Gezagskwestie Vernieuwing der Zeeland’ ’-vloot WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1937 SIJBEKARSPEL PROVINCIAAL NIEUWS HEER-HUGOWAARD WARMENHUIZEN EEN KAPPER STAAT TERECHT r STOOMVAARTLIJNEN UIT ALKMAAR BURGERLIJKE STAND RIJKSVISCHAFSLAG Commissaris Hiemstra over het geval De herziening van de Grondwet Echter andere wijze van financiering gevraagd DE H.A.L. VERDEDIGT ZICH DE GROOTE GREGORIUSDAG 8 SEPT. TE ALKMAAR PASTOOR H. J. G. VAN BAAREN TE OUDORP MISBOEKJE VOOR DEN GREGORIUSDAG ALKMAAR PACKET naar AMSTERDAM STAAT VAN BESOMMINGEN iff' Bij zijn 4O-jarig priesterfeest 5. I L i OUDESLUIS Akte N I ’T ZAND Akte NO ST. MAARTENSBRUG Hoofdakte-examen Het moeilijke staartje binnenlandsche havens Veilingsoverzicht Langendijk Rome Ja. Liverpool; Ousel, 10 Aug. Norman Queen. zijn 1O te 30 mijlen Z. O. van Niton. Daarna K.W. 78 1310.- a,. X 16 n Luitenant laat Bloemendaals hoofdagent onderstboven loopen tijdens burger lijken wandeltocht I. a. 5. L S®n om, gezien da bouwprijzen en vbor- waarden, hier te lande gezamenlijk met een andere Nederlandsche reedery vier ge lijksoortige vrachtschepen in Dultschland te doen bouwen. Ben buitengewone koe De heer T. Kooy al hier is eigenaar van een zeer bijzondere koe. Dit beest geeft dagelijks ongeveer tweemaal zoo veel melk als een gewone koe. Het is geen bijzon derheid als het ..melkkoetje" per dag meer dan Namens het Comité, P. L. Ch. VAN DER MEEft, Pastoor Schermer i. 2 c. I. ’s-GRAVENHAGE Geslaagd: L. A. Lands man te Haarlem. :n ge bet >1 n l. 3 n 4 Geboren: Jan. zoon van Koenradus Frands- cus Nieten en Albertje Byker; Franciafaa Jaco bus, zoon van Frans Johannes Kalksma en Jacoba Doodeman. Naaldwyk Tijdens den Jamboree-marsch van Zondag heeft zich een ernstig Incident voorgedaan tus- schen den commandant van een detachement koloniale reserve en twee Bloemendaalsche agenten van politie. Om verwarring in bericht geving te voorkomen, noodlgde de commissaris van politie te Bloemendaal, de heer Hiemstra, ons gisterenmiddag uit de juiste lezing van het geval te noteeren. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart is van meet af aan op de hoogte geweest van onze onderhandelin- IJMUTDEN. aani Leningrad (voor Pluto, - Londen. Lel th; Hull: Vond het bieden van steun aan de .Zee land" dus algemeen waardeertng, bijna even algemeen achtte men het onjuist, dien steun ten laste van het Verkeersfonds te brengen. De thans voorgestelde maatregel sou het Inslaan van een nieuwe richting beteeke- nen, waarin zeer vele leden niet zouden willen meegaan. Aan het voorlooptg verslag over de wetsont werpen tot wijziging en verhooging van de be groeting van uitgaven van het Verkeersfonds voor het dienstjaar 1937 (deelneming in pre ferent kapitaal der N. V. Stoomvaartmaatschap pij Zeeland, bevordering van vernieuwing van da vloot) is het volgende ontleend: Van het Comité van den Gregoriusdag ont vingen we hedenmorgen een exemplaar van het zang- en gebedenboekje voor de op den Gre goriusdag op te dragen H. Mis. Het is de Mis van Let Geboortefeest van de H. Maagd Maria en, wat de gezangen betreft, dc tiende Gregoriaansche. Het boekje is uit de bekende serie „Bron van Christelijken Geest”, welke des Zondags in de kerken verkocht wordt. Het bezit er van zal den deelnemers aan den Gregoriusdag het devoot en juist bijwonen der H. Mis seker vergemakkelijken. dat de „Zeeland" deel uitmaakt van een groo- ter concern. Zij wenschten te vernemen, welke waarborgen zijn verkregen, dat de hulp aan de „Zeeland" niet ten goede sal komen aan an dere belangen van dat concern en in hoeverre de regeering op de exploitatie Invloed heeft. Gevraagd werd, of de positie van den regee- ringscommlssarls bij de „Zeeland” na aanne ming van dit wetsontwerp, eenlge wijziging zal ondergaan. Eenlge leden bepleitten versterking van den Invloed der regeering op de samen stelling der directie, alsmede toekenning van ruime bevoegdheden aan den regeerlngscom- missarls. Naar enkele leden meenden te weten, zullen de nieuwe dagbooten een maximum-snelhetd van 23 knoopen kunnen ontwikkelen, terwijl de in de vaart zijnde oude nachtbooten maxi maal 31 knoopen loopen. Gevraagd werd, of dit juist is en. zoo Ja, of de snelheid van de nieuwe booten dan wel voldoende groot la, mede met het oog op de concurrentie met het luchtverkeer en met de gemoderniseerde vlo ten van de Oostende- en Hoek van Holland- lijnen. Dinsdag heeft de eerste groep deelnemers van de Wereldjamboree de tweede en derde vol gen heden (Woensdag) een bezoek gebracht aan de Zaanstreek. Het waren 500 Engelschen en 250 Amerika nen, die met een extra-boot uit Amsterdam kwamen en bezoeken hebben gebracht aan: Bruynzeel's Deurenfabriek, Verkade’s Fabrie ken, de Koek- en Beschuitfabriek van de firma Hille, het levensmiddelenbedrijf van Albert Heijn, de houtzagerij van de firma de Lange en de verffabrlek van de firma Pieter Schoen. De bultenlandsche padvinders werden bij aankomst hartelijk welkom geheeten en bij het vertrek door de vele honderden belangstellen den geestdriftig uitgeleide gedaan. Zij toonden zich zeer dankbaar gestemd voor deze ontvangst en het onthaal, dat zij bij het bezichtigen van de fabrieken hadden genoten. Waar dat mogelijk was kregen zij ook nog een aandenken mee naar huis. de veiling Aardappelen As van een autobus gebroken Van een de* Habo-autobussen is ter hoogte van de spoorbrug alhier een as gebroken. Dit breken ging gepaard met een knal en rookontwikkeling. Een zitplaats, juls* boven de gebroken as werd in de hoogte gedrukt, waardoor de daarop zittende passagier van zjjn plaats werd geworpen. De chauffeur wist den wagen door krachtig remmen op den weg te houden. Behoudens een uur vertraging liep dit onge val overigens gelukkig goed af. De technische leider van de wandelvereenl- glng, de heer de Winter, werd in de zaak ge mengd en deze verklaarde, dat de troep ge diskwalificeerd zou worden als niet aan het be vel van de politie voldaan werd. Luitenant v. d. Heuvel deelde daarop mede, dat hij dan van verdere deelneming at zag en bj) wijze van oefening naar de Jamboree zou marcheeren. Er wordt al veel over den Gregoriusdag gespro ken. Hoe meer hoe liever I Blijkbaar is er echter toch een misverstand wat ik graag, geachte Redacteur, zou wegnemen. ’t Is een Gregoriusdag een festijn van kerkzang; niet alleen Grcgoriaanschwe krijgen zelfs iets nieuws op gebied van polyphone kerk muziek. *t Is een groote Gregoriusdag. want alle pa rochies in Noord-Holland doen mee. door op 8 September zooals in Alkmaar, de Xde mis te zingen. Een prachtpropaganda voor den volks zang. De H. Mis in Alkmaar begint pas om 10 uur. Echter zijn er die van oordeel zijn, dat we in Alkmaar de verschillende koren moesten laten zingen. Maar hoe kan dat?! Van heel Noord- Holland?! Dat hoort op een korenbond-dag. Moge het ook 'n resultaat van den Gregorius dag zijn dat de korenbonden opgericht worden. Dan kunnen de koren in vruchtbare competities hun hart ophalen. Komt echter naar Alkmaar om te hooren hoe de zangers van Alkmaar de meersttmmlge wis selende gezangen van Hendrik Andriessen uit voeren; hoe de zangers uit t Dekenaat Alkmaar een schola vormen: hoe de geheels kerk, met u, de volkszang in practijk brengt. En ’s middags groote vergadering! Pontificale Vespers die we allen meezingen on der voorzang van de Eerw. Broeders van Helloo, die voor de Vespers de schola zullen vormen. Onze Blsschop, Mgr. J. P. Hulbers, komt ook! Eenlge andere leden, evenzeer tegenstanders van het denkbeeld, om voor dit doel uit het Verkeersfonds te putten, vreesden, dat het In dienen van een nieuw ontwerp van wet ter vervanging van het eerste tot aanzienlijke ver traging zou leiden. Daarom wilden zij zich dit maal neerleggen bij een wijze van financiering, die zij in beginsel verkeerd achtten. Sommige leden betreurden, dat de regeering in de jaren van groote inzinking in de zee scheepvaart niet in ruimere mate den bouw van nieuwe zeeschepen heeft bevorderd. Thans blijkt eens te meer, hoe nuttig en noodlg dit was en hoe op deze wijze de werkloosheid in een tijd van lage bouwkosten had kunnen zijn bestreden. Andere leden meenden daarentegen, dat het in de laatste jaren aan steun voor de zee scheepvaart niet heeft ontbroken. Eenlge leden vestigden er de aandacht op, Burgerlijke stand. Geboren: Wilhelmus, z. .van J. Mekken en C. Smit: Wim, z. van P. K. de Geus en J. Schenk; Maria Elisabeth, d. van A. Bakker en E. Grin: Ambrosius. Fredericus Jacobus, z. van A. Lingerak en H. A. van Wes ten: Gerarda Catharine, d. van P. M. Nannes en G. Apeldoorn; Elisabeth en Cornells, d. en z. van M. Pronk en M. M. Vlugt. Overleden: Neeltje Quant, 64 j., wed. van M. Pronk. Getrouwd: Theodorus Zutt 92 J.. tuinbouwer alhier en Anna Groot 25 j.. alhier; Sjjtze Dijk stra. 27 J„ binnenschipper te Broek op Langen dijk en Guurtje Vos 24 j., alhier. Algemeen juichte men het streven van de regeering toe, om de N. V. Stoomvaart maatschappij Zeeland door middel-' van reldeltjken steun in staat te stellen haar vloot te modernlseeren. Men erkende, dat hierdoor een landsbelang tevens een voornaam Zeeuwsch belang wordt ge diend. Algemeen juichten de Tweede Kamerleden de voorge stelde geldelijke steun- - verleening toe Openbare beraadslaging genoeg zaam voorbereid Burgerlijke Stand Geboren: Aagje, d. van G. Huizinga en N. Otto: Catharina Cornelia, d. van G. Tam Is en C. Korver; Johannes Cornells, z. van C. Korver en J. Sneekes: Antonius Gerardus, z van G. Jonker en C. Smit: Petrus Johannes, z van H. J. Beers en C. Loos; Johannes Hendri- kus, z. van J. H. Beers en C. Loos; Agnes Geer trulda, d. van Th. Voskuil en S. van Lint; Hen- drika Anna. d. van K. Oudeman en G. Bruin; Odulphus Johannes, z. van J. de Haan en G. M. Dekkem; Petronella Brigitta. d. van A. Brink en A. Mas tiling: Johannes Petrus, z. van J. P. Kor nis en J. Beers; Cornells Antonius. z. van P. Tromp en E. Buurman. Overleden: Aafje v. d. Gragt. 67 jaar. echtg. van Chr. Vis; Agnes Geertrulda, oud 2 dagen, d van Th. Voskuil en S. van Lint; Maria Nelly Kooy. oud 1 jaar. d. van G. Kooy en A. de Jong; Hendriks Anna Voskuil, d. van Th. Voskuil en S. Van Lint (oud 3 dagen). Ondertrouwd: J. Pankras, oud 35 j„ en Th. G. Verho’.t, oud 26 j., wonende te Renkum; Pleter Stam, oud 31 jaar, en Trijntje Waker, oud 24 jaar; Cornells Petrus Johannes Schblten, oud 25 J., en Geertrulda Groot, oud 21 J. Getrouwd: J. P. Baars en B. M. Van Esmond; J. Bankras en Hi. G. Verholt. De commissie van rapporteurs uit 0e Tweede Kamer voor de wetsontwerpen tot verandering in de Grondwet, is, na kennis genomen te heb ben van de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag wegens deze wetsontwerpen, van oordeel, dat door deze gewisselde schrifturen de openbare beraadslaging over de voorstellen ge noegzaam is voorbereid. 10 Aug.. Daxhound. 1 - Antwerpen; Bowling, s. --mjB vla Rotterdam: PEKELHARING IJ. 966 Peter en Penswel 2960-- Rotterdam 1 steur van 17 kg. M cent per kg. Knikker 1 steur v^n 18 kg. 70 cent par kg. van de Dinsdag aan den Rijksvlachafelac aange komen STOOMTRAWLERS R. O. 46 Claesje 365 manden 2240. dam 610 manden 4400.r den 3490 igekomen 9 Aug.. WestzaanCabo. Stettin. VAN ALKMAAR: 5.40 8.00 11.00 14.00 16.00 18.00 niet op Vrijdag en Zaterdag. O niet op Zaterdag. F1ETSRETOURS 0.35, ongeacht den afstand. - Goedkoope dagretours. Inderdaad heeft deze maatschappij wel eenl ge aanspraak op steun van het Rijk, gezien de omstandigheid, dat zij gedurende den we reldoorlog op uitdrukkelijk verlangen van de regeering zoolang mogelijk haar dienst op Engeland is blijven volhouden, wat haar op belangrijke verliezen aan schepen en geld te staan kwam. Van verschillende zijden sprak men de stel lige hoop uit, dat de nieuwe schepen In Ne derland zullen worden gebouwd, Indien althans de kosten daardoor niet belangrijk hooger zul len worden dan by bestelling in het buiten land Het aantal moest door gebrek aan passende hellingen worden teruggebracht tot twee resp. één, terwijl de onderhandellngen ten slotte sijn mislukt, doordien het „politica! non-dellvery"- risico niet te verzekeren was Het departement was eveneens er van op de hoogte, dat na deze mislukking de vroegere onderhandellngen met de Deensche werf zijn hervat. IJMUIDEN. IO Aug. Ryksvlschafslsg- TWrbo» 0901 per kg. Griet 20 0036 per 5o kg. Tong 1 20— 1 60 per kg. Zetachol 24.00—26. kleine Schol 5.2016.50. Tongschar 15.0040 per 50 kg. Rog 5 007 per 30 stuks. Vleet 030__3.60 per stuk. KI mlrtd Schelvlsch 95018. kleins Scbelvlach 200_9 per 50 kg Kabeljauw 28 50—48 per 12» kg Gullen 225—12 per 50 kg. Heilbot 125 per kg. wytlng 360 3 80 per 50 kg Koolvtech 20—38 ct. per stuk. Makreel 7 5011 per 50 kg. Gr. Heek 40.0043. mldd. Heek 38.0041 per kist van 12» kg. Kt mldd. Heek 130015. kl. Heek 4908.M per kist van 50 kg. Hedenmorgen stond voor de Alkmaarsche Rechtbank terecht de jonge kapper de B. d!e ervan werd beschuldigd by een klant, den heer D. H. te Oudorp. toen hij met zijn gezin een dagje uit was, door middel van een valsche sleutel te hebben Ingebroken en een bedrag van f 4650 te hebben weggenomen. Verdachte, die spoedig na het misdrijf waa gearresteerd en thans in bet Huis van Bewa ring is opgesloten, ontkende hardnekkig den inbraak te hebben gepleegd, ook toen de pre sident van de Rechtbank hem nog eens ern stig had vermaand openhartig te «ijn. Uit het getuigenverhoor i»-n vast te staan, dat de B. op 13 Juni den dag van den inbraak des middags by het huis van H. was geweest, terwyi hy wist, dat deze laatste niet thuis was. Verdachte gaf dit trouwens ook toe.i Ook wist verdachte, dat H. geld In huis had en waar een deel van bet geld was geborgen Door de politie was achter een stuk wandbekleedlng in verdachte's huis een tweetal bankbiljetten van f 10.gevonden, terwijl voorts bleek, dat verdachte, die steeds krap in zijn geld zat, dien dag plotseling tamelijk veel geld had uitgege ven De officier van Justitie Mr. Hymans eischta tegen de B. drie maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. Belonje sei, dat de zaak politioneel wel tamelijk overtuigend in het na deel van verdachte was, maar dat het wettig bewys van diens schuld niet was geleverd. De verklaringen van de verschillende getui gen waren weinig positief en de genoemde fei ten leverden niet voldoende op, om de schuld van verdachte afdoende vast te stellen. PL meende dan ook, dat een veroordeellng niet kon volgen. De uitspraak werd bepaald op Donderdag a-a. De Holland—Amerika Lyn verzoekt ons op neming van het volgende: Hangende de beantwoording door de regee ring van de vragen, die het Tweede Kamer-lid de heer Van den Tempel tot de regeering had gericht aangaande onze bestelling van twee motorvrachtschepen by een Deensche werf, hebben wy ons van elk commentaar op de uitlu ien, die over deze aangelegenheid in de pers •Dn verschenen, onthouden. K'i de regeering heeft geantwoord, zU het ons vergund ter aanvulling en verduidelijking het volgende te vermelden: Nooit is van eenlg bezwaar van de zijde der regeering gebleken, hetgeen trouwens geen oogenbllk is verwacht, gezien de vele orders voor nieuwbouw in den laatsten tijd door verschillende groote Nederlandsche reederyen, met medeweten en zelfs ten deele met medewerking van de Nederland sche regeering, In het buitenland geplaatst. 10 Aug.. SundswaU. Vertrokken 9 Aug.. Arbo, ma.. Ips' wess. ma.. Hull; Grade, ma.. Gooie. 10 Aug.. Rveronlka, a.. Archangel. Vertrokken 10 Aug.. Dito, ma Bordeauen. Vertrokken 10 Aug. Norman Queen, Rot terdam. „Waarom werkt u het burgeriyk gezag zoo tegen?” vroeg de brigadier. „Ziet u niet, dat u het drukke verkeer hier heelemaal ontwricht door uw gedrag?” De luitenant antwoordde nogmaals: „Ik heb niets Kiekje te maken, ik verd.... om te doen wat Ji) Wilt.” Commissaris Hiemstra prees het gedrag van zyn brigadier, die tactisch optrad en alleen rap port maakte, omdat het voor het gezag niet goed zou zijn, wanneer het leger op den open baren weg met de politie in een ernstig duel zou geraken. „Er zouden ongetwijfeld dooden gevallen zijnl” voegde de commissaris er bij. Door schrik te water. Mevrouw M. uit Hoogwoud, die in de Dorpsstraat per rijwiel reed, schrok zoo hevig van een schichtig ge worden paard, dat zy den stellen berm afreeo en hals over kop in de sloot terecht kwam Gelukkig was het ongeluk direct opgemerkt en bracht men haar UUngs op het droge. Na van droge kleeren voorzien te zyn kon mevr. M huiswaarts keeren. Veilingomzet. Aan de veiling alhier werd verhandeld in Aardappelen Juli 1937 2.002.700 kg.. Juli 1936 1.482.300 kg.; handel in Zllveruien Juli 1937 12.000 kg.. Juli 1936 14.625 kg.; handel in tuinboonen Juli 1937 125 kg Juli 1937 385 kg.; handel in slaboonen Juli 1937 1.432 kg.. Juli 1936 388; handel in Witte kool Juli 1937 2.750 kg. Juli 1936 - kg.; handel in Roode kool Juli 1937 3.150 kg.. Juli 1936 14975 kg.; han del in Gele kool JuU 1937 - kg.. Juli 1936 3.050 kg.; handel in Gele nep Juli 1937 - kg.. Juli 1936 775 kg. De omzet bedroeg in Juli 1937: f 73.900.24 tegen 39.399,88 in Juli 1936. UTRECHT, 10 Aug. (Rykskweekschool). Ge ëxamineerd 8 candidaten. Afgewezen 4 cand. Geslaagd G. Maas winkel, Utrecht; J. Lenoir, Bussum; C. Fynvandraat, Hilversum; C. H. Begeman, Utrecht. Athleliekfeest. Hierbij was door 67 deel nemers ingeschreven. De uitslag hiervan is als volgt: Loshoog kogelstooten: le prijs K. Pronk 10.66 M.2e prys J. Slijkermap 956 M.3e prijs H. Bakker 9.22 M. 2e serie 100 M. hardloopen: le prijs Groot 11.08 sec.; 2e prijs A. Tuin 12.2 sec.; 3e prijs C. Smit 12.4 sec. Hink-stap-sprong: le prijs A. Meyer 11.65 M 2e prUs P. Alkemade 11.15 M.3e prijs P. de Wit 11.10 M. 1500 M. hardloopen le prijs H. Bakker 4.51.1 min.; J. Dekker 4.55.7 min.; A. Bakker 4.58.4 min. 3e serie hardloopen 100 M le prijs A. Groot 11.8 sec.; 2e prijs A. Tuin 13.2 sec.; >e prijs Smit 12.4 sec. Polsstokhoogspringen: le prijs J. Slykennar. 8.85 M 3 prijs C. Smit 2.80 M.; 3e prjjs M. Pronk 2.75 M. Serie estafette 4 maal 100 M.: le prijs War menhuizen 50 sec.: 2e prijs Alkmaar 54.2 sec.; 3e prys Hoorn 54.3 sec. Jamboreedeelnemer» naar de Zaanstreek 30 liter melk in den emmer brengt. Daarby komt nog. dat de melk een zeldzaam hoog vetgehalte heeft, dat soms oploopt tot boven de 1“ Als men hlerby bedenkt, dat een vetgehalte van 4 reeds hoog wordt genoemd, dan is het niet overdreven om te spreken van de wonderkoe. Wielerwedstrijd. De uitslag van den alhier gehouden grasbaanwielerwedstryd is als volgt: Sprintwedstryd voor amateurs en onafhan- keiyken: 1 Jan Smit, Behagen; 2 NUboer, Me- dembllk; 3 Th. Nljboer. Medembllk Afvalrace voor nieuwelingen: winnaar Huur man. Den Helder. Race oéer 30 ronden in 3 klassementen: win naar Huurman, Den Helder. Vervolgingswedstryd tusachen de twee Jongste leden van de Wieringer Wielerclub: winnaar Piet de Haan. Koppelwedstryd voor Amateurs en onathan- keiyken: 1 Jan Smit, Behagen, en Manneveld, St. Maartensvlotbrug; 2 J. Boon, Burgerbrug en StriJbls, Woudmeer, 3 Fokke en T. Nljboer. Medembllk. 's-GHAVENHAGE Geslaagd: A. Rutgers te Utrecht en C. G. M. van Steenderen te Den Helder. Op grond van deze beschouwin gen gaven vele leden in overweging het ontwerp in te trekken en het ten spoedigste te vervangen door een voorstel tot financiering op andere wüze, zonder dat dit aanleiding zou geven tot vertraging. Hoewel de aanvoeren op de veilingen minder worden, zijn de aardappelen nog een belangryk onderdeel van de markten. En niet alleen wat de aangevoerde versche betreft, ook in de door gedraalde en Ingekuilde aardappelen werd de laatste week nog weer druk gewerkt. De vraag uit Zuid Amerika en andere gebieden over zee blijft aanhouden, waardoor heel wat leven in de brouwerij wordt gebracht. De pryzen van de ter veiling verhandelde Schotsche muizen lie pen nogal uiteen. Er werd van ruim 2.plm. 2.20 A 2.40 tot 3.50 en 3.90 besteed voor de groote sorteerlng. Voor de grove werd in hoofdzaak f 4.— tot 4.40 per 100 Kg. betaald. Alleen op het laatst van de week werd iets min der betaald dan 4.en noteerden wy van 3.60 A 390 per 100 Kg. Drielingen werden meestal met prijzen van even f 2.per 100 Kg. betaald; de uiterste noteerlngen liepen van 1.702.40. De Duken, waarvan deze week vrij wat meer werd aangevoerd dan de voorafgaande week, noteerden heel behoorlijke prijzen van ruim 4.per 100 Kg tot maximum 4.40 per 100 Kg. Vrijdag werd te Broek op 'Langendijk van 3.604.per 100 Kg. besteed. De blauwe eigenheimers konden de toch al lage pryzen niet houden en gingen tenslotte te gen heele lage prijzen weg. Begonnen met 220 A 3.70 en 2.90 was het op het laatst van de week van 1.80 tot 2.50. Zaterdag was 't te Noord- scharwoude van 1.802.20. De blanke eigen heimers konden de prijzen van boven de f 3. handhaven. Men maakte daarvoor ten laatste ook niet veel meer dan f 2.50 per 100 Kg. De hoogste prijs was Zaterdag f 3.70, de laagste 1.80. De pootaardappelen kunnen nog geen erg hooge pryzen bedingen. Het gaat zoo ongeveer om de vastgestelde minimumprijs. De noteerln gen waren in deze afgeloopen week voor A-kwa- llteit in de maat 2835 5.105.50 en voor de maat 3555 mm. f 5. Met de kool gaat het allesbehalve naar wensch. De roode kool is weer aangeland op het lage niveau van den minimumprijs van f 1.per 100 Kg En bleef het daar nog maar bij. Want er draaien soms, wanneer de aan voe ren iets te beteekenen hebben flinke hoeveel heden door, welke dan voor veevoer worden be stemd. De prijzen, welke voor de allermooiste sortee- ringen kunen worden bedongen, liggen tu&schen Beschuldigd van inbrak bij een klant Voor dezen wandeltocht bestonden aanvan kelijk ernstige bezwaren, omdat hy zou wor den gehouden op den splts-Zondag van de Jamboree. De Bloemendaalsche wegen zijn over het algemeen smal en wanneer het verkeer in den zomer zeer Intens is, kunnen groepen wan delaars een ernstige belemmering vormen. De omgeving is om het natuurschoon zeer eellefd bij de wandelsportvereenl gingen en daarom heeft de burgemeester voor massale marschen bepaalde voorwaarden gesteld, die strikt moeten worden nagekomen. Deze voorwaarden werden ook gesteld voor den Jamboree-marsch en toen het bestuur toe zegde alle deelnemers er nadrukkeiyk van in kennis te stellen, werd vergunning voor den tocht verleend, met eenlge restrictie omtrent de te bewandelen wegen. Onder het hoofd ..Be langryk” lazen de deelnemers bet volgende: le. Waar voetpaden zijn, moet de ryweg zoo veel mogeUJk vrij gelaten worden. 2e. Er mag slechts met drie man naast el kaar gemarcheerd worden. 3e. De bevelen van de politie moeten stip* en onmlddelliJk opgevolgd worden. Luitenant v. d. Heuvel nam met een deta chement der koloniale reserve uit Nijmegen deel aan den marsch en hy liet zijn mannen met vieren loopen. Bij het Zandvoorterpad, hoek Korte Zylweg. verzocht brigadier Paauwen den commandant om zich te houden aan het consigne; mei drieën! De luitenant bleek er niet aan te denken en tippelde door. By het passeeren van een smal voetpad moes ten de reservisten met tweeën loopen en de hoofdagent maande den commandant aan deze orde te houden. Indien hy meende, dat het Indische leger de formatie met drieën niet toelaat. De troep naderde de Zandvoortschelaan, al waar een zeer breed voetpad Is. De luitenant commandeerde „met vieren op den ryweg” en de mannen gehoorzaamden. De brigadier ging nu vóér den troep staan, maar hij werd ondersteboven geloopen. Een agent, die 25 meter verder Hep en rag, dat kjn superieur gevaar liep, snelde toe en maakte voor alle zekerheid de slui ting van zijn revolvertasch los, opdat hij het wapen onmiddellgk btf de hand sou hebben. De luitenant zag dit en riep: Paa op, of ik sla je de hersens in! is thans proces-verbaal opgemaakt tegen den luitenant, omdat hy niet voldaan beeft aan het bevel van de politie en de veiligheid en vrijheid van het verkeer ernstig in gevaar heeft gebracht. Luitenant v. d. Heuvel stelde zich op het standpunt, dat de politie niets met de marschen van het leger te maken heeft. Commissaris Hiemstra is het daar natuurlijk mee eens, maar.... dit was geen marsch van het leger, geen-militaire oefening, maar een ge wone deelneming aan een burgerlijken wandel tocht. De luitenant had zich dus aan de politie te onderwerpen, temeer omdat hy ook in kennis gesteld was van de bijzondere etschen voor dezen heel byzonder drukken dag. Meende hij dat de politie haar boekje te buiten ging, dan had hy zich terwllle van het gezag nog aan de elschen moeten onderwerpen, waarna de kwestie later had kunnen worden uitgezócht. De Krijgsraad zal in deze onverkwikkelijke historie een beslissing moeten nemen. Ten slotte nog een verduideiykende opmer king ten aanzien van den bouw van het sa. Nieuw Amsterdam. Het blijkt by voortduring, dat hierover bij het Nederlandsche pubUek een misverstand bestaat. De steun der regeering voor den bouw van dit schip is niet anders dan steun aan de betrokken Nederlandsche werven. De H. A. L. heeft harerzijds, om bouw in Nederland mogeiyk te maken, een drie A vier ton hoogeren prys aanvaard dan de aan bieding voor bouw van hetzelfde schip lu Noord-Ierland, met financiering door de Ne derlandsche regeering op denzelfden voet en tegen dezelfde rente als door de Engelsche ban kiers dier werf aangeboden. Vanzelfsprekend geniet de Nederlandsche in dustrie by ons voorkeur, doch ons bedrijf is nu eenmaal niet van dien aard, dat wy ons kun nen veroorloven concurrentie geheel uit te schakelen. iwlch; Pro- -•*•«•** aa-TM.-Rotter- Norma Maria 610 man- Knikker 395 manden 1670. LOGGBR8 Zondag 15 Augustus viert Oudorps parochie het 40-jarig priesterfeest van haar herder, den Z.Eerw. heer H. J. G. van Baaren. Alhoewel op uitdrukkelijk verzaek van den jubilaris alle uiterlyk feestvertoon achterwege sal Hijven, sal deze dag door de parochianen op kerkelijke wij ze plechtig worden herdacht. Reeds heeft zich een comité gevormd, dat door het bijeenbrengen van een feestgave den Jubilaris in staat gesteld heeft als herinnering aan dezen dag ons schoo- ne kerkgebouw met eenige mooie ornamenten te verryken. omdat de bescheidenheid en een voud van den feesteling een persoonlijk cadeau niet wilde accepteeren. Op 14 Maart 1870 te Schoonhoven geboren het gezin bestond uit vyf kinderen, waarvan buiten den Jubilaris één thans pastoor in'sGra- venhage is en één zuster in het klooster, die in Februari l.L vrij plotseling is overleden werd de Z Eerw. heer van Baaren, na zijn studiën op Hageveld en Warmond te hebben voltooid, nog in de oude Kathedraal tot priester gewijd, waar- na hy tot assistent werd aangewezen te 't Zand (Nd. Zype). nogmaals als assistent benoemd te Noordwyk en te Nieuwkoop, waarna de Eerw. jubilaris werd benoemd tot kapelaan te Lan- gendyk (Nd. Scharwoude), alwaar hy door den ztekeiyken toestand van den pastoor, geduren de 8 Jaren is werkzaam geweest en grootendeels onder zyn geestelijke leiding den geheelen bouw der nieuwe kerk aldaar heeft mee gemaakt Vervolgens werd hy benoemd tot ka pelaan te Alphen a. d. Rijn en 's Heerenhoek, waarna zyne benoeming volgde tot pastoor te Akérsloot Ruim 13 jaren mocht d^_ jubilaris aldaar syn krachten wyden aan het heil der zielen en nog heden ten dage kunnen de paro chianen van Akersloot met groote dankbaar heid getuigen van de groote verdiensten en ze geningen die zijn pastoraat aldaar met zich bracht. Groot was dan ook de verslagenheid der parochianen, toen de Z.Eerw. Jubilaris door de Kerkelijke Overheid werd overgeplaatst naar Kethel in Z.-H. Maar het hart van den jubi laris trok jsteeds naar Noord-Holland en groot was zijn vreugde, toen hij In Maart 1929 werd aangewezen om de leiding der parochie Oudorp op zich te nemen. Reeds spoedig na zyn aan komst in de parochie zag Z.Eerw. zich genood zaakt door het verplichte zevende leerjaar de R. K Parochiale School te vergrooten, waarbij tevens een prachtige bewaar- en naaischool werd gesticht, welke voorzeker thans een sie raad van de parochie kan genoemd worden. Onder zyn leiding heeft onze parochie achter eenvolgens tot kapelaan gehad: de weleerw. heeren Th. van Vugt. H. J. H. Westerkamp, B. J. A. Haanen, A. M. van Nobelen en thans Th. J. M. Ruiter. Moge onder leiding van den Zeereerw. heer van Baaren een betere toekomst voor onze pa rochie aanbreken, omdat het lot zijner paro chianen hem steeds na aan het hart ligt. Iedere nieuwe last op dit fonds toch sal tot gevolg hebben, dat minder voortvarend aan de outillage van het wegverkeer en aan de coördinatie van het verkeer wordt gewerkt en dat de vermindering van de te zware lasten, die op het wegverkeer drukken, naar een ver der verschiet wordt opgeschoven. In dit verband wezen eenlge leden er op, dat hier eens te meer blijkt, dat steeds meer mis bruik van bestemmingsheffingen wordt maakt. Het Werkloosheidssubsidiefonds en Verkeersfonds zyn daarvan sprekende voor beelden. HALCYON LUN STAD ZAANDAM. 9 Aug. van Stockholm naar Vesteres. STAD ZAANDAM. IO Aug. van Stockholm Vesteres. STAD HAARLEM, naar Port Said, was 9 Aug. 10 uur 20 v.m. 30 mijlen Z. O. van Niton. STAD VLAARDINOEN. 10 Aug. van W a ban a te Vierdingen. STAD SCHIEDAM. Lulea naar Rotterdam- Vlaardlngen. passeerde 10 Aug. Hoitenau. KON. NED. BTOOBIBOOT MW. dIdO. 10 Aug. van Zordeaux te Amst. ARIADNE. 10 Aug. van Venetie te Triest AGAMEMNON. 9 Aug. van Piraeus to Susa. COLUMBIA, toerutenvaart 10 Aug. vnx. 3 uur van Kopenhagen naar Stockholm. THESEUS. 10 Aug. v.m. 11 uur van Kopen hagen naar Gdynia. POSEIDON. 10 Aug. van Brunswick to Sevan- nith. 1.50 en 1.70 en een enkele maal 1.90 per 100 Kg Het meerendeel van het verkochte gedeelte gaat van de hand lets boven den minimum prijs. Ook de gele kool vertoont dit ongunstige verschijnsel. In het begin van de week werd nog f 2.per 100 Kg. betaald, doch dit werd al spoedig minder, zoodat tenslotte ook van deze koolsoort partyen onverkoopbaar bleven. De no teerlngen waren de laatste dagen van 1.tot 1 30 en 1.60. Voor zuurkool inmaken is het eigeniyk nog even te vroeg, al is er ai een party witte kool ingemaakt. De pryzen van de witte kool dientengevolge nog lager gedaald, zoodat wy deze week pryzen hebben genoteerd ver bene den f 1.per 100 Kg. Te Noordscharwoude werd de witte kool verkocht voor 0.800.90. Ook zijn er partyen witte kool onverkocht ge bleven. Boswortelen werden van de hand gedaan voor 2.402 90 per 100 bos. Losse wortelen no teerden 390. Het ging slechts om een enkel partijtje. Bleten werden verhandeld voor 2.10 —2.90 per 100 Kg naar gelang de grootte. Za terdag kwam een inzinking en liepen zij terug tot f 1.30—1.70. Sp^-cieboonen hebben vrywel voortdurend, van 5.tot 6.60 per 100 Kg. opgebracht. Te Noordscharwoude werd de eerste dagen tot 7.10 besteed. Snyboonen. de mooiste, liepeh tot 10.— en f 11.— per 100 Kg., de iets min der goede kwaliteit bracht 4.— op. Tuinboonen brachten aanvankelijk f 1.502.per 100 Kg. op. Later noteerden wy weer tot 2.40 en 2.70. Zllvemep werd tegen zeer afwisselende prij zen afgenomen. De noteeringen lagen tusschen f 8.en f 10.— en 11.per 100 Kg. Meestal werd om en naby 9 per 100 Kg. besteed. Gele nep heeft een veer moeten laten. Aanvan- keiyk kon men nog tot 7 per 100 Kg komen, doch later was het meestal van ƒ5.tot 5.70 Gele uien begon met prUzen van 4.A 4.60, doch dit was ook al spoedig minder, nJ. van 3.tot 3.50 per 100 Kg. De tomatenpryzen waren op den laatsten veiling dag iets hooger dan op den eersten, doch ze bleven aan den lagen kant Eerst werd plm. 5.besteed voor de grootste sorteerlngen, ter wijl later ongeveer 7.werd betaald voor A en B en C 590 kon maken. CC 4.of door liep. De bloemkool is teruggeloopen van 5. A 8.tot hoogstens 6.per 100 stuks voor de mooisten. De laagste prijs was 3.20. Twee de soort 1.50 tot l— en 220 per 100. Daxhound, Vertrokken Jelllcoe Roee. s„ Antwerpen; Bowll MMerel. Londen; AmsteUtroom. Bloemfontein, ma.. Zuid-Afrika vt. AMSTERDAM. aangekomen 9 Aug.. Boreas. Hembrug. ateenen. Steiger H. A. L„ Kampman 10 Aug., Cabo, Plymouth, kiel. Rietlanden, Holl. Stoomboot My.; Pluto. Stettin, stukgoed. Bumatrakade. Verg. Cargadoorakantoor; Ousel. UverjxxJl, stukgoed. Handelskade. Holl. Stoom boot My: Romeja. Bundswall, hout. Houtharen, J. Sydnee Sc Co. Aangekomen 10 AAug.Vega. Btugaund. laatst Velsen. stukgoed. Zeeburgerkade. Verg. Carga- doorskantoor; Monica. Zaandam, lijnolie bij laden. Tankterretn. Abeca. Aangekomen 10 Aug.. Dido. Bordeaux, stuk goed. Surlnamekade, N. Rijnv. My. HOLLAND— WEST-AFBIKA LUN MAA8KERK. 10 Aug„ van Freetown te Dakar verwacht. MA ASKERK, thuisreis, 10 Aug. vjn. 11 uur 50 te Dakar. Een delegatie Amerikaansche oud-strijders heelt te Brussel op het graf van den Onbekenden Soldaat een bloemstuk neergelegd

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 3