ONS BLAD Japanners achten Kawagoe’s onderhandelingen nutteloos 8 Het nieuws van heden De strijd aan het Aragon-front De bomaanval op de Mongioia naar Nanking uitgesteld? De oproep van Huil GESTAPO ARRESTEERT 115 KERKGANGERS DE BAROMETER Belgische Kanaal boot in nood Eeredienst weer toegelaten Besprekingen te Rome. JOH. LAU WERS PAYGLOF 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER TREINONTSPORING TE BRUGGE Wee den kerk- vervolgers” De uitwijzing uit Engeland Vertrek van den gezant MAANDAG 9 AUGUSTUS 1937 JAAR GANG Chineesche aanval Largo Caballero te Madrid De Nederlander maakt het goed I aan Britsch protest te Palma De „Ktistakis” onbeschadigd HOLSTl NAAR BERLIJN I Slachtoffers van de hitte De strijd in het Verre Oosten. Sen Japansche wachtpost in de straten van Sjanghai 4 Te Barcelona is het rustig Zy trachtten te demonstreeren ten gunste van de gearresteerde predikanten Alle passagiers bylyds land gebracht Chineesche troepen concentratie Valencia staat private uitoefening weer toe Het vliegongeluk op de lijn Praag-Moskoli De concordaatstrijd in Joego-Slavië Het weekblad „Schonere Zukunft” De kapitein tijdens chirurgisch ingrypen overleden DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN 'Japan spreekt zijn leedwezen uit over het gebeurde op het Sovjet-consulaat te T ientsin Rusland gaat voort met „zuiveren” Een stoker ernstig, de machinist en 15 reizigers licht gewond Berlyn, Rome, Tokio, Nanking en Valencia hebben niet geantwoord Weer een Spaansch schip in beslag genomen Leden der regeering voor een kerkelijke rechtbank gedaagd Als resultaat van de briefwisseling tusschen Chamberlain en Mussolini Japansche versterkingen op Tsjahar verwacht Z. H. den Paus over de bestrijding van het geloof „in een land T in Europa” De regeering te Berlijn is onaange naam getroffen, doch legt zich erbij neer ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 1 Rooden trachten te ontkomen aan een omsingeling door Franco's troepen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS 1 y 55 No. 263 DERTIGSTE NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Is van den naar O O g. AMANN en a i Verscheidene honderden mannen en vrouwen verzamelden zich voor de kerk te Dahlem, ten einde een aangekondigden bijzonderen kerk dienst voor de gearresteerde predikanten bij te wonen. Toen zij de kerk gesloten vonden en vernamen, dat de dienst was afgelast, trokken sij naar de pastorie, waar zij trachtten bijeen te komen. drie Ja- gevecht Een oogenblik rust aan het Guadalajara-front bij Madrid. De soldaten worden van goed Spaansch brood voorzien Het lijdt geen twijfel aldus voegt Reuter hieraan toe of deze verklaring heeft betrek king op Duitschland. De correspondent van de Nitsji-Nitsjl voegt er nog aan toe, dat Kawagoe zijn vertrek naar Nanking zou hebben uitgesteld. ALGIERS, 7 Aug. Naar gemeld wordt, heeft de Nederlandsche waarnemer der niet- inmengings-controle aan boord van het Ita- liaansche aa. „Mongioia" de heer De Bruin tijdens den luchtaanval op dit vaartuig xfjn arm gebroken. BERLIJN, 7 Aug. Naar aanleiding van het bericht, volgens hetwelk drie Duitsche journalisten aanzegging hebben gekregen, Engeland te verlaten, verneemt het Duit sche Nieuwsbureau, dat er van de zijde der Duitsche regeering geen geheim van ge maakt wordt, dat zij door de Britsche maat regelen zeer pijnlijk is getroffen. LONDEN, 7 Aug. (D.N.B.) Tengevolge van de hittegolf, die op het oogenblik over Engeland gaat, zijn heden te Londen niet minder dan drie personen aan een zonnesteek overleden. Reizigers uit Barcelona hebben medegedeeld, dat in deze stad rust heerscht. Van een aanslag op het paleis der generaliteit is niets bekend, terwijl geen brand heeft gewoed in de arbeiders wijk. Kort geleden is een groote demonstratie ge houden om alle politieke partijen te vereenigen in een groote anti-fascistische partij. BELGRADO, 8 Aug. (Havas.) Hedenoch tend is in de overvolle kerken van Belgrado het besluit van de orthodoxe synode voor gelezen, waarbij de zaak van negen leden der regeering en een twintigtal kamerleden van het district Belgrado naar de kerkelijke rechtbank wordt verwezen en waarbij ge noemden van hun rechten en eererechten in de kerk vervallen worden verklaard totdat de kerkelijke rechtbank uitspraak zal heb ben gedaan. 4 99 Dr. Coljjn antwoordt Cordell HulL Studiedagen der Derde Orde te Den Bosch. Nieuwe faciliteiten bij het luchtverkeer Engeland. Het R. K. Esperantistencongres te Den Haag gesloten. Stand op Maandag 1 uur VUB.: 765.3 Vorige stand 76L6 i| Gister- voor- WASHINGTON. 8 Aug. (Havas.) Tot dusverre hebben 37 landen geantwoord op den oproep van minister Huil voor handhaving van den vrede en herstel van de welvaart der wereld door militaire en economische ontwapening. Met leedwezen merkt men op. dat Berlijn, Ro me. Tokio. Nanking en Valencia niet geant woord hebben. In alle antwoorden wordt ver klaard. dat men het over het algemeen met de opvatting van Huil eens is. Van groote sympa thie met die opvatting getuigen vooral de ant woorden van Parijs. Moskou en alle Zuid-Ame- rikaansche regeerlngen. Bulgarije en Hongarije verklaren herziening der vredesverdragen nood zakelijk te achten. LONDEN. 7 Aug. (Reuter). Men meent te kunnen bevestigen, dat tegen het einde van September, wanneer de Britsche am bassadeur te Rome van vacantle terugge keerd is, te Rome diplomatieke besprekin gen tusschen Engeland en Italië zullen wor den gehouden, voortvloeiende uit den toe stand, die door de briefwisseling tusschen Mussolini en Chamberlain geschapen is. HELSINKI, 7 Aug. (Havas) De bladen mel den, dat de Flnsche minister van Buitenland- sche Zaken, Holsti, in den herfst een officieel bezoek aan Berlijn zal brengen. In officieeie kringen verklaart men, dat een dergelijke reis inderdaad In het voorneïhen ligt. BOEKAREST, 7 Aug. (Stefan!) Omtrent het ongeluk met het toestel van de lijn Praag- Maskou verneemt men uit Clujj. dat op een plek, drie K.M. van de plaats des onhells. het lijk gevonden is van den handelsattaché der Itallaansche ambassade te Moskou. Vizzl. Het is gebleken, dat hij uit het toestel gesprongen is, toen het ongeluk geschiedde. Het stoffelijk overschot wordt naar het Itallaansche consulaat te Cluj overgebracht. Welingelichte kringen te Takoengpao en te Nanking meenen te weten, dat twee Ja pansche divisies te Tientsin en een te Tsingtao ontscheept zullen worden voor 15 Augustus. Na dien datum zou een Japansch offensief langs de spoorlijnen Kiautsjau Tlenan en TientsinPoekau beginnen. Volgens de .Temps" zou het Grieksche stoomschip „Ktistakis", dat op 18 mijlen ten Westen van Algiers draadloos had medege deeld door een vliegtuig beschoten te wor den, in een volgend draadloos bericht zijn oproep om hulp hebben ingetrokken en heb ben medegedeeld dat het zijn reis voort zette, daar aan boord van het schip niets beschadigd was. CASTEL GANDOLFO, 7 Aug. (Renter). In een rede, gehouden voor Belgische on derwijzers, die op audiëntie waren bij Z. H. den Paus, zeide Z. H. o.a.: „Wee den landen, waar de Christelijke instellingen verwaar loosd of bestreden worden, sooals zfj helaas in een land in Europa worden bestreden. WU zjjn geen profeten van het kwade, doch wjj zien de toekomst duidelijk genoeg om te weten, wat onvermijdelijk het lot van zulk een land moet zijn." Heden is voor de derde maal een Spaansch schip in Frankrijk in beslag genomen. Het is de ,.San Jorge" uit Ferrol, geladep met spoorweg- dwarsliggers, bestemd voor Zumaya. Het schip werd met averij naar La Paiiice gesleept en de reederij van de sleepbooten heeft thans het schip in beslag doen nemen, ten einde betaling te krijgen van het sleeploon. Daar echter de Britsche regeering, aldus het Duitsche bureau, heeft getoond op het stand punt te staan, dat het verblijf der desbetref fende personen in het belang der Dultsch— Engelsche betrekkingen ongewenscht moet worden geacht, zal van den kant van Duitsch land in overeenstemming met dat standpunt gehandeld worden. BRUGGE, 7 Aug. (Belga) Vanmiddag is de trein BrusselOostende bij het bin nenkomen van het station te Brugge ont spoord. De locomotief en de tender sloegen om. De stoker werd ernstig gewond, ter wijl de machinist en een vijftiental passa giers lichte verwondingen opliepen. Het treinverkeer vindt voortgang. Japansche consul te Tientsin heeft officieel den deken van het consulaire korps te Tientsin evenals den vice-consul van Sovjet-Rusland Smimow ervan In kennis gesteld, dat de Japan sche militaire autoriteiten alle noodzakelijke maatregelen tot bescherming van het Sovjet- Russische consulaat-generaal nemen. De lijst met namen, welke te Belgrado werd voorgelezen, begon met den minister-president Milan Stojadinowtsj en eindigde met diens broe der. Dragomlr, het kamerlid. Gelijke lijsten werden voorgelezen in alle ker ken waar dit de vorige week niet was geschiet De leider van de Kroatische oppositie, Wladi mir Matsjek, heeft, naar verluidt de leiders van de Servische oppositiepartijen doen weten en hen gemachtigd ook openlijk bekend te maken, dat hij van oordeel is. dat de Kroaten geen con cordaat met het Vaticaan noodig hebben. BERLIJN, 8 Aug. (Reuter} - Vanavond zijn te Dahlem honderd vijftien personen gearresteerd in verband met een demon stratie ten gunste van gearresteerde predi kanten. naar Nanking tegenwoordige verspreid, aldus meldt de Weensche „Reichs- post” met een aanbeveling van den Führer, die voor in het boek gedrukt staat. De persdienst „Graf Reischach", leverancier van de groote nationaal-socialistische gouw bla den, schrijft naar aanleiding van de uitzetting van zijn beide vertegenwoordigers te Londen, dat de houding der Britsche regeering slechts als een bewuste en bedoelde onvriendelijkheid tegenover de Duitsche pers kan worden opge vat. De persoon en de arbeid van dr. Von Lan gen, die vier weken als leider van het bureau te Londen werkzaam is, geven niet de geringste aanleiding voor de bruuske wijze, waarop aan zijn werk een einde is gemaakt, aldus de pers dienst. „De Britsche methode doet concludee- ren, dat een artikel van Madame Tabouls in de „Oeuvre", vol verdraaiingen en laster tegen den persoon van Von Langen, in verband met zijn vroegere werkzaamheid als plaatselijk groepleider te Rome, tot de documenten der Britsche autoriteiten behoort.” ALGIERS, 7 Aug? (Havas) De gezagvoerder van het Itallaansche schip „Mongioia”, die tijdens het luehtbombardement aan de long werd gewond, ia vanmorgen overleden. H|j was naar een ziekenhuis gebracht, doch bezweek tijdens het chirurgische Ingrijpen. De taeetahd van den Nederlandsehen waar nemer, den heer De Bruin# is bevredigend. Bjj de autoriteiten te Palma, de luchtbasis van Franco op Majorca, is een krachtig protest ingediend. U.G.T. op schijnt is der MOSKOU, 7 Aug. (Reuter). Wederom zijn ver schillende 'personen aangeklaagd als „volks vijanden en Trotzklsten” en in verband hier mede gearresteerd, os. de President der Repu bliek Abkhazian in den Kaukasus. Vlugschriften, die werden uitgegeven, en be trekking hadden op den kerkstrijd, werden door de politie in beslag genomen. Vervolgens kwa men met vrachtauto's leden der geheime staats politie, die zich onder de menigte begaven, mannen en vrouwen arresteerden en deze in de vrachtauto’s deden plaats nemen. De gearres teerden aarden naar het hoofdkwartier der ge heime staatspolitie overgebracht teneinde al- laar te worden ondervraagd; 75 mannen en 40 vrouwen zfjn voor het onderzoek vastgehouden. Landesgerichtsrat Prothmann te München heeft dezer dagen een boek gepubliceerd, „Ge loofsrecht of zielenbescherming”, dat een op het laagst mogelijke peil staande polemiek te ven het Christendom is. Het boek wordt thans De Britsche admiraliteit heeft een rapport ontvangen van den Engelschen consul-generaal te Algiers, waarin deze verklaart, dat de drie vliegtuigen, welkegisteren het tankschip „British Corporal" hebben aangevallen, waar schijnlijk tot de luchtmacht van Franco be- hooren. Elk toestel droeg een donkerblauw Andreaskruis. Rubloles op posten van troepen, die den aftocht sterke legerafdeeling. dl?, i singellng te - Aan den voorsteven geraakt, dreigde de Bel gische boot te zinken, doch de kapitein kon het schip in de nieuwe buitenhaven van Duin-. w kerken brengen. Hier begon men met het aan land brengen der passagiers. Tot dusverre zijn vier gewonden naar het ziekenhuis gebracht. Nader wordt gemeld, dat de aanvaring ge schiedde ongeveer een half uur na middernacht terwijl alle passagiers sliepen.' De Clan MacNeil wilde de haven van Duinkerken birjnenloopen en aangezien het zicht uitstekend was, be grijpt men niet hoe de aanvaring is geschied. Uit voorzorg liet de kapitein van het Belgi sche schip S.O.8.-signalen uitzenden waarin hij zeide, het schip Westelijk van de haven aan den grond te willen zetten. Onmiddellijk vertrokken sleepbooten uit Duinkerken en zonder de minste paniek wer den de passagiers aan boord van de sleep booten gebracht, waarmede zij naar land wer den vervoerd. Alle militaire leiders hebben los van elkaar, doen weten, dat zjj het volkomen met Tsjang Kal Sjek eens zjjn ten aanzien van de noodza kelijkheid van gewapend verzet tegen Japan, indien, zooals men voorziet, de laatste onder handelingen zullen mislukken. Volgens een bericht uit Peiping heeft de se cretaris der Japansche ambassade Sima, den consul-generaal van Sovjet-Rusland Spilwanek, die tevens aan de ambassade te Peiping ver bonden is, een bezoek gebracht en zijn leedwe zen uitgedrukt over den overval op het Sovjet- Russisch consulaat-generaal te Tientsin. HU verklaarde dezen overval hierdoor, dat de Ja pansche troepen te Tientsin op het oogenblik, dat deze geschiedde tengevolge van hun geringe aantal niet in staat waren de orde in dat ge deelte der stad, waar zich het Sovjet-Russische consulaat-generaal bevindt te handhaven. De Twee Spaansche treilers, ingeschreven ts Zeebrugge. zijn met hun bemanning van 24 koppen. 9 Belgen en 15 Spanjaarden, verdwenen. De schepen moesten naar Wllford in Engeland gaan, doch zij zijn hier niet aangekomen. Uit Nanking wordt gemeld, dat generaal Jeng Sji Tsjan per vliegtuig naar Tal Joean Poe is teruggekeerd. Men maakt hieruit op, dat de militaire operaties der Chineezen in de provin cies Tsjahar. Soeijoean en Sjensl zich verder zul len ontwikkelen. Uit Hslngking wordt gemeld, dat pansche soldaten zijn gedood in een met bandieten bij Tsjoe Li Koe aan den spoor weg HsinkingJoekl. Maarschalk Tsjang Kal Sjek heeft het ne men van uitgebreide luchtbeschermingsmaat regelen te Nanking bevolen. In talrijke Chi neesche steden zijn groote luchtbeschermlngs- oefeningen gehouden. De vroegere minister-president Largo Cabal lero bevindt zich, vergezeld van eenige leiden der socialistische partij en van de het oogenblik te Madrid. Naar het het doel van hun reis de werkzaamheid socialistische groepeeringen te Madrid, waarvan zij meerendeels leidende leden zijn, krachtiger te maken. Een medewerker van de „Indcpendant Py renees Orientales” heeft een onderhoud gehad met Largo Cabellero, waarin deze o.a. heeft ge- zegt: ..Mjjn positie bestaat in het toezien op de gebeurtenissen. Toen ik mij genoodzaakt achtte mijn ontslag in te dienen, heeft men te kennen gegeven, dat de overwinning van de anti-fascistische krachten niervan het gevolg zou zijn. Hoewel deze overwinning niet twijfel achtig is, is zjj nog niet tot stand gekomen. Ik deel niet het algemeene gevoelen In de doel treffendheid van de verdediging van Brunete en de gebeurtenissen van Teruel hadden zich niet mogen voordoen.” Tenslotte zeide Caballero alle vertrouwen in de jeugd te hebben. DUINKERKEN, 8 Aug. (Havas). Om streeks middernacht is het Britsche stoom schip Clan MacNeil ter hoogte van Duin kerken in aanvaring gekomen met de Bel gische Kanaalboot Princesse Marie José die op weg was van Dover naar Ostende met 600 passagiers, onder wie 350 meisjes, aan boord. Thans is de vraag wie van belden 1 eerst dit dal zal bereiken. Komen de regeeringstroepen het eerst, dan kunnen zij ontkomen, komen de troepen van Franco het eerst, dan moeten de regeeringstroepen ofwel zich overgeven, ofwel slag leveren onder ongunstige omstandigheden om zich een doortocht te banen. Men schat de afdeeeling regeeringstroepen van 3000 tot 4000 man. TOKIO, 8 Aug. (Havas). Uit Nanking wordt aan het blad Nitsji-Nitsjl gemeld, dat de leden der Japansche ambassade en de militaire en marine-attaché's, Kawagoe, den Japanschen ambassadeur, die op het oogenblik te Sjanghai vertoeft, hebben doen weten, dat zij zijn komst nutteloos achten, daar de toestand elke mogelijkheid tot vreedzame regeling door diplomatieke onderhandelin gen uitsluit. Volgens persberichten uit Sjanghai en Hankau, verzamelen zich Chineesche troe pen met het doel Tsjahar en Tsjangpel aan te vallen. De Japansche bevolking is uit Koekiang, Hankau, Nanking en Foehoe vertrokken, alleen het personeel van de consulaten nog aanwezig. De Nanking-regeering begint met mobilisatie. De Japansche ambassadeur geeft, ondanks den ern- ztigen toestand, de hoop nog niet op. De mi nister van Oorlog te Nanking is afgetreden. De kapitein van de Mongioia is tengevolge van den bomaanval op z(jn schip overleden. De En gelschen dienden een protest In te Palma. In Duitschland heerscht ontstemming over de uitwijzing van drie Duitsche journalisten uit Engeland. Te Londen meent men te kunnen bevestigen, dat Britsch-Italiaansche besprekingen zullen worden gehouden te Rome. Te Brugge is een trein ontspoord, waarbij een staker ernstig en de machinist en 15 reizigers licht gewond werden. Belgische Kanaalboot in nood. Alle passagiers bijtijds aan land gebracht. Regeeringstroepen aan het Aragon-front trek ken terug. Tot nu toe hebben 37 landen geantwoord op den oproep van dën Amerikaanschen minister HulL Nader bleek, dat bij het vliegongeval op de ijjn PraagMoskou een zevende slachtoffer, een Itallaansche handels-attaché, is omgekomen. SALAMANCA, 8 Aug. (Havas) middag stieten afdeelingen van de hoede van het vijfde legercorps van Franco aan het front van Aragon ten Zuiden van i de regeerings- dekten van een om aan een om ontkomen, het dal Guadalaviar trachtte te bereiken. De Rijksmlnister van Volksvoorlichting Propaganda deelt het volgende mede: „Men heeft te mijner kennis gebracht, dat het weekblad „Schonere Zukunft", gedrukt en verzonden door het filiaal der Uitgeversmaat schappij voor Duitschland, Friedrich Pustet, Regensburg, dat reeds meerdere malen aanlei ding heeft gegeven tot afkeuringen onzerzijds, en dat per 20 Januari 1937 zelfs door een ver bod van drie maanden getroffen werd, ook ad vertenties in Duitsche bladen publiceert. In verband met de houding, die dit tijdschrift tot nu toe heeft aangenomen, acht ik het wel op zijn plaats, mede te deelen, dat de Duitsche pers in geen geval gelegenheid geve om gratis te adverteeren of wel om rulladvertenties te plaatsen." Onder de geestelijken, priesters zoowel als domlné's, die dezer dagen uit de gevangenis zijn ontslagen, behoort ook de bekende Pater Rupert Mayer 8J„ die naar men weet „we gens overtreding van de kanselparagraaf” tot zes maanden gevangenisstraf was veroordeeld. De bepaalde voorwaarden, waaronder deze in vrijheidstelling is geschied, zijn nog niet be kend geworden. In opdracht van den Directeur der Rljks- perskamer is aan de kathollek-kerkelijke pers de volgende mededeeling gedaan: „Het Is in den laatttën tijd eenige malen voorgekomen, dat Kerkelijke bladen zich heb ben bezig gehouden met nationale helden, zoo als Albert Leo Schlageter pn Horst Wessel. In de toekomst zijn dergelfjke publicaties, waar bij getracht wordt nationale helden in con- fessioneele artikelen te betrekken en hen op te eischen om de door hen voorgestane rich ting. verboden.” BUREAUX. HOF 6, ALKMAAR Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar t f 2- Voor buiten Alkmaar S i i 2.50 Dagblad uitgegeven door de s |<V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger VALENCIA, 8 Aug. (Havas) Manuel IJuro, de Spaansche minister van Justitie, heeft aan de pers verklaard, dat de link- sche regeering den tijd gelegen achtte, om de uitoefening van den eeredienst weer toe te laten. Voorloopig zal deze in besloten kring moeten geschieden, daar de regee ring de opening der kerken nog niet op portuun acht. S3

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1