ONS BLAD nauw en De Japanners bij Sjanghai in het Het conflict tusschen Praag Lissabon I I I Julius Streicher als gastheer r Het Britsche plan ONRUST IN BRAZILIË Het nieuws van heden De rechtschen rukten op DE BAROMETER JOH. LAUWERS I $1 VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1937 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS No. 273 DERTIGSTE Het einde van het Crystal Palace Verboden toegang tot processen.... Vrees voor cholera in Hongkong braak bedreigd Een internationaal leger China biedt aan te onderhandelen spoedige verzoening Verdachtmaking, zegt Rome De Alpinisten verongelukt 4 Cycloon teistert de kust van Burma Troepen moeten zich gereed houden Een internationaal incident dreigt door de eizchen der Japanner» ten aanzien van de Jangtze-rivier Tsjecho-Slowakije ontkent, dat het Portugal verdenkt van wapen- levering aan Franco Ook het Noordelijke deel than» door brand verwoeet 150 per tonen stierven den verdrinkingsdood De Tsjechische gezant blijft Veertig k.m. terreinwinst in Noord-Spanje Hun linies met een door- DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Chineesche communistische troepen uit Joenan/oe op weg naar het strijdtooneel om tegen de Japanners te vechten. Vermeldenswaard is wel, dat zij optrekken on der de leuze het land van vreemde invloeden te willen zuiveren en banieren mee voeren, waarop een groet wordt gebracht aan de dappere helden, die in Spanje strijden PAÏGLOP 3 ALK MAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Anti-cholera-serum van Bandoeng gezonden Poolsch hoog leer aar, op weg naar Den Haag, een half uur lang uitgescholden Frankryk en de Vereenigde Staten fluiten er zich by aan ADVERTENTIEPRIJZEN f Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers Londen hoopt op een Tsjechische minister-president Hodza INVLOED DER KOMINTERN IN HET VERRE OOSTEN JAARGANG NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD moeten tot o o Voertvluchtige Duttacher onder Eefheai door marerhau—ee neergeschoteo. -9 Brand in de lading ren het as. .Polder" aankomst te Melbourne gebiuoeht. Pater Prudential van Lensden gekenen provinciaal der Franciscanen. Stand op Vrijdag ld uur vjn.: 70.7 Vorige stand: 7CL3 SJANGHAI, 19 Aug. (Reuter) De Chl- nsesen oefenen sterken druk uit op de Ja- pansche strijdkrachten, <Ue in twee deelen dreigen te worden gebroken. De Japanners doen wanhopige pogingen om te verhinde- na, dat een bres in hun Unies wordt ge- daggen en zij maken daarbij gebruik van tanks en pantsei u agens. Tenzij een compromis wordt gevonden, is de mogelijkheid van een internationaal incident niet uitgesloten. In de laatste dagen hebben de rechtschen 40 K.M. terreinwinst behaald in Noord-Spanje. Wegens onrust In Brazilië moeten de troepen zich gereed houden. Overleden is de heer J. Asscher, hoofd der Am- sterdamache diamantftrma L J. Asscher. De internationale strijdkrachten voor de be scherming van de nederzetting nemen van dag tot dag toe. Zjj omvatten op het oogenblik 800 Fransche soldaten en 900 Fransche mari niers, 2.500 Britsche soldaten en 2.400 Britsche mariniers, 1.000 Amerikaansche soldaten en 900 Amerikaansche mariniers. 50 Italiaansche mari niers en 200 vrijwilligers van het corps, dat gevormd is uit de bultenlandsche ingezetenen, die volgens hun nationaliteit in verscheidene compagnieën zijn verdeeld. zich over dezen afstand te verwijderen, daar China anders niet verantwoordelijk sf^ zjjn voor de gevolgen. Dit verzoek moet beschouwd worden als het antwoord van China op de klachten der mo gendheden, dat de Jongste bombardementen de neutrale oorlogsschepen in gevaar hebben ge bracht. De onder-mlnister beval den zaakgelastigde aan door de mogendheden, die het wapenstll- standsaccoord van 1932 hebben onderteek end, invloed te laten uitoefenen op China teneinde de ontruiming door de Chlneezen van de zone, die bij genoemd accoord ingesteld was, te doen verhaasten, aangezien een dusdanige ontruiming snel een einde zou maken aan de vijandelijk heden. daan wapens te leveren van een ander type dan eerst was uitgekozen. De Portugeesche regeering besloot evenwel dit nieuwe aanbod niet aan te nemen, doch bleef bij het oorspronkelijke type. De Portugeesche regeering beschouwde de nieuwe aanbieding als een weigering de oor spronkelijke opdracht uit te voeren en gaf haar gezant te Praag opdracht deae stad op 18 Augustus te verlaten. TOKIO, 19 Aug. (Reuter). De Japansche onder-minister van Bultenlandsche Zaken heeft den Brltschen zaakgelastigde er he den van in kennis gesteld, dat de Japansche regeering niet aan vreemde naties de be scherming van Japansche onderdanen kan toevertrouwen. Afscheid van den i m«l hlgsgrmaehtigde Hart in den Indischen Volksraad. Tsjecho-Slowakije ontkent, dat het Portugal van wapenlevering aan Franco verdenkt en beveelt zijn gezant te Lissabon te blijven. De Chlneezen zouden een bres geslagen hebben in de Japansche posities In Sjanghai; in het Noorden houden zij stand. Nanking werd ge bombardeerd. Een internationaal conflict dreigt, door Japansche eischen ten aanzien van de Jangtse-K lang. Frankrijk en de V. S. sluiten zich aan bij het Britsche plan, Sjanghai te neutraliseeren. Ook het Noordelijk deel van het reeds geteister de Crystal Palace te Londen is thans door brand verwoest. Tengevolge van een cycloon aan de kust van Burma verdronken 150 menschen. De Haagsche burgemeester heeft de opvoering van het tooneelstuk „De Dag des Oordeels" Landbouwer uit Groede in hooger beroep wegens doodslag tot drie jaar gevangenisstraf versar deeld. Dat het mislukken der handelsbespreklngen moet leiden tot eenzijdige en formeele verbre king der diplomatieke’betrekkingen, moet be- 92 11 5» W M 17 M PRAAG, 19 Aug. (Havasj. De verbreking der diplomatieke betrekkingen tusschen Por tugal en Tsjecho-Slowakije heeft in leiden de kringen te Praag groote verwondering gewekt. De regeering heeft echter niet haar gewone kalmte laten varen. Zij heeft haar gezant te Lissabon instructies gezonden. op zijn post te blijven, zoolang de Portugeesche regeering hem geen moeilijkheden in den weg zal leggen. WASHINGTON, 19 Aug. (Havas). Naar uit goede bron wordt vernomen, zal de regeering der Vereenigde Staten zich aan sluiten bij Frankrijk en Engeland, om China en Japan voor te stellen, hun troepen uit Sjanghai terug te trekken en een wapen stilstand af te kondigen. Reeds zijn ge zamenlijke stappen gedaan, doch deze heb ben geen resultaat opgeleverd. De Fransche regeering heeft haar instem ming met het Britsche plan betuigd. De Britsche deskundigen, die naar Spanje zjjn gekomen om de bescherming van de kunst werken te bestudeeren, zijn vanmiddag naar Valencia gegaan, vanwaar zjj per vliegtuig naar Londen zullen terugkeeren. „Glaser is,"aldus riep Stretcher uit, „een spion, precies zooals die Amerikaansche Jour naliste, die enkele dagen geleden een proces bijwoonde en zich er toe heeft laten brengen tegen de wijze van procesvoering te protes tveren. Stretcher betitelde deze Journaliste met een scheldwoord, dat voor een dame de walgHJk- ste beleedlging inhoudt. Dat de ambtenaren thans professor Glaser In de zaal hadden toegelaten, noemde Stret cher ongehoord. Woordeltfk zeide hjj daarbij: „Wanneer het nog een Italiaan was geweest, maar een Pool Bleek en sidderend hoorden de rechterlijke ambtenaren den vloed van scheldwoorden aan Tenslotte liet Streicher politiebeambten komen, die de papieren van professor Glaser moesten onderzoeken. Zjj bevonden deze tn orde, aldus de .Na tional Zeltung", zoodat zij over niets steek houdends beschikten om iets tegen prof. Glaser te ondernemen. He* bij Leixoes aangevaren bj. „Willemsplein" is te Lissabon aangekomen. Negende R. K. Paedagogische Week te Tilburg gesloten. Advies van den Hoogen Raad van Arbeid over het voorontwcrp-personeelfondsenwe*. De „Glornale dltalla” schrijft: De weigering der Tsjecho-Slowaaksche regee ring, gevolg te geven aan het contract tot levering van militaire behoeften voor Portugal, had klaarblijkelijk ten doel verdenking uit te drukken omtrent de ultelndellJke bestemming van deze levering. Met reden heeft de Portu geesche regeering deze verdenking van de hand gewezen en aan zijn gevoelens nadruk verleend door het afbreken der diplomatieke betrekkin gen. De Europeesche waarnemer kan heden al het TSjecho-Slowaaksche oorlogsmateriaal, en dat van de mogendheden, die invloed kunnen uitoefenen op de beslissingen van de Tsjecho- Slowaaksche regeering, dat gebruikt wordt door de roode Spanjaarden, zeker niet als huldebe toon voor de nlet-inmenglngspolitlek, niet ver geten. RANGOON. 19 Aug. (Reuter). Den cycloon heeft aan de kust van Burma groote over- stroomlngen veroorzaakt. Ongeveer 150 perso nen Zijn verdronken De schade wordt op 187500 pond sterling geraamd. BAZEL, 19 Aug. De „National Zeltung" publiceert onder den titel: „Streicher ont vangt een gast...." het volgende artikel: „Op het zoo Juist geëindigde congres voor vergelijkend recht in Den Haag beeft een rapport, dat de bekende strafrechtken- ner professor Glaser van de unlverslteit van Warschau over een wederwaardigheid in Dultschlaifd uitbracht, natuurlijk niet van het spreekgestoelte, doch in de kringen van bevriende juristen groot opzien ge baard. PRAAG, 19 Aug. (D. N. B.) Het Tsjecho-Slo waaksche persbureau is gemachtigd in verband met het afbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Portugal en Tsjecho-Slowakije te ver klaren. dat de aanduiding, volgens welke een derde mogendheid Invloed zou hebben uit geoefend op het Tsjecho-Slowaaksche stand punt energiek van de hand moet worden ge- WCSCXlo LONDEN, 19 Aug. (DN.B) Het na den geweldigen brand in den afgeloopen winter nog overgebleven Noordelijke deel van het Crystal-Palace te Londen Is van middag door een grooten brand geteisterd. Voordat de brandweer ter plaatse was aan gekomen, was reeds een groot deel van het dak ingestort. Aangezien toch reeds eenige dagen geleden een aanvang was gemaakt met het afbreken van deze hal. bepaalde de brandweer zich er toe een uitbreiding van het vuur tot het ten toonstellingsterrein te verhinderen. wy kunnen verklaren, dat tusschen Tsjecho-Slowakije en Portugal geen enkel politiek of diplomatiek Conflict bestaat. Él De commandant van de Japansche troe pen, Hasegawa, heeft de consulaire autori teiten te Sjanghai er van In kennis gesteld, dat de Japansche marine-autoritetten het verkeer op de rivier stroomafwaarts van het P«at, waar het Japansche consulaat is ge- tegen, wilden beperken. De consulaire autoriteiten van de Ver- eonigik, Staten en andere mogendheden hebben in antwoord hierop nadrukketijk wrklazrd. dat bet rivierverkeer beslist vrij beperkingen moet blijven. Een Japansch officier beeft tegenover een redacteur van het Havas-bureau in Sjanghai verklaard, dat vannacht een Japansch tegen offensief zal worden ingezet. De redacteur nam waAr, dat aan de Oostgrens van Hong- kloe Japansche troepen samengetrokken werden. In den morgen konden de Chineesche troe pen In Hongkioe en Jangtsepoe eenigszins op rukken. Vanmorgen en In den namiddag zijn de Chl- neeeche stellingen te Poetoeng voortdurend door de Japanners gebombardeerd. De Chlnee- «che luchtmacht bombardeerde Poetoeng en .het burgerlijke centrum Kjangwan, gelegen na bij Ljoeho aan den mond van de Blauwe Ri vier. Tijdens een bombardement van Tsjenjoe door Japansche vliegtuigen is vanmorgen de unlverslteit gedeeltelijk vernield. Een student werd gedood, verscheiden anderen gewond. Volgens mededeellng van de Japansche ad miraliteit .bedragen de verliezen van de Japan- •che landlngsdlvlsie van 15 tot 17 Augustus 37 dooden, waarvan dertien vielen bij de vliegtuig- aanvallen op Nanking, een bij den aanval der luchtmacht op Soetsjau, en 23 in de gevechten rond Sjanghai. De Japansche luchtmacht heeft vanmiddag bij een aanval op Nanking de buskruitfabriek gebombardeerd en vernield. Volgens Japansche berichten uit Sjanghai Mln ongeregeldheden ontstaan tengevolge van voedselschaarschte. Ook hebben Chlneezen Ja pansche onderdanen op Nanklngroad aange vallen. Een Phillppünsche bokser werd even- rens door Chlneezen, die hem voor een Japan ner hielden, aangevallen. In verband met de plundering van levens middelenwinkels door Chineesche vluchtelingen wordt van Japansche zijde nader medegedeeld, dat zich in de internationale nederzetting niet minder dan 200.000 vluchtelingen bevinden. Men ziet uitgehongerde Chlneezen vaak half bewus teloos door de straten der nederzettingen wan kelen. Naar in scheepvaartkrlngen verluidt, heeft een te Londen gehouden bespreking van alle scheepvaartmaatschappijen, die betrokken zijn bij de scheepvaart op Oost-Azië. tot het besluit geleid tot nader order geen vrachten en passages naar Sjanghai te aanvaarden. schouwd worden als een geval zonder prece dent in de geschiedenis der diplomatieke be trekkingen. Naar Reuter verneemt, beschouwt de Britsche regeering de verbreking der diplomatieke be trekkingen tusschen Portugal en Tsjecho-Slo wakije niet als een kwestie van onmiddellijk belang. Men hoopt evenwel, dat de beide landen een verzoeningsgezinde houding zullen aan nemen en spoedig tot overeenstemming komen. Ook al, omdat het geschil onvermijdelijk in Midden-Europa een ongunstlgen invloed moet uitoefenen, evenals op de toekomstige werk zaamheden van de niet-inmengingscommissle. hoopt men te Londen, dat de breuk niet on- noodlg lang zal duren. Het Chineesche ministerie van Buitenl. Zaken heeft den Brltschen en anderen buitenlandscben autoriteiten vervocht, hun oorlogsschepen uit de haven van Sjanghai terug te trekken tot op een afstand van vijf mijl van de Japansche oorlogsschepen, of Spoedig daarop verscheen een man in het vertrek, die woedend was en den pro fessor toesnauwde: „Ik ben Julius Strei cher. U kent mij” en die vervolgens den professor en de ambtenaren, die hem een plaats hadden aangewezen, een half uur lang uitschold. De zuivering ten Westen van Reinosa is ge ëindigd; alle dorpen ten Zuiden van Reinosa en Cor conté zijn bezet, alle vljandelijke een heden, welke zich hier bevonden, hebben zich overgegeven. In de offlcleele verklaring aangaande het af breken der betrekkingen tusschen Portugal en Tsjecho-Slowakije wordt o. a. gezegd, dat de Portugeesche regeering onlangs met een Tsje- cho-Slowaaksche wapenfabriek heeft onder handeld over de levering van wapens en het ministerie van Bultenlandsche Zaken van Tsjecho-Slowakije gevraagd heeft vergunning te willen geven voor de levering dezer wapens. Nadat gebleken was, dat de firma In kwestie op grond van vroegere overeenkomsten wapens te leveren voor het Tsjecho-Slowaaksche leger In den verelschten tijd geen wapens van een bepaalde soort kon leveren, werd de Portu geesche regeering een nieuwe aanbieding ge- FRONT VOOR SANTANDER, 10 Aug. (Havas). De voorhoede van de troepen van Franco, welke oprukt langs den weg van het Zuiden naar Santander, heeft "vanoch tend de hoogten bij het dorp Molledo, op 51 K.M afstand van Santander, bezet. De afgeloopen vier dagen zijn de rechtsche troepen veertig kilometer opgerukt. Tsjecho-Slowaaksche politieke kringen spreken ten stelligste de Duiteche bewering tegen, volgens welke de onderhandelingen over de wapenleveranlies aah Portugal ge strand zouden zijn, omdat Praag zou heb ben gevreesd, door de onderhandelingen te doen slagen inbreuk te maken op het niet- Inmengingsaccoord ten aanzien van de Spaanache kwestie. RIO DE JANEIRO, 19 Aug. (DNB) In verband met de herhaalde politieke onge regeldheden in enkele Braziliaansche bonds staten heeft de minister van Oorlog gelast, dat alle garnizoenen zich gereed houden eventueel In te grijpen. BERN, 19 Aug. (Havas) Twee Tsjecho-Slo waaksche studenten, die den Cervtn aan den kant van Zmutt wilden beklimmen, zjjn van meer dan duizend Meter hoogte neergestort. Een reddlngscolonne vond de vreeselijt ver minkte lijken-der slachtoffers. SINGAPORE, 19 Aug. (Reuter) Een hoeveel heid anti-cholera serum, voldoende voor 250 000 inentingen, is met spoed naar Honkong gezon den, teneinde de ernstige toeneming van de cholera aldaar te bestrijden. Het serum komt van Bandoeng. In de afgeloopen week zijn te Honkong 82 personen aan cholera overleden, tegen 19 in de week tevoren. De groote manoeuvres op Sicilië werden ook bijgewoond door den Koning van Italië (derde van links) en Kroonprins Umberto (eerste van rechts) tegen twee Katholieke geestelijken. Glaser Interesseerde zich beroepshalve voor het geval en hjj wendde zich dus tot den kanton rechter met het verzoek de zitting te mogen bjj wonen. Nadat de rechter zijn papieren had nage keken, gaf hij de gevraagde toestemming en liet hij professor Glaser een bijzondere plaats In de rechtzaal aanwjjzen. Nauwelijks had de professor evenwel plaats genomen of hjj werd verzocht even bulten df zaal te komen. Men leidde hem in een kamer langs welker muren de president van de ar rondissementsrechtbank en eenige rechterlijke ambtenaren stonden te praten. Men bracht den professor met een poll- tie-auto naar zijn hotel en stelde hem de vraag, wat hij zich voorstelde te zullen doen. JXiltschland verlaten," antwoordde de professor laconiek. Hjj stelde de Poolsche diplomatieke verte genwoordiging van het gebeurde in kennis en verliet direct het ongastvrije land. Op het Haagsche juristencongres aldus het blad gold het verslag van profesor Gla ser voor een der meest markante bijdragen voor rechtsvergelijking (voor zoover daarbu nog sprake kan zijn van „recht”). Daarenboven Is het een Interessante bijdrage voor de illu stratie der Dultsch-Poolsche vriendschap, en karakteristiek voor Julius Streicher, den on be perkten heerscher in Beneden-Beieren en vriend van Hitler. BUREAUX: HOF 6, ALKAAAAR Tahfoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar t f2.-. Voor buiten Alkmaar I f 230 Professor Glaser had op zijn reis naar Ne derland ook Nuernberg en Rothenburg in Dultschland willen bezoeken. Te Nuernberg werd hu door een kranten artikel opmerkzaam gemaakt op een proces Professor i i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1