De Internuntius celebreerde Pontificale Hoogmis De Koningin opent de Jamboree Hart der wereld jeugd klopt op Vogelenzang Meer dan 28.000 Het koninklijk openingswoord jongens van 42 naties vereenigd in een massaal samenzijn na PLECHTIGHEID VOL ONT ROERING Verrassende rally onderbrak anderhalf uur het défilé a MASSALE OPMARSCH DER GROEPEN MAANDAG 2 AUGUSTUS 1937 Een imposant overzicht tijdens de rallye door de meer dan 28.000 deelnemers. Rechts de koninklijke tribune geheven. „Hoort, zegt het voort** Bijzonder schouwspel Onze jongen»! De Engeltche Scout» Nederland de gast bij zijn jonge gasten „Blijft nu en later trouw aati den V erkenner»gee»t** De taak van de wereld padvinderij, de Volkenbond van de jeugd Het dankwoord van den Chief Scout ■1 Lang» een haag van kleurige vlaggen tchreed Z. Exe. Mgr. Giobbe naar het altaar Elke groep deed haar uitertte be»t om zoo goed mogelijk te vertchynen Vijf en twintig duizend jongen* stormden vooruit, hoeden en mutsen geheven op de stokken, vlaggen en vanen meevoerend in één wilden galop, terwijl hun kelen één juichkreet slaken, die aangroeit tot een donder, voortrollend over het wijde veld. On weerstaanbaar is deze storm, deze „rally” losgebroken. Rijen stuwen rijen voorwaarts, groepen dringen groepen op, tot op een oogenblik het cordon wijkt en de juichende massa voorwaarts stroomt als een vloed, die den dijk doorbreekt. Te vroeg komt dit hoogtepunt van heel de Jamboree. Nog staan tweeduizend Nederlanders, de laatsten van het défilé, ge reed om langs de eeretribune te trekken. Maar het geduld der wachtenden heeft zijn grenzen bereikt, spanning en enthousias me willen zich uiten en dan is zij daar op eens, de jeugd van heel een wereld, samengedrongen tot voor de eere-loge, waar de Koningin der Nederlanden de jubelende jongen* lachend gade slaat en de Chief, aan Haar zijde, de grijze Baden Powell, hen wenkt tot matiging van hun ongebreidelde geestdrift. Een onvergetelijk oogenblik is dit massaal vooruitsnellen, in bonte mengeling van alle nationaliteiten: -een felle demonstra tie van hart en geest der Jamboree. (Van onzen specialen verslaggever). eindelijk >rrel- 13 Hoofdverkenner Rambonnet begroet H M. by Een'bonte stroom van Juichende, wuiven- -X cor- (Van onzen specialen verslaggever) i 14 1 - Nog eenmaal zingen de Polen en als na den zegen en het laatste Evangelie Mgr. Giobbe Filbry van de Kathedrale Kerk te Haarlem de plechtigheid bijwoont. Weer gaat het verder. Portugal, Roemenië, de Syriërs met hun typische helmen, Siam, de Tsjechen een jonge staat, dus hechtend aan houding en styi Ijsland, de Zweden. een groep vaandeldragers, die kleurige, veel al symbolische vlaggen omhoog houden. De Katholieke verkenners hebben in deze na tionale manifestatie een belangrijk aandeel, men ziet het ook aan de blinkende kruizen op de vlaggenstokken. zijn den den Reeds van half twaalf af trekken de padvin ders uit alle subkampen op naar de arena Haast onafgebroken dreunen de rhythmische stappen over de houten bruggen. In rijen van Vijf marcheeren zij op. naast elkaar, de hand op eikaars schouder; de stokken onder den arm als een geweer, met de punt naar boven. Tus schen hen in stappen de leiders of de buiten- landsche geestelijken, die aan den troep zijn toe gevoegd. De Engelschen hebben een Angllcaan- scben Bisscbop bij zich in padvinderscostuum. Intusschen arrlveeren ook de autoriteiten. Een kort commando. De Jongens, die met hun stokken de afzetting vormen, springen in het gelid en "brengen den wereldleiders van hun beweging den groet. Mllitalrement. Alleen kijkt B. P. by het passeeren van de knapen vrien delijker, dan de overheden bjj militaire inspec ties plegen te kijken. de eere-tribune heeft ingenomen. En op eens wordt de HJn van al die Jongensbeenen gebroken en staat alles in de houding. de eere-loge. Een kleine padvinder, Floor Toet van de Jonge Verkenners Groep III uit Den Haag, offreert H. M. een tuil oranje-kleurlge anjers. „Ik bled U deze bloemen aan uit naam van alle Nederlandsche padvinders,” zegt hy. van het altaar naar den uitgang is geleid, zet de Harmonie St. Michael het Wilhelmus in, waarvan twee strophen worden uitgevoerd. Or- delyk verlaten daarop allen het altaar-terrein. Oostenryk heeft een vendelzwaaier tus schen zyn vaandrigs. De witgekouste kna pen van het bergland voeren hun lands- knechten—trommels mee; prachtige instru menten, die het ook in onze beweging zou den doen. De Polen! Alweer een modelgroep, fier en frank achter hun rood-wltte vlag gen en het eigen muziekcorps, dat tijdens het défilé van de groep zich terzyde op stelt. De zweefvliegers voeren model-toe- stellen mee en er is ook een afdeeling wiel rijders die op hun fietsen in den stoet mee trekken. ’By de Zweedse he groep marcheert Prins Gustaaf, de leider, naast den vaandrig, aan den kop. zyn saluut wordt door Hare Ma jesteit met een buiging beantwoord. Opnieuw komt de Nederlandsche vlag in zicht: het Moederland! Een kwartier lang marcheeren ze langs de tribunes, sub-kamps- gewijs, iedere afdeeling voorafgegaan door De Chief Scout, Baden Powell, richt zich in zyn dankwoord tot de Koningin en tot de deelnemers aan de Jamboree. Hy dankt H. M., dat Zij de openingsplechtigheid heeft willen verrichten en betuigt Haar zyn er- kenteiykheid voor de schoone boodschap, welke zy aan allen heeft willen geven en welke hen bemoedigen zal in het uitvoeren van hun taak, nu en straks. Dezen dank brengt spr. niet slechts namens de duizen den hier aanwezig, maar namens heel dé wereldpadvlndery, den Volkenbond van de jeugd, zy die deze jamboree mogen by- wonen zyn hoogst bevoorrecht door hun verbiyf in dit land met zyn roemryke historie, dat zoovele groote mannen op elk gebied heeft voortgebracht. Baden Powell doet tenslotte op 'allen het beroep om de broederschapsgedachte onder de volkeren te verbreiden, welke de beste waarborg is voor een duurzamen vrede. lezen het van Iften eit 2 i het p de 2den ge- ge- oo- den i t ien, ren ge- i de- [elijk :hlbu zoek ster- ieol- Biyk din eert be nen an- :rder, kant 3® >er. uder, i den >p de kan men men en den door aan nog g 12 nln- 2 st. Iden iver. Onze Koningin, Die, grootendeels staande, het défilé heeft gadegeslagen, onvermoeid wuivend en groetend, ziet thans Haar eigen jeugdige on derdanen naderen. Want als de Zwitsers als laatste buitenlandsche contingent, zyn langs- getrokken, begroet luid applaus onze Oost-In dische Jongens, die kranig opmarcheeren. on- middeliyk gevolgd door het wakkere troepje van Saba, dat groote stroohoeden draagt en einde lijk de Curaqao’ers. Amerika opent de ril en brengt al dadeiyk de toeschouwers in geestdrift. Een woud van stars and stripes-vlaggen wordt voor de groep uitgedragen en dan komen de lange khaki- kleurige gelederen nader, die op het oogenblik Applaus klinkt den meisjes van alle kan ten tegemoet, maar dan begroet de mu ziek reeds de eerste der internationale groe pen, die in alphabetische volgorde naderen, voorafgegaan door den Jamboree-staf. Het British Ecmplre rukt op Dominions en Kroonkoloniën. Als zy voorby trekken met hun vlaggen, wordt menige herinnering aan historische verbondenheid met eigen volk wakker. Want als Canada en Australië ge passeerd zyn, volgen dan Nieuw Zeeland en Zuld-Afrika, het laatste met het oranje- blanje-bleu van de Unie. Het publiek ap plaudisseert en Juicht. Terzelfder tyd vëreenlgen zich de Pro- testantsche deelnemers op het demonstra- tieterrein, waar prof. dr. 8. Berkelbach van der Sprenkel, hoogleeraar aan de Utrecht- sche Universiteit, een aandacht leidt, by- gewoond door Minister Slotemaker de Bruine. In subkamp 8 werd voor de Pro- testantsche deelnemers van het Amerikaan- sche Contingent nog een godsdienstoefe ning gehouden, welke door een eigen mu ziekcorps werd opgeluisterd. In stille oogenblikken hooren de verza melde katholieken de muziek en psalm- zang van ver overklinken. Een heel be kende en internationaal vertrouwde melo die vooral, welke we kennen als „Lieve Moeder van den Heer”. En ondanks de scheiding der religies voelt men den band, die bindt al die jonge Christenen van heel de wereld, op dezen morgen getreden voor God, den Heere. Hierna hield de Koningin Haar openingsrede, welke werd beantwoord door een luid gejuich der deelnemers, waarop de Nederlanders geest driftig „Hoera, voor de Koningin" aanheffen, gevolgd door het gezamenlyk gezongen Wilhel mus. Dan spreekt de Chlef-Scout zyn antwoord, dat wederom door geestdriftige yells wordt gevolgd. H. M. de Koningin geeft thans den wensch te kennen, dat de hoofdverkenners der deel nemende landen aan Haar worden voorgesteld. Ze verschynen één voor één en H. M maakt verschillenden van hen Haar compliment over de afvaardiging. Intusschen probeert men met man en macht voor de eere-tribune vry veld te maken. Dat gaat niet zoo gemakkeiyk, want de jongens hebben geen meter vry gelaten in hun enthou siasme. Ze denken er ook niet aan achteruit te gaan, aoodat door middel van den luidspreker in drie talen het bevel tot ontruiming van bet terrein voor de eereloge noodzakeiyk is. Voor trekkers sluiten hun stokken voor de borst aA- een en langzaam, heel langzaam wordt er een paar meters grasveld vry gemaakt. Nu kunnen de koninkiyke auto’s voorrijden en stapt H. M. met Haar gevolg in. Het publiek zingt het Wil helmus, de padvinders staan in de houding en salueeren.... de Jamboree ie geopend. van passeeren langs de eere-loge Juichen en Joelen en wuiven met kleine Amerikaansche vlaggen, terwijl de leiders het saluut brengen. En zoo biyft het heel den middag tot in den avond toe. De eerste Jamboree-Rondag brengt een ontzaglyke belangstelling. Ne derland is vandaag oy zyn jonge gasten te gast. H. M ving Haar toespraak aan in het En- gelsch: Padvinders, Jong en oud, padvinders van alle landen. Ik heet u allen welkom in Myn Konfnkryk en hoop, dat u daardoor zult weten, hoe zeer Ik uw beweging waardeer en er belang dn stel. Het is voor My een vgdoening, te zien, dat na Jaren van vruchtbaar streven deze prach tige organisatie een wereldbeweging is gewor den, die Jongens omvat van alle klassen en van alle naties en die hen er toe voorbereidt, goéde burgers en goede mannen te worden. Moogt gy Immer, thans zoowel als in uw i, trouw biyven aan den padvlnders- :e, om te spreken met de woorden Tegen twee uur nadert van den anderen kant een klein groepje in padvinders- unlform. De Chief Scout, Lord Robert Ba den Powell, vergezeld van zyn echtgenoote. Lady Baden Powell. Chief Guide en van enkele leden van zyn Hoofdkwartier en eenige kampleiders. Slechts héél sober draagt hy op zyn eenvoudige uniform de teekenen van zyn velp hooge onderschei dingen De komst van Baden Powell wordt aange- kondlgd. Vele padvinders vormen een eere- haag en lachend gaat de Chlef-Scout tus schen de ryen. Het moet weer een heel groote dag zyn voor den gryzen stichter der wereld-jeugdbeweging. Hy heeft reeds te kennen gegeven, hoe prachtig hij het kamp in Holland vindt, hy zal na den openlngs- middag hopelijk nog verraster zyn. De komst van B. P. wordt niet met fan fares gemeld, maar de Jongens hebben ge- tnerkt, dat hun opperlelder zyn plaats op Als Hare Majesteit in de eere-loge heelt plaats genomen tusschen den Chief Scout en ■diens echtgenoote, zet de muziek de melodie tn van het bekende, maar altoos opnieuw pakken de Nederlandsche padvinderslied „Hoort, zegt het voort.” En de drie duizend Hollanders zin gen het uit volle borst, aanvankelyk begeleid door de muziek, het tweede couplet echter al leen, hun Jonge forsche stemmen helder klin kend, wyd in het rond. Als de Jonge zangers ordeiyk naar links en rechts zyn afgemarcheerd, is het oogenblik van het défilé aangebroken. Het eeregelid van ver tegenwoordigsters van het Nederlandsch Pad- vindstersgilde trekt nu op. Keurig marcheeren de in het blauw gestoken meisjes met de vlag gen van haar afdeellngen en die van de groep Curasao. De wind speelt met de vlaggen, die strak staan in den krachtlgen Noord-Wester. Alleen de zon heeft zich teruggetrokken achter de wolken, zoodat het schouwspel de volle feestgloed onthouden blijft. Klokslag twee hoort men in de ver te de menschen, die buiten het ter rein staan, en daar de aankomst van H. M. de Koningin afwachten, jui chen. Een groote groep padvinders, terzyde van de arena vangt het ge juich op en brengt het over op het terrein. Een auto draait het grasveld op; politie-autoriteiten. En dan komt het gejuich dichterbij. De muziek zet het Wilhelmus in, de Koninklijke standaard wordt geheschen. In een grooten open wagen, rijdt Hare Majes teit, in parej-grys costuum gekleed, de arena binnen tot vlak voor de eeretribune, waar zij met hoera-ge- roep van de duizenden menschen op de tribunes en met hoeden en stok- ken-gezwaai van de eveneens duizen den padvinders op het terrein, wordt ontvangen. later levgi, geest, wWki. van uw chief, dien wy hier heden met vreugde welkom heeten, gekenschetst wordt door zyn breeden en onzelfzuchtlgen kyk, zyn oprechte vriendschap, zyn daadwerkeiyke liefde en zin cm met vreugde te dienen. Daarna vervolgde H. M. in het Nederlandsch: My thans tot u. padvinders-landgenooten richtend, wensch Ik in de eerste plaats een wel kom toe te roepen aan hen uit het Ryk van overzee, die zich de lange reis hebben getroost om aan deze byeenkomst in het moederland deel te nemen. Ik hoop, dat gy van deze jamboree met schoo ne Indrukken naar uw geboortegrond zult te- rugkeeren. Padvinders uit alle deelen van het Ryk, gy moogt nooit vergeten, dat gy tydens deze Jam boree gastheer zyt. Vervult uw taak in dezen met hulpvaardig heid en opgewektheid en doet daarmede den naam van Nederland als gastvry land eer aan. H. M. besloot Haar rede in het Engelsch als volgt: Mogen de dagen, dat gy hier byeen zyt, ge kenmerkt worden door den waren padvinders- geest en mogen, door Gods Zegen, de vriend schapsbanden, die ge hier aanknoopt, versterkt en verdiept worden tot ware en trouwe broe derschap, die zal biyven bestaan lang nadat gy terug zyt gekeerd naar uw landen over de gehëele wereld. Hiermede verklaar Ik de Jamboree geopend. Inderdaad, ze marcheeren niet stram, het tempo is zeer gematigd; sa heffen geen „yell” aan en ze brengen geen opvallenden groet. Maar zoo zyn ze geïnstrueerd, ae zyn gaatheeren. ze mogen niet boven de anderen uitsteken, ze hebben zich bescheiden aan ta sluiten. Juist daardoor hebben m zich on derscheiden en daarvoor past een woord van hulde aan de leiders. De Armeniërs volgen en ook zy hebben hun beste beentje voorgezet. Zy zien er keurig uit in hun donkere uniformen en marcheeren dap per achter hun nationale vlag. Een groote groep heeft België, waarvan de driekleur wordt gedragen door een vaandrig met langen zwar ten baard. De Belgen voeren geen stokken. Onder hun groepsvlaggen trekt sterk de aan dacht de reusachtige Vlaamsche Leeuwenvlag, die zich fier ontplooit. Een kleine groep heeft China jen hier valt het op, dat de kleine, martiaal stappende lei ders. met wandelstokken zyn uitgerust. Warm is het colorlet van de nu optrekkende Deensche patrouilles, zy zwaaien hun hoeden boven hun frissche blonde koppen en maken een monteren indruk. Ook Egypte maakt een goede beurt. Met hun roode fez en flonker khaki-costuum genieten zy de onverdeelde belangstelling van het publiek. Te tien uur precies wordt Z. Exc. Mgr P. Giobbe aan den hoofdingang van het terrein ontvangen. De torenklok van Ben- nebroek luidt. Deputaties deraanwezige landen met hun natievlaggen, lange rijen misdienaars en priesterstudenten, de as- sisteerende geestelijken. Mgr. A. J. M. H. kgnunnik van den Venne en Mgr. I. I. R. M. Poetma troondiakens Mgr. dr. Th. Verhoeven aartsdiaken de hoofdaal moezeniers van Polen enn Luxemburg diaken en subdiaken de Zeereerw. Heer H. W. Achterof, secretaris van Haarlems Blsschop ceremoniarius zy allen be geleiden den Internuntius, tusschen de nei gende vlaggen door, naar het altaar. Hier heeft zich de Schola Cantorum der Amsterdamsche Verkenners onder leiding van Hopman H. Bauer opgesteld, zy zal de achtste Missa de Angelis uitvoeren, waarby Vice-Praeses E. Paap uit Amster dam, links van het altaar, den gezameniy- ken zang dirigeert. en met hoeden De groote stroom der bezoekers, welke op dit uur reeds de poorten der Jamboree passeert, treft dan ook overal een bedry- vig kamp. Duizenden en duizenden komen er, uur na uur. Elke trein weer en het zyn er zeer velen dezen dag voert nieu we massa’s aan. De trams zyn overvol, auto's en fietsen naderen in lange files en in het anders zo stille, maar thans feeste- lyk bevlagde en overdrukke Bennebroek, heerscht een wereldstad-«feer. Kort voor half vier wjjkt het don. Te vroeg nog weliswaar, maar in een door niets meer te. stuiten uit bundig enthousiasme, dat weldadig aandoet, volgt de rally.de storm loop dwars over het veld, naar da eere-tribune waar H. M. de Konin gin en de Chief Scout lachende dit spontaan hoogtepunt der plechtig heid beleven. Vriendelijk wuivend beantwoordt H. M. de toejuichingen der jongens. Vaderlijk vermaant de gryze Chief de jeugd, die juicht en joelt tot kalmte. Maar zij roepen nog luider: B. P.I B. P.en het gejuich schijnt geen einde te nemen. Een wonderlijke groep trekt dan de blikken. Sioux-lndianen zijn het, slechts gedekt door een lederen len- denschort. terwijl over hun fiere ko perkleurige lichamen de bonte veder- trossen afhangen. Als een vertelling vol prairie-romantiek- is de verschij ning van deze jonge prachtmenschen in hun fantastischen dos, zooals zij daar statig voorbij marcheeren over den nuchteren Hollandschen grond. „Wilt heden nu treden voor God, den HeereBreed en statig golft de melodie in volle koperklan ken en jonge, forsche stemmen zin gen het altoos opnieuw ontroerende oud-Nederlandsche Dankgebed, waarvan de woorden uitklinken over de luisterende jeugd van Polen en Amerika, van Portugal, Hongarije en Luxemburg, van Mexico, Lithauen, Egypte, Frankrijk en België, van Zwitserland, Oostenrijk en Malta, van de Lage Landen zelf. Tiendui zend jonge menschen hooren toe en De Beckslaan is by het begin van de arena afgesloten door een ruw getimmerd houten hek, waar dienstdoende scouts uit het voortrek kerskamp de bokken van de schapen scheiden. De bokken, dat zyn de menschen, die maar een gewone tribune-plaata hebben; de schapen, dat zyn degenen, die op de eeretribune thuis hooren. Voortdurend worden auto’s doorgelaten; auto's met heeren In uniformen en heeren in officieele burger!yke kleeding en heeren, die zoo maar gewoontjes komen, maar die toch tot de auto riteiten behooren. Nummerborden uit allerlei landen ziet men erby. Ook véél nummerborden van het Corps Diplomatique. Ministers en oud- minlsters stappen uit en verscheidene hooge militairen, de Internuntius, Z. Exc. Mgr. P. Giobbe, meerdere gezanten met hun dames. En al deze hoogwaardigheidsbekleeders be geven zich naar de groote overdekte eeretri bune. De lersche Vrijstaat, New Foundland, Britsch- Indlë, waarvande deelnemers donkergroene hoofddoeken dragen, Barbados, ^Mmuda, Guyana, Ceylon alweer een Nedeflmdsche herinnering Honkong, Jamaica, Malta, Noord- Rhodesië, Palestina met wit gesluierde Arabie ren, groep na groep trekt voorby. Als eindelyk ook de Engelsche padvinders uit verschillende continentale landen gepasseerd zyn, komt het moederland der padvindery zelf: Engeland. hun blikken, de blikken der Katho lieke Wereldgemeenschap, richten zich naar het altaar, dat hoog en blank afsteekt tegen de looverkrui- nen van het Teylingerbosch. De Apostolische Internuntius, Mgr. P. Giobbe, staat voor het altaar, waarheen de honderden vlaggen nei gen, voor de pontificale Hoogmis, een der grootsche, massale plechtig heden der Vjjfde Wereldjamboree. o Reeds over half tien is de opmarsch begon nen der honderden groepen Katholieke Jon gens, met hun vlaggen en vanen voorop ver gezeld van najmoezeniers en leiders. Des mor gens hebben*zy, elk in hun eigen kamp, de stille Missen bygewoond en gecommuniceerd. Nu vullen zy het groote terrein achter Teylinger bosch. waar een aangegeven indeellng hen on- mlddeliyk hun plaatsen wyst. Schouder aan schouder staan zy daar, ry na ry van ont- bloote, jonge hoofden, blond en zwart en bruin, gekeerd naar het hoogaltaar, waar reeds de kaarsen branden en twee bassen roode gla diolen gloeien naast het Kruis. Een breed middenpad is vrygelaten en daar langs jrormen de honderden groepsvlaggen een dubbele, kleurige haag, waar tusschen door de Internuntius naar het altaar zal worden ge leid. Rechts, terzyde van het altaar, is een tribune gebouwd, voor de officieele autoriteiten, wy merken hier op Z. Exc. Minister Goseling met zyn familie en verschillende leden van het Corps Diplomatique. Aan den anderen kant hebben afgevaardigden plaats genomen van alle Jeugdorganisaties, aangesloten by de In terdiocesane Jeugdcommissie. Verder knielen er vele geesteiyke en wereldlyke leiders van de Verkennersbeweging, terwyi ook Plebaan F. Onze kranige zeeverkenners loopen voorop. Een heel goede gedachte, want is ons land niet aan de zee ontrukt en kunnen we niqt bogen op wereldberoemde zeehelden? Luchtverkenner* hebben we nog niet, maar t is wel zeker, dat Holland ook op dit terrein straks met eere Zou kunnen verschynen. DAAr marcheeren de Limburgers, met hun vlaggen uit Venlo. Maastricht en de Mynstreek. Daar komen de jongens uit t Gooi, daar uit 1 Noordeneindeloos is de troep, die voort trekt op de muziek van het Jamboree-Ued. Een machtige wyding gaat uit van deze plechtigheid. Het hemelgewelf wind- looze lucht koepelt zich hoog en wyd tot over de kruinen der boomen. die zich aan alle zyden van het terrein verheffen, roerloos is de klare atmosfeer. Een won- deriyke stilte heerscht onder die duizenden, een stilte, ontroerend vooral in de oogen blikken der Consecratie, als de vlag gen neigen naar het altaar, het kaarslicht in de handen der misdienaars zachtjes wiegt en de zoete wierookgeur zich ver mengt met den sterken reuk van den be dauwden grond. Eerst zingen echter de Franschen nog. Een lied van „Notre Dame des Eclaireurs” en dan laat het Poolsche Muziekcorps zich hooren. Men speelt den religieusen morgenzang, die by elke ochtendparade wordt uitgevoerd. Al de Polen zingen het weemoedig klinkende lied mee. De Harmonie St. Michael van den R. K. Volksbond afd. .Heemstede begeleidt daarna on der leiding vah haar directeur, den heer H. B. Hofmeester, Me Misgezangen. Slechts luttele uren scheiden de Jamboree- deelnemers van het massaal vertrek in het middaguur naar Haarlem, waar deputaties der katholieken zich vereenlgen in de nieuwe St. Bavo voor een Indrukwekkende hulde aan Christus Koning, terwyi de oude St. Bavo de anderen tusschen haar gryze muren zal zien samenkomen voor een plechtigen dienst. Spoe dig branden dus de kampvuren en zwoe gen de Jeugdige koks om op tyd de hongerige magen te vullen. de knapen in alle kleuren van het khaki- unlform, hun shirts vol distinctieven, zoo golven zy voorby, de Engelsche Scouts, In schier eindeloose gelederen, de groepsvlag gen in één gelid ter linkerzy<^. armen, stokken en hoeden naar rechts ten groet Duurt het een kwartier, twintig minuten, een half uur? Nog altyd maar trekt het juichende jong Engeland op, om eindelyk.... eindelyk te worden gevolgd door de Schotten in hun bonte kilts, waar over de lederen tasschen hangen. Wales en Noord Ierland sluiten de rij, die nog even de byzondere aandacht vraagt als de handi capped scouts, kreupele, blinde en doof stomme Jongens voorby gaan, plotseling héél stil na hun Joelende broeders, die voor gin gen. 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5