We luisteren naar I f I JF Insiantine z ii f CEBUTO ■i DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1937 Achterlichten van fietsen Kearingaeiachen vaatgeateld Op 15 Auguatua 25 jaar prieater Insiantine De baard Sobriëtasdag 1937 Zondag 15 Auguatua te Utrecht Een nieuwe komeet Mgr. Prof. Dr. Beysens SC c Het nieuwe Raadhuis te Amsterdam Bjjna 200 ontwerpen ingekomen De Duitsche Kunstmaat- regelen Draconiache voorachriften Uit de C’EBUTO massakeus R KONINGINNEDAGVIERING Zanghulde in de residentie Vrijdag 13 Aug. Steenbakkers eischen loonsverlaging DE KRAKATAU VRIJ RUSTIG Lijk opgehaald Hongaarsche padvinders CLEARINGKOERSEN 5 SS Aalmoezenier Majoor J. J. Brouwer By zyn vyftig-jarig prieater- jubileum Zwemmer door gieren overvallen Het verdeelingsplan van Palestina Lord Baden Powell in het Vredespaleis INTERN. PADVINDERS- CONFERENTIE Zioniatiach congrea bereid met Engeland te onderhandelen VERBRUIKSCOÖPERATIES IN HET JAAR 1936 OVERDRACHT PR1NSELIJK JACHT NIEUWE DIRECTEUR VAN VREEMDELINGENVERKEER HERTOG VAN KENT NAAR JOEGOSLAVIË Nieuwe gift van Lord Nuffield r a De radio-reportage door den K.R.O. BORNEO SUMATRA HANDEL MIJ. Een dagje uitop de fiets? u r wee plo len 2 ▼c In den nacht van 14 op 15 Aug. het beat te zien Reizen zonder zorgen F- -1-- 35.000 pond Sterling voor het blindenwerk Koplampen van auto’a en motoren Aalmoezenier Brouwer Eerste nay o f de toegewezen tweeden den 8 30 en 10.38 T Hierna 1 I De heer Planten heeft 18 jaar de advocaten- Prijs 70 cent. p f 11 V n A m B Uit den Usel onder Brummen heeft men het stoffelijk overschot opgehaald van den 38-jari gen J. 8. uit Amsterdam, die Zondag bij het zwemmen buiten de kribben was geraakt en verdronken. I O 1 Dan Purol meenenien! Dit voorkomt, ver zacht en geneest doorzitten en zonnebrand. Doos 30 ct. B h< Koersen voor stortingen op 13 Augustus 1937 tegen verplichtingen luidende in: Relchamarkeo C 1UM; Lires t 9.61; Peseta's t 10. Het ligt In de bedoeling van het Haagsche comité voor volksfeesten, op den verjaardag van H M de Koningin, 31 Augustus aa., des och tends te 9 uur op het Binnenhof te Den Haag, een grootsche zanghulde te organlseeren, waar aan alle zangvereenlglngen in de residentie zul len deelnemen. van graaf Paul Telekl. een lunch aangeboden in het legatiegebouw te Den Haag. WEENEN, 11 Aug. (Havas) De hertog en de hertogin van Kent zijn naar Bied in Joego slavië vertrokken. Ztf hebben den hertog en de hertogin van Windsor niet ontmoet. O ki oi ia te de en lid g« vc dl 78 611 Je E toei ba. een woi Set ren lucl I va a vat 300 len Bi A 1< V Bi .48 - 53.50 - 87.50 B. G pracUJk in Soerabgja uitgeoéfend. In de zevende aflevering van bet maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn opgenomen de resultaten van een ondersoek naar het ledental der verbruikscoöperaties op l Januari 1937 en van den omzet dezer vereeni- glngen over het jaar 1936. Het ledental vertoonde gedurende het jaar 1936 een stijging van 4461 personen. Met uit zondering van de provincie Zeeland kwam In het ledental der overige provinciën slechts wei nig verandering. Het ledental in genoemde pro vincie nam, voornamelijk ten gevolge van de vorming van een aantal coöperatieve kolenbon den. met meer dan 5000 personen toe. De daling in den omzet vond gedurende het jaar 1936 voortgang, zy het In mindere mate dan in het voorafgaande jaar (16 pet. tegen over 3.7 pet. in 1935). By de jury voor de prijsvraag Inzake den bouw van een nieuw Raadhuis zijn thans de termijn van inzending sloot gisteren 197 ont werpen van architecten binnengekomen. Aangezien voor de ontvangst der 10 Augustus verzonden ontwerpen van architecten buiten Amsterdam een termijn van veertien dagen ge. steld is, zal het aantal inzendingen vermoedelijk de 200 wel overschrijden. Eerst na 24 Augustus zal de jury met haar uitgebreid werk beginnen. Met het oog op de talrijke inzendingen valt het nog niet te vóór spellen, wanneer de jury met haar taak gereed ■ai zijn. Oorspronkelijk heeft z|y. gedacht Aa sier maanden het gemeentebestuur van itekr oordeel in kennis te kunnen stellen. Nu <toet aantal echter zoo overweldigend groot Is. is het geenszins uitgesloten, dat er nog langere ttjd over heen zal gaan voor de jury haar eindbe slissing heeft genomen. Tot directeur van de Aigemeene Nederland- sche Vereenlglng voor Vreemdelingenverkeer is benoemd mr. H. M. Planten. DEUTCHLAND8ENDER. 1871 M. 890 Radlotooneel met muziek. 9.20 Berichten. 9 50 Gramofoonplaten. 10 20 Berichten. 10.4013.30 Egon Kaleer en B. Schnelde- wlnd met hun orkesten, met solisten (Van 1106—11.30 Weerbericht). tiehdulaend pond sterling heeft het totaalcijfer der giften van Lord Nuffield een bed-ag van acht mlllioen pond sterling overschreden. I Sin we< Zet op V mei V C.3C 11 sec. nln E 11.0 sec. 41 11 11.8 11 11.1 81 3 o 81 3 I II (BI E rini B ■23) II Hai 4 1 A T 9 n KI sec. Z 3 Q 4 3 A Drie kunsthandels te München hebben hun deuren gesloten. Zoo legt het nationaal-socialisme de particu liere vrijheid weer op ergerlijke wijze aan ban den. 6 dagen Harzgwbwrgtaf 47. 6 dagen Ardennen-Luxemburg 47.— 6 degen Vierlandenrei» 7 degen Schwerxwald 10 dogen Frankrijk. Vogezen 12 degen Zwitserland on Zwarte Woud 97.50 Inlichtingen en Reisgids bij de bekende CEBUTO Relsbwroaua of achrlftelijk: P. C. Hooftatreet 22, Amatordam Entertainers". 6.05 Gramofoonplaten. 690 Zangvoordracbt. 6.40 Reg. King en zijn orkest. 690 Berichten. 6.45 Orgelconcert. 7.10 Planovoordracht. 7 35 Tulnbouw- praatje. 780 ..Five hours back", relais uit Amerika. 8.30 BBC-Symphonle-orkeet met solisten. 980 Planovoordracht. 10.00 Be richten. 1090 .People on the move", cau serie. 10.40 Het BBC-Theater-orkest met solist. 11.36 Het Grosvenor House dans- orkeet. 11501390 Dansmuziek (Gramo foonplaten RADIO PARIS. 1*48 M. Gramofoonplaten. 1390 Andolfl-orkest en zang. 490 Tzlplne-Trto. 8.50 Gramofoon platen. 790 Planovoordracht. 7.35 Zang, tooneel. 1060 Gramofoonplaten. 1190 8.05 dito. 850 Plano en zang. 9.30 Radio- 1250 Orkea tconcert. De Hongaarsche gezant, de heer Magyary, heeft eenlge keeren aan bewoners van het Hon gaarsche kamp op de Jamboree, onder leiding ZUERICH, 11 Aug. (Reuter). Het Zionis tisch congres heeft met 300 tegen 158 stem men een resolutie aangenomen, waarin het zich, hoewel het het verdeelingsplan ver werpt, bereid verklaart, onder zekere voor waarden met Groot BrittannlB te onderimn- delen. een waarlijk heilige zaak, die in dezen ver warden tijd om aandacht, sympathie en me dewerking roept! HILVEB8UM I. 1875 M. (8.00 VARA). It.SS AVRO. 4.00 VARA). 8.00 Oramofoon- platen. 10 20 Gramofoonplaten11.00 De clamatie. 11.20 Orgelspel. 12.00 Gramo foonplaten. 12.30 Söllstenconoert. 2.00 Pla novoordracht. 2.30 Gramofoonplaten. 3.15 Sportreportage en Gramofoonplaten. 4.00 Gramofoonplaten. 5 00 Voor de kinderen. 5.30 „Fantaala”. 8 00 Orgelspel. 6.30 Politiek Radiojournaal. 6.50 G ra mof. pla ten. 7.06 Journalistieke causerie. 7.25 Gram platen. 7.35 ..Dood en Onsterfe lijkheid”, causerie. 9.00 Vrooliike voor dracht. 9.30 VARA-orkest. 10.30 Berichten ANP. 11.00 Jazzmuziek (Gramofoonpla ten). 11.3012.00 Gramofoonplaten. I8TANBOEL, 11 Aug. (Stefzul). Tientallen gieren hebben dezer dagen een jongen man, die aan het zwemmen waz in het Bysjesir- meer overvallen. ZU trachtten hem met hun klauwen te grijpen. De jonge man, die een voor treffelijk zwemmer was, zng zich gedwongen onder water te zwemmen om aan de roof vogels te ontkomen, maar telkens, wanneer hij opdook om adem te scheppen, stortten de vo gels zich weer op hem. Na drie uur uitput tenden strijd slaagde de zwemmer er eindelijk in aan land te komen op een klein eilandje, waar h!j de wijk nam in een grot om te ont komen aan nieuwe aanvallen der gieren. Ten slotte werd hü ontzet door famliieleoen die met een roeiboot toesnelden en met geweer schoten eenlge gieren doodden. De qplangs door Goering bevolen zuivering" dej Q#Uche musea Is toevertrouwd aan den minister van onderwijs Rust. Ken der eerste slachtoffers van het besluit zal zijn Dr. Eber hard Hanfstaengel. directeur valk het museum te Berlijn en broeder van Ernst Hanfstaengel. den voormaligen perschef van de Nationaal Socialistische Partij, die op het oogenblik naar Engeland Is uitgeweken. Zeven professoren van de Academie van Kun sten te Berlijn zullen bij de opening van het komende semester hun lessen niet hervatten. Verder heeft het ministerie van onderwijs een lijst gepubliceerd van driehonderd schilders en beeldhouwers, die geen opdrachten meer van den Staat zullen ontvangen. De particuliere kunsthandel zal eveneens worden gezuiverd. De „gedegenereerde" kunst sai worden vervolgd tot in de winkels van hande laren In antiquiteiten en bij verzamelaars. BRU8BEL 3<t en 484 M. 32t M.: 1390 L. Langlois' orkest. 1 303.20 Gramofoon- plsten. 5 30. 6 50 en 7.30 dito. 8 20 Gra- mofoonplaten en zang. Hierna: Radlotoo neel. 9 20 Eerate en derde acte van JDie Walkure'. opera 11.001190 Cabaret. 484 M.: 1390 Gramofoonplaten 1.30290 L. Langlois' orkest. 6.40 Accordeonmuziek. 6 20 Gramofoonplaten 6 50 Ptanovoor- dracht. 7.10 Gramofoonplaten. 786 Zang. 8 3o Concert. 10.301190 Gramofoonpla ten. Het onderwerp voor deze vergadering te: „De Katholieke Actie en het Sobriétaswerk”. en het wordt ingeleid door een voortreffelijk spreker, den Zeereerw. Pater J. Blomhof M. 8. C. uit Tilburg. Wie de stellingen van deze inleiding leest, ziet aanstonds, dat het hier gaat om een stof, welke van groot belang is voor dezen tijd en die wel geschikt is om de geesten te prikkelen. Het blijkt duidelijk, dat er een har tig woordje gesproken zal worden over net zoo genaamde „vrooljjk Christendom", dat met ware blijmoedigheid bitter weinig en met erger lijke levensverdwartng heel véél heeft uit ts staan een mentaliteit, die eerlijk willend» zoekers naar waarheid en goedheid op den weg naar het waarachtige Christendom tegenhoudt Vooral een Zondagsche vergadering vraagt eenlge afwisseling en die wordt hier geboden door declamatie. Deze zal op peil staan, daar twijfelen we niet aan, maar we vermoeden toch, dat de aantrekkelijkste variatie in het program weer gevormd zal worden door de gedachten wisseling. Steeds komen er pittige debaters op dagen en in dat uur worden er interessant» dingen gezegd. De Sobriëtasdagen in het verleden trokken altijd veel belangstellenden. Dat zal ook Zon dag zoo zijn, en dat moge zoo zijn ter wille van De minister van Waterstaat heeft voor rjj- wlelachterlichten met reflector thans de keu- ringseischen vastgesteld. Aan deze eischen is het volgende ontleend: Op het huis van achterlichten moeten zijn aan gebracht: Een in Nederland ingeschreven fa- brieks- of handelsmerk, en een aanduiding van het type, indien meer dan één type van het zelfde fabrieks- of handelsmerk wordt voorzien. De kleur van het Uchtdoorlatend gedeelte van de achterlichten moet rood zijn. Door den minister van Waterstaat zullen tot wederopzegging worden goedgekeurd dia soor- I ten van achterlichten, ten aanzien waarvan wordt overgelegd een verklaring van de N. V. tot keuring van electro-technische materialen te Arnhem, inhoudende, dat de soort aan de genoemde eischen voldoet. De achterlichten, behoorende tot een door den minister goedgekeurde soort, zullen voor zien moeten zijn van een merk, bestaande uit het woord „rijkskeur", alsmede een door den minister van Waterstaat op te geven volg nummer, een en ander aan te brengen op de door of vanwege dien minister aan te geven wijze. dag sprak de Tsjechische afgevaardigde Ir. V. Zldlicky over „zeeverkenners in landen zonder ■ee Ten slotte sprak de Nederlandsche afgevaar digde de heer A. Oosterlee over het onderwerp ,JIoe kunnen in de toekomst de internationale conferenties verbeterd worden?” Spr. legde allereerst den nadruk op, dat de leiders van de padvinders alles van den kant van de jongens, niet van de ouderen, moeten be ssen. Daarom moeten wi) oppassen de confe renties niet tot een soort padvinders-parlement te maken, waar alle mogelijke resoluties worden aangenomen. De conferentie moet blijven een samenkomst van de leiders van de padvindersbeweging, om tew men de verschillende problemen van de padvinderij te bespreken. Maar naast de theorie moeten er ook demonstraties plaats hebben, be- aoeken aan kampen enz. Laten we den practi- schen kant niet uit het oog verliezen en ons niet te veel verdiepen in onderwerpen van aca- demischen aard. De tweede dag van de conferentie werd be sloten met een diner in het Palace-hotel te Schevenlngen. Na de Woensdagochtendvergadering hebben de deelnemers de lunch gebruikt in het .JKur- haus" te Schevenlngen. In de middagvergadering van Priesters in uniform zijn onze aalmoezeniers van Leger en Vloot. Op den burger maakt het een eenigszlns vreemden Indruk een geestelijke te zien in militair uniform, maar komt men .xmder dienst", dan te men er spoedig mee vertrouwd Men zou het daar minstens onge woon vinden. Iemand in geestelijke kleedt) In het geünlformde wereldje te zien rondloopen. Voor vrees, dat de soldaten onze geestelijken tn uniform te veel met „het militaire” sullen vereenzelvigen, bestaat geen grond, want zt) zien terstond het verschil, niet alleen door het distinctief op den kraag van de tuniek, maar ook door het geheele optreden van de gees telijken. De aalmoezenier bezit wel de correctheid, maar niet de stramheid van den militair; hij mag den rang van hoofdofficier bekleeden, hy te toch altijd voor Iedereen toegankelijk, ook voor den gewonen soldaat; hij voert geen com mando. maar treedt op als een zorgzame va der voor allen, over wie zijn geestelijke lei ding zich uitstrekt. Zóó zijn onae aalmoezeniers. Eén van hen, die tot dit kleine keurcorps behoort en die bovendien nog tal van andere kwaliteiten bezit, welke hem de sympathie van talloos velen in en buiten de militaire gelede ren deden verwerven, majoor J. J. Brouwer, viert op 15 Augustus a.s. zün zilveren priester feest Van zijn 25 priesterjaren heeft majoor Brou wer er reeds 20 gewijd aan de militaire ziel zorg. Een 23-tal lichtingen heeft hij zien ko men en gaan. Hij kent de soldaten en de sol daten kennen hem als een goeden, meelevenden en toegewljden geestelijken vader. Majoor Brouwer is geboren te Laren op 8 Juli 1889 en werd priester gewijd op 15 Augus tus 1912. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Weesp. Wijk-bü-Duurstede en Amersfoort. In laatstgenoemde plaats werd hij In 1917 aan gesteld tot directeur van de R. K. Militalren- vereenlging aldaar en tevens belast met de geestelijke verzorging van de R. K. militairen. Zeven jaar lang heeft hij zich met een voor- beeldlgen ijver en toewijding van - taak ge kweten en menige katholieke jongeman, die destijds te Amersfoort in garnizoen lag, herln- nert zich nog dankbaar den zegenrijken pries- t terarbeid door kapelaan Brouwer In dien tijd De Inschrijving op f2.875.000.— aandeelen in de N.V. Borneo Sumatra Handel Maatschappij in stukken van f 1000.nominaal, ten volle deelende In de winst van 1 Januari 1937 af. uitsluitend voor aandeelhouders, zal zijn open gesteld op Donderdag 19 Augustus bij de Rot- terdamsche Bankvereeniging, tot den koers van 150 pCt. Voor elk aandeel van 1000nominaal, waarop wordt Ingeschreven, zullen moeten wor den overgelegd 4 dividendbewijzen No. 48 der thans uitstaande aandeelen reep. 8 dividendbe wijzen No. 48 der uitstaande onderaandeelen. De inlevering der dividendbewijzen moet ge schieden by de inschryvlng. Na de sluiting der inschrijving zullen de dividendbewijzen No. 48 waardeloos zyn. De storting op de toegewezen aandeelen, welke voorzien zullen zijn van divldendbewys No. 49 en volgende en een talon, moet geschie den op Woensdag 1 September. Indien de aan- deelbewyzen niet tydlg gereed mochten zijn, zullen receplssen worden verstrekt, welke zoo spoedig mogeiyk kosteloos in definitieve stuk ken verwisselbaar zullen worden gesteld. I LONDEN, 10 Aug. (Havas) De oekende a utomoblel-constructeur en edelmoedige wel' doener van een groot aantal Britsche instel lingen heeft opnieuw een bedrag van 35.000 pond sterling geschonken voor het blindenwers. Zonder rekening te houden met giften beneden Waar zifn de sierlijke baarden van weleer! Gij ziet ze niet meer, geen baarden, geen bakkebaarden, geen snorrebaar- den. Glad geschoren is de mode en de leus. Napoleon III was bekend door zijn lang gepunte knevels. „Bs ist erreicht” heette het bV de snorren van Wilhelm II. En de tegenwoordige gebieder van het Duitsche Rijk vertoont ook nog zoo iets, wat op een knevel lijkt. Maar voor ’t overige is het be houdens de gebruikelijke uitzonderin gen gedaan met de haardracht om mond, kin en wangen. Zal het zoo blijven? Er zijn belangrijker toekomst-pro- blemen, dan dit baard- en snorren- vraagstuk. Maar wat het verleden betreft zijn er toch tal van figuren en persoonlijk heden, die men zich moeilijk gladge schoren denken kan. Wat zou tn onze verbeelding St. Ni-, colaas wezen zonder zijn eerwaardi- gen baard? En Karei de Groote bij voorbeeld, om van Frederik Barbaros sa en ontelbare andere Germanen nog te zwijgen? Br is door het „gladde gelaat” iets verloren gegaan, wat vroeger veler trots uitmaakte, en waarnaar jon gens tn de vlegeljaren begeerig kon den uitzien. Zij hebben thans andere verlangens, deze jongelieden. En zelfs de krijgs man van onzen tijd verzaakt aan het martiale, dat de borstelige, de scherp gepunte, of fier opgedraaide knevel gaf! ^pnder hen verricht. Het vruchtbare werk van kapelaan Brouwer onjier de Amersfoortsche katholieke militairen blé^f ook in hoogere regionen niet onbekend. Het gevolg hiervan was. dat hij met Ingang van 1 Januari 1924 by Kon. Besluit werd be noemd tot aalmoezenier der Tweede Divisie. Zes jaar later, op 1 Juni 1930. volgde hy ma joor Noordman by diens benoeming tot hoofd aalmoezenier op als aalmoezenier der Divisie. Deze plaatste benoeming bracht hem Den Haag, waar hij tevens optrad als direc teur van de R. K. Mllitairenvereenlging Waalsdorp en als geestelijk adviseur van Haagsche afdeellng van A. R. K. O. Reeds eer der was hij adviseur van den R. K. Onderoffi- clerenbond „St. Martlnus". Ook trad hy In Den Haag toe als lid van de Gewestelijke Land- stormcommissie „Zuid-Holland West.” Op 31 Augustus 1936 gaf H. M. de Koningin biyk van Hare hooge waardeering voor het voortreffelijke werk van majoor Brouwer als aalmoezenier, door hem te benoemen tot offi cier in de orde van Oranje Nassau. Ter gelegenheid van het a.s. Priesterfeest van majoor Brouwer wijden de hoofdaalmoe- zenier kolonel Noordman en de aalmoezeniers de majoors Van Straelen, Huys en Bangert In het Augustusnummer van ,JDe Katholieke Mi litair” waardeerende artikelen aan den persoon en aan het werk van den jubilaris. Kolonel Noordman schryft daarin o.m..Een Aalmoe zenier in het leger is niet in den eigenlijken zin pastoor en heeft ook niet In eigenlijken zin parochianen, maar neemt de geestelijke verzorging waar over vele parochianen van vele parochie-herders, gedurende de maanden, waarin zy als militair bijzondere zielzorg noo- dlg hebben." Inderdaad, een Aalmoezenier Is geen pastoor, maar hy kent toch wel de zorgen van een pastoor. En majoor Brouwer krijgt nu zelfs ook de zorgen van een bouw-pastoor te dra gen. In verband met den bouw van de nieuwe kazernes aan den Waalsdorperweg zal aalmoe zenier Brouwer ook een nieuw R. K Militair Tehuis moeten bouwen. Toen wij onlangs daar over met hem spraken, zelde hij ons: ..Dat nieuwe R. K. Militair Tehuis komt er wel; als er nu ook maar voldoende financiën zijn om daarby een kapel te bouwen!" Die woorden teekenen zoo volkomen den yverigen soldaten-pastoor. wiens grootste zorg het is zyn „mannen" geestelijk en lichamelijk zoo dicht mogelyk te brengen by O. L. Heer. Moge hy nog vele jaren zyn zegenrijken ar beid onder hen kunnen voortzetten! Zondag 15 Augustus zal Majoor Brouwer ter gelegenheid van zyn zilveren priesterfeest in de St. Jozefskerk aan de Van Limburg Stlrum- straat te Den Haag de plechtige Hoogmis op dragen. De hoofdaalmoezeniet kolonel J. J. 9. Noordman zal de feestpredikatie houden, ter wijl vele hoogere officieren en militaire autori teiten zullen aanwezig zijn. Na de Hoogmis is er receptie in de pastorie voor autoriteiten en genoodlgden. Voor andere belangstellenden recipieert de jubilaris des middags van 3 tot 4.30 uur te zijnen huize, Huygensstraat 6, Den Haag. Men schryft ons: De nationale dagen van Sobriétas hebben een goeden naam. Het zyn bijeenkomsten, waarop het doel en de werkwijze der katholieke drank bestrijding aan de eischen van den tijd wor den getoetst. Er is altijd een inleiding door een spreker, die over talent en gezag beschikt en over een belangrijk onderwerp belangrijke ge dachten weet te uiten. Daar komen, met bet federatief bestuur, leden van Kruisverbond en Mariavereeniglng uit talrijke plaatsen van het land te zamen. niet als offlcieele afgevaardig den van vereenlgingen. maar geheel vryteillig en uit geestdrift voor het schoone doek Ztf komen om naar een instructieve rede te luis teren, met den redenaar van gedachten te wisselen of zwijgend mee te leven In de wry- vlng der Ideeën, die licht voortbrengt en de pro paganda voor hen lichter maakt. Zij ontmoeten er hun medestrijders en -strijdsters uit ver schillende oorden en dit terugzien maakt hart en geest weer ruim. Op deze Sobriëtasdagen heerscht een geest, die ook niet-drankbestrijders aantrekt. Wie de katholieke actie ernstig neemt, begrijpt van zelf, dat een beweging voor onthouding en matigheid tegenover het moderne alcoholisme noodzakeiyk is en waardeering en steun ver dient. Die bepaalt zich ook niet tot een al te oppervlakkige kennisname van deze by uit stek katholieke zaak, maar toont daadwerke- lyke belangstelling in het streven van zyn broe ders en zusters in den stryd voor het Rijk van Christus. Als hy een dergeiyke landelijke bij eenkomst van Sobriëtas-werkers bijwoont, valt het hem op. hoe zy gedreven worden door een sterken katholieken geest, hoe zij blijmoedig en enthousiast zich geven voor een zaak, dl» niets dan offers vraagt en in een wereld vol genotzucht op telkens hernieuwden tegenstand stuit. Dan doet die volharding hem goed en voelt hij zich, ook zonder persoonlijk onthou der te zyn, thuis in dezen kring. De Sobriëtasdagen zijn altijd interessant ge weest die van dit jaar zal voor zijn voorgan gers niet onderdoen. HU wordt a5. Zondag 15 Augustus te Utrecht in het Gebouw van Kun sten en Wetenschappen aan de Mariaplaate gehouden, .begint te half twaalf en eindigt, na een ruime middagpauze, te vyf uur. Het te geen te lange, geen overladen „dag”. KEVLBN. 456 M. 8.50 Omroep-Amuae- mente-Orkast. 9 80 Gramofoonplaten. 1290 Hermann Hageatedt'a orkeat 2.35 Geva rieerd concert. 4 20 Omroeporkest. 6 40 dito. 880 Omroepklelnorkeat en E. Bör- scbel'a orkest. 9.30 Gramofoonplaten. 1190 1390 Leo Prtlmper'a orkest. Lord Baden Powell heeft Woensdagmiddag een bezoek gebracht aan het Vredespaleis om zyn dank te betuigen voor den Wjteler-vredes- prUs, welken hy onlangs ontvangen heeft van het bestuur van de Camegjestichtlng. Hy werd ontvangen, door dr. J. ter Meulen, directeur van de bibliotheek, die namens het bestuur de dankbetuigingen in ontvangst heeft genomen. WARSCHAU, 11 Aug. In de steenbakkerij van Jordanow naby Krakau is een eigenaardige stakingsbeweging begonnen. In April j. L had den de arbeiders nj. een loonsverhooging van 40 pCt. geëlscht, *e hun was toegestaan. Intusechen te echter de prijs der steenen verhoogd, terwyi de verkoop daalde. Besloten werd de onderneming te sluiten. De arbeiders hebben nu de werkplaatsen bezet en eischen een loonsvermindering van 40 pCt, met aan den gang houden van het bedrijf. Voorts heeft de minister van Waterstaat voor koplantaarns van motorrijtuigen keurlngs- eiseben vastgesteld. De lantaarns moeten zoodanig zyn ingericht, dat in één schakeling van de op de nominale spanning brandende bybehoorende gloeilamp een niet verblindende, doch voldoende wegver- Uchting wordt verkregen. De minister van waterstaat heeft eveneens keurlngseischen vastgesteld voor gloeilampen, aan te brengen in koplantaarns van motor rijtuigen. TZ Om w,t n»<gf8l"6. loo’n beetje schele -jA. hoofdptjn de afspraak niet nakomen? - K 8 f twee tabletten Inztantine en de S- verdwenen) ft'' 3 Dut onthoudt ■jpE? stilt en voorkomt pijnen) Zondag 15 Augustus zal de rustend hoogleeraar Mgr. prof, dr J. Th. Beysens zijn gouden pries terjubileum vieren. Deze merkwaardige en zeer hoog staande priesterfiguur heeft op de ontwikkeling van het katholieke intellectueele leven In Nederland ge durende de laatste decennia een zoo grooten In vloed uitgeoefend, dat wij bij deze feesteiyke ge beurtenis niet mogen nalaten een oogenblik by zijn arbeid stil te staan. Josephus Theodorus Beysens werd den 13en Februari 1864 te Rottendam geboren. HU stu deerde aan de Stuninaria te Hageveld en War mond. In 1887 ontving hy de H. Priesterwyding en eenlge jaren later werd hU aangesteld tot leeraar aan het kleln-seminarle „Hageveld", welke standplaats hy In 1895 verliet, om zich op het groot-seralnarie te wijden aan de opvoeding der toekomstige geestelyken van het Haarlem- sche diocees. Hier vooral vond hy gelegenheid zUn groote geestesgaven te ontplooien. Van zyn hand verschenen talryke geschriften in de Ne derlandsche taal over: Logica. Criteriologie, Zielkunde. Natuurphllosophie, Aigemeene Meta- physica. Theodicee. Ethiek, De Vryheld van den Menscheiyken Wil. Eigendomsrecht. Wijsgeerige Staatsleer. Wijsbegeerte van het-Strafrecht. Nadat hy In 1908 was benoemd tot doctor h.c. van de Leuvensche Unlverslteit. is hy in 1908 te Utrecht aangesteld als bijzonder hoogleeraar vanwege de St. Radboudstlchtlng Gedurende twintig jaar heeft prof. Beysens zjjn professoraat waargenomen, zyn colleges on dervonden steeds zeer groote belangstelling. Moeliyk zal men zijn arbeid naar waarde kun nen schatten. Immers de scholastieke wijsbe geerte, die Beysens onderwees, stond in den tyd, dat hy met het universitair onderwys begon, in een zeer ongunstige positie. In het buitenland echter, met name Frankryk en België, begon juist het reveil, de herleving van de thomistische wijsbegeerte, die sinds eeuwen ten deele was ver waterd, ten deele in vergetelheid geraakt. Beysens is wat den inhoud van zijn leer aan gaat, volgeling van de toenmalige Leuvensche School, aan wier hoofd de heilige en geleerde kardinaal Mercier stond. De onduideiykheden van diens systeem vinden we In de werken van Beysens terug, maar zy staan in geen vergellj-' king tot de groote hoedanigheden, die zyn ge schriften daarnaast bezitten. Nu de opleving der scholastiek de kinderjaren achter den rug heeft en een uitgebreide lectuur als commentaar op de wijsbegeerte van den Aquiner is ontstaan, te het niet zoo moeliyk meer de zuivere leer van het Ersatz te onder scheiden. Maar toen Mgr. Beysens zyn arbeid begon, stond hy in ons land vrijwel alleen voor den berg van moeliykheden, dien hy dank zy zyn buitengewoon helder Inzicht en zyn enorme werkkracht voor het grootste deel ook alléén heeft overwonnen. Een van zyn speciale verdiensten te het ge weest, dat hy zyn werken in het Nederlandse!) deed verschynen, waarmede hy zich voor een byna onmogeiyke taak plaatste, daar de Ne derlandsche taal voor de terminologie der tho mistische wijsbegeerte geen adaequate uitdruk kingen kende. Toch slaagde hy daarin voortref- feiyk. Vanwege zyn hooge wetenschappeiyke apostolische verdiensten is prof. Beysens geworden van het Prov. Utr. Genootschap voor Kunst en Letteren en van de Vereenlglng tot beoefening van de wUsbegeerte van het Recht. Prof. Beysens is eere-kanunnlk van Haarlem en geheim Kamerheer van Z. H. den Paus. Op Zaterdag 28 Augustus a 8. zal de officieel» overdracht plaats hebben vrfn het nationale huweiyksgeschenk aan het Prinselyk Paar. Van deze plechtigheid zal door den K.R.O. een ooggetuigeverslag worden uitgezonden aan boord van de Piet Hein, die zich tydens de overdracht op het IJselmeer zal bevinden tus- schen Muiden en het buiten-IJ, door middel van de radio-zendlnstallatle. welke tot de uit rusting van het schip behoort, zal het mogelyk zUn om het verslag uit te zenden, dat dan weer aan de kust wordt opgevangen en naar Hilversum wordt doorgegeven. Van daaruit vindt de reportage zUn weg naar den zender, zoo- dat geheel Nederland getuige kan zyn van de overdracht van het jacht, de toespraak, waar mede deze plechtigheid zal geschieden, zal even eens worden uitgezonden en tn aansluiting daarop nog de reportage van de groote vloot- schouw, welke op het bulten-IJ wordt gehou den en tevens een massaal welkom beoogt te zyn voor het Prinselyk Paar, dat by hun aan komst, het jacht reeds in bezit zai hebben ge nomen Naby de sterren van den Grooten Beer te des nachts als het tenminste helder te een komeet te zien die haar baan neemt naar de zon toe. De verschillende sterrenwachten hou den zich bezig met de verkenning van de baa i, waarby zy echter zeer veel moeliykheden onder vinden door de bewolking. Ook heeft men nog niet kunnen uitmaken of deze komeet tot de staartsterren behoort. Het hebben van een staart is niet het eigenlijke kenmerk van kometen; de meest typische eigenschap is, dat deze sterren geen regelmatige elliptische baan trekken, maar meestal zich bewegen langs een baan van pa- rabolischen of hyperbolischen vorm. Op de sterrenwacht te Leiden te men erin geslaagd enkele foto’s te nemen van de komeet, die tegenwoordig nachts langs den voor ons zichtbaren hemel zwerft. Het hemellichaam be weegt zich met zeer groote snelheid tusschen de tweede en de derde ster van den Grootin Beer naar de zon toe, in welker licht de komeet weldra onzichtbaar zal worden. Daarna zal deze ster weer te voorschyn komen, maar dan ach ter de zon en op zoo grooten afstand, dat zy slechts met de allersterkste kykers zal kunnen worden waargenomen. Op 8 Augustus was de komeet voor jiet eerst te zien, zal haar grootste sterkte bereiken in den nacht van 14 op 15 Augustus, wanneer zy te zien zal zyn tusschen de genoemde sterren van den Grooten Beer. Deze komeet wordt ge noemd naar haar ontdekker, den Zwitser Flns- ler uit Zürich. Het is nog niet bekend of zy na de reis langs den voor ons zichtbaren hemel nog ooit zal terugkeeren. dan wel of zy voorgoed in het wereldruim zal verdwynen. BANDOENG, 11 Aug. (Aneta). Volgens de laatste berichten van den vulcanologlschen dienst te de KrRtatau vrij rustig. Met tusschen- poozen van 14 2 uur neemt men erupties waar, welke stygen tot een hoogte van 300 4 400 meter. HILVERSUM II. 301 M. (Algemeen Pro gramma. verzorgd door de N.C.R.V.). 8 00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonplaten. (Om 9.30 gelukwenschen10.30 Morgendienst. 11.00 Kinderkoor Melodie”. 12.00 Berich ten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.45 Bn- semble van der Horst. 2.30 Christ. Lectuur. 3.00 Piano en klarinet. 3.45 Gramofoon platen 4.00 Zang en plano. 500 Gramo foonplaten. 5.30 Declamatie en gramo foonplaten. 6 30 „Het rotstuintje”, cause rie. 7.00 Berichten. 7.15 Literatuur Half uur. 745 Reportage. 8 00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichten. 8.15 Ca rl lionconcert. 9.15 „De paling als wereld reiziger”, causerie. 9 45 Amsterdamsch Sa lo norkest. (Om 10.00 berichten ANP.). 11 3012.00 Gramofoonplaten. Schriftlezing. DROÏTWICH. 15.00 M. 1120 Gramo foonplaten 12.05 Zang en orgel. 12.50 Henry Hall en z(Jn dansorkest 135 The Round Table Bingen. 2.20 Gramofoon platen. 3.06 Planovoordracht. 3-35 Radlo tooneel met muziek.* 435 „The English A BAYER E

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15