede prestatie tot slot Brasser verovert twee titels DE TWENTSCHE KWESTIE RJ).Z.-beker weer voor Het IJ DE NATIONALE ROEI KAMPIOENSCHAPPEN De Amaterdamache at ud enten kam- LAWNTENNIS man en ongeatuurde vier De atryd der achten AUTOMOBILISME 1 pioen in de vier met atuur- Triton in de Prins Tsjitsjiboe bij de Boschbaan Verbetering van het spelpeil Beslissing van de R.K.F. niet aanvaard Mej. Koen drievoudig kampioene, n.l. bij het hoogapringen en op de 100 en 200 meter 100 meter schoolslag binnen den wereldrecordtijd Een apelleideracuraua van de R.K.F. in Amaterdam De internationale Duitsche tennis kampioenschappen Prina Tajitajiboe bezichtigt de baan -- ZWEM KAMPIOEN SCHAPPEN TE W1LDERVANK PRACHTIGE PRESTATIE VAN EEN RUSSISCH ZWEMMER LEEMBRUGGEN VERLIEST VAN HILDEBRANDT Osendarp startte alleen op de'100 M., taaUc nummer, bü. onbedreigd won Petit vestigde een nieuw record op de 4000 meter F MAANDAG 2 AUGUSTUS 1937 Mej. Rollin Couquer que gealagen Nida Senff, Jopie Waalberg en Tini Wagner zegevieren in hun verachillende nummert Han* Stuck boekt succes Argentinië en Urugay nemen deel aan de wereldkampioenschappen f te Van Beveren, kampioen op de 200 M. c. land), 39 M.; N. e ten gunste van Schuurhuizen 4Ö 8 I K u B. k 9 !1 K n Is i I e r a a a De jonge, nieuwe Nederlandsche kampioene maakte een tijd van 1 min. 9 sec., terwijl Rie Mastenbroek er 2/5 sec. langer over deed. Daarvoor was reeds de eindstrijd 100 meter borstcrawl heeren verzwommen, waarin K. Ho- s it ie d Bij de Internationale arbeldersspelen, welke op het oogenbllk te Antwerpen worden gehou den, legde de Russische zwemmer Boitschanko de 100 meter schoolslag in butterfly uitgevoerd af in den tijd van 1 minuut 73 sec. Het wereld record staat op naam van John Higgins met 1 min. 11 sec. Vanzelfsprekend kan de presta tie van den Rus echter niet als wereldrecord worden erkend, omdat Sovjet-Rusland niet bij de F.I.N.A. is aangesloten. Bovendien staan deze wedstrijden niet onder auspiciën van de F.IJiJL ir n P n d 1. 3 ït I- I. I- d. W. Bjit de sportwereld enormen voorsprong won. 1. Die Leytlte (O. J. Velds) 8 mln. 2 1/5 sec.; 2. De Amstel (B. Boer ma) ver. Aangezien in de nummers vier met en vier zonder stuurman eenige roeiers moesten uitko men. die reeds aan een ander nummer hadden deelgenomen, was een tamelijk langdurige pauze noodig. De cursus zal aanvangen in September en duurt zes maanden. De deelnemers moeten be schikken over een behoorlijke voetbalpractük, alsmede over eenige kennis der spelregels. De cursus wordt gehouden twee avonden per week en de practlsche lessen vinden plaats op Za terdagmiddag. De kosten van deelname zijn laag gehouden om dit geen beletsel tot inschrijving te doen zijn. Voor nadere inlichtingen, alsmede voor in schrijving kan men zich wenden tot het secre tariaat van de R. K. F., Weerdslngel O. Z. IA Utrecht of tot den heer F. J^van Veen. Ie Hel- mersstraat 335, Amsterdam-West. De aanmel ding dient echter zoo spoedig mogelijk plaats te vinden, opdat de cursus tijdig kan aan vangen. Bij de internationale Duitsche tenniskam pioenschappen, welke Zaterdag te Hamburg aan vingen. werd Leembruggen reeds op den eersten dag uitgeschakeld. De Nederlandsche tennisser verloor met 5—7, 36. 16 van den Dultscber Hildebrandt. Kogels! ingeren: De Bruyn (VI. en L.j. 4522 M.: 3. Kamerbeëk (PSV). 42.52 M: 3. Bamberg (DOB), Rotterdam. 37.24 M 5. Hoksbergen (OAC) 32 77 M 110 meter hordenloop. 152 sec.; 2. Jansz. (VI. Een andere minder aangename verrassing viel Zondag te noteeren bü het dames-enkelspel, toen mej. Rollin Couquerque, een der geplaatste speelsters, in drie sets met 28, 75, 61 van de Duitsche mej. Fabian verloor. Naar de correspondent van ..Football'' ver neemt hebben de bestuurderen van den Urugay- schen en Argentijnschen Voetbalbond besloten een elftal af te vaardigen voor de wereldkam pioenschappen, welke in 1938 in Parijs zullen worden georganiseeerd. De strijd om de nationale athletiek- titels, welke Zaterdag reeds een aan vang had genomen, is Zondag op de Sintelbaan aan het Olympiaplein Amsterdam voortgezet. Hoewel de verrichtingen in verschillende op zichten beneden de verwachtingen bleven, heeft dit tweedaagsche athletiektournool toch nog vier nieuwe Nederlandsche records opgeleverd. Voor de nationale roelkampioenschappen, welke Zondagmiddag op de Boschbaan te Amsterdam werden gehouden, bestond zeer weinig belangstelling, hetgeen gezien het betrekkelijk kleine programma en de min der fraaie weersomstandigheden, niet be hoeft te verwonderen. Het belangrijkste hiervan was wel de pres- ■MMran den Limburger Petit, die tijdens bet nummér 5000 meter hardloopen een aanval deed op het 4000 meter-record. De Heerlenaar, die een uitstekende race liep, kon inderdaad succes boeken. Hij legde de 4 KM. af in 12 mln. 172 sec., wbarmede hjj bet oude record, dat eveneens op zijn naam stond met 12 min. 252 sec. het vorig jaar te Hilversum gevestigd met acht seconden verbeterde. De Federatie van R.K. Voetbalbonden in Nederland heeft onlangs het initiatief ge nomen om voor voetballers uit de Katho lieke Sportvereenlglngen een spellelders- cursus te organiseeren. Als eerste plaats waar deze cursus gegeven zal worden is Amsterdam gekozen, waar met dezen leer gang een proef zal worden genomen. De opzet is om door dezen cursus leiders te vormen, die in de vereen!gingen als oefen meester het technisch gedeelte der leiding in handen kunnen nemen. le serie: Brasser (AAC). - 3. Jansz. (VI. en L). 15.4 sec. 3. Van Leeuwen (AAC). 2e serie: 1. W. Kaan (Haarlem). 15.6 sec.; Balhan (Trekvogels), 16.1 sec. 3. Schim melpenning (Haarlem). Beslissing: Brasser (AAC). 15 sec.: 3. W. Kaan A. Nlesslnk (AV Amsterdam). Ncderlandsch record); 2. F. 35.36 M.; 3. B. Palm De strijd van de achtriemsgieken, het nummer, dat bü de Zondag op de Amster- damsche Boschbaan gehouden roeikd mpioenschappen door De Amstel werd gewonnen I De uitslagen luidden als volgt: 100 meter borstcrawl heeren: 1 K. Hoving. ZR. C. 1 mln. 1375 sec. (Nederl. kampioen): 2 J. C. Scheffer. D J K.. 1 mln. 14/5 sec.; 3 H. Maler. Het Y. 1 mln. 4 sec. 100 meter borstcrawl dames: 1 M. van Veen RJJ.Z.. 1 min. 9 sec. (Nederl. kampioene): 2 M. Mastenbroek. O.D.Z.. 1 min 9 3/5 eec.; 3 A. Stijl AD Z 1 mln 13 C/5 eec. Bcbocuspringen, dames: 1 G. da Hoogs, ELDL. ving met zeer gering verschil van J. C. Schef fer wist te winnen. De nieuwe Nederlandsche kampioen maakte een tijd van 1 min. 13/5 sec., terwijl de D.J. K.-man 1/5 sec. meer noo dig had. Het schoonspringen dames werd met de vrije sprongen beëindigd. Deze werden behoorlijk be ter afgewerkt dan Zaterdag de verplichte sprongen. Ook nu kwam er een nieuwe kam pioene; mej. Loyaard van de Z. C. Rotterdam behaalde voor de vrije sprongen 43.45 punten, terwijl de titelverdedigster, mej. Tholen. 39.38 punten behaalde en mej. de Hooge van de R. D. Z. 3893 punten. Tenslotte bleek, dat mej. de Hooge met gering verschil de als tweede eindigende mej. Thelen haar titel had afhan dig gemaakt. Op de 100 meter rugslag heeren ging de strijd voornamelijk tusschen de beide D. J. K - zwemmers Scheffer en van Schouwen, van wie de laatste zijn clubgenoot te Haarlem reeds een nederlaag had bezorgd, en den U-zwenuner Metman. Scheffer wist nu revanche te nemen en kwam met ongeveer anderhalven meter ver schil als eerste aan, In 1 min. 131/5 sec. De kampioen van het vorig jaar. Metman, leverde nog een feilen strijd om de tweede plaats met den jongen van Schouwen, maar de D. J. K.-man was precies 3/5 seconde sneller en maakte een tijd van 1 mln. 141/5 see. Op de 100 meter rugslag voor dames was Nida Senff vanzelfsprekend de favoriete. Met een seconde verschil op haar meest gevreesde concurrente, Iet van Feggelen, won de werekl- recordhoudster in den niet bijzonder fraalen tijd van 1 min. 18 sec. De 200 meter schoolslag voor heeren was voor Smitshuysen, die een tijd van 2 mln. 53 4/5 sec. maakte. Dit is de beste tijd, welke de A. Z. 1870-zwemmer dit jaar in open water heeft be reikt. Korpershoek werd tweede. Een vinnlgen strijd' om de derde en vierde plaats leverden Schuurhuizen en de Vries, wel ke ten slotte werd beslist. De wereldrecordhoudster 200 meter schoolslag, Jopie Waalberg, behaalde haar Nederlandsch kampioenschap gemakkelijk in 3 mln. 6 see. Een verrassing was de tweêde plaats van de R. D. Z.-zwemster Groenendijk, die met ruim twee seconden verschil op Jopie Stroom berg werd behaald. De IJ-zwemster moest zelfs nog feilen strijd leveren om niet door de Rotter- damsche zwemster Klljnoot op de vierde plaats te worden gedrongen. Van der Kuil won den Nederlandschen titel op de 400 meter borstcrawl heeren in 5 min. 212/5 sec. Veel strijd werd er op dit nummer echter niet geleverd. Bij de dames verdedigde Tlnl Wagner haar titel op de 400 meter borstcrawl uitstekend. Na dat zij reeds kort na den start een voorsprong had weten te verkrijgen, wist zü dezen sells eenlgszlns te vergrooten. Met ruim veertien se conden verschil continueerde de Ll-zwemster haar kampioenschap met een tijd van precies zes minuten. AU Stijl bezette de tweede plaats. De vrije sprongen van het nummer schoon- springen gingen den heeren heel wat beter af dan de verplichte sprongen van Zaterdag. Ook hier behaalde Schalens met 6424 punten het hoogste cijfer. Schalens won ten slotte den titel, met de aloude concurrenten Lotgering en Denneboom op de volgende plaatsen. De 4 X 200 meter borstcrawl estafette heeren bracht een overwinning voor het IJ met de zwemmers Moolenaar, Rootselaar, van Aelst en Geerllngs met een tijd van 10 min. 16 sec. De 4 X 100 meter borstcrawl estafette voor dames bracht nog een verrassing. Na 300 meter was de volgorde R.D.Z., O.D.Z. en AD.Z. Op de laatste 100 meter haalde Nida Senff echter on geveer 10 meter op en bezorgde haar club hier door de tweede plaats. R.D Z. bezette onbedreigd de eerste plaats in 4 min. 48 1/5 sec. De wedstrijden voor de nationale titels wa ren hiermede ten einde. Er volgde nog een de monstratie waterpolo tusschen twee zeventallen, samengesteld uit de deelnemers. Het werd on der leiding van den K.N.Z.B.-voorzitter. Jan de Vries, nog een aardige wedstrijd, welke in een 55 gelijk spel eindigde. Onmiddftlijk hierna volgde de prijsuitreiking. De „In Memoriam Joop Stotijn-beker" werd voor 1937 gewonnen door Schalens. Het vorig jaar werd de Indische zwemmer Haasman win naar. In totaal moet deze beker driemaal door denzelfden persoon worden fcewonnen, om eigen dom te worden. De R.D.Z.-wisselbeker werd, bij een gelijk aan tal punten, van het IJ en de R.D.Z., door de jury toegewezen aan den winnaar van het vorig Jaar. het IJ. Ook deze beker gaat na driemaal winnen door dezelfde vereenlging in definitief bezit over. Tijdens deze pauze brak het zonnetje door, hetgeen de baan direct in een veel vroolijker licht stelde. Plotseling ontstond eenige bewe ging op het terras voor de tribune. De jongens van de Pollux traden aan. Aan den overkant redep eenige auto’s voorbij, waarmede Prins Tsjitsjiboe van Japan, die enkele dagen in ons Iqnd vertoeft, met zijn gevolg een kijkje kwam nemen. De jongens brachten het saluut, terwijl aan den overwinningsmast de Japansche vlag in top ging. De muziek speelde het Jam- boree-lied. Het gezelschap heeft geen gelegen heid gehad de wedstrijden bij te wonen. Toen zij op den terugweg weer langs reden, herhaalde zich het ceremonieel. 8bch werd even later de Japansche vlag weer ingehaald. De vier zonder stuurman ging tusschen 1. Ne reus, 2. Triton en 3. Laga. Op 500 meter was Nereus H lengte voorgeko men op Triton, dat weer anderhalve lengte voor sprong had op Laga. Er ontstond een zeer felle en fraaie strijd tusschen Nereus en Triton. Tri ton stuurde wat beter en kon mede daardoor den achterstand tot een kwart lengte verkleinen. Zeer spannend was de strijd, totdat Triton op 1750 meter een uiterst vinnige spurt inzette en met een lengte voorsprong als eerste door de finish ging. 1. Triton (L. C. Brands, boeg. H. Y. Kalt, J. J. van der Leeuw en H. de Lange, sl.) In 7 mln. 11 4/5 sec.; 2. Nereus op een lengte; 3. Laga op zes lengten. Voor de vier met stuurman was de startvolg- orde: 1. Laga, 2. De Amstel en 3. Nereus. Deze laatste wedstrijd van den middag gaf een spfmnenden strijd te zien tusschen de beide Am* sterdamsche ploegen. Nereus was bij den start 'n halve lengte voorgekomen en had dezen voor sprong op 250 meter vergroot tot lengte. Laga lag Iets voorkop de Amstel. Op 750 meter kwam de Amstel opzetten. Spoedig hadden de Amsterdammers Laga inge haald en ook terrein gewonnen op Nereus. Ne reus was wel is waar nog een lengte voor op de Amstel, doch (noest er alles op zetten om de overhand te houden. Laga geraakte inmiddels uit den strijd. Nereus won ten slotte met ruim een lengte. 1. Nereus (M. Schoorl, boeg. H. S. D. Bartlema, J. A. W C. Smit. 8. de Wit. slag. G. Hallie, et), j min, 20 1/5 aec^ 2, Amstel. X Laga, Voor de twee zonder stuurman startten: 1. Tri ton. 2. Laga en 3. de Maas. De Maas was het eerste weg en lag spoedig een halve lengte voor op Laga en Triton. Op 500 meter kwam Laga er evenwel beter in. De Deut sche studenten namen hier dan ook de leiding over om die niet meer af te staan. Zij ver grootten hun voorsprong geleidelijk. Intusschen ontspon zich een aardige strijd tusschen Triton en de Maas om de tweede plaats. Op 1400 meter kwamen de Utrechtenaren, die rustig roeiden, voor de Rotterdammers, die hierna verder afzakten. Triton zette nog een eindspurt in, doch het was reeds te laat. Laga won onbedreigd in 8 min. 4 3/5 sec. met 3>/2 lengte voorsprong op Triton, die op zijn beurt de Maas weer 2!4 lengte achter zich had ge laten. 1. Laga (J. Th. Bartlema, boeg en H. Her klots. slag), 8 mln. 4 3/5 sec.; 2. Triton op 3V4 lengte; 3. De Maas op 8 lengten. De slotwedstrijd tegen de Free Foresters, welke met 3 wickets gewonnen werd heeft de minder goede prestaties in de voorafgaande wedstrijden door de Flamingo’s in Engeland ge speeld doen vergeten. Max Jansen (87) en Stroink (41) voegden op den tweeden dag geen run aan hun totaal toe. Jansen ging na een fraaie innings l.b.w.b. Hill en Stroink werd eveneens op Hill door Balance gevangen, zoo- als alleen Balance dat kan. Neuerburg en Koe- leman voegden slechts 9 runs aan het totaal toe. De innings sloot op 217. De tweede innings van de Free Foresters le verde 155 runs op. Het eerste wicket «Farmlloc 23) viel eerst op 64, het tweede (Wetherley 43) op 79 en het derde, dat van White (28) op 101. Daarna nam het bowlen de overhand. Alleen Lewis en Balance behaalden de dubbele cijfers. Bakker 2—20, v. d. Togt 2—29, Jansen 3—64 en van Manen 217. De 120 runs benoodigd voor de overwinning kostten de Flamingo's 7 wickets. Aanvankelijk scheen een nederlaag het resul taat te zijn, want op 37 waren Prins, van Baasbank, Bakker, van Manen (0) en v. d. Togt verdwenen. Jansen en v. d. Bosch verhoogden de score tot 79 en laatstgenoemde met Stroink samen kwam tot 95. Jansen 27 en v. d. Bosch 25. Stroink wederom een zeer goede 28 en van Oven 10 not out maakten, de eenige overwinning van den toer tot een feit. Hill 436 en Lee 3—52. Zondag zjjn de Free Foresters in ons land ge arriveerd en openen hun toer door ons land met een tweedaagschen wedstrijd tegen een N.C.B. XI te 's-Gravenhage (H.C.C.-terreln). 4000 M. hardloopen: Met 12 mln. 173 eec. ves tigde Petit een nieuw Nederlandsen record. 4 maal 100 M. estafette dames: 1. ADA. 513 sec.; 3. Brunhllde, 522 sec.; 3. ODIA, Den Haag, 56.6 sec.; 4. A_ V. ..Amsterdam"; 5. De Vole- wyckers. 4 maal 100 M. heeren: 1. De Trekvogels, 43.5 sec.; 3. A. V. '33 Amsterdam. 439 sec.; 3. „Vlug en Lenig"; 4. Haarlem; 5. „Holland" te Lelden. A. A. C. kwam als tweede aan. doch werd gedis kwalificeerd. Verspringen met aanloop dames: 1. L. A. Door geest (ADA). 533 M.: 3. R. JutteBrlejer (Brun hllde). 5 19 M.: 3. F. Koen (Sagitta). 5.15 M.: 4. O de Kock (ADA), 4 96 M: 5. N. van Balen Blanken (KNAUj, 4.88 M.; 6. M. Boorsma, „Zaan land”. 4 93 M. Discuswerpen: 1. 38 23 M. (nieuw Koopman» (Atalanta), (UDA), 35.38 M. Het nummer achtriemsgieken bracht aan den start: 1. de Amstel, 2. Laga en 3. Nereus. De Amstel nam direct na het startsein den kop, gevolgd door Nereus en Laga. De Am- stelploeg zat zeer goed in elkaar en kon de geheele baan gemakkelijk een vlot tempo van 32 slagen volhouden. Bij Nereus ging het minder goed. Eenige ma len probeerde de Wit het tempo op te voeren, doch het wilde maar niet gelukken. De Amsterdamsche studenten, die voor deze race sterk favoriet waren, konden er slechts In slagen den achterstand tot 3/4 lengte te be perken, terwijl de onrustig roeiende Lagaploeg zich met de derde plaats moest tevreden stellen. 1. de Amstel (K. H. Vlsscher, boeg. 8. Wint, O. J. Koomen, H. C. RamzUn, Duykers, T. Verstrate, N. O. H, Ypenburg, J. Schuts, slag en O. Huylng, st) 6 mln. 40 sec.; X Nereus, op 3/4 lengte; 3. Laga op 2V, lengte. Voor het skiffnummer verschenen aan den start: 1. Die Leythe (O. J. Velds) en 2. De Am stel (B. Boerma). Van strijd was hier geen sprake, daar Boerma bü lange na niet opgewassen bleek tegen den aeer goed roelenden Veld*, die dan ook met eeu In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de vertegenwoordigers van de vier Twent- sche vereenlgingen, Achilles, Neo. P. H. en Pathmos Boys, werd de beslissing van de Fe deratie besproken. Met eenparige stemmen werd besloten deze beslissing niet te aanvaarden en aan het bestuur van den L V. C. B. mede te deelan. dat alleen uitvoering van de uitspraak van de arbitrage-commissle zal worden aan vaard. 75.13 punten (Nederl. kampioene); 3 L. Thelen, H.D.Z.. 74.90 punten; 3 J. Loyaard, Z.C.. R'dam. 7397 punten. 100 meter rugslag heeren: 1 J. C. Scheffer, DJ. K.. 1 mln. 13 1/5 aec. (Nederl. kampioen); 3 H. van Bebouwen. D.J K., 1 mln. 14 1/5 *ec.; 3 J. P. Metman. Het Y, 1 mln. 14 4/5 eec. 100 meter rugslag dames: 1 N. Senff. A.D.Z.. 1 mln. 18 aec. (Nederl. kampioene); 3 I. van Feg gelen, Het Y, 1 mln. 19 aec.; 3 C. Klnt, Z.C., Rot terdam. 1 mln. 19 3/5 aec. 300 meter schoolslag heeren: 1 H Smltahuyaen. A.Z. 1870. 3 mln. 43 4/5 aec. (Nederl. kampioen); 3 L Korperahoek, VX.V.. 3 mln. 1/5 aec.; 3 C. Schuurhulzen. R.ZC., 3 mln. 1 2/5 aec. 300 meter schoolslag dames: 1 J. Waalberg. AD. Z., 3 mln. 6 sec. (Ned. kampioene); 3 J. Groenen dijk. RX>„ 3 mln. 10 3/5 sec.; 3. J. stroomberg. Het Y. 3 mln. 13 1/5 aec. 400 meter borstcrawl heeren: 1 D van der Kult. G.Z.C., 5 mln. 313/5 sec. (Nederl. kampioen); 3 O Molenaar. Het Y. 5 mln. 35 3/5 sec.; H. Smitshuysen. A.Z. 1870. 5 mln. 43 4/5 sec. 400 meter borstcrawl dames: 1 T. Wagner. Het Y. 6 mln. Nederlandach kampioene); 2 A. Stijl. A.D.Z., 6 mln. 141/5 sec.; ’3 M. Aarsbergen Olsen. R.D.Z.. 6 mln. 36 4/5 sec. Schoonsprlngen heeren: 1 W. Schalens. A.Z. 1870, 114.53 punten (Ned. kamp.); 3. H. Lotgering. Het Y. 103.95 p.; 3 A. Denneboom. A.Z. 1870, 99.06 punten 4 x 300 meter borstcrawl estafette heeren: 1 Het Y. Moolenaar. Rootselaar. Van Aelst en Geerllngs. 10 mln. 16 aec. (Ned. kamp.); 3 R.Z.C., 10 mln. 25 3/5 sec. 4 x 100 meter borstcrawl estafette dames: 1 R.D.Z., Van Zuuren, Timmerman. Van Veen en Willy den Ouden. 4 mln. 481/5 eec. (Nederl. kampioene: 3 A.D.Z. 5 mln. 14/5 eec.; 3 OD.Z.. 5 mln. 41/5 aec. Er stond een flinke bries schuin op de baan, waardoor de ploegen, die boei 1 hadden geloot, eenlg voordeel hadden. Het programma werd geopend met het num mer twee met stuurman, waarvoor aan den start verschenen: 1. Willem III en 2. Amstel. Amstel was het beste weg. Op 500 meter lag deze ploeg 3/A lengte voor. Op 1000 meter, de Amstel had Intusschen den voorsprong vergroot tot een lengte, zette Willem III een spurt In, die evenwel prompt werd beantwoord. De Amstel had hiermede allen tegenstand overwonnen en passeerde met zes lengten voor sprong in 8 mln. 17 4/5 sec. de finish. 1. Amstel (J. de Ridder, B. Degenkamp, sl. en J. v. Tlnteren, st. in 8 mln. 17 4/5 sec.; X Wil lem III In min. 27 4/5 aec. In verband met deze recordpoging had Petit on zich te sparen afgezien van het deelnemen aan de 1500 meter, zoodat het op dezen afstand te verwachten duel tusschen den Heerlenaar en den Amsterdammer De Ruyter uitMeef. Dit nam evenwel niet wVg, dat laatstgenoem de athleet, hoewel hü nu geen tegenstand van beteekenls ondervond, toch met een zeer goede prestatie voor dbn dag kwam. Hij bleef nJ. met een tijd van 4 min. 3.8 sec. 02 sec. beneden het oude record van Kalkman. Te Stockholm heeft De Ruyter eenigen tijd geleden de 1500 meter echter reeds in 4 min. 2.6 sec. afgelegd, welke tijd echter nog niet als record erkend is. Het is in ieder geval wel verblijdend, dat onze athleten op dezen afstand steeds vorderingen maken. Ook bij de damesnummers moest er een oud record aan gelooven. Mej. Nlesslnk haalde nJ. bij het discuswerpen een afstand van 38.19 me ter, waarmede zij het reeds eenige jaren op naam van mej. Pels staande oude record met 3 centimeter verbeterde. Zaterdag had de Amersfoorter Buhrmann reeds een nieuw record gemaakt op de 400 me ter horden met een tijd van 56.7 sec., waarmede hij het oude record van Wlm Kaan, dat op 572 sec. stond, met 02 seconde overtrof. Over de andere nummers kunnen wij ge voeglijk kort zijn. Osendarp, die zooals men weet alleen op de 100 meter startte, won dit nummer in 10.8 sec. Nu van Beveren niet van de partij was, vlei de tweede plaats ten deel aan dea Amsterdammer de Lange. De 200 meter bracht een onbedreigde zege voor Wil van Beveren. die den goeden tijd van 21.6 sec. noteerde. In fraalen stijl won Bouman de 800 meter In 1 mln. 58 sec., zoodat hU 2 sec. binnen de 2 minuten bleef. HU ondervond slechts weinig concurrentie, daar Zaal en Wemink, die elkaar de tweede plaats betwistten, welke tenslotte aan den Trekvogel-man ten deel viel, lang niet tegen den A. A. C.-er opgewassen bleken te zUn. Ook nu heeft de Haarlemmer W. Kaan op de 110 meter horden weer de meerderheid moeten erkennen van Brasser, die na een buitengewoon fraaie en spannende race in 15 sec. zegevierde. De viermaal 100 meter estafette werd een succes voor de Trekvogels, die met de belde Baumgartens, Balhan en Osendarp uitkwamen. Brasser wist nog op een tweeden kampioens titel beslag te leggen, daar hU bU het discuswer pen den Nederlandschen recordhouder de Bruyn achter zich Met. De beste afstand van den A. A. c.-er was 42.74 meter, terwijl de Hagenaar niet verder kwam dan 42.665 meter. Behalve bU het discuswerpen, waarbij mej. Nlesslnk, zooals wU hierboven reeds schreven, een nieuw record vestigde, behaalde deze Am sterdamsche athlete ook den. titel bU het kogel- stooten met een afstand van 11.17 meter. Mej. Koen, die Zaterdag reeds bU het hoog springen het kampioenschap behaalde, kreeg er nu nog twee titels bü, daar zü zoowel de 100 als de 200 meter onbedreigd won. Voor de overige prestaties verwüzen wü naar de hier volgende uitslagen: Meer dan 140.000 toeschouwers zUn Zondag getuige geweest van de motor- en autoraces om den Orooten Bergprijs 'van ttoiitschland. welke nabü Freiburg werden gehouden. BU de groote racewagens werd Hans Stuck winnaar, terwijl Bernd Rosemeyer de tweede plaats be zette voor Caraoctote. (Haarlem). 15.7 sec.; 3. Jansz (V. en LJ, 15.5 sec.; 4. Balhan (Trekvogels): 5. Van Leeuwen (AAC); 6. Schimmelpenning (Haarlem). 400 meter hardloopen: 1. K. Baumgarten (Trekvogels), 50.3 sec.; 3. Buhrmann (AAV). 51.4 sec.: 3 Mozer (AV '23). 51.9 sec.: 4. Woltjer (AVG '26): 5. Geuvele (KNAU); 6. Herfst (Haarlem). 1500 meter hardloopen: De Ruyter (Quick. 4 mln. 39 sec. (Nieuw Ned. record); 2. Kalhan (Trekvogels). 4 mln. 9.3 sec.; 3. Buyen (AAC). 4 mln. 119 sec.; 4. Veuger (GAC): 5. Van RU« (Zwaluwen); 6. Plleger (AV '23); 7. Feenstra (Trekvogels). Beslissing 100 M.: 1. Osendarp (Trekvogels), 109 sec. 2. De Lange (AV '23). 11 sec. 3. De Haas” (VI. en L.). 11.4 sec: 4. H. Baumgarten (Trekvogels); 5. Kok (V. A I».). Beslissing 100 meter dames: 1. F. Koen (Sagit ta). 12.3 sec.; 2. G. Veldman (Brunhllde). 129 sec.: 3. J. Wynholds (UDA). 12.9 sec.; 4. T. Be- rendee (BGV); 5. C. Bak (Lycurgus); 6. E- Krythe (Brunhllde). Discuswerpen: Brasser (AAC). 42.74 M.; 2. De Bruyn (VI. en L.). 42.665 M.; 3. De Graaff (Zaan land), 39 M.; 4. W Mesa (Pro Patrla). 38.006 M.; 5. Van der Poll (PSV). 37.39 M.; 6. Enklaar (VI. en L.j. 33.83 M. Verspringen met aanloop: 1. v. d. Toeten (Pro Patrla). 6.73 M.; 3. A. F. WeUerdleck (Hellas). 6.61 M.; 3- O. J Meyst (USA). 6.36 M.; 4. Haver kamp (PEC). 6.33 M.; 5. H. Geul (VI. en L.). 6.19 M_; 6. J. Houtman (AV '23). 5.715 M. 5000 M. snelwandelen: 1. P. Engelman (Pro Pa trla). 24 mln. 3.8 sec.; 3. A. Töecanl (AAC). 24 mln. 36.3 sec. 80 M. hordenloop dames: 1. K. ter Braake (ADA), tUd 12.1 eec.; 2. G. van der Baan (Brun hllde), 13.4 aec.; 3. D. de Bruyne (ODIA); 4. N. van BalenBlanken (KNAU); 5. W. Voorsmlt (AV .Amsterdam"). Mej. A. Doorgeest kwam als tweede door de finish, maar werd gediskwalifi ceerd Haar tUd was 12.1 sec. Polsatok-hoogsprlngen1. Verkes (Haarlem. 3.70 M 3. Hoven (Actief). 3.60 M.; 3. Orootewal (AAC), 3.40 M.: 4. Jaarsma (Sparta). 3 M. Kogelstooten dames: 1. A. Nles-lnk (AV ..Am sterdam”), 11.17 M 3. T. Koopman» (Atalanta). 10.88 M: 3. E Krythe (Brunhllde). 10.48 M.; 4. W. Albers (Olympia). 9 78 M. 800 M hardloopen heeren: 1. Bouman (AAC). 1 mln. 58 sec. 3. Wemink (Trekvogels), 1 mln. 599 sec. 3 Zlaal (AAV '36) 3 mln; 4. G. Middel koop (Vires et Celerltaa). 300 M. hardloopen dames: 1. F. Koen (Sagitta), 35 sec.: 3. J. Wynholde (UDA), 37.1 sec.; 3. L. Kok (ODIA). 37.3 sec 4. T. van der Klaauw (ODIA): 5. W. Voorsmlt AV ..Amsterdam"). 200 M. heeren 1. Van Beveren (A. V. '23), tijd 21.6 sec.. 2. Baumgarten (Trekvogels). 22 sec.; 3. Grysseels (Pro Patrla). 22.2 sec.; 4 F. Kok (VI. en L.): 5. A. van Geenhulzen (Haarlem); 6. B. Spaak (AAC). Kogelstooten: 1. De Bruyn (VI en L.). 13.94 M 2. Brasser (AAC), 13.03 M.: 3. Oreel (APGS) 12.91 M 4. Lamoree (Haarlem). 12321,/ M 5. Kronlg (Holland) .12.24 M.; 6. Mess (Pro Patrla), 11.545 M. 5000 M. hardloopen: 1. Petit (AVON), 15 min. 298 sec. 3. G. Kamps (AVG '36). Groningen. 16 mln. 6.7 sec. 3. J. Meyer (De Volewyckers), 16 mln. 13 3 sec.; 4 Paap (Haarlem); •S F. van den Berg (Hellas). Utrecht: 6. A. Locor (Marathon). De groote verrassing bü de Zondag te Wildervank voortgezette wedstrijden om de Nederlandsche kampioenschappen was de nederlaag van de titelverdedigster op de 100 meter borstcrawl dames, Rke Mas tenbroek, tegen haar jeugdige stadgenoote, Rie van Veen. Na een goeden start zwom men beide zwemsters vrijwel gelUk op, het keerpunt werd gelijk genomen en men wachtte nu op de befaamde eindspurt van de Olympische kampioene, welke haar de overwinning zou moeten brengen. Deze kwam dan ook prompt, maar Rie van Veen was hierop voorbereid en zü zette er dezelf de formidabele vaart in. Met een uiterste inspanning wist de R. D. Z.-zwemster nog met duidelijk verschil eerder aan te tikken dan Rie Mastenbroek.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 19