ONS BLAD boord Incident aan Fransch schip van Een enthousiaste sluiting De toestand Noord-China is zeer ernstig t I in -TACKs 8" Het nieuws van heden Japan verliest zyn geduld zegt Soegyama DE BAROMETER 3 Protesten bij de F ranco-regeering De uitwijzing uit Engeland DE YELLS DAVERDEN DOOR DE LUCHT JOH. LAUWERS MÏGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER DIJJERS ^1 1 y I Japansche troepen in Peiping I (Vervolg elders tn dit blad) Vredesrede van Baden Powell OORWEGTUNNEL GEOPEND Ongeregeldheden in Joego-Slavië Prinses en Prins bij het kampvuur Ernstig incident te Sjanghai Vijf ongelukken in de bergen Een Duitsche pater veroordeeld Het proces tegen ds. Niemoeller Orthodoxe fanatici zettsq de bevolking op tegen de regeering Vier bergbeklimmers vonden den dood Nieuw slachtoffer van de kantel paragraaf Nationalistische soldaten te Lm Palmas dwingen de beman ning drie Spanjaarden uit te leveren Enorm zijn de verwoestingen, die in Brunete zijn aangericht. Zelfs het kerkhof is een ruïne geworden DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN yells Chief. 1 DINSDAG 1O AUGUSTUS 1937 De Japanners zouden een inval in Tsjahar voorbereiden, terwyl de Chineezen naar het Noorden oprukken Duitschland protesteert te Londen en zou represaille-maat- regelen nemen Engelsche en Fransche maat regelen na de aanvallen op schepen bij Spanje NAAR DEN HAAG? De in stilte aanhoorde vredesrede van Lord Baden Powell ver wekte ontroering NOORDHOLL ANDSCH DAGBLAD I JAARGANG 264 DERTIGSTE No. V Da Wereldjamboree 1937 la Maandag gestoten. Van onzen speclalen verslaggever. o o Jammer, dat zoo weinigen een winkels zijn De ongelukken Stand op Dinsdag 19 war tjs.: 79L1 Vorige stand: 7915 B|j een incident in de nabijheid van een vliegveld ten Westen van Sjanghai zonden een Chinees en een Japanner om het leven zjjn gekomen. De Chineesche militie ver leent geen toegang tot dit gebied. Na het uitreiken van de Jacobsstaven richtte de Chief-scout voor de tweede maal, zeer ont roerd, het woord tot de jongens: Vervolgens kreeg de kapitein van de „Maréchal Lyautey" opdracht het anker te lichten en hij werd gewaarschuwd, dat bij de minste demon stratie van de bemanning de kustbatterjjen het vaartuig tot zinken zouden brengen. In verband met dit incident zullen de Fran sche schepen Las Palmas niet meer aandoen. waren vertrokken, vanmorgen terugkeeren, naar men gelooft, in verband met het oprukken der Chineesche troepen naar het Noorden. in arm in snel verschenen nog De Duitsche zaakgelastigde te Londen heeft ge protesteerd tegen de uitwijzing van drie Duit sche journalisten uit Engeland. Dultschland sou represailles to epossen. JLAOLIt MOSTERD EN AZIJN Een Duiteche poter Capncijn Is slachtoffer ge worden van de kanselparagraaf. aan INNSBRUCK, 9 Aug. (Havas). In de Tlrool- sche bergen zijn niet minder dan vijf ongeluk ken gebeurd. De bergbeklimmers, die daarvan het slachtoffer waren, waren voor het groot ste deel Duitsche studenten, hebben vier dooden geëischt. je veel vrienden hept in an- dere landen, zul je geen oorlog met Len willen maken. Dan weet je, dat Inlichtingen van minister Steenberghe over den bouw van schepen veer te H. A L in Dene marken. BERLIJN, 9 Aug. (Reuter.) In Evangelische kringen te Berlijn doen verschillende gissingen de ronde omtrent de redenen, die tot het uit stel van het proces tegen ds. Niemoeller geleid moeten hebben. Het uitstel was niet algemeen bekend, daar de Duitsche bladen het nog niet mochten publiceeren. Een ambtenaar van net ministerie van Justitie verklaarde vanavond, dat nog verdere klachten tegen den predikant moesten worden onderzocht. Men kent aan dit proces een spertaie betee kenis toe, in verband met de betooglngen, die gisteren door de kerkgangers voor de kerk van Niemoeller in Dahlem gehouden zyn. Het is - niet onmogelijk, dat deze betooglngen, en bet feit, dat men dr. Dibellus wegens gebrek aan bewijs heeft moeten vrijspreken, voor de auto riteiten aanleiding zijn geweest er naar te stre ven, dat ook het kleinste spoor van bewijs te gen ds. Niemoeller onderzocht wordt, vóór het openbare proces begint. Dit zou des te noo- dlger zyn. daar reeds is medegedeeld, dat de verhoeren openbaar zullen zijn, en de pers to* de zitting zal worden toegelaten. TOKIO. 9 Aug. (DJiJ*.). De Japansche minister van Oorlog, Soegijama, heeft ver klaard, dat de ontwikkeling in Noord- China een zeer ernstige wending heeft ge- genomen. „Nu China door den opmarsch van zijn troepen zijn verdragsverplichtingen heeft geschonden, is het geduld van Japen ten einde. Als dergeljjke schendingen zich nog langer zouden voordoen, zou Japan zich tot gewapend optreden gedwongen zien. De tfjd der diplomatieke onderhandelingen ia voorbij, tenzij China op het laatste pogen- blik tot bezinning komt.” Nader wordt gemeld, dat het incident op het vliegveld zich voordeed, toen in burger ge- kleede Japanners zich toegang tot het veld trachtten te verschaften. Chineesche soldaten verzetten zich daartegen; er ontstond een vuur gevecht, waarbij een Japanner en een Chinees gedood werden. MUENCHEN. 9 Aug. (Havas). Een Duitsche pater van de Orde der Capucjjnen is tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens ..misbruik maken van oen kansel". Hjj werd er van beschuldigd in cfjn preek een aanval op .Kraft durch Freude” gedaan te hebben. de tribunes be zetten en velen tusschen de kampen bleven. Het schouwspel was fleuriger dan verleden week Zaterdag, want de zon straalde nu aan den hemel, waardoor de kleuren feller en straf fer werden. Ruim een uur duurde dit défilé der *3 landen. Toen was het plechtig oogenbllk van het schelden gekomen. Van de eere-tribune tot de raadsrots werd een baan vry gemaakt voor den chief-scout, die zyn jongens zou toespreken. Drie geestdriftige ontroerde stilte. Op deze indrukwekkende woorden, nog drie cheers voor den Nederlandschen hoofdverkenner en het laatste défilé was ten einde. Diep onder den indruk verlieten de padvinders langzaam het terrein. Volgens het D.N.B. verluidt te Londen, dat Dultschland bij de Britsche regeering stappen gedaan heeft om de directie van de „Times” te verzoeken haar tegenwoor- digen vertegenwoordiger te Berlijn, Norman Ebbut, om bepaalde redenen binnen M dagen door een ander te vervangen. CASA BLANCA. 9 Aug. (Havas) Aan boord van den Franschen mailstoomer „Maréchal Lyautey” heeft zich een Incident voorgedaan, toen het schip aanlegde In de haven van Las Palmas. LONDEN. 9 Aug. (Havas.) In welinge lichte kringen verklaart men, dat behalve het protest by de rechtsche autoriteiten te Palma de Majorca tegen het bombarde ment van het tankschip „British Corpo ral”, het Britsche Foreign Office aan den Britschen ambassadeur opdracht heeft ge geven, bij de autoriteiten te Salamanca een soortgelyk protest in te dienen. Soegijama noemde den toestand in Noord- China zeer ernstig. In Sjanghai kwam het tot een Incident, waarbij dooden vielen. Met ingang van 19 Augustus te de toeslag op melk verlaagd voor melk van Ijl «et. vut» gehalte. LONDEN, 9 Aug. (Reuter). Vanmorgen heeft de Duitsche zaakgelastigde te Londen, Woermann, op het Foreign Office een be spreking gehad naar aanleiding van de uit wijzing der Duitsche journalisten. Men meent te weten, dat Woermann bij zijn bezoek in gematigde woorden tegen de verwijdering geprotesteerd heeft. Toen de groote Kruisvaarders uittrokken hadden zij op hun schepen bij zich een Jacobs staf, die thans het totem is van deze Jamboree. Het is een instrument om den weg te kunnen vinden. Laat dit totem voor ons een gids zyn, om ons de richting te bepalen naar den vrede Ons totem is veelomvattend. Het draagt een kruis en kan dus een gids zyn voor alle chris tenen. maar het draagt nog veel meer en kan dan ook alle landen en klassen omvatten. Daar om is 't een goed totem voor de padvinders. Ook de Hen punten van de padvlnderswet zyn daarin opgenomen. Laat ons thans onze cam pagne voor den vrede voortzetten. dag is in tegenwoordigheid van president .n de spoorwegtunnel in de Vogezen, welke Lil van Saint Die verbindt met het dal Lint Marie aux Mines, geopend. De af- tusschen deze belde plaatsen kan thans K afgplegd in een kwartier, terwijl de Ir vroeger uren voor noodlg had en men ter moest oventappen. De Sociale Studieweek op Rolduc. Gistermiddag zyn Japansche troepen Peiping binnengerukt. Het leger bestond uit 5000 man, een vyftig-tal tanks en vete vracht- en andere auto’s. BELGRADO, 9 Aug. (Stefani.) De bevolking van Pienina in Joego-Slavië is door orthodoxe fanatici en oud-minister Janich opgehitst tot een opstand tegen de regeering, met als ge volg demonstraties tegen de regeering. De de monstranten vielen gendarmen aan, die van hun wapenen gebruik maakten, zoodat twee demonstranten gewond werden. Eén van hen is ^^^■^ekenhuis overleden. De padvinders kregen in drie talen order te gaan zitten, de deinende massa zong al spoedig een toontje lager, alleen de stokken en hoeden staken even boven het terrein uit. Mooier dan ooit kwamen nu de breed-ult wapperende vlaggen, die op den achtergrond bijeen gebracht waren, tot haar recht. De chief wilde gaan spreken, maar er kwam juist een Fokker boven het terrein. De piloot kon natuurlijk niet weten, wat daar beneden ging gebeuren en daarom zwaaide B. P. met zijn handen in de lucht, tot groote hilariteit van de duizenden. Eindelijk klonk het dan kei hard door de luidsprekers: Scouts! 4 BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS» Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaar 2 f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.v. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Zoo is dan Maandag de Wereld jamboree 1937 gesloten. Zij is een bekroning geworden van het werk van den grijzen vredesapostel Lord Baden Powell, den Chief-scout. 0F N - De door den Britschen consul te Algiers ver strekte bijzonderheden heeft men voldoende geacht om dezen stap te rechtvaardigen. Het tankschip „British Corporal”, dat van Algiers is vertrokken, wordt niet door een Bntsch oorlogsschip begeleid, doch wel wordt met alle Britsche koopvaardyscheperi langs draadloozen weg nauw contact onderhouden. Tot dit doel zijn instructies gezonden aan alle Britsche oorlogsschepen in de Mlddellandsche Zee en de kuststations. Ook de Fransche regeering heeft haar con sul te Salamanca opdracht gegeven een scherp protest bjj de Franco-regeertng in te dienen tegen den aanval op een Fransch schip, die kort na den aanval op de „British Corporal" geschiedde. Uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart inzake de acheepsboteing t—rhrn de Kertesono en de Malaya. Ik zal nu aan den leider van ieder contingent een kleine copie uitreiken van den Jacobsstaf om mee te ne men als een symbool, dat herinneren kan aan ons doel: Goede wil en vriendschap al* voornaamste mid delen om vrede te bevorderen en in stand te houden. Verscheidene Japansche torpedo- en kanon- neerbooten, die deelnemen aan de evacuatie der Japanners uit de steden der Jang-TSe-vaiiel. zyn aangekomen te Sjanghai, waar op net ^ogenblik het tweede Japansche smaldeel is R mengetrokken. De Chineesche soldaten hebben den weg van het vliegveld naar de stad afgesloten door er een barricade op te werpen. De ongerustheid by de Japansche bewoners is groot. Alle Japansche winkels zyn ge sloten. De Britsche zaakgelastigde te Berlijn heeft zien naar het Duitsche ministerie van Buiten- landsche Zaken begeven, waar hij een onder houd heeft gehad met een vertegenwoordiger van het ministerie over de verwijdering der drie Duitsche journalisten uit Engeland. De Engelsche en Fransche regeeringen dienden bij de autoriteiten te Salamanca een protest in naar aanleiding van de aanvallen op sche pen in de Spaansche wateren. Toen de tachtig-jarige chief- scout, Lord Baden Powell of Gilwell zyn afscheidsrede, die gebaseerd was op vrede en vriendschap, eindigde met „Good Bye. God bless you all”, viel er even een stilte. Men was onder den indruk. Die 28.000 jongens, staande voor het volle leven, voelden iet* in hun bin nenste trillen, iets wat door de jaren zal uitgroeien tot een le- venshoeksteenvrede en vriend schap I Maar dan ineens barst te het van alle kanten los, kwam de toejuichingen en de geen einde: Chief. Het hoofdkwartier van het Japansche garnizoen in het Noorden maakt melding van een botsing tusschen Japansche afdee- lingen en een Chineesche troepenmacht aan de grens tusschen Tsjahar en Jchol, 80 kilometer ten Noorden van Peiping. De Japansche troepen hebben volgens deze mededeellng den Chineeschen aanval na een strijd van verscheidene uren afgeslagen. Hierop werd het schip omsingeld door een aantal rechtsche kanonneerbooten. die hun mitrailleurs op het Fransche schip richtten, en eenige honderden Spaansche soldaten begaven zich met de wapens in de vuist aan boord. Met kolfstooten en vuistslagen werd de bemanning op het achterschip bijeengedreven, waarna de soldaten het schip doorzochten naar de drie passagiers. Het schip, dat van Dakar kwam, had drie Spaansche passagiers aan boord, die volgens de rechtsche Spaansche autoriteiten overeenk<yn- stlg de huidige wetten militairen dienst moes ten doen. De bemanning van het Fransche schip weigerde de Spanjaarden aan land te doen gaan, niettegenstaande de gezagvoerder van het schip en de Fransche consul den raad gaven, hen te laten gaan. Om half drie begon het défilé van alle deel nemende landen. Op de eere-tribune hadden plaats genomen de chief-scout Baden Powell, generaal Behrends, algemeen leider der jam boree en prins Gustaaf Adolf van Zweden. Drie kwartier later arriveerde ook Staatsraad Ram- bonnet met zijn familie. Het défilé had een ander karakter dan by de openingsptechtlgheid. De opmarsch begon met Zweden en eindigde mot Engeland, ta- Wyl de Nederiandsche deelnemers ongeveer m het midden marcheerden. In het midden van het demonstratle-terreln stond de raadsrots opgesteld en daaromheen stelden de deelne mers zich na hun groet aan de autoriteiten op. De Franschen zwaaiden met hun veelkleu rige halsdoeken, de Amerikanen juichten, de Engelschen gingen weer arm tempo voorby, de Indianen eenmaal In krijgstooi etc. De laatste minuten van de Wereld jamboree 1937, zy waren onverge felijk! „De tijd is nu voor mij gekomen om vaarwel te zeggen I Ik hoop, dat jullie een gelukkig teven zult leiden. Jullie weet, dat ik in mijn een-en-tachtigste jaar ben en het einde van mijn leven nader. De meesten van jullie staan aan het begin en ik wensch, dat jullie leven gelukkig en vol succes zal zijn. Je kunt dit bereiken door je best te doen, de padvinders- wet uit te dragen, je leven lang, wat ook je functie moge zyn en waar je ook bent. Ik wensch, dat jullie allen den Jacobsstaf van de Jamboree op je uniform zult houden. Ik hoop, dat je zult trachten er aan te blyven denken, wat de beteekenis is van dezen staf. Door deze beteekenis in acht te blijven nemen, zul je geholpen worden bij je streven Gods Ryk van den vrede en den goeden wil te ves tigen. Dit totem zal je altyd de padvlnderswet in herinnering houden en den prachtigen tijd, dien wij In Nederland hebben gehad. Het zal je hel pen, uitgerust te zijn voor de padvlnderswet gedurende heel je leven en steeds meer onze padvindersidealen van goeden wil en den hel penden band der kameraadschap te verbreiden onder al degenen, die wjj ontmoeten. Mijn boodschap aan jullie is, vriendschap te ver spreiden en broederschap over de geheele we reld. Vaarwel en God zegene jullie allen.** Terwyl de Japansche bevolking de troepen met gejuich verwelkomde en de Japanners ook door vertegenwoordigers van verschillende in stellingen en vereenigingen begroet werden, liet de Chineesche bevolking zich met op straat zien. Vliegtuigen hebben vlugschriften uitge worpen, waarin gezegd wordt, dat de troepen zfjn binnengetrokken om Chineezen en vreem delingen orde en veiligheid te verschaffen. Uit Tientsin wordt aan de bladen gemeld, dat 3000 Chineesche polltie-beambten den vrede en de rust handhaven. Deze polltle- troepen staan onder toezicht van de commis sie tot handhaving van den vrede. De tram- diensten zijn hervat. Gemeld wordt, dat om ze* uur des avonds Japansche troepen te Matsjiakoe (ten Noorden van Kaiplng) de bur gerwacht hebben ontwapend en 500 geweren en 50.000 patronen hebben in beslag genomen. Verder is uit Tientsin bericht ontvangen, dat Tsji TSoeng Mo, die het voorzitterschap van den uitvoerenden raad van de autonome re geering van Oost-Hopei waarneemt, met zijn staf te Tangsjang is aangekomen. De autonome regeering heeft te Tangsjan. dat aan den spoorweg van Tientsin naar Sjang- halkwan is gelegen, haar voorlooplge hoofd kwartier ingeiicht. Volgens het blad Ji Sjl Pao heeft generaal Soeng Tsje Joean aan de Nanking-regeenng getelegrafeerd, dat de Chineesche verliezen in Noord-China 5500 man bedroegen. Dan zullen de moeilijkheden k< j men, dan zullen zich conflicten vooJ doen, dan zal wellicht weer gesprol ken worden over oorlog en vrede. Padvinders, gij zjjt hier na lange marschen bijeengekomen. Gjj moet vermoeid zjjn na al deze dagen van rondtrekken door het kamp. Ik zal kort zyn en alleen zeggen, dat wy thans gekomen zijn aan het einde van de Jamboree, die slechts gisteren schijnt te zijn begonnen. Gedurende de korte dagen van deze Wereld jamboree, hebben tot mijn vreugde alle pad vinders het grootste deel van hun tijd besteed aan het sluiten van vriendschappen. Dat is ook het doel der padvinders: Zooveel mogelijk vriendschap met anderen in andere landen te sluiten. De dagbladen hebben geschreven oyez een kinderkruistocht. Dit is een zeer Ju'st^M schryving, omdat Jullie werkzaam zujt v groote zaak, den kruistocht voor den^MHH Vroeger trokken de Kruisridders op ]Hhh| Saracenen te bestryden en de H. Star* tem te veroveren. Zij slaagden daarin kinderen waren daarover zoo ontdaan BMHHM tevreden, dat zij zeiden: Wij willen zelf ken voor een groote zaak en het H overen Ook hun kruistocht is mislukt, was slecht georganiseerd en de kinderr^HH| den geen middelen van vervoer en geei^MHl sel voor den tocht. De Kruistocht, dieiJ^^^E hebt ondernomen, heeft In sommige lets met dien kinderkruistocht gemeen doel heeft ook jullie geleld. Ook jullie 1HM| uit alle deelen van de wereld bijeen, om v Khap te sluiten, een taak even groot al «deren anderen kruistocht. Probeert de^^9| “»veel mogelyk vrienden te maken in landen. Over enkele jaren zijn jullie volw:^H| “tonnen in jullie land. TL™ VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS er een betere weg is tot oplossing van de conflicten: Onderling overleg en vriendschappelijke regeling. Natuurlijk naar PRIMA MUKJM MA7TGB PRIJZEN Voor de Vastendagen Speciale Mena's WIJ asrveem onss gssolgnscrd* schotel* ook op de vergroote terra esen. Alle kamen me* volledig ontbijt S<— ttaltenhof Telefoon 11737* Den Baag cheers volgden na Volgens berichten uit Nanking hebben de Japanners iiF de buurt van Nankau.tusschen Peiping en Boei Joean, ongeveer 35000 man samengetrokken. Er zjjn nog meer transporten onderweg, in het geheel ter sterkte van 50.000 man. Van Chineesche zijde verklaart men, dat deze troepenconcentratés verband houden met de voorbereidingen, welke worden getroffen voor een inval in de provincie Tsjahar. De Chineezen zouden vastbesloten zynhard- nekkigen tegenstand te .bieden. De Japansche generale staf deelt mede, dat troepen van de centrale Chineesche regeering in Sjantoeng oprukken in de richting van de kust. Van Japansche zijde heeft de pers ver nomen, dat een Chineesche opmarsch naar de kust het Japansche leger zou noodzaken tot het ontschepen van troepen en het bezetten van Tsingtau, dat door de Japansche bewoners is ontruimd. De Japanners verwachten gevechten langs den spoorweg PeipingHankau, doch ge- looven niet aan groote krijgsverrichtingen langs de lijn TientsinPoekau. Niettemin moesten vrachtauto's, die uit Tlenteü^aar Tsjangtsjau

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1