van den dag <Kctu&(iaal T T De avonturen van Stan en Pol I F 250.- „Zomeruitstapjes der toekomst” PLICHT en GELUK De Bokaal 1 1 Stratosfeer of atmosfeer Ledermuseum Lepra T N ♦y WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1937 naar het ENCELSCH V* et sal zyn ten die moet niet eens ver meer zyn) De vroolyke bai van een vortt Fragment uit het glas van Dirk Crabeth „Judith verlost Bethulie" an -3 De Engelsche Vereeniglng ter Bestrijding van de lepraziékte heeft onlangs officieel vastgesteld. rel- «e- g M meisjes zich zichzelf lachten de 11 Mrs. 4- m m -2 st d. J 11 IS 10 de tiet in de beide eerstgenoemde werelddeelen Britsche koloniën bevinden, leven heden ‘lp. Igd *en zM M ■rs, ef- [n- lat meer, win- opmer- wn ren :ers net het >ns ed- oe- in- eet sU ®h- Ier- ;en- na ers IOO- spel uut Ier- der ite? er ge- tar, nde een het en ran che ge nen de zan •Ier ten ust van dol. one net ler- eer len, ran ind de de •rd lie |n, ria ad tfn n- hen uit- gen rol, vol och ren ch- an- iar- één »r- by verlies van een band. md voet af aan «o*. Ze kwamen aan het bedje van Nico en deze riep: „Ziet U nu «el zuster, dat ik gelik had. dat de kabouters nog wel bestaan. Maar de zuster zelde: ..Sssst Nico, schreeuw niet zoo hard, want anders worden de Jongens wakker. Je mag Pol gedag zeggen, want deze moet weer weg. ik weet niet, wat Ik er mee doen moet. ,tgen ze. dat ieder meisje mi dadelijk zou trouwen, of ze van my hield, of niet. Maar hoe kom ik daar nu achter, of ze van my houdt?.... Want om een vrouw te trouwen, die niets om mi) geeft dat sou ik afschuweljjk vinden! En ééns zal ik toch wel liefde opvatten maar als ik dan denk, dat er enkel op mijn geld gespeculeerd wordt, dan neeint dat heel wat van de aardigheid van het bezit af!" ..En toch zou u het nu niet graag meer willen missen, is t wel?" ..Neen, dat niet Toch houd Ik er van, om zelf de handen uit de mouw te steken. Verbeeld u, dat ze ml) in Engeland zelden, dat ik er een lijfknecht op na moest houden Die zou mi) dan zeker moeten aankleeden. of ik een baby was en mU 's avonds naar bed brengeiï!Neen, dat niet zoo prettig, als men het zich wel voorstelt Kent u mijn geschiedenis?" „Ik heb er zoo iets van gehoord. Uw vader is eerst op later leeftijd in het bezit van het goed gekomen, niet waar?" .Ja. de arme man! HU heeft nog maar vier jaar geleefd, toen hy in Engeland terug was. Ik heb daar heel wat rijke neven, maar we konden het niet best vinden met elkaar en dus ben ik naar hier tertiggegaan. Ik geloof, dat ze my niet beschaafd genoeg vonden. Nu. dat is mogelijk: die vier jaar, dat ik in Engeland op school ge gaan ben. zullen ze mij zeker niet genoeg ge polijst hebben. Toch was dit niet, wat ik u zeggen wilde; ik wilde u toe vertrouwen, dat ik nog niet veel plezier heb gehad van myn geld, want II Nu willen dat de berichten omtrent een geneesmiddel on juist zijn en dgt de lepra een der hoofdpro blemen vormt van de Britsche Koloniale ont wikkeling. Be leprazlekte of melaatschheid Is sedert dui zenden Jaren bekend. Zy behoort tot de vreese- lljkste geesels der menschheid, want het lot der slachtoffers Is hopeloos Niet alleen, dat men aan de ziekte ten gronde gaat, de slachtoffers worden uit de maatschappij gestooten en naar afgelegen oorden gebracht Naar Europa werd de ziekte via de schepen gebrachj; in de Middeleeuwen heeft zy vreeeeiyk onder alle Europeesche volken gewoed. Heden ten dage is zij in Europeesche landen nog slechts plaatselijk te constateeren. zooals b.v. in Spanje, in Portugal, in de havenplaatsen Zuld- ^^hrtotus heeft aaa Zge Kerk voos- speK, dat z^ oaz Z^eeatwUle vervol- giagea soa moeten vo*daron. Zalig z^. die vervolging lijden om do Qorechtig- hoid. waai hnaaor to bot Eoalnkrljk des Hemelen. De zuster geleidde hem naar de buitendeur en deed deze voor hem open. Ze vond het wel Jammer, dat het kleine kereltje weer zoo gauw weg moest, want ze had nog graag wat met hem gepraat. Toen Pol weg was kon ze nog maar niet gelooven dat alles echt was geweest. oen Jules Veme voor een halve eeuw de wereld den adem benam met zijn ..Reis om de Wereld in Tachtig Dagen", hiel den velen, vooral de ouderen, hem voor een fantast. Een arme zot. om zulke dwaze vertel sels den kostbaren tijd waardig te keuren! Heden ten dage lacht niemand neer de experts onzer techniek zich de opmer king laten ontvallen, dat er eenmaal een tijd waarin men in één dag van laten we zeggen Berlijn naar New York zal kunnen vliegen. O. zullen velen denken, nu komt de geschie denis van de .stratosfeervluchten" Wy dach ten ook ongeveer zoo, toen wij het bureau van de „Dultsche Lufthansa" te Berlijn binnen stapten en een gemoedelijk gesprek begonnen met den referent, die het onderwerp „de zo- onderwerp over beteekenis en wezen van de door Wtoide- mar te vervullen hoofdrol en Woldemar nam alles op als de droge aarde den lenteregen. Desniettegenstaande werd de opvoering een débécle. Woldemar was in ieder opzicht ««vol doende en het kostte den dichter bovenmen- scheljjke inspanning, om het tot het einde uit s v» j-i a vv Dokter Underwood, die pleizler had in de kin derlijk verrukte wijze, waarop de baronet blijk «af ven zijn Ingenomenheid met hun gezel schap. sprak de zoozeer verlangde Invitatie uit en de Jongeman deed nu ook waarlijk, of hij thuis was. Hj) ging aan de piano zitten en begon hier daar een noot aan te slaan. .Jk houd verbazend veel van muziek, Underwood U ook?" ■Ja. wy allemaal. Speelt of zingt u?" ••Maar heel weinig; eigenlijk niet Ik heb het hooit geleerd. Maar als ik een piano zie, kan Jk er niet afbljjven. Ik heb wel een goed ge hoor, geloof Ik. Ik zing een beetje en begeleid mi) zelf - kdrs Underwood kon nu wel niet anders, dan kragen zich eens te laten hooren. -Wat is dat voor een lawaai?” vroeg Evelyn, *J*h ophoudend met haar taak, om de tafel te dekken voor de thee. „Wie kan dat zijn, die daar ■oo op de plgno beukt?" kfary kwam lachende van de veranda binnen lopen en vroeg: •Boe vind Je die aristocratische muziek?" Vier fabrikaten hebben de stad Offenbach aan de Main internationale bekendheid gegeven: haar tabak, haar pepernoten, haar wagens en tenslotte haar leder. Aan dit laatste fabrikaat dankt Offenbach zijn naam en faam, tot zelfs in Amerika. Deze roem ontstond en dat is het zonderlinge door een vroolyke bui van een vorst. In Offenbach regeerde In den aanvang der vorige eeuw een kunstlievend vorst. Karei van Isenburg, als heerscher van het kleine, later gemedlatlseerde vorstendom Isenburg-Birsteln. Een zijner onderdanen, een Offenbacher, de heer Klein, had in Weenen een studie gemaakt van lederbewerklng en wilde zich thans in zijn geboortestad vestigen, om als lederbewerker zijn brood te verdienen. Met deze idee stemde evenwel de Raad des Vorsten niet in. Klein riep toen de persoonlijke hulp In van den vorst. De vorst had veel inte resse voor de kunst van Klein en noodlgde den man uit zijn capaciteit te toonen Tot dit doel richtte hl) in zijn zomerslot Rumpenhelm aan de Main een werkplaats in. Klein's werk bracht den vorst tot verrukking. Het duurde niet lang, of Karei van Isenburg wilde de kunst eveneens leeren en zette zich aan de werktafel van Klein. Mes. vouwbeen en Hjmkwast leerde hy al spoe dig hanteeren en op de kersttafel van de vor stelijke familie lagen, in het Jaar 1812, de kunst zinnige getuigenissen van een moelzamen arbeid De mooiste en meest practische reclame, die de lederbewerker zich ooit had kunnen denken, het paleis te ,Mr Btogdale, wilt u zoo goed zijn, my voorbij te laten gaan?" ..Ik geloof dat ik maar weer naar de wildernis terug moet,” zei hy somber. ,Jk begryp u In het geheel niet. Maar nu moet ik u toch waariyk verzoeken, mij door te laten, of tk zal langs den anderen kant moeten gaan." „Neem my niet kwalyk.” zei Anthony hoog hartig. „maar een oogenbllk moet Ik u toch nóg ophouden Totdat ik zag dat die baronet zich zoo bijzonder op zijn gemak voelde met u, ben ik te gelukkig geweest, om myself rekenschap te geven, waarom het leven ineens zoo mooi voor my was geworden. Maar nu weet ik het en ik vrees.... ik vrees.dat ik my met een her senschim gevleid heb!" Oedurende een oogenbllk heerschte er een pyniyke stilte, waarop zij zich omkeerde en de keuken uitging, vanwaar zy in den corridor kwam, waarop de slaapkamers uitkwamen, en zjj gauw in haar eigen kamer vluchtte. 8tr Oerorge vermaakte zich in den sater.', waar hy naast Evelyn zat. die vast bezit had genomen van de pianotabouret. opdat hy het gezelschapje niet meer zou onthalen op oen muzikale voor dracht. „Dit is een prachtig ding,” zei hy. terwijl hy een stapel muziek doorkeek en Beethovens ..Adelaide" tegenkwam. Laat Ik dit eens probee- ren. als u my begeleiden wilt „Maar het Is een lied voor tenor en u heeft zeker een bariton? Neen, ik durf het waariyk niet aan." „Hè. zei Nico, bïUf Je niet by me." „Neen", zei Pol. „Jy kunt je nu wel vermaken met Je nieuwe vriendjes hier, ik ga weer naar Stan terug, die zal aardig ongerust zyn Dag Nico, het beste met Je en wordt maar weer gauw beter. Daarop nam Pol beleefd zyn hoedje voor de zuster at en zei haar ook gedag. Ondanks tranen. Sir Oeorge Illingworth bracht verscheidene liederen te gehoore en deed zyn geïmprovi seerde begeleiding in den regel van beide peda len tegeiyk vergezeld gaan. „Sluit de piano en gooi den sleutel in het meer!" raadde Evelyn. Zoo iets is niet om aan te hooren. Zit die arme Moes daar steeds by? Mrs. Underwood had waariyk kans gezien, de prestaties tot het eind toe aan te hooren, waarna zy zich toch niet van de opmerking kon onthou den, dat er veel studie voor noodlg la, om het een eindje te brengen in de muziek. „O, maar ik doe het enkel een beetje voor amusement." Als hy een gedeelte van zyn gehoor had waar genomen. zou hy gezien hebben, dat hy dan althans boven verwachting geslaagd was. HOOFDSTUK IX Mary Underwood maakte eerst kennis met den gast, toen het heele gezin in de eetkamer byeen- zat aan de thee. Zoodra de maaltyd afgeloopen was en de laatste post was gebracht, maakte Sir Oeorge gebruik van de gelegenheid, dat allen in hun brieven verdiept zaten, legde zelf het avondblad neer, dat dokter Underwood hem aangeboden had en ging door de veranda naar de keuken. De gesloten glazen deur belette toch niet, dat hy by het lamplicht zag, hoe Mary vaten waschte en Orace en Rosamond haar huis werk zaten te maken. Met een zacht tikje tegen de vensterruit deed hy de deur open en trad binneiio tuig, bestemd voor stratosfeervluchten, opduikt, met één slag alle successen, met zooveel moei te bereikt, overvleugeld en waardeloos zyn, om dat dan weer een volgende etappe In het lucht wezen actueel geworden is?” De referent lacht eventjes. .Dat is een vraag, die slechts een leek kan stellen, voor wien alles, wat op luchtvaartgebied wordt bereikt, steeds wéter verrassend blyft. Men weet zelfs in geïnteresseerde, kringen slechts zeer weinig af ran het ontwikkelingsstadium der hoogte- vluchten, omdat, begrypeiykerwyze, op dit ge bied, geen land zich in de kaart laat zien. Technisch zyn de Amerikanen het verst, maar ook Sovjet-Rusland werkt koortsachtig en heeft laatst by het vliegen over de Noordpool, d w.z. by de verkenning van een luchtweg Rus land—Amerika over de arctls, gedeeltelijk zeer groots hoogten bereikt. Dat bevrijdt ons even wel niet van de noodzaak, ook op dit gebied stap voor stap voorwaarts te gaan en heden ten dage vormen de Atlantlekvluchten, welke, zoo- als bekend, ook door de Franschen, de Brit ten en de Amerikanen met succes worden door gevoerd, de jengste phase in de ontwikkeling van het luchtverkeer. Het meest actueele vraag stuk te echter den weg over den Noord-Atlan- tlacheh Oceaan in één enkelen dag af te leg gen; een vraagstuk, welks oplossing Amerika naarstig zoekt. Alles, wat daarnaast or stra- tosfeervluchtgebled gegist of practisch beproefd wordt, te voorloopig nog óf speculatie, óf be rekening.” was, dat de vorst een ieder, die in 1 kwam, uitnoodigde naar zyn werkplaatsje komen zien en zyn werk te bewonderen. Brieftasschen. tresors, cigarettenétuls, dames- tasschen, dat waren de wonderiyke verrassingen voor de familie van vorst Karei en diens hof houding. De voorwerpen die de vorst vervaar digde hadden dlkwyis de meest zonderlinge vor men. De konlng ontwierp de modellen zelf. Ieder, die een voorwerp uit leder vervaardigd ontving, vond er een baartje by. waarop stond: J*ortefeulUefabriek van Isenburg, Klein en Co. Onder bescherming van den Vorst van Isen burg." Een paar dagen na het Kerstfeest van 1812 reed de bekwame kunstenaar van het leder, tot groote ergernis van de geheele vorsteiyke hof houding. in een gele statlekaros door de poor ten van de stad Offenbach en opende kort daar op de eerste groote „Offenbacher Portefeullle- ■fabrlek". Dat was een klein begin voor een groote toe komst Heden ten dage immers te Offenbach i Frankryk. in het Zuiden van Griekenland, in Roemenië. Hongarije en in de uitgestrekte Bal- kanlanden. In de Noordelyke Staten te de lepra verdwenen. In het Memelgebted kwam zy van uit Rusland: hier bestond een lepra-kolonie, welke gelukkig tegen het einde van den wereld oorlog kon worden opgeheven De aeer strenge beschermingsmaatregelen der havencontróles hebben de zieke uit Europa ver bannen. doch op zyn hoede biyven moet iedere havenarts In Hamburg, waar Jaariyks vele buitenland- sche booten de haven aandoen, vindt men. even als in Marseille, een Instituut voor Tropische Ziekten. Aan dit instituut zyn experts op me disch gebied verbonden en zoodra men de kiem van een tropische ziekte ontdekt, neemt men de strengste maatregelen, opdat de ziekte zich niet kan uitbreiden In Azië. Afrikk en In enkele deelen van Zuid- Amerika vindt men nog lepraiyders. Daar zich vele ten dage op Brttschen grond, volgens nauwkeurige officieele vaststellingen, rond twee mlllioen lepraiyders. te houden. Den volgenden dag verscheen Woldemar in de woning van dichter, om waardeering zyn vriend ontvangst te men. Dit 1 een lederstad van wereldbeteekenis. Het lykt daarom byna vanzelfsprekend, dat het „Duit- sche ledermuseum", hetwelk door dea leider Hugo Eberhardt midden in den wereldoorlog In l917 werd geopend, in de twintig jaar van zyn bestaan en gestadige uitbreiding dezelfde we reldfaam zou gaan genieten als de stad van de beroemde lederbewerkers. Offenbach. Dank zy de snelle ontwikkeling dezer nyver- heldsstad, die door staat en rijk werd geholpen, heeft het „Duitsche Ledermuseum" In de voor malige Messe-Halle van de stad een waardig tehuis gevonden. Twintig jaar lang waren de museumschatten In deze vertrekken onderge bracht. die veel te klein waren voor de reusach tige verzameling, die gestadig aangroeide. In kisten en kasten vérstopt bleef een groot deel van het museumbezit liggen Had het oude museum reeds bekendheid in binnen- en buitenland verworven, de perma nente tentoonstelling der gezameniyke schatten van het museum zou eerst In de nieuwe zaten tot baar recht komen. De groote Zweedsche natuuronderzoeker en volkenkenner, Sven Hedln. schreef aan de di rectie van het museum: „Het is Jammer, dat de moderne mensch zoo weinig afweet van het groote nut van het leder, dat toch zulk een be- langryke rol in het leven speelt. Het feit, dat Dultschland een ledermuseum bezit, is toe te Juichen". En om het museum van Offenbach ook by de Jeugd in kennis te brengen, organiseert het Mi nisterie van Onderwijs en Nyverheld uit geheel het land uitstapjes voor schoolkinderen, met als doel het oude stadje Offenbach, met ,zyn be roemd geworden Ledermuseum De Jeugd zal dienen te weten, hoe “n belangrijke rol het leder in de geschiedenis der menschheid heeft ge speeld en nog speelt. Zy zal moeten weten wat de moderne nyverheld- van het onschatbare le der maakt en op welke wyze het leder wordt be nut. egen eind September was Woldemar Fretbauer geëngageerd als eerste held en jeune premier van den stadsschouwburg te LUbeck. Zes dagen tong liep hy zoo opval- tend door de straten van de oude Hanzestad, dat ieder kind zyn stoppen hoed en zyn wap perende das kende. Den eersten Zondag echter ging hy in zwart pok zich melden by Emma nuel Oeibel. De oude dichter stelde levendig belang In alles wat het tooneel betrof en iedere artist, die by hem zyn opwachting maakte, kon zeker zyn van een vriendelyke ontvangst Zoo ook Woldenmar Freibauer. Oeibel kwam hem tegemoet en reikte hem de hand. De too- neelspeler boog diep over deze hand, byna als of hy haar kussen wilde, en keek haar tong verrukt aan. Dan richtte hy zich op, omvatte met een langen blik de eenvoudige werkkamer van den dichter en zei slechts: Oh, meestert Oeibel kende zyn pappenheimers, en zyn hart glimlachte. Maar hy was toch verheugd. Hy verzocht dsn artist, ptoats te nemen en infor meerde harteiyk naar het kunstzinnige ver leden en de plannen van zyn bezoeker. Oh meester, zei Woldemar Freibauer, als het me vergund was, op het tooneel van uw vader stad een van uw onsterfelyke scheppingen uit te beelden! Myn stukken, zei Oeibel, worden zelden ge speeld. En als het eens gebeurt, zyn kaastor en directeur droef gestemd. Maar Brunhllde! riep Woldemar begeesterd U1L Ja. Brunhllde! Kn de dichter vroeg acn af, waarom dit, zyn lievelingsstuk, het niet op het tooneel „deed*;. Hy vertelde nog veel over dit oeuvre en Woldemar luisterde met de groot ste aandacht, aonder een woord te zeggen. Toen hy tenslotte afscheid nam werd hem dringend verzocht, nog dlkwyis terug te komen. Eh dat deed hy. Niet alleen uit eigen baat, omdat hy zyn persoon met den glans van den beroemden dichter wilde omkleeden. Het deed 'hem werkeiyk goed, te toeven in de zuivere lucht van deze kamer. En de dichter werd pret tig gestemd in de aanwezigheid van dit groote kind, dat met het grootste geduld zyn uiteen zettingen volgde, waarvan hy weinig of niets begreep. Zoo ging alles goed den gebeden winter door en hun vriendschap leed niets onder het feit, dat Woldemar op het tooneel niet kon voldoen aan de eiachen van den dichter. Het is een goed mensch. placht hy te zeggen, als hy na het tweede bedryf dc zaal verliet. En hy doet, wat hy kan. Tegen het einde van den winter deed Wol demar de Faust op het repertoire nemen. Oeibel verschrok, toen hy het hoorde. Maar de goed heid van zyn hart deed hem tegenover Wol demar zwygen over zijn bang voorgevoel Hij hield slechts langdurige besprekingen met hem Wat wy than» aan hoogtan hebban bereikt, lag altyd nog birtnen het luchtomhultel onzet aarde A T Y 17 A O/"VILT NT IT 411 blBd ingevolge de verzekenngsvoorwaarden tegen C* 7^0 - bU levenslange geneele ongeschiktheid tot werken door p 7^0 on»*’*1 met ZAI el <r< A B 1 M r. ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen VFVFe verlies van belde armen, belde beenen of beloe oogen «>vJe doodeUJken afloop AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERUES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL ’^^SSSB^BMSBSM""ISSBBSBBSSMSMSSSSEM3BMBSSSSEMMSSSMSSSBSBSMMMSSSSSSSSSSSSSSSBSSSSS3S3SSSSSS!SSSSSSSBSSSSSSIS^SSSSSS!S!!^^ merultstapjes der toekomst" tot koos. Hy lachte even. „Waarom altijd in het verschiet zweven. Waarom altyd onmlddeliyk aan de stratosfeer - wy felteiyk nog niet eens - - worden bedwongen? iuentvaartge- Piccard met den de van in ne- bezoek placht Oeibel op de volgende wyze te verhalen: Ja Freibauer. zei hy. kwam den dag na de opvoering by me. Hy was vroolyk en trotsch. Wat moest ik hem zeggen? Ik kon hem niet zeggen, hoe slécht hy geweest was. Ik kon het niet Ik kon het niet over myn hart verkrijgen. Ik ben toch geen kindermoordenaar. Toen kreeg ik een gelukkige gedachte. Neen, beste Freibauer. zei ik. deze bokaal, waaruit Je het gif wilde drinken. deze bokaal, neen, dat ging niet Dat is zoo iets als een vernedering. Zie Je. hier ik haalde myn mooie bokaal uit gekleurd glas van de boekenkast zoo'n bokaal moest het zyn. Hiervan zou men het gelooven, dat ie al geglanst had by de vreugde feesten van onze voorvaderen. Ja, en toen hier pauzeerde Oeibel steeds even en glimlach te een beetje verlegen, om eenlgszins op kla- genden toon te vervolgen: toen heb ik hem de bokaal ten geschenke gegeven. Ja. wat moest ik doen? Hy hield de bokaal in de hand, alsof het de heilige graal zelf was. en keek ernaar, zooals men een geliefde aanziet. Hy zal zich er geweldig op beroemen, maar wat kon ik anders doen? Tenslotte heb Ik toch ook een mensch heel gelukkig gemaakt. U had eens moeten zien, hoe-biy hy was. Een paar echte tranen rolden over zyn wangen, /a, dat is de geschiedenis van myn bokaal. Woldemar Freibauer bleef slechte deaen renen winter aan den stadsschouwburg te Lübeck. Maar hoe dieper hy daalde op de ladder van de kunst des te helderder bestraalde hem zyn bokaal. Toen het hem ten laatste heel slecht ging en hy in een ziekenhuis aan longtering op den dood lag te wachten, was dit oewys van waardeering hem door den grooten dichter Emmanuel Oeibel voor zyn creatie als Faust geschonken zyn eenlge troost. En de bokaal naast zich op het nachtkastje, is hy voor eeuwig Ingeslapen. Ziet u. zei Oeibel, als hy d!t einde vertelde, daarom heb Ik over deze fout nooit zoon be rouw gehad. (Nadruk verboden) ,Jk kom myn diensten aanbieden," begon hy. „O, dank u. ik ben al byna klaar,” zei Mary. Hy had echter reeds een zeem genomen en begon met kracht het zilver te poetsen. ,Js dit de siypplank voor de messen? Wat een gerieflyke inrichting is dat toch!" .Maar, als u hier blyft moet u niet praten." aei Mary, die haar beat deed, om heel ernstig te kyken. „Orace en Rosamond leeren haar lessen.” Zwygend ging de baronet nu aan het messen siypen Mary hield zich intuaechen bezig met enkele toebereidselen voor het ontbyt van den volgenden dag en toen Orace en Rosamond klaar waren, verlieten ze de keuken. Sir Oeorge had zich Intusachen op de rustbank neergezet, in afwachting van de dingen, die komen zouden. .En nu. Miss Underwood, gaat u natuuriyk wat anders doen. Wat zal het wezen? In leder geval wil ik er u by helpen." „Ik ga een puddinkje maken voor uw picnic van morgen. Als de melk kookt, kunt u dan roeren, tot u voelt.' dat het styf is?" ,JMt beloof ik u. Als het soms niet goed mocht uitvallen, dan is het myn schuld, hoor! Ik vind die leefwijze hier alleraardigst. Ik weet niet veel van poëzie, maar dit lykt my poëtisch!" .Ja. het is ook een heel aardig leven en het heeft ook wel degelyk zyn poëtische zyde." „Ziet u. Ik vind het juist zoo aardig, dat dames van opvoeding zich niet te hoog achten, om al het werk te verrichten. U weet, dat de natuur my bestemde, om arm te zyn. Nu achten de men- schen my al byzonder gelukkig, dat ik zoon gedacht, I weten, hoe zy dient te Geen mensen, geen expert op bied, zelfs geen beroemde prof. zyn stratoafeerballon. is werkeiyk geheel in de stratosfeer doorgedrongen. Wat wy thans aan hoogten hebben bereikt, lag altyd nog binnen bet luchtomhulsel onzer aarde." Maar welke resultaten zyn er dan bereikt by de succearyke tochten over den AtlanU- schen Oceaan, die in het vorig Jaar pla-ts vonden en waarby het vooral ging om een grondige studie omtrent het vraagstuk der boogtevluchten „In de eerste plaats deze, dat wel de lucht weerstand op groote hoogten aanmerkelyk ge ringer is. want de lucht is daar boven zooveel dunner. Dit feit op zich zal een belangryke verhooglng van de vliegsnelheid beteekenen, wanneer echter niet de vermindering van den luchtweerstand ook een prestatlevermlndering der motoren teweeg zal brengen. Dus zoolang de moderne techniek geen motoren kan ver vaardigen, die op groote hoogten geen preste- tleverlles ondervinden, brengt het vliegtuig in de stratosfeer ons niet verder en kunnen wy even goed in de atmosfeer blyven!" ,En is men er tot heden toe niet in geslaagd, dergelijke machines te vervaardigen?" „wy weten thans, dat dergelyke motoren, be stemd tegen alle stratosferlsche Invloeden, kunnen worden vervaardigd. In Amerika b.v. zyn deze motoren reeds in aanbouw. De Ame rikanen, die na de Engelschen de grootste in teresse by boogtevluchten hebben, zyn, dank zy de geldmiddelen en. technische mogeiyk- heden, momenteel het verst wat bet/eft de ont wikkeling van deze motoren." „Waarom zyn hët Juist de Amerikanen, die de grootste interesse by boogtevluchten heb ben?” „Omdat voor Amerika de boogtevluchten wer- kèiyk prakttsdh doorvoerboar zyn. In geheel Europa vindt men geen directe vliegroute Bon der tusschenlanding in het groote luchtver keer, zoodat een hoogtevlucht de mo^te en de kosten niet zou loonen en het ook voor de Europeanen geen aanmerkeiyke tijdsbesparing zou zyn. Onze langste Europeesche luchtroute zonder tusschenlanding is die van Beriyn naar Kopenhagen, met 600 kilometer. Zo-idt u deze route vla de stratosfeer willen afleggen, dan zoudt u over de geheele luchtreis langer doen, dan u er thans over doet. De Amerikanen daarentegen hebben op hun reusachtig continent geheel andere verhoudin gen. Voor het luchtverkeer tusschen New- York en San Francisco zou een hoogtevlucht met capabele motoren de moeite waard zyn Evenzoo natuuriyk voor afstanden, zooojs wy die thans met onze luchtpostvllegtulgen fln- schen Bathurst en Natal afleggen, waarby wy 3000 KM. Bonder tusschenlanding moeten over winnen, of voor de Noord-Mlantlsche route, waarby eveneens 3000 Kilometer achter elkaar worden bevlogen.” „Welke to thans de grootste hoogte, welke uw maatschappü in het normale passagiers- verkeer benut?" „Op onze reizen over de Alpen bereiken wy somtyds een hoogte van 5.500 meter en daar mede komen wy meteen aan een twëede be langrijk probleem, waarop de moderne lucht vaart nog altyd stuit Voor de werkelyke hoog- tevluchten ia een vliegtulgcabine noodlg. ke absoluut luchtdicht afgesloten is en hoogen drukweerstand biedt. Er moeten heel nieuwe wegen in den Inbouw der arma turen worden gevonden". ,Er worden op luchtvaartgebied onophoude- lyk nieuwe vliegtuigtypen, meestal bestemd voor lange^ afstanden, uitgedacht. De .bosten ervan blyven hoog. Wordt er niet gevreesd, dat op een goeden dag. wanneer de technische we reld plotseling met een capabel hoogtevlleg- In Offenbach's Ledermuseum vindt men schoenen'en sandalen, die eeuwen oud zyn. Men vindt er kleedlngstukken, hoeden, schilderijen, waarby de olieverf op een stuk buffelhuid werd gelegd, geheel uit leder vervaardigde wajang poppen. ryk voorzien van goudbestlkseto Zelfs een ^gyptlfch schimmenspel uit de 14e eeuw, vervaardigd uit kameelhuld, kunstig gesneden en fyn bewerkt. Het museum bezit ook de grootste verzameling Chineesche schlmmenspelflguren, waarby de eveneens uit leder vervaardigde cou lissen en kleurryken achtergrond vormen. Met zyn in totaal 4000 voorwerpen, voor een deel af komstig van den kunstlievenden keizer Kien Lung, overtreft deze verzameling zelfs het be- beroemde .Natural Museum te New York! By de berichten omtrent het vinden van een, antl-lepraserum. heeft het Engelsche Genoot schap ter Bestrydlng der Leprastokte tot zyn spyt moeten vaststellen.' dat dese meldingen grootendeels onwaar zijn Men hééft heden ten dage nog geen serum tegen de lepra ontdekt, doch wel een heelmiddel tegen de ziektekiemen; wan neer zy tydig door een arts worden ontdekt, kan een uitbreiding van de ziekte worden voorkomen. Het gevaar van de lepra is voor de Engelsche koloniën zóó groot geworden, dat genoemd ge nootschap zich ten slotte de vraag heeft ge steld: isn de lepra geen schade aanrichten in de ontwikkeling der Britsc|>e koloniën? Inder daad bestaat dit gevaar. Wel vindt men in vele koloniën van Engeland moderne leprahulzen. In den regel zyn het de missionarissen, missiezus ters en zendelingen, die zich daadwerkelijk met de bestrydlng bezig houden en zich opofferen om de slachtoffers te verplegen. Doch hun krachten zyn helaas niet voldoende, om al die ongelukklgen te helpen. Den meesten tost on dervindt men van de ouders, die hun leprazieke kinderen niet aan de blanken willen af staan en van hun kinderen in geen geval willen scheiden. Bijzonder moetlyk is ook de vernietiging der kleedlngstukken. die door de leprazieken zyn gedragen. Het kan er by de primitieve bevol king niet in. dat een kleedlngstuk, door een Icpraiyder gedragen, dient te worden verbrand, omdat het besmettelyk zou zyn voor een ander. De Engelsche vereeniglng heeft zich evenwel in de laatste Jaren behooriyk kunnen uit breiden; men is thans tenminste in staat wetenschappe- Syk' geschoolde assistenten te krygen. Reeds veel wordt er bereikt, doch meer zou er worden be reikt. wanneer het af doende antl-lepraserum eenmaal mag worden ontdekt. Tenslotte heeft de vereeniglng aam de Brit sche Regeerlng een verzoekschrift gericht met de vraag, of de overheid niet zou kunnen helpen aan geld, dat men zoo dringend noodlg heeft om ten minste de uitbreiding van de ziekte zoove'l mogeiyk tegen te gaan. ik er een eind aan maakte door naa< hier te reizen Wat een mooi meisje is uW zuster toch. Miss Underwood! Die volwassene bedoel ik." .Ja. ze is mooi. Maar nu Ik hier niets meer te doen heb. moet ik U verzoeken, naar den salon terug te gaan Oeorge gaf gevolg aan die ultnoodiging en even later bevond hy zich in het gezelschap van Mr. en Mrs. Underwood en Evelyn. Mary maakte Inderhaast nog eenlge toebe reidselen voor den picnic en had Juist haar han den gewasschen en zich gereed gemaakt, om by de familie te gaan zitten, toen zy gewaar werd, dat Anthony Stogdale aan de keukendeur stond en haar gadesloeg met een vreemde uit drukking In de oogen. die zy niet verklaren kon, maar die haar zeker als een verwyt trof. ..Het is toch wel heeriyk, om een titel te heb ben!” riep hy sarcastisch. „Het bezit van een titel is al goed, het bezit van een fortuin nog beter, maar het bezit van de noodlge brutaliteit, om uw gunst te verwerven, is nog wel van het meeste belang." „Wat beteekent dat opsommen van die voor- deelen? Bovendien, wy leven in een vry land. Ik mag toch bewonderen in dien man. wat ik aril?" .Nu. een vry land is het niet en my staat u toch nooit toe. om een paar uur met u in dc keuken bezig te zyn." ..Praat toch niet zulk een onzin!” ,,'t Is geen onzin, t is een feit!” .Ja. maar zóó wordt het tot onzin!” Ze trachtte langs hem heen te gaan, maar hy

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 7