i ONS BLAD en Incident tusschen Japanners Franschen te Tientsin s EL. K)2 RECHTSCHE SUCCESSEN Het nieuws van heden BIJ TERUEL De toestand van den H. Vader De verdeeling Palestina PRIMAAT VAN GALLIË BENOEMD van JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 2 AUGUSTUS 1937 No. 257 Fransche soldaten aangevallen t Vliegongeluk bij Oslo Vyf dooden In Mexico Wegena critiek op de Hitler jeugd voor Eden met vacantie Verklaringen van Ormaby Gore voor de mandaten-commiaaie De stakingsgolf in Amerika De streek van Brunete niemandsland Fransche geneesheeren verzetten zich Nieuwe nederlaag der Fransche Volkspartij Katholiek geestelijke veroordeeld Oud-strijders betoogen te Berlijn Weer een bomaanslag in Belfast Waarom Tientain werd gebombardeerd Zij weigeren „adminiatratieve paperasaen” vol te achryven Huia in het centrum der atad vernield Franco’a troepen veroveren zea dorpen en eenige zeer be langrijke atellingen Een regeering in rechtach - Spanje? Italiaanache ambaaaadeur bij Franco DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN De Japanache overwinning te Tientain ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Poorten van Peiping heropend i Handgemeen tuaachen atakera en werkwilligen „Europa ia te klein geworden een nieuwen oorlog” Duitsche inmenging in Denemarken In de omgeving van Tientain bevinden zich thana vry- wel geen Chineeache troepen meer Voortdurende klachten van de bladen in Sleeawyk Z. H. alaapt minder en werkt meer dan vroeger De Biaachop van Loardea, Mgr. Gerlier, thana Aartabiaachop van Lyon ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen De atryd aan ’t Brunete-front 300 Chineezen ontwapend FRONT BIJ TERUEL, 1 Aug. DERTIGSTE JAARGANG NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD i van o o Te neesche troepen tneer. OSLO, 1 Aug. (D. N. B Een vlieg tuig, dat was opgestegen om een vlucht bo ven de stad te maken, is tengevolge van een ontploffing in zee gevallen. Vijf Inzit tenden zijn om het leven gekomen. lijn PeipingHankau. Tientsin bevinden zich thans vrijwel geen Chl- geweigerd, in overleg 1 Itallaansche autoriteiten H. M. de Koningin heeft Zaterdag de Jamboree geopend. Links de Chief Scout, lord Baden Powell; rechts staatsraad fiambonnet >oc AN dat oogenblik bespeurden zij een kleine kolom en stortte de machine loodrecht waarna twee explosies weerklonken. de Duitsche minderheid over de nationaal-so- cialistlsche gemeente-politlek. Verscheidene le den der Duitsche minderheid zijn leden van gemeenteraden in Deensch Slceswijk. Dr. Moeller, nationaal-soclalistlsch leider van de minderheid, heeft tijdens deze bijeenkomst verklaard, dat Duitschland steeds bereid was hen bij te staan met raad en daad, en dat zijn toegenegenheid voor de Duitsche mannen niet ophield bij de grens. Bij gelegenheid van een particuliere audiëntie, die de H. Vader aan een groep vrouwelijke stu denten verleende, gaf de H. Vader te kennen, dat haar werk in 't kader der Katholieke Actie ten zeerste gewaardeerd werd. „Ofschoon ik slechts 's avonds tevoren het om vangrijke rapport over uwe studieweken ont vangen heb. zoo sprak de Paus haar toe, heb ik toch dit rapport van het begin tot het einde gelezen. De groote Ascoll heeft op hoogen leeftijd ge zegd, dat hij ook van den nacht enkele uren nuttig kon besteden, want op zijn leeftijd slaapt men niet zoo goed meer als vroeger. Zoo kan ook de H. Vader in zijn 81ste levensjaar getui gen dat hjj daardoor meer uren om te werken ter beschikking heeft gekregen. Hij is God ner gens meer dankbaar voor dan voor het bewust zijn God en de Kerk te dienen.” DUBLIN, 31 Juli. (DH3.) In Belfast ia he denmorgen opnieuw een zware ontploffing ont staan, veroorzaakt door een helsche machine, die door onbekenden was aangebracht aan den voet van een uit drie verdiepingen bestaand gebouk in het centrum der stad. Bet gebouw werd gedeeltelijk vernield. Nie mand werd gewond, aangezien het huis onbe woond was. Twee politieke commissarissen der regeering zijn aan bet front bij Brunete naar de troepen van Franco overgeloopen, nJ. Carlos Ayuso en Augusto Perez Carpio. Volgens hem hebben de regeeringstroepen bu de aanvallen bij Usera en Madrid tienduizend man aan dooden en ge wonden verloren. VERSAILLES, 31 Juli. (Havas), vijfhon- derdzeventig Fransche geneesheeren zijn la staking gegaan, uit protest tegen de nieu we regeling van de prefectuur tot coördi natie van den kosteloozen medischen bij stand en de sociale verzekeringen. m 3. >7 met i te De mfjnwerkersorganisatie te Springfield (Il linois) heeft haar 18.000 leden opgeroepen terstond het werk neer te leggen, aangezien de onder- handelingen tusschen de vakvereenlging en de werkgevers zonder resultaat zijn afgebroken. De organisatie eischt een korteren werkdag en uit schakeling van de tweede ploeg. Er wordt thans 7% uur per dag gewerkt. -Slceswijk gekomen, om een lezing te houden voor ALKMA1K eer en 90. ►44 Het is de bedoeling, vervolgde de minister, dat er een einde komt aan het Britsche man daat over Transjordanië en een groot deel van Palestina, opdat twee nieuwe, onafhan kelijke souverelne staten, een Arabische een Joodsche, kunnen worden gesticht, E reeds gedacht aan de tnstellliffvan een grenscommissie. ST. JEAN DE LUZ, 31 Juli. (Havas.) In nationalistisch Spanje blijft men levendig redetwisten over de vorming van een re geering, die binnenkort zou moeten geschie den. De omgeving van generaal Franco verzet zich categorisch tegen deze regee- rlngsvormlng, aangezien die het verdwijnen met zich mede zou brengen van alle po litieke en bestuursorganismen, die thans te Salamanca en Burgos bestaan. Daarente gen toont het land den vasten wil onmld- delljjk deze regeering gevormd te zien, aan gezien men van meenlng is, dat dit het eenige middel zou zijn om de problemen tot oplossing te brengen, die zich achter de frontlinie voordoen. van is ge in Amerika rijn nieuwe stakingen uitgebroken. waarbij het tot ernstige relletjes kwam. Deenache bladen klagen over Duitsche inmen - ging in Deensch-Sleeswiflc. In nationalistisch Spanje wordt aangedrongen op de spoedige vorming van een regeering. Suiker aangewezen als monopolie-product. Fusie van den B.K. Steenfabrieksarbeidersbond met den Fabrieksarbeldersbond _SL Willibrar- dm" met ingang van 1 Januari 1938. Het legerbestuur sou bet jaarijjksch contingent willen vaststellen op 32.000 man en den duur der eerste oefening voor onberedenen op II miindrn d LONDEN, 31 Juli. (Havas). De Britsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Eden, is voor drie weken met vacant ie vertrokken naar een niet nader genoemd oord aan de Zuidkust van Engeland. Lord Halifax zal hem, zooals gemeld, in dien tijd vervangen. Aan het twaalfde Duitsche zangersfeest, dat te Breslau werd gehouden, namen tallooze vereenigingen deel, waarvan enkele door hun eigenaardige kleeder- dracht veel belangstelling trokken Tc Keulen zijn twee paters Dominicanen, Elger Hagemann en Ignaz. Eschmann gearres teerd onder beschuldiging in hun predicaties critiek te hebben uitgeoefend op nationaal- aoclalistische instellingen. «f GENÈVE, 31 Juli. (Havas). De perma nente mandatencommissie van den Volken bond is vanmorgen in besloten zitting bij een gekomen. De Britsche minister van Ko loniën, Ormsby Gore, gaf toelichtingen op zekere punten van zijn verklaring van Vrij dag over Palestina. VATICAAN-8TAD, 2 Aug. (KW.P.l Ter wijl de H. Vader in zijn zomerresidentie van Castel Gandolfo is, duiken nu hier, dan daar berichten op over den* gezondheidstoe stand van den H. Vader. Sommige noemen den toestand verontrustend, andere uit muntend. De waarheid ligt ook hier in het middel). De H. Vader is werkelijk niet al te goed. Een van Terriente oprukkende afdeeling heeft het dorp Torll bezet zonder een spoor van den vijand te ontdekken. Dit dorp is een knooppunt van de wegen tusschen Cuenca, Val oe Cillo en Bezas. Op deze wegen werden ver volgens eenige afdeelingen llnksche troepen verslagen en daarna werden de dorpen Val de Cillo en Masegoso ten westen van Torll ver overd. Te Tientsin bevindt zich een zoogenaamde „internationale brug” die krachtens interna tionale verdragen aan de eene zijde door Chi neezen, aan de andere zijde door Franschen bewaakt wordt. Toen de Japanners te Tientsin slaags raak ten met de Chineezen, wilden zjj gebruik ma ken van deze brug, hetgeen door de Fransche autoriteiten werd de Engelsche en Tientsin. Als represaille Volgens officleele inlichtingen wordt echter medegedeeld. dat de Itallaansche consul te Tientsin geprotesteerd heeft tegen het feit, dat de Japansche troepen hun weg hebben ge nomen door de Itallaansche concessie. De slag bij Tientsin is geëindigd in een volledige Japansche overwinning. Overal waar de Chineesche militairen tegenstand boden, werden zij teruggeslagen. De doktoren protesteeren tegen de .admi nistratieve paperassen” welke de nieuwe rege ling hun voorschrijft. Zij moeten lange vragen lijsten Invullen, welke volgens hen niets te ma ken hebben met de behandeling. De geneesheeren van het departement Seine en Oise blijven wel de zieken behandelen, doen weigeren de voorgeschreven formulieren te ge bruiken. Het gevolg hiervan is. dat de apothe kers weigeren medicijnen te leveren, wanneer de recepten niet zijn geparafeerd door den bur gemeester van de plaats, waar de zieke woont. Aan dezen elsch wordt bijna nooit voldaan, want de verzekeringskassen hebben reeds groo ve voorschotten ontvangen uit de openbare middelen. Door deze staking van de geneesheeren is men verplicht de zieken In de ziekenhuizen op te nemen. Met buitengewone wilsinspanning vervolgt Zijne Heiligheid de gewone werkzaamheden. Hij leest veel, ontvangt voortdurend zijn medewer kers en staat tweemaal in de week een collec tieve audiëntie toe aan ongeveer 200 bezoekers. Zeker, de tijd is voorbij dat men de witte figuur van den Paus van de eene ontvangstka mer naar de andere zag gaan, doch toch moet men groote bewondering hebben voor dezen krassen grijsaard, die tot het laatste moment van den dag uiterst actief blijft. TIENTSIN, 1 Aug. (Havas). Tientsin is het tot ernstige inciden ten gekomen tusschen Japansche troepen en militairen van Europee- sche mogendheden in de buiten- landsche concessies, waarbij vooral de Franschen in hevig conflict kwa men met de Japanners. De Japansche generale staf deelt mede, dat de Chineesche troepen in Tientsin en Takoe zich teruggetrokken hebben naar Matsjang, op 30 K.M. ten Zuidwesten van Takoe, Aan het front van Peiping hebben de Japansche troe pen Sjang Sinten bezet, gelegen op de spoor lijn PeipingHankau. In de omgeving van KONINGSBERGEN, 31 Juli. (Havas). De Ka tholieke Vicaris Hubert Gross, uit Frauenburg in Oost-Pruisen in het bisdom Ermland, is ver oordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, om dat hij in een op 2 Augustus 1936 uitgesproken preek toespelingen gemaakt had op gebeurte nissen van blnnenlandschen aard in Duitsch land en critiek heeft uitgeoefend op de Hitler- jeugd. T Mgr. Pierre Gerlier werd 14 Januari 1880 in Versailles geboren. Aanvankelijk was zjjn plan in de advocatuur zijn beroep te vinden; al spoedig was hij een vooraanstaand lid van de Panjsche Advocaten-kamer. In 1913 echter voelde hij roeping voor het priesterschap: hij begon theologie te studeeren, doch de oorlog bracht hem aan het front. Als adjudant van het 104e Regiment Infanterie werd Gerlier in September 1914 gevangen genomen en te Frei burg geïnterneerd; voor zijn dapper gedrag werd hij begiftigd met het Croix de Querre. In 1921 werd hij priester gewijd en benoemd tot onderdirecteur van de diocesane werken en da pers-afdeeling. Den 15en Mei 1929 benoemde Z. H. de Paus hem tot Blsschop van Tarbea en Lourdes. In welingelichte Japansche kringen heeft men Havas medegedeeld, dat de Chineesche aanvel Op Tientsin den Japanschen generalen sta; heeft verrast. De Chineezen wilden de poorten der Japansche concessie forceeren en de bu reaux van den staf, het consulaat en de tele foon- en telegraafdiensten vernielen om het Japansche organisme zoo in het hart te treffen De menigte Chineezen, die zich verzamelde, a^as zeer groot en het Japansche garnizoen verkeer de gedurende zekeren tijd in ernstige moeilijk heden. Men is van meenlng, dat de aarzeling der aanvallers den toestand voor de Japannee- zen gered heeft. Het antwoord was verschrik kelijk. Dat het bombardement zoo hevig was. Wordt verklaard door den wensch der Japanners De arbitragecommissie der Mexicaansche re geering heeft thans het bestaan van de staking bij de Mexican Eagle Co. in Pozarica, die reeds tien dagen duurt, erkend. Dit beteekent, dat de arbeiders voldaan hebben aan de wetteljjke eischen voor het rechtvaardigen van een sta king. De beweging zal voortgezet worden, tot de betrokken partijen een regeling gevonden heb ben. In Mexico bestaat geen wet, die gedwongen arbitrage vastlegt. Deze politieke strijd is van zeker belang Reeds doen lijsten van de nieuwe regeenngs- leden de ronde, waarop, naar men zeker acht, generaal Jordana zal voorkomen als minister president, en generaal Martinez Anldo als mi nister van Binnenlandsche Zaken. Er zijn twee candldaten voor de portefeuille van Oorlog, nj. generaal Queipo de Llano en kolonel Oa- zappo. die thans chef is van den generalen staf van het leger In Aragon. Ook voor de por tefeuille van Openbaar Onderwijs noemt men twee namen: Pedro Sainz Rodrigues, professor aan de universlteit van Madrid en den dichter- schrijver José Maria Peman. Voor de porte feuille van Financiën noemt men den oud- minister onder de monarchie Julio Wals en Amado, die een vriend was van Calvo Sotelo. Voor Buitenlandsche Zaken noemt men den markies de Magaz, thans ambassadeur van Franco te Berlijn, en Juan Antonio San Oronlz, chef van het diplomatieke kabinet van Franco. Vennoedelijk zal de nieuwe regeering geen portefeuille van Justitie hebben, aangezien men van meenlng is, dat de rechtspraak voorlooplg zal moeten worden uitgeoefend door de mili taire rechtbanken. De broer van Franco. Nl- colaas Franco, zou de portefeuille van Open bare Werken krijgen. Men weet nog niet, wanneer de regeering gevormd zal worden, aangezien de thans in de omgeving van Franco overheerschende groepen er tegen gekant zijn, nfkar men beweert, dat de ambassadeurs van Italië en Duitschland hebben doen weten, dat hun regeeringen met genoegen de vorming der regeering zouden zien geschieden. In het hoofdkwartier denkt men, dat één der moeilijkheden, waarop Franco stuit, gelegen is In het gebrek aan gebouwen, waarin de diensten der verschillende ministe ries te Salamanca of Burgos zouden kunnen worden ondergebracht. De minister zeide, naar de Telegraaf meldt, de commissie geen plan te willen voorleggen, dat kant en klaar Is, maar wel prijs te stellen op een informeele bespreking van de verschil lende mogelijkheden. Goedkeuring van het plan door de commissie zou leiden tot onderhande- llngen met Joden en Arabieren, indien zij daar toe bereid zijn, en tot de voorbereiding van een definitief plan, dat dan opnieuw bij de manda tencommissie zou worden ingediend Daarna zou het noodig zijn, financieele en militaire verdragen op te stellen en den man- daatsvorm te wijzigen voor de deelen van Pa lestina. waarvan Engeland het mandaat wil behouden, zooals den z.g. corridor, waarin ook Jeruzalem en Bethlehem liggen. Engeland zal detailwijzigingen van het plan der Britsche koninklijke commissie, ook wat de grenzen der verschillende gebieden betreft, aanvaarden. Aan het front van Brunete zijn de krijgs verrichtingen gestaakt. Men verzekert intus- schen, dat de regeeringstroepen de laatste da gen den vijand op verscheidene punten heeft kunnen terugdrijven, zoodat de streek Volgens van het Japansche ministerie van oorlog ontvangen officleele berichten, heeft het Japansche leger gisteren ten noorden van Pei ping 300 soldaten van de 39e Chineesche bri gade ontwapend. Een deel van de 27e brigade bevindt zich nog binnen het versterkte deel van Peiping. de bevolking schrik aan te jagen en verder door het feit, dat de Japanache autoriteiten een oogenblik in paniekstemming verkeerden. NEW YORK, 31 Juli. (D. N. BJ Voor het Robins droogdok in Brooklyn zijn botsingen ontstaan tusschen stakers, werkwilligen en de politie, waarbij 45 deelnemers gekwetst werden De politie arresteerde tien personen. De me nigte trok toen naar het politiebureau en eisch- te dat de arrestanten zouden worden vrijgela ten. De politie grendelde de deuren en ruiten van het buteau om verder bloedvergieten te voorkomen. Des avonds sloegen de stakers het beleg voor het bureau. van Brunete niemandsland is geworden. Ten Oos ten van Brunete, bij Castillo de Vlllafranca en aan den linkeroever van de Guadarrama heb ben de regeeringstroepen hun stellingen ge handhaafd. nx^u.4, 31 Juli. (Havas). De dag bladen uit Deensch Sleeswijk protesteeren voort durend tegen de inmenging in de Deensche binnenlandsche politiek door verschillende hoog geplaatste Duitsche functionarissen, om. dr. Kracht, den burgemeester van Flensburg. Deze is op 8 Juli jl. naar Apenrade in Deensch Hoe het ongeluk zich precies heeft toegedra gen, staat nog niet vast, aldus verneemt de Tel. De machine was even voor halftwee opgestegen van een badplaats, dicht bij Oslo gelegen, waar de luchtvaart-maatschappij een haven heeft en van waaruit des zomers steeds rondvluchten boven de hoofdstad worden gemaakt. Nog nim mer was bij deze passagiersvluchten een onge luk voorgekomen. De machine, een Amerlkaansch Stinson toe stel, vloog op groote hoogte boven Oslo. Boven de haven gekomen, kwam het vliegtuig naar beneden. Ooggetuigen deelden mede, dat zij 1 I gevoel hadden, dat er iets haperde. Het leek hun toe, dat er iets van het vliegtuig naar om laag viel, dat er uitzag als een vleugel. Op dat oogenblik bespeurden zij een kleine rook- neer, KOPENHAGEN, ROME. 31 Juli. De „Osservatore Romano" deelt mede, dat het aan Z. H. den Paus heeft behaagd Z. H. Exc. Mgr. Pierre Ger lier, Blsschop van Tarbes en Lourdes, te be noemen tot Aartsbisschop van Lyon. Deze benoeming houdt in..dat de bekende Bia schop van de groote Fransche bedevaart plaats den titel krijgt van Primaat van Gal- liè. Volgens berichten uit Peiping heeft het leven daar en te Tientsin zijn gewonen gang herno men. De Kwanganpoort te Peiping is weer ge opend en wordt bewaakt door Japansche sol daten. De boeren brengen weer groenten en landbouwproducten naar de markt, terwijl ook te Tientsin voor het eerst sinds 29 Juli groen temarkt is gehouden. De onrust te Peiping Is verdwenen, doch de gezantschapsWUk wordt nog streng bewaakt. De treindienst tusschen Tientsin en Sjanghatkwan is hersteld. Op het oogenblik rijden militaire treinen tusschen Tientsin en Peiping en binnen enkele dagen zal ook het relzigers-vervoer weer kunnen wuc- den verzorgd. Het herstel der telefoon- en te legraafdiensten zal echter ongeveer een week eischen. - - ST. DENIS. 1 Aug. (Havas) De tusschen- tijdsche Kamerverkiezing, die noodig was ge worden door het aftreden van Doriot, den lei der der Fransche Volkspartij, is heden geëin digd in een overwinning voor den communistl- schen candidaat Grenier. Deze vereenlgde 9522 stemmen op zich tegen den candidaat der Fransche Volkspartij Malo 4563. hebben toen de Japanners niet willen toestaan, dat de Fransche ravitail- leeringswagens van de buitenlandsche conces sies naar het Fransche arsenaal reden en daarmede de verbindingen met de in dit arsenaal gelegen Fransche troepen verbroken. De nieuwe Itallaansche ambassadeur bij de Franco-regeering heeft heden zijn geloofsbrie ven aan Franco overhandigd, welke plechtig heid door radio-Naclonal werd uitgezonden. By deze gelegenheid verklaarde de ambas sadeur, het voor zijn toekomst strijdend Spanje de solidariteit van Italië over te brengen. Het imperialistische Italië, zoo zeide hij verder, zal met het nieuwe Spanje nauwe samenwerking onderhouden voor den socialen en internatio nalen vrede, voor de verdediging van hun res pectieve nationale belangen en voor de be schaving. Franco dankte den ambassadeur en verze kerde hem. dat Spanje bereid was met zijn land samen te werken. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar t f 2. Voor buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N V- Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Bovendien is een detachement Fransche sol daten, dat krachtens het protocol van 1901 bü het Oostelijk station te Tientsin statlonneerd, door Japanners aangevallen Twee Fransche militairen werden daarbij ge wond. De Fransche, Engelsche en Itallaansche autoriteiten te Tientsin hebben tegen het op treden der Japanners geprotesteerd. Havls voegt hier nog aan toe, dat het con sulaire corps en de commandanten der buiten landsche troepen in Tientsin den Franschen autoriteiten hadden verzocht er voor te zorgen, dat de internationale brug werd geëerbiedigd en voor de neutraliteit der concessie werd ge waakt. Bovendien heeft generaal Matsoeki, de commandant dec Japansche strijdkrachten, den Franschen consul beloofd, In geval van vijan delijkheden, de internationale brug te zullen eerbiedigen. Thans bewaken de Japansche troe pen de Chineesche zijde van de brug, na de nederlaag, welke de Chineesche militie geleden hoeft, en de Fransche troepen blijven hun zijde bewaken, dus op den linkeroever van de rivier de Halho. De woordvoerder van den Japanschen gene ralen staf heeft in een bespreking der gebeur tenissen te Tientsin aan de pers verklaard, dat de Japanners ontevreden zijn over de veilig heidsmaatregelen. genomen door de autoritei ten dér Engelsche en Fransche concessies, die niet wilden toestaan, dat Japansche troepen, tóen deze zich opmaakten om de Chineesche militie in de omgeving van het Oostelijke sta tion aan te vallen, door hun concessies trokken. Daarentegen prees de zegsman de Italiaansche autoriteiten, die hun het recht van doortocht wel verleend hebben. BERLIJN, 1 Aug. (DUB.) In het Olym pisch stadion is vanmiddag een betooging van oud-strijders gehouden, waaraan ook werd deelgenomen door vertegenwoordigers uit der tien andere landen. Generaal Ven Blomberg was aanwezig. De Xranschman Henri Pichot voerde het woord namens de buitenlandsche delegaties. Hjj zeide onder meer: „In den wereldoorlog hebben wij onzen plicht voor het vaderland gedaan. Wij hebben naast of tegen elkaar gevochten. Thans doen wij opnieuw onzen plicht door te arbeiden voor den vrede tus schen de volken. Europa ft te klein geworden voor een nieuwen oorlog Baldur 'on Schlrach, de Duitsche jeugdlei der, keerde zich tegen de beweringen, als zou men bij de opvoeding der Duitsche jeugd ml- litalristische bedoelingen hebben.. De leider der Duitsche oorlogsinvaliden, Oberlindober, zeide, dat het ..dictaat van Ver sailles” in den waarheldsjjevenden Duitschen soldaat het verlangen naar een werkelljken (Havas). De dag van gisteren heeft 1 den troepen van Franco veel succes gebracht. Op sommige plaatsen ruk ten zij op dezen eenen dag veettig kilometer op. Ze» dorpen en zeer belangrijke stellingen zijn veroverd. De vijand, die in volledigen terug tocht schijnt te zijn, bood »lecht» weinig tegenstand en heeft duizend man aan gevangenen verloren. Uit Albarracln wordt gemeld, dat de troe pen van Franco op verscheidene plaatsen de grens tusschen Teruel en Cuenca zijn o ver ge trokken. Het dorp Val de Cuenca is bezet, na dat de llnksche troepen het ontruimd hadden. In dit dorp is het hoofdkwartier der verdedi gers in dezen sector gevestigd geweest. De rechtsche troepen blijven naar het Zuiden op rukken. Volgens Chineesche schattingen zijn in de Chineesche stad van Tientsin 700 burgers ge dood. in hoofdzaak door de Japansche vliegtui gen. terwijl een duizendtal openbare gebouwen en hulzen door de jongste Japansche bombar dementen vernield is.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1