ONS BLAD thans de Ook te Sjanghai strijd ontbrand f is Het nieuws van heden De Duce op Sicilië De rede van Kard. Mundelein WEER EEN SCHIP GEBOMBARDEERD Een vliegramp te Hannover De President van Paraguay zwicht JOH. LAUWERS PATGLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN STUDIEBOEKEN jaargang DERTIGSTE t Part yen beschieten elkaar met loopgraafmortieren de opstandelingen graven Geen botsingen De stryd hervat Onderhandelingen mislukt menschenlevens Paul Claudel ernstig ziek Lewanefski boven de Noordpool s L u t Bjj Nankau houden de Chineezen vol Een Deensch koopvaardijschip by Barcelona tot zinken gebracht Talryke audiënties wijzen er op, dat er geen reden voor bezorgdheid is Acht personen in brandend vliegtuig omgekomen Het verdeelingsplan voor Palestina Benoeming van Black goedgekeurd Het persconflict te Berlijn DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN Hy verpleegde hen IS dagen tn de wildernis Autobus in een ravijn gestort t 1 Nadat besprekingen geen resultaat hadden, braken vernielende gevechten in de straten uit Berlijn tooit zich tn feestgewaad om het 700-jarig bestaan der stad te vieren. De „via triumphalis”, JJnter den Linden- in feesttooi „Wy zyn bereid tot iedere stoutmoed igheid” ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1937 No. 268 Argentijnsche stap te Washington In verband met de plannen tot verhuren van oorlogsschepen aan Brazilië Kabinetswijziging in België ZIEKEN F0 ND SLEVERA Firma JAN KUHNE Ook de Italiaansche pers moet de houding van het Vati- caan goedkeuren Hy zelf zal aan het bewind blijven, doch het kabinet wykt voor De V.S. verzoeken voortdurend op de hoogte te worden gehouden i VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS De gezondheidstoestand van den H. Vader Omstreeks begin October zouden eenige departementen van titularis veranderen ADVERTENTIEPRIJZEN 3 Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c. p. regel; idem op peg. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Zal de bekende F ranse he diehter- diplomaat niet meer genezen? NUTRICIA’S „CHOCOMEL" de fijnste chocoladedrank Denkt het thuis en vraagt bet »n cafe s en sportge ecenheden NUTRICIA - ZOETERMEER IN ALLE PLAATSEN V E P T EGEO 3 I J 2 Bij gelegenheid van de onthulling te Bellicourt van een monument voor Amerlkaansche gesneuvelden in den wereldoorlog, waren verschillende oud strijders naar het vasteland gekomen. Over de duizenden graven bliezen Amerlkaansche trompetters het afscheidssignaal Missionaris redt zes Toch een neutrale zóne Vier reizigers omgekomen en zeven zwaar gewond Tst I êl streek meester te belangryke t t 1 O o VERDRONKENOORD 111—115 e t a L Onderhoud met slager Van naar aanleiding van de vleeachvergiftiging te HarenkarspeL. 1 1 I j 1 r a r 1 Tijdens het artilleriegevecht werden groote gebouwen In de Pau-Hanstraat vernield. Hier en in de Tien Toen Ganstraat werd hevig ge vochten. De schepen zijn tot zinken gebracht door de Chineesche rivierpolitie, op bevel van de be velvoering van bet Chineesche garnizoen te Sjanghai en Woeaoeng. ROME, 13 Aug. (Havas). Voor de derde maal sedert zijn aankomst op Sicilië heeft Mussolini gisteravond in het openbaar gesproken en wel voor een menigte te Syracuse, waar de Duce per auto uit Augusta was aangekomen. Nadere bijzonderheden over den cellulooe-dief- stal te Rotterdam. De bekende Fransche diehter-diplomaat Faal Claudel is ernstig ziek. TOKIO, 13 Aug. (Havas). Volgens een uit Ja panache bron afkomstig telegram uit Sjanghai hebben de Chineezen in den af- geloopen nacht twee Chlneeeche schepen van 3000 ton dwars over de rivier Wangpo* tot zinken gebracht, op vijfhonderd meter voor de Japansche haven. Vervolgens brach ten zy in den loop van den nacht een twintigtal jonken tot zinken, en versperden zoodoende de rivier geheel. Dat Zijn omgeving geen vrees koestert voor de gezondheid van Z. H. den Paus blijkt ook nog uit het feit, dat de Noord-Amerlkaansche Kardinaal Dougherty zich dezer dagen in Ge nua Ingescheept heeft voor den terugkeer naar zjjn vaderland. Kardinaal Dougherty was, zoo- als men weet. Pauselijk Legaat bij het Inter nationaal Eucharistisch Congres, dat dit jaar gehouden is in Manilla. Op zijn terugreis ver bleef hjj eenlge maanden in Italië. WASHINGTON, 13 Aug. (Reuter). De on- dercommissle van den Amerikaanschen Senaat heeft met stemmen tegen één de benoeming van Hugo Black tot lid van het Hoog Ge rechtshof goedgekeurd. De Senaat heeft gis teren een traditie gebroken, door niet onmld- deliyk zelf over de benoeming te stemmen, doch de aangelegenheid naar de ondercom- mlssle te verwijzen Het K. F. M.-conflict in den Indtechen Volks raad besproken. t 1 1 1 1 H.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Nader wordt gemeld, dat de burgemeester van Sjanghai naar aanleiding van den stap van den Japanschen conaul-generaal den Chlneeschen miliciens bevolen had zich terug te trekken, doch volgens het oordeel der Japansche auto riteiten verwijderden zij zich niet ver genoeg. Op de vergadering van de commissie, die toe zicht houdt op de nakoming van de overeen komst van 1932, verzocht de consul, aldus ver volgt het communiqué, gesteund door de bui- tenlandsche vertegenwoordigers, den burgemees ter zorg te dragen voor het terugtrekken der «roepen. De burgemeester antwoordde, dat hij, ofschoon hij als burgemeester terugtrekking be loofd had. als lid der commissie zich slechts tegen dit verzoek-kon verzetten. Bovendien had den de Chineesche soldaten uitgebreide oorlogs- voorbereldselen getroffen: hun voorste linie was slechts 150 M. verwijderd van het commande- ment der landingstroepen. Daarom, aldus be sluit het communiqué, zijn zekere Japansche strijdkrachten ter verdediging van de verbin dingswegen uitgezonden. strategisch maken. Vrijdagavond te half tten plaateelljken tijd li de strfjd aan alle fronten te Sjang hai gestaakt. Volgens berichten van Chineesche zijde hebben de Chlneeeche troepen na een ar- Ullariegevecht de Paeoe-bruggen beset. ZIJ wisten deae bruggen tegen de aanvallen van de Japansche troepen te verdedigen. In- en verkoop van gebruikte boeken voor elk onderwijs I BARCELONA. 13 Aug. (Havas.) De ma ritieme gedelegeerde te Barcelona deelt mede, dat gistermiddag het Deensche schip „Edlth". dat ongeveer 30 mijl ten Zuiden van Barcelona voer, door vier vliegtuigen der nationalisten gebombardeerd la De Amerlkaansche Senaat heeft de benoeming van Senator Black tot rechter in het Hoog Ge rechtshof goedgekeurd. Volgens de laatste berichten uit Sjang- hal wordt de stilte van den nacht weer veracheurd door kanonvuur, hetgeen erop wijst, dat de Chineezen het gevecht heb ben hervat en trachten door te dringen naar het Noordwesten, waar het Japansche hoofdkwartier ligt. Berlijn verlangde echter van het Vatl- caan niet zoozeer een optreden tegen de formeele zijde van deze aangelegenheid, dan jrel tegen de zakelijke beweringen van den Kardinaal. Dit zou niets anders heb ben beteekend dan dat Rome aan Duitsch land een duidelijke uitspraak had moeten geven over een tegenwoordige goede hou ding van het Rijk ten opzichte van de Ka tholieke Kerk. Zulk een eisch kan ook een buiten de grenzen van Vaticaanstad ver schijnend blad niet goedkeuren, zelfs niet in dezen tijd, waarin de as RomeBerlijn de politiek beheerscht. ASUNCION, 13 Aug. (Havas.) President Franco van Paraguay is voor den druk der militairen gezwicht; hy heeft het ontslag van het kabinet aanvaard. De president is in de militaire school gevlucht. De leider der opstandige beweging, Pa redes, heeft In een mededeellng aan de oud strijders gezegd, dat Franco aan het be wind zal blijven. De beweging beteekent geenszins, dat de liberalen weer aan de macht zullen komen. De Chineezen vielen verveigena de kaaerne «ut leapgraa/mertterew aan. hetgeen Japanners beantwoordden met msehinegu- minzzr en bommen, terwijl detachemen ten werden uitgezonden om de Chlneeeche voorposten aan te vallen. Vier groote ge bouwen werden In brand gestoken, aoodat dikke rookwolken over de stad drijven. Ook by de renbaan van Jing Sijm Kong werd gevochten; Chineezen en Japanners be schoten elkaar hier met toopgrs fmortieren In de Chineesche wijken rende de menigte in paniekstemming door de straten, op uoek naar een schuilplaats, terwijl in de verte de granaten ontploften NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Twee visschersvaartulgen snelden te hulp. De twintig opvarenden en de Pransche waarnemer, die aan boord was, zijn vanmorgen hier aan gekomen. Volgens hun verklaringen is het Deensche schip gezonken, nadat de vliegtuigen 25 bommen hadden laten vallen. Eta der opvarenden Is ernstig gewond. Een Japansëh oorlogsschip heeft met ztjn rmchut de Joekongkade geleidelijk ver woest. Deze kade, die nog niet laag geleden ■*n«elegd is en vüf mflUoen Chlneeeche ••n«ii heeft gekoot, h halverwege Sjanghai «n Woeaoeng gelegen. Zij biedt plaats voor te grootste maUbooten, die sp het verre Oosten varen. VATICAANSTAD, 12 Aug. Van de ver schillende Katholieke persstemmen in Italië in verband met den tegenwoordig en Kulturkampf in Duitschland verdient een uiting van het hoofd orgaan van de Katholieke Actie, de ..Awenire d'Italia”, bijzondere aandacht. Het blad houdt zich bezig met de nationaal- soclallstlsche bezwaren over het uitbljjven van een ingrijpen van het Vatlcaan tegen den Kar dinaal van Chicago en stelt daarbjj vast, dat men by deze opzienbarende rede onderscheid moet maken tusschen haar zakelljken Inhoud en den ulterljjken vorm. Uit het artikel blijkt verder, dat de vorm van de rede in Italië niet overal bijval gevonden heeft. De toestand is, aldus meldt Reuter, ernstig geworden, toen in de nabijheid van de Japan sche kazerne in Hongkioe de machinegeweren het vuur op de Japanners openden van het dak van een gebouw. PARUS, 12 Aug. De bekende Pransche dich ter en diplomaat Paul Claudel Is sedert eenl- gen tjjd zoo ernstig ziek, dat men niet meer durft hopen op het volledig herstel van zijn gezondheid. De H. Vader hield een vrij lange en har telijke toespraak tob de pelgrims, en bewees daarmee, dat Zijn tegenwoordige gezond heidstoestand zeer gunstig is. In offlcieele kringen te Londen spreekt men het bericht, als zouden opnieuw ver scheidene Dultschers bevel gekregen heb ben Engeland te verlaten, tegen. Volgens berichten uit Japansche bron, heeft men omstreeks half vijf een hevig machlnegeweervuur uit de richting van den weg uit Tlngsjoen gehoord. De Chineesche troepen schenen over het geheele front in offensief te zijn gegaan. Hij beëindigde zjjn rede aldus: „Een mach tige -oep verheft zich thans niet alleen van Sicilië uit, maar uit gansch Italië: voor Ita lië en het Rijk zjjn wij bereid tot iedere stoutmoedigheid, tot iedere opoffering en vastbesloten de overwinning te behalen.” Daarna ging de Duce de verschillende trap pen van ontwikkeling van het fascisme na se dert het tijdstip, waarop Italië in 1915 aan den oorlog was gaan deelnemen, om te komen tot een overwinning, die Italië zijn natuurlijke grenzen gaf. die „onschendbaar zjjn. omdat zij door honderdduizend Alpen-troepen verdedigd worden.” Tenslotte zeide Mussolini nog, dat men terug zou moeten gaan tot de tijden van Au gustus om een schouwspel terug te vinden, dat vergelijkbaar was met het Italië van heden. MOSKOU, 14 Aug. (Reuter). Lewanefski, die een vlucht MoskouAmerika onderneemt, is te 13.40 uur met zijn toestel over de noord pool gevlogen. BERLIJN, 13 Aug. (Reuter.) De com missie van de bultenlandsche persvereenl- glng te Berlijn heeft vandaag maatregelen genomen tegen de aanvallen, die de geheele week In de nationaal-sociallstische pers gedaan zijn op Britsche en andere dag bladcorrespondenten. De commissie heeft een delegatie benoemd die op het Dultsche ministerie van Bulten landsche Zaken en op dat van Propaganda een protest zal indienen. Uit Peiping wordt gemeld, dat rondom Nankau nog steeds hevig gevochten wordt. Het schijnt, dat de Chineezen weerstand bieden en gebruik maken van het voordeel, tet het bergachtige terrein hun schenkt. Hit de omgeving van Pricing aanzien lijke Japansche versterkingen naar Nankau teiUokken, waaruit men opmaakt, dat de Japanners vast besloten zjjn, zich van deae De bladen belichten, dat de Chineesche troe pen de voorstad Pau Tse Jao, drie kilometer benoorden het Noorderstation hebben bezet. Verder wordt .gemeld, dat de Chineesche voorhoeden Lladg Slang, aan de spoorlijn Peiping—Hankau, tien KM. ten Zuiden van Tsjang Ting Sien, zijn binnengedrongen. Ook zouden de Chineesche troepen afdeellngen van het Japansche leger uit de omgeving van Nan kau hebben verdreven. WASHINGTON, 13 Aug. (Reuter.) Uit de door het Amerlkaansche departement van Bul tenlandsche Zaken gepubliceerde nota-wlsse- Ung blijkt, dat Engeland toegezegd beeft de Vereenigde Staten steeds op de hoogte te hou den, en de goedkeuring der Amerlkaansche re- geering te vragen voor iedere wijziging in bet Palestljnsche mandaat, die betrekking zou heb ben op de Amerlkaansche rechten. Verder beeft de Amerlkaansche regeering verzocht, wijzi gingsvoorstellen te barer kennis te brengen, opdat zij gelegenheid heeft opmerkingen ten aanzien van haar rechten te maken. Naar nader wordt gemeld, zijn de troepen in de kazernes teruggekeerd, zonder dat zier, botsingen hebben voorgedaan. President Fran co is weer in zijn paleis getrokken, in gesel schap van de ministers van Oorlog. Justitie en Openbaar Welzijn, en van kolonel Paredes, den leider der beweging. Franco zal een nieuw kabinet aanwijzen. Uit goede bron wordt vernomen, dat de auto riteiten der internationale nederzetting .te Sjanghai zich indirect gewend hebben tot de Chineesche militaire autoriteiten, om een plan te bestudeeren, dat ten doel heeft daadwerke lijk een belangrijk deel van deze concessie, ge legen ten Zuiden en Westen van 't kanaal van Soetsjau Creek, te neutrallseeren en het geheet» deel ten Noorden en Oosten van dit kanaal ter beschikking te laten van de strijdenden der belde partijen. Men meent te weten, dat de autoriteiten geen bezwaar zouden maken, mits de Japansche troepen zich niet bedienen vap het deel ten Zuiden van het kanaal, als basis voor krijgsverrichtingen. Personen uit de omgeving van Koeng, den Chlneeschen minister van Financiën, verkla ren, dat bij te Berlijn een overeenkomst heeft gesloten met een groep Zwltsersche en Ne- derlandsche bankiers, welke ten doel heeft, den economlschen en flnancleelen toestand van China te verbeteren. 1’Awenire d'Italia maakt dan de opmerking, dat men in Duitschland van weerszijden er naar moet streven, om in den tegenwoordlgen strijd om de prlnclpleele vraagstukken de kwetsende vormen te vermijden. Deze goed-bedoelde op merking heeft evenwel geen kans om verwezen lijkt te worden. Het is te begrijpen, dat men in Italtaansche Katholieke kringen in verband met den tegenwoordlgen strijd in Duitschland zich zeer bezorgd gevoelt. Buiten Italië hebben de Katholieken van de geheele wereld met voldoening geluisterd, toen uit Amerika woorden klonken, die tegen het Dultsche nleuw-heldendom protesteerden. NEW YORK, 13 Aug. (D. N. B.) De Argen- tljnsche ambassadeur te Washington beeft een onderhoud gehad met den plaatsvervangenden minister van Bultenlandsche Zaken, Welles, tn verband met de plannen tot het verhuren van torpedojagers aan Brazilië. Tegelijkertijd is aan het blad ..Der Angrlff” dat een leidende rol heeft gespeeld by het uiten van de aanklachten tegen de te Berlijn zete lende journalisten, een verklaring gezonden, waarin de bewering, dat bultenlandsche dag bladcorrespondenten te Berlijn, en .ta het bij zonder Ebbutt, zich aan onjuiste en kwaad willige berichtgeving schuldig zouden hebben gemaakt, met kracht van de hand gewezen wordt, en er voorts de nadruk op gelegd wordt, dat tot dusver van de geulte beweringen nog niet het minste steekhoudende bewijs is ge leverd. De bultenlandsche persvereenlging geeft tenslotte als haar meenlng te kennen, dat de door ,J>er Angrlff” gepubliceerde beschuldigin gen onvermijdelijk de goede ontwikkeling der internationale betrekkingen moeten schaden. ROME, 13 Aug. (Havas). Uit Belluna wordt gemeld, dat een autobus, waarin elf reizigers h&dden plaats genomen, In een ravijn is ge stort. Vier inzittenden kwamen om het teven, terwijl zeven ernstig gewond werden. SJANGHAI, 13 Ang. (Havas). Uit be- treewbare bron wordt vernomen, dat bet karakter der botsingen te Sjanghai ernstiger is geworden. Te 15AS aar begonnen de CM- neeaen het veer te beantwoorden. Zij besef ten de toegangen tot het station Tientoen- gan van de Hjn S janghal-Woeaoeng. op een afstand van ongeveer een kilometer van het hoofdkwartier van het Japansche landings leger. Chineesche granaten hebben brand veroorzaakt in een Japansche giaablaaertj la SjapeL De lucht-limousine, een comfortabel vier-persoons vliegtuig, ontworpen door de Dultsche Messerschmitt-fdbrieken, maakt een rondreis door Europa BRUSSEL, 13 Aug. (Havas.) Opnieuw doet te Brussel het gerucht de ronde, dat een belangryke wynging is te verwachten in <ie samenstelling van het Belgische ka binet. „Le Soir” schrijft, dat men tegen het einde van September of in het begin van October az. kan verwachten, dat eenl ge departementen van titularis zullen ver anderen. HANNOVER, 13 Aug. (D.NB.) Boven het vliegveld te Hannover is vanmiddag een vliegtuig neergestort en in brand geraakt. De acht inzittenden kwamen om het leven. Na het neerstorten van een verkeersvliegtuig op het traject van Caracas (Venezuela) naar de Brazlliaansche grens, redde de missionaris Pater Baltazar, die zelf ongedeerd gebleven waa, de zes gewonde passagiers. Hij zocht water voor hen en verpleegde hen 15 dagen lang in de Zuld-Amerikaansche wildernissen, tot er einde lijk hulp kwam opdagen. De bekende geoloog en auteur William A. Perry verklaarde na zijn te rugkeer te New York, dat zonder de vastberaden hulp van den missionaris alle inzittenden van honger en dorst zouden zyn omgekomen. BERLIJN, 13 Aug. (Reuter) Naar verluidt zyn heden niet-offlcleele besprekingen gevoerd tusschen de bultenlandsche persvereenlgingen te Berlijn en vertegenwoordigers van de regee- rlngspersdlensten. Opmerkenswaardlg is, dat de Dultsche bladen vanavond de buitenlandscha journalisten niet aanvallen. De bultenlandsche Persvereenlging te Berlijn heeft by verschillende autoriteiten geprotes teerd tegen de agressieve houding der nas4- bladen jegens de buitenlandsehe journalisten. De Argentljnsche ambassadeur heeft stappen gedaan te Washington, in verband met de plan nen tot verhuur van Amerikaansche oorlogs schepen aan Brazilië. De commandant van het Japansche vloot- •■kader gaf te 15 uur bevel de streek van franctireurs te sulveren. De Japansche stryd- krachten gingen onmiddeliyk tot strenge maat regelen over. Het Japansche hoofdkwartier te Sjanghai heeft te 19.45 medegedeeld, dat de Japansche troepen de overhand hebben en het geschut vuur der Chlneeten energiek beantwoorden. Men gelooft, dat de Chineezen zware verliezen geleden hebben. Dé Japansche verliezen aan het front by Nankau beloopen sedest gisteren elf dooden, onder wie een kapitein, en dertig gewonden. VATICAANSTAD, 12 Aug. De wekelyksche audiënties by den H Vader hebben in Castel Gandolfo niettegenstaande de groote zomer- tutte regelmatig plaats. Gisteren werden we derom verscheidene honderden pelgrims toe gelaten tot een collectieve audiëntie. Het Japansche ministerie van Bultenlandsche Zaken beeft een communiqué gepubliceerd over den toestand te Sjanghai, waarin gezegd wordt, dat het van het grootste belang was, of de Chi neezen de overeenkomst van 1932 over de sta king der vyandeiykheden getrouw In acht zou den nemen. De gespannen toestand is veroor zaakt door den moord op twee Japanners, aldus deze mededeellng, en in verbend met de voort durende Chineesche uitdagingen achtte men het noodzakelyk de Japansche troepen te ver sterken. De consul-generaal heeft er by den burgemeester van Sjanghai op aangedrongen, dat de Chineesche soldaten worden terugge trokken en alle verdedigingswerken geslecht worden. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal «por Alkmaar f f2.— Voor buiten Alkmaar I 2.50

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1