ONS BLAD m Kleine gevechten geleverd Nóord-China Een briefwisseling tusschen Londen en Rome b der en Het nieuws van heden Overstrooming op de Philippijnen BÉLA KUN TÉ MOSKOU GEARRESTEERD JOH. LAUWERS PATGLOr 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER STACK Snelheidsrecord „Normandie” DIJJERS I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 3 AUGUSTUS 1937 Hartelijk schrijven van Mussolini van T Ook militairen Vliegongeluk bij Oslo Vijf dooden DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN Een verklaring van Stojadinowitsj Aardschokken in Noord- China Aanval op het Sovjet- - consulaat gaat voort 90 Japanners gedood te Toengtsjoe Het Derde Rijk koopt jutezakken Duitschland vreest den Coloradokever Jeugdorganisatie ontbonden Vreeselijk einde van een plezierreis Ds. Roehricht over den kerkstrijd Pelgrimstochten naar Rome niet verboden Locar no-bi j eenkomst mogelijk? Spoorwegongeluk in Bohemen Twintig portonen onder vallend puin bedolven I^e Concordaatsstrijd in Joego-Slavië Plankier ingestort in Frankrijk Zestig leden der Belydeniskerk bevinden zich in hechtenis Hevig bombardement op Madrid Maatregelen tot af weer worden reeds getroffen Motorschip met vacantiegangers middendoor gevaren Twintig bezoekers van een jaar markt ernstig gewond Slechts de collectieve pas in Duitschland af geschaft De toestand in de M id d eiland sc he Zee sou het wezenlijk deel de correspondentie uitmaken Water en epidemieën maken talryke slachtoffers MAYONNAISE 'nSALADESAUS Van Oost naar West over den Oceaar^met 30.58 knoopen snelheid Chineesche troepen ontwapend Tsjang Kai Sjek hoopt tot een vergelijk te komen met Pai Tsjoeng Si Tsjang Kai Sjek nqar Koeling Drummond by Cianp De communistische ex-dictator van Hongarije met anderen aan de beurt voor zuivering ^^V\\\\\Ulllllll/l/f////Z^/ZZ^ Franciscanerbroeders van Waldbreitbach NAAR DEN HAAG? it 9HH 3 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD de 258 No. JAARGANG DERTIGSTE rijn afgeschaft. Piloten ran Flamingo begraven. Bestuurdi 4 gewond. over van In Noord-China »Ün nog eenige kleine gevech ten geleverd. Stand op Dinsdag 9 aar aan.: 7S5JI Vorige stand: Uit Peiping wordt gemeld, dat de Japan sche troepen twee Chlneesche detachemen ten in de pan hebben gehakt, reap, be staande uit 150 en 100 man, die geconcen treerd waren te Hsoe Tsja Sjang en Tsjao Li Toen, nabij Peiping. De heilige synode erkent thans, evenals men in orthodoxe kringen zulks doet, dat volgens de statuten der kerk de betrokkenen eerst ge hoord moeten worden, alvorens veroordeeld te kunnen worden, en dat er nog wel geruime tijd zal verstrijken alvorens dit vonnis in het open baar zal worden voorgelezen en tot uitvoering warden gebracht. OSLO, 1 Aug. (D. N. B.). Een vlieg tuig, dat was opgestegen om een vlucht bo ven de stad te maken, is tengevolge van een ontploffing in zee gevallen. Vijf inzit tenden zijn om het leven gekomen. Van officlV omtrent plann te Londen in dagen der KJ.M.V. te Hilversum. 3. A. igaan BELGRADO, 1 Augustus (Havas). Of schoon sommigen verwachtten, dat hei von nis der heilige synode, waarbij negen regee- ringsleden en 125 afgevaardigden van hun rechten In de orthodoxe kerk vervallen ver klaard worden, vandaag in de kerken sou worden voorgelezen, is dit niet geschied. LONDEN, 2 Aug. De correspondent van de „Daily Telegraph’* meldt uit Moskou aan Zijn blad, dat de vroegere communistische dictator van Hongarije, Béla Kun, gear resteerd ta valsche vrienden te beschermen. Ik zal er naar blijven streven, dat geen enkele godsdienst bó ven den anderen geplaatst zal worden, doch ook dat geen enkele godsdienst boven den staat wor de geplaatst. laar Ambrose Light afgelegd in luten, d.wx. met een gemiddelde 30.58 knoopen. Chamber! land, waar REICHKh avond is 1, hemen een een stilstas door wenié twee ernst ij Duitache pelgrimstochten naar Rome zouden niet verboden zijn; slechts de collectieve paspoorten i als onale den goed bezet Dult- le en Met eenige anderen is Béla Kun, de communis tische ex-dictator van Hongarije, te Moskou ge arresteerd. De „Normandie” heeft het snelheidsrecord over den Atlantischen Oceaan van Oost naar West verbeterd. te Tumchen Chamberlain en Mussolini is een brief wisseling gevoerd over den toestand in de Mid- dellandsche Zee. cfie Het tscher ichter chard Des ie tiers vijfde 's ge- hun Br en veld ech- drte- :zoek. In de Heel I een oord- ken- okken Noor- wlnd Karie ge- >P HJ In de r van ifoort werd jpen- met :n en Stella we- !t 8t. >g op taan- t de- igatie ir als Ui slver- La in tot nu toe doorging voor een vriend van Ja pan. Van welingelichte zijde w< de Koreaansche spoorwegen» h particuliere goederen hebbA afgeloopen twee weken zgn artilleristen en luchtvaArtck De Sovjet-Russte^he ambassadeur te Nanking. Bogolomoff, heeft bij den Japanschen zaak waarnemer geprotesteerd tegen het in beslaj nemen van de documenten in het Sovjet- Russtsche consulaat-generaai te Tientsin, met het verzoek dit protest door te zenden naar de Japansche militaire autoriteiten te Tientsin. BERLIJN, 2 Aug. (Havas) Uit bevoegde Dultsche bron wordt medegedeeld, dat geen enkel verbod Is uitgevaardigd van Katho lieke Dultsche pelgrimstochten naar Rome. De politiemaatregelen hebben slechts het collectieve paspoort afgeschaft, dat tot dus verre gebruikelijk was. Men gelooft, dat de basis van de luchtmacht der Chineesche regeerlng te Pautlngfoe Is ge vestigd, waar de Chineesche troepen zich krachtig hebben versterkt. De autoriteiten van de Chineesche •’provincie Pjansl bereiden zich met koortsachtige haast voor op het bieden van tegenstand. Het der tiende Chineesche leger is uit Tatoeng in het Noorden van Sjans! te Kalgan, de hoofdstad van Tsjahar, aangekomen, waar het z’ch ge voegd heeft bjj de troepen van generaal Lloe Joean Ming, den gouverneur van Tsjahar, die NEW-YORK, 2 Aug. (Havas). Het Fransche mailschip „Normandie” dat reeds eerder den blauwen wimpel veroverd had, heeft thans we der het snelheidsrecord voor den overtocht over den Atlantischen Oceaan van Oost naar West, dat door de ..Queen Mary” verbeterd was, op zijn naam gebracht. De „Normandie” heeft den afstand van Bis hop's Light 95 uur 2 mi snelheid van Daartoe hebben de autoriteiten reeds den in voer van aardappelen, aardappelplanten, toma ten, kool en eenige andere gewassen uit Frank rijk, België en Luxemburg verboden. Aan de wanden der schoollokalen heeft men groote. gekleurde platen van den coloradokever opge hangen en van de schade welke dit insect aan richt. Op deze wijze wil men de schoolkinde ren paraat maken om te helpen in den strijd tegen dezen kever. De leden der jeugdorganisa tie krijgen onderricht in de herkenning en ver nietiging der insecten, en maatregelen zijn ge troffen om uit vliegtuigen poeder te strooien boven de akkers, waar de kevers zijn waargeno men. ATHENE, 2 Aug. (DK.B.) Hedennacht is een passagiersschip in botsing gekomen met een motorschip, dat terugkeerde van het eiland Aeglna, en dat gaheel bezet was met vnaantie- gangers. Het motorschip brak in twee stukken en zonk onmiddellhk. Tot dusverre zijn negen lijken geborgen; dertig personen worden nog vermist. Jaarvergadering R.K. Organisten- en Directeu- renvereeniging. MADRID, 3 Aug. (Havas). Hedennacht om kwart over twaalf begonnen de batterijen der nationalisten een hevig bombardement op de Spaansche hoofdstad uit te voeren. Het schijnt, dat men het centrum der stad als doel uitgekozen heeft. Ut I l JMPPOF ✓F D Cf fPbia 1 Een van de nieuwigheden op de BerlVn- sche radio-tentoonsteUing. Het inwen dige van een ontvangtoestel, geheel gepantserd, waardoor de diverse onder deden volkomen zijn afgedekt TOKIO, 2 Aug. (Havas) Hedenochtend heeft een Chlneesch vliegtuig boven Tient sin gevlogen. De Japansche militaire auto riteiten veronderstellen, dat dit een ‘toe stel is van de luchtmacht van de centrale regeerlng, £p zij verwachten aanvallen uit de lucht op Tientsin. BERLIJN, 2 Aug. (Havas.) De Katholieke Jeugdvereeniging van den Aartsbisschop van Paderborn is ontbonden en haar bezittingen zijn verbeurd verklaard. Deze organisatie, die zich de sportbeoefening, het kampeeren en wandelmar- schen ten doel stelde, zou de wet op de confes- sioneele vereenlglngen hebben overtreden. Uit Tientsin wordt gemeld, dat kolonel SJigeroe, de opvolger van generaal Doihara als leider van den geheimen dienst van het Kwan- toangleger, gedood is tijdens de gevechten te Toengtsjoe. De Minseito en Sejjjoekal-partijen treffen voorbereidingen om gemeenschappelijk een resolutie in het Japansche lagerhuis in te die nen, waarbij zij er bij de regeerlng op aandrin gen een energieke houding aan te nemen jegens China, teneinde te komen tot een fundamen- teele regeling van de Chineesch-Japansche be trekkingen en „een bltfvenden vrede” in het Verre Oosten te verzekeren. In het vervolg zullen pelgrims een persoon lijk paspoort moeten bezitten. Deze maatregel wordt gerechtvaardigd met de nieuwe voor schriften, welke bepalen, dat jonge Dultschers, die dienstplichtig zijn, voorzien moeten zijn van een machtiging van het recruteeringsbureau, al vorens zich naar het buitenland te begeven. Bovendien eischt de contröle op de deviezen, dat in ieder paspoort het bedrag genoteerd wordt aan buiteniandsche deviezen en hotelbons, dat door leder reiziger voor zijn vertrek wordt op genomen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaar s I 2.50 Dagblad uitgegeven door de N-V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geillustreer^Zondagsblad f 0.60 hooger FRANKFORT AAN DE MAIN, 2 Aug. (Reuter). In ’t geheele Westelijke deel van Duitschland worden uitgebreide voorzorgs maatregelen getroffen, om den gevreesden roloradokever, die uit frankrijk dreigt bin nen te dringen, af te weren. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft zich heden per vliegtuig naar Koeling begeven, teneinde aldaar generaal Pai Tsjoeng 81 uit de provincie Kwangsl te ontmoeten. De bijeenkomst dezer beide tegenstanders heeft *^a_ tem doel van gedachten te wisselen over deJP tegenwoordigen toestand, en klaar blijkelijk te trachten een overeenstemming tusschen beiden tot stand te brengen. -vertrekt vanavond naar Schot- eenlge weken zal blijven. zijde wordt verklaard, dat tot een Loearno-conferentie trtober e.k. te Londen niet» bekend is, en dat men berichten dienaan gaande als eenvoudige veronderstellingen beschouwt. In gezaghebbende kringen voegt men hieraan toe, dat er geen verband be staat tusschen de onder handelingen een Westelijk Pact en de uitwisseling De H. Stoel heeft de leekenbroederschap der broeders-Franclscanen van Waldbreitbach (niet te verwarren met de Orde der Franciscanen) gereorganiseerd in de broederschap van de „Priesters en broeders van het H. Kruis”. De broederschap zal dus niet meer als tot dus verre uit uitsluitend leekebroeders bestaan, doch ook een aantal priesters in haar rijen bevatten, cle tot oversten benoemd kunnen worden. Pater Burkhard Wlnzen O.F.M. werd door den H. Vader benoemd tot mlnister-generaal. Een aantal vroegere leden zullen niet in de nieuwe broederschap worden opgenomen. Uit Peiping wordt gemeld, dat de nieuwe plaatselijke overheid aldaar den correspondent van het officieuze Chineesche telegraafagent- schap „Central News" heeft doen arrestee ren. De journalist wordt beschuldigd van com munisme. ABBEVILLE. 2 Aug. (Havas) In een Luna park, ingericht ter gelegenheid van de Jaar markt te Abbeville, Is een plankier ingestort, waardoor talrijke personen gewond werden. Tien menschen verkeeren in emstigen toestand. MANILLA, 2 Aug. (D.N.B.). Tengevolge van den aanhoudenden regenval zijn op de Philip- pjjnen groote overstroortilngen ontstaan. Op Lu zon is een groot deel van den oogst vernield. Vele huizen werden verwoest. Tot dusverre zijn vier dooden geborgen. Men vreest, dat epide mieën zullen uitbreken. In het dal van de rivier Agno in de provincie Pangaslnan zijn talrijke personen verdronken. Dysenterie heeft ruim twintig slachtoffers gemaakt. Geheele plaatsen met duizenden Inwoners zijn van de buiten wereld afgesneden. boodschappen tusschen Londen en Rome, die in wezen betrekking hebben op den toe stand in de Middellandsche Zee. Sommige gewoonlijk vrij goed ingelichte par lementsleden verwerpen echter niet a priori de gedachte aan een binnenkort te houden beraad slaging tusschen Eden en Ciano die zooals gemeld reeds vermoed werd - Red. welke den weg zou kunnen voorbereiden voor een latere gedachtenwisseling tusschen alle Locarno- mogendheden. Sommigen zouden deze bespre kingen -beperkt willen zien tot de vier groote mogendheden, op grond yan de nieuwe positie, die de Belgische regeerlng is gaan innemen. Volgens de „Daily Mail” zou Chamberlain Mussolini verzekerd hebben, dat Engeland een gunstige houding zal aannemen, als op de Vol- kenbondsvergadering in September as. de kwestie van de erkenning der Itallaansche soür vereinltelt in Abesslnië aan de orde mocht ko-\ men. Daartegenover zou Chamberlain gevraagd hebben om af doende garanties in zake Italië's politiek In de Middellandsche Zee. Stojadinowitaj heeft te Loaovats een rede ge houden waarbij hij ook kwam te spreken over het conflict met do. orthodoxe kerk. Het is eer. groote vergissing, aldus Stojadinowitsj, te mee nen, dat het concordaat op welke wijze dan ook schade kan doen aan de orthodoxe Servi sche kerk. Ik sou dit nooit toelaten en het is onmogelijk. De hartstochten van onze politieke vijanden, die zich hebben laten meesleepen door blinden haat jegens mijn regeerlng hebben den tempel Gods tot een politieke arena gemaakt, fit heb gedaan wat ik koo, om de kerk tegen haar LONDEN, 2 Aug. (Reuter) De Itallaansche Ambassadeur te Londen, Grandi. heeft den Britschen minister-president Neville Cham berlain, vanmiddag een eigenhandig schrij ven van Mussolini overhandigd, als antwoord op een brief van Chamberlain aan den Duce. Naar men meent te weten, i% het schrijven van Mussolini in harteiUke bewoordingen gesteld. Enorm zijn de verwoestingen die de herhaalde luchtbombardemeittElT~' op Madrid aanrichten. De Puerta del Sol, het voornaamste stadsplein, is een gezocht doelwit Onbevestigde geruchten spreken nog over de arrestatie van generaal Chripine, leider der militaire organisatie „de onafhankelijke lucht macht”. Deze luchtmacht bestaat uit eenheden, die ter directe beschikking van het centrale cemmandement staan. Verder zou generaal Po- marantsef, directeur van de academie voor de militaire luchtvaart, gearresteerd zijn. Men weet alleen, dat beide generaals sedert langen tijd niet meer gezien zijn. a BERG, 2 Aug. (D.N.B.) Gistcr- ib(j bet station Raspenau in Bo- Mjederentrein in volle vaart tegen (den personentrein gereden. Hter- i 22 personen gewond, waarvan LONDEN. 2 Aug. De Berljjnsche corres pondent van de „Daily Telegraph” meldt, dat in Duitschland een bepaling is bekend gemaakt betreffende inlevering van alle uit jute en soort gelijke vezels vervaardigde zakken In geheel Duitschland. De zakken, die zich bevinden in handen van kooplieden, moeten binnen ’n maand ingeleverd worden bij de officleele Inkoopcentra. Het is verboden dergeltfke zakken te versnijden, te verscheuren of te herstellen, dan wel ze te ge bruiken voordat zjj Ingeleverd worden, voor het bewaren van steenkool, brandhout of cokes. Bij Portsmouth is de groote Engelsche vlootrevue begonnen. Op onze foff ziet men een duikboot, die juist boven komt na een aanval op een oorlogsschip Een overstroomingsramp op de Philippjjnen, gevolgd door epidemieën, maakt talrijke slacht offers. SJANGHAI, 2 Aug. (D.N.B.). Tengevolge van •hrdschokken, die gisteren om kwart voor vijf ën daarna weer om zes uur voorgekomen zijn hi Nanking, Kaifeng, Tientsin en elders, zijn hi Soetsjau ruim vijftig oude huizen ingestort. Ruim twintig personen werden daarbij gedood '<wdt vernomen, dat i^net transport van gestaakt. In dé 22.000 Japansche en luchtvalrtdeskundlgen naar Tientsin vertrokken. De zesde Japansche divi sie houdt zich gereed om naar China te ver trekken, en 130.000 reservisten houden zich be reid voor een eventueels mobilisatie. Duizen den kisten handgranaten zijn naar Formosa gezonden. Voorts zouden de volgende personen in arrest zijn gesteld: Moskwin, prominent lid van de komintern, Tsjemof, commissaris van Land bouw, Nathalls Satz, leidster van het Moskou- sche kindertheater, Aroslef, chef van het ge nootschap voor cultureele betrekkingen met vreemde landen, Fechner, chef der afdeeling Polen, Baltlsche landen en Scandinavië in het commissariaat v. Buiteniandsche Zaken en Lasj- kewitsj, het oude hoofd van de afdeeling Vol kenbond in hetzelfde commissariaat. De Itallaansche minister van Buiteniandsche Zaken. Ciano, heeft vanmorgen den Britschen ambassadeur te Rome, Sir Eric Drummond, ont vangen. In welingelichte kringen verzekert men. dat dit onderhoud, waarom Ciano had verzocht, geen verband houdt met de boodschap, Chamberlain tot den Duce heeft gericht, onderhoud zou slechts ten doel hebben gehad, den Itallaanschen minister in staat te stellen over de gebeurtenissen der laatste dagen van gedachten te wisselen met den vertegenwoordi ger van Groot-Brlttannlë, die teruggekeerd Is uit Weenen, waar hij eenige dagen om persoonlijke redenen heeft doorgebracht. Volgens een officleele mededeellng zullen de drie maanden geleden uit Londen terug geroepen correspondenten der Itallaansche dagbladen In den loop der eerstvolgende da gen hun werkzaamheden In de Engelsche hoofdstad hervatten. TIENTSIN", 2 Augustus (Havas). De contra-revolutionnalre Russen gaan voort met het op vrachtauto's laden van de meubelen en archieven van het Russische consulaat te Tientsin. De Japansche troe pen, die de voormalige Russische concessie bezet hebben, zijn niet tusschenbeide ge komen. BERLIJN, 1 Aug. (Havas). Tijdéns den dienst in de kerk van Dahlem heeft ds. Roehricht ver klaard, dat zich op het oogenblik zestig dominé’s of leden der Belijdeniskerk in hechtenis bevin den. Alleen In de parochie Dahlem. zoo voegde hij hieraan toe, zijn drie van de vier dominé’s gearresteerd, n.l. ds. Niemoeller, ds. Mueller, en ds. Hildebrandt. Men moet zich afvragen, aldus ds. Roehricht, waarheen deze maatregelen zullen leiden. De Belijdeniskerk heeft slechts een wensch: Christus. Hoe kan men veronderstellen dat Christus een gevaar beteekent voor staat of volk? Natuurlijk naar PRIMA KEUKEN MATIGE PRIJZEN Voor de Vastendagen Speciale Menn’s WU aarveeren onze gesoigneerde echotela ook op de vergroote terrassen. Alle kamers met volledig ontbijt Buitenhof Telefeon 117S75 Dea Haag Rotterdamsche rechtbank wil hrslag het Spaansche ma Baurdo niet opheffen. Een groep Japansche politiemannen is in allerijl' naar Toengtsjoe vertrokken. Gemeld wordt, dat vier Japansche politieagenten ge dood zijn tijdens de onderdrukking van de revolte. Het Japansche garnizoen te Tientsin deelt mede, dat een afdeeling Japanners de Chinee sche kazernes te Langfang geheel vernield heeft. Een dertigtal Chlneezen heeft de vlucht ge nomen. Volgens een door het Japansche ministerie van Buiteniandsche Zaken ontvangen rapport zijn ongeveer 90 Japansche en Koreaansche inwoners op 29 Juli gedood door de Chineesche gendarmerie, tijdens de revolte in Toengtsjoe. Van de in het geheel 338 Japanners, waarbij inbegrepen 187 Koreanen. zijn er 50 in geslaagd Jc ontkomen en een toevlucht te vinden in de kazernes van het Japansche garnizoen. De Japansche troepen hebben gisteren in het gebied van Pelyoean, ten Noorden van Peiping, 3200 Chineesche soldaten van de 39e divisie van het 29e leger ontwapend. 3200 ge weren, 250 mitrailleurs en 15 kanonnen werden buitgemaakt. Het Japansche commando heeft medege deeld, dat Tientsin thans gepacificeerd is. In de stad werden 4000 geweren, 100 mitrailleurs, 300.000 patronen en 5 ton handgranaten in be slag genomen. ■De Japansche autoriteiten hebben medege deeld, dat de Chlneezen in den slag bij Nan-j Joen op 28 Juli 2000 dooden hebben verloren. 100 Chlneezen werdeh krijgsgevangen gemaakt en 4 veldkanonnen met twee vliegtuigen vfclïen in handen van de Japansche troepen. Hoe het ongeluk zich precies heeft toegedra gen, staat nog niet vast, aldus verneemt de TeL De machine was even voor halftwee opgestegen van een badplaats, dicht bij Oslo gelegen, waar de luchtvaart-maatschappij een haven heeft en van waaruit des zomers steeds rondvluchten boven de hoofdstad worden gemaakt. Nog nim mer was bij deze passaglersvluchten een onge luk aoorgekomen. Dfflhnachlne, een Amerikaansch Stlnsontoe- stel, ^oog op groote hoogte boven Oslo. Boven de haven gekomen, kwam het vliegtuig naar beneden. Ooggetuigen deelden mede, dat zij X gevoel hadden, dat er iets haperde. Het leek hun toe, dat er iets van het vliegtuig naar om laag viel, dat er uitzag als een vleugel. Op dat oogenblik bespeurden zü een kleine rook kolom en stortte de machine loodrecht neer, waarna twee explosies weerklonken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9