Gezagskwestie wltfaal aan De avonturen van Stan en Pol PLICHT ert GELUK vVOENSDAQ 11 AUGUSTUS 1937 Afperser ontslagen INBRAAK TE ROTTERDAM JONGEN OVERREDEN WIELRENNEN Revanch'es nationale kampioenschappen Dinsdagavond te Utrecht gehouden DOOR BLIKSEM GETROFFEN 1 Het moeilijke staartje Mln Cgpordt vwotatL) Commissaris Hiemstra over het geval Intern. Padvinders- conf erentie Het manke avontuur Opening door prof. Slotemaker de Bruine Luitenant laat Bloemendaals hoofdagent onderstboven loopen tydens burger lijken wandeltocht NAAR HET ENCELSCH VERLAGING VAN DEN MELK- TOESLAG r- la, ka sn de fe. VRIJE ZATERDAGMIDDAG BIJ DE POST Inlandsche bevolking van groote vrees bevrijd De gaaen deur, die diende om vliegen, w Nieuwe boerderij met stallen en schuur afgebrand tra-] Reeds In vollen e een ■n Plet van Kempen, die Dinsdag het feit 100 ei VBKADt-ZAANDAM s bU we ar HOOFD8TOK en te Is ge- bewer- Opeens hoorde Pol voetstappen, die de deur van de kast na derden. Wat moest hij doen? Ijlings blies hy het lichtje uit, opdat er geen brandgevaar kon ontstaan en aette het heete Uaertje ergens neer waar het niets kon doen schroeien. Tijd om zijn kieeren aan te trekken en richt onzichtbaar te maken had hy ntet, want <te deur ging ai open. 9e. Er mag slechts met drie man naast el kaar gemarcheerd worden. ongetwijfeld dooden gevallen zynt” voerde de commissaris er bij Snoek kreeg in den stayerswedstrijd niet veel kans, zich zijn kampioenstitel waardig te too- nen. HU kon zich alleen in den eersten Tit doen startten ze op welke de schot Het blonder en te te m, 10 0. gang aan |n M rs la et 00 ü- ■el ar jn en n- on de hem ver ven is ie et in 11- f) D« ti jk je fl irt >n e- re il- gt m n. De brigadier ging na vóór den troep staan, maar hij werd ondersteboven geloopen. Een agent, die 25 meter verder Hep en zag, dat ugk' ênperieer' gevaar Hep, snelde toe en maakte voor alle aekerheid de alai- Ung van s^n revolvertaach tea. opdat hij het wapen onmiddeUUk b<j de hand soa hebben. De luitenant aag dit en riep: Pas op, of Ik sla je de hersens in! e Katholieke Unlvemtelt steunen is een praktisch apostolaat en een ware Kruistocht voor weten schap en geloof. schuren in de asch gelegd werd. Ook de geheele oogst ging verloren. De schade wordt door ver zekering gedekt Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak Is een hevige brand uitgebroken in de boerderij De troep naderde de Zandvoortschelaan, al waar een zeer breed voetpad Is. De luitenant commandeerde ..met vieren op den rijweg" en de mannen gehoorzaamden. De verlaging van den toeslag op melk, waar van reeds melding werd gemaakt, aal niet Maandag 18 Augustus, doch Zondag 15 Augus tus ingaan. werden vooj hun be- nschap gehuldigd. o...." steundf het bekoorlijke blond je, als zij door hen omhoog werd getild, ,Jk heb mijn voet zóó verstuikt. Ik ben heelemaal mank Hoe kom Ik nu verder'?" De vrienden letten niet op dit diplomatiek advies, zij boden vanzelfsprekend hun motor aan en omdat die van Gaston het dichtst bij stond, werd het meisje daar op geholpen en Het Vryz.-Dem Tweede Kamerlid mevrouw Bakker-Nort heeft aan den minister van Blnnenlandsche Zaken gevraagd, of het juist is, dat bij het hoofdbestuur der Posterijen, Te legrafie en Telefonie het voornemen bestaat binnenkort voor de arbeldscontractanten den vrijen Zaterdagmiddag, die onlangs ook voor dit deel van het personeel is Ingevoerd, week In te trekken. alt 90 M. In op Pijnenburg na 8 sec. voor tienen waren de bultenlandsche deelnemers van het jamboreekamp naar Den Haag gekomen en tegen 11 uur kon de confe rentie een aanvang nemen. De leiding van de vergadering berustte bij Z. K. H. prins Gustaaf Adolph van Zweden, die in X midden van de hoofdtafel zat met aan zijn rech terzijde prof. Slotemaker de Bruine en mr. Hu bert Martin, directeur van het Internationale Padvinders Bureau en te linkerzijde de chlef- scout, Lord Baden Powell en staatsraad Ram- bonnet, hoofdverkenner van de Nederlandsche padvinders. (Nadruk verboden) ..Kijk hier eens,” riep de hoofdzuster uit. .Daar ligt nu een pop met allerlei losse kieeren over den grond. Wat zijn de zusters toch slordig met het opbergen van het speelgoed, en meteen stapte ze op dep doodsbenauwden Pol af. greep hem met kieeren en al en wierp hem in een kartoruien. doos, die open stond, waarna ze mopperend bet licht uitdraaide en de kast sloot Vlug liet hij zich voorover op zijn kleertjes vallen, misschien zagen ze hem wel over X hoofd. Wijd open ging de deur en een strenge hoofdzuster stond in den ingang. ..Nee maar", riep deze, „hoe komt het licht hier nu aan. ik weet zeker, dat ik heb bet uitgedaan. Zuster Martha, komt U eens hier. Weet U er iets van? Zuster Martha begreep er echter ook niets van, Want ze had niemand in de gang zien loopen tocht De .luitenant had tech dus aan de politie te onderwerpen, temeer omdat hij ook in kennis gesteld was van de bijzondere elscben voor dezen heel bijzonder drukken dag. Meende hy dat de politie haar boekje te bulten ging, dan had hij zich terwllle van h^t gezag nog aan de éischen moeten onderwerpen, waarna de kwestie later had kunnen worden uitgezocht. De Krijgsraad zal in deze onverkwikkelijke historie een beslissing moeten nemen. De technische leider van de wandelvereenl- glng, de heer de Winter, werd in de zaak ge mengd en deze verklaarde, dat de troep ge diskwalificeerd zou worden als niet aan het be vel van de politie voldaan werd. Luitenant v. d. Heuvel deelde daarop mede, dat hij dan van verdere deelneming af zag en bjj wijze van oefening naar de Jamboree zou marcheeren. Het feit op zichzelf al, dat er bezoek was op Iriya. zou een verrassing zijn geweest voor Evelyn en vooral, nu zij overtuigd was, dat haar tegenwoordigheid allereerst aanleiding had gegeven tot de komst van Mr Thorburn. zy reikte hem de hand en nam toen een stoel, zoo ver van hem af. als de ruimte van het ver trek dat maar toellet Ze sprak maar heel weinig, maar het leek Thornburn, dat zij zijn gedachten las. Ze verstond uitstekend de kunst van luiste ren en de jongeman genoot enkel bij het sten van haar persoontje. Op den Leysenhoek te Oosterhout is de 12- jarige A. K bij het oversteken van den rijweg door een vrachtauto van de firma Bol, aldaar, overreden. Met ernstige verwondingen Is de knaap naar het St. Josephzlekenhuls vervoerd. De toestand van den jongen is zorgwekkend. Tijdens den Jamboree-marsch van Zondag beeft tech een ernstig Incident voorgedaan tus- schen den commandant van een detachement koloniale reserve en twee Bloemendaalsche agenten van politie. Om verwarring in bericht geving te voorkomen, noodlgde de commissaris van politie te Bloemendaal, de heer Hiemstra. ons gisterenmiddag uit de juiste lezing van het geval te noteeren. van den landbouwer M Lamerz te MUI. Ds vlammen sloegen over naar do landbouw- schuur. welke met de boerderij wéldra in lich ter laaie stond. Wegens gebrek asm water kon de brandweer niets uitrichten, soodat de boer derij met stalling en schuur een prooi der vlam men is geworden. Ook het meubilair, de land- bouwlnventaris en de oogst zijn door het vuur verteerd. De schade wordt door verzekering ge dekt. wegilaar de landelijke he.ocrg, w jjpteroribekende ben uitduidde, kende het café-tje, zij gingen ge- zamenHjfïn het priêel zitten en bestelden een verfrisschlng. Het aardige meisje in haar leuke, gebloemde voorjaarstolletje lachte hen beiden even dankbaar toe, praatte allerprettigst met hen, zag ben af en toe een beetje spottend aan en trok geen van beiden ook maar een ietsje voor. Dat was voldoende om binnen een halt uur tijd, zoowel Gaston als Paul te overtuigen, dat zij tot over de ooren verliefd waren. Plotseling verontschuldigde zich Paul en liet de beide anderen een oogenblik alleen. Gaston raakte er door verward en onrustig, met moeite hield hij het gesprek gaande. Om een aanmer king te voorkomen, zag hij wat hulpeloos cm zich heen; juist kwam Paul terug van den kant, waar de motoren stonden. Een on behaaglijk gevoel gaf het Gaston, hij sprong op en rende weg. De achterband .van zijn motor was met iets scherps doormidden gesneden! Op deze ontdekking van Gaston volgde, on geacht de tegenwoordigheid van het lieve blond je. een hevige woordenwisseling en een nog heviger vechtpartij. Toen men tenslotte de vijanden geschelde? had. bleek de vreemdelinge spoorloos verdwenen. De twee vrienden zagen elkander voor het eerst weer terug ruim drie maanden later, voor den politierechter. Paul was beschuldigd van moedwillige vernieling en Gaston stond terecht wegens het toebrengen van lichamelijk letsel, m de rechtszaal zagen ze voor het eerst ook weer het schattige blondje terug, dat was ult- gCnoodigd In belde zaken te getuigen. Zij was in gezelschap van een keurlgen, energiek ult- zlenden jongeman. „Veel heb Ik er niet van gezien, edelacht bare.” verklaarde het blonde kind vrij onver schillig. „Zondags ga Ik .eregeld mijn verloofde tegemoet, die mij uit de stad op zijn motor komt halen, wanneer wij den Zopdag bij zijn ouders doorbrengen. Als Ik vroeg ben, pluk Ik bloemen of bramen. Dien Zondag struikelde ik over den wortel van een heester en tuimelde naar beneden op den weg. Deze heëren brach ten mij naar een oafé-tje. waar Ik prachtig op mjjn verloofde kon wachten, daar ik mijn voet verstuikt had. Juist toen zij een woordenwis seling kregen, kwam mijn verloofde aanrijden en daar zij daarop zoo al bun aandacht bij het vechten hadden, zijn wij maar zonder hen voor hun hulp te danken weggegaan." Paul en Gaston, In het ontnuchterend licht der werkelijkheid, zagen verontwaardigd naar de toch heel bekoorlijke gestalte hunner eens zoo plotselinge verliefdheid. Na bet vonnis reik ten zij beiden, bulten, elkaar de hand. De des illusies van het leven leeren oude vriendschap beter te waardeuren. klaar zijn.” De jongens hadden er misschien wel anders over gedacht, maar zij wilden zich niet de baas laten zijn door een meisje. Evelyn moest zich dus tevreden stellen met Mary's bewondering, ofschoon die ook veel liever gewacht zou hebben tot een geschikter uur. „Wat kan ik nu eens doen?" vroeg Evelyn. „Want je begrijpt toch wel, dat Ik er niet zoo ■UI by wil zitten, terwijl jullie allemaal ijverig bezig bent?" -Als Je niet tegen de warmte opziet, ga dan wat vruchten plukken en zet ze zoo lang In den kelder, om af te koelen. Grace doet datgin den tegel, maar zij heeft vanochtend erge hqpfdpijn <lus wilde ik haar niet uit bed laten gaan.” -Dut is fijn dameswerk, Mary. Ik aal het nü ,Jk ben bang, dat jij geen goed figuur zult slaan op school. Brian," zei Mary. „Van je som men deugt niet veel. Je hebt zeker naar ons zitten luisteren. En, Charlie, jouw cijfers vallen allemaal om. Zet maar eens gauw een rij betere en verander die drie fouten. Rosamond heeft haar sommen goed en zij heeft er nog een meer af dan jullie. Daar heb jij een stuk gebrande suiker, Rooe!" Het kind brak het stuk In drieën en ge zamenlijk gingen ze toen spelen. Je hebt ze nog al aardig leeren rekenen. Mary," vond Evelyn. .Maar je bent ntet heel streng.” „Toch streng genoeg, als het noodlg is. Maar over het geheej doen ze hun best en werken graag; dus wat wil je meer?" ,Jk aal ae eens nemen tot de Paasch- vacantle," sei Evelyn, overtuigd, dat de kinderen dan veel harder zouden vooruitkomen. „En wat doet Grace?" •Die is, geloof ik, aan het piano studeeren, of ae heeft Fransch of Dultsch bij moeder." 'g Avonds na de thee stónd Evelyn er op, om af'te wasschen. Mary verzette zich daar wel tegen, maar moeder gaf haar een wenk. Grace bood aan. haar te helpen, maar Evelyn betuigde met nadruk, dat zij liever alleen haar gang ging. Stogdale stelde voor, een emmer water voor haar te halen, maar ook dit sloeg rij af. Een kwartier later werd er soq'n doordrin gende gil -uit de keuken gehoord,, dat het heele huisgezin om het hardst kwam toeloopen. Nadat Lord Baden Powell het voorzitterschap van Prins Gustaaf Adolf had overgenomen, hield de Deensche afgevaardigde, de heer Tage Carstensen, een-lezing over het onderwerp. Gaat de padvinderij met haar tijd mee? Na de lezing volgde een geanimeerde dis cussie, waaraan ook Lord Baden Powell deel nam. Toen Mary naar aanleiding daarvan eens ernstig met haar sprak, beweerde zij. dat het onvermijdelijk was, dat de kinderen het land zouden krijgen aan hun werk, naarmate dit moeiiyker werd, maar dat zij haar taak van onderwijzeres wel wilde opgeven, als Mary zleh niet met haar leerwijze vereenigen kon. Mrs. Gilbert had naar Melbourne moeten terugkeeren, omdat haar huisbewaarster ziek was geworden, anders zou zij Evelyne's al te groote energie wel hebben weten te remmen. Nu wilde het jonge meisje by voorbeeld ook het eten koken en tracteerde het gezin op vleesch, wild of visch, die beurtelings te hard gebakken of in het geheel niet gaar was. „Ik wil door eigen ervaring leeren," heette het altijd. Maar zij verloer hierbij uit het oog, dat het ook zeer onaangename leasen waren voor de anderen! Die droegen deze proeven met de grootste lijdzaamheid, want ze waardeerden in leder geval Evelyn's streven, om ook een werk zaam aandeel te nemen In de huiselijke bezig heden. Na verloop van een maand was Evelyn er met recht aan gaan twijfelen, of zy zich ooit wel sou weten aan te passen aan het leven op Iriya. zoodat ae al haast van plan was, haar anders te vragen, haar naar het huis van tante Fanny in Melbourne te laten terugkeeren. Haar oogen deden-fntar voortdurend pijn van het terugdrin gen van tranen en het was haar telkens, of «y een brok in de keel had Op een dag tegen het eind van Februari hoerde Evelyn voor bet eerst de geschiedenis herdacht, dat hij 25 jaar geleden aan zijn roemrijke wlelerloopbaan begon, werd door den N. W. -gedelegeerde, den heer Hoo- genkamp, toegesproken, waarna hij, met tal rijke kransen behangen en met een stoet van jonge rennen* paarsgewijze achter tech, onder stormachtige toejuichingen zijn eere- ronde deed. Dat deze rasrenner aan populariteit nog niet veel heeft ingeboet, bleek thans over duidelijk uit dé geestdrift van het talrijke publiek. van Stogdale's komst op Iriya. Mary, die haar zuster zoo terneergeslagen zag onder haar eigen leed, trachtte haar wat afleiding te bezorgen, door baar te vertellen, hoe verwonderlijk vader ineens dien jongen man als X ware tot zich ge voerd kreeg: „Om Kersttijd wist vader niet, hoe hjj er zich doorheen zou slaan, en ziet Mr. Stogdale daagde op en met diens hulp zullen wij Iriya nog toteen bloeiend bedrijf kunnen maken!" Evelyn had ook zoo levendig belang gesteld in deze geschiedenis, dat ae waarlijk weer veel opgewekter werd gestemd en tech then middag met bijzondere zorg kleedda Ze zat op haar eigen kamer te lezen, tot ae niet langer zien kon en ging toen naar den salon, waar zij haar vader en Mr. Thorburn in de schemering bijeen vond zitten. Voor dezen wandeltocht bestonden aanvan kelijk ernstige bezwaren, omdat hij sou wor den gehouden op den splts-Zondag van de Jamboree. De Bloemendaalsche wegen zijn over bet algemeen smal en wanneer het verkeer In den zomer zeer Intens Is. kunnen groepen wan delaars een ernstige belemmering vormen. De omgeving is om het natuurschoon zeer tellefd bjj de wandelsportvereenlglngen en daarom beeft de burgemeester voor massale marschen bepaalde voorwaarden gesteld, die strikt moeten worden nagekomen. Deze voorwaarden werden ook gesteld voor den Jamboree-marsch en toen het bestuur toe zegde alle deelnemers er nadrukkelijk van In kennis te stellen, werd vergunning voor den tocht verleend, met eenlge restrictie omtrent de te bewandelen wegen. Onder het hoofd „Be langrijk" lazen de deelnemers bet volgende: le. Waar voetpaden zijn, moet de rijweg zoo veel mogelijk vrij gelaten worden. Nadat de voorzitter, prins Gustaaf Adolph van Zweden, enkele woorden In het Engelscb tot de afgevaardigden had gericht, sprak prof. dr. Slotemaker de Bruine, eveneens In de Ejpgdsche taal, het openingswoord uit. Na het openingswoord van den minister van Onderwijs sprak de chief scout. Lord Baden Powell, een woord van dank voor de genoten gastvrijheid en heette de delegaties van alle Handen welkom. Tjjdens een hevig onweer, dat zich Dinsdag middag boven de gemeente Llempde (N.-B.) ont lastte, is de bliksem geslagen In het achterhuis van de kapitale nieuwe boerderij van den heer J. van Haaren. In een oogwenk stond het ach terhuis tn lichter laaie, daar het vuur gretig voedsel vond In het aldaar opgeslagen hooi. De brandweer stond vrijwel machteloos en moest toezien, dat de geheele boerderij mét stallen en Glstrochtend Is in bét gemeente-mu- seum te 's-Gravenhage da negende twzejaar- lijksche Internationale conferentie van de padvindersbeweglng geopend door den mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. De kapala-nagri van Aok Poeloeng in bet onderdlstrlct Doloksanggoel, district Slborong- borong, eenlge kamponghoofden en verschillen de oeloebalangs sljn door den resident van Tb- panoeU ontslagen, In verband met fraude en brandstichting. De berechting der zaak had op 9 Augustus plaats ^br den Grooten Rapat te Slborong- ngz Omtrent dese affaire deelt de JBuma- jnst” om. het volgende mede. ióu verleden jaar werd melding gemaakt een complot In bet Doloksanggoelsche, waarbij Radja Ompoe Baoer en sljn naaste bloedverwanaten betrokken waren. Het Negerl- kantoor, eraar tech de boeken bevonden, werd in brand gestoken. Radja Ompoe Saoer was zeer gevreesd bij sljn onderdanen. Hjj paste allerlei zonderlinge prak tijken toe om aan geld te komen. De kleine man weid door 'hem opgestookt tegen sljn Radja Hoeta (kamponghoofd) en omgekeerd. Dan werd er aangestuurd op een minnelijke schik king. waarbij de Radja de „Oepa Radja* (ho norarium) voor sich opeiachte. Toen het vorige jaar de recherche eens In dit troebele water ging roeren, rook de Radja lont. Met zün boeken was het blijkbaar ook niet In orde.... Een familieraad werd bijeengeroepen om te overleggen wat gedaan moest worden. Alleen de belastlngboeken verbranden zou ver dacht schijnen. Dan maar het geheele kantoor. Het Negerl-kantoor werd met olie besprenkeld van binnen en in brand gestoken. Dank sy het schrander onderzoek der politie, kwam In de affaire ten slotte zooveel klaarheid, dat het bestuur termen aanwezig vond, ompoe Saoer, zijn zoon Radja PUlpoes (een kepala- kampoeng), alsmede alle Alingans, Kepala Ro- dls en den djoeroetoelis van het Negerikantoor te ontdaan. Dezer dagen is de zaak reeds In een buiten gewone zitting van den Grooten Rapat van 81- borong-borong voor geweest, waarbij het be sluit van den resident, houdende de ontslagen, Is voorgelezen. Honderden waren hiervan ge tuige en ontvingen deze beslissing met gejuich! Velen gingen van hun getulgengeld een patjcl koopen. Op de vraag, waarom zij zich nu juist een patjol ervoor aanschaften, gaven zfj ten antwoord:: „Nu de tijger onschadelijk maakt, kunnen wij rustig onze velden ken!" Het strafrechtelijk onderzoek is gang. In het vrijwel uitverkochte Utrechtsche sta dion zijn Dinsdagavond wielerwedstrijden ge houden onder den naam „Revanches der natio nale kampioenschappen". Inderdaad hebben deze wedstrijden dezen naam eer aangedaan. Alleen Blaats toonde zich den werkelijk sterksten ach tervolger. Hy versloeg Pijnenburg gedecideerd met 90 M. verschil over 5 K.M. In den tijd van 8 mln. 213/8 sec„ hetgeen een nieuw baanrecord over dezen afstand beteekende. In de sprint- wedstrijden by de amateurs hield Ooms, de na tionale kampioen, zyn rivaal Peperkamp te veel In de gaten, waardoor Smits op verrassende wijze kon winnen. In de tweede serie ging het evenzoo by Kropman, die het te druk had met Buchly. waardoor Derkscn de overwinning in de wacht kon sleepen. Alleen Van der Vyver liet zich niet op deze manier verschalken De achtervolging ttlsscrten Klink en Pellenaars was al byaonder spannend. Slechts met de grootste moeite wist Pellenaars 8 meter op zyn tegen stander In te loopen. De ploegachtervolging tusschen pynenburg-Klink en Slaafs-Pellenaars gaf een duldeiyke meerderheid van de laatste ploeg te zien, welke met 140 M. verschil zege vierde. Zoowel Slaafs als Ooa haalde nationale kampt. Ten slotte was de beurt aan den wedstryd achter groote motoren, over 100 KM. te verry- den in drie manches. 3e. De bevelen van de politie moeten stipt en onmlddeliyk opgevolgd worden. Luitenant v. d. Heuvel nam met een deta-w chement der koloniale reserve uit Nijmegen deel aan den marsch en hy liet zyn mannen met vieren loopen. By het Zandvoorterpad, hoek Korte zyiweg. verzocht brigadier Paauwen den commandant om zich te houden aan het consignemet drieén! De luitenant bleek er niet aan te denken én tippelde door. By het passeeren van een smal voetpad moes ten de reservisten met tweeën loopen en de hoofdagent maande den commandant aan deze orde te houden. Indien hy meende, dat het Indische leger de formatie met drieën niet toelaat. 5 Je doen: wie het meeste sommen afkrygt In het uur zei Mary. .Laat ze dan nu ook maar eens naar myn pryaen kyken. Dan kunnen se meteen zien, wat Ik, na vlet jaren, van hard werken verkregen heb „O, maar we kunnen nu niet ophouden zelfs niet om jou, Evelyn! Eerst moeten K Mr, veel meer dan een jaar lang hadden Paul en Gaston gespaard en zich in hun -i-’A vrygezellenbestaan van alles ontzegd om Mn hunner meest begeerde verlangens te kun nen verwerkeiyken. Nu knetterden ze reeds een pasu' maanden lang, leder op zijn eigen motor fiets. door de schitterende omstreken van Parijs en de vreugde over de vervulde verlangens be gon reeds plaats te maken voor nieuwe wen- schen. De lente bloeide reeds naar den zomer en de lucht was vol zonnewarmte en heeriyke geu ren van bloemen en boomen. Onder hen ploften de knalpotten van hun motoren. Paul en Gaston reden met een matig vaartje en snoven de verjongende lentelucht in. Ze wezen elkander op plekjes in de omgeving of tn de verte aan den horizon, want hun fon kelende machines waren te nieuw om hun aan dacht op aanstaande technische problemen ge spannen te houden. „Wat is het toch eigeniyk jammer," ver zuchtte Gaston In de zonnigste stemming, „dat wy ge«p damesgezelschap hebben." Jloe kom je er by?*’ verwonderde zich Paul, „we hebben toch een motor?" „Jawel, maar wat zou het niet leuk zyn, met vieren te toeren, ergens af te stappen, te luieren op een schaduwryk plekje, onder elkaar te eten en zoo'n echte landeiyke herberg en achter je voortdurend een vrooiyken lach en gepraat te hooren." „Het weer heeft je te pakken, een zonne steek grijnsde Paul, „maar In zoo'n sprookjes- stemming mag je alles wenschen. Wil Ik het voor je doen. Een. twee, drie...." Op. dat oogenblik kraakte bet hevig in het kreupelhout boven aan den hollen weg, waar door zy nu reden en plotseling tuimelde half loopend, half giydend Iets gebloemds. Iets blonds, iets heel sieriyks van boven naar beneden en plekte onder aan den weg op het mos met een klagenden kreet neer. Met eenzelfde beweging hadden de vrienden hun gas-handle afgesloten en staarden in uiter ste verbazing naar de verrassing, welke door het kreupelhout op het mos was gevallen. Het stapeltje vrooiyke tentekleuren ontpopte zich als een alleraardigst jong meisje, dat met een pyniyk gezicht haar linkervoet wreef, toen haar blonde kopje ophief en heel prozaïsch bits te: ..Hoe lang biyven jelui me nog aan staan kyken? Zou niet één van belden me eens over eind helpen?” Van den zevenden hemel kwamen Paul en Gaston op aarde terug, zy trokken hun motor In den bok en snelden het lente-geschenk ter hulp. „O. Vervolgens reikte de chief scout den zilveren wolf, de hoogste onderscheiding In de padvin derij, uit aan de heeren Martin, directeur van het internationale bureau te Londen, majoor de Bonstetten en Wilson. Lord Baden Powell heeft hun de onderscheiding persooniyk om gehangen. Hoofdverkenner Rambonnet sprak vervolgens en stelde aan de leden van de conferentie eenl ge van zyn trouwe medewerkers voor, die hebben bygestaan, toen hy door ziekte hlnderd was, zelf aan de voorbereidingen de wereldjamboree mede te werken. Vervolgens namen de werkzaamheden aanvang met het voorlezen van rapporten, uit gebracht door den directeur van het Interna tionale bureau en door de Kandemteg-chalet- en padvinders alplne-club. Tijdens het voorlezen van het tweede rap port werd de vergadering verraai door do komst van Z. K H. Prins Bernhard, die aan de hoofdtafel piaaia nam. de confe rentie enkele oogenbUkken bUwoondo en daarna vertrok, In geselschap van prina Gustaaf Adolf van Zweden. dgnacht hebben onbekenden zich toe pten te verschaffen tot het Llngeriehuls Hoogstraat te Rotterdam. Uit de brand kast. welke In het kantoor stond, is een be drag van ongeveer f 1800 In bankbiljetten van f 10 en f 25 gestolen. De ongewenschte gasten hebben aan den Stelgerkant een deur geforceerd, waardoor zy In het fietsenhok kwamen. Via dit hok kon den zy in den kelder komen en langs de kel dertrap kwamen zy In den winkel. Daas is In een dfzonderiyk gedeelte het kantoortje on dergebracht. waar de brandkast staat De In brekers hebben hier rustig het slot uit de brandkast geboord en het geldkistje, dat zy er In aantroffen, opengebroken. Met medeneming van den Inhoud, ongeveer f 1800.—, zyn de dieven langs denzelfden weg weer verdwenen. Tot dusver ontbreekt elk spoor. Ik Is thans proces-verbaal opgemaakt tegen den luitenant, omdat hy niet voldaan heeft aan het bevel van de politie en de veiligheid en vryheld van het verkeer ernstig m gevaar heeft gebracht Luitenant v. d. Heuvel stelde zich op het standpunt, dat de politie niets met de marschen van het leger te maken heeft. Commissaris Hiemstra is het daar natuuriyk mee eens, maar.... dit was geen marsch van het leger, *geen militaire oefening, maar een ge wone deelneming aan een burgerlijken wandel- gelden, maar moest de overwinning toch aan Wals overlaten. Van Kempen eindigde In de tweede manche op de tweede plaats achter de Graaf. In de derde manche had de jubilaris al spoe dig den kop genomen, en hoewel hy voortdurend aangevallen werd door Ejp Graaf en Snoek en ook door Van der Wulp, de zesdagenkonlng bleef onvermurwbaar en stond de leiding niet meer af. In het totaalklasaement werd De Graaf eerste met 8 nnt. Wel had Plet van Kempen evenveel punten, maar hij had 100 M. minder afgelegd. De uitslagen luidden: Sprint amateurs: Eerste serie: 1 Smits, laatste 200 M. in 13 2/5 sec.; 2 Ooms. 3 Peperkamp.. Tweede serie: 1 Derksen. laatste 200 M. In 13 sec.; 2 Kropman, 3 Buchly. Derde serie: 1 Van der Vyver, laatst# 200 M. in 13 sec.; 2 Leene. 3 Pronk. Finale der eersten: 1 Van der Vyver, laat ste 200 M. in 12 3/5 sec-, 2 Derksen, 3 Smits. Finale der tweeden: 1 Ooms, 2 Kzppman, 3 Leene. Finale der derden: 1 Peperkamp, 2 Buchly. 3 Pronk. Achtervolging over 5 KM.: Pellenaars haalt 8 M. in op Klink na 8 min. 33 3/5 sec. Slaats 3 mln. 21 3/1 Ploegachtervolging over 5 KM.: Slaats—Pellenaars balen 140 M. in op Pij nenburgKlink na 6 min. 13 sec. Wedstryd achter groote motoren over KM.: Eerste manche over 20 K. M.: 1 Wals, 16 mln. 2 3/5 sec., 3 Plet van Kem pen op 180 M„ 3 Van der Wulp op 200 meter, 4 Snoek, op 220 M.. 5 Van Hoek op 300 M„ 8 Wals op 420 M, Derde manche over 40 KM.: 1 Plet van Kempen. 32 min. 6 2/5 ecc.. 2 Van der Wulp op 100 M„ 3 Van Hoek op 350 bT, 4 De Graat op 355 M„ 5 Wals op 460 M 6 Snoek op 500 M. Totaal uitslag: 1 Da Graaf 8 pnt., 3 Piet van Kempen. 8 pnt.. 3 Van der Wulp 9 pnt, 4 en 5 Wals ep Snoek, ieder 12 pnt., 6 Van Hoek 14 punten. „Waarom werkt u het burgerlijk gezag zoo tegen?” vroeg de brigadier. „Ziet u niet, dat u het drukke verkeer hier heelemaal ontwricht door uw gedrag?" De luitenant antwoordde nogmaals: „Ik heb niets met je'te maken. Ik verd.... om te doen wat jy wilt.” Commissaris Hiemstra prees het gedrag van zyn brigadier, die tactisch optrad en alleen rap port maakte, omdat het voor het gezag niet goed zou zyn, wanneer het leger op den open baren ^fg met de politie tn een ernstig duel ■ou g kleten en andere Insecten te weren, was in brand geraakt, doordat Evelyn er te dicht de kaars bij had gehouden, waarmee zy In de schuur had willen kyken, in het watervat. De brand was dadeiyk gebluscht en andermaal ver zocht Evelyn Iedereen, de keuken te verlaten. Toen Mary een half uur later zich by de anderen had gevoegd, ging ze toch nog eens even van uit de veranda door het keukenvenster naar binnen kyken: Evelyn had niet meer dan de helft van de vaten gewasschen.\Ze sprong als een ongelukkige in het rond, jpet een wolk muskieten om zich heen, die binnengedrongen waren toen de keukendeur openstond zonder be schutting van de gazen deur, die immers voor een deel vernield was. „O, Mary!" riep se, toen haar zuster binnen trad. „Wat is het toch verschrikkeiyk, dat wy nog zijn bootgesteld aan zoovele kleine bezwaren, die het leven hier zoo ondraaglyk maken." .Beste Evelyn. We hebben je nu eens alleen je gang laten gaan, zooals je dit Immers verlangde. Maar je ziet wel, dat dit werk niet geschikt Is voor je. Je kunt Immers nog zooveel anders vinden, zonder dat Je In de keuken komt." Maar Evelyn was niet te overtuigen. De eerste tien dagen, die zy op Iriya doorbracht, waren één aaneenschakeling van ongeriefeiykheden voor heel het gezin en vernederingen voor haar zelf. Onervaren als zy was In de kunst van les geven, maakte zy al gauw, dat de kinderen een hekel kregen aan hun lessen, in plaats, dat zy ae prettig vonden; de Jongens morden over h*ar overgroote strengheid. Rosamond bracht de helft van den tyd in tranen door. Tusschen den middag werd de lunch gebruikt in het restaurant Houtrust waar tevens de Avia-tentooustelllng werd bezocht. Na afloop hebben de deelnemers aan de con ferentie gezameniyk de the* gebruikt op de plér te Scheveningen. met genoegen doen, maar je moet geregeld werk voor my vinden. Ik zie nergens tegenop: Ik wil vloeren schrobben, kachels uithalen, metten siypen. „Heb je ooit wel eens sulk werk verricht?* .Neen Maar dat zyn van die Asschepoetsters- bezlgheden. wasur toch geen bekwaamheid voor noodlg Is, en Ik ben sterk en gewillig." .Neen, maar dAt werk hoef jy niet te doen. Toch sou Je je vergissen, als Je meende, dat niet voor leder soort werk eenlge handigheid of bekwaamheid werd verelscht." „Nu. Ik zal dan maar beginnen met vruchten te plukken," zei Evelyn en koek om naar een mandje, sooals er wel een stuk of aes onder het aanrecht stonden. Binnen het kwartier keerde aU terug, warm an moe en vrywel uit haar humeur. Mary droeg de vruchten naar den kelder, ter wijl Evelyn op de bank neerviel, om uit te rusten. „Ik ben klaar," sei Brian en gaf Mary s?n lei, soodra zij weer in de keuken kwam. ,Jk het eerst!” riep Charlie, terwijl hy lel op die van zyn broertje legde. „Hé, nog Mn minuut!" riep Rosamond schreef met een kleur van inspanning de laatste cyfers van haar «om op. JDoe nu nog wat mondeling rekenen met one, Mary,” sei Charlie, „want we willen niet achter zyn by de anderen, als wy op school komen." .Neen, natuuriyk nietl" viel Brian In. „Na Paschen ga Ik naar de St Pletersschool. maar jy niet hoor! jy blyft lekker thuis, net als een meisje!” plaagde ds groote” broer.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11