Het Derde Rijk en Oostenrijk H Neutralisatie van Sjanghai? Tauber bij zijn vriend thuis Sprekende ekster op pad pi BRITSCH VOORSTEL DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1937 al de vriend nu UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Tydelyk leeraar Alle* is van xyn gading EEN GERAFFINEERDE OPLICHTING Belastingen Hongaarsche nationale feestdag BUITENLANDSCH OVERZICHT Examen hoofdakte Examens Fransch L.O. Engelsch L.O. Zaak in hooger beroep voor het Haagsche Hof Het Umschulungslager schrikt velen af Het Oostenryksch legioen behoort definitief tot het verleden Een genoeglyke avond door ge bracht by oude herinneringen LUCHTVERDEDIGINGSDAG TE SCHEVENINGEN Bewoner van de v. Breestraat in de hoofdstad werd verrast door een morgengroet „Loi van de buurt Kan» op verwezenlijking niet groot Nog geen botertje - tot den boom VOOR DE TOEKOMSTIGE SOLDATEN rre” Akte examen M huh““ Notarieel examen s Beriynschen correspondent) (Van onzen Richard Tauber de de d. H. C. Blanker», J G; l i alleen strijdmiddelen naar Sjanghai heeft ge zonden. om de Japansche kolonie aldaar tegefh Chlneesche aanvallen te beschermen. Engeland van naar militaire attachés van Frankrijk en Japen den marine-attaché van Dultschland. Het concert was ten einde. Enorm succes voor Tauber, met veel toegiften om het niet te verzadigen publiek een weinig tevreden te stellen. Maar nog niet content, nog altijd weer Tau ber verlangend, drommen de vereerders bij den uitgang samen, om den zanger In zijn auto te zien stappen en hem, terwijl hy wegrijdt, toe te juichen. d s d er douaniers sceptisch Dat wekte verbazing bU den bewoner, want voor zoover hij zich kon herinneren, waren ei den avond te voren geen kinderen in huis ge weest en nu zou er plotseling een op de veranda zitten, die zich uitputte in vriendelijkheid. HU stapte uit zijn bed en gluurde voorzichtig naar bulten. ..Hallode groeten, hoor...." zei de stem weer en toen de eenlgszlns ontstelde man impulsief de deuren wilde sluiten, boorde hy zich bevelend toeroepen: „Afblijven.... afbQj- ven Het ia ongeveer een week geleden, dat *n bewoner van *n huis in de Van Breestraat te Amsterdam by zijn ontwaken int prille morgenuur, verrast werd met een harte- lyken ochtendgroet. „Goedenmorgen, goeden morgen, goedenmorgen....riep een vrien delijke stem naar het scheen een kin derstem door de open staande veranda- deuren. - twee oude vrienden slaan elkaar Ier en voelen zich kinderlijk blij nering. Ltgtei Want achter den achoonen schUn van vele mooie woorden en verschillende welluidende verdragen is en blijft de grauwe werkelijk heid van een Dultschland, dat de „An- schluss”-gedachte nooit zal laten varen, en van een Oostenrijk, dat van deze waarheid diep doordrongen is. et Engelsche voorstel is typisch. WIJ en Frankrijk en de Vereenlgde Staten heb ben voorlooplg alleen belangen in de concessies. Laat ons daar met rust. Willen jul lie, Tokio en Nanking, portout vechten, doet bet dan bulten Sjanghai. Wy zullen jullie niet sto ren. Maar er is nog Iets typisch in het voorstel. Japan wordt er door in een delicate positie ge- Het was een nogal vreemde situatie en de heer voelde zich niet direct op zijn ge mak, temeer omdat er bij nader onderzoek geen kind op de veranda bleek te zitten. Maar het raadsel werd spoedig opgelost, want eensklaps kwam er iets zwarts uit een boom gevlogen, dat zich voor de voeten van den bewoner neerzette. Het was een ekster, die de kunst van het spreken op bewonde- renvwaardige wUze meester bleek te zyn. ,X>ag. de groeten", zei het dier weer en kwam de kamer binnengetrippeld. En nu de eerste verbazing en schrik voorbij waren haastte de heer des huizes zich den zichzelf Invlteerenden vogel welkom te heeten. Hij zorgde voor een boterham en een frisscbe dronk en de ekster liet zich niet lang noo- den, doch zette zich het brood en at. aan deze of gene verzekerde overleden was. waar door hij dan het verzekerde bedrag opelschte. HU legde daarbU vervalschte overlljdensbe- wyzen over. Deze truc werd in de jaren 1935. UTRECHT. 17 Aug. Geslaagd de dames: T. Okma, Utrecht; J. Oudshoorn. ’s-Gravenhage; J. M. de Ridder. Naarden; E. Oppenhorst. Gro ningen en M. H. Pala te Den Helder en heeren: A. van Luyn, 's-Gravenhage; L. W. j. s. m. -1 en In verband met den Hongaarschen natlona- len feestdag St. Stephanus, zullen de Hon gaarsche legatie te Den Haag, het consulaat- generaal te Amsterdam en het consulaat van HongarUe te Heerlen den 20sten dezer voor het publiek gesloten zijn. Dat gebeurde ruim een week geleden. Sinds dien is de vogel een geregelde gast van allerlei bewoners in de Van Breestraat. HU verdeelt zijn liefde gelijkmatig over al zyn gastvrouwen en gastheeren en komt dan hier, dan weer daar op bezoek. HU heeft de buurt intuaschen duidelijk weten te maken, dat hu Lorre heet en niet Gerrit, zooals de meeste van zyn collega's, en hü ge niet reeds een buitengewone reputatie. Want Lorre stelt zich niet tevreden met de kamers binnen te vliegen en, gezeten op tafel, te roe pen ..Hallo, met wie spreek ik**, maar Lorre gaat ook tot andere daden over. HU haalt bij voorkeur doosjes lucifer» weg uit de keuken of van den rookstandaard en brengt ze naar een ander huis. Dat is natuuriyk heel voordeelig voor de menschen. die den buit van Lorre ont vangen, maar toch ook weer lastig war hen die van dit nuttige artikel beroofd worden. BU K. B. zijn weder tydelyk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Velsen L. Straus, G. Lettering, ir. W. Enklaar en dr. A. J. C. Rtlter; is weder tydelyk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Amersfoort dr. F. de Kok; is weder tydelyk benoemd tot leeraar aan de R.H.BB. te Roermond P. H. J. Bouwen». By beschikking van den minister van Fi nanciën is de inspecteur der directe belastin gen. enz., P. U. Ryptna, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen te 's-Hertogenbosch, verplaatst naar Delft en toegevoegd aan het hoofd van de Inspectie der directe belastingen aldaar. De auto, die den vermaarden en zanger zal wegbrengen, kan nauwelyks voort- Haag en de heeren D. L. v. d. Berg te Voor burg en H. J. Braunstah. te Den Haag. ARNHEM. Geslaagd Mej. A H. C. Blankets Nymegen; de heer W. J. Buy». NUmegen. UTRECHT. Oeëx. 7 cand., afgewezen 4. Ge slaagd de dames M. C. M. Rokebrand te Blari cum en H. P. Kelder te Bilthoven; de heer H Entrop te IJselatein. A Intusschen is Lorre, ondanks zyn gebrekkige kennis van het verschil tusschen myn en dUn, de vriend van de buurt geworden. In de tuinen en op de daken der tuinhuisjes staan schalen water, waarin Lorre zich baden kan. En zoo leidt de ekster thans een heerenleven. Wan neer hy ontwaakt is. en kwistig zyn morgen groeten heeft rond gestrooid, neemt hy een bad en vliegt vervolgens naar een zyner pensions, waar hy het ontbyt gebruikt. „Hallo, hallo", zegt hy by zyn binnenkomen en „de groeten, hoor” roept hy. wanneer hy vertrekt. En dan gaat Lorre naar verdere vrienden, op zoek naar lucifers en andere schoone zaken. Maar dit leven kan niet biyv enduren, want de zomer gaat voorby en de koude zat Lorre veel narigheid brengen. Daarom heeft men de politie op de hoogte gebracht en de eigenaar van Lorre wordt nu verwacht aan het Hoofd bureau van Politie, waar hy by de afdeellng „Gevonden Voorwerpen* meer nieuws over den vogel kan vernemen. 'S-GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel X: B. Stasse, Den Helder. wimpeltje wenkt en-met bevende stem het zoo lang en zoo moeliyk onderdrukte ..Heil Hitler" stamelt, dan volgt er geen accolade meer en geen Jubelende begroeting, doch een doodnucjiter bevel om mee te gaan naar een grensbureau. waar kil en koud een proces-verbaal wordt op gemaakt over den vreemdeling, die daar Juist zonder de noodige papieren op Dultsch grondge bied werd aangetroffen I Na een paar uren rust wordt genoemde vreemdeling men kan wel zeggen „opgebracht" naar een „Umschulungs- lager”. Daar verbiyft hy met honderd-vyftlg tot tweehonderd lotgenooten eenige weken, die be steed worden aan de kunst van met zyn rechter arm te zwaaien zooals het behoort, „Heil Hlt- -—roepen en het „Horst Wessel"-lied te In het begin van dit Jaar heeft zich een buitengewoon geraffineerd geval van oplichting afgespeeld ten nadeele van de N. V. Verzeke ringsbank Victoria te Amsterdam. Als Incasseerder van de Verzekeringsbank te Zwündrecht fungeerde de 37-jarige T. van E., die van menschen, die hun premie niet meer konden betalen, de polissen opkocht, daarna nog eenigen tyd voor hen stortte en ten slotte het kantoor de mededeeling deed, dat I In het begin hebben heel wat onschuldige zonen dee huizes standjes in ontvangst moeten nemen, omdat ze alweer de lucifers in hun zakken hadden gestopt, maar thans weet men dat Lorre de hand in deze duis tere zaken heeft. By andere bewoners toont de ekster zyn snoeplust en vooral den room kan hy niet laten staan. Die smaakt Lorre biykbaar zoo goed, dat hy steeds opnieuw weer pogingen in bet werk* «telt om er zyn deel van te veroveren. Ergens in een tuin heeft Lorre achter een boom een kuil gegraven, waarin hy zyn schatten, die hy hier en daar mee neemt, verstopt. Men vindt er een merk waardige verzameling van vreemde voor werpen byeen. By K. B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nfasau H. J. L. Wynen. voorzitter van den R. K. Onderwyzersbond in het bisdom Roermond, wonende -te Llmmel-Maastricht; is verleend de eere-medallle, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan F. J. st meerendeel der Duitsche kranten I—I leeft op het oogenbllk een byzonderen A A correspondent In Oostenryk, die per auto het land doorkruist en schrUft, dat aan de zuldeiyke grenzen van Dultschland een waar paradijs ligt, waar niets dan goede, brave menschen wonen, die door en door Dultsch denken en voelen en die den .xelchsdeutschen" gast met betuigingen van broederiyke gezindheid overladen. biedt thans aan, deze Japansche kolonie te be schermen. Is de bewering van Japan dan op recht geweest, dat het alleen in Sjanghai op treedt ter beveiliging der Japansche belangen, dan heeft het nu geen reden meer, om langer in Sjanghai zyn actie voort te zetten, omdat Engeland zUn taak overneemt. Ieder kind be- grUpt echter, dat de Japansche actie ter be veiliging zyner landslieden in Sjanghai maar byzaak is en dat de hoofdzaak is en blyft: in timidatie van Nanking. Het is daarom niet te verwonderen, dat het Engelsche voorstel te Tokio uiterst ongunstig is ontvangen. Natuur iyk heeft de Japansche regeerlng een .sympa thiek begrip" voor den Britschen wensch tot voorkoming van uitbreiding der vyandeiykhe- den, maar zy kan toch wel niet op het voorstel ingaan, want, ziet U, zuster China is een zeer onbetrouwbaar persoon, zuster China schendt aldoor verdragen. Het feit, dat China in de Chlneesche stad Sjanghai troepen heeft, is reeds een schending van het wapenstllstands- verdrag van 1932. China heeft in Sjanghai niets te zoeken. En daar komt nog by. dat, wanneer beide partyen op het Britsche voorstel zouden Ingaan, Japan toch niet zonder zorg zou kun nen zyn, wyi de Chlneesche autoriteiten nu eenmaal onbetrouwbaar zyn, te meer omdat de bevelen der Chlneesche staf officieren niet vol ledig plegen nagekomen te worden door jongere officieren en manschappen. Iedereen zal de be zwaren van het brave, zich steeds stipt aan de verdragen houdende Japan natuuriyk erken nen! Wat hebben die Chlneezen tenslotte ook in hun eigen land te zoeken! Trouwens staat China, naar verluidt, ook ongunstig tegenover het voorstel, omdat het tenslotte daarop neer komt, dat aan China verzocht wordt, zyn troe pen uit zyn eigen territorium terug te trekken Er is dus niet veel hoop, dat het ietwat „lis tige” Engelsche plan verwezeniykt zal worden Men verwyt Eden reeds, dat hy geen behooriyk begrip heeft voor ,4e werkeiykheden van bet Verre Oosten", komen, zoo verdringt men zich in doj enthou siasme. Dan zwenkt da wagen den hoek om.... Ieder gaat zyn» weegs. De bezoekers naar huls, de recensent naar zyn krant, de suppoosten dooven de lichten .Das 1st genau sieben und swanzlg Jahr. Richard Tauber lacht en klopt zyn vriend op den schouder. De gevierde en geëerde Is nu vriend, is gast, is heel gewoon „op visite”. Hy heeft zyn smo king omgewisseld voor een vlot colbertje, een blauw Jasje en een gryze pantalon.- Maar de onafscheidelijke monocle draagt hy nog in het linkeroog. De heer Tauber heeft een ouden vriend op gezocht op een beletage in de Maasstraat, een bekend „Kammerslnger”, zangpaedagoog. een man met wien hy 27 jaar geleden vriendschap heeft gesloten: den heer Ligtensteyn. Hier stonden te nu. Boven de piano prijken vele portretten van zangers, zangeressen, diri genten, violisten en pianisten. Aan den anderen muur achynt een zwarte Toscanlnl-houtsnede te grijpen naar het orkest, dat hy in zyn dynami sche vaart wil beheerschen. KammeraAnger Tauber en KammersAnger Lig tensteyn halen oude herinneringen op over den tyd. dat zy elkaar voor het eerst ontmoetten in Wiesbaden. ,Jk was achttien Jaar. weet Je nog,” zegt Tau ber, „dat ik met myn vader in Wiesbaden kwam en aan Jou werd voorgesteld. Reusachtig, wat was ik gelukkig!! s Morgens zong ik op 'n con cert. Met orgel..L ach Ja. wat was het ook al weer? Ja „Der Doppelganger" met orgelbege leiding.” Ze lachten op den schoi met die heri KammersAnger Ligtensteyn vertelt, hoe hy vele Jaren met Tauber heeft gewerkt daar in Wiesbaden en in Berlyn. „En in Berlijn heb ik met Hüde wömer, Lig- tensteyn’s vrouw, gewerkt aan JriedertkC". zegt Tauber, terwyi hy naar het open venster wan delt en naar bulten staart. Hy schynt afwezig, als zyn vriend- vertelt hoeveel hy den meester verschuldigd Is door de vriendschap van al die Jaren, omdat Tauber zoo'n oprechte vriend is. „Zeg, kyk eens Richard, ken Je dien nog?" Tauber gaat naar den muur, kykt en barst in een lachen uit, als hy 'n haastig geteekend caricatuurtje aan den wand beziet, ,4a. dat ben Ik, dat is uit Londen, niet? Van dien jongen Indischen tenor.” Samen zie ik ae nog verder neuzen langs de vele portretten, aandachtig de onderschriften lezend. „Morgenavond ring en dirigeer ik In Ostende, dan naar Londen en in September naar Wee nen. waar ik twee concerten geef met de Wie ner Philharmonie. 13 October ga ik 'met de Queen Mary naar Amerika.” „Voor de film?” „Neen, voor concerten. De film, dat duurt nog een poosje, daarmede beginnen we eerst In April" „Zeg Richard, weet Je nog van toen Weer zweven twee gebogen gestalten langs den wand met de vele portretten. Ze lezen, ze lachen, ze pakken elkaar abrupt by den arm als hun wat te binnen «chlet. Herr KammersAnger is een harteiyke vriend. Een Duitscher, die over tyd en geld beschikt en niet als politiek absoluut onbetrouwbaar geldt, kan rustig naar het reisbureau van de „Intourist" stappen en de noodige spoorkaartjes plus rijfhonderd mark zakgeld verkrijgen voor een reis naar Sovjet-Rusland. Een Duitscher daarentegen, die naar Oostenryk wil, en daar geen dringende zakeiyke aangelegenheden heeft te regelen, kan er vrywel zeker van zyn, dat hij nul op het request krijgt! de N. J. V.-waclit. die daartoe by de trap het monument van land- en zeemacht opge steld staat, inspecteeren. Na de opening van het terrein, zal de luite- nant-generaal Van Voorst tot Voorst de troe pen op den Boulevard inspecteeren. De luchtverdedigingsdag zal om worden by- gewoond door de gezanten of zaakgelastigden van Zwitserland, Engeland. Dultschland. Bel gië, Oostenryk, Polen, Zuld-Afrika en China, de en Intusschen zyn er niet alleen in Dultschland een heeleboel menschen, die een vrij en onaf- hankeiyk Oostenryk in het diepst van hun hart het beste wenschen. maar men vindt er in Oostenryk ook velen, die in het Derde Ryk hun hoogste ideaal zien. Deze laatsten zyn heel dikwyis gaarne bereid om hun vaderland den rug toe te keeren. Immers, zy worden daar door niet zonder meer landverraders en deser teur», daar Dultschland voor hen het elgeniyke ■grosse Vaterland" beteekent, waarvan Oos tenryk slechts een provincie is. Daar komt nog by. dat ze het in de Heimat uitgesproken slecht hebben. Natuuriyk is er een paragraaf, die zegt, dat alle Oostenrykers, die wegens natio- naal-sociallstlsche activiteit of gezindheid ma- terieele schade geleden hebben, recht hebben op herstel In hun vroegere functie. Doch waar de goede wil ontbreekt, daar kan de doode letter van een verdrag niet veel bereiken. En de wetten op de verzekering der nationale vei ligheid zyn in Oostenryk zeer streng, terwyi er krachtig de hand aan wordt gehouden. Zoo komen niet weinigen er toe, de kogels een talrijke grenswacht te riskeeren en Dultachland uit te wyken. De vaardigste diplomaat, waarover het Derde Ryk beschikt, Freiherr Franz von Papen, heeft meer gedaan dan hem werd opgedragen, toen hy na den moord op Dollfuss tot taak kreeg .to make the best of It". Maar toen dr. Goeb bels In den avond van 11 Juli 1936 door de ra dio bekend maakte, dat Dultschland voortaan Oostenrijks onafhankeiykheld als onaantast baar zou beschouwen, leed het geen twyfel, of ook hy begreep, dat een goed deel van het Duitsche volk hem op dat moment niet heele- maal au sérleux nam. En de Oostenryksche re giering kon een jaar later wel besluiten tot een persbestand tusschen het Derde Ryk en den Bondsstaat, zy was evenwel niet by machte om te voorkomen, dat te Graz een paar boekwinkels, welke Hitler’s „Meln Kampf” In de étalage hadden liggen, volgens alle regelen der kunst geplunderd en vernield werden. Leest men de Duitsche kranten, dan vindt men in belang- ryke en daardoor wel eens min of meer onaf- hankeiyke V»rriJ-iHanta'' dlkwyis uitlatingen, die op den Ballhofplatz om het maar zacht te leggen, een pymyken Indruk moeten maken. En omgekeerd storen ook de „Relchspost” en het .Linzer Volksblatt" zich meermalen hoege naamd niet aan afspraken en overeenkomsten en zeggen ronduit, wat zy over het huidige Dultschland denken. Het meest typeerende van den heelen toestand is dit: De argelooze krantenlezer is natuuriyk ge neigd, om daaruit af te leiden, dat het tusschen beide „broederlanden” alles botertje tot den boom is. Hy vergist zich echter deeriyk. In onze wereld van tegenstellingen bewijst het feit, dat dezer dagen een extra-trein met Duitsche jour nalisten op ultnoodiglng der Bondsregeerlng naar Oostenryk vertrekt, natuuriyk met geen ander doel dan ontelbare kolommen met lof liederen op het Oostenryksche land en volk te vullen, dat de zaak weer heelemaal niet In orde ia 1936 en 1937 uitgehaaid, waarby de maatschap- py voor ongeveer 11.000 werd opgelicht. De 35-Jarlge M. 8.. caféhouder te Dordrecht, was by de malversaties behulpzaam geweest en door de rechtbank te Dordrecht te dier zake veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Woensdag stond hy in hooger beroep voor het Haagscne Gerechtshof terecht. De procureur-generaal vond ëvenwel geen termen voor een mildere straf en vorderde be vestiging van het vonnis van de Rechtbank. De verdediger, mr. B. van Marwyk Kooy, wees op de geringe rol. die deze verdachte in de oplichtingen heeft gespeeld en vroeg mede in verband met diens blanco strafregister een gecombineerde straf met een kort onvoorwaar- deiyk gedeelte. Arrest 19 Augustus. BREmA, 17 Aug. Geëxamineerd 7 mann. can- didaten. Geslaagd de heeren G. C. M. van Agtmaal, Breda; J. v. d. Bergh, Halsteren; M. A. Kok. ■»-Bosch; A. J. Leyten. Raamsdonk' J. Menage. Oisterwyk en F. P. C. de Wit, Eind hoven. In den strijd tusschen Japan en China speelt het luchtwapen groote rol. Honderden jonge Japansche piloten worden te Tokio afgericht GRONINGEN. 17 Aug. Geslaagd de dames: L. Huisman. Wlldervank; O. Schreuder, Ter ApelO. Alkema, Woltersum en de heer P. Bontekoe. Groningen. LEEUWARDEN, 17 Aug. Geëx. acht mann. candidates Geslaagd. A Oosterdyk, Opeinde' J. SUenstra. Huins; E. D. Talsma. Drachtenl Totaal geëx. 26 vrl. en 176 mnl. randidaten Geslaagd twaalf vrl. en zestig mnl. cand. ROERMOND, 17 Aug. Geëxamineerd 8 mnl candidates Geslaagd de heeren: H. A. Grinsven, Erp; G. Janssen. Waubach; J 2. H. Nysten. Bunde; A. J. Kusters. Schinveld K. P. M. Ververgaardt. Tegelen. s-GRAVENHAGE. Geslaagd de dames A. H. Lammen te Rynsburg en R. Lindgreen te Den Haag en de heeren D. L. v. d. Berg te Voor- Ier!” te ringen. Het behoeft wel geen betoog, dat het „Um- schulungslager" werkt als een koude douche en dat de stemming er llehteiyk miserabel is. Voor de menschen, die in Oostenryk natuuriyk nooit anders gedaan hebben dan afbreken en crltisee- ren, is het een heele toer om zich zoo te laten „umschulen”, dat zy ulteriyk geestdriftig biyven en niet onderling kankeren, daar dit laatste streng verboden is. Het is dan ook nog zoo on- begrijpeiyk niet, dat er ondanks de strenge be waking meermalen Jongelui uit het „Umschu- lungslager” ontvluchten, die met hangende poot jes terugkeeren naar het vermaledyde Oosten ryk, waar ze nog liever in het concentratiekamp by Woellersdorf schynen te ritten dan in het land hunner droomen. Deze vluchtelingen vormen een kleine minder heid. De meerderheid houdt vol in de hoop, dat alles beter wordt, als eerst het „Umschulungs- lager" maar achter den rug is. Doch ook daar van komt niet veel terecht. Op het „Umschu- lungslager” volgt het „Arbeitsdlenstlager", dat ook al niet het beloofde land is. En alleen de uitblinkers by den Arbeidsdienst hebben een kleine Ekns, op een beetje vryheid in een betrek- keiyk verre toekomst. Aan verzoeken om naturalisatie wordt in be ginsel nooit voldaan. De wet, welke buitenland- sche arbeidskrachten zooveel mogelyk weert, geldt voor Oostenryksche nationaal-socialisten even goed als voor lederen anderen vreemdeling. Een of ander baantje by de party is vrywel de eenige kans. En die baantjes worden drommels slecht betaald! „Die schönen Tage von Aranjuez slnd nun zu Ende”. En het ziet er niet naar uit, dat ze bin nen afrienbaren tyd zullen terugkeeren! Op de tentoonstelling der luchtdoelbestry- dlngsmiddelen op den strand-boulevard te Sche- venlngen, die Zaterdag te 12.15 uur zal worden geopend door lultenant-generaal J. J. O. baron van Voorst tot Voorst, commandant van 1 veld leger. is. behalve moderne luchtdoelbestrijdings- middelen. ook een sectie zoeklichten aanwezig, bestaande uit vier moderne hooglntenslef zoek lichten met het bybehoorende opsporihgsmate- rieel, onder commando van eerste-lultenant der genie C. Schep. Deze tentoonstelling is van 12.30 tot 16.00 uur voor het publiek tegen een zeer geringen entrée- Prifs geopend. Des avonds (22 uur precies) zullen de zoek lichten een vliegtuig, bestuurd door den heer Schmidt Crans. chef-instructeur van de Na tionale Luchtvaartschool, opsporen en in hun lichtbundels vatten. Het vliegtuig demonstreert op een hoogte van ongeveer 800 meter. Snelheid en aanvalsrichting zyn onbekend. Het te verdedigen object is „de pier". Het vliegtuig wordt na opsporing verlicht. Het moet door de vier bundels gedurende één minuut worden verlicht, waarna alle zoeklichten gedurende 30 seconden duister blyven. Daarna begint het opsporen opnieuw en zoo vervolgens. Het loslaten van het vliegtuig na één n^lnuut schynen geschiedt alleen uit veiligheidsover wegingen. In werkeiykheid wordt het vliegtuig in de lichtbundels der zoeklichten gevangen ge houden. waardoor de vlieger wordt verblind en het vliegtuig ten prooi valt van de vurende luchtdoel-artlllerie. Mocht de vllegdemonstratle vanwege ongun stig vliegweer niet kunnen doorgaan, dan zullen de zoeklichten op den boulevard worden opge. steld en andere objecten verlichten, hetzy op zee. hetzy het Kurhauscomplex. Vóór de opening van het militaire demons tra- tle-terrein op het parkeerterrein aan den Bou levard te Scheveningen op den luchtverdedi gingsdag (Zaterdag 21 dezer), zal de lultenant- generaal J. J. O. baron van Voorst tot Voorst de N. J. V.-wacht, die daartoe by de trap van y y hebben deze week de aandacht ge- \A/ vestigd op een artikel in het officieuze orgaan der Fransché regeerlng. de Temps waarin Japan als het ware bezworen werd, toch niet officieel den oorlog aan China te verklaren, omdat dat maar noodelooze moei lijkheden zou medebrengen ten opzichte van verschillende verdragen, met name van het Kelloggpact en het Negen-mogendheden-ver- drag van Washington en waarin voorts werd verklaard, dat Engeland, Frankrijk en de Ver eenlgde Staten overeengekomen waren strict neutraal te blyven in het huidige conflict en alleen en uitsluitend het oog te houden op de belangen der internationale concessies en op de veiligheid hunner aldaar wonende landslieden. De drie genoemde mogendheden wenschten vast te houden aan de fictie, dat er geen oor log is in bet Verre Oosten en dat Japen alleen een strafexpeditie onderneemt tegen werkeiyke of vermeende „misdadendoor China bedreven ten opzichte der Japansche belangen. In een tweede artikel houdt het spreekorgaan der jPransche regeerlng stevig aan deae fictie vast. Wel moet het blad tot zyn schrik toegeven, dat drongen. Japan heeft aldoor verklaard, dat het de „vyandeiykheden over en weer meer en meer het karakter van werkeiyke oorlogsdaden aan nemen” en dat jop bet oogenbllk bet vaoord alleen aan het kanon achynt te zyn, terwyi de diplomatieke mogeiykheden tot een minimum zun teruggebracht”, maar dat neemt niet weg. dat er van „oorlog” nog geen sprake is en dat Engeland, Frankrijk en de Vereenlgde Staten alleen maar belang er by heben, dat China en Japan alle maatregelen zullen nemen, de rech ten en de belangen der concessies te beschermen, aangezien dit dé voorwaarde is, dat er geen „complicaties van algemeene orde” zullen ont staan. Aangezien echter intusschen de Japan sche en Chlneesche vlieger» en artillerie voort durend gevaar opleveren voor de concessies, heeft de Engelsche regeerlng, in overeenstem ming met de regeeringen van Frankrijk en de Vereenlgde Staten, aan Tokio en Nanking ver zocht, hun troepen, oorlogsschepen en vliegtui gen uit Sjanghai terug te trekken. Engeland zou by aannemen van dit voorstel de veiligheid der Japansche kolonie in een aldus geneutraliseerd Sjanghai waarborgen, mits Frankrijk en de Vereenlgde Staten met dit voorstel accoord gaan, waaraan het wordt officieel te kennen gegeven niet valt te twyfelen. Hoe dikwyis mogen wy hooren: „Wat ben k biy. dat k voor myn densttyd een denst- pllchtlgenretralte heb meegemaakt! Ik bevond het in de kazerne, zooals bet my verteld was in de retraite". Ja en juist daarom was hy er voor klaar en kwam hy er goed doorheen De moeite, die het u kost naar zulk een retraite te gaan, de kleine flnancieele offers, daaraan verbonden, het is alles maar weinig, als wy denken aan hetgeen het u geven zal: een goeden en geluk kigen diensttyd. Zulk een dienstplichtigen retraite zal worden gehouden te Bergen 'van 18 tot 21 September. Men gelieve zich daarvoor op te geven by de Directie van het Retraitehuis of by Aalmoe zenier J. J Brouwer. Huvgensstraat 6 's Gra- venhage, telefoon 11.65.34, Giro 92320 De kosten kunnen tydens de retraite worden véldaan of vddr de rettalté worden toegbaon- den aan den Aalmoezenier. Na aanmelding ontvangt men een toegangs kaart met verdere Inlichtingen. de d. Meer, Rotterdam; P. Montfoort. Dordrecht; W. F. v. d. Linden, Teteringen; Ph. Lok. Ten Boer; H. H. de Locanne. Oostburg; A. O. J. Marinus, Hulzum; A. v. d- Meer, Grouw (Fr.); G. v. Meer, Akkerwoude en C. J. Mol. Oudelande. UTRECHT. 17 Aug. Geslaagd de heeren Geiyns. Rotterdam; J. B, Ryken, Amsterdam; d. Ryn. Amsterdam; H. Schraa, Ede; J. Mulder, Rotterdam; Q. C. Schalk, Ameide; D. van Veen, Rjjswyk; J. W. A. L. Verhoeven. Helmond; H T. Vlaanderen, Amsterdam; D. A. Wolfskcel, Zevenhuizen; R. J. Zoethout. Am sterdam; H. Broer, Giethoorn: J. Jellema. Valfhermond, J. M. Jonker, Coevorden; A. J. M. van Kakerken, RijswUk; H. Mondria, Stad Vol lenhoven; F. Noorman, Lhee en J. J. Scheerens, Breskens. Er is een tyd geweest, dat het de moeite loonde, om zoo’n vlucht uit het vaderland op te wagen. De .Reichswehr” en stonden In het algemeen vry tegenover dat soort geestdrlftl- (en, maar men had ook afdeelingen S A. en SB. naar het Zuiden van Beleren gede tacheerd, die de „vervolgde Oostenryksche broeders" met open armen ontvingen. In het Bruine Huls te München resideerde de «taf van het Oostenryksche Legioen, die veertig-dulzend Jonge jongens militair drilde, goed kleedde, behooriyk voedde en v*n 'een matige soldy voorzag. dat 15 thans v°°rby. Het Oostenryksche *8*°*n, dat de verzoening tusschen Berlyn en weenen nog gerulmen tyd heeft overleefd, és ■hans definitief ontbonden, de staf bestaat niet de kampen zyn öpgeheven. En de legion- ?~en zyn gedegradeerd van martelaar» en «den tot min of meer lastige vreemdelingen. *er zeker denkt men er niet aan, ze het uit te jagen. Maar een klein beetje rit en toch wel met hen in zyn maag en slechts Kering percentage brengt het tot een wiyke aanstelling in een klein baantje, ter- W de overgroote meerderheid met hard wer- “n xuur stukje brood verdient, ergens by kn Tïatl<kvan den Arbeidsdienst °ok at0 de Duitsch-Oostenryksche grens er Kroot« veranderingen plaats gehad. w “en de douaniers en de manschappen der e we«rmacht staan nog steeds de leden van n i/r1* s- A- en de zwarte S. 8. Maar wanneer de holst van den nacht eën gestalte uit uistemis opduikt, die met een hakenkruis-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11