De toenadering wint veld I DE VERMEENDE SPLIJTZWAM De Wereldjamboree Welpendag op de Jamboree VRIENDEN MAKEN I at**, 4 STRANDJUTTERS AAN HET WERK 1 M t WOENSDAG <4 AUGUSTUS 1937 Opvoeding tot vrede Gong den chief scout Aanvulling der opvoeding Genoeglijk Kampvuren Tomaten naar België Fraaie demonstratie-nummers van Fietser omgekomen Prins Otto von Habsburg MINISTER SLOTEMAKER Int. R.K. Esperantisten congres Ontvangsten der NJS. St. Homobonus li Groenten- en fruitcentrale ,41 i De Leipziger Najaars- Messe Na de ramp van de Flamingo Het nieuwe hoofdgebouw komt te Rotterdam Opening van het Congres te ’s-Gravenhage Wat de collectieve Nederlandsche tentoonstelling zal omvatten me tw Indische en Curagaosche pad vinders by de Koningin Overal, waar jongens uit verschil lende landen bijeen zijn, slui ten zy kameraadschap Kortsluiting in de kajuit of ontploffing van gassen? .2 vallenden paal getroffen Door een Definitieve cyfers over April 1937 De Belgische Boerenbond wil een in voerverbod de Hongaren en de Polen Groote party cellulose van gezonken boot gestolen I van O op (Van onzen specialen verslaggever) Kunsten een gemeentepolitie in in het or- V.. I j De rivierpolitie te Rotterdam heeft dezer dagen vijf mannen aangehouden, die een partij van 3000 Kg. cellulose van het on langs in de Maas gezonken motorschip Al pine 5 aan derf Sluisjesdyk hadden opge vischt en verhandeld. Tegen het vijftal is proces-verbaal opgemaakt. P. Heilker, voorzitter van de Int. Unie van R.K. Esperantisten Een buitengewone ledenvergadering van de Coöperatieve Inkoopvereenlging der R. K. Manufacturiers St. Homobonus heeft be sloten, het nieuwe hoofdgebouw der Coöpe ratie in Rotterdam te vestigen. vergadering zijn de belde bestaande vestiging BS 411- ke- der de- 00» in de sub-kampen neemt de onderlinge toe nadering genoeglijke vormen aan. De Hollanders «Dn daar bij een vorige Jamboree mee begonnen. Zij noodlgen de vertegenwoordigers van alle andere nationale contingenten ’s middags op de thee. In wijden kring scharen zij zich rond het vuur tusschen alle anderen in De andere landen doen het nu ook. Vrijdag komen alle redacteuren van Scout- bladen bijeen In het Poolsche kamp. Wat men op dezen mooien zonnlgen morgen --r V»—vjAliviav ,7Iel*den Keest van vriendschap. Polen en ontmoeten Jótotoestel bezig zijn. >p de aanplakborden Kmet Hollandsche ver- Irijpen de Schotten weer beurt weer uitgelegd krU- Indische gedeelte op monstratie, welke op Generaal Barela is tot eere-burger van Cadiz benoemd. Een delegatie overhan digde den generaal den benoemingsbrief tr- •s- •9 ven- daag van Da naai raag ne- n te omt LM. nog gon- ens* rtng dat oote cellulose mannen waren op w Na afloop vSn deze officieels receptie vertrok ken de deelnemers aan het congres per autobus naar Vogelenzang, ten einde een bezoek te bren gen aan het Jamboree-terreln, met welke excur sie deze dag besloten werd. nau- Wee- eda- Ische relke n de ver ende de rwljl Vee- ■n- ide de ren Si borst- zlekenhuis, over- 1 op wa lgen legd Den laar -dag selfs ssa- □or- aan ling, drie jhol wee gen En tenslotte hun indruk van Holland: bloemen en koelen. Koeien kwamen ben wekken in hun tenten. En om de koeien voerden zy hun laatsten rondedans uit in drie groote, wijde cirkels, die de eenheid van alle padvinders der wereld ver- symbollseerden. De Hongaarsche padvinders op de tribune werden enthousiast. „Polska, Polska. Polska" spreekkoorden zij En alles deed mee. De hooge kraaltjes van de welpen óók. En dan vanavond weer kampvuur. er- Jef in- tar *-1 Men acht het mogelijk, dat door kortslui ting brand in de kajuit is ontstaan of wel, dat zich in de gesloten kajuit gassen be vonden, die door een onvoorzichtlgen rooker tot ontploffing zijn gebracht. (De brand, die naar het schijnt achter in het vliegtuig ontstaan is, zou door een onvoorzichtlgen rooker in hét toilet kunnen zijn veroorzaakt) Verder wordt gemeld, dat geneesheeren, die de lijken hebben onderzocht, tot de bevinding kwamen, dat de longen der slachtoffers waren verbrand, gelijk bjj slachtoffers van mijngas ontploffingen. In de plannen: vestiging te Amsterdam aan den Haarlemmerweg of.te Rotterdam aan den Sta tenweg, uitvoerig toegelicht. Na een langdurige gedachtenwisseling werd het pleit met 12080 stemmen ten gunste van Rotterdam beslecht. Zij oogsten ook dank en toejuiching. De Polen besluiten de rjj met enkele herin neringen aan de verschillende jamborees. Waar het nat was, sloegen zij bruggen op. Waar het heet was heschen zij een vuurrooden zonnebal. Zy herinnerden aan de eerste zweef- vluchtdemonstraties. En aan de vele vreemde gerechten, die zy in Hongarije te slikken kregen. liefde voor het vaderland. In dien geest zal de regeerlng gaarne ook de Esperantisten-bewe ging steunen. Pater J. Dito O.P. hield ten slotte een rede over „Radio en Esperanto". n nu is het weer de directeur-generaal M van Mln. Slotemaker de Bruine s de- partement. Prof. Mr. Dr. O. A. van Poelje, bovendien voorzitter van de Neder landsche Jeugdherberg-Centrale, die weer een verbazing- en ergerniswekkend» splijt zwam meent te hebben ontdekt. Ter gele genheid van het eerste lustrum der Haag- sche jeugdherberg heeft deze hoofdambte naar, die toch niet geheel onbekend kan zijn met de wettelijke regeling van het Bijzonder Onderwijs en de beginselen, die daaraan evenals aan heel de Nederlandsche jeugd organisatie ten grondslag liggen, zich zeer schamper uitgelaten over de opening van een christelijke jeugdherberg te Noordwljk. HU zelde os.: De Belgische Boerenbond verzoekt, naar het landelsblad meldt, den minister van Landbouw, ci hetzij den tomaten-invoer uit Nederland Udeljjk te verbieden, hetzy het Invoerrecht van 2 francs (pijn, ƒ5.60) te verlengen tot 16 Augustus. Tevens wordt .verzocht, een onderzoek in te tellen naar de kwestie van overschrijding der an Nederland toegestane invoercontingenten oor tuinbouwproducten en naar de eventueele venschelijkheid van een verscherpt toezichjt aan ie grens. Betoogd wordt, dat de tomaten-invoer uit Nederland geheel overbodig is en de Belgische ■rUzen beneden de productiekosten drukt, het- een wordt toegeschreven aan den Nederland- chen tuinbouwsteun. De correspondent van de N. R. C. te Brussel meldt: Naar verluidt, zou de bestuurder van de Fla mingo, toen hU Brussel verliet, bericht hebben gekregen dat er tusschen 700 en 3000 meter hoogte onweerswolken dreven. HU vloog dan ook zeer laag, hetgeen het feit zou verklaren, dat verscheidene getuigen, die het vliegtuig tusschen Brussel en Halle zagen, den tndruk onden hebben, dat er iets haperde. Uit het teruggevonden barogram van de Fla mingo blijkt trouwens, dat het vliegtuig op normale wijze tot 500 meter is gestegen en dit zonder moeite met de motoren geschied is. Andere getuigen beweren, dat, toen de Fla mingo boven de kerk van Halle vloog, ek een dikke rookwolk en vlammen uit het toestel sloegen. Hoe dan ook. vast staat dat een pas sagier een ruit heeft ingeslagen, terwül een ander een veiligheidsdeur indrukte. Het Indisch contingent en de contingenten Curacao en Saba van de wereldjamboree zullen zich 10 Augustus as. per autobus naar Het Loo begeven, waar zy door H. M. de Koningin zullen worden ontvangen en waar den padvinders op het paleis een lunch wordt aangeboden. De contingenten zullen voor de Koningin het leren van de groote de- Augustus gegeven wordt. De tweede dag van het congres werd Ingezet met een H. Mis, opgedragen door den Italiaan- schen kanunnik Rotondo uit Bart De predikatie in Esperanto werd gehouden door den weleerw. heer OudendUk uit Dordrecht naar aanleiding van flen tekst uit Paulus Ef. 617: „Het zwaard van den geest, dat is het woord Gods”. Te 10 uur werd de eerste werkvergadering ge opend onder leiding van den congresvoorzitter, den heer P. Heilker. In deze vergadering hield pastoor Eras uit Vught, geestelijk adviseur van „Nederlands Ka- tollko”, een rede over het onderwerp: „De ka tholiek in het openbare leven”. De Inleider ver dedigde de volgende stellingen: h Iedere katholiek, dus ook de leek, is in het openbare leven geroepen tot apostolaat. HU heeft den plicht, het Evangelie te prediken, de leer van Christus. En het diepere motief voor dezen plicht vinden wij ta de natuur van de gemaakt, die merkwaardig genoeg zijn nog even weer te geven „Dit gebouw staat echter slechts open voor hen, die tot een bepaalde groep van ons volk behooren. Het is het begin van een ontwikkeling, die een einde wil maken aan de jeugdherberg, welke open staat voor bet geheele volk. „Ik zie. Indien op deze wijze wordt voort gegaan, den tjjd komen, dat wy voor drie bruggen over den Moerdijk zullen moeten zorgen, opdat het Nederlandsche 'volk, ge scheiden naar richting en overtuiging, daar over kan trekken en zoodoende den vreem deling kan toonen. hoe verdeeld ons volk is. „Diepe eerbied voor de tegenstellingen en erkenning van de scheidingen, die er zijn, vinden ten slotte hun grens. Wij pleiten voor eenheid en keeren ons tegen alles wat splitst, omdat wij op grond van cijfers we ten. dat* het jeugdherbergwezen, gelijk dil thans tot stand is gebracht, slechts bestaan kan, wanneer de jeugdherberg neutraal Is, zooals de natuur neutraal is. „Deze neutraliteit beteekent niet, dat ie mand iets behoeft te verbergen, of dat men niet volledig naar zijn overtuiging kan le ven. Het leven in de jeugdherberg wordt gedragen door volstrekten eerbied tegen over elkaar en voor eikaars levensopvatting." In een schrlftelljke toelichting tot het inter view heeft Baden Powell enkele opmerkingen i om ze voor een boerenwagen uit, waar een dankgave voor den heer van het land in ligt. Een zigeu- nerband vergezelt hen naaf de hoofd-tribune, waar de oogstgave aan den Prins van Habsburg wordt overhandigd. Daarom verheugt het mjj zeer, dat de Car- negle-trust te Den Haag mij den Wateler-vre- desprijs Ijeeft willen schenken. Ik zie daaruit, dat ook de bevoegde jury buiten onze bewe ging een belangrijken vredesfactor in de pad vinderij ziet. Overal is dan toenadering merkbaar Gisteren zagen wij een Hollandsche akeela zitten tusschen een Amerikaanschen hopman en een Franschen voortrekker, wien zjj eenlge ele mentaire begrippen over het Nederlandsche padvlndersjargon probeerde by te brengen. „Akeela, wal doen ons best.” zei de Ameri kaan. De Franschman keek geïnteresseerd naar het geweld, dat zijn Amerikaansche broeder zijn lippen en zijn tong aandeed. De akeela lachte. Een eind verder zagen wij een Zwitser met een Oostenrijker die menschen kunnen niet zonder fleurigheid in hun uniform gearmd met een paar verkenners uit de lage landen in de Beckslaan loopen en een pret, dat ze had den! Omdat ze eikaars liederen niet konden verstaan. En nog meer pret, toen zij een stel Polen tegenkwamen, van wie zjj nog veel minder begrepen, doch die broederlijk meetrokken in de richting van hét station, hun lange mantels achter zich aan zwierend. Bulten op het grasveld waren vanmorgen twee vertegenwoordigers van de koningin der aarde zich aan het verbroederen. Een Zwitser was bezig het Wilhelmus te leeren spelen op een berg- fluit. Het Indische contingent heeft tijdens het be zoek van den chief-scout aan het kamp, een groote koperen gong aafi Lord Baden Powell aangeboden, welke als etensgong in Gtlwellpark, het internationale trainingscentrum in Enge land, zal worden gebruikt. De buitenlandsche padvinders kijken nét zoo Hebailgelnd naar alles, wat in hun oogen Hol land versymboliseert. Op zij van de perskamer, achter het marktplein, stond gisteren nog een enorme stapel klompen, in trossen van zes paren aan elkaar gebonden. Een voor een ver dwenen die trassen, werden zij naar een win keltje gesleept. Af en toe kwam er een Ameri kaan of een Schot even „achter” om te passen. En nu is de voorraad bijna opHup, daar gaat weer een tros maat 45 Intusschen beginnen de demonstraties weer. De Belgen zijn nu het eerst aan het woord. Ztj geven het sppl van den Vos Relnaerde. Een vijftigtal jongens treedt daarbij gecostumeerd op, als vertolkers van de hoofdrollen en een groot aantal figuranten secondeeren hen. Een andere Belgische groep, jongens in niets anders dan h wit broekje, toont daarna haar gymnas tische vaardigheden in verschillende, door mu ziek begeleide rhythmische bewegingen, die een fraalen, golvenden, alsmaar bewegenden totaal-Indruk geven. ,het kMmp °veral opmerkt Hollanders kijken bij de weer Schotten, die met een Samen gaan ze lezen, wat/ staat, Poolsche woordei taling er achter. DitJ* niet, die dat op hun 1 gen. Pratend trekken de vier verder. De minister van Justitie, mr. Gosellng, sprak de congressisten eveneens toe. Aan zijn ambtgenoot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zou spr. den wensch, dat Esperanto een facultatief leervak aal worden, overbrengen. Door het bindmiddel Van de taal kunnen de Esperantisten meewerken tot het vestigen van gerechtigheid en liefde om te komen tot een betere samenleving. In het streven naar internationale samen werking zal men nooit moeten zien het streven naar een supematlonale gemeenschap, maai het samen werken van menschen met een geaoode Elders zien we een dikken Australiër heel ge noeglijk zijn beenen wasschen, keuvelend met een tengeren Syriër, die vol respect toekjjkt. Een kleine Egyptenaar met de bekoorlijke fez en zijn nog bekooriyker glimlach wandelt met een Amerikaan. Samen met een troep Hollanders gaan zy kyken by de Javanen, die nog met hun pendoppo bezig zyn en hebben volle be wondering voor dat werk van bladeren, bam boe. riet en matten. Daar ginds by de fourage-tent zien wy aller lei jongens by een. Het zyn de fourageurs van iedere groep. Een Zweed en een Lithauer dragen allebei hetzelfde pak grutterswaren. In de warme zon zeggen zy weinig tegen elkaar en toch zyn zy vrienden. Werkeiyk B. P. heeft den spyker op den kop geslagen. De def. ontvangsten over April 1937 gaan met een bedrag van 8.239.487M. rond ƒ480.000 uit boven de geschatte, terwijl zy ƒ21.354.10 hooger zyn dan de definitieve over April 1936. Oogenschyniyk lykt dit niet gunstig, doch, de verschillende baten beschouwende, komen we tot de slotsom, dat zy bevredigend mogen wor den geacht, De reizigersontvangsten bleven met een to taal van 3 996 386.22. een bedrag van 413.000 beneden die van April 1936. waarby wc echter in aanmerking moeten nemen dat Paschen vorig jaar in April viel en dit jaar in Maart. Dit verklaart den grooten achterstand. Dat, niettegenstaande dit groote nadeelig verschil, de totale Inkomsten toch die van Al>ril 1936 over treffen, is te danken aan de aanmerkeiyk groo- tere inkomsten uit het goederenvervoer, die ƒ3.683.351.76 bedroegen legen ƒ3.223 014 30 in April 1936, hetgeen een voordeellg verschil op leverde van ƒ460.337.56. Het totale voordeellg verschil zou dus rond 47.000 hebben bedragen, ware het n!et, dat de baten „Bagage”, „Ptxst” en „Diversen” alle een eenlgszlns lager bedrag opleverden. Daar- /entegen was de post ..Levende dieren” 10.000 hooger. In aanmerking nemende de factoren, die ditmaal de vergeiyking beïnvloedden, kun nen de ontvangsten tot tevredenheid stemmen. De totale inkomsten over de eerste vier maanden 1937 bedragen ƒ31944.152 04 tegen ƒ30 500 264 38 in 1936. zoodat er een voordeellg verschil is van ƒ1443 807.86. De ontvangsten per dagkilozneter waren ƒ78.08 tegen ƒ73.47 in April 1936. Zooals reeds is medegedeeld, wordt van 29 Augustus tot 2 September in het ,JUng-Mess- haus” te Leipelg een collectieve Nederlandsche tentoonstelling gehouden, waarvan de voorbe reiding in handen is van de afdeellng „Econo mische voorlichting” van het Departement van Economische Zaken. Nader wordt vernomen, dat deze Inzending nyverheidsproducten, agra rische en koloniale voortbrengselen zal om- vatten, terwijl zy tevens een propagandistische Fruitoentrala. inds onder druk van omstandigheden, zoowel binnen als bulten onze lands- grenzen, t nationale saamhoorighelds-, het nationale eenheidsbesef in ons volk sterk verlevendigde, zijn er tal van spiyt- zwam-aoekers opgestaan, die de nationale eenheidsgedachte meenden te dienen door op zooveel mogeiyk bestaande tegenstellin gen te wijzen, natuuriyk met de bedoeling, dat deze tegenstellingen zouden worden op geruimd, en niet zouden worden verscherpt. Dat hun yver soms juist het tegendeel tot gevolg had van wat zy beoogden moet ge weten worden aan het feit, dat zy soms prachtige champignons voor giftige spiyt- zwammen aanzagen. Het nationale een heidsbesef en saamhoorigheldsgevoel verdie nen Inderdaad bevorderd en verdiept te worden, maar men mag dat niet doen ten koste van niet te dezer zake doende begin selen Wie ons volk als een pudding met een zoo dikke nationale oranjesaus 'zou willen overgieten, dat men niet meer kan zien wat er werkeiyk in zit, dient meer den schyn dan de werkeiykheid. wy moeten niet alleen maar nationaal doen, maar werkeiyk na tionaal zyn, en binnen de nationale een heid van ons volk mogen en moeten ver schillen en nuances biyven bestaan, welke wortelen in de historie en de beginselen der verschillende tjevolklngsgroepen en aan die nationale eenheid niet in het minst afbreuk doen. In andere landen mogen de politieke en cultureele keukenmeesters werken met een alles bedekkende en alles eender kleu mende bedriegiyke saus, ons volk heeft God dank nog te veel goeden smaak om zich tot een weinig appetijtelijk éénsc^otelgerecht te laten maken. Onder het mom van bevorde ring der nationale eenheid hebben de by de verkiezingen verslagen liberalen getracht de stembusuitspraak van ons volk uit te leg gen als een votum voor een zoo breede ba- sis-regeering, dat het positief Christeiyt karakter van ons volk in de vryzlnnlgheid zou verdwynen, maar hun streven is met gelukt. De Chrlsteiyke partijen werden toen uitgemaakt voor nationale-spiytzwamkwee- kers; het heeft haar niet gedeerd, zy waren meer en erger gewend. strekking zal hebben tot bevordering ‘van het vreemdelingen- en goederenverkeer. Op grond van een overeenkomst tusschen Duitschland en Nederland zal het ook. dezen keer in vele gevallen moyelUk zyn. tot een zeker percentage byzondere jaarbeurscontin genten te verkrijgen voor den Invoer in Ne derland van gecontlngenteerde goederen, wel ke men voornemens is op de Leipeiger Messe te koopen. By vroegere gelegenheden heeft de re geling zeer bevredigend gewerkt. Ter nadere bespreking en voor het indienen van aanvra gen kunnen gegadigden zich tydens den duur van de Najaars-Messe wenden tot het Messamt in Leipzig C 1. Markt 4. Voor de reis naar Leipzig en terug zijn we derom gunstige bepalingen van kracht. Een jaar geleden waren er in totaal 5148 binnen- en buitenlandsche deelnemers. Volgens de tot nu toe bekende gegeven zal het cyfer ditmaal tenminste 5500 bedragen. Prins Otto komt voor de Hongaren. En de Hongaren komen naar hem. zy hebben Wt hun schoone vaderland enkele honderden oude costumes, echte volksdrachten, mee ge bracht en betreden nu in deze kleurige kleedy de arena, zy beelden een dankfeest voor den oogst uit. De jongens en de meisjef door de microfoon wordt uitdrukkeiyk verzekerd, dat dit geen echte meisjes zyn, doch gewone pad- Ttader» de jongens en de meisjes trekken De minister van Economische Zaken heeft den heer H. O. Ruhe te Amsterdam op zyn verzoek ontslag verleend als Md van het be stuur van de Nedertandeche Groenten- en H. Kerk als het mystieke Lichaam van Chris tus. J 2. Het hoogste doel van dit apostolaat is dfe propaganda vóór en de grondvesting van de heerschappy van Christus niet slechts by Individu en huisgezin maar boven alles in de menschcelyke samenleving. 3. Die heerschappy van Christus wordt ge- vestigd in het maatschappeiyke leven: a. door onze katholieke cultureele actie, die de christeiyke opvoeding en ontwikkeling mogeiyk maakt en bevestigt; b. door onze katholieke sociale actie, die onzen arbek^ veredelt om hoogeremotieven en wel begrepen broederliefde; c. * door onze katholieke politieke actie, welke tot taak heeft, de aardsche welvaart van het geheele menschdom te bevorderen op een wyze, die een voorbereiding is voor zyn eeuwigheids- bestemmlng. 4. Wy behooren als hoog Ideaal te hebben: Christus en, de stichting van Zyn Ryk in alle klassen en standen van de menscheiyke samen leving. De inleider wees er met nadruk op, dat deze katholieke belangen feitelyk slechts kunnen be reikt worden, wanneer de katholieken op elk terrein een eenheid vormen. De voorzitter resumeerde deze rede met te zeggen, dat van de beleving van het katholicisme in het openbare leven het welzyn der mensch- heid afhankeiyk is. Aan de besprekingen na afloop van de voor dracht werd os. deelgenomen door den heer Peter Golobié uit Joego-Slavïë, die wees óp de noodzakelijkheid der persoonlyke beleving van het katholicisme. De heer Duffard (Frankryk) verwees naar aanleiding van de inleiding naar het Neder landsche devies: „Ik zal handhaven". Inderdaad moge dit devies in Nederland van toepassing zyn, in andere landen gaat het niet zoozeer om handhaving dan wel om verovering. In de vergadering werd mededeeling gedaan van het Ingekomen antwoord van H. M. de Ko ningin op een hulde-telegram, Maandag door het congresbestuur verzonden. Nadat om twee uur bezichtigd was het Haag- sche Gemeentemuseum, volgde om 3 uur de of- ficieele ontvangst der congressisten ten stad- huize, door den burgemeester, mr. 8. J. R. de Monchy, namens het^gemeentebestuur van 's-Gravenhage. Tydens deze bedryven heeft Baden Powell de eeretiibune weer verlaten, zyn plaats wordt Ingenomen door Prins Otto van Habsburg, die tevoren incognito het Oostenrüksche en Hon- Saarsche kamp Inspecteerde. De Prins is in een «ober grys colbert gekleed. Men herkent on- inlddeliyk zyn hooge gestalte en zyn breed ge acht met die donkere krullende haren en het kleine snorretje. Op de Jamboree Dinsdagmiddag w- y elpendag. Meer dan tweeduizend kleine jochies in nun donkergroene truien en manchester-broekjes kyken hun oogen uit naar al die be- dryvigheld van hun groote broers uit de heele wereld. Zingend trekken zy onder de veilige hoede van hun akeela's in groepen langs de subkampen. En zy wyzen elkaar de kenmerken van de buitenlandsche ver kenners. De Polen met hun lange mantels die zyn fyn, joh! En die Syriërs met hun brandweerhelmen. Hun hart klopt sneller als ze dien prachtigen Arabier of Brltsch- Indlër met zyn bruine huid, zyn gitzwarten ringbaard en zyn hoogen tulband zien staan Een tikje bedeesd en een tikje fier tegeiyk gaan hun twee vingers naar hun alpientje en brengen zy den welpengroet. En zy kyken nog eens om waar leden. De gemeentepolitie stelde een onderzoek naar het gebeurde in en nam den auto beslag. De tot nu toe gehouden kampvuren zyn een volledig succes geworden. Het publiek kan voor acht ^iur 's avonds van het kamp uit het kampvuurterrein bereiken. Na acht uur het kamp is dan voor het publiek gesloten kan men rechtstreeks van den Vo- gelenzangschen weg af langs een specialen weg het kampvuurterrein bereiken. Deze regeling geldt voor heden 4 en Zaterdag 7 Augustus. Donderdagmorgen as zal de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te elf uur een bezoek brengen aan „Artla Na ture Magistra”, waar hy de artisfilm zal bezichtigen. Deze film leert het dier naar zyn werke- Wken aard kennen uit zijn gedragingen en is om haar leerryk karakter reeds voor ver schillende scholen gedraald. De opening werd om. bijgewoond door mi nister mr. C. M. J. F. Gosellng, Mgr. J. M. van der Tuyn, deken van Den Haag, den heer J. van Andel, vertegenwoordigende den minister van O-, K. en W. en het Eerste Kamerlid A. C. de Bruyn. De congres-voorzitter, de heer P. Heilker, sprak de openingsrede, waarin hy allen welkom heette, in het byzonder minister Gosellng. HU ultte den wtensch. dat dit internationaal con gres de regeerlng de overtuiging zal geven, dat 1 Esperanto geworden is tot een levende taal, van welke het Congres zich bedient met meer vaar digheid en elegance dan waartoe jarenlange studie van de moderne talen de mogelukheid schept. Telegrammen van hulde werden gezonden aan Z. H. den Paus en Z. H. Exc. Mgr. Huibers. Mgr. van der Tuyn bracht de groeten over van den Bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, voorzitter van het eere-comité, die zelf verhinderd was aanwezig te zyn. Indien de katholieke Esperantisten zich houden aan de kerkeiyke hiërarchie, zyn zy een geëigend li chaam voor de katholieke actie over de geheele wereld en daarom verleent de Bisschop van Haarlem het congres zyn blsschoppeiyken zegen. In de verte komen de paarden I Een groepje jongens in de dracht der oude Hongaarsche huzaren, met een korte roode cape, die zwierend van hun eenen schouder afhangt, komen aanstormen, levendig begroet door de jonge boeren en dorpsmeisjes. Zij komen werven voor het leger. En zij dansen. De Czardas I Eén en al gratie, die knapen! (Van onzen eigen redacteur) Op de Jamboree, Dinsdagmorgen Van een ding is iedere padvinder van de Jamboree overtuigd: vrienden te maken over de grenzen van zyn land. lord Baden Powell sloeg gisteren den spijker op zUn kop, toen hy den besten deel nemer aan de Jamboree noemde hem, die by deze wereldbyeenkomst de meeste nieuwe kameraden had verworven. De expert, belast met de schaderegeling van het motorschip Alpine 5, zag Zaterdagmiddag aan de RUnhaven Zuidzijde een vrachtauto ryden, die een aantal pakken. vermoedelUk cel lulose, vervoerde. In samenwerking met de politie is de auto aangehouden en toen bleek inderdaad dat er met dezen wagen niet min der dan 3000 Kg. cellulose werden vervoerd. Op den auto zaten twee mannen, die naar het bu reau van de rivierpolitie werden overgebracht. Het bleken te zyn de 45-jarige A. J., scheeps timmerman van beroep en de 49-jarige melk rijder A? 8. Het tweetal verklaarde, dat ztf de den Slulsjesdijk van gekocht voor 30. moment van aanhou- een opkooper aan In de Ridderzaal te 's-Gravenhage is geopend het Internationale katholieke Es perantistencongres, dat van 1 tot 6 Augus tus aldaar gehouden wordt. Het Algemeen Nederlandsen Weekblad ,J>3 Waag” is het met dit standpunt eens en voegt er nog eenlge argumenten aan toe. Het spreekt van „noodelooze" afscheiding van christeiyke volksdeelen ten koste van het belang van den godsdienst zelven en «eesteiyke schade, welke uit het gebrek aan onderling contact tusschen andersdenkende, jonge menschen zou voortvloeien, enz. Db zienswUze van Prof, van Poelje en de vorm, waarin hy daaraan uiting gaf, hebben ech ter terecht ergernis gewekt niet enkel bij de betrokken Christeiyken, maar ook bij Katholieken. Helaas, is de afscheiding voor al van de jeugd allerminst noodeloos, maar daarentegen gebiedend noodzakeiyk. De nog vorming en ryplng behoevende, ontvanke- lyke Christelijke Jonge menschen zouden noodeloos groote gevaren loopen. indien zy geherbergd zouden worden met nlet- Christeiyke, neutrale, of vryzinnige elemen ten. Juist in de’vrije natuur, in uren van ontspanning, wanneer de gelegenheden om in opvatting en beginsel en practyk te ver slappen gemakkeiyker zyn en er uiteraard meer zelfstandigheid gevraagd wordt van het karakter van den jongen mensch, moeten die gevaren zooveel mogelyk worden verme den. Het Christendom eischt den beelen mensch op, het richt geheel zUn doen en laten, zyn gedachten en werken en leven. Het bepaalt ook den aard en den geest van zyn ontspanning. Wanneer Prof, van Poelje verklaart dat de jeugdherbergen neutraal moeten zUn als de natuur zelve, dan ver klaren wU daartegenover, dat de natuur niet neutraal is, maar de schepping van den Al machtige Drleëenen God, welke schep ping geen ander doel heeft dan God te verheeriyken. In dien zin en geest moet do Christeiyke jeugd de natuur leeren beschou wen, genieten en gebruiken, daarbij bedacht zaam zUnde op het feit, dat haar eigen men- scheiyke natuur sinds de erfzonde tot het kwade geneigd is. Hoe sterker en vollediger de Christeiyke organisatie van de jeugd is, hoe dieper en vaster zy zal groeien In deze beginselen. Wie van die beginselen schade vreest voor de nationale eenheid, geeft blyk van een „neutraliteit”, welke zeker niet aan het Departement van Onderwus op haar plaats is. Dinsdagavond om Uen uur is op den weg MeppelDe WUk, even buiten Meppel ernstig ongeluk voorgevallen. De 50-Jarigv gehuwde reiziger Klaas Huis man, wonende te Meppel, passeerde op zyn rijwiel een tegemoetkomenden auto, toen hetzelfde otogenblik een paal van den i gen rolde en H. In de borst trof, zoodat hy tegen den grond sloeg. Personeel van het nabijgelegen Diacunes- senhuis spoedde zich met een brancard te hulp en bracht den getroffene wiens been was gebroken, naar het hy ly>rten tyd na aankomst Is party cellulose aan drie mannen hadden ZU waren op het ding op weg naar een opkooper de RUnhaven ZbldzUde. waar zU de party kon den wederverkoopen. De rivierpolitie is na deze aanhouding op weg gegaan naar de drie myste rieuze mannen. Het werk werd daarbij wat vergemakkeiykt, doordat zich aan het bureau van de Parkhaven zelf kwamen vervoegen de 44-jarige losse werk man A. K„ die verklaarde dat hU met een paar kameraden aan den Sluisjesdyk de cellulose had opgevischt. De kameraden waren spoedig opgespoord. Het waren de 50-jarige losse werk man J. F. B. en de 52-jarige havenarbeider P. de B. De mannen hebben allen toegegeven de van de Alpine 5 afkomstige cellulose te hebben opgevischt en verkocht. Tegen dit laatste drietal is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal en verduistering. Tegen de mannen op den auto is wegens heling een proces-verbaal opgemaakt. Daarna zijn zy op vrije voeten gesteld. Het onderzoek wordt voortgezet, aangezien men vermoedt, dat nog verschillende werklieden In de omgeving van den Sluisjesdyk goederen van de vergane motorboot hebben opgehaald. De rivierpolitie wyst dan ook met klem de strafbaarheid van dergeiyke feiten. Het feit, aldus Lord Baden Powell, dat Kontng George VI my als hoofd der pad- vlndersbeweging in de Order of Merit heeft opgenomen, bewijst voldoende, dat ons werk voor de jeugd van Engeland de volle waar- deering heeft gevonden. Het is voldoende bekend, dat de training der jongens is ge richt op aanvulling der opvoeding buiten de schooluren. Nooit tevoren werden vrede en onderlinge welwillendheid op zoo practlsche wUze by- gebracht aan het opkomend geslacht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5