De vleeschvergiftiging te Harenkarspel Een klein zieltje Felle brand te Amsterdam r a -J NEDERLAND EN SPANJE RUNDVLEESCH IN DE IJSKAST BESMET De overval op den wissellooper ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1937 VAN WEEK TOT WEEK Onderhoud met den slager ver Verkeerde keur stempels gebruikt Te voet naar Indië In gletscherspleet gestort I Clearingkoersen o r. V 5 Boerderij in vlammen opgegaan Met zeven stralen gebluscht Zij zal worden uitgeleverd Fransche onderscheiding F b- Bedryf 'n Falckstraat ernstig door vuur geteisterd Motorrijder doodelijk gewond AMSTERDAMMER IN DE ALPEN OMGEKOMEN In drie kwartier tot een ruïne gemaakt Baden Powell bij de Koningin ONTWAAKT OP EEN DROOGLIJN DUBBEL WOONHUIS AFGEBRAND NEDERLANDSCHE IN BELGIË AANGEHOUDEN Brandweer was aanwezig by het uitbreken van den brand Veel overeenkomst met vorige berooving in Zuid-Limburg Twee jongelui wachten op toelating Restaurant DORRIUS N. Z. Vaeetasrgwal b. te. Ansatordaaa. 0 „Ik ben totaal geruïneerd," klaart slager Van D. Hevig avontuur van een slaapwandelaar Tegen een anderen motor gebotst en vervolgens tegen een boom N.S.B.-graaf vraagt erkenning van de regeering van Franco De Groote Revolutie! r» en over een boot i n. pleegt en konden af De De Fransche regeerlng heeft benoemd tot woningen waren A ei le van aoo aar Koersen voor stortingen op 14 Augustus 1937 tegen verplichtingen, luidende In Reichsmarken f T2.94, lires 9.61, peseta’s 10. geven, gentenen d 0. B- >1S o- r- sn r- 4» ie >d er Het bedrijf der N.V. Nuss Is ondergebracht op de beide bovenverdiepingen van het per ceel Falckstraat 51, waar beneden een auto handel Is gevestigd, welke ook over het aan grenzende pand doorloopt. Om vijf uur had het uit 22 man bestaand* personeel de zaak verlaten. Alleen de boekhouder, de heer A. L. Westphal, werkte nog op het kantoor, dat met de drukkerij en cartonnage-lnrlchtlng op de tweede verdieping Is gelegen Eén hoog liggen het magazijn en het schaft- en kleedlokaal. Uit jarige 4. Is de regeerlng bereid: a. om de regeerlng van generaal Franco „da jure” te erkennen; b. om onmlddellyk stappen te doen teneinde zich bij de regeerlng van generaal Franco te la ten vertegenwoordigen? Nadat wij van bovenstaande feiten hadden kennis genomen, zyn wy opnieuw bij slager Van D. op beaoek geweest. De man, die den geheelen nacht was verhoord en die nu een middagdutje deed, was terstond bereid, om ons tt n da ka rt de r- en te Het aantal pattenten to thans gestegen tot boven honderd. Palte, adjunct-sêcfëtarB VSH Koophandel te *a Oravenhage. ES k u. te st ae dt °S n, ld i- ra at et FLATS DU >OU« AN A LA CAAT1 w tf. Het Comité van Katholieke Actie „Voor God” schrijft ons t- It f. te ge- en verkoop over het geheele land geschikt waa. Zou het vleesch niet geheel in orde zyn geweest, maar nog wel goed zijn voor onmlddellyk gebruik, dan had het voos zien moeten zijn van een rond keurstempel. schaftlokaal. Nog dacht hij het vuur met een emmer water te kunnen blusschen, maar de gloed verspreidde zich zoo snel en hevig, dat de boekhouder ten slotte nog slechts met moeite het trapgat kon berei ken, om zich in veiligheid te stellen en de brandweer te alarmeeren. A. J. Nuss’ Drukkerij, Linieer-inrichting aan de 3. Heeft de minister kennis genomen van de „de jure” erkenning van de regeerlng van ge neraal Franco door Dultschland, Italië en eenlge Zuid-Amerlkaansche staten en van de benoe ming van den heer Pablo Churucca tot ver tegenwoordiger van generaal Franco by het Va- tfcaan? Ik ben er kapot van en ik kan myn zaak wel sluiten aldus de slager ik weet, dat myn vrouw en kinderen geruïneerd zijn en Ik voel, dat men van alle kanten op m(j knkomt en mij met den vinger aan wijst als den eenlgen schuldige Zoo sprak de man, die sinds Woensdag lichamelijk hard achteruit was gegaan en totaal op was. Niet door uitsluitend het gebruik van het paardenvleesch, maar ook het nuttigen van het besmette rundvleesch uit de Ijskast werd, dus oorzaak van deze dorpstragedle Want op den drukken kermis-Zaterdag was de geheele Ijskast leeggekocht en Jan en alleman hadden er van gegeten. Nader vernemen wjj nog, dat het slachtoffer de oudste zoon is van den directeur der N.V. Drukkery en Uitgeverij J. H. de Bussy hier ter stede. Het stoffelijk overschot Is gister naar Chamonix overgebracht. 5. Zoo de minister niet bereid is tot het ne men van stappen, als onder vragen 3 en 4 ver meld op grond van de moreele overwegingen, onder vragen 1 en 2 genoemd, to de minister dan bereid te verklaren of. en zoo ja wanneer, hy op grond van onze commercfeele belangen bereid zal zijn te bevorderen, dat Nederland, dat immers met het bewind van Valencia offlcleele betrekkingen onderhoudt, deze betrekkingen met de regeerlng van generaal Franco die twee derden van de Spaansche bevolking onder zyn bewind heeft aanknoopt? Het NSB.-Tweede Kamerlid Graaf de Mar chant et d’Ansembourg heeft aan den Minister van Buitenlandsche Zaken a.i. de volgende vragen gesteld Dat de bult niet grooter to geweest, was aan de toevallige omstandigheid te danken, dat de wissellooper de z.g kleine route maakte. Opmerkeiyk wordt het geacht, dat deae ge heel overval zeer veel overeenkomst vertoont met die, welke tuschen Hoensbroek en Heer- lerhelde eveneens op een wissellooper to ge pleegd en waarby een bedrag van ƒ2300 la buitgemaakt. Men houdt dan ook ernstig reke ning met de mogeiykhetd. dat men thans met dezelfde individuen te doen heeft. 3. Is de minister van meenlng, dat o.a. op grond van deze mededeellng en van de slotsom, waartoe bovenvermeld herderiyk schryven komt te weten dat rechtvaardigheid en vrede slechts dan weder in Spanje zullen opbloelen. Indien de nationale beweging er in slaagt de overwinning te behalen het handhaven van diplomatieke betrekkingen tusschen de Christe lijke Nederlandsche regeerlng en het bewind van Valencia nog gerechtvaardigd la? De bevelvoerders troffen geen halve maatregelen! Zeven stralen werden uitge bracht. Een vóór langs de ladder, twee naar binnen vla het trappenhuis en vier door de belendingen achterom. Deze maatregelen werkten snel en afdoende. Spoedig weken de vlammen en na korten tyd waren de laatste sporen van het vuur uit beide ver diepingen verdreven. 1. Heeft de minister kennis genomen van het herderiyk schrUven van Spaansche kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen, waarby wordt vastgesteld, dat onder het bewind der Spaansche regeerlng van Valencia 30 000 kerken volkomen werden verwoest, veertig tot tachtig procent van alle priesters werden vermoord, meer dan 300.000 burgers alleen wegens hun politieke op vattingen om het leven werden gebracht en evenaoovele op de gruweiykste wyzen werden verminkt? By het beMinunen van den Dent du Requln in de West-Zwitsersche Alpen is de 23-jarig- Amsterdammer le Coequlno de Bussy, gewoond hebbende Stationsweg 29. In een gletscl.erspleer gestort en daarby doodelyk gewond, zyn met gezel Mr. v. d. Meer uit Lelden kreeg slechts lichte kwetsuren. Vijf Itallaansche Alpinisten verleenden hulp. De heer Cosqulno de Bussy overleed echter tydens het vervoer naar het na- tAirig ziekenhuis. Wat ia hiervan het gevolg geweest? Het veulen ia snel geslacht, daarna gekeurd en toen. Zaterdagavond, in de ijskast gedaan, waar ook het an dere vleeaeh lag. En nu neemt men aan. dat dit paardenvleesch, waarop de bacillen zich reeds bevonden, het andere - goedgekeurde en inder daad gezonde vleesch heeft be smet en dat daardoor zooveel men- schen zijn ziek geworden! De kapitale boerderij van den heer D. Wentink aan den Oosterweg te Heemskerk to ten gevolge van hoolbroel geheel in de asch gelegd. meet geeft tot dat Op verzoek dek Nederlandsche autoriteiten to de Belgische Rechteriyke Dienst overgegaan tot de aanhouding van zekere Marlette B. uit Rot terdam, beschuldigd van diefstal van geld ten nadeele van haar patroon aldaar. zy was In gezelschap van haar vriend In een hotel te Blankenberg. Beiden hadden zich doen Inschryven onder valachen naam. De rechtbank van Brussel heeft hen veroor deeld wegens het dragen van een valschen naam en wegens heling tot een maand gevangento- De aangehouden juffrouw aal aan Nederland worden uitgeleverd. Een felle uitslaande brand heeft Vrjjdag in den vooravond het bedrijf der N.V. Bindery en Falckstraat ernstig geteisterd. Met niet minder dan zeven stralen bestreed de brandweer het vuur, zoo- dat men spoedig de situatie meester waa Van D. liet toen het vleesch van het veulen keuren door den keurmeester K. W. uit Behagen, aan wlen hy echter verzuimde, mede te deelen, dat het beest waarschyn iyk ziek was. De heer W. die als een accuraat keurmeester bekend staat keur de het vleesch dan ook niet op bacteriën, maar voorzag het na een normale keuring, van een vierkanten stempel, hetgeen beteekent, dat dit vleesch voor verspreiding H. M. de Koningin heeft gistermiddag ten pa- leize het Loo Lord Baden Powell en zyn dochter ontvangen. Te half een kwamen zy per auto uit Wassenaar op het Loo aan. Waar de opperhof maarschalk Jhr. Boreel en jhvr. v. Aswyck, hof dame. hen op het bordes van het Paleis namens H. M. begroetten. Graaf van Zuylen van NUe- velt, kamerheer van H. M had hen vanaf Was senaar begeleid. Lord Baden Powell en zyn dochter waren belden in padvlnderscoetuüm. In een der eet zalen van het paleis heeft H. M. met hen aan een lunch aangezeten, terwyi zy voor *s middags *n korten rytoer per coach met haar gasten door het Kon. Park had vastgesteld. In de dorpstragedle te Harenkarspel en rond om Warmenhulzen is, zooals wy reeds hebben bericht, sinds Donderdagavond plotseling een wending gekomen, die veel, dat tot nu toe In een duisternis gehuld lag. tot klaarheid heeft gebracht. Nadat Vrydagmorgen de eerste rapporten van het Centraal Laboratorium uit Utrecht bU dr. Groenhart waren binnengekomen. bleek daaruit, dat het opgezonden vleesch besmet was met para-typhusbaclllen; daarmee kwam dus vast te staan, dat hier Inderdaad sprake was van vleeschvergiftiging. Het merkwaardige was echter, dat dit rund vleesch was goedgekeurd, zoodat men eerst ver moedde. dat het vleesch na de keuring ondeug- deiyk geworden was. Echter, al spoedig kwam er klaarheid in deze duistere zaak. Immers heel geleideiyk kwam vast te staan, dat slager Van D. In den loop der vorige week een jong veulen had gekocht van den veehouder V. uit Noordscharwoude. Deze veehouder had van zyn veearts de mede deel Ing gekregen, dat het jonge dier niet in orde was en dat het ’t beste was. dat V. het veulen maar zoo spoedig mogelyk verkocht. Daarna heeft V. het dier voor een zacht prysje aan slager Van D. verkocht. Slager Van D. heeft het jonge dier naar zyn noodslachtplaata getransporteerd en het daar snel geslacht. Hoewel hy wist, dat het dier niet in orde was en dat het waarschyniyk aan darmontsteking leed, dacht hy na de slachting, dat de ziekte minder beteekende, dan het aan- vankeiyk leekek. omdat de darmen na de slach ting niet dadelyk zwart werden, hetgeen an ders steeds gebeurde nAé aan deze kwaal iy- dende dieren. nogmaals te woord te staan, cn terwijl zich groepjes menachen voor den «rinkel verzamel den. gaf slager Van D. ons het volgende re laas: Zaterdag voor een week werd Ik by V ge roepen, die my selde. dat ik een noodslach- ting moest doen van een veulen, dat niet goed meer was. t Was weer het oude liedje, zeide hy en daaruit maakte Ik op, dat het dier aan darmontsteking leed. Ik heb het toen geslacht en het laten keuren door W en toen heb ik slager Van D. erkende het ronduit en vol mondig de fout begaan, om niet te vertel len. dat het dier waarschyniyk ziek «ras. Im mers, de darmen werden niet zwart Nadat de Individuen den man een klap hadden gegeven, waarschyniyk met een lichten bnigzamen ploertendooder, hebben 10 hem van de flets getrokken. Een van ben ia toen ep hem gaan zitten, terwjjl de an dere de gvldtasch greep en den Inbond, on geveer by de /5M. by Ach stak. Na hun daad zyn zy onder bedreiging met •ets dat op een revolver geleek, op hun fiet sen gestapt en verdwenen. Kort na half zes nam de heer Westphal een brandlucht waar. Hy stelde een onder zoek in en bemerkte tot zyn groote ont steltenis, dat vlammen sloegen uit het de richting Aarle-Rixtel naderde de 34- motorryder G. C. uit Deume. In een bocht kwam uit tegenovergestelde richting de motorryder L. met op de duo De G., beiden uit Oss. Door nog niet bekende oorzaak kwamen beide voertuigen met elkaar in botsing, waardoor C. tegen een boom reed. Zwaar gewond bleef hy naast zyn totaal vernielden motor liggen. Dr Dykmans uit Aarle-Rixtel constateerde een schedelbastefractuur en zware inwendige kneu zingen. Vannacht is het slachtoffer in het St Antho- nlusgasthuls te Helmond aan zyn verwondingen bezweken. De beide motorryders uit Oss kregen lichte verwondingen. Vrydagmiddag. ontstond brand in het dub bele woonhuis, bewoond door de families G. de Haan en F. Baas, te Bronsveen in de ge meente Oude-Pekela, eigenaar G. Schaub, te Oude-Pekela. De brand moet zyn ontstaan in de woning van de familie De Haan, waar een groentenwinkel wordt gedreven. In een om mezien stonden beide perceelen in lichter laaie en binnen drie kwartier was slechts een ruïne over. De heer Baas, die juist zyn middagslaapje deed, kon slechts met veel moeite worden ge red. De beide inboedels gingen verloren. De brandweer van Oude-Pekela kon door gebrek op hst eerste teeken en alles zoo volmaakt mo gelyk doen. Het mag ln ziekte en vermoeid heid ontzien, maar niet verwend worden. Als ziel en lichaam zóó samenwerken om <^od te dienen, dan sullen ze ook samen verheeriykt worden. Nu een weinig moeite, later eeuwig» zaligheld, rust en blydachap ln den Heer." Deze verhouding tot God, tot den naaste en tot zichzelf te hebben beleefd, door gedurig en belemmerend lichaamslyden gekweld, to de heeriykheld van dese hedendaagsche, Holland- sche vrouw, die toen de laatste heilige sacra menten-der stervenden haar gebracht vierden, sprak ..Dit is myn gloriedag”. brand is onbekend. Beide slechts laag verzekerd De aangerichte schade bleek nochtans groot. Belde verdiepingen hadden, vooral aan de voorzyde, ernstig van het vuur geleden en wat gespaard bleef van den Inventaris werd van bluschwater doorweekt. Toch kon de fabrieks- kat door een brandweerman nog levend en wel naar beneden worden gebracht. De oorzaak van den brand is waarschyniyk gelegen in onvoorzichtigheid met vuur van een lid van het personeel by het omkletden ln het schaftlokaal. De schade, die in de tien duizenden loopt, wordt door verzekering ge dekt. - Hoofdinspecteur A. Luteyn van het bureaif Stadhoudedrskade leidde de poUUe-afzettlng. In verband met den roofoverval op den 41- jarlgen wissellooper van de Nederlandsche Han del My. te Heerlen, welke tusschen Hoensbroek en Nuth onder de gemeente Wynandsrade is gepleegd, vernemen wy nader, dat de mare chaussee slechte beschikking heeft over een vaag signalement van de daders als gevolg van het feit, dat de wissellooper van achteren werd aangevallen. Hy had een stevlgen klap gekregen voordat hy had kunnen omzien. De daders moeten ongeveer 30 S 35 jaar oud zyn geweest en «raren donker gekleed. oen Moeder Josephine in het Carmeli- tessenklooeter vaa*-Sint Jozef te Box meer. na een ruim 4«-jarig klooster leven op sterven lag, was zy zelf er van over tuigd, dat ze wel spoedig den hemel zou bin nengaan. „Sprak as in vroegere jaren wel eens over het vagevuur en dat men veel en vooral lang voor haar moest bidden wellicht (aoo veronderstelt haar levensbeschryver) deed ae dit meer om haar deugd en heiligheid te verbergen nu sprak zy veel meer over den hemel, alsof hy voor haar openstond, hetgeen zy dan zou doen, zy zei op den dag van haar bediening, „haar gloriedag dat ,.zy aan alle Zusters zou denken. Doch zy was maar een klein zieltje, zy zou niet veel hebben ln te brengen. Daarom zou zy met een korf of met een voorschoot rondgaan by de Lieve Moe der, by Sint Jozef en by de heiligen om voor haar te vragen En zy kende alle behoeften en nooden van het huls”. Dit aandoeniyk-naïeve verhaal uit de le vensgeschiedenis van Moeder Josephine, zooals die beschreven is door pater Plus, geeft ons een eigenaardigen Mjk in deze kinderiyke, door veel oefening en veel lijden gelouterde ziel, die al haar mogeiykheden ontwikkeld heeft in dienst van haar ééne ideaalheilig te worden door het nauwgezet aanvaarden en volbrengen Gods Wil. Maar onmlddeliyk op deze naïeve kloostertaal, die ontleend kan zyn een geurige heiligenlegende uit vroeger tyden. laat zy met groot theologisch Inzicht volgen: JJe strijdende en de zegepralende Kerk zyn één. Ik kan in den hemel méér voor u doen dan hier op aarde.” wy hebben getracht, den geesteiyken ont- 1 wlkkellngsgang van Femla Koning te schetsen: 1 hier, waar wy het eindpunt van de waarneem bare ontwikkeling naderen, en waar inderdaad 1 een nieuw leven begint, laat zy ons voor het laatst de beide kanten van haar wezen zien, eenerzyds een klnderiyken eenvoud, anderzyds een sterke behoefte aan verstandelyke verant- woordlng. Ze schynt een zoo simpel en zóó 1 door en door begrypeiyk mensch, doch ze is 1 in werkelykheld de draagster van de meest ge wijde zielsgeheimen, hier in Holland, op onzen eigen vaderlandschen bodem, in een omgeving die voor ons totaal niets vreemds heeft. Hooren wy van de groote wonderen der ziel, dan verplaatst onze verbeelding zich gaarne 1 over de grenzen van ruimte en tyd. In andere 1 landen, In andere tyden wy weten het zyn dingen gebeurd, die ons diep kunnen stichten en tevens boeien. Het zyn de be won- derenswaardige ontmoetingen tusschen de menscheiyke ziel en de Goddeiyke genade, waardoor, by alle smart, by alle ontgoocheling, by alle eenzaamheid, een afgrond van licht wordt geopend en een eeuwig zlngën van den geest, reeds hier op aarde, hoorbaar schynt aan te vangen. Romantisch klinken zy ons toe, deze zoetvloeiende heiligenverhalen over zwaar be proefde kloostervrouwen, dragend haar een zaam aandeel aan het leed der aarde tot heil en zaliging van allen. Zich offerend* voor wie zy zelfs niet kennen, door een hooge en boven- aardsche liefde bewogen, leefden zy in de stille afgetrokkenheid tusschen de muren. En toen zy stierven, ademde men de zuivere lucht van haar eeuwig geluk, zy leefden op aarde, zoo als de nachtegaal zingt in het vallende duister, gansch ongedeerd door de somberheid van het geen haar omringde, doch deze somberheid ver helderend en overwinnend door haar schoone aanwezigheid. Wie, die de macht bezit, te kunnen droo- men, is niet meermalen gelukkig geweest by de herinnering»aan zulke blanke gestalten? Wie heeft niet de zoete huivering gekend van deze zoo dlep-chrlsteiyke en zoo dlep-dichteriyke romantiek? De oudste liederen van het Neder landsche volk verhalen ervanjnet hare sneeuwwitte handen het belleken dat zy klank.” Maar dat deze verrukkelyke schoonheid van de menschenziel zou kunnen worden tot een werkelykheld onder ons. dat zy bereikt zou kunnen worden in onze naaste omgeving, in onzen eigen tyd, i in een modem klooster, waar auto's stoppen aan de poort en waar de moe der-overste telefonisch bereikbaar is, de mo derne scepsis waagt niet, die waarheid te aan vaarden en stelt zich met de stemmige sprook- jesatmosfeer van oude verhalen tevreden. Toch geschiedt dit wonder. Het voltrekt zich aan een doodgewoon Roomsch meisje uit den middenstand van de zestiger jaren der vorige eeuw, die zóó weinig tot het mystieke geneigd scheen, dat ze de hoogste zielsverheffing eer der vreesde dan bevorderde. God komt met den geweldigen stroom van Zijn genade, en Hy, die de hoovaardigen verplettert, geeft de hoog ste eer aan de vernederden. Het kleine zieltje van Moeder Josephine, gezien tusschen haar groote tydgenooten uit heel die lange periode van haar kloostertyd, biyft voor het oog der wereld „een klein zieltje” en schynt niet toe te komen aan de nationale en internationale beteekenis van zooveel Nederlanders uit het tydperk van 1880 tot 1931. En toch heeft deze vrouw een historische roeping vervuld, te tamer, met misschien nog heel veel onbekende Zusters ln de stilte, zy heeft in een land, waar een ryke mystiek uit de middeleeuwen langzaam kwynde en verdorde, waar slechte weinigen zich om het wetenschappeiyke onderzoek naar de- *en rykdom bekommerden, de grootschheid van dit glorievolle verleden opnieuw tot een wer kelykheld gemaakt. Ziedaar, hoe men Femia Koning uit Gbor in Overysel, gewestgenoote en tydgenoote van Doctor Scliaepman, te plaat sen zal hebben ln het verhaal van onze ge- achledenis. wy opperden twyfel, of zy ooit een Wik zou hebben geslagen ln het Volksalma- *“kje van Josef Alberdingk Thym. Maar zy het hare gedaan, op de eenlg-mogeiyke Fljse. om den schoonsten droom van Thym te ver*erkeiyken: dat dit land weder de zegenin- t*n leere kennen van de mystiek. O. het is geen uitzinnige mystlsche vervoerd- ^ei<i. die ons toespreekt uit de schamele tek- *«n. nagelaten, door dit „kleine zieltje”, dat er “eb levenslang op toelegde, alle uitersten met Reeds eenlgen tyd broeide het hooi hetwelk Donderdag dusdanige vormen aannam, dat maatregelen werden getroffen. Er mocht niet gestoken worden vooraleer dat de brandweer in staat was voldoende water te geven, hetgeen door de afgelegen ligging nog gentenen tyd vorderde. Toen ten slotte tot steken werd overgegaan duurde het kort of het vuur begon uit te lek ken en in een korte spanne tljds stond het ge heel tn lichter laaie. Waar het gevaar voor brand reeds eenlgen tyd aanwezig was, werd reeds begonnen met landwerktuigen, gereedschappen en Inventa ris uit de boerdery te halen, terwyi paarden, varkens en kippen tydlg ln veiligheid worden gebracht. De boerenplaats brandde geheel af en da groote hoeveelheid hooi van byna honderd wa gens en verdere Inhoud gingen verloren, schade aan gebouwen en Inventaris wordt door verzekering gedekt. Donderdagavond omstreeks eH eer Is «P den provincialen weg naar Helmond een doo- deljjk motorongeluk gebeurd. Ook buiten had men den brand spoedig be merkt. Na luttele oogenblikken baanden de vlammen zich reeds door de gesprongen rui ten aan de voorzyde een uitweg en lekten on heilspellend langs den gevel. Snel waren behulpzame handen gereed om een achttal auto’s, dat gelykvloers «ras ge stald, naar buiten te brengen. De brandweer was op het eerste alarm spoe dig ter plaatse. Van de Nieuwe Achtergracht rukte zy uit onder leiding Van brandmeester Neymeyer en van de Honthorstetraat onder bevel van brandmeester Schönermarck. Later nam adj.-hoofdtarandmeester v. d. wyngaard X commando op zich. Hoeveel schuldeischers herhalen machinaal de ontzagwekkende woorden „En vergeef ons onze schuld, zooals ook wij aan an deren hun schuld vergeven Al zou maar een van hen plot seling den diepen zin van deze woorden begrij|>en, dan zou dit <Je grootste revolutie zijn, die er fisa plaats vinden. Charles Péguy. De enkele minuten, die voor het tandenpoetsen noodip zijn, is nog een te groot tijdverlies voor den modernen, gehaasten mensch. Ken Amerikaansche uitvinder laat zijn gebit electrisch reinigen, terwijl hij zich hoe „ouderwetsch” zelf scheert De Dell Crt. van 2 Augustus meldt: Te Medan zyn na een vier maanden lange iels uit Nederland aangekomen de heeren B Fleury en C. v. d. Scheer, die een groot ge deelte van den twaalf duizend kilometer langen weg te voet aflegden. De reisgenooten zyn jongelieden, wlen het ln het Moederland niet al te best ging, omdat zy voortdurend met werkloosheid moesten kam pen. Zy besloten daarom naar Indië te ver trekken. Geld om de reis op de gebrulkeiyke wyze per vliegtuig of boot te maken ontbrak echter, aoodat er niets anders o peat dan den eenvoudlgsten weg te volgen, te voet. Zy kochten een stevig paar schoenen, sterk pak en een fllnken rugzak en met nog en kele guldens op zak ging de tocht naar net Oosten. Stamboel werd na vele weken bereikt en van hier wist men vla Beyrouth naar Alexandria te komen. Daar begon feltelyk pas het groote avontuur. Loopend. varenrf «n meerijdend op vrachtauto's en bussen wisten de avonturiers tenslotte Brltsch-Indlë te bereiken, waar zy ln Calcutta pogingen deden om een boot naar Ned.-Indië te vinden. Het zoeken bleef niet zonder succes en in het einde der vorige week debarkeerde het twee tal te Belawan. Geen van beiden heeft hier een betrekking, en geld om gedurende eenlgen tyd zonder onderstand In deze gewesten te leven bezitten de jongelui ook niet, aoodat zy voor- loopig geen toelating ln Ned.-Indië konden ver krijgen. De secretaris van de Immigratie Commissie te Medan heeft zich thans telegrafisch tot zyn superieuren te Batavia gewend. In het holst van den nacht, toen alle bewo ners van het huis in de Karthulzerstraat Amsterdam den slaap des rechtvaardigen noten, ging de slaapwandelaar op avontuur. Hy stapte zyn bed uit, ging naar den zolder en wrong zich door 1 dakvenster naar bulten. Eenlgen tyd balanceerde de man ln de dakgoot, maar zyn evenwichtsorganen bleken door den slaap een weinig gestoord te zyn. Toen hy daar zoo schommelend heen en weer liep, helde hy wat te veel naar bulten over en tuimelde naar beneden. De buren van de tweede verdieping hadden echter hun bloemetjes buiten staan in een bloembak en hierop kwam de ongelukkige slaapwandelaar terecht. Veel tyd om te mid den van den zoeten bloemengeur weer verder te dutten had hy niet. Nogmaals tuimelde hy omlaag en wederom werd zyn val gebroken, thans op prozaïscher wyze. Hy kwam namelyk op de lynen terecht, waaraan de buurvrouw van de benedenverdieping haar wasch te drogen. Bungelend op deze droogiynen Is de slaap wandelaar verwonderd ontwaakt Gelukkig had hy zyn avontuur niet met verwondingen moe ten bekoopen. In zyn bed sliep hy verder, maar ln zyn droom heeft hy er waarschyniyk over gepeinsd, waarom hy, hoewel een bed zooveel gerlefelyker Is, op droogiynen wilde gaan sla pen. zorg te vermyden. Maar als men bedenkt, dat er sedert Magdalena van Olrschot, de reven- Uende-eeuweche Carmelites, byna geen teksten meer geschreven zyn ln Nederland, die op zoo zuivere wyze het aroma van de Oodgewyde ziel te proeven geven, dan schaamt men zich niet, aan die enkele losse bladzijden uit het refterboekje en uit de retralte-aanteekeningen van Moeder Josephine ook een plaats toe te kennen in de nog ongeschreven geschiedenis van het geestelyk prosa ln de KVderlanden. Een ziel, doorgloeld van het licht der ge nade, en die uit ervaring mocht getuigen„God niet en 'weegt niet, maar s 1 e c ht s”, hiermede doordringende onbegrypeiyke geheim van Gods overvloed, dat een der meest ondoorgrondelyke en tevens een der meest troostende mysteries Is van de heele weelderige, in allee overvloedi ge schepping. zulk een ziel openbaart haar diepste waarheden niet vruchteloos. Met al de schuchterheid, die haar eigen was, zocht Moe der Josephine haar teederste gevoelens verbor gen te houden: de twee bladzyden, waarop het volgende gebed geschreven stond, heeft ze voor haar dood zorgvuldig op elkaar geplakt. Het is een gebed uit Februari 1925, waarin ry heel b»»r gemoed uitstort voor het Allerheiligste, en waarin zy meteen aan den leser, op wlen zy allerminst gerekend had. de methode van haar zelfheiliging kenbaar maakt: „O lieve Jezus, geheel onder den Indruk van myn fouten en verkeerdheden, die ik dagelyks bega, hebt Gy my opgebeurd en wederom aan gespoord om my te verbeteren. Ik heb op Uw Ingeving het voornemen gemaakt om een tapyt van kleine deugden te weven om er alles mee te bedeltken, waardoor ik U ergernis gegeven heb. Daarom wil ik zorgvuldig alles vermyden w»t U, o myn Liefste, mishaagt en wil ik voortdurend trachten alles zóó te doen, te ly- den, te denken, te spreken, dat het U aange naam te. Zoo wil ik b.v. om aan U, myn Jezus, te behagen, niet denken asm myn lyden. Om aan U, myn Jezus, te behagen, wil ik vrién delijk zyn.... wil Ik voorzichtig zyn ln den omgang...«ril ik my versterven aan tafel.... wil ik de fouten van anderen ontveinzen of verontschuldigenwil Ik niets zeggen over hetgeen my niet aanstaat.... «ril Ik niet stuurs, maar vriendelyk Iemand Iets wyzen, leenen, geven, of laten behouden, zonder daarvan Iets te laten merken. O Jezus. Gy kent myn zwak heid en onstandvastigheid. Help my, opdat ik nu toch eens volharde." Deze warme taal der liefde, aan de eenvou dige liefdetaal van middeleeuwsche teksten verwant, en toch naar den Inhoud zoo mo dern als onze eigen huiseiyke omgangstaal treft door haar directheid, en geeft, door haar Innigheid en oprechtheid, de verklaring van Moeder Josephine’s naastenliefde. Over de lief de tot anderen schreef zy in haar gebeden boek: „Godgewyde ziel, zegt Jezus, om my te be minnen moet gy in all» schepselen My bemin nen. Gy moet altyd uw naaste de voorkeur geven, omdat gy hem boven uzelf moet stel len. Uw Jezus is een en dezelfde onder welker, persoon Hy zich ook moge verschuilenHelp hem veel, dien dierbaren naaste, door hem My in uwe gebeden aan te bevelen. Op gelijke wyze zult gy My in al uw medezusters beminnen, gy zult My in haar troosten en helpen, en vooral als het gebeurt, dat gy iets van haar te iy- den hebt, dan zult gy dit ln uw hart verber gen, zooals gy een kostbaar voorwerp zorgvul dig verbergt om het niet te verliezen. Wat u betreft, gy zult trachten nooit iemand te doen lyde n.” Ten slotte de vraag: hoe zag deze vrouw, die zoo vertrouweiyk met den Bruidegom der zui vere zielen omging en wier leven zoo geheel door de mystieke liefde tot Jezus beheerscht werd, zichzelf? Een aanteekening uit haar ref terboekje antwoordt: ,JJe goede God heeft my myn lichaam ge geven, opdat het de ziel helpe, God te dienen en te beminnen. Ik moet het dus beschouwen als een lastdier. Ik moet het temmen, maar niet mishandelen; ik moet het voedsel geven, maar niet te veel. Het moet zyn werk kunnen doen, maar het moet niet dartel worden. Het moet onderdanig zyn aan de ziel. Zegt de ziel: gy moet u versterven, dan moet het gehoor zamen. Het moet bereid zyn, alle lasten te dragen als: zingen, bidden, staan, knielen, wer ken, liefdediensten verrichten. Het moet alles L.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 17