arena H 25 H. Landstichting jaar na Een zeeslag in de van Jamboreestad TANTE POS B/LLY RECORD f 18.50 I VAN RUILEN GESPROKEN af HET STREVEN NAAR VOLLEDIGHEID VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1937 r( Zuiderzeesteunwet A Nederlandsche order naar het buitenland AUSTRALIËRS OP SCHIPHOL II I ONDER TRACTOR GERAAKT Vernieuwingen van ZEEVERKENNERS NAAR ZEE Prins Bernhard niet bij den zeeverkennersdag Zweefvliegweek op Teuge BAGGERMOLEN ZUIDERZEE GELICHT DE DOEJOENG NADERT GIBRALTAR Degelijke constructie eenvoudige behandeling volmaakte resultaten I HET VERSCHEIDEN VAN HELÈNE CALS DE SCHIETPARTIJ TE DEN HAAG Hollahd knijpt weer, Holland grijpt weer Herinnering I .1 Hoe duur het is weer: Schade voor winkelier» en Zaterdag 24 De Synagoge men meer aan Zjj ijverige Paleis van Pilatus betreft I a 4 t De Amerikanen toonen, dat zy over groote ver kenners-vaar- - dig heden beschikken Minister beantwoordt adres der mandenmakers van Huizen Legitimatie als Nederlander iit België Bezoek van den minister van Waterstaat Stalen ramen voor de beurs te Rotterdam Zeven-en-vijftigjarige man te Zevenhoven ernstig gewond Dader voor den officier van justitie geleid Als verltabele wilden kwamen Australiërs midden in de arena De hoofdkwartiercommissaris voor de aee- verkenners verzoekt ons mede te deelen, dat het bericht, dat Z. K. H. Prins Bernhard Zaterdag den zeeverkennersdag zal bijwo nen. onjuist is. De Prins zal dien dag niet aanwezig kun nen zjjn. Een der belangrijkste vernieuwingen het Paleis van Pilatus. k t De vicaris der - H. Landstichting mgr. Am. Suys. die ook in de moeilykste jaren zijn hoog idealisme wist wakker te houden, heeft hier nu, Dat de Stichting nog lang niet voltooid is, be wijzen de open plekken in het bosch, waarvan nog slechts staat aangegeven, wat er eenmaal zai verrijzen. Een der bouwwerken, die het eerst op dit program staat, is het Sanhedrin. Los van de, functie van illustrator van den Bijbel en in meer rechtstreeksch verband met het kerkeljjk leven der Nederlandsche Katholieken staat het rudiment van de groote basiliek, welke na haar voltooiing 10 000 menschen moet kun nen bevatten. De Voorhof en een gedeelte van het hoofdgebouw zjjn thans gereed. Dit bouw werk wordt thans als openluchttheater bjj bij zondere gelegenheden gebezigd. Zoo prachtig .als Nederland op deze Jam boree voor den dag komt en zoo bijzonder goed als de organisatie van dit mooie kamp, Is. aan één ding hapert het. En heel erg. Het hapert aan de prijzen die bezoekers en vreemdelingen moeten betalen voor hun consumpties. Het was om te beginnen echt Australisch warm, warm en nog eens warm. Bijster veel zin om op de tribunes te gaan zitten heelt In een onderhandsche inschrijving is be sloten den post stalen ramen voor het nieu we beursgebouw te Rotterdam op te dragen aan de firma Hope te Birmingham, die had Ingeschreven voor I 239.087 boe primitieve grootseh Donderdag is te Zevenhoven de 57-jarige A. Boekhorst bij het koppelen van een stroo-pers achter een tractor, onder dezen tractor terecht gekomen, tengevolge waarvan zijn dijbeen ver brijzeld werd, terwijl zijn borstkas werd inge- diukt. In emstigen toestand is het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd. -- Het Jamboree-comlté beroemt zich er op dat het „Marktplein” zich zelf geheel kan bedruipen. Maar ten koste waarvan Het restaurant „De Totems" is in handen ge raakt van een exploitant die zich niet ontziet exorbitant hooge prijzen te vragen voor de meest eenvoudige consumpties Deze exploitant la er blijkbaar op uit om de bezoekers zooveel mogelijk uit te knijpen. De prijs bijvoorbeeld dien men voor ’n stukje gebak moet betalen, dat In den winkel 8 cent kost, is hier.... een kwartje plus de fooi. Voor een uitsmijter met koffie etscht men een gulden. En wanneer men een diner bestelt.... lieve hemel. Het is beter dat men zijn boterhammetje meeneemt. Nog erger is de manier waarop vlegels van kellners de argelooze vreemdelingen behandelen. Wy zagen vanmiddag bijvoorbeeld hoe een kell- ner aan een Egyptenaar een fleschje grape fruit bracht en daarhet dubbele vóór elschte van wat wij er voor betaald hadden, nl. 50 cent. Men verhaalt ook van een ober die voor de betaling van een kop koffie een gulden ontving en niet het verschuldigde terugbetaalde. Het Marktplein bedruipt zichzelf.... maar ten koste van hoeveel. Het is treurig dat hier juist weer een van de grootste fouten van den Hollander voer den dag komt, juist waar we zoo gastvrij moesten zjjn. Holland knijpt weer, Holland grijpt weer, Hollands naam wordt weer verknoeid. Zit de leiding van de Jamboree dan met han den en voeten vast aan deze minderwaardige exploitanten? Het is te hopen, dat er een ernstige waar schuwing verschijnt in de Jamboree-krant. Het beeld van Nederlandsch dennenbosch gaat steeds plaats maken voor een Pales- tynsch geheel Aangezien het herhaaldelijk voorkomt, dat in België reizende Nederlanders, slechts voorzien van een door een Belgisch consulaat afgegeven identiteitskaart, de hull? Inroepen van Neder landsche consulaire ambtenaren, vestigt het ministerie van Buitenlandsche Zaken er de aandacht op, dat zulk een stuk niet voldoende is om zich bjj een Nederlandsch consulaat in België als Nederlander te legitlmeeren. Wjj hebben ons over de gunning van dezen vrfj belangrijken post in het buitenland om inlichtingen gewend tot den technischen dienst. Men zeide ons. het zeer te betreuren, dit werk niet in Holland te kunnen houden, maar het verschil tusschen de firma Hope en de laagste Nederlandsche inschrjjtster, de Nederlandsche Staalindustrie te Rotterdam, was te groot. Deze firma had ingeschreven voor f 284 366.zoodat er een verschil is van f 45.279.Overige in schrijvers waren de firma Braat te Delft voor f281.110.de Vries Robbé te Gorinchem voor f343 460 en de I. G B. te Breda voor f364 450 Tevens heeft de aanbesteding plaats gehad voor de staalconstructie van de groote beurshal. Laagste inschrijf ster was de N.V. werf Gusto te Schiedam voor f 144.700.aan wie het werk is gegund. zoeken de te Vogelenzang in verband met bij de Jamboree getroffen verkeersmaatregelen het afgesloten gedeelte van den Vogelenzangschen weg op te netten, omdat door die afsluiting aan de zaken belangrijke flnancieele schade wordt berokkend. De Dally Telegraph van Donderdag bevat een supplement van 16 pagina’s, dat geheel gewijd is aan de Jamboree te Vogelenzang. De Chief Scout. Lord Baden Powell schrijft in het nummer een artikel, waarin hij de vrede lievende bedoelingen van de beweging, waarvan hij de oprichter is. uiteenzet. Het supplement bevat talrijke foto's van deze Jamboree en het leven der padvinders. (Van onzen specialen verslaggever) Op de Jamboree Donderdagmiddag -j—5r wordt veel geruild op de Jamboree. M Als men ergens een roode fez met -L-* een leuken kwast eraan ziet, moet men niet denken, dat daar nu beslist een Egyptenaar of een Mohammedaan onder rit. Dat was de eerste dagen wel zoo, doen geleidelijk aan zijn verschillende van deze aardige hoofddeksels van eigenaar verwis seld, al meermalen verwisseld misschien omdat de nieuwe eigenaar weer andere din gen zag, die hij nóg liever zou bezitten, dan.zoo'n fez. Sommige contingenten stal len aan den buitenkant van hun kamp langs den weg allerlei voorwerpen, pop petjes en dergelijke, uit, die zij graag wil len rullen voor souvenirs uit andere lan den. Maar dat dit ruilen heelemaal geen verschijnsel is dat alleen op deze Jamboree voorkomt, toonden de Australiërs vanmid dag in de arena. de oer- ten too- neele. Hun zwarte huid hadden zij geta- toueerd, dat het een huivering was om te zien. Hartstochtelijke krijgsliederen stoot ten zjj uit. Zij vielen op onschuldige kan goeroes kostelijk uitgedoste jongens aan om hen te verslinden.... Maar toen de Hollanders kwamen, eerst Dirk Hartog in 1606 en Vlaming negentig jaar later, ver scholen zij zich achter de struiken en wa ren kinderlijk blij, wanneer zij rullen kon den: hun boomerang voor een zakdoek. Toen al! et P.T.T.-bedrjjf heet nog altijd in den gaarne spottenden volksmand „Tante Pos”. Deze familiaire be naming stamt uit den tijd, toen het P.T.T.-bedrijf nog niet zoo onberispelijk functlonneerde als thans. Raakte er een brief zoek, of werd een met smart lang verwacht epistel wat laat of verkeerd be zorgd, dan sprak men bij voorkeur van Ta^te Pos, daarmede allen goeden en lie ven tantes ten spijt doelend op dat soort tantes, dat nu juist niet als het meest gewaardeerde deel van de familie be schouwd pleegt te worden. Het P.T.T.- bedrijf heeft zich echter onder uitmun tende technische leiding ontwikkeld tot een der best geoutilleerde en het minst reden tot gegronde klachten gevende staatsbedrijven. Toch heet P.T.T. nog altijd Tante Pos, maar de onaangename klank van deze populaire betiteling is verzacht en verinnigd tot de vriende lijkheid, waarmee echte of aangenomen „tantes” van de goede soort in de fa milie doorgaans worden bejegend. Kleine geschenken onderhouden de vriend schap, zegt het spreekwoord en Tante Pos geeft blijk de juistheid van dit ge zegde te erkennen. Als elke goede recht geaarde tante beseft zij. dat zij niet al te veeleischend mag zijn en af en toe met cadeautjes voor den draad moeli komen om de waardeering niet te over spelen en haar algemeen tante-schap naar behooren te vervullen. Dit kan wel ls-waar soms erg begrootelijk worden maar Tante Pos kan zich die luxe per- mltteeren, want zij maakt enkele mil- lioentjes winst met haar zaak, zoodat zij wezenlijk de allures van een suiker tante gaat aannemen. Op 1 September wordt dan weer een verlaging van de posttarieven ingevoerd en heel brief schrijvend en zakendoend Nederland *s voor die vriéndelijke attentie van Tante Pos ten zeerste erkentelijk en prijst haar voor haar zuinig, zakelijk en vakkundig beheer, dat haar in staat stelt terug te werken naar de oude goede en lage, ta rieven van weleer, toen er nog geen cri sis was, en toch nog een slordige duit over te leggen. Tante Pos maakt zoo doende een goed en beminnelijk figuur te midden van andere- minder fdrtulr lijke staatsbedrijven. Eén categorie van neefjes en nichtjes Is echter niet zoo ingenomen met Tante Pos als het groote publiek. Dat zijn de vele duizenden neven an nichtjes, die bij tante in dienst zijn en aan haar hun. noodzakelijk levensonderhoud moeten verdienen. Op verschillende plaatsen In het land hebben verschillende organisa ties van het lagere P T T.-personeel, ook de katholieke, vergaderd en lucht gege ven aan de klacht, dat tante zóó zuinig zou zijn, dat haar personeel „op den. rand van het bestaansminimum” moet’, leven. Deze klacht wordt zoo unaniem door personeel van allerlei richting en gezindte geult, dat zij een serieuzen In druk maakt. Indien zij gegrond mocht blijken, zou Tante Pos zich op dit punt zoo spoedig mogelijk hebben te herzien. Het gaat voor een tante „in bonis” im mers niet aan de salarissen van het per soneel op den rand van het bestaans minimum te houden. Mogelijk Is Tante Pos gebonden aan de salarisschaal van andere, minder goed boerende staats bedrijven, maar Indien dat het geval zou zijn, zou het zeker niet onredelljk wezen haar van die schaal los te maken op grond van den beteren gang van haar zaken. Het betalen van een rechtvaar dig en menschwaardlg loon aan zijn personeel is de allereerste eisch van sociale rechtvaardigheid. Als zij dat doet en er dan nog voldoende op overschiet, mag zij aan het algemeen bedrijfs- en zakenleven stimuleerende weldaden be wijzen, zooveel en zoo vaak zij maar wil, hoe meer hoe liever. Van den an deren kant hebben de klagende neven en nichten van Tante Pos, die bij haar in dienst zijn, te bedenken, dat zij zelven persoonlijk meeprofiteeren van tarief- verlaging en dat zulk een tariefvèrla- ging zeker in het algemeen economisch belang is van geheel het land. Zij be hoeven echter niet de dupe te worden van Tante's generositeit jegens anderen. Zou Tante Pos zich aan een niet te rechtvaardigen Inconsequentie schuldig maken, dan zou dat evenals In alle tan tes ook in haar moeten worden gelaakt. Zij heeft een goede reputatie en bljbe- hoorende jxtpularltelt te verspelen. De baggermolen Zuiderzee, welke 15 Jujl nabjj Urk is gezonken, is door de N.V. van der Graaf en Koelman's berglngs- en transportbedrijf ge licht en in de haven van Urk binnengebracht. heeft afgespeeld. Wie voor het paleis staande, om zich heen ziet, heeft geen moeite zich In tijd en ruimte te verplaatsen naar de historische plaats, waar eens een tierende menschenmenigte om het Bloed van Jezus riep. Reeds de entrée, welke door zorgvuldig nagebootste Jeruzalem- straatjes voert, roept de locale sfeer op. Het was Donderdag weer gezellig druk op het vliegveld Teuge, bij de daar gehouden zweef- vllegwedstrijden. De verhoogde vliegactie gold vooral het bezoek ’s middags aan het vliegveld gebracht, door den minister van Waterstaat, mr. dr. Ir. J. A. M. van Buuren, die daarbij vergezeld was van den heer Van Ede van der Pais, directeur van jden luchtvaartdienst en var. den heer Ir. J. P. Van Vlissingen dir.-generaal van het Departement van Waterstaat. Het gezelschap werd ontvangen door den heer Kersken, voorzitter van den Bond van Neder landsche Zweefvlieg Clubs, door het dagelijksch bestuur der N.V. vliegveld Teuge en door het bestuur van de vliegclub Teuge. De minister zag na de ontvangst het gebouw van de zweefvliegschool en het logeergebouw dier school. Daarna werden vliegdemonstraties gehouden, terwijl de zweefvliegwedstryden wer den voortgezet. Verschillende motorvliegtuigen ronkten boven het veld en men demonstreer de voor den minister met verschillende starts der aanwezige zweefvliegtuigen. Er werden lierstarts gemaakt, alsmede starts van zweef vliegtuigen, opgetrokken door motorvliegers met toestellen van verschillend type en ujteenloo- pende capaciteit. Zjj vooral worden zeer toegejuicht. De de monstratie is daarmee ten einde. Een zeer in teressante middag. Iedere demonstratie bracht tot nu toe Iets bijzonders. lederen middag had zijn eigen charme. Morgen, Vrijdag, komen de Scandinavische groepen in de arena, De Zweden, Noren en Denen. Daartusschendoor treden de Waalsche Belgen en de Hongaren op. Het weer blijft Intusschen maar mooi. En de menschen blijven maar trekken. Onafgebroken langs de groote wegen. Kijkend naar het spel van verkennen, zooals het in de kampen zelf leeft. Zjj% bukken zich om naar de etensdampen te ruiken en de dames zitten vol aanmerkingen soms ook vol bewondering over de kookvaar- digheid van de jongens. De avond valt aan Melbourne Deze oorlog neemt den vorm aan van een zeeslag. Statig glijden vijf machtige padvindersschepen de arena binnen. Met opgestoken zeilen versierd met vlaggen en wimpels. En in ieder schip een groot aantal jongens, uitgerust ten strijde. Van de andere zijde komen de schepen van de tegenpartij. Minder mooi en min der statig, maar even vechtlustig. Als de schepen tegenover elkaar staan in de arena, barst de slag los. „Bom men” worden over en weer gewor pen; knallende en stuivende. En in een oogwenk hangt er kruitdamp over het heele terrein. De scouts heb ben het gewonnen. Zij hebben de zeilen van de -tegenpartij stuk ge schoten. nemen sleeptouw mee naar In verband met het conflict in Noord-China zijn de economische betrekkingen tusschen China en Japan vrijwel verbroken. Eenige fabrieken te Tientsin en Sjanghai zijn hierdoor gedwongen geworden hun bedrijf stil te leggen. Hierboven ’n kijkje op de drukke havenstad Sjanghai ter zyde gestaan door zjjn eersten artistleken adviseur, den Palestinakenner Piet Gerrits en den kunstzlnnlgen architect, wijlen Jan Stuyt. nu als zoodanig opgevolgd door zijn soon, zijn levenswerk tot steeds grootere volmaaktheid weten te brengen. 'Duizenden en duizenden uit alle oorden der wereld hebben in den loop der jaren deze Bjj- belsche omgeving bezocht en bewonderd. Zij werden er gesticht, aangegrepen door de dra matische werking, door de plastische uitbeelding van beslissende momenten uit de wereldge schiedenis. De wereldomvattende beteekenls van het Bjj- belsch Verhaal, waaraan hier elk gebouw en elk voorwerp herinneringen oproept, is hier de geestelijke achtergrond welke de stichting meer doet zjjn dan een Interessant museum. De H. Landstichting is meer dan een natuur getrouwe nabootsing van land en volk in Oos- terschen stjjl. Jaarlijks komen vorig jaar nog 80.000 duizenden bezoekers rfaar de Stichting. De Stichting, als levend apologetisch, op his torische basis gegrond werk, onderging gedu rende de afgeloopen 26 jaar steeds vernieuwin gen, aanvullingen en verbeteringen. En thans, na 26-jaar, krijgt zij voUedlgen vormen. Het Palestjjnsche landschap gaat zich zuiverder afteekenen in het heuveloord van loof en den. Het beeld van Nederlandsch dennenbosch met hier en daar een geïsoleerd monument met Palestjjnsch aspect, gaat steeds meer plaats maken voor een aaneensluitend FalestUnsch geheel, waarin Oostersche ne derzettingen en Palestjjnsche landschappen een historie getrouw geheel gaan vormen. Men heeft het hier en daar doen voorkomen, alsof zjj het minst sportieve deel van de Jam- *>°ree-bevolklng uitmaken. Omdat zij den meest *conomig:hen weg kozen om hun kamp op te fcxiwen. Het is voor hen. die den oceaan moeten Waar In de route, welke de bezoekers volgen, de Kruisweg begint, Is een décor verrezen, dat een natuurgetrouwe nabootsing is van de om raming van het Groote Drama, dat zich rond het paleis van den Romeinschen Landvoogd Honderd zeeverkenners van de jamboree, grootendeels Nederlanders en Engelschen, voorts enkele Hongaren, Oostenrijkers en Polen, maak ten Donderdag onder leiding van den heer G. Mante. hoofdkwartlég-commissaris voor de zee verkenners, een trip nïar' IJmuiden. De groep werd jn tweeën gesplitst. Een deel ging aan boord van de loodsboot, een ander deel aan boord van den stoomtrawler Caroline IJ.M. 26, voor het; maken van een zeereisje. Tegen het'middaguur voeren beide vaartuigen, geëscorteerd drx de Neeltje Jacoba, de haver, uit. Het was prachtig weer en de zee was spiegel glad, zoodat bij geen van de zeeverkenners de vreugde van het uitstapje werd vergald. Zjj, die met den stoomtrawler waren uitgegaan, hebben de. sensatie van een trek met het trawlnet kun nen beleven. Toen de trawler een mijl of 12 in zee was, ging het net overboord. Een uurtje werd getrokken. De vangst was niet groot, maar de verscheidenheid Het niets te wenschen over, en vooral die zeeverkenners, die nog nooit de zee hadden gezien, hadden veel belangstelling voor de schelletjes, de scharretjes, de botjes en de poontjes. Daarna bezichtigden de jongelui de groote sluizen te IJmuiden. De terugkomst te Vogelenzang was zeer op gewekt. Onder het zingen van een vrooljjk lied werd de vlsch naar het kamp gedragen en al daar den kampleider aangeboden. Met een kort woord bedankte de kampleider den heer Mante voor alles wat hjj voor de zeeverkenners had gedaan. gewonnen. van de -tegenpartij stuk de booze geesten op en voeren hen in triomf de’Jamboree. oversteken met meer dan duizend jongens, tóch al duur genoeg! Nu laten zjj zien, dat zjj niet minder echte padvinders zjjn dan de jongens van elk ander contingent. Allerlei verkennerswerkzaamheden voeren zjj uit. Zjj maken vuur en zetten tenten op. Zjj pionieren een groote, hooge brug Zjj organl- seeren wedstrijden. En tenslotte geven de In dianen eenige dansen. De in opdracht van de Billiton-Maatschappl] bjj J. en K. Smit's Scheepswerven te Kinderdijk gebouwde tinbaggermolen Doejoeng, welke 27 Juli zjjn sleepreis naar Nederlandsch-Indië- is begonnen, vordert, mede dank zij het vrjj gun stige weer In het Kanaal en in de Golf van Blscaye. goed. Volgens het laatste bjj L. Smit en Co 's In ternationalen Sleepdienst, wélke firma met het moeilijke transport belast is. Ingekomen be richt, bevond het -transport zich Maandagmid dag 2 Augustus omstreeks het middaguur ter hoogte van de Noordkust van Spanje, 70 mjjl ten Noord-Westen van La Coruna. Verwacht wordt, dat de sleepbooten Humber en Oostzee in den loop van Vrjjdag met de Doejoeng te Gibraltar zullen aankomen, waar voor de eerste maal gebunkerd wordt. Donderdag is P. van der M_, die Zondag IJ. aan de Nieuwe Haven te 's-Gravenhage met een revolver op zjjn hospita heeft geschoten, voor den Officier van Justitie geleid en in net Huis van Bewaring Ingesloten. Van der M. is geverbaliseerd wegens poging tot doodslag subs, poging tot moord. bet vrjj talrjjk opgekomen publiek blijkbaar met. De fronttribune is vrijwel heelemaal be set en rechts loopt zy ook half vol. Doch daar blyft het bij. De welpen vullen de linkertribune en rechts wordt de leegblljvende helft Ingeno- men door de Engelschen, die haast voltallig meetrekken in het défilé. Op de eeretribune hebben behalve Lord Baden Powell ook Hunne Excellenties de gezanten van Frankryk, Baron de Vitrolles, Tsjecho-Slowakjje, Dr. Iwan Kmo. en de ambassadeur van de Vsreenlgde Staten, plaats genomen. Australië zou dan toonen, dat het rullen niet van vandaag of gisteren dateert, niet van deze Jamboree tenminste. De Australische jongens gaven een beeld uit de wordingsgeschiedenis van hun land. Te beginnen bjj de alleroudste tijden, toen de inboorlingen er nog van hun leven ge^n blanke hadden gezien. Enkel maar kangoeroes en struisvogels, waar zjj Ijverig jacht op maakten en om wier bezit zjj elkander hevig bevochten. By het huis van Nazareth, een der oudste monumenten, Is in het atgeloopen jaar de om- ceving van Jezus' jeugd herschapen, doordat, tegen den heuvel op, eenige fragmenten varf een Galileesch dorp zjjn nagebouwd. Ook hier is het Oostersch cachet in de landelijke bochtige straatjes. Vooral de synagoge is belangwekkend, omdat in dit monument de betrekkeljjke ge leidelijkheid. waarmede het Oude in het Nieuwe Testament is overgegaan, duidelijk wordt. Bjj den aanleg van dit stukje Nazareth is een streven merkbaar, dat ook voor de H. Land stichting nog nieuw is, dat althans eerst korten tijd systematisch wordt doorgevoerd: de land schapsarchitectuur naar Palestjjnschen stjjL Het meest is dit streven op te merken bjj de Bethlehemsche velden, t^gen een heuvel achter de reeds bestaande Geboortegrot in aanleg. In de vorming van dn bodem terrasvorming, met cement en mergelblokken) en in de zorgvuldige keuze van het geboomte, wordt de Palestjjnsche sfeer nagebootst. Prachtig Is ook de Hof. van Gethsemane en omgeving, waar het bosch gedund wordt, om het perspectief op den Hemelvaartsberg te openen. Overal is bovendien Staatstxischbeheer bezig het ruige bosch bjj te werken, fraaie partijen meer tot haar recht te doen komen, vergezich ten te openen, kortom, het terrein tot een een heid te hervormen. Een kwarteeuw geleden lag den Oostrand der gemeente Nijme gen de Sionsberg - een heuvelach tig, prachtig beboscht terrein -dat aansloot aan het eeuwenoude woud der Vier Perken, waar de oer oude bewoners van het hoogland langs Waal en Rijn hun wildrjjke jachtterreinen hadden. Veel kon hier, dank actie van vele natuurbewonderaars voor het nageslacht bewaard btjjven. Op een van deze uitloopers is nu sinds een kwart eeuw de Heilig Landstichting tot vollediger ontwik keling gekomen. Verschillende winkeliers van Vogelenzang hebben een adres gezonden aan den procu- reur-generaal bjj het Gerechthof te Amster dam, nadat zjj zich eerst gewend hadden tot den commandant van de Rjjksveldwacht te Vogelenzang en generaal Behrends, om te ver- Omtrent de laatste oogenbllkken van Heléne Cals. schrijft de heer Louis van Tulder ons eenige bijzonderheden. Een week voor het afsterven. Juli, arriveerde van Tulder te Rlmlni en ver nam daar, dat Mevr. Cals aan zware angina leed, doch dat de doktoren den toestand niet ernstig inzagen. Toen de koorts aanhield, achtte men het beter liaar naar het ziekenhuis over te bren gen. Doch de ziekte nam zulk een ongunstige wending, dat de toestand hopeloos werd geacht. Vrijdagavond werden haar de genademidde len der H. Kerk toegediend en Zaterdagmiddag te zes uur stierf zjj. Wjj heblien haar naar haar laatste rustplaats in Rlmlni gebracht, zoo besluit de heer van Tulder, waar zjj Maandagmiddag In allen een voud, zooals zjj zeker zou hebben gewenscht, is bijgezet. Daar rust zjj nu, ver van haar vader land. waar zy zoovele bewonderaars had en zooveel schoone kunst heeft geschonken. De zangerswereld verliest in haar een emi nente zangeres; wjj. haar ërienden. een lieve, trouwe vriendin, die wij niet licht zullen ver geten. Aardig is het te zien met 4 middelen een zoo werkelijk grootseh effect werd verkregen. De schepen werden eenvoudig door jongens gevormd, die met een man of vjjftlg in een jute geraamte liepen en de zeil- masten torsten en de pavotseerings-koorden vasthielden. Na de Franschen komen de Tsjechen. In gymnastiek-pakjes marcheeren zjj het terrein op. Blauwe broekjes en witte truien. Erg frlsch. Hun oefeningen in morgengymnastiek munten ook uit door frischheld van beweging. Zij •erpen met hun stokken, loopen, liggen, sprln- |en en buitelen, dat het een lieve lust Is om te zien. De Amerikanen zjjn aan de beurt. Het was een keurig nummer, waarin de Australiërs wilden aantoonen, dat er al van ouds relaties bestaan tusschen hun land Mjbet onze, dat er toen al werd geruild tusschen Ne derlanders en Australiërs. Net als nu, op de Jamboree. Frankrijk volgde met een groot, massaal kijk spel. Een soort allegorische voorstelling. De Nederlandsche jongens noodigen de Fransche scouts uit tot het bjjwonen van de Jamboree in Vogelenzang. Gaarne nemen de Franschen deze uitnoodiging aan, doch de booze geesten verzetten zich. Zjj vereenigen zich tot een ge meenschappelijk front, tegen de padvinderij ge richt. De padvinders vereenigen zich ook en trekken ten oorlog, ten heiligen oorlog tegen de leugen, de droefheid, de dekte, de luiheid en él de machten, die zich verzetten tegen hun deelname aan de Jamboree. Een groep Ztustralische padv.nders, welke deel neemt aan de wereld-Jansboree heeft een bezoek gebracht aan Schiphol. Reeds te voren had de burgemeester van Albury de KLM. verzocht aandacht te willen schenken aan de Australische padvinders, die ter gelegenheid van de Jam boree in ons land zouden vertoeven. In verband met dit verzoek had de heet Plesmaq de Austra liërs tot een bezoek aan Schiphol ultgenoodlgd Het is te begrijpen, dat den jongelieden uit het land van de Melbourne-race een extra har- teljjke ontvangst ten deel viel Nadat den pad vinders verfrisschingen waren aangeboden, ac cepteerden zjj gaarne een vlucht naar de Jam boree. Het behoeft geen betoog, dat de passa giers opgetogen waren over den tocht, die onder leiding van den bestuurder Dill, met een Douglas D. C. 2, de Kwak, een soortgelijk toe stel als dat hetwelk aan de Mëlboume-race heeft deelgenomen, werd gehouden. De minister van Waterstaat heeft inlichtingen verstrekt op het adres van T. Kos ea.. allen belanghebbende in den zin van artikel 1 der Zuiderzeesteunwet, te Huizen, houdende verzoek te willen bevorderen, dat de hun Ingevolge arti kel 13 der Zuiderzeesteunwet verleende tege moetkoming op een vroeger tijdstip zal Ingaan en betreffende uitbetaling van het hun des wege nog toekomende bedrag. De Minister deelt o.a. sari de Kamer mede: De gang van zaken was deze, dat van 17 Fe bruari 1935 af door de mandenmakers van Hui zen een geldeljjke tegemoetkoming werd geno ten van 1 3 van het loon, dat zjj vóór de af sluiting verdienden en varvJÖpuli 1926 af (later bepaald op 16 Mei 1936 tegemoetkoming van 2 '3 van genoemd loon?| Uit den aard der zaak was noch het eerste' bedrag, noch het tweede voldoende om geheel in het levensonderhoud te voorzien. Voor zoover dit nlej, wqldoende was. moesten deze mandenmakers dus cé het ontbrekende zelf verdienen of door y.anrieré "Haartoe aangewezen steunorganen wordjiir getfelpen Immers uit de Zuiderzeesteunwet konden zjj niet meer ontvan gen dan hun was onttrokken. Toen later het onttrokken bedrag nader Werd-bepaald óp 2/3 van liet gemiddelde loon vóór deafsluiting, is dan bok dit hoogere bedrag eerst van de toe kenning daarvan af uit betaald; Immers aan genomen moest wdrd^n. dat de betrokkenen tot den datum van de verhooglng. op welke wijze dan ook, haddkp voorzien In hun levensonder houd. Ten slotte deelt de minister nog. mede, dat de beslissing, waarbjf nader werd behaald, dat de verhoogde geldeljjke tegemoetkomlfig op 16 Mei 1936 zou Ingaan, dateert van 5 Februari 1937. zoodat by de indiening van het adres, dat van 19 Januari 1937 dateert, nog niet aan betrok kenen bekend was. dat aan hun wenschen, zjj het gedeeltelyk, zou worden tegemoet gekomen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15