ONS BLAD Kleine gevechten geleverd Noord-China .taXi# mayonnaise I Een briefwisseling tusschen Londen en Rome I der Het nieuws van heden Overstrooming op de Philippijnen Aanval op het Sovjet- Hartelijk schrijven van consulaat gaat voort Mussolini BÉLA KUN TE MOSKOU GEARRESTEERD JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER DIJJERS Snelheidsrecord „Normandie” S VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 3 AUGUSTUS 1937 van Drummond bij Ciano Ook militairen Ds. Roehricht over den kerkstrijd Tsjang Kai Sjek naar Koeling Vliegongeluk bij Oslo Vyf dooden DIT NUMMER BESTAAT UIT 18 BLADZIJDEN Aardschokken in Noord- China 90 Japanners gedood te Toengtsjoe Duitschland vreest den Coloradokever Pelgrimstochten naar Rome niet verboden Het Derde Rijk koopt jutezakken J eugdor ganisatie ontbonden De Concordaatsstrijd in Joego-Slavië Vreeselijk einde van een plezierreis Zoetig leden der Belijdeniskerk bevinden zich in hechtenis Locarno-bijeenkomst mogelijk? Spoorwegongeluk in Bohemen Hevig bombardement op Madrid Motorschip met vacantiegangers middendoor gevaren Twintig bezoeker a van een jaar markt ernstig gewond Slechte de collectieve pas in Duitschland af geschaft Maatregelen tot af weer worden reeds getroffen De toestand in de Mlddellandsehe Zee zou het wezenlijk deel de correspondentie uitmaken Water en epidemieën maken talrijke slachtoffers Plankier ingestort in Frankrijk NAAR DEN HAAG? - I AV K tsSALADESAUS Van Oost naar West over den Oceaan met 30.58 knoopen snelheid Tsjang Kai Sjek hoopt tot een vergelyk te komen met Pai Tsjoeng Si Een verklaring van Stojadinowitsj De communistische ex-dictator van Hongarije met anderen aan de beurt voor zuivering Chineesche troepen ontwapend Franciscanerbroeders van W aldbr eitbach Twintig personen onder vallend puin bedolven y X k a t e i s t e D No. 258 JAARGANG DERTIGSTE i S "o o 5 1 e i t, r pelgrimstochten naar Rome «ouden niet stin; stechu de collectieve paferten Stand op Dinsdag 9 uur VJSt: 7653 Vorige stand: 7653 Uit Peiping wordt gemeld, dat de Japan sche troepen twee Chineesche detachemen ten in de pan hebben fehakt, resp. be staande uit 150 en 100 man, die geconcen treerd waren te Hsoe Tsja Sjang en Tsjao U Toen, nabij Peiping. BELGRADO. 1 Augustus (Havas). Of schoon sommigen verwachtten, dat het von» nis der heilige synode, waarbij negen regee- ringsleden en 125 afgevaardigden van hun rechten In de orthodoxe kerk vervallen ver klaard worden, vandaag in de kerken sen worden voorgelenen, is dit niet geschied. 1 B B 1 De* heilige synode erkent thans, evenals men in orthodoxe kringen zulks doet, dat volgens de statuten der kerk de betrokkenen eerst ge hoord moeten worden, alvorens veroordeeld te kunnen worden, en dat er nog wel geruime tijd zal verstrijken alvorens dit vonnis in het open baar zal worden voorgelezen en tot uitvoering worden gebracht. LONDEN, 2 Aag. De correspondent van de „Daily Telegraph'* meldt alt Moskon aan ztyn Had, dat de vroegere communistische dictator van Hongarije, Béla Kan. gear resteerd la valsche vrienden te beschermen. Ik zal er naar blijven streven, dat geen enkele godsdienst bo ven den anderen geplaatst zal worden, doch ook dat geen enkele godsdienst boven den staat wor de geplaatst. OSLO, 1 Aug. (D. N. B->. Een vlieg tuig, dat was opgestegen om een vlucht bo ven de stad te maken, is tengevolge van een ontploffing in zee gevallen. Vijf inzit tenden zijn om het leven gekomen. Tumehen Chamberlain ea Mussolini is eea brief wisseling gevoerd over den tomtand ia de Mld- deUandsche Zee. die Het 1 e t j 8 tl ABBEVILLE, 2 Aug. (Havas) In een Luna park. ingericht ter gelegenheid van de Jaar markt te Abbeville, is een plankier ingestort, waardoor talrijke personen gewond werden. Tien menschen verkeeren in emstlgen toestand. Jaarvergadering LL Organisten- ea Dieselen renvereeniging. 1 Natuurigk aasr.._. PRIMA KBUKRN MATIGE PRIJZEN tl ti k NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ATHENE, 2 Aug. (DK3.) Hedennacht is een passagiersschip in botsing gekomen met een motorschip, dat terugkeerde van het eiland Aeglna, en dat geheel bezet was met vacantie gangers. Het motorschip brak in twee stukken en zonk onmiddellljk. Tot dusverre zijn negen lijken geborgen; dertig personen worden nog vermist. MANILLA. 2 Aug. (DNH.). Tengevolge van den aanhoudenden regenval zijn op de Philip pijnen groote overstroomingen ontstaan. Op Lu zon is een groot deel van den oogst vernield. Vele huizen werden verwoest. Tot dusverre zijn vier dooden geborgen. Men vreest, dat epide mieën zullen uitbreken. In het dal van de rivier Agno in de provincie Pangaslnan zijn talrijke personen verdronken. Dysenterie heeft ruim twintig slachtoffers gemaakt. Geheele plaatsen met duizenden inwoners zijn van de buiten wereld afgesneden. De Sovjet-Russische ambassadeur te Nanking. Bogolomoff, heeft bij den Japanschen zaak waarnemer geprotesteerd tegen het in beslag nemen van de documenten in het Sovjet- Russlschè consulaat-gëneraa* te Tientsin, met hét verzoek dit protest door te zenden naar de Japansche militaire autoriteiten te Tientsin. In Neord-Chim sUn neg eenige kleine gevech ten getoverd. Met eenige anderen is Béla Kun, de remmen Is MM tische ex-dictator van Hongarije, te Moskou ge arresteerd. BERLIJN, 2 Aug. (Havas) Uit, bevoegde Duitsche bron wordt medegedeeld, dat geen enkel verbod is uitgevaardigd van Katho lieke Duitsche pelgrimstochten naar Rome. De politiemaatregelen hebben slechts het collectieve paspoort afgeschaft, dat tot dus verre gebruikelijk was. •i NEW-YORK, 2 Aug. (Havas). Het Fransche mailschip „Normandie” dat reeds eerder den Hauwen wimpel veroverd had, heeft thans we der het snelheidsrecord voor den overtocht over den Atlantlschen Oceaan van Oost naar West, dat door de ..Queen Mary” verbeterd was, op zijn naam gebracht. De „Normandie” heeft den afstand van Bis hop's Light naar Ambrose Light afgelegd in 95 uur 2 minuten, d.wx. met een gemiddelde snelheid van 30.58 knoopen. De „Normandie” heeft het snelheidsrecord over den Atlantlschen Oeenan van Oost naar West verbeterd. Voorts zouden de volgende personen in arrest zijn gesteld: Moskwin, prominent lid van de komintern, Tsjernof, commissaris van Land bouw, Nathalls Bate, leidster van het Moskou- sche kindertheater, Ar oslef, chef van het ge nootschap voor cultureele betrekkingen met vreemde landen, Fechner, chef der afdeellng Polen, Baltische landen en Scandinavië in het commissariaat v. Bultenlandsche Zaken en Lasj- kewitaj, het oude hoofd van de afdeellng Vol kenbond in hetzelfde commissariaat. BERLIJN, 2 Aug. (Havas.) De Katholieke Jeugdvereeniglng van den Aartsbisschop van Paderborn is ontbonden en haar bezittingen z(jn verbeurd verklaard. Deze organisatie, die zich de sportbeoefening, het kampeeren en wandelmar- schen ten doel stelde, zou de wet op de confes- zioneele vereenigingen hebben overtreden. MADRID, 3 Aug. (Havas). Hedennacht om kwart over twaalf begonnen de batterijen der nationalisten een hevig bombardement op de Spaanse he hoofdstad uit te voeren. Het schijnt, dat men het centrum der stad als doel uitgekoaen heeft. TOKIO, 2 Aug. (Havas) Hedenochtend heeft een Chineesch vliegtuig boven Tient sin gevlogen. De Japansche militaire auto riteiten veronderstellen, dat dit een toe stel is van de luchtmacht van de centrale regeering, en zij verwachten aanvallen uit de lucht op Tientsin. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft zich heden per vliegtuig naar Koeling begeven, teneinde aldaar generaal Pal Tsjoeng 81 uit de provincie Kwangsi te ontmoeten. De bijeenkomst dezer beide tegenstanders heeft ten doel van gedachten te wisselen over den tegenwoordlgen toestand, en klaar blijkelijk te trachten een overeenstemming tusschen belden tot stand te brengen. Een van de nieuwigheden op de BerHJn- sche radio-tentoonstelling. Het inwen dige van een ontvangtoestel, geheel gepantserd, waardoor de diverse onder deden volkomen zijn af gedekt BV Portsmouth is de groote Engelsche vlootrevue begonnen. Op onze foto ziet men een duikboot, die juist boven kom t na een aanval op een oorlogsschip Hoe het ongeluk zich precies heeft toegedra gen, staat nog niet vast, aldus verneemt de Tel. De machine was even voor halftwee opgestegen van een badplaats, dicht bij Oslo gelegen, waar de luchtvaart-maatschappij een haven heeft en van waaruit des zomers steeds rondvluchten boven de hoofdstad worden gemaakt. Nog nim mer was bij deze passagiersvluchten een onge luk voorgekomen. De machine, een Amerikaansch Stinsontoe- stel, vloog op groote hoogte boven Oslo. Boven de haven gekomen, kwam het vliegtuig naar beneden. Ooggetuigen deelden mede, dat zjj X gevoel hadden, dat er iets haperde. Het leek hun toe, dat er iets van het vliegtuig naar om laag viel, dat er uitzag ais een vleugel. Op dat oogenbllk bespeurden zij een kleine rook kolom en stortte de machine loodrecht neer, waarna twee explosies weerklonken.' FRANKFORT AAN DE MAIN, 2 Aug. (Reuter). In 't geheele Westelijke deel van Duitschland worden uitgebrelde voorzorgs maatregelen getroffen, om den gevreesden coloradokever, die uit Frankrijk dreigt bin nen te dringen, af te weren. De H. Stoei heeft de leekenbroederschap der broeders-Franciscanen van Waldbreitbach (niet te verwarren met de Orde der Franciscanen» gereorganiseerd in de broederschap van da „Priesters en broeders van het H. Kruis”. De broederschap zal dus niet meer als tot dus verre uit uitsluitend leekebroeders bestaan, doch ook een aantal priesters in haar rijen bevatten, aie tot éversten benoemd kunnen worden. Pater Burkhard Winzen O.FM. werd door den H. Vader benoemd tot minister-generaal. Een aantal vroegere leden zullen niet in de nieuwe broederschap warden opgenomen. Uit Peiping wordt gemeld, dat de nieuwe plaatselijke overheid aldaar den correspondent van het officieuze Chlneesche telegraafagent- schap „Central News” heeft doen arresteeren. De journalist wordt beschuldigd van com munisme. SJANGHAI, 2 Aug. (DK3.1. Tengevolge van aardschokken, die gisteren om kwart voor vijf en daarna weer om zes uur voorgekomen zijn In Nanking, Kaifeng, Tientsin en elders, zijn 1» Boetsjau ruim vijftig oude huizen Ingestort. Ruim twintig personen werden daarbij gedood gewond. Onbevestigde geruchten spreken nog over de frreétatle van generaal Chripine, leider der militaire organisatie „de onafhankelijke lucht macht". Deze luchtmacht bestaat uit eenheden, die ter directe beschikking van het centrale commandement staan. Verder zou generaal Po- marantsef, directeur van de academie voor de militaire luchtvaart, gearresteerd zijn. Men weet alleen, dat belde generaals sedert langen tijd niet meer gezien zijn. Men gelooft, dat de basis van de luchtmacht der Chlneesche regeering te Pautingfoe is ge vestigd, waar de Chlneesche troepen zich krachtig hebben versterkt. De autoriteiten van de Chlneesche provincie Sjans! bereiden zich met koortsachtige haast voor op het bieden van tegenstand. Het der tiende Chlneesche leger is uit Tatoeng in het Noorden van Sjans! te Kalgan, de hoofdstad van Tsjahar, aangekomen, waar het z'ch ge voegd heeft bij de troepen van generaal Lioe Joean Ming, den gouverneur van Tsjahar, die Piloten van Flamingo begraven. Rotterdamsche rechtbank wil beslag het Spaansche ma. Banrdo niet opheffen. In het vervolg zullen pelgrims een persoon lijk paspoort moeten bezitten. Deze maatregel wordt gerechtvaardigd met de nieuwe voor schriften, welke bepalen, dat Jonge Duitsche», die dienstplichtig zijn, voorzien moeten zijn van een machtiging van het recruteeringsbureau, al vorens zich naar het buitenland te begeven. Bovendien eischt de contrOle op de deviezen, dat in ieder paspoort het bedrag genoteerd wordt aan bultenlandsche deviezen en hotelbons, dat door ieder reiziger voor zijn vertrek wordt op- LONDEN. 2 Aug. De Berlijnsche corres pondent van de „Daily Telegraph” meldt, dat in Duitschland een bepaling is bekend gemaakt betreffende inlevering van alle uit jute en soort gelijke vezels vervaardigde zakken in geheel Duitschland. De zakken, die zich bevinden in handen van kooplieden, moeten binnen m maand ingeleverd worden bij de officieele inkoopcentra Het is verboden dergetijke zakken te versnijden, te verscheuren of te herstellen, dan wel ze te ge bruiken voordat zij ingeleverd worden, voor het bewaren van steenkool, brandhout of cokes. Stojadinowitsj heeft te Losovats een rede ge houden waarbij hij ook kwam te spreken over het conflict met de orthodoxe kerk. Het is eer. groote vergissing, aldus Stojadinowitsj. te mee nen, dat het concordaat op welke wijze dan ook schade kan doen aan de orthodoxe Servi sche kerk. Ik zou dit nwMt to-'-tfn en het is ónmogelijk. De hartstochten van on>e .politieke vijanden, die zich hebben laten meesleepen door blinden haat jegens mijn regeering hebben den tempel Oods tot een politieke arena gemaakt. Ik heb gedaan wat ik kon, om de kerk tegen baar genomen. Een overstroomingsramp op de Philippijnen. gevolgd door epidemieën, maakt talrijke slacht offers. boodschappen tusschen Londen en Rouw, die In wezen betrekking hebben op den toe stand in de Mlddellandsehe Zee. Sommige gewoonlijk vrij goed ingelichte par lementsleden verwerpen echter niet a’ prior! de gedachte aan een binnenkort te houden beraad slaging tusschen Eden en Ciano die zooals gemeld reeds vermoed werd - Red. welke den weg zou kunnen voorbereiden voor een latere gedachtenwisseling tusschen alle Locamo- mogendheden. Sommigen zouden deze bespre kingen beperkt willen zien tot de vier groote mogendheden, op grond van de nieuwe positie, die de Belgische regeering is gaan innemen. Volgens de .Daily Mail” zou Chamberlain Mussolini verzekerd hebben, dat Engeland een gunstige houding zal aannemen, als op de Vol kenbondsvergadering in September as. de Kwestie van de erkenning der Itallaansche sou- vereinlteit in Abesslnlë aan de orde mocht ko men. Daartegenover zou Chamberlain gevraagd hebben om afdoende garanties in zake Itallë'z politiek in de Mlddellandsehe Zee. BERLIJN, 1 Aug. (Havas). Tijdens den dienst in de kerk van Dahlem heeft ds. Roehricht ver klaard, dat zich op het oogenbllk zestig dominé's of leden der Beljjdenlskerk in hechtenis bevin den. Alleen In de parochie Dahlem. zoo voegde hij hieraan toe, zijn drie van de vier dominé’s gearresteerd, ml. ds. Nlemoeller, ds. Mueller, en ds. Hildebrandt. Men moet zich afvragen, aldus ds. Roehricht, waarheen deze maatregelen zullen leiden. De Belijdeniskerk heeft slechts een wensch: Christus. Hoe kan men veronderstellen dat Christus een gebaar beteekent voor staat of volk? REICHENBERG, 2 Aug. (DN B.) Gister- avpnd is nabij het station Raspenau in Bo hemen een goederentrein in volle vaart tegen een sttlstaanden personentrein gereden. Hier door werden 22 personen gewond, waarvan .twee ernstig. De Itallaansche minister van Bultenlandsche Zaken. Ciano, heeft vanmorgen den Britschen ambassadeur te Rome, Sir Eric Drummond, ont vangen. In welingelichte kringen verzekert men, dat dit onderhoud, waarom Ciano had verzocht, geen verband houdt met de boodschap, Chamberlain tot den Duce heeft gericht, onderhoud zou slechts ten doel hebben gehad, den Itallaanschen minister in staat te stellen over de gebeurtenissen der laatste dagen van gedachten te wisselen met den vertegenwoordi ger van Groot-Brittannië. die teruggekeerd is uit Weenen, waar hij eenige dagen om persoonlijke redenen heeft doorgebracht. Volgens een officieele mededeellng zullen de drie maanden geleden uit Londen terug geroepen correspondenten der Itallaansche dagbladen In den loop der eerstvolgende da gen hun werkzaamheden in de Engelsche hoofdstad hervatten. De Japansche troepen hebben gisteren in het gebied van Peiyoean, ten Noorden van Peiping, 3200 Chineesche soldaten van de 39e divisie van het 29e leger ontwapend. 3200 ge weren, 250 mitrailleurs en 15 kanonnen "werden buitgemaakt. Het Japansche commando heeft medege deeld, dat Tientsin thans gepacificeerd is. In de stad werden +000 geweren, 100 mitrailleurs, 300.000 patronen en 5 ton handgranaten in be slag genomen. De Jajiansche autoriteiten hebben medege deeld, dat de Chineezen in den slag bij Nan- joen op 28 Juli 2000 dooden hebben verloren. 100 Chineezen werden krijgsgevangen gemaakt en 4 veldkanonnen met twee vliegtuigen vielen in handen van de Japansche troepen. TIENTSIN, 2 Augustus (Havas). De contra-revolutionnaire Russen gaan voort met het op vrachtauto's laden van de meubelen en archieven van het Russische consulaat te Tientsin. De Japansche troe pen, die de voormalige Russische concessie bezet hebben, zijn niet tusschenbeide ge komen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f2 Voor buiten Alkmaar I 2.^0 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger tot nu toe doorging voor een vriend van Ja pan. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de Koreaansche spoorwegen het transport van particuliere goederen hebben gestaakt. In de afgeloopen twee weken zijn 22.000 Japansche artilleristen en luchtvaartdeskundlgen naar Tientsin vertrokken. De zesde Japansche divi sie houdt zich gereed om naar China te ver trekken, en 130.000 reservisten houden zich be reid voor een ëventueele mobilisatie. Duizen den kisten handgranaten zijn naar Formosa gezonden. WU aerveeren onze gesoigneerde schotels ook op de vergroote terrassen. Alle kamers met volledig ontbijt •- Buitenhof Telefooo Pe* H*** Enorm zijn de verwoestingen die de herhaalde luchtbombardementen op Madrid aanrichten. De Puerto del Sol, het voornaamste stadsplein, is een gezocht doelwit Daartoe hebben de autoriteiten reeds den in voer van aardappelen, aardappelplanten, toma ten, kool en eenige andere gewassen uit Frank rijk, België en Luxemburg verboden. Aan de wanden der schoollokalen heeft men groote gekleurde platen van den coloradokever opge hangen en van de schade welke dit Insect aan richt. Op deze wijze wil men de schoolkinde ren paraat maken om te helpen In den strijd tegen dezen kever. De leden der jeugdorganisa tie krijgen onderricht in de herkenning en ver nietiging der Insecten, en maatregelen zijn ge troffen om uit vliegtuigen poeder te strooien boven de akkers, waar de kevers zijn waargeno men. Uit Tientsin wordt gemeld, dat kolonel Sjlgeroe, de opvolger van generaal Doihara als leider van den geheimen dienst van het Kwan- toengleger, gedood is tijdens de gevechten te Toengtsjoe. De Mlnseito en Seijjoekal-partijen treffen voorbereidingen om gemeenschappelijk een resolutie In het Japansche lagerhuis in te die nen, waarbij zij er bi) de regeering op aandrin gen een energjeke houding aan te nemen jegens China, teneinde te komen tot een fundamen- teele regeling van de phlneesch-Japansche be trekkingen en „een blijvenden vrede” in het Verre Oosten te verzekeren. 81 i Een groep Japansche politiemannen 1b in allerijl naar Toengtsjoe vertrokken. Gemeld wordt, dat vier Japansche politieagenten ge dood zijn tijdens de onderdrukking van de revolte. Het Japansche garnizoen te Tientsin deelt mede, dat een afdeellng Japanners de Chinee- sche kazernes te Langfang geheel vernield heeft. E4h dertigtal Chineezen heeft de vlucht ge- "tomen. Volgens een door het Japansche ministerie van Bultenlandsche Zaken ontvangen rapport zijn ongeveer 90 Japansche en Koreaansche Inwoners op 29 Juli gedood door de Chineesche gendarmerie, tijdens de revolte in Toengtsjoe. Van de In het geheel 338 Japanners, waarbij inbegrepen 187 Koreanen, zijn er #0 In geslaagd te ontkomen en een toevlucht te vinden in ds kazernes van het Japansche garnizoen. LONDEN, 2 Aag. (Renter) De Italiaansche Ambassadeur te Londen. Grandi. heeft den Britschen minister-president Neville Cham berlain, vanmiddag een eigenhandig schrij ven van Mussolini overhandigd, als antwoord op een brief van Chamberlain aan den Duce. Naar toen meent te weten, is het schrijven van Mussolini in hartelijke bewoordingen gesteld. Chamberlain vertrekt vanavond naar Schot land, waar hij eenige weken zal blijven. Van officieele zijde wordt verklaard, dat omtrent plannen tot een Locarno-conferentle te Londen In October eJu te Londen niets bekend is, en dat men berichten dienaan gaande als eenvoudige veronderstellingen beschouwt In gezaghebbende kringen voegt men hieraan toe. dat er geen verband be staat tusschen de onderhandelingen over een Westelijk Pact en de uitwisseling van -V

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1