Een tragisch vorstenleven 1 H gezinnen Plaats dan een „Omroeper” voor 80. tPOE„DITALTXia I l Keizer Ferdinand II en het Roomsche ideaal KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 71e jaargang - no. 45 Een intern, godloozen- congrea te Brussel Smadelijke vrede voor de Habsburgers Uitbreiding K.L.M.- diensten Europa* a jammerlijke vertcheard- heid en ellende in den dertig- jarigen oorlog Twee dames beleefden te Stap horst een onaangenaam avontuur Sovjet-Rurland zal vertegenwoor digd worden door dertig gedelegeerden BOUW VAN TINBAGGER- MOLENS NIET FOTOGRAFEEREN OP ZONDAG CLEARING MET DUITSCH LAND 7RAP uAwtGGEWORPLtï ,EIHWE SIGAAR OF SIGARET j UIT Inschakeling van Stand der clearingen per 31 Juli r WOENSDAG 4 AUGUSTUS-1937 L 1 even- en m 1596 volgde hy zyn vader Aartshertog Karei BRANDGEVAAR! In 1736 werd te Keulen een vredescongres ge houden, waarbij de Paus werd vertegenwoordigd door den nuntius Ginettl. Deze onderhandelln- gen leidden echter tot geen beslissing. De sma delijke vernedering der katholieke Habsburgers fiy den vrede van Westfalen In 1648 heeft Fer dinand niet meer beleefd. De edele vorst, die noodgedwongen gedurende vrijwel heel zijn re geerperiode zijn land ten strijde moest lelden, overleed te Weenen op 15 Februari 1637. Te zijner nagedachtenis richtte men een mauso leum op in renaissance-stljl. Zondag een Wat betreft de vraag, of het juist is, dat de Indische Regeering door het vergaan van de „Kantoeng” een verlies heeft geleden van rond vier ton. heeft de directeur van V. en W. in den Volksraad verklaard, dat de aanschafflngs- 1 l ook een speciale film Is opgenomen. Tijdens het congres te Brussel zal een oproep gericht worden tot de jeugd van de geheele wereld, om deel te nemen aan het Internationale jeugdcongres te Moskou in 1938 Niet alleen de radio van Sov- jet-Rusland zal propaganda maken voor het congres te Brussel, maar ook de radiostations van bet roode Spanje. i t 1 - IJsselstein herdacht Dinsdag zijn 25-jarig bestaan, groote brandweerdemonstratie werd gegeven Karinthlè en Kaïn, waar hy volgens de begin selen van den godsdienstvrede van Augsburg (25 September 1555) de oontra-reformatle door voerde. Evenzoo geschiedde in Bohemen en Hon garije, waar Ferdinand resp. In 1617 en 1618 tot konlng werd gekroond, terwyi hy het jaar daarop tot Keizer van Duitschland werd uit geroepen als opvolger van Matthias, die kinder loos was overleden. Intusschen was de gods dienstvrede, waarvan boven sprake was, tot een groote desillusie geworden. Tegenover een Evan gelische Unie, welke de protestantsche vorsten in 1606 hadden gesloten, stichtten de katholie ken In 1600 een Liga, waarvan Kelzer Ferdinand zich aan het hoofd stelde. Na voorafgegane schermutselingen brak de groote worsteling aan, stelllgd, wist men door toedoen van Frankryk welke geheel Europa beroerde en ten slotte be slissend zou zyn voor de machtsverhoudingen niet alleen tusschen keizer en ryksvorsten tot aan de Fransche revolutie, maar meer nog tus schen het katholicisme en protestantisme, waar van de naweeën in het huidige Duitschland na voelbaar zyn. et is natuuriyk ondoeniyk in een beknopt krantenartikel den vollen omvang van desen oorlog te beschrijven of de vele In gewikkelde problemen, welke hiermede ten Bauwste verband hielden, te belichten. Wy sul len ons daarom bepalen tot het weergeven van I enkele feiten, welke van zoo n grooten invloed Stin geweest op de verdere ontwikkeling van ons werelddeel. Deze strijd, welke eerst goed in1 vallen te hebben afgeslagen, wordt hy evenwel in 1632 by Lützen door Oustaaf Adolf verslagen, die echter zelf hierby, evenals de veldheer Pappenheim, sneuvelde. Een tweetal jaren later werd Wallenstein, van ontrouw verdacht, door zyn officieren gedood.' Zyn figuur zou later in 1799 Schiller Insplreeren tot diens befaamde meesterwerk. kosten van de nieuwe .Kantoeng" door de in tusschen ingetreden belangryke stijging der roe- taalpryzen zoomede wegens de extra-kosten, verbonden aan den als eisch gestelden gedeel telijken bouw In Ned.-IndiC, inderdaad op een bedrag kan komen te staan, dat vier ton hooger Is dan de uitgekeerde verzekerlngspenningen. In zake de kwestie van de Inschakeling van de Indische werven by verdere bestelling van baggermolens, wordt geantwoord, dat de G.M.B. aan dit desideratum reeds gevolg geeft. Zoo is onlangs gereed gekomen de emmerbagger .JSeng- kelle", die door de „Werf Conrad" is gebouwd, gedemonteerd naar Indlë is verzonden en ver volgens door de Droogdok Maatschappy „Tan djong Priok" gemonteerd Is. Een overeenkomstige werkwijze is door de G.M.B. gevolgd met betrekking tot den door de werf Conrad voor haar gebouwden „Pring-molen" waarvan momenteel by de Droogdok Maatschap- py „Tandjong Priok" de ponton gemonteerd wordt. ■w yog eenmaal schenen de kansen zich ten gunste van Ferdinand te keeren, toen de Zweedsch-Unlïstlsche legers ijy Nordln- gen totaal werden verslagen, en met de protes tantsche vorsten in 1635 de vrede van Praag tot stand kwam. De hoof) echter, dat Ferdinand In Polen, dat met Zweden een zesjarigen wapen stilstand had gesloten, welke In 1635 ten einde liep, een nieuwen bondgenoot zou krygen, mis lukte door Frankrijks bemoeiingen. Bovendien echter wierp zich Frankryk zelf thans effectief In den stryd, welke laatste periode door het bondgenootschap van Frankryk met de Repu bliek der Vereenlgde Nederlanden geheel samen viel met den elndstryd van onzen tachtig-jarigen oorlog met Spanje. In de Zuldeiyke Nederlanden en Noord-Itallë bestreden Fransche legers de Spaansche Habsburgers, terwyi een Fransch Unlïstlsch leger den Elzas veroverde en plun derend en brandstichtend 't uitgeputte Ryk en het Habsburgsche Oostenrijk binnenviel. Onder den titel ,De reis in het onbekende” vinden we In dit nieuwe nummer een artikel over de narcose en haar geschiedenis. Wat de wetenschap met narcose en anaesthesie weet te bereiken wordt hier duidelijk beschreven ëa fraaie foto's verlevendigen den tekst. Een bezoek aan Fontainebleau is interessant door de prach tige afbeeldingen van de historische plaats. Hen ri de Greeve preekt weer pittig over ware ze- deiyke grootheid en op den Elfprovlnclëntocht wordt Utrecht aangedaan. Sepp Schilller ver haalt van een Japansche Martelarenfilm by illustraties, die het bijzondere onderwerp nog aantrekkelijker maken. Vervolgens is er een met teekenlngen verlucht opstel over de luchthaven van de toekomst, waarvan alle belangstellenden in het vliegverkeer kunnen profiteeren. Daar mee is de veelheid van onderwerpen nog niet uitgeput, want behalve dat de dames in haar Indische werven «*«en rubrieken weer van alles te zien en te lezen krygen, wordt er nog een mooie reportage gegeven van de pottenbakkerskunst te Tegelen. Het spreekt vanzelf, dat onder het actueele nieuws de Jamboree op den voorgrond komt en dit geschiedt door middel van mooie foto’s. Ook nu weer pryken tusschen dit spel van zwart en wit twee prenten In vrooiyke kleuren. De roman van F. H. Achemfann JJe God zoeker", vertaald door H. B. van der Bande, vindt na een heele reeks van pakkende en be langrijke gebeurtenissen een waardig slot. De keuze van dit boeiende en leerzame verhaal heeft wel aangetoond, dat de K. L by alle moderne vervolmaking haar oude degelijkheid niet heeft verloren. Ook de nieuwe roman van Ernst von Hlltl „Giftgas" biykt weer aoo*n ster ke vertelling, doortrokken van goede Ideeën, te zyn. De korte verhalen zullfp op hun wijs al niet minder voldoen. Paul van Hoensbroek ver haalt van Het testament van Katlnka's vader; Carla Friso heeft een aardige zomervertelling De Ober en A. Simmons teekent De Schakel met het verleden. Naast de interwasante Mlcrofonla treffen we in de Narrenkap aardige vertellingen tusschen een overvloed van humor aan. En Okki onthaalt de jeugd op haar liefsten kost zoodat met de KI. van deze week weer bet geheele gezin in zyn schik aal zyn. Z, K. H. Prins Chlchibu van Japan ver laat met zijn echtgenoote het Vredes paleis te Dien Haag, waar Hij Dinsdag een bezoek bracht Het tweede gedeelte van de overspan ning der nieuwe brug over de Oude Maas bij Dordrecht is Dinsdag op de pijlers geplaatst Een overzicht van het werk zyde tegen Ferdinand had gekozen. Frankryk. waar kardinaal Richelieu zyn onge- kenden Invloed deed gelden, verleende den te genstanders van Ferdinand flnancieelen steun. De keizeriyke llglstische veldheeren Wallen stein en Tilly wisten echter den Deenschen Konlng na eenlge gewonnen veldslagen in 1629 tot den vrede van Lübeck te dwingen. Het be faamde.-Restltutle-edlct, waarby de teruggave der kerlceiyke goederen werd geClscht, bracht de protestantsche Unie tot nieuwen tegenstand, waarvan Richelieu handig gebruik wist te ma ken om zich In de Duitsche zaken te mengen. Na eerst op den Ryksdag te Regensburg In 1630 de afzetting van Wallenstein te hebben bewerk- de wereldjamboree te Vogelenzang, waar hij door eenlge hoofdverkenners werd rondgeleid te verkrygen, dat konlng Oustaaf Adolf van Zweden de zyde der protestantsche Unie koos. Met zyn modern uitgerust leger rukte deze zege vierend op, versloeg het Llga-leger, waarby Tilly doodeiyk werd verwond, bezette München en bedreigde alzoo de Habsburgsche erflanden. In uitersten nood verzocht Ferdinand Paus Urba- nus Vin om meer flnancieelen sjeun en het proclameeren van den godsdienstoorlog. De Paus, werk op het congres verrichten? voor welk doel die hiertoe niet was te bewegen, wendde even wel middels den Nuntius te Parys zyn Invloed aan om Frankrijks deelname asm den stryd te voorkomen, echter zonder eenlg resultaat. Door den nood gedwongen, doet Ferdinand daarop weder een beroep op Wallenstein, die onder voor den keizer vernederende voorwaarden opnieuw het opperbevel aanvaardt. Na de eerste aan- Algemeens clearingrekening. 1. Stortingen ia Nederland 169 946300, waarvan bestemd voer: A) achterstallige vorderingen ƒ1306.900, B» Rentedlenst Dawes- en Youngleening en Stlll- halte, rentetransfer ƒ6315300, O vrije reke ning Relchsbank ƒ7369300. D) nieuwe onder /ie clearing vallende vorderingen 156333.400. 3. Stortingen in Duitschland (nieuwe vorde ringen) (inclusief saldo 1935 ad ƒ34 988 000) 160.720.7QO. 3. Uitlatingen in Nederland op nieuwe vor deringen (ld) ƒ148 486900. Laatst uitbetaalde nummers van storting tegen guldensvorderingen447325, tegen Relcha- markvorderingen: 42697/26116. Speciale verrekeningStortingen in Neder land tegen afgegeven relscheques (Inclusief saldo 1936 ad 565.700) ƒ3.407500. Uitbetalin gen in Nederland 1.438.100. Overgebracht naar algemeene rekening (1) 462300. Nog beschik baar ƒ606900. -J—it jaar is bet driehonderd jaar geleden, I T dat een der meest merkwaardige en tra- gieehe na-ssiddeleewwaehe figuren, Kei ser Ferdinand II van Duitaehiand, IRdens den Europeeechen godsdienst oorlog op 58-jarigen leeftijd te Weenen overleed. Van zUn moeder Maria van Beieren en de Paters Jezuïeten te Ingolstadt genoot hy een degelijke katholieke opvoeding. Heel zyn verder leven was hy de groote strijder en voorvechter van het herstel van den katholieken eeredienst, waarby hem de bitterste ontgoochelingen niet stjn besnaard Zooals de K.IA. weet te berichten, zal het uitvoerend comité van de godloozen-lnternatio- nale haar volgende Internationale conferentie te Brussel houdèn. Naar tot op heden bekend is, heeft de centrale raad van de godloosenbewe- ging 100.000 roebel voor de organisatie van dit congres beschikbaar gesteld. Sovjet-Rusland zal vertegenwoordigd worden door dertig gedele geerden. allen ambtenaren van het departement van buitenlandse!» zaken van Moskou Deze gedelegeerden moeten vooral propagandistisch Men meldt uit Nymegen aan de N.R.O.: Twee Nymeegsche dames hebben in de Overyselsche gemeente Staphorst zeer onaangename ervaring opgedaan. De dames maakten een autotocht en kwamen daarby ook door Staphorst, juist toen de kerk uitging. De schild erachtige kleedy der kerk gangers vonden zy zóó aardig, dat. sy besloten een foto te maken. Fotografeeren op Zondag schynt de Staphorster bevolking echter een ongehoord schandaal te vinden, althans belde dames, van wie de oudste 50 jaar is, werden plotseling door een aantal mannen gegrepen en in een sloot langs den weg geworpen. Ge lukkig was het water niet al te diep en konden de dames, zU het geheel betnodderd, op den kant komen. zy reden naar Meppel, om daar aangifte te doen by de politie, die hen weer naar den rijks- veldwachter te Staphorst verwees. Deze heeft thans de zaak iiy onderzoek, dat echter zeer wordt bemoeliykt door het feit, dat geen signa lement van de daders kan worden gegeven en de bevolking een groote zwijgzaamheid aan den dag legt. Mogeiyk echter, dat aan de hand van dé foto, die inmiddels reeds is ontwikkeld, de daders kunnen worden aangewezen. Intusschen moge het bovenstaande een waar schuwing zyn voor toeristen, om te Staphorst op hun tellen te passen. 1618 inzette, is bekend gebleven als de dertig jarige oorlog. Nimmer in de geschiedenis heeft een vorst onder moeliyker omstandigheden het bewind aanvaard dan Keizer Ferdinand. Behal ve door de katholieke Liga werd hy o.m. gesteund door Georg II van Saksen en den Konlng van Spanje, welk land (behoudens onderbreking ty- dens het twaalfjarig bestand) in den Nederland- schen vrijheidsoorlog was gewikkeld, terwyi ook Paus Paulus V aan Ferdinand flnancieelen steun verleende. Tegenover hen stelde de protestant sche Unie zich op, aan welker hoofd zich had gesteld Frederlk V van der Pfaltz, bekend als .De Winterkoning”, een neef van onzen Prins Maurlts en gehuwd met een dochter van En- gelands Konlng Jacob I. De Unie werd gesteund door de Fransche Hugenoten. Konlng Jacob I hield zich aanvankeiyk, in verband met han gende verlovlngsplannen van den Engelschen kroonprins met een Spaansche prinses, afzy- dig. De oorlog zette voor de keizeriyke en llgls- tlsche legers onder leiding van graaf van Tilly gunstig in. De Winterkoning werd op den Wit ten Berg by Praag verslagen en verbannen, waarna de opstandelingen duchtig werden ge straft en het katholicisme in Bohemen werd her steld, terwyi ook In West-Duitschland de pro testantsche strydkracht werd gebroken. Een oogenbllk scheen keizer Ferdinand te hebben gezegevierd, zoo niet graaf van Mansfeld met gelden van in beslag genomen kloostergoederen 'n nieuw leger op de been had weten te brengen en de markgraaf van Baden en de hertog van Brunswyk diens zyde kozen. Ten slotte mengde ook Konlng Christiaan IV van Denemarken zich in den stryd, daartoe aangespoord door de Re publiek der Vereenlgde Nederlanden en den Konlng van Engeland, die mede door de bo vengenoemde doch inmiddels te niet gedane verlovlngsplannen ten gevolge van het in 1625 op in de Habsburger erflanden Stiermarken, te Den Haag gesloten drievoudig verbond, de Het Vrijwillig Brandweercorps van ter gelegenheid waarvan een Zooals bekend is, werd de Blauwe Donau- express tot nog toe tweemaal daags tot Wee nen uitgevoerd en eenmaal daags naar Boeda pest. De reden hiervan was, dat de Tsjechische Luchtverkeersmaatschappy C. L. S., met welke de K. L. M. op dezen dienst samenwerkt, van de Hongaarsche regeering geen toestemming ver kreeg om naar Boedapest te vliegen. Zoodoende kon de Blauwe Donau-express alleen door de K. L. M. tot Boedapest gevlogen worden, terwijl de Tsjechische vliegtuigen niet verder dan Wee nen gingen. Thans zyn de Tsjechen en de Hongai wel tot een vergelijk gekomen, zoodav de eerste Douglas DO 3 van de O. L. van Amsterdam naar Boedapest is vertrokken. De Blauwe Donau-express vertrekt nu tweemaal daags van Amsterdam/Rotterdam via Praag en Weenen naar Boedapest en terug. De ochtenddienst verlaat Schiphol te half ne gen, de middagdlenst om 1 uur, terwyi men te Boedapest resp. om 14.25 en 18.35 uur aankomt. De luchtverbinding naar Texel, die de K LM. per 1 Juli j.l. geopend heeft, verheugt zich nog steeds in een zeer groote belangstelling. Begon nen werd met een tweemaal dageiykschen dienst van Schiphol naar Texel v.v„ met uitzondering van den Zondag, doch reeds dadelyk bleek, dat deze dienst niet kon voorzien in de groote vraag. Reeds den eersten Zaterdag dat gevlogen werd, moesten ex tra-diensten worden ingelegd en vloog men vyfmaal heen en terug- D*11 tweeden Zaterdag werden zes diensten naar Texel onderhouden en den vierden Zaterdag vlogen de K. L. M.-toestellen, waaronder zelfs een Fokker F 8, plaats biedende asm 13 passa giers, zevenmaal naar en van Texel. Ten einde in de gebleken behoefte te voor zien, is de K. L. M. thans definitief overgegaan tot uitbreiding van de gewone dienstregeling. Met ingang van 6 Augustus sullen dagelijks drie diensten naar Texel en vandaar naar Schiphol worden onderhouden, terwyi des Zondags twee diensten en des Zaterdags zes diensten gevlogen zullen worden. F Een boerenwagen vol Hongaarsche vroolijkheid. Een interessante detail-foto van de demonstraties, die Dinsdag door de Hongaarsche padvinders in de Arena z? FOTOREPORTAGE

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 4