den aan Rolduc’s sociale studieweek „De vijf geschenken Sultan” Ontploffing op tankschip GEEN IJZER MET HANDEN BREKEN jtM OM DE WAARHEID Kerkelijk leven DEMONSTRATIE OP HET LOO i WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1937 P gewesten gevolgd >v. T Bal” Pater onder een tram geraakt Vrachtrijder gedood De diefstal uit een postauto CLEARINGKOERSEN 14-jarige jongen ernstig gewond DRIE GEWONDEN Tot het volgend jaar Een aardig souvenir H. H. WIJDINGEN Bij de Pater* Jezuïeten Sluiting Evangelie-belyders l Twee vermisten, verscheidene gewonden Ongeval op onbe- waakten overweg Het Katholicisme moet het heele leven weer gaan doordringen Met groote belangstelling werden de verrichtingen van de pad vinders der overseesche Bloemenhulde aan de Vorstin VAN DEN HOOIZOLDER GEVALLEN Door een paard de borstkas ingetrapt By het afstappen gevallen en onder de baUnschuivers gekomen Hyacinten in de vaderlandsche driekleur voor de padvinders Twee Rotterdammers, verdacht van medeplichtigheid, gearresteerd „Draak en Ernstig verkeersongeval te Veghel ‘if j j ■ei harteiyk H. M Z. K. H. Prins Bernhard (Foto Ziegler) 1 voor s J i (Van onzen specialen verslaggever) ROLDUC, Dinsdagmiddag 1 en t t t i Z-Z-Z. U MS taMm M du UI at <W rteirt» U--iSooJt HaooM 73 au L 1 JO sa L tKk t l 9 l I I l l l I Christendom staat de practijk echter nog vér al. Groot in aantal zijn nog de onverschilligen. En z(j doen de Kerk veel kwaad. Dat moet veranderen. Museum met 1 I l Dinsdagavond is omstreeks zeven uur op den onbewaakten overweg aan de Bruggertsteeg te Enschede een ernstig ongeluk gebeurd. De veertienjarige J. K. reed per fiets van de Haven naar de Bruggertsteeg. Bjj den onbe waakten overweg zag hij niet, dat uit de richting Boekelo een trein naderde. De machinist treinde sterk, doch kon niet verhinderen, dat de jongen van een der bum pers een klap kreeg. Het slachtoffer kwam in de spoorslóot te recht, waar het bewusteloos bleef liggen. De jongen werd onmiddellijk naar het R. K. Zie kenhuis te Enschede vervoerd, waar bleek dat hij een zware hersenschudding bekomen en een dijbeen gebroken had. Zijn toestand is ernstig. De nacht zit er weer op. Een korte nacht. Men slaapt hier niet lang. Op de praat- avonden worden zooveel problemen aange raakt, zooveel actueele sociale vraagstuk ken, waar men nog eens graag over na kaart, dat bet gemeenschappelijk avondge bed in de kapel nog voor velen niet het ein de van den dag aangeeft. Verre van dat. Op de corridors wordt nog lang gewandeld, heen en weer. Tot diep, héél diep in den nacht. En dan weer vroeg opl Maar, en fin, de korte nacht zit er weer op. Later Van men de scha Inhalen. Professor Kors vraagt de aandacht. En naar hem luistert Rolduc altijd graag. In haar taak nu, de waarheid te prediken, ligt ook haar kraakt. De menschelijke na tuur, die een redelgke natuur is, zal, hoe zeer ook op een gegeven oogenbllk verblind door den hartstocht, op den duur toch haar aard, haar streven naar waarheid met kun nen verloochenen. Vroeg of laat elscht de waarheidsdrang zijn rechten op. liana, die tegen lunchtijd op het Loo was aan gekomen. Aan het benedeneinde hadden de padvinders zich geschaard. Het personeel van het paleis had gelegenheid van de zjj-uitgan- gen der zaal het spel te aanschouwen. ging uiteen na een stuk vla te hebben ge nuttigd naar Heerlen en verder. Het heele land door. Want van overal is met! gekomen. Rolduc is een nationaal evenement in het ka tholieks leven. Tot het volgend jaar. Het katholieke leven moet in een ande ren toon worden genet. Wij moeten de par ty, die w(j singen, beter.passen in de groote symphonic der wereldorde. Met al onze ver mogens moeten wij het Katholicisme verde digen gaan. Pater Meyers stond op het achterbalcon van een tram en wilde aan het kruispunt Ferdinand Bolstraat-Celntuurbaan afstappen. De wagen stond nog niet geheel stil. Op het moment, dat pater Meyers afstapte, kwam hij in botsing met een verkeerszuiltje. Door den schok kwam hij te vallen en geraakte onder de baanschuivers van den bijwagen. De tram had toen echter bijna geen vaart meer en stond oogenbllkkelUk stil. Van alle kanten schoot men te hulp en in korten tijd had men den bijwagen opgevijzeld. Het bleek, dat de pater een hoofdwonde en eenige schrammen in het gelaat had opgeloo- pen. Met een ambuiance-auto werd hij naar het Mariapaviljoen overgebracht, waar hij in voor- loopige observatie is genomen. Vandaag hoopt hij naar zijn pastorie terug te keeren. Hare Majesteit was kennelijk verrast en verheugd door deze hulde. De dans had Haar zeer geboeid en na afloop complimen teerde Zij minzaam dè verschillende per sonen, die hierin een rol hadden gespeeld, voor het schoone en interessante dat «U gaven. Ook de Prinses onderhield zich nog met de dansers, en slotte gaf HM. haar hooge ingenomenheid met - het gebodene aan hopman Ranneft te kennen. I l i i Naar verluidt zijn door de ontploffing ver scheidene Chineescbe leden der bemanning gewond, terwijl twee andere, eveneens Chl- neesche bemanningsleden worden vermist. De ontploffing, welke in tank 2 plaats had, vaagde den geheelen achtermast van het schip weg, waarbij een ravage aan dek werd aan gericht. De materieele schade is zeer groot. De Kerk, aldus Professor Dr. J. B. Kors O.P., heeft tot taak de prediking der waarheid. En het is deze taak, deze zorg, die haar bij monde van den Paus in zijn drie jongste Ency clieken doet spreke», doet waarschuwen tegen de groote sociaal-politieke dwalingen van on zen tijd en de misvattingen, welke daaraan ten grondslag liggen. Het is Dtnadag voor de padvinders tot Nederlands overseeoche gewesten wel *n on- vergeteitjke dag geweest: een bezoek aan EL M. de Koningn op Het Loo. Vooreerst door middel van het gesproken en gedrukte woord. Het licht moet op den kande laar. Dat is geen negatieve taak, doch een posi tieve een plicht tot getuigen. Het eerlijk belijden van Christus elscht in dezen tijd een eerlijk kleur bekennen in de beslissende vraag stukken van dezen tijd. Dat geldt vooral voor de pers. Het katholicisme moet voorts verdedigd wor den door alle, in bepaalde omstandigheden ver- elschte, daden. lUlollcisme voor ons iets beteekent, Colsen, dan moet het alles betee- kenen, dan moet het leven zijn. Dan moet bet Kindschap Gods de vermogens van den mensch totaal beheerschen. Dat moet ordening brengen in het leven van den mensch. Van dit beleefde Dinsdag is op de Dubbele Buurt te Hoorn een ernstig ongeluk gebeurd in den stal van den heer Kwantes. Tenslotte moet het Katholicisme beleden en verdedigd worden doordat de Katholieken de Christelijke wereldorde beleven, doordat zij de deugden van onthechting, liefde en rechtvaar digheid beoefenen. Zoo speelt de mensch in de door God ge wilde wereldorde de belangrijke rol. hem daar in door zijn Schepper toegewezen. laat dan door Haren adjudant, generaal De Jonge van der Halen, hopman Ranneft aan Haar voorstellen, waarna Zij de contingenten inspecteert. Minzaam onderhoudt zy zich met enke len. De leiders worden door H. M. afzonder lijk begroet met een handdruk, en hopman Ranneft heeft verschillende vragen om in lichtingen te beantwoorden. De leider van de Mangkoentigoro-groep krijgt een paar afzonderlijke woorden en de kleine man die verantwoordelijk is voor het krijgsgehuil bij den tjakalele-dans wordt spe ciaal aangewezen en krijgt ook in het bij zonder een woordje van H M En dan komt de slotvergadering. Mgr. Cruys- berghs, vice-rector van de Leuvensche Unlver- siteit, sprak daar een opwekkend woord, ge volgd door eenige beschouwingen van Dr. Poels, beschouwingen, waar sterke tevredenheid uit sprak over het resultaat van deze week. Men De voorstelling begon echter niet met het spel zelf. Alvorens dit een aanvang nam. traden drie padvinders naar voren, een van Oost-Indië, een van de West eQ een van Saba, die H. M. bloemen aanboden, o.a. een schitterende bloemenmand uitge voerd in rood, wit en blauw. H. M. was kennelijk zeer verheugd door deze bloemenhulde. ■s U verbrand in de zon? Als de huid van Uw gelaat, hals en armen door de zon pijnlijk verbrand is, of dat gij U bij het fietsen hebt doorgezeten, doe er dan onmiddellljk Purol op. Dit verzacht en ge neest spoedig. Purol (wit en geel) beide in doozen van 30 en 60 cent, tube 45 cent. Bij Apoth. en Drogisten. De sleepboot De Jong, van de Nederlandsch- Indische SteenkolenhandelmiJ, is om half ne gen uitgevaren van Soerabaja naar de voor an ker liggende Manvantara, om assistentie te ver- leenen. De tankboot, welke door de ontploffing niet lek is geslagen, werd in 1931 te Amsterdam ge bouwd. Naar aanleiding van het uit Soerabaja ont vangen Aneta-bericht inzake de ontploffing aan boord van het Nederlandsche tankschip Man vantara deelt men ons mede, dat bij dit onge luk geen Europeanen betrokken zijn. SOERABAJA, 10 Aug. (Aneta) Heden ochtend te circa vijf uur had in het Wester- vaarwater, even voorbij het loodsschlp, een ont ploffing plaats aan boord van het onder Neder landsche vlag varende tankschip Manvantara, van de Stoomvaartmaatschappij La Corona. De Manvantara is 8237 tons groot en hoort thuis te %-Gravenhage. Bij het verrichten van werkzaamheden op den hooizolder is de 70-jarige landbouwer A J. te Berghem van een hoogte van vijf meter naar beneden gevallen. De man kwam met het hoofd op den steenen vloer terecht en werd met zwaar lichamelijk letsel aan het hoofd in le vensgevaarlijken toestand opgenomen. Te Maastricht in de Kerk van de Paters Je zuïeten (Tongerschestraat 53) zal Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens op 15 Augustus de Hei lige Priesterwijding toedienen aan de volgende leden van de Sociëteit van Jezus: A. Adikardj- ana (Djokjakarta), Ch. Claereboets (Maas tricht), F. X. Dirks (Amsterdam), F. de Graaff CsGravenhage), J. Houben (Valkenburg), A. van Leeuwen (Delft), J. van Niekerk (Haar lem),* Rud. van Niekerk (Haarlem), P. PoU- mann (Arnhem), A. Reichling (Nijmegen), J. Ros (Amsterdam), P. Smulders (Utrecht), P. van der Ven (Rotterdam). Op 16 Augustus hopen zij aldaar hun eerste Stille H. Mis aan God op te dragen. Dat kAn ook zyn de daad van den op stand. Er kunnen omstandigheden zyn zooals in Mexico en weUicht ook elders waaronder actieve tegenstand tegen mis bruiken van het openbare gezag geoor loofd is. Zelfs kan men zenen, dat er niet alleen een recht, doch een plicht tot revo lutie tot de mogelijkheden behoort. Die jongste foto van H. K. H. Prinees Juliana en in Marine-uniform. om den bal te bemachtigen. Schrikwekkend is de muil van het ondier, vuurspuwend en rood van bloed. Het ia> het traditloneele spel der Chlneezen, dat steeds op feestdagen wordt ver- dat Wij moeten dus onvermoeid strijden voor de verbreiding der waarheid. Daartoe is op de eer ste plaats noodig, dat wij de waarheid ken nen. De waarheid nu is van tweeërlei aard: er is een bovennatuur lijke en een natuurlijke waar heid. De ééne kennen wij door de Openbaring Gods, de tweede door het natuurlijk licht der rede. De eerste heeft betrekking tot het godde lijke, de tweede tot het natuurlljk-kenbare. Bei de zijn echter met elkander in harmonie, omdat zij beide ontspringen aan dezelfde Bron van alle waarheid, God zelf. Belde houden ook met elkander verband in dien zin, dat eener- zjjds de natuurlijke waarheid den steun der bovennatuurlijke noodig heeft; en anderzijds de bovennatuurlijke moeilijk aanvaard wordt door een menschelijk verstand, dat met allerlei na tuurlijke dwalingen is behept. Is het dus nood zakelijk, dat men zijn kennis van de waarheid verdiept, dan beginne men met een grondige kennis van de bovennatuurlijke waarheid, van de geloofsleer. Heel bijzonder wijst de Paus daarop in zijn Encycliek: „Mlt brennender Sorge”. Daarnaast is het noodig breeder en wij der te verbreiden een kennis der gezonde phi losophic. als waarborg voor het geloof en als wapen tegen vijandelijke ideologieën. Tenslotte moeten ook de groote sociale en economische vragen van onzen tijd in het volle licht van bet ware Christendom worden bestu deerd. De gezant van China volgt. Ook hjj brengt zijn volgelingen mede, die het spel van „Draak en Bal" brengen. Onder het slaan op bekkens laten zij den draak In allerlei bochten wringen den), het komt alles goed uit onder de kristal len kroonluchters. Sierlijk dansend bootsen de hoofdpersonen uit deze legende, de onbesuisde Bolodewo en zijn edelmoedige heer Gatoetkotjo. een gevecht na. Verwoed stormen zij op elkaar in en trachten de overhand te krijgen, doch geen moment gaat een beweging buiten het strenge rhythme van de gamelang. Een prach tige dans, welke met groote aandacht door Ko ningin. Prinses en Haar gezelschap werd ge volgd. Een hartelijk, klaterend applaus steeg op toen de dansers hun taak op voorbeeldige wijze hadden volbracht. Het spel is uit. Maar dan staat de sultan op, zijn vazallen en hovelingen scharen zich om hem heen, de gamelang klinkt sonoor door de zaal en in strengen Javaan- schen dans nadert men de Landsvorstln om. by Haar zetel gekomen. Haar een prachtig album met foto's van de overzeesche gewesten te over handigen. Het Germaansche Nationale te Neurenberg is verrijkt met den wereldberoemden „aardbol", de eerste globe, die Martin Behaim in 1492 vervaardigde Verdacht van medeplichtigheid aan den dief stal van een geldsbedrag van zesduizend gul den, 1 October JJ. uit een postauto, staande op het handelsterreln aan de Rosestraat te Rot terdam gepleegd, zijn thans twee mannen ge arresteerd, beiden chauffeurs te Rotterdam. De politie had reeds eerder de hand weten te leg gen op den dader, een heler en een medeplich tige. Het geld is echter nooit gevonden. De kans, dat het terecht komt, is door de aan houding van de twee chauffeurs, die het geld na den diefstal een eindweegs hebben ver voerd, vergroot. -j—e economische crisis Is een zware Jrem op den socialen vooruitgang geweest, omdat sociale verbeterin gen gewoonlijk geld kosten. Nu die rem niet meer zoo straf aanloopt, meenen ve len, dat nu ook maar op slag vol gas voor uit moet worden gegeven, niet alleen om den ontstanen achterstand met een snel len schuif in te halen, maar ook om een geweldig stuk verder te komen op den weg naar een socialen toestand, welke bevredigender moet zijn dan de tegen woordige. Deze voortvarendheid valt, wanneer zij voortkomt uit een onbaat zuchtig practisch idealisme, dat streeft naar een zoo volledig mogelijke toepas sing van de beginselen der ^Christelijke sociale rechtvaardigheid, zeer te prijzen, mits zij rekening houdt met fiat momen teel mogelijk is. ZJj moet echter worden afgewezen, wanneer zij .slechts voortkomt uit zucht tot het prikkelen van ontevre denheid, uit demagogische oogmerken en politieke bijbedoelingen en de grenzen van het mogelijke tracht te overschrij den tot oogenblikkelijk voordeel van één enkele maatschappelijke groep maar tot nadeel van de maatschappij in haar ge heel. In de groote sociaal schijnende be roeringen in de Vereenigde Staten, in de roekelooze sociale Volksfrontpolitlek in Frankrijk steken nog heel wat méér motieven dan uitsluitend idealistische. WU mogen dat niet vergeten, wanneer wij vergelijkingen willen trekken tus- schen hier en ginds. Het is niet moeilijk, aan de hand van de magistraal getrokken richtlijnen van ’s Pausen Encycliek ..Quadragesimo Anno” een aantal verstrekkende sociale leuzen te formuleeren, maar het is wel moeilijk zulke leuzen in de practijk door te voeren en toe te passen. In Frankrijk, waar het Volksfront niet op grond van „Quadragesimo Anno”, maar van Mos- kou’s demagogisch materialisme de roode arbeiders heeft trachten te paaien met grootere sociale concessies dan het eco nomische leven op dat moment verdra gen kon, heeft men de rem weer moeten aandraaien om ’n algemeene debacle te voorkomen. In het orgaan van het Fran- sche spoorwegpersoneel wordt thans de vraag gesteld, of de arbeiders rijker dan wel armer zijn geworden vergeleken bij acht maanden geleden. En bet catego risch antwoord, dat het op deze vraag geeft, luidt: „WU zijn armer, ondanks, dat we de illusie hadden rijker te zijn geworden, omdat we meer loon ontvin gen”. De koopkracht, die de Volksfront- regeering wilde vermeerderen, is in wer kelijkheid verminderd. En de conclusie Van het Fransche arbeidersblajl luidt. „Natuurlijk is doorvoering van de socia le wetgeving *n begeerenswaardlg goed, maar haar doorvoering moet met ver stand en overleg geschieden, wil zij zich niet ten nadeêle keeren tegen hen, tot wier voordeel zij moet strekken." Deze woorden houden een ernstige waarschuwing in aan het adres van hen. die met niet te verwezenlijken grootsche sociale plannen hun volgelingen zoeken te misleiden om ze te gebruiken als in strumenten voor de bevrediging hunner machtsbegeerte. Zij zijn tevens een les voor hen. die meenen, dat thans, nu de eerste teekenen van economisch herstel zich beginnen te manifesteeren, ook de tijd gekomen is om radicaal en roekeloos alles te vervullen, wat hun sociale hartje maar gelieft te begeeren. Men kan geen ijzer met handen bre ken, óók niet op sociaal gebied. Poogt men dit toch te doen dan loopt men groot gevaar geheel de maatschappij en met haar zichzelf te breken. Nu wij een principieel Christelijke re- geering hebben, mogen wij verwachten, dat ernstig gestreefd zal worden naar een geleidelijke en door werkelijkheidszin verantwoorde verwezenlijking van de be ginselen van „Quadragesimo Anno”, maar niet een onverantwoorde meer socialis tische dan sociale ..Rücksichtslosigheit’ welke uitelndelijk de toepassing van die beginselen voor langen tijd onmogelijk zou maken. De nieuwe minister van Sociale Zaken mr. Romme heeft in zijn bekend schrij den aan de werkgevers- en werknemersor ganisaties getoond bij de werkloosheidbe- strijding met verstand en overleg te werk te willen gaan, en hij verdient in dit streven gesteund, Inplaats van a priori verdacht gemaakt te worden, ge lijk van zekere bedenkelijke zijde reeds is geschied. Het Centraal Bloembollen-Comlté te Haar lem heeft aan de deelnemers van de Wereld jamboree een pakketje hyacinten uitgereikt. Op den laatsten dag der Jamboree werden de daarvoor speciaal vervaardigde doosjes, bevat tende een roode, een witte en een blauwe hyacint, over de sub-kampen verdeeld en aan de padvinders uitgereikt. In de doosjes bevin den zich behalve de hyacintenbollen een in het Fransch, Dultsch en Engelsch gestelde ge- hruiksaanwijzlng voor hyacinten op glazen en een circulaire, waarin den padvinders gevraagd •nedt, te berichten, hoe hun bevindingen met de bollen zijn. Op deze wijze wordt dit specifiek Neder “ndsch product over de geheele wereld ver- •Jtrid. Den volgenden winter zullen, als her innering aan de Jamboree, in vele huiskamers ®*er de geheele wereld de Hollandsche hya- «nten in de kleuren van de Nederlandsche Moeien. Dan komt het glanspunt van het spel: de voorstelling van een episode uit de Javaansche sagenleer, voorgesteld door de leden van de Mangkoe Negoro-groep in schitterende kleeder- dracht. De sierlijke hoofdbekleeding. de kleurige slendang (gordeldoek met wapperende uiteln- H. M. had den wensch te kennen gegeven de contingenten, die van verre kwamen naar het moederland, in Haar omgeving te zien. In auto bussen zouden zij op Het Loo aankomen en reeds te tien uur waren honderden kijkers in de omgeving van het paleis verzameld. De komst der contingenten was ietwat vertraagd, doch te kwart na twaalf kwamen de autobussen de laan van Het Loo oprijden. Onder leiding van hopman Ranneft stelden zij zich op en marcheerden onder een marsch van bet Amboneesch fluitorkest naar het voor plein van het paleis, het groote vaandel voorop. Voor het bordes liet hopman Ranneft zijn jongens zich in carré opstellen, met 'n ruimte tusschen de contingenten van West-Indië, Saba en Ned.-Indlë. Dan wordt het bevel .geeft acht” gegeven, het fluitorkest zet het Wilhelmus in en H. M. schrijdt naar buiten, terwijl de groet met vaan del en banieren wordt gebracht en de honder den buiten het hek de Landsvrouwe harteiyk toejuichen. Voor de bijwoning had de Koningin eenige inwoners van Apeldoorn uitgenoodigd, zooals den burgemeester, den dokter, enz., met hun echtgenooten. Te drie uur betrad H. M. de groote eetzaal en zette zich aan het hoofdeinde van de zaaL Hare Majesteit was vergezeld van Prinses Ju- Langzaam, want in volle opmerkzaamheid van H. M., gaat zy langs den troep. Na een in spectie van zeker een kwartier heeft hopman Ranneft woorden van waardeering van H. M. in ontvangst te nemen. Hij roep zijn mannen op tot het saluut en H. M. treedt weder het paleis binnen. De padvinders marcheeren a? om een ver- frissching te gebruiken, en onder leiding van Jhr. v. Kinschot de tuinen te bezichtigen, om dan de lunch in de wapenzaal te gebruiken, vóór zij in de groote eetzaal hun demonstraties H. M. zullen geven. Koersen voor stortingen op 11 Augustus 1937 tegen verplichtingen, luidende in Reichsmarken f 72J)5, lires f9,«l, peseta's f9,50. toond onder geknetter van het vuurwerk, d, - ditmaal natuurlijk achterwege moest blijven. De afgezant van Arabië brengt met zijn ho velingen hulde door het zingen van een Ja- vaansch lied. Zeer voldaan over de prestaties van de pad vinders der overzeesche gewesten verlieten Ko ningin en Prinses te half vijf de zaal. De padvinders gebruikten hierna de thee ten palelze om een wandeling door de tuinen te maken en dan huiswaarts te keeren. Hun laatste en misschien hun schoonste pad- vindersdag van de Jamboree, namelijk als ge- noodigden van de Landsvorstlnne, was hier mede ten einde. Dinsdagavond zes uur is Prinses Juliana van haar korte bezoek aan het paleis het Loo naar het paleis Soestdijk teruggekeerd. H. K. H. werd tot op het bordes uitgeleide ge daan door H. M. de Koningin. Een talrijke menigte Juichte Haar toe. GENEESMIDDEL tegen huioranooe N NI G E S De dag van de padvinders op het Loo werd Dinsdag na de lunch voort gezet met demonstraties in het pa leis, waarvoor de zoogenaamde groote eetzaal waa gekozen. Hier zou het door de Indische jongens ge- ensceneezde en op te voeren spel worden gegeven ten aanachouwe van Hare Majesteit. de tonen van de gamelang schrijdt hy naar zijn zetel >n zet zich. Den vorst, die feest viert, zal door verschillende afgezanten hulde war den gebracht. Een afgezant der Molukken overhandigt hem eer-bewijzen en vraagt yerlof voor het ver- toonen van een „divertissement” door zijn vol gelingen. Dit is dan de- woeste Tjakaiele, de krijgsdans der Molukkeh. Onder krijgsgehuil dansen de krijgers, gewapend met schild en speer en gekleed in rooden lendendoek en lioofddoek, rond. De jongste van hen (tevens de jongste padvinder van het contingent, op wlen H. M. bij de inspectie al opmerkzaam was ge maakt) vuurt z(jn kameraden aan tot steeds woester dans. De aanvoerder van den vijand wordt gevangen genomen, binnengebracht en onthoofd, waarna allen een krijgslied aanhef fen, waarmede de dans eindigt. Zoowel H. M. als de Prinses volgden den fantastlschen dans met gespannen aandacht en een harteiyk ap plaus klonk, toen deze ten einde was. Op het gevaarlijke kruispunt nabij Sluis IV te Veghel Is een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij drie gewonden zijn te betreuren. Door nog niet geheel opgehelderde oorzaak kwamen de tandemrijders Van Elsendoom uit Zetten en zijn zoontje in botsing met den motorrijder Vo gels uit Amsterdam, wiens echtgenoote op de duo zat. Het zoontje van den heer E. slaagde er nog in, zich te redden, door van de tandem te springen en kwam aldus met den schrik vrij. De anderen werden allen op den weg geslin gerd en gewond door voorbijgangers opgeno men. De heer V. had kwetsuren aan het hoofd opgeloopen, terwijl zijn echtgenoote dermate aan lichaam en beenen was gewond, dat zij naar het ziekenhuis te Veghel moest worden vervoerd. De tandemrijder E. uit Zetten was er het ergst aan toe. Met een zware hersenschud ding is hët slachtoffer bewur>loos en in hoogst ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Veghel overgebracht. De tandem en het motorrijwiel waren geheel vernield. Dinsdagmiddag vier uur is den 62-jarl- gen pater A. Meyers OXSA„ verblijvende in de pastorie van de 8t. Augustinuskerk aan den Postjesweg te Amsterdam-West, een ongeluk overkomen, dat betrekkelyk gunstig ia afgeloopen. De ongeveer 55-jarige vrachtrijder C. Berkhout, uit Ooisterblokker, had zijn paard in bovengenoemden stal gebracht en moest by het verlaten van den stal langs twee paarden, die naast den uitgang waren vastgebonden. Zon der dat Iemand er iets van merkte, heeft een der paarden den heer Berkhout tegen de borst getrapt, waardoor zijn borstkas geheel werd ingedrukt. De heer Berkhout was evenwel nog in staat zich naar bulten te sleepen, waar hij door voorbijgangers werd opgemerkt. De inmiddels gewaarschuwde geneesheer kon echter slechts den dood constateeren. Kapelaan Bakker heeft het slachtoffer nog het H. Oliesel toegediend. Hierna gaven de padvinders van de West een zangnummer, waarna die van Saba eenige liedjes zongen, welke vocale prestaties Vorstin, Prinses en gasten met applaus beloonden. Toen nam het spel: „De vijf geschenken aan den Sultan" een aanvang. In cadans, zooals by het Javaansche hof ge bruikelijk Is, komen de hovelingen binnen, waarachter de Sultan volgt met zijn dienaren die pajong, schild en kris dragen. Plechtig, op Pater J> Colsen C.M. sprak vervolgens over de Evangelie-beiyders, over de menschen, die, net als de heiligen, nooit zwijgen als het erop aan komt. Als het kal aldus Pater i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5