F Vleeschvergiftiging RADIO HET KIND EN DE van onze Amerika verhuurt oorlogsschepen r Legervliegtuig verongelukt Verdediging Oost PADVINDERS TE BAARN De ontploffing op het tankschip DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1937 Nationale bedevaart naar Lourdes Dokter overvallen LANDBOUWORDENINGSWET By slager Van D. Défilé voor het Prinselyk Paar GEKNOEI MET BIGMERKEN .ft. 1 Ongeluk bij landing van een vliegtuig De pelgrims in goeden welstand aangekomen Bestuurder ongedeerd, waarnemer licht gewond Veertig gezinnen in de gemeente Harenkarspel onwel geworden Adres der Rotterdamsche graanhandelaren Schichtige rossinant uit vrachtauto gesprongen SLACHTOFFER VAN EEN VOORRANGSWEG EEN NIEUWE RUPSENPLAAG TE WACHTEN? HACHELIJK AVONTUUR VAN EEN PAARDENHANDELAAR GEBEDSACTIE KATHOLIEKE MIDDENSTANDSVROUWEN DE KODAK REGULAR DE CAMERA VOOR HET SEIZOEN 1937 Slager Versterking van de weermacht blyft voorshands geboden Braziliaansche regeering zou ee ge torpedobootjagers als op leidingsschepen willen gebruiken Twee leerling-vliegers ernstig gewond Door twee mannen mishandeld en beroofd Optreden van tweede generatie baataardsatijnvlinder en dennenbladwesp verkocht exemplaren van geslachte dieren Grootschb dinobn WACtfTBN U van 1-14 Sept IN MN GROOTSCWC OMOKVINO Reist naar Itallè tar galaganhald van het 2Oe eeuwfaaat van AUSUSTUtondar laldlngvan het COMITÉ VOOR CULTUREEAE BELANGER NEDERLAND rfTALIÉ LISSONE 5 LINDEMAN 5 Kantoren: Oranjeplein te Soerabaja aangekomen. het INDE MAN KM meer dan aandacht grondslag, en raakt „Inmiddels is voor m(j aldus dr. Groen hart de oorzaak niet zoo belangrijk als de gevolgen, waarmede ik nu al cenige dagen bezig ben. Want telkens weer wordt ik opgebeld door nieuwe patiënten en leek het er in den aanvang op, dat de vergiftiging slechts tot een kleinen kring in Harenkarspel beperkt zou blijven, thans zijn de gevallen uitgebreid tot de geheele buurt van vier dorpen en met het uur stijgt het aan tal patiënten, terwijl de toestand van d« nieuwe patiënten in den regel ook ernstiger Is.” De dokter hoopte echter, dat de vergiftiging van voorbijgaanden aard zou zijn en deelde ten slotte nog mede, dat over het algemeen de ver schijnselen van niet te ernstigen aard zijn. adviseur. Pater Alexander ie gebedsactie ondersteund. Zooals altijd had hy voor de kermis een best koebeest geslacht en dit op de gebrui kelijke wjjze laten keuren door den keur meester uit Schagen, den heer Wester, die na de keuring al het vleesch van het be kende blauwe stempel voorzag. De daders nemen. Dr. De R. verwondingen SOERABAJA, 11 Aug. (Aneta) Het onder Man- een ont- Nadat de deelnemers aan het défilé circa 10 minuten gewacht hadden, kwam de boodschap, dat het Prinselijk Paar direct op het bordes zou verschijnen. De lange rjj padvinders zette zich onder de tonen van de muziek opnieuw in beweging en mar cheerde het paleishek binnen. Luitenant Bierema verklaarde over de oor zaak van het ongeval, dat hij boven den Wa- geningscheberg zoodanig in den nevel zat, dat hij een noodlanding wilde maken. Bij het ter rein zoeken bleek vlak boren den grond een nevelwolk te hangen, waardoor hij bij het neer komen met den vleugel den grond raakte. W Het alarmeerende bericht, dat in ongeveer veertig gezinnen in Harenkarspel vergif- tiglngsgevallen zich hadden voorgedaan was oorzaak, dat wij een bezoek hebben gebracht aan deze gemeente. Het bleek ons echter al spoedig, dat niet in Harenkarspel en in de y buurtschap Kalverdijk de meeste vergifti- gingsgevallen voorkwamen, maar in de dor pen Wannenhuizen. Dirkshom en Kerke buurt. Hoe talrijk deze gevallen zjjn is nog steeds niet bekend, want wel is de vergifti ging in ongeveer veertig gezinnen gecon stateerd, maar daarnaast zijn er gezinnen, waarvan de bewoners het bed moeten hou den, maar die het nog niet de moeite waard hebben gevonden om den dokter te waar schuwen. bekwam eenlge niet ernstige in het gelaat. De ravage aan het dek is ontzettend. De achtermast is afges^kgen, het dek in midden van het schip is over een opper vlakte van 12 bU 8 meter weggeslagen, ter wijl het overige gedeelte van het dek geheel is opgebold. Gisterochtend is op Soesterberg bij het landen van een 8. 4-toestel een ernstig on geluk gebeurd. De adspirant-officleren, leerling-vliegers Simons en Van der Zee, waren omstreeks tien uur op het landingsterrein bezig met De transactie was, volgens Huil, dan ook niet in strijd met het vlootverdrag van Londen 1938. Huil voegde hieraan toe, dat de politiek van de Vereenlgde Staten gebaseerd is op een ge lijke behandeling van alle Amerikaansche na ties. Du Kodak Regular is camera ont trotsch op te zijn. Elegant model. Modem, dus met rompontspannor. Kodak Anos- tigmaot f. 6.3; optische doorzichizoekori sluiter tot 1/100 sec. Formaat 6x9 cm. Maar er zijn ook Kodak Camera'vanaf fl. 15.75. ‘BV het paleis was het reeds vroeg in den ochtend een i menschen stonden daar eenlge uren te wachten op de dujgen die zouden komen. In de buurtschap Kalverdjjk (gemeente Harenkarspel) doet zich een ernstig geval van vleeschvergiftiging voor. Een veertigtal gezinnen ia door de vergiftiging aangetast, O.A. een gezin, bestaande uit elf personen. Allen liggen te bed. (>»k de andere patiën ten. die zich onder doktersbehandeling moesten stellen, moeten het bed houden. De 55-jarige wielrijder W. G. Sch. la op weg naar zijn woning te Beek (L.), op den rijks weg, welke een voorrangoweg is, bij net kruis punt Geverlk-Geulle door een personen-auto aangereden en tegen den grond gesmakt. Met een hersenschudding en een schedelbaslsfrac- tuur is het slachtoffer naar het ziekenhuis ts Sittard vervoerd. De toestand van den ongelukkige is zorgwek kend het uitleggen van landingslappen. Zij heb ben het toestel, dat achter hen wilde lan den, niet gehoord. Ook de vlieger, ser- geant-leerllng-vlieger Van Breughel, heeft hen niet of te laat opgemerkt. Belden wer den door het toestel, dat nog een snelheid had van 80 K. M. meegesleurd en daarna weggeslingerd. Bewusteloos bleven z(j lig gen. Toen de vlieger uit het toestel klom en zijn collega's bewusteloos zag liggen, ge raakte hij eveneens bulten kennis. i de directie aatschappV te De Nederlandsche nationale bedevaart naar Lourdes, welke Maandag JJ. met vyf treinen uit Roosendaal en NVmegen, medevoerende tuim 1500 pelgrims en 300 zieken, was vertrok ken, is onder groote belangstelling van de zijde der bevolking, In goeden welstand, te Lourdes aangekomen. De godsdienstige plechtigheden zVn gistermor gen begonnen met een pontificale Hoogmis in de Basiliek van Onze Lieve Vrouw OnbevlAte Ontvangenis, welke werd opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, blsschop van Haarlem. Zoo zün wij we zouden een paar wille keurige patiënten opzoeken bij de familie Mo lenaar te Kalverdijk geweest, waar de man en de vrouw vrij ernstig ziek liggen. Vooral de vrouw leed aan hevige pijnen en had hooge koortsen. De heer Molenaar vertelde ons. dat hij zich Dinsdagmiddag plotseling niet lekker voelde Rillingen over het geheele lichaam en pijn in de ledematen deden hem besluiten, onder d? wol te kruipen en rustig af te wachten, tot het beter zou worden. En hij dacht er niet aan. om medische hulp in te roepen. „Zoo erg is het nog niet,” meende hij. Hoevelen zullen er net zoo over denken als de heer Molenaar? V Toen wij naar Harenkarspel reden, wees niets er op, dat hier zoovele patiënten zouden zijn Overal heerschte rust en nergens zagen wij groepjes, die „het geval” bespraken. Een land arbeider, dien jvij tegenkwamen, vroegen we?" waar en in welke gezinnen zich de vergiftigings verschijnselen voordeden. We konden maar er gens willekeurig aanbellen, zooveel lagen er te bed. was zijn antwoord. mandant heeft beschouwingen Gelukkig was het niet zoo erg, hetgeen ook al spoedig bleek uit een onderhoud, dat we hadden met dr. Groenhart uit Dirfcs- born. Dr. Groenhart durfde zich niet posi tief uitlaten over een vleeschvergiftiging, omdat het vergiftigingsverschijnsel in het vleesch nog niet geconstateerd was. Wel was bet vleesch fan de geslachte koe van slager Van D. in beslag genomen en opgezonden naar het Centraal Laboratorium in Utrecht, maar of het vleesch vergiftigd is en zoo ja. in welken graad, is nog onbekend. Nederlandsche vlag varende tankschip vantara, aan boord waarvan gisteren plotting plaats had. is, door drie sleepbooten getrokken, vannacht om 1 uur op de reede van Havas meldt verder uit Washington, dat de onderminister van Buitenlandsche Zaken. Wel les, den voorzitters van alle congres-commls- sles voor Buitenlandsche Zaken verzocht heeft, er op aan te aringen dat er zoo spoedig moge- iljk een wetsontwerp wordt aangenomen, waar in bepaald wordt, dat de regeering oorlogssche pen voor opleidings-doeleinden aan Zuid-Ame- nkaansche Staten mag uitleenen. Welles' verzoek zal in den loop van de vol gende week In de commissie besproken worden. Zijn gezin en hij zelf hadden eveneens van het vleesch gebruikt en niemand was ziek ge worden! „En waarom mij de schuld er van te geven”, aldus de slager. „Er zjjn genoeg men schen in het dorp, die nooit vleesch van mij koopen en die ook ziek zijn, t Lijkt wel een besmettelijke ziekte”, zoo besloot de heer Van D. zjjn relaas. Intusschen is de geheele vleeschvoorraad by hem in beslag genomen en zoowel de slagerij als de noodslachtplaats zijn gesloten. De geneeskundige dienst was spoedig ter plaatse en bracht de slachtoffers naar bet hos pitaal op het vliegkamp, waar het bewustzijn spoedig terugkeerde. Uit het onderzoek bleek, dat de slachtoffers geen levensgevaarlijke verwondingen hebben op- geloopen. Simons klaagde over pijn in den nek. terwijl Van der Zee waarschijnlijk zijn linker hand zal moeten missen. Laatstgenoemde naar het hospitaal te Utrecht overgebracht. Wat de inheemsche militie betreft, dient mer. er aan te denken, dat het hier niet gaat om de vervanging van het bovenstaande beroeps leger of een deel daarvan, doch om een orga nisatie boven de bestaande. De regeering is voornemens, de inschakeling van vrouwelijke krachten bij defensie daadwerkelijk voor te bereiden. De personeelsvoorziening bij de lucht macht geeft geen moeilijkheden van beteckenls Op het gevaar van gas- en bacteriën-strljd is het leger voorbereid. Uitgaven voor de stafmuziek acht dc regee ring voorshands, niet verantwoord. Spr. staat genomen tijd stil bij den gang van de militaire promoties. Voor duurtetoeslag op de militaire pensioenen bestaat geen aanleiding. De regeering is niet bereid, de vestiging van een militaire academie hier te lande In over weging te nemen en handhaaf' haar zienswijze in zake de opleiding van officieren in Neder land, welke zij van overwegend belang acht. De marechaussee en de Crisis-Opsporings- dienst hebben bjj een landbouwer te Meddo, gemeente Winterswijk, zeven biggen aange troffen, waarvan er vier gemerkt waren. Het bleek, dat dit goede merken waren, die valsche- UJk waren aangebracht. De marechausse# stel de een uitgebreid onderzoek in, waardoor, vol gens het Handelsblad, kwam vast te staan, dat de oormerken op ongeoorloofde wjjze in handen van den landbouwer gekomen zijn. Zij bleken nJ. 1 'TRn een steger4e Zien weaV genteente Lichtenvoorde, die de oormerken van geslachte varkens wist achter te houden en te verkwan- *Jen aan iemand te Zieuwent, die ae op zijn Precies op tijd, om 11.47 uur, reed de extra- treln het station Baam binnen, die dit contin gent padvinders het allereerst naar deze ge meente bracht in verband met bovengenoemd défilé. Hoewel zulks eerst niet het geval zou zjjn, stapten aan dit station tevens de 500 pad vinders uit. die dezen dag in de gemeente Soest zouden doorbrengen, doch waarvoor te elfder ure was bepaald, dat ook zij aan het défilé zouden deelnemen. Overigens bleek het oorspronkelijk aantal van de gasten van de bovengenoemde Goolsche ge meenten aanzienlijk te zjjn overschreden. Op het perron waren ter begroeting aanwe zig de burgemeesters van Baam, Bussum, La ren en Soest. Bjj het uitstappen uit den trein weerklonk het Jamboreelied. Langs de Generaal van Heutszlaan door dichte rijen toeschouwers mar cheerden de padvinders, waaronder Tsjechen. Yougoslaven, Noren, Polen, Engelschen en Grieken, door het bosch naar het paleis Soest- diik, waar zij om 12.45 arriveerden. Het legervliegtuig 590 alt Soesterberg, bestuurd door den tweeden luitenant Bierema en met sergeant Hoebe als waar nemer, heeft gisterochtend om kwart over elf bjj Wageningen 'n noodlanding moeten maken, wSarbjj het toestel geheel werd ver nield. Luitenant Bierema bleef ongedeerd, de heer Hoebe kreeg lichte verwondingen. De eerste groep, de Tsjechen, bracht bij het bordes, waarop het Prinselyk Paar met ge volg had plaatsgenomen, een zwijgenden groet, doch zoodra de Engelschen het bordes nader den, werd er lulde geroepen en dit gejuich was niet eerder van de lucht dan toen de laatste Engelsche padvinder uit den paleistuin ver- dwenen was. groote aruKie en eruizenuerr Het contingent Tooien'" hééft bij monde''1 zijn leider aan de Prinses een tweetal cadeaux overhandigd, bestaande uit een boekwerk in Generaal Boerstra deelt mede, dat thans voorheen aanleiding bestaat om te schenken aan den defensie- n.l, de verdediging van het grondgebied. Het laat zich aanzien, dat de verhoudingen In het Verre Oosten zich zoo danig zuilen ontwikkelen, dat versterking van de weermacht In Ncderlandsch-Indië voorshands geboden blijft. De Manvantara was van Balikpapan op weg naar Soerabaja, om een beurt In het dok te ondergaan. Twee Chineesche leden der beman ning worden nog vermist, terwijl drie anderen, eveneens Chineesche bemanningsleden, gewond zijn, van wie een levensgevaarlijk. Het Gooi moge dan al niet het voorrecht hebben gehad, de wereldjamboree In zjjn midden te hebben, toch is deze belangrijke gebeurtenis in de padvinderswereld niet ge heel onopgemerkt aan deze streek voorbij gegaan. Dinsdag BATAVIA. 11 Aug. (Aneta) De legercom- namens de regeering op de in den Volksraad betreffende de begroot ing van het departement van Oorlog geantwoord. beurt weer van de hand deed aan iemand te Elbergen. Vandaar gingen de onrechtmatig ver kregen oormerken naar den landbouwer te Meddo. Zes personen zijn bij de affaire be trokken. Tegen allen werd door de marechaus see proces-verbaal opgemaakt. twee deelen, getiteld „Die Handarbelt der Wei ber von Schlesien”. In leer gebonden, benevens twee tafellakens en twaalf servetten van kant De Polen waren zeer getroffen, toen de Prinses de toespraak van den leider, welke In het Dultsch was gehouden, met eenlge woorden In de Poolsche taal beantwoordde. Toen de laatste padvinder langs het bordes was gemarcheerd, werd de burgemeester van Baam nog even op het bordes geroepen, waar de Prinses en Prins hem de hand drukten en eenlge woorden met hem wisselden. Inmiddels waren de 500 padvinders, die Soest tot bestemming hadden, naar die gemeente ge marcheerd. terwijl de anderen nog door den burgemeester van Baarn werden toegesproken, die hun een prettige reis door het Gooi toe- wenschte. Per autobus wéfd Usm B4TH sangetzmien.- fr-.. W* etevaanmrwligewl wnrrii wan.den bryuU-.[ De jongens keerden met den trein van 6.11 u. uit Baarn naar Vogelenzang terug. Wjj zijn vervolgens op bezoek geweest bij slager Van D.. die In de Kerkebuurt woont. De slager bleek zeer verontwaardigd te zijn over alles, wat men de laatste dagen van hem verteld had en hij, zoowel als zijn vrouw, wa ren zeer terneergeslagen over de kwade ge ruchten, die overal de ronde deden. „Het vleesch is toch direct, nadat ik de koe ge slacht had, goedgekeurd door den keurmeester. Wat kan Ik er nu verder toch aan doen?” riep de heer Van D. in vertwijfeling uit. En even later vervolgde hij: Het comité van graanhandelaren te Rotter dam heeft een adres gezonden aan den mi nister van Economische Zaken nopens het voor» ontwerp Landbouwordenlngswet, waarin dit comité den minister verzoekt, zijn goedkeuring niet te verleenen aan het doordringen der men taliteit, waaruit het voorontwerp Landbouw- ordeningswet Tt is voortgekomen doch Integen deel. voorzoover de noodzakelijkheid bestaat van maatregelen in verband met wijzigingen In de structuur van het Internationale ruilverkeer, daarbij juist krachtig te streven naar het Inge schakeld houden van onzen particulieren handel, zij het met toepassing van een geordende sa menwerking. Aan dat verzoek verbindt het comité dan te vens de hoop, dat de minister bereid zal zijn om In tegenstelling met een permanent maken van het tegenwoordige landbouwcrislsbeleld of zijn samenstel van organen, voorschriften en aan het niet agrarische bedrijfsleven opgelegde beperkingen en belemmeringen, over te gaan tot afschaffing van die maatregelen en voorschrif ten. die als gevolg van het zich geleidelijk ont wikkelend economisch herstel gemist kunnen worden. WASHINGTON, 11 Ang. In eenlge Zuid-Amerikaansche staten heeft het be richt, dat de Vereenlgde Staten bereid zijn aan Brazilië oorlogsschepen te verhuren, nogal onrast verwekt. In velband met de talrijke geruchten, die omtrent het aanbod gingen, heelt de minister van Buitenland- tche Zaken Cordell Hull gisteren vertu.ard, dat de Braaillaansche regeering deae sche pen niet voor militaire doeleinden aai ge bruiken. doch dat de betreffende ^torpedo- booijagers bestemd zijn om als opleidings schip te dienen. E enige honderden buitenlandsche padvinders hebben Woensdag te Soestdijk gedefileerd voor het Prinselijk Echtpaar. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard slaan het voorbijtrekken der Scouts gade. Het onderzoek wordt nog steeds uitgebreid en algemeen verwacht men. dat er nog meer vergiftlgingsgevallen In deze streek aan het licht zullen komen. Dinsdagavond omstreeks acht uur werd er bjj dr. de R. op het Oranjeplein te 's Gra- venhage gebeld en daar hij alleen thuis was, deed de dokter zelf open. Er stondetL twee mannen voor de deur, die, nadat zij binnen waren gelaten, dr. De R. aanvielen, mishandelden en hem van 130 beroofden, wisten daarna de vlucht te De paardenhandelaar H. v. V. uit Oss heeft een vreemd en hachelijk avontuur beleefd, Jat gelukkig betrekkelljk goed is afgeloopen. HU had een paard, dat vervoerd moest wor den, In een vrachtauto geladen. Plotseling werd het dier In den wagen schichtig en zocht een uitweg. Met kracht trapte het de cabine, waar in naast den chauffeur, de paardenhandelaar en zijn zoontje zaten, stuk sprong over de cabine en de motorkap de straat op. Daar viel het paard neer en brak den nek. De heer v. V. die In zijn angst uit den wagen was gesprongen, kwam In een naastgelegen sloot terecht, waaruit enkele voorbijgangers hem gelukkig bijtijds konden redden. HU was niet ernstig gewond. Zijn zoontje, dat eveneens uit den wagen was gesprongen, had enkele huid- en schaaf wonden bekomen. De chauffeur, die zijn tegenwoordigheid van geest had behouden, kon den wagen tijdig tot stilstand brengen en kwam met den schrik vrij. De auto was echter grootendeels vernield. Het paard moeet worden afgemaakt. Het onderzoek wordt geleid door de rijks politie van Burgerbrug, daar de gemeenteveld wachter van Harenkarspel, de heer De Wjjze. eveneens door deze vergiftiging is aangetast. De doktoren Groenhart uit Dirkshom en Van Hesperen uit Warmenhulzen verleenen den zie ken geneeskundige hulp. Het vleesch, dat de patiënten Dinsdagavohd gebruikt hebben, Is afkomstig van den slager Van D. uit Kerkebuurt. De geheele voorraad is in beslag genomen. waren het 500 Engelsche en Deensche padvinders, die een bezoek aan Hilversum brachten, Woensdag kwamen er 350 als gasten van de gemeenten Baam, Bussum. Blaricum, Huizen, Laren en Naar- den naar het Gooi, waarbij het voornaam ste doel voor hen wel was het défilé voor het Prinselijk Paar. ot de huisgenooten, die in vele ge zinnen tegenwoordig het vaakst en het luidruchtigst „aan het woord” zijn, behoort zeer zeker de radio. Hoe velen zijn er niet, die de radio nagenoeg gedurende den ganschen dag maar „aan laten statui”, er weinig oplettend, wat er uit den loudspeaker komt? Het merk waardige daarbij is, dat soms juist die genen, die maar klakkeloos hun huis vullen met een vrijwel ononderbroken radiogerucht, het ergst klagen over het lawaai op straat of bij de buren. Zijn hun zenuwen door het nagenoeg perma nente radio-geluid zoo overprikkeld, dat elk ander geluid hun te veel wordt? Dan hebben zij die ergernis slechts aan zich zelf te wijten. Immers zij kunnen in één handomdraaien een einde maken aan de overladenheid hunner oorschelpen, welke minste geluld van buitenaf van alle „aan Kort na aankomst te Lourdes heeft de Ne derlandsche bedevaart een harer zieken verlo ren, meldt de Maasbode. nJ. een hartpatiënt, den 55-jarigen heer J. Lemans uit Tilburg, die reeds voor het vertrek naar Lourdes uit voor zorg bediend was en ook in den trein meer malen van uiterste zwakte had blijk gegeven. Dadelijk na aankomst te Lourdes was hjj naai het hospitaal overgebracht. In den namiddag had hij nog bezoek gehad van Pastoor Willen- borg. Kort na dit bezoek stortte hjj plotseling in en de toegesnelde geneesheer kon nog slechts den dood constateeren. De uitvaart en begra fenls zullen hedenochtend te Lourdes plaats hebben. Het onlangs uit den Ned. Ka th. Hanzebond van Slagerspatroons gevormd Comité van Mid- denstandsvrouwen, dat uit alle deelen van het land een overweldigenden stroom van sympa thie- en adhaeslebetuigingen op zijn oproep tot leniging In den nood van genoemden bedrijfstak mocht ontvangen, heeft zich tot alle Katholie ke slagersgezlnnen gewend met het verzoek om, Alvorens zijn actie naar buiten te beginnen,1 'Zondag 15 Augustus as. op den feestdag van Maria ten Hemelopneming een algemeene H. Communie op te dragen, ten einde Gods aegen op het werk van het Comité af te smeeken en leniging te brengen in de gezinnen die door de zen, voor den middenstand zoo ernstigen tijd, getroffen zijn. Omtrent den overval op dr. de R. aan het ■s Gravenhage vernemen wj) nog het volgende. Zaterdagavond hebben zich ten huize van den dokter reeds dezelfde per sonen vervoegd, die Dinsdagavond den overval hebben gepleegd. Zij hebben den dokter toen een brief overhandigd, waarin de naam van een patiënt stond, die dringend geneeskundige hulp noodig had. Blijkbaar was 't hun te doen om den geneesheer uit zijn huls te lokken om dan een Inbraak te plegen, want aan Tiet opgegeven adres woonde niemand van dien naam en nie mand. die geneeskundige hulp noodig had. Dinsdagavond zijn de belde mannen naar de dokter opgaf een groote en een kleine, naar schatting 23 A 24 jaar oud teruggekomen en hadden opnieuw een brief meegebracht Toen de dokter had opengedaan, kwamen zij de trap op, wilden hem den brief overreiken, doch grepen hem op hetzelfde moment aan. Volgens verklaring van dr. de R. was de een gewapend met een gummistok en een boks ijzer of een revolver. Dit laatste staat nog niet vast. De ander had geen wapen bij zich. Er ontstond een worstelpartij, waarbij plot seling een van de mannen den aangevallene iets toeschreeuwde van: „WU willen een schade loosstelling hebben”. Dr. de R. heeft hun toen zijn portemonnaie gegeven, welke ongeveer 30 gulden bevatte én daarop zjjn de mannen onmiddelUJk verdwenen. De dokter had verscheidene wonden In zijn ge zicht gekregen, doch deze zijn niet van ern stigen aard. Het onderzoek in deze zaak is In vollen gang. Er hebtjen echter nog geen aanhoudingen plaats gehad. door het pleegt over te loopen In een vloed zenuwplagende verstoordheid. Niet menschen. die hun radio maar laten staan”, zijn echter zoo Inconse quent. Er zijn er ook. die een permanent sprekenden, zingenden of musiceerenden loudspeaker in huis „zoo gezellig” vin den, omdat zij in het algemeen de stilte schuwen of omdat zij tegen de radio zoo heerlijk op kunnen praten of er zoo prettig bij kunnen werken. Sommigen hooren ook liever de radio dan een van hun dierbare familieleden „aan staan”. In dit laatste geval is het eenvoudig een kwestie van het kiezen van het gering ste kwaad. Maar welke motieven er ook kunnen worden aangevoerd voor een dagelijkse!) non-stop-gebruik van deze wonderlijk ste aller technische vindingen, doorgaans getuigt zulk een gebruik of liever mis bruik van weinig goeden smaak, van weinig oordeelkundigheid en onderschei dingsvermogen en tenslotte van een nonchalance, welke soms de afmetingen kan aannemen van een ernstig gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel, vooral, wanneer er kinderen in huis zijn. De Nederlandsche Heidemaatschappij maakt eigenaren en beheerders van bosschen, lanen en boomgaarden opmerkzaam op het optreden van een tweede generatie van baataardsatljn- vllnder en van dennenbladwesp. De eerste is in hoofdtaak vijand van eiken en ooftboomen. De eitjes, die zich als bruine behaarde hoopjes aan de onderzijde der bla deren bevinden, zijn dezer dagen uitgekomen. De jonge rupsen beginnen reeds met bet be- vreten der bladeren en zullen in het najaar overgaan tot het spinnen hunner overwinte- ringsnesten om voorjaar 1938 de vreterlj voort te zetten. Thans zijn ze zeer gevoelig voor be stuiving met insectendoodende middelen en kunnen dus tijdig worden verdelgd. De dennenbladwesp heeft haar eitjes aan de naalden der dennen afgelegd. De jonge bei- aardrupeen kunnen binnen korten tijd worden verwacht. Zy zijn dan teer, zitten dicht bijeen en kunnen dan eveneens door bestuiving nog gemakkelijk worden gedood. Verd?r* inlichtingen geeft gaarne der ^«iêrtendKÖ-ffÉ* Maats Arnhem. Oteorz. Z. 8. oud-mlnlwe' Prof. Qallasan) Reieaom 2e kL trele /145.--, 3e kL/107 Vraagt InlIehUncen bij: RBISBUREAUX Directie: Groenmarkt 22. Den Haas Amsterdam Arnhem - Eindhoven Groningen - Haarlem - Leeuwarden Leiden «otterdam Utrecht - Zeist Leden der Nederl. Vereenlglng van Reisbureaus uders of andere volwassenen, die f 1 zonder controle de radio laten aan- staan of kinderen de vrije bediening laten van het radiotoestel, handelen even lichtvaardig als zij. die kinderen vrij laten grasduinen in allerlei, uitslui tend voor volwassenen bestemde lectuur, hen zonder meer de bioscopen laten be zoeken of in hun tegenwoordigheid „geen blad voor den mond nemen”, wanneer er in het gezin zaken moeten worden besproken, waarmede de jeugd nog niets te maken heeft. Indien er één huisgenoot is. die voortdurende waak zaamheid met het oog op de kinderen eischt, dan is het wel d» radio, wier stem uit alle werelddeelen doordringt tot in het brandpunt van het gezinsleven: de huiskamer. En terwijl men zeer terecht zorgvuldig acht geeft op hetgeen den kin deren onder de oogen komt, is men maar al te vaak onachtzaam ten opzichte van dat, wat dienselfden kinderen door middel van de radio ter oore kan» komen. Wil het radiotoestel een ware huisvriend zijn, van wlen ook de kinderen iets goeds en iets moois kunnen leeren, dan moet het oor deelkundig en consciëntieus worden aan- en afgezet. Wie de radio maar laat be gaan, levert de kinderen over aan een huisgenoot, dien men in het gezin zeker niet zou dulden, wanneer hij zich niet in den vorm van een doodonschuldig kastje, maar in levenden lijve zou pre- senteeren. De gevaren, welke de jeugd door de radio bedreigen, zijn wezenlijk ernstiger en grooter dan dat zij ver trouwd raakt met hot-jazz-echlagers, waarvan de tekBten in koortstempera- tuur niet onderdoen voor het rhythme en de „muziek". Deze gevaren te voor komen, is de taak van de volwassen en verantwoordelijkheid dragende huisge nooten. Deze taak is ook technisch bui tengewóón gemakkelijk te vervullen. Want ten eerste zjjn er betrouwbare gid sen, die volledige inlichtingen geven over den aard en het tijdstip van waardevolle uitzendingen en ten tweede heeft ieder radiotoestel een onmisbaren en zeer nut tigen knop, welken men slechts behoeft om te draaien om het desgewenscht het zwijgen op te leggen. Niet alleen met het s oog op de kinderen, maar ook met het oog op zichzelf, is het zwijgen opleggen aan de radio soms een onafwijsbare plicht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5