o HET KIND EN DE RADIO De vergiftiging in Noord-Holland FRANCO’S ANTWOORD OP HET BRITSCHE PROTEST PADVINDERS TE BAARN 1 DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1937 De overval op den arts Vloedgolf in Noorwegen Twintig huizen weggespoeld DE GESTOLEN GELDKIST Vermist vrachtschip terecht Hoe het vervoer plaats vond Aardappelziekte FI:37.50 1 Pelgrim te Lourdes overleden Gevangenen ontsnapt van het Duivelseiland President Roosevelt naar Turkije? Italiaansche stap te Londen Ongeluk bij landing van een vliegtuig Slager v. D. verklaart een gezond beest geslacht te hebben Schichtige rossinant uit vrachtauto gesprongen Onverlaten eischten schadeloos stelling Tydens den luchtaanval bevonden zich geen rechtsche vliegtuigen buiten de vliegbases SLACHTOFFER VAN EEN VOORRANGSWEG Herstel bezoldigingsbesluit 1934 bepleit EEN NIEUWE RUPSENPLAAG TE WACHTEN? SALARISSEN VAN HET RIJKSPERSONEEL HACHELIJK AVONTUUR VAN EEN PAARDENHANDELAAR DE KODAK REGULAR DE CAMERA VOOR HET SEIZOEN 1937 Twee leerling-vliegers ernstig gewond Het bombardement van de „Mongioia” Wegens het etaleer en van „Mein Kampf” in eenige boekwinkels VEETE MET HET MES BESLECHT Deelnemer uit Tilburg aan de Nationale Nederlandsche bedevaart Optreden van tweede generatie bastaardsatijnvlinder en dennenbladwesp Défilé voor het Prinselyk Paar Relletjes te Graz By slager Van D. PRIJS - O wa- i iet 1st van I It L ot de hulagenooten. die in vele ge zinnen tegenwoordig het vaakst en het luidruchtigst „aan het woord” zijn, behoort zeer zeker de radio. Hoe- velen zijn er niet, die de radio nagenoeg gedurende den ganschen dag maar .aan laten staan”, er weinig oplettend, wat er uit den loudspeaker komt? Het merk waardige genen, die vullen en x>t had den en raakt Un lie an n- Zooals altijd had hjj voor de kermis een best koebeest geslacht en dit op de gebrol- keltfke *ijse laten keuren door den keur meester uit Scharen, den heer Wester, die na de keuring al het vleesch van het be kende .blauwe stempel vóórzag. Ook te Graz hadden de boekhandelaren Adolf Hitler’s boek „Meln Kampf” in. de etalages ge legd, nadat de overheid daartoe verlof had ge geven. Een stormtroep van het vaderlandsche front drong nu tusschen 5 en 8 uur verscheiderfe boek winkels binnen, rukte in het wilde weg boeken en tijdschriften uit de standaards en vernielde den inventaris. De troep moet door een functionaris van het vaderlandsche front en een Dultschen emigrant, Oleissner geheeten, die bij het „Grazer Volks- blatt" in dienst is, zijn aangevoerd. Het is te verwachten, dat de Oostenrjjksche regeering tegen deze overvallen energiek zal op treden. hem gelukkig bijtijds konden redden. Hij was niet ernstig gewond. Zijn zoontje, dat eveneens uit den wagen was gesprongen, had enkele huid- en schaaf wonden bekomen. De chauffeur, die zijn tegenwoordigheid van geest had behouden, kon den wagen tijdig tot stilstand brengen en kwam met den schrik vrij. De auto was echter grootendeels vernield. Het paard moest worden afgemaakt. tig it- ng Of Me en en or, dt, ns an nu tes iet Lk- rd. or, op iet Ige als Gelukkig was het niet zoo erg, hetgeen ook al spoedig Heek uit een onderhoud, dat we hadden met dr. Groenhart uit Dirks- hom. Dr. Groenhart durfde zich niet posi tief uitlaten over een vleeschvergiftiging, omdat het vergiftigingzverzchjjnsel in het vleesch nog niet geconstateerd waa Wel was het vleesch van de geslachte koe van slager Van D. in beslag genomen en opgezonden naar het Centraal Laboratorium In Utrecht, maar of het vleesch vergiftigd is en zoo ja, in welken graad, is nog onbekend. Het alanneerende bericht, dat in ongeveer veertig gezinnen in Harenkarspel vergif- tigingsgevallen zich hadden voorgedaan was oorzaak, dat wij een bezoek hebben gebracht zen deze gemeente. Het bleek ons echter el spoedig, dat niet in Harenkarspel en in de buurtschap Kalverdjjk de meeste verglfti- gingsgevallen voorkwamen, maar in de dor pen Warmenhuizen, Dirkshom en Kerke- buurt. Hoe talrijk deze gevallen zjjn is nog steeds niet bekend, want wel is de vergifti ging in ongeveer veertig gezinnen gecon- stateerd, maar daarnaast zijn er gezinnen, waarvan de bewoners het bed moeten hou den, maar die het nog niet de moeite waard hebben gevonden om den dokter te waar schuwen. „Inmiddels is voor mü aldus dr. Groen hart de oorzaak niet zoo belangrijk als de gevolgen, waarmede ik nu al eenige dagen bezig ben. Want telkeris weer wordt ik opgebeld door nieuwe patiënten en leek het er in den aanvang op, dat de vergiftiging slechts tot een kleinen kring in Harenkarspel beperkt zou blijven, thans zijn de gevallen uitgebreid tot de geheele buurt van vier dorpen en met het uur stijgt het aan tal patiënten, terwijl de toestand van de nieuwe patiënten in den regel ook ernstiger is.” De doktër hoopte echter, dat de vergiftiging van voorbjjgaanden aard zou zijn en deelde ten slotte nog mede, dat over het algemeen de ver schijnselen van niet te emstlgen aard zijn. Jtoemde beetwortelsuikerfabriek voor het i van de loonen, was verdwenen. --van de politie liep dood, aangezien LONDEN, 12 Aug. (D.N.B.). Begin dezer week zijn te Port of Spain (Trinidad) zes vluch telingen uit de Fransche strafkolonie op Dui velseiland aangekomen. In de afgeloopen tien dagen zijn in totaal achttien vluchtelingen uit Cayenne ontvlucht. Zij slaagden erin met open booten Trinidad te bereiden. Het aantal vluch telingen te Trinidad bedraagt thans 41. In het etmaal van 's morgens 10 tot ‘s avonds 11 Augustus is in het midden van het land de weersgesteldheid crltiek geweest voor bet optre den van aardappelziekte, op de Zuid-Holland- sche eilanden crltiek, behoudens te geringe be wolking en tusschen Hoorn en BnktMitaen, be houdens te weinig regen. WEENEN, 12 Augustus. (D.N.B.) Naar van betrouwbare zijde uit Graz gemeld wordt, is het daar in de namiddaguren van Woensdag tot betreurenswaardlge overvallen van de zijde van het vaderlandsche front gekomen. Bi) het protest, dat verleden week door den Engelschen admiraal Wells is Ingediend bij den rechtschen commandant te Palma op Majorca, heeft de laatste toegegeven, dat de onderhavige vliegtuigen onder zijn bevel stonden. De Engel- sche regeering is derhalve wel bereid aan een vergissing te gelooven, maar niet aan een afwij zing van de feiten, zooals deze zich hebben voor gedaan. a Bü het paleis was het reeds vroeg in den ochtend een groots drukte en duizenden menschen stonden daar eenige uren te wachten op de dingen die zouden komen. ISTANBOEL, 12 Aug. (Stefani). In offl- cieele kringen loopt het gerucht, dat presi dent Roosevelt in het komende najaar een bezoek zou willen brengen aan Turkije, waar hij met grootsche plechtigheden zou worden ontvangen. Men zal zich herinneren, dat Roosevelt on langs, na bijwoning van een film over Turkije, een boodschap gezonden heeft aan Ataturk, waarin hij uiting gaf aan zijn leedwezen bet land niet met eigen oogen te kunnen aanschou wen. Ataturk heeft hierop geantwoord, dat het Turksche volk zich zou verheugen den president der Vereenigde Staten als gast te mogen ont vangen. De 55-jarige wielrijder WO. ach. is op weg naar zijn woning te Beek <L4. op den rijks weg, welke een voorrangsweg is, bfj bet kruis punt Geverik-Geulle door een personen-auto aangereden en tegen den grond gesmakt. Met een hersenschudding en een schedelbaslsfrac- tuur is het slachtoffer naar het ziekenhuis t» Slttard vervoerd. De toestand van den ongelukkige is zorgwek kend Kort na aankomst te Lourdes heeft de Ne- derlandsche bedevaart een barer zieken verlo ren, meldt de Maasbode. nJ. een hartpatiënt, den 55-jarigen heer J. Lemans uit Tilburg, die reeds voor het vertrek naar Lourdes uit voor zorg bediend was en ook in den trein meer malen van uiterste zwakte had blijk gegeven. Dadelijk na aankomst te Lourdes was hjj naar het hospitaal overgebracht. In den namiddag had hjj nog bezoek gehad van Pastoor Wlllen- borg. Kort na dit bezoek stortte hij plotseling In en de toegesnelde geneesheer kon nog slechts den dood constateeren. De uitvaart en begra fenis zullen hedenochtend te Lourdes plaats hebben. De eerste groep, de Tsjechen, bracht bjj het bordes, waarop het Prlnselijk Paar metgey Van officieuze zijde te Londen wordt daar tegenover verklaard, dat er geen enkele twijfel meer over kan bestaan, dat de aanval uitgevoerd is door drie vliegtuigen, die tot Franco’s lucht macht behooren Het Joego-Slavische vrachtschip .Planik”, waaromtrent men zich ongerust maakte. Is Woensdagavond te Oran aangekomen. De kapi tein vertelde, dat Zondagmiddag ter hoogte van kaap Ivl een vliegtuig der rechtsche Spaansche srijdkrachten over het schip vloog, waarna dit door den kruiser „Canarias” werd gepraald. De .Planlk” werd opgebracht naar Melilla, waar de lading doorzocht werd. De kapitein ontving daarop toestemming, de reis naar Oran voort te zetten. De geneeskundige dienst was spoedig ter plaatse en bracht de slachtoffers naar bet hos pitaal op het vliegkamp, waar bet bewustzijn spoedig terugkeerde. Uit het onderzoek bleek, dat de slachtoffers geen levensgevaarlijke verwondingen hebben op- geloopen. Simons klaagde over pijn in den nek, terwijl Van der Zee waarschijnlijk zijn linker hand zal moeten missen. Laatstgenoemde is naar het hospitaal te Utrecht overgebracht. De Italiaansche zaakgelastigde te Londen heeft zich gisteren naar het Foreign Office be geven. waar hij aan den plaatsvervangenden voorzitter der non-interventie-commissie het protest der Italiaansche regeering overhandigde tegen het feit, „dat het Italiaansche as. „Mon- gioia” door roode Spaansche vliegtuigen gebom bardeerd is”. In dit protest merkt de Italiaan sche regeering o.a. op. dat het schip een Neder- landschen waarnemer aan boord had en naast de Italiaansche vlag ook de internationale con- trölevlag voerde. Derhalve, aldus de Italiaansche regeering, was de aanval, die den Itallaanschen kapitein het leven kostte, niet alleen tegen Ita lië, doch ook tegen de non-interventie-commissie gericht. In het Noorderplantsoen te Groningen een ernstige vechtpartij plaats tusschen 24-jarigen D. V., uit Amersfoort en den 25-ja- rlgen M. E., uit Groningen. V. kreeg een steek met een mes in den bovenarm, terwijl E. ern stige wonden aan pols en handen opliep. Er bestond tusschen belden een oude veete. Do Kodak Regular is een camera om trotsch op ts zijn. Elegant model. Modem, dus met rempontspaener. Kodak Anas- tigroaat f. 6.3; optische doorzichtzoeker) slottor lot 1/100 sec. Formaat 6x9 cm. Maar er zijn ook Kodak Camera’s vanaf fl. 1575. Precies op tijd, om 11.47 uur, reed de extra- trein het station Baarn binnen, die dit contin gent padvinders het allereerst naar deze ge meente bracht in verband met bovengenoemd défilé. Hoewel zulks eerst niet het geval sou zjjn, stapten aan dit station tevens de 50p pad vinders uit, die dezen dag In de gemeente Soest zouden doorbrengen, doch waarvoor te elfder ure was bepaald, dat ook zij aan het défilé zouden deelnemen. Overigens bleek het oorspronkelijk aantal van de gasten van de bovengenoemde Gooische ge meenten aanzienlijk te zjjn overschreden. Op het perron waren ter begroeting aanwe zig de burgemeesters van Baarn, Bussum, La ren en Soest. B|j het uitstappen uit den trein weerklonk het Jamboreelied. Langs de Generaal van Heutszlaan door dichte rijen toeschouwers mar cheerden de padvinders, waaronder Tsjechen, Yougoslaven, Noren, Polen. Engelschen en Grieken, door bet beech naar het paleis Soest- dlik. waar zjj om 13.45 arriveerden. De minister van Blnnenlandscbe Zaken heeft aan de heeren F. Perdok H m. en H. Steketee, voorzitter en secretaris van de centrale v. rijks personeel een audiëntie toegestaan betreffende de noodzakelijke verbetering in de salarissen en loonen voor het rijkspersoneel. Het onderhoud werd mede bijgewoond door den heer Ir. M. H. Damme, den Inspecteur-generaal van het P. T. T.-bedrijf, voorzitter van de centrale commissie voor georganiseerd overleg. Bepleit werd herstel van bet „rijksbeaoldi- glngsbeslult 1934.” Dit herstel houdt in „intrekking van het 5 pet. kortlngbesluit 1036” en van de 4e klas se standplaatsen voor ambtenaren op maand en weekloon, welke op 1 Juli 1936 van kracht werd. Verder werd aangedrongen om in het aldus gewuzlgde bezoldigingsbesluit een lijdelijke be paling, een zoogenaamde devaluatleclausule, op te nemen, waarbij bepaald wordt, dat de sala rissen en loonen voor het geheele rijksperso neel op gezette tijden zullen worden aangepast bü het stijgende indexcijfer voor levensonder houd. De paardenhandelaar H. v. V. uit Oss beeft een vreemd en hachelijk avontuur beleefd, dat gelukkig betrekkelijk goed is afgeloopen. HU had een paard, dat vervoerd moest wor den, in een vrachtauto geladen. Plotseling werd het dier in den wagen schichtig en zocht een uitweg. Met kracht trapte het de cabine, waar in naast den chauffeur, de paardenhandelaar en zijn zoontje zaten, stuk, sprtxig over de cabine en de motorkap de straat op. Daar viel het paard neer en brak den nek. De heer v. V. die in zijn angst uit den wagen was gesprongen, kwam in een naastgelegen sloot terecht, waaruit enkele voorbijgangers Nadat de deelnemers aan het défilé circa 10 minuten gewacht hadden, kwam de boodschap, dat het Prinselijk Paar direct op het bordes zou verschijnen. De lange rij padvinders zette zich onder de tonen van de muziek opnieuw in beweging en mar cheerde het paleishek binnen. Zijn gezin en hij zelf hadden eveneens van bet vleesch gebruikt en niemand was ziek ge worden! ,£n waarom mij de schuld er van te geven”, aldus de slager. „Er zijn genoeg men- schen in het dorp, die nooit vleesch van mij koopen en die ook ziek zijn, t Lykt wel een besmettelijke ziekte’’, zoo besloot de heer Van D. zijn relaas. Intusschen is de geheele vleeschvoorraad bU hem in beslag genomen en zoowel de slagerij als de noodslachtplaats zjjn gesloten. Het onderzoek wordt nog steeds uitgebreid en algemeen verwacht men, dat er nog meer vergiftiglngsgevallen in deze streek aan het licht zullen komen. Gisterochtend is op Soesterberg b|j het landen van een 8. 4-toestel een ernstig on geluk gebeurd. De adsplrant-offlcleren, leerling-vliegers Simons en Van der Zee, waren omstreeks tien uur op het landingsterrein bezig met het uitleggen van landingslappen. Zij heb ben het toestel, dat achter hen wilde lan den, niet gehoord. Ook de vlieger, ser- geant-leerllng-vlieger Van Breughel, heeft hen niet of te laat opgemerkt. Beiden wer den door het toestel, dat nog een snelheid had van 80 K. M meegesleurd en daarna weggeslingerd. Bewusteloos bleven zij lig gen. Toen de vlieger uit het toestel klom en zijn collega’s bewusteloos aag liggen, ge raakte hij eveneens buiten kennis. Het Gooi moge dan al niet het voorrecht hebben gehad, de wereldjamboree in zijn midden te hebben, toch is deze belangrijke gebeurtenis in de padvinderswereld niet ge heel onopgemérkt aan deze streek voorbij gegaan. Dinsdag geleid, niet langer het oog te houden op een carrier. Tenslotte bleek dan ook, dat er genoeg aanwijzingen kwamen tegen den 28-jarigen chauffeur P. H. en zijn 23 Jarigen bijrijder, eigenlijk lijnwerker van beroep, J. V„ beiden in dienst van de R.T M Deze beide mannen blijken nu een afspraak te hebben gemaakt met de andere daders, ’s Middags is op bet terrein van de R.TJd. de geldkist uit den spoorwagon in een eigen vrachtauto van de R.T.M. geladen, alsof hel een gewoon vrachtje betrof. De chauffeur en de bijrijder hebben samen de geldkist naar de Parkkade gereden, waar tusschen het voor malige wagenveer en de eindhalte van Ujn 1. waar het stil genoeg is, de kist aan den car- riervervoerder is overgegeven. Deze heeft toen zorg gedragen, dat de kist met haar kostbaren Inhoud in de woning aan den Breeden Hille dijk kwam. Het merkwaardige is echter, dat men aan vankelijk heelemaal geen acht heeft geslagen en er ook van de zijde van de R.TM. nooit is gewezen op het al dan niet aanwezig zijn van den vrachtauto. Dit vervoermiddel reed eiken dag af en aan en daardoor is dit brutale stukje op klaarlichten dag zoo raadselachtig gebleven. De beide thans aangehoudenen zijn reeds overgebracht naar het Huis van Bewaring. Hoewel mjj dus nu het beloop van den diefstal zelf in zijn geheel heeft opgeklaard, tast men nog volkomen In het duister, wat er met het geld is gebeurd, nadat dit het huis aan den Breedert Hllledijk weer verlaten heeft. Hiernaar wordt het onderzoek nog voortgezet. OSLO, 12 Aug Een natuurramp heeft gisteren Slmedalen, een klein, diep dal aan de Hardan- ger-Jökulen in de nabijheid van Eidsfjord, in het Westen van Noorwegen, getroffen. Ijs- en steenmassa's van ongeveer een millloen ton wa ren losgeraakt van een gletscher en stortten in een klein bergmeertje. Door de vloedgolf, die hiervan het gevolg was. werden twintig hulzen van een kleine plaats door het water wegge spoeld. Het eens zoo bloeiende dal was in een woestenij herschapen. Er zijn geen menschen om het leven gekomen. De inwoners van het plaatsje, ongeveer 130 in getal, zullen zich op een andere plek nieuwe woonhuizen moeten bou wen. De schade wordt op ruim 300.000 kronen geschat. SALAMANCA, 12 Aag. (Havaal. Per radio werd gisteravond medegedeeld, dat er In het antwoord van Franco op bet Brttsche protest inzake het bombardement van de ..Brtttah Corporal” op gewezen wordt, dat zich op het oogenblik van den luchtaanval geen enkel rechtsch vliegtuig buiten de vliegbases bevond. volg had plaatsgenomen, een zwijgenden groet doch zoodra de Engelschen het bordes nader den. werd er lulde geroepen en dit gejuich was niet eerder van de lucht dan toen de laatste Engelsche padvinder uit den paleistuin ver dwenen was. Het contingent Polen heeft bij monde van zijn leider aan de Prinses een tweetal cadeaux overhandigd, bestaande alt een boekwerk in uit Baarn naar Vogelenzang terug. Zoo zijn wij we zouden een paar wille keurige patiënten opzoeken bij de familie Mo lenaar te Kalverdijk geweest, waar de man en de vrouw vrij ernstig ziek liggen. Vooral de vrouw leed aan hevige pijnen en had hooge koortsen. De heer Molenaar vertelde ons, dat hij zich Dinsdagmiddag plotseling niet lekker voelde. Rillingen over het geheele lichaam en pijn in de ledematen deden hem besluiten, onder ds wol te kruipen en rustig af te wachten, tot het é- beter zou worden. En hij dacht er niet aan, om medische hulp In te roepen. „Zoo erg 1b het nog niet,” meende hij. Hoevelen zullen er net zoo over denken gis de heer Molenaar? Toen wij naar Harenkarspel reden, wees niets er op. dat hier zoovele patiënten zouden zijn. Overal heerschte rust en nergens zagen wij groepjes, die „het geval” bespraken. Een land arbeider, dien wij tegenkwamen, vroegen we, waar en in welke gezinnen zich de vergiftigings verschijnselen voordeden. We konden maar er gens willekeurig aanbellen, zooveel lagen er te ted. was zijn antwoord. De rechtsche vliegtuigen komen nooit in zones waar ze niets te maken hebben. Dat de aanval lers de kenteekenen van Franco’s luchtmacht dragen, zegt niets, daar deze kunnen zijn aan gebracht om de schuld op de schouders van Franco te laden. Verder wordt gezegd, dat het Brttsche schip door Fokker-vliegtuigen werd aangevallen. De rechtschen bezitten geert’ Fok kers. Tenslotte wordt er op gewezen, dat het toch neer begrijpelijk was, dat de rechtschen op het oogenblik, dat zij de toekenning van belllgeren- ten-rechten wenschten te krijgen, geen blijk zouden geven dat zij deze rechten niet zouden weten te eerbiedigen. Eenige honderden buitenlandsche padvinders hebben Woensdag Soestdijk gedefileerd voor het Prinselyk Echtpaar. H. K. H. Pfinses Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard slaan het voorbijtrekken der Scouts gade. Omtrent den overval op dr. de R. aam het Oranjepleln te ’s Gravenhage vernemen wij nog het volgende. Zaterdagavond hebben zich ten huize van den dokter reeds dezelfde per sonen vervoegd, die Dinsdagavond den overval hebben gepleegd. Zij hebben den dokter toen een brief overhandigd, waarin de naam van een patiënt stond, die dringend geneeskundige hulp noodlg Itad. Blijkbaar was 't hun te doen om den geneesheer uit zijn huis te lokken om dan een Inbraak te plegen, want aan het opgegeven adres woonde niemand van dien naam en nie mand, die geneeskundige hulp noodlg had. Dinsdagavond zijn de beide mannen naar de dokter opgaf een groote en een kleine, naar schatting 23 A 24 jaar oud teruggekomen en hadden opnieuw een brief meegebracht. Toen de dokter had opengedaan, kwamen zij de trap op, wilden hem den brief overreiken, doch grepen hem op hetzelfde moment aan. Volgens verklaring van dr. de R. was de een gewapend met een gummistok en een boks ijzer of een revolver. Dit laatste staat nog niet vast. De ander had geen wapen bij zich. Er ontstond een worstelpartij, waarbij plot seling een van de mannen den aangevallene Iets toeschreeuwde van: „Wij willen een schade loosstelling hebben”. Dr. de R. heeft hun toen zijn portemonnais gegeven, welke ongeveer 30 gulden bevatte en daarop zijn de mannen onmiddellijk verdwenen. De dokter had verscheidene wonden In zijn ge zicht gekregen, doch deze zijn niet van ern stiger) aard. Het onderzoek In deze zaak is in vollen gang. Er hebben echter nog geen aanhoudingen plaats gehad. twee deelen, getiteld „Die Handarbett der Wel- ber von Schlesien”, In leer gebonden, benevens twee tafellakens en twaalf servetten van kant De Polen waren zeer getroffen, toen de Prinses de toespraak van den leider, welke in het Duitsch was gehouden, met eenige woorden In de Poolsche taal beantwoordde. Toen de laatste padvinder langs het bordes Was gemarcheerd, werd de burgemeester van Baarn nog even op het bordes geroepen, waar de Prinses en Prins hem de hand drukten en eenige woorden met hem wisselden. 'Inmiddels waren de 500 padvinders, die Soest tot bestemming hadden, naar die gemeente ge marcheerd. terwijl de anderen nog door den burgemeester van Baarn werden toegesproken, die hun een prettige reis door het Gooi toe- wenschte. Per autobus werd toen de rit aangevangen. De jongens keerden met den trein van 6.11 u. waren het 500 Engelsche en Deensche padvinders, die een bezoek aan Hilversum brachten. Woensdag kwamen er 350 als gasten van de gemeenten Baarn, Bussum, Blaricum, Huizen, Laren en Naar den naar het Gooi, waarbij het voornaam ste doel voor hen wel was bet défilé voor het Prinselijk Paar. De Nederlandsche Heidemaatschappij mankt eigenaren en beheerders van bosschen. lanen en boomgaarden opmerkzaam op het optreden van een tweede generatie van bastaardsatijn- vllnder en van dennenbladwesp. De eerste is In hoofdzaak vijand van eiken en ooftboomen. De eitjes, die zich als bruine behaarde hoopjes aan de onderzijde der bla deren bevinden, zijn dezer dagen uitgekomen. De jonge rupsen beginnen reeds met het ho rreten der bladeren en zullen in het najaar overgaan tot bet spinnen hunner overwlnte- ringsnesten om voorjaar 1938 de vreterij voort te zetten. Thans zijn ze zeer gevoelig voor be stuiving met insectendoodende middelen en kunnen dus tijdig worden verdelgd. De dennenbladwesp heeft haar eitjes aan de naalden der dennen afgelegd. De jonge bel- aardrupsen kunnen binnen korten tijd worden verwacht. Zjj Ujn dan teer, zitten dicht bijeen en kunnen dan eveneens door bestuiving nog getnakkelijk worden gedood. Verdere inlichtingen geeft gaarne de directie der Nederlandsche Heids MasrtachapiHI te Am h nes Langen tijd heeft de politie voor een raadsel gestaan wat betreft het vervoer van de kist met f 6000. bestemd voor de Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek Puttershoek, van het emplacement van de Rotterdamsche Tramweg- Maatschapplj aan de Rosestraat te Rotterdam, waar deze kist In Augustus van het vorige jaar werd gestolen. Thans is de hiaat, die nog in de oplossing van dezen diefstal zat, aan gevuld door de arrestatie Wan twee employé's ’an de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij, die hun bemiddeling bij het vervoer van de kist blijken te hebben verleend. °C diefstal werd gepleegd in Augustus van “rt vorige jaar. Op een middag ontdekte men, dat uit een spoorwegwagen, die was afgesto len, een kist met geld tot een totaal bedrag van 6000, welk geld bestemd was voor ge noemde beetwortelsuikerfabriek voor het uit betalen van de loonen, was verdwenen. Het onderzoek van de politie liep dood, aangezien men niemand kon vinden, die met een carrier °P het terrein was geweest. De diefstal was gepleegd 's middags om ongeveer half één. maar de draad van de zaak begon voor de Polltie pas by den Breeden Hllledijk. waar bij een der reeds eerder gearresteerde en inmid- oe*s reeds veroordeelden medeplichtigen aan dezen diefstal, de bult verdeeld was. De politie neeft gezocht naar een carrier en Inderdaad eett men den man, die met een carrier de "st heeft vervoerd, aangehouden en naar het ms van Bewaring overgebracht. Er bleven evenwel twee raadsels op te lossen. Ten eerste: hoe was de geldkist van het «nein van de R.TM weggehaald? Ten tweede: waar was het geld gebleven? ren aanzien van bet eerste punt is thans opnrldering gekregen, aldus bericht Het Vader »na. intensieve nasporingen hebben er toe Wij zijn vervolgens op bezoek geweest bij slager Van D., die in de Kerke buurt woont. De slager bleek zeer verontwaardigd te zijn over alles, wat men de laatste dagen van hem verteld had eA hij, zoowel als zijn vrouw, ren zeer terneergeslagen over de kwade ge ruchten, die overal de ronde deden. „Het vleesch is toch direct, nadat ik de koe ge slacht had, goedgekeurd door den keurmeester. Wat kan ik er nu verder toch aan doen?” riep de heer Van D. In vertwijfeling uit. En even later vervolgde hij: daarbyi», dat soms juist die- e maar l>kkeloos hun huis met een vrijwel ononderbroken radlogerucht, het ergst klagen over het lawaai op straat of bij de buren. Zijn hun zenuwen door het nagenoeg perma nente radlo-geluid zoo overprikkeld, dat elk ander geluid hun te veel wordt? Dan hebben zij die ergernis slechts aan zich zelf te wijten. Immers zij kunnen in één handomdraaien een einde maken aan de overladenheid hunner oorschelpen, welke door het minste geluid van buitenaf pleegt over te loopen in een vloed van zenuwplagende verstoordheid. Niet alle menschen, die hun radio maar „aan laten staan”, zijn echter zoo inconse quent. Er zijn er ook, die een permanent sprekenden, zingenden of musiceerenden loudspeaker In huis ,^oo gezellig” vin den, omdat zij in het algemeen de stilte schuwen of omdat zjj tegen de radio zoo heerlijk op kunnen praten of er zoo prettig bij kunnen werken. Sommigen hooren ook liever de radio dan een van hun dierbare familieleden „aan staan”. In dit laatste geval Is het eenvoudig een kWestie van het kiezen van het gering ste kwaad. Maar welke motieven er ook kunnen worden aangevoerd voor een dagelijksch non-stop-gebrulk van deze wonderlijk ste aller technische vindingen, doorgaans getuigt zulk een gebruik of liever mis bruik van weinig goeden smaak, van weinig oordeelkundigheid en onderschei dingsvermogen en tenslotte van een nonchalance, welke soms de afmetingen kan aannemen van een ernstig gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel, vooral, wanneer er kinderen in huis zijn. uders of andere volwassenen, die zonder controle de radio laten aan staan of kinderen de vrije bediening laten van het radiotoestel, handelen even lichtvaardig als zij, die kinderen vrij laten grasduinen in allerlei, uitslui tend voor volwassenen bestemde lectuur, hen zonder meer de bioscopen laten be zoeken of in hun tegenwoordigheid „geen blad voor den mond nemen”, wanneer er in het gezin zaken moeten worden besproken, waarmede de jeugd nog niets te maken heeft. Indien er één huisgenoot Is, die voortdurende waak zaamheid met het oog op de kinderen eischt, dan is het wel de radio, wier stem uit alle werelddeelen doordringt tot in* het brandpunt van het gezinsleven: de huiskamer. En terwijl men zeer terecht zorgvuldig acht geeft op hetgeen den kin deren onder de oogen komt, is men maar al te vaak onachtzaam ten opzichte van dat, wat dienselfden kinderen door middel van de radio ter oore kan komen. Wil het radiotoestel een ware huisvriend zijn, van wien ook de kinderen iets goeds en iets moois kunnen leeren, dan moet het oor deelkundig en consciëntieus worden aan- en afgezet. Wie de radio maar laat be gaan, levert de kinderen over aan een huisgenoot, dien men in het gezin zeker niet zou dulden, wanneer hij zich niet in den vorm van een doodonschuldig kastje, maar In levenden lijve zou pre- senteeren. De gevaren, welke de jeugd door de radio bedreigen, zijn wezenlijk ernstiger en grooter dan dat zij ver trouwd raakt met hot-jazz-schlagers, waarvan de teksten in koortstempera- tuur niet onderdoen voor het rhythme en de „muziek". Deze gevaren te voor komen, is de taak van de volwassen en verantwoordelijkheid dragende hulsge- nooten. Deze taak is ook technisch bui tengewoon gemakkelijk te vervullen. Want ten eerste zijn er betrouwbare gid sen, die volledige inlichtingen geven over den aard en het tijdstip van waardevolle uitzendingen en ten tweede heeft ieder radiotoestel een onmisbaren en zeer nut tigen knop, welken men slechts behoeft om te draaien om het desgewenscht het zwijgen op te leggen. Niet alleen met het oog op de kinderen, maar ook met het oog op zichzelf, te het zwijgen opleggen aan de radio soms een onafwijsbare plicht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 14