Van oliebollen klatergoud en RH CHIEF WHIP DE BESTE sigaret voor uw gezondheid! Alkmaar, 21 Aug. GEEN CARROUSSEL ern langs den grooten weg prachtige vergezichten trek in een sigaret hè, heerlijk dan zoo*n ■te ALKMAAR PACKET naar AMSTERDAM ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1937 STADSNIEUWS Ma Kermis en onze jeugd Een kermiibeeld KERMIS-AGENDA Zondag 22 Augustus De hand aan den ploeg BIJ EEN AFSCHEID Gem. Radio-di»tributie Wat er allemaal te zien is R« Moet de kermi» verdwijnen? En dan lekker eten Café’» met muziek en cabaret» MARGUERITE GAUTIER Kermis 1937 V iet or ia-t heater In ’t Gulden Vliet BIOSCOOP HARMONIE Drie handige mei»je» R.K i DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID! Talryke attractie» voor ouderen en jongeren zullen evenwel aanwezig zjjn Mr. dr. Bromberg verlaat Alkmaar Carla de Raet speelt de hoofdrol in het tooneelstuk .Jiet Getrouwde School- meisje” dat Vrijdag en Zaterdag wordt opgevoerd in 't Gulden Vlies KER1 ALKR 4T s MAANDAG 23 AUG. ZONDAG 22 AUGUSTUS zün het MAANDAG 23 AUGUSTUS is schitterend. Goedkoops dagretourz. Wie niet den geheelen avond vast wil zlt- FOCUS. i' de van Slaan wij de hand aan den ploeg voor de toe komst van den middenstand. tbben meegemaakt, iets meer ut is het voorzitterschap van De dt heelt v< gramma beslag h tiers, dl bc hoorei Maar gehad, c bjjzonde: Men t nale we< De uitsl ïeppelwi Wacht. «laats k tan Me, KUlan-t En nu veer teg landsche nemen, legenliei morgenr sten zjjr nog ven We ku In den dat het Voor te wetei grooten h)n ben In den elk geva van Die Het a al zeer landen-i Kilian Christel vel bep Evenc teurs D zijn zee sullen k fineerde zoo snel Klikt. Dan 1 aardigs, kamplor ger, zal kamplot maar hl De pi vengeno aivalrac daarme, ken. Ons t UI zekt behoeft te loopen om figuurlijk onderge dompeld te worden In dwaze pret en vroolüK lawaai. Er is een overvloed van gelegenheden, waar men zich voor z’n goede geld door elkaar kanlaten husselen, z’n kleeren scheuren, schrammen en stompen kan oploopen en aller lei rillingen-over-den-rug-jagende sensaties kan aanschouwen en lest best de hak-, zuur-, pa ling-, koek, en sulkerkramen. die op voortref felijke wijze snoeplustige magen weten te be vredigen. Niet vergeten mogen wórden de wa fels- en poffertjeskramen, die aan een ker mis als hier wordt gehouden, zoon bjjzonde- ren luister verleenen. andere straateinde is het beken de café „du Passage” van TOON MOLENAAR □aar spelen de Twinkling Boys en treedt Leo 1 Peelen op. Als dat niet trekt, trekt nlemen- De directie van Victoria-theater heeft voor de as. feestdagen nu eens niet gekozen een van die even weinig zeggende als een schaterlach op wekkende films, die men gemeenlijk als echte kermisfilms betitelt. Zjj heeft Iets gebracht wat daar oneindig ver boven staat, een rolprent zoo- als er ieder jaar maar weinige gemaakt worden. Het is een nieuwe Garbo-film. Dat enkel is al voldoende om er belangstelling voor te wek ken. maar wanneer men dan bovendien nog weet, dat het e$n der beste rolprenten is. waar in deze veel geïmiteerde, maar nog nooit over troffen fllmspeelster optreedt, dan is het te be grijpen, dat de directie van Victorta-theater dit programma ondanks de kermis, die pret en jool vraagt, toch Inzette. Het scenario van deze film Is bewerkt naar den eenmaal zoo beroemden romen van Alex. Du mas „La Dame aux Camellas" Reeds veel vroe ger genoot deze roman de eer tot een tooneel stuk te worden bewerkt, waarin eenmaal een Eleonore Duse en Sarah Bernhardt schltterder In deze film is noch het boek, noch het too- ne^lstuk slaafs gevolgd. Dat behoeft nog geen schade te doen aan het kunstwerk als zoodanig want de film stelt nu eenmaal andere eischen dan roman of Bühne. Maar in dit speciale ge val had het nog dit voordeel, dat enkele ver anderingen konden aangebracht worden, die het geheel voor katholieken althans niet onaan vaardbaar maakten. Dit in tegenstelling met roman- en tooneelbewerklng. Voorbehoud voor geestelijk rijpe en critlsche menschen blijft echter ook nu nog in alle op zichten geboden. Dit zal zonder meer duidelijk zijn, wanneer wij vertellen, dat de geschiedenis zich afspeeit in een der meest wufte tijdperken der 19e eeuw, in de meest mondaine hoofdstad der toenmalige wereld, en in een wereld, hoe uiterlük verfijnd dan ook, waar de liefde voor geld te koop la. Doch wanneer bovenstaande strikt voorbehoud in aanmerking wordt genomen, kunnen wij Mar guerite Gautier aanbevelen als een .film waar- van groote Ontroering uitgaat! die een indruk wekkend beeld geeft van een groote menache- Hjke en hoe vreemd het moge klinken reine en onbaatzuchtige liefde. Dat dit alles zóó direct op de ziel Inwerkt, is zonder twijfel te danken aan bet meesterlijke spel van Garbo, waarnaast echter dat van Ro bert Taylor ala Armand Duval maar weinig ver bleekt. Wat voor dezen nog niet zoo bekender auteur de hoogste graad van lof mag heeten. George Cukor maakte met deze film een werk van zuivere schoonheid, dat waard ia door velen gezien en bewonderd te worden. De voorzaal van het Gulden Vlies is de laatste jaren een eerste rangs kermis-ipiddelpunt ge worden, sinds daar een echt Zlgeuner-orkest zich laat hooren. Ook nu weer spelen er de Poesta-bewoners hun beurtelings smeltende of opwindende muziek, onder leiding van primas Toth. De situatie wordt steeds gecompliceerder spannender tot uiteindelijk, de trlompheert. Donna heeft men op een stoomer op weg naar Europa weten Se r»n, de ware echtgenoote arrlveerdr eerstkomende boot in Amerika, en het gezin is weer in de juiste verhouding De reactie van het publiek op deze film is buitengewoon, de lach is niet van de lucht. Wat het voor-programma betreft moeten wij behalve de actueele journaals speciaal me- moreeren de prachtige Popeye-teekenfilm. Al leen deze film al is een bezoek aan de Har monie waard. Hier wordt werkelijk alle fan tasie overtroffen, in één woord een geniale teekenfllm. In de overige films hebben zang en dans een ruime plaats. Er 1b dus voor elk wat wils. Volwassenen, die met de kermis de Harmonie bezoeken, zullen er geen spijt vsn hebben. Vrij di bouw A P. C Te 8; dering te, dat barakte ten wel De n klngen De v behand Jaarver, de verg De hi vingsbr: brengen zesde p timatiel van ge vergode >e aten der leg te voer Uekaari indien terecht d«e j, daat gi De vi Kaan d die het ren. da ter en rakter inzicht dan <x elubüef Hotel van J. v. d. MOLEN bijna vergeten. Dat zouden dans- ons zeer kwalijk genomen heb- berg ingeschreven als lid van de Alkmaarsche balie en spoedig bleek, dat Alkmaar in den jurist een even groot vertrouwen stelde, als het in den arts had gedaan. Zeer velen zullen het daarom betreuren, dat hun veilige raadsman en gids op de paden des rechts, nu Alkmaar gaat verlaten. Al zullen zü zich met ons van harte verheugen fn de eer volle onderscheiding welke mr. Bromberg met zjjn benoeming in Breda is ten deel gevallen. Bij de hlerbovenstaande opsomming van func ties door mr. Bromberg In Alkmaar bekleed is er een, waarvan wij, ook al omdat‘wij dat alles zoo van nabij heb moeten zeggen. Del de Alkmaarsche Wit-Oele Kruls-afdeeling. Wel licht £s nergens zijn groot idealisme, zijn onver moeibare strijdbaarheid, zijn spontaan tempe rament zóózeer aan den dag getreden als in deze functie. Ondanks een lawine van hoon en verdacht making welke over hem werden uitgestort, stuur de hij rechtuit op het doel, dat hij als principieel katholiek meende te moeten en te kunnen be reiken. Het Wit-Oele Kruis is mede door zijn principieel werken uitgegroeid tot een organi satie, die medetélt onder de vereenlgingen voor gezondheidszorg, en waarvan practlsch gespro ken, geheel katholiek Alkmaar de zegeningen ondervindt Nog een andere functie moeten wij hier me- moreeren; dat is het voorzitterschap van de Al- gemeene Centrale voor Sociale en Cultuieeie Actie, kortweg C.C. genoemd. Niet enkel was hü de stichter-van deze zegenrijke actie, maar ook al de jaren van haar bestaan de bezieler. die aanzette tot daden van groot cultureel belang. Er is nog een taak, welke mr. Bromberg in het laatste Jaar op zijn sterke^ schouders geno men heelt. Wij bedoelen de stichting van de R.K. school voor achterlijke kinderen. Zijn ont zaglijke arbeid daarvoor zal echter, wanneer de vruchten van dat werk rijp zijn, wel door be- voegder pen dan de onze beschreven worden. Heel in het kort en zonder de pretentie te hebben volledig te zijn, hebben wij hier iets verteld over de groote verdiensten van den man, die Alkmaar nu gaat verlaten. Mogen wij dit afscheid besluiten met een har telijk dankwoord voor den feitelijken en mo- reelen steun, dien mr. dr. Bromberg Immer nan ons blad gegeven heeft en den wensch uitspre ken. dat het hem en zijn gezin in alle opzichten goed moge gaan. Misschien verwacht men van ons, dat wij nu al een bschrjjving kunnen geven van al het moois wat de kermis biedt. Helaas, ‘de gave van helderziendheid is ons niet, zooals aan de dames der Minervatenten gegeven. Zelfs vóór de altijd speurende Journalistenoogen blijft het tot van avond een diep geheim, wat er achter die neer gelaten tentzeilen verborgen is. Maandag hopen wij méér te weten, maar ja, dan weet drie kwart onzer lezers het óók reeds. Toch zjjn er zoo enkele dingen, die wij uit er varing kennen of waarover men ons tevoren vol doende heeft ingelicht. Daarvoor willen wij nu reeds het een en ander zeggen. Om te beginnen met de „groote” gelegenheden zijn daar allereerst de schouwburgen en biosco pen. Over beide hebben wij reeds in den loop van deze week zooveel gepubliceerd, dat een een voudige opsomming hier voldoende is. Wi) moeten hierbij nog één ernstlgen wenk geven. Schouwburgen en bioscopen achten wij óók met de kermis geen kinderkost, tenzij er speciale kinderprogramma’s gegeven worden Een aanbeveling op deze plaats wil dan ook nooit zeggen, dat men er gerust zijn kinderen mee naar toe kan nemen. Wil baseeren onze be sprekingen op volwassenen met behoorlijke ken nis des onderscheids. Ten overvloede willen wij dan ook nog opmerken, dat wij voor films, tooneelstukken e. d. welke in onze kermls- agenda niet genoemd worden, geen enkele ver antwoording op ons nemen. Veelal betreffen dit stukken en films, waarvoor wij iedere reclame geweigerd hebben, of die men, vooruit wel we- Machine 5 Aansluiten Kermis Alkmaar tende wat volgen zou, maar niet eens bij ons heeft aangeboden. Gister krulspur gerhout gehad, op wond eischt. Een 1 alt Duit Nederlai richting bet Sch weg—Ke vracht* Scharwo voortij d< nield. wi en tensl onder h De vrt komen 1 zjjde va materiee De be vigheid de polit Langend ces-verb Ook d situatie Beide NV. Aul gesleept. Ondar belangst wone sc Daar kruispur genoemd perken 1 Gerecht: den We Wü h spoedig door dit dig blo< mooien VAN ALKMAAR: 5 40 8.00 11.00 14.00 16.00 18.00 niet op Vrijdag en Zaterdag. Q niet op Zaterdag. F1ET8BETOURS 0.3S, ongeacht den afstand. Een zéér geestige Amerikaansche film, waar in men de geraffineerdheid van samenstelling moet bewonderen. Het had een drama kunnen zijn met goeden afloop; het dramatisch ele ment is echter op het tweede plan gekomen, en wordt geheel overheerscht door de humo ristische verwikkelingen in de handeling. Alzoo een film, waarbij de lachspieren danig in wer king worden gezet, en men bovendien nog kan genieten van den prachttgen zang veertien-Jartge ster Deanne Durbin. We beleven dan de volgende geschiedenis. Mevr. Dorothy Craig heeft drie allerliefste dochters, zij is echter gescheiden. Het verdriet Ik wist het al van te voren, de familie Wat- heblkeran hebben wij natuurlijk niet kunnen be- keeren, zij vindt nu eenmaal dat die vestiging»- wet prachtig kan werken, maar.... dat de daaruit voortvloeiende noodzakelijkheid om ves- tiglngseiachen te stellen, een blok beteekent aan het been van lederen middenstander. Wij weren er reeds op, dat wjj dit anders zien. Zeker het zal in de toekomst niet zoo gemakkelijk meer zijn een mlddenstandsbedrljf te vestigen of een gevestigd bedrijf te mogen beheeren. Daarvoor zullen aan leder zonder uitzondering bepaalde mintanum-eischen gesteld worden, - doch juist hierdoor kan de noodzakelijke selectie ontstaan, welke zoo broodnoodlg is. Wij wezen reeds op het initiatief van onzen middenstandsbond, welke, de situatie direct begrijpend, overging tot het uitwerken van een plan tot het organiseeren van cursussen welke de noodzakelijke ontwik keling bevorderen. Het gejammer dat hier en daar werd aangeheven over de aan zoo‘n cur sus verbonden onkosten, signaleerden wij reeds als overdreven misbaar, maar er is in betrekking tot deze ontwikkelingscursussen nog een ander punt dat eenige overpeinzing verdient. Ik meen bjj geruchte vernomen te hebben, dat enkele In ons midden liggende, kleine gemeenten er be zwaar tegen gevoelen om hun jonge midden standers een cursus te laten volgen bulten die gemeente, zooals geschieden zou wanneer de cursussen worden samengetrokken op enkele centrale punten (Alkmaar Behagen, Helder). Natuurlijk kan niet ontkend worden, dat bet centralisatie-systeem Inderdaad meebrengt dat sommige cursisten niet om het hoekje van de deur wonen; de vraag is echter of dit zoo’n overwegend bezwaar genoemd moet worden. Is er soms op Iedere kleine plaats een ambachts school; is er in leder dorp een HBS of Gym nasium; is el in elk gehucht een huishoudschool? Maar zou er dan juftst in elk vlek van one lieve land een opleidlngsctrfsus vóór middenstanders moeten zjjn? Zou de Jonge middenstander nu ‘juist de eenige zijn die niet een half uurtje kan fietsen om de cursusplaats te bereiken? Waar plaatselijk een cursus georganiseerd kan worden, die kwalitatief op peil staat en financieel ver antwoord is, daar kan dit natuurlijk zonder be zwaar gebeuren, doch laat men oppassen voor versnippering Het gaat aUeerst om de kwaliteit van den cursus en die hangt samen met de te verwerven leerkrachten etc. Laten we toch niet gaan prutsen met welwil lende maar halve krachten die hier of daar enkele cursisten om zich weten te krijgen. Den ken wü er aan, dat dit een zuinigheid zou zijn welke de wijsheid bedriegt. Wanneer onze jon gens straks voor de eischen geplaatst worden welke de regeering stelt, dan moet het niet aan de cursussen (dat wil dus zeggen: dan moet het niet aan ons) liggen wanneer zjj tekort zouden schieten. IJs eet men verrukkelijk in het IJshuls van den heer SCHREURS achter de Vlschmarkt, terwijl het onnoodlg is de loftrompet te doen schetteren over het ETABLISSEMENT POR TON op de Steenenbrag, specialiteit in pof fertjes en wafels. Tenslotte koopen moeders voor hun kinde ren een alleraardigst kermlscadeau in het WARENHUIS HEUSEVELDT, waar een extra aanbieding speelgoed is. Mocht soms iemand bü al deze inkoopen last van zijn fiets hebben, bij GEBR. PEERE- BOOM op het Hof is een uitstekende stalling. Hebben wij gisterenavond bijzonderheden ver meld over het programma der eerste vier ker misdagen. waarbij in het kort gememoreerd zjj. dat Zondagmiddag en -avond de liefhebbers van dansen kunnen genieten van George Pickard and his Band, Maandagavond het Cabaret-mln- nend publiek zich zal kunnen amuseeren met de Cabaret-Revué o. 1. v. Kees Pruis, Dinsdag avond de dulzend-zooveelste opvoering van het prachtige spel ..De Rozenkrans" zal worden ge geven en Woensdagavond het voor Alkmaar nieuwe dansorkest „Max Weller’s Noise Mon gers” zich zal laten hooren. nu zijn wjj in staat een en ander te schrijven over het programma der laatste vier dagen. Donderdag. Vrijdag, Z^erdag en Zondag zjjn gereserveerd voor het gezelschap van Saalbom en Parser. Eiken avond zal men Saalborn’s su perieure tooneelspeelkunst kunnen bewonderen. Baalborn is in langen tjjd niet in Alkmaar ge weest en het is prettig voor de talloose bewon deraars van Baalborn. dat zij nu in de gelegen heid zijn hem te zien en te hooren. Dit gezel schap brengt de drie Schlagers van Amsterdam. Donderdag „De Arme Mlllionnair”, een spel van illusie, bedelaars en rijkaards, door Wilhelm Lichtenberg, waarover de Telegraaf o. m. schreef: Baalborn is Dantry, het is een rol met vele kansen en hij benut ze, met zijn machtig talent van karakterspeler. hij staat den gan- schen avond op het tooneel en boeit van begin tot eind. De Maasbode: Men gaat voor zijn genoegen naar den schouwburg, wanneer men daar een acteur ziet, die zijn métier zoo goed kent als Louis Baalborn. Een opvoering, die wij van ganacher harte kunnen aanbevelen. Over het onvolprezen „Het Getrouwde School meisje". dat Vrijdag en Zaterdag wordt opge voerd, schrijft het Handelsblad o. m...Carla de Raet vindt als Lilly een rol, die voor haar geschreven had kunnen zijn. Louis Baalborn speelt de rol van LyIll’s man met meesterschap. Er is slechts reden om het gezelschap Baalborn- Parser met de keuze van dit stuk geluk te wen- schen." Den laatster! Kermis-Zondag gaat „Mijn Zoon... de Minister”, welk stuk een unaniem gunstige persbeoordeeling heeft, waarvan de Telegraaf o. m. meldt: Een creatie van Baalborn. Een geestig stuk. Er zijn twee groote rollen in dtt stuk: de eerste is die van Julia Cuypers, wier spelkwalltelten ik bewonderde, en de tweede is die van Louis Baalborn. die wellicht de rol speelt van een heel seizoen. De Maasbode; Deze bode is Louis Baalborn, daarover en de hoop, dat alles nog weer eens terecht zal komen, tracht zij voor haar kin deren te verbergen, het wil echter niet lukken, de kinderen achterhalen de waarheid en ne men het besluit, vader, die zich in New-York bevindt en trouwplannen met een zekere Don na Lyons heeft, weer in het rechte spoor te brengen. Papa is echter met de aankomst van zjjn dochters geweldig verlegen. Donna Lyons voelt aan, dat ze terrein gaat verliezen, stelt Judson Craig voor een feit en wil reeds den volgenden dag trouwen. a De drie meisjes zitten echter ook niet stil en weten een pseudo-huwelijkscandldaat te presenteeren. die nog méér geld heeft dan papa. en aderlief de oceaan- i dlrigee- met de Wij hebben onlangs reeds medegedeeld, dat mr. dr. R. R. L. M. Bromberg wegens een hoogst eervolle benoeming bü den Raad van Arbeid te Breda, Alkmaar zal gaan verlaten. Nu mr. Bromberg volgende week zün functie in Breda reeds zal aanvaarden, meenen wü niet langer behoeven te zwijgen, al zal ook dit af scheidswoord sober moeten zün, omdat wü, toen we heni bfl het bekend worden van zün benoe ming, feliciteerden, de uitdrukkelijke belofte hebben moeten gevefï, van zün heengaan geen ophef te maken. Maar het Is toch elgenlük geen ophef maken, wanneer wü iets clteeren uit een artaikel, het welk de zeereerw. Rector C. Vis enkele Jaren geleden schreef bü gelegenheid van een ju bileum: Wel zelden ontmoette ik in mün leven een zoo veelzüdlg man als dr. mr. Bromberg; iemand, die zoozeer de wetenschap om de wetenschap beoefende. Er is haast geen probleem of wetenschappelijk vraagstuk, waarvoor hü zich niet interesseert. dal. Bü den heer J. DE RUYTER café de Tijd, op de Laat spelen de wereldberoemde vier Vo- lendammers. Echt of niet, maar hun muziek Er zijn veel menschen. die een kermis elgen lük overbodig vinden en zeggen, dat men de kermissen maar moest afschaffen. Soms gron den zü dit op het feit, dat de kermis uit den Ujd zou zün en aan den anderen kant zün er weer menschen, die de kermis beschouwen als een bron van slechtheid. In belde opvattingen klinkt iets aannemelüks. maar we kunnen ze toch niet aanvaarden als de eenig Juiste. Als inderdaad de kermis uit den tüd is, dan cal ze onherroepelük van zelf verdwünen. Kunst matige voeding mag in sommige ziektegevallen mogelijk zün. een volksfeest op kunstmatige wüze in het leven houden is ten eenen male onmogelük. Dan blüven de exploitanten van zelf weg en daarmede is de kermis ten doode gedoemd. Doch zoover is het hier nog niet. Eerder is het tegendeel te constateeren. Wanneer wü als maatstaf nemen, wat de gemeente aan pacht gelden ontvangt, gaat het de laatste Jaren be slist crescendo. ^Het is dit Jaar wel niet zóó uit- zonderlük best als in 1936. Maar boven het normale is de opbrengst toch wel. Het motief, dat de kermis een bron van kwaad is, schijnt beter hout te snüden. Inderdaad kan niet ontkend, dat een kermis vooral in vroe ger jaren dlkwüls aanleiding was tot erger- lük misbruik van alcohol, en alle boosheden welke daar zoo vaak uit volgen. Gelukkig echter is het alcoholmisbruik met kermis de laatste jaren veel verbeterd. Open bare dronkenschap komt veel minder voor. Dit neemt echter niet weg, dat de kermlstüd er een is, waarop de verleiding in allerlei schoone vor men op de loer ligt en menig ouder houdt z’n hart vast, wanneer zoon of dochter „te kermis” Al is dus dit volksfeest in zich nóch goed, nóch slecht, een dubbele waakzaamheid is nood- zakelük. Wanneer een ieder die betracht voor zich zelf en voor anderen, dan worden de komende da gen een echt vroolük feest, zonder dat iets gebeurt dat niet door den beugel kan. In dezen zin wenschen wü al onze lezeressen en lezers een plezierige kennis. Heel Alkmaars binnenstad is herschapen in •en reuiachtig feestterrein, waarover men maar Nop enkele uren en de kramen zullen open gaan; de oliebollen zullen hun weeën geur weer mengen met den doordringenden geur van de haring- en zuurkramen: de kermisgasten zullen weer trachten de ckcophonle van orgel- en an dere muziekgeluiden te overstemmen, om het kermis-publlek naar hun theaters en andere kermls-attracties te lokken; de theatermuzlek zal weer schetteren vanaf de wankele ballustra- de, waarvoor een dichtopeengedrongen massa zich staat te vergapen aan den wltgepoederden clown, die «Un grappen en grollen voor niets verkoopt, waar de sterke man en het lenige danseresje den volke getoond worden en dit nieuwsgierig gemaakt naar wat er in het pitto reske theatertje gebeuren gaat. De kop van Jut zal weer knetteren en boven liet kermisgeluld uit. de wandelaars opschrik ken. De eene Minerva zal u een andere toe komst voorspellen, dan een collega-waarzegster u zooeven voorspeld heeft en ge zult nog niet weten wat de toekomst u verborgen houdt; de Turksche schop zal u vanuit de hoogte een ker- mls-panorama te aanschouwen geven, dat de moeite waard is. vooral als des avonds het kla tergoud schittert in de overdadige electrische verlichting; de autotjes zullen weer tegen elkaar botsen en de adsplrant-autorüders tot wanhoop brengen. Maar de clou van de kermis, de attractievolle stoom met zün serpentine-festünen en stoomfluitgeloel zal dit jaar mankeeren. Het Hof biedt dit jaar plaats aan den mo dernen concurrent van den alouden stoom de Skooter. Dat kan allemaal wel heel aardig zjjn en t kan wel heel ouderwetsch en conservatief van ons wezen, maar echt kermis is het voor onze deur dit jaar daardoor niet. Lün 1: Hilversum I. Lün 3: Hilversum II. Lün 3: Keulen 8.00—10.20; D. Sender 10.20— 10.50; Parüs R. 10.50—12.20; Brussel VI. 12.20— 14.20; Keulen 14.20—15.20; Droltwlch 15.30—16.50 Parüs R. 16.50—18.20; Keulen 18.30—30.05; D. Sender 30.0520.30; Brussel Pr. 30.3031.30; Keulen 31.20—23.00; Droltwlch 33.00—33.20; Ro me 22.20—22 50; Berlün 22 50—24.00. Lün 4: Brussel VI. 8.009.20; Nonnandlë 930 —10.35; Droitwich 10.35—1335; Lond. Reg. 13.35 17.20; Droltwlch’ 173018.20; Luxemburg 1830 —19.20; Droitwich 19.20—20 20; Lond. Reg. 20.20 —22.35; Droitwich 23.35—24.001 Lün 5: Diversen. Bü onzen anderen buurman, den heer C. BERKHOUWER in café Centraal treedt lede ren avond een eerste klas muziekgezelschap op, terwül in de dancing de A. B. C.-Boys de muziek verzorgen. Om nog maar even in de buurt te blüv»n bü den heer P. BRUIJN, café Tivoli in de Doorbraad Is niet enkel een prettig zitje op het terras, maar men zal binnen de Engelsche Jantjes kunnen zien en hooren. Bü AART MARTIN, café de Doorbraak tre den op Wiesje en Johnny Rovo, het populai re duo. verder Betty Morelli. Hoilandsche Sou brette met haar komisch repertoire en Jan Brink, Humorist met zün beschaafd en gees tig repertoire, die de leiding heeft. In de Peperstraat bü den heer K. GROOT in eafé „de Gekroelde Valk" speelt de Hol- landsche Attractieband en is groot cabaret. Bü den heer BROEKHUYZEN. Houttil, hoek Koning-sstraat speelt het dames- en heeren- orkest The Rambling Minstrels de nieuwste schlagers. Nog een andere dames- en heerenkapel is te bewonderen bü den heer W. BUS op het Waagplein, waar ook met een origineel Jor- daan-repertolre wordt opgetreden. Een heel oud en goed adres voor kermls- vieren is HET WAPEN VAN HEEMSKERK bü Theo v. Güzen. Niet enkel de dancing is in geheel N.-Holland bekend, maar in het gemoderniseerde café-restaurant eet en drinkt men uitstekend. In de Langestraat vinden wij twee gele genheden waar de vreugde en het vermaak hoogtü vieren. Ze zün belde welbekend. en aangezien goede wün geen krans behoeft, is het noemen van den naam voldoende. Het Zün HOTEL DE TOELAST en LUNCHROOM MODERN Op het Verdronkenoord behoeft men ook niet ver naar de goede stemming te zoeken. bü den heer P HECKER in café „de Amstel” spelen tüdens de kermis en op Konlnginnedaz The Melody Makers, terwül André Carrél aks humorlst-conferencier optreedt. HARRY LONDON zegt het geestig, dat vo- rig» jaar door kennismaking in zün dancing en restaurant gelukkige huwelüken tot stand zün gekomen. Voor dit jaar hoopt hü op het zelfde. Het Centrum zouden wü liefhebbers ben. Aan Het is nog zoo’n kwade gewoonte niet, om na bet kermisvieren een zoeten of hartigen hap te gaan eten. Er is daarvoor keus genoeg Wil men een heerlük vlschje? Bü MEIJER, in de Langestraat, DOET8 in de Magdalenen- straat of HOOGLAND op de Laat, tenzü men de voorkeur geeft aan HABICHT in de Ramen. Wie meer van zoet houdt koopt een fün pak nougat bü JACOB STUVé, in de kraam bü het Hof, of bü WILLEM STUVé. die even ver der naaf de v. d. Boschstraat staat. een vondst van top tot teen van dezen ras acteur. Een voorstelling waaraan men later nog met genoegen terugdenkt. Nwe ttott. Crt.Een eclatant en verdiend succes. Lün 1: Hilversum I. Lün 2: Hilversum II. Lün 3: Parüs P. 8.30—9.50; Keulen 9.50—11.35; Luxemburg 11.3512.20; Keulen 12.2013.20; Brussel VI. 13.2013.30; Brussel Pr. 13.3014.20; Keulen 14.20—19.05; Droitwich 19.05—20.20; Keu len 20.20—21.20; Brussel Fr. 21.20—22.50; Brussel VI. 22.50—23.00; Brussel Fr. 23.00—24.00. Lün 4: Brussel VI. 8.309.20; Brussel Fr. 930 12.50; Droitwich 12.5014.20; Luxemburg 14.20 14.45; Droitwich 14.45—17.20; Parüs R. 1730 —19.05; Lond. Reg. 19.05—2030; Droitwich 20.20 —21.25; Lond. Reg 21.25—22.05; Droitwich 22.05 —23.00; Boedapest 23.00—24.00. Lün 5: Diversen. Gulden Vlies: Kees Pruis en gezelschap. Schouwburgioge Dodenveld: (Dossi) Bet je regeert. Schouwburgloge Dodenveld: (Snaayer) Blan ke Ballast. Voor bioscopen zie Zondag. De groote cultureele, sociale, politieke, medi sche. juridische, en theologische vraagstukken, ze hebben altüd zün volle belangstelling. Ver- eenigt deze jubilaris fn zich niet twee beroepen, waarvan, leder op zich reeds een levensstudie op e lach tl Twee beroepen, die men slechte bü hooge uitzondering in één persoon vereenigd vindt, waarvan in heel den lande slechts een paar voorbeelden worden aangetroffen! En toch is deze Jurist volop medicus, en deze medicus volop jurist! Volop medicus. Dr. mr. Bromberg maakte zün medische studie aan de Universiteit te Amsterdam, doch om zich zoo grondig mogelük in dezen tak van wetenschap te bekwamen, bezocht hü nog ach tereenvolgens de Unlversltelten te Zürfch, Ber lün en Bonn en legde met goed gevolg zün arts examen af op 15 December 1912. Daarna be kroonde hü zün medische studie met 1 docto raat in de medicünen op 29 Januari 1913 op een proefschrift getiteld: „Functioneel Onderzoek bü Chirurgische Nieraandoeningen”. In de medische tüdschrfften verschenen toen ter tüd verschillende büdragen van zün hand, os. over Sociaal Geneeskundige Staatszorg <Ned. Tüdschr. voor Geneesk. 1919), Sexueele Neurasthenie (Medisch Weekblad 1917) enz. Op 28 November 1928 vestigde dr. mr. Brom berg zich als arts te Alkmaar. Terstond stelde hü zün toch reeds overbezetten tüd, zün per soon en talenten, belangeloos ten dienste van de R.K. Gezondheidszorg. Dr. mr Bromberg werd achtereenvolgens: Voorzitter van de Diocesane Federatie van het Wit-Gele Kruis in het Bisdom Haarlem. Voorzitter van den Noord-Hollandschen Bond van het Wit-Gele Kruis. Voorzitter van de Afdeellng Alkmaar van het Wit-Gele Kruis. Lid van het Hoofdbestuur van de Nationale Federatie van het Wit-Gele Kruis. Voorzitter van de Provinciale Commissie voor Geestelüke Volksgezondheid. Lid van het dagelüksch bestuur van de Pro vinciale Commissie voor Klnderhygiëne. Lid van het Hoofdbestuur van de R.K. Kin- derultzending in het Bisdom Haarlem. Penningmeester van de Alkmaarsche Vereenl- glng tot bestrijding van de T.B.C. Voorzitter van den RK. Bond van Zieken verpleegsters. Curator van het Murmellius Gymnasium te Alkmaar. Deze jurist is dus volop medicus en toch is deze medicus tevens volop jurist! Volop jurist. Hoewel in zün Jeugd bestemd voor de medi cünen en door allerlei omstandigheden verhin derd te gaan studeeren in de rechten, waarnaar zün hart bleef uitgaan, zou hü dit jeugd-ldeaal toch verwezenlüken, zoodra zich hiertoe een ge- schikte gelegenheid aanbood. Dit was na de mobilisatie gedurende de mobilisatie was hü officier van gezondheid toen hü op Juni 1923 promoveerde in de rechten aan de Universiteit te Lelden. Hierna vestigde hü zich als advocaat te s-Gravenhage en legde hü zich met hart en ziel toe op de rechtswetenschap, vooral op het Strafrecht Al spoedig werd hü dan ook ge roepen tot vasten medewerker aan *t Algemeen Ned. Tüdachrift voor Strafrecht, waarin hü tot op den dag van heden nog steeds het maande- lüksch overzicht geeft van de Bultenlandsche Tijdschriften. Verschillende Büdragen van den ervaren Jurist zagen hierin achtereenvolgens wel dra het licht, os Mens Rea, een Büdrage tot de Schuldleer in het Engelsche Strafrecht; over Strafrecht en Strafwet; het Engelsche Strafpro ces (Dl. XXXV en XXXVI).” Sedert 14 November 1935 was dr. mr. Brom- e kermis, het volksfeest bü uitstek, zal l) straks gaan beginnen. Als de kermis in aantocht is, voelen we telken jare dat we afscheid moeten gaan nemen van den mooien. zomer en dat de herfst met zün steeds korter wordende dagen gaat beginnen. De zorgelooze zomer met zün zonnige dagen van vrüheld in de weelderige natuur, de blije zomer met zün vele vacantiegenoegens gaat ons verlaten en het zal negen lange maanden duren, voor we dien tüd weer kunnen begroeten. Maar eerst vieren we nog de traditloneele Alkmaarsche kermis; de kermis, die een feest van romantiek en uitgelatenheid is voor jong en oud. Het is waar, dat onze moderne wereld het heele jaar door veel meer gelegenheid biedt tot amusement dan in een tüd, dat er nog het heele jaar door gespaard werd voor de vroo- Wke kermlsweekdie goede tüd, die een gou den tüd was voor de kermls-exploltanten. is voorbü: thans wordt heel het jaar door geld uitgegeven voor amusement; bioscoop en sport wedstrijden bieden gelegenheid over voor het publiek, dat zich amuseeren wil. Maar toch, de kermis missen, wil men niet. Al was het alleen maar voor de jeugd, dat men dit feest van klatergoud en oliebollen vreugde moest behouden. Ga op de Woensdagen en Zaterdagen maar eens des middags de kermis over, als de moeders met haar kinderen over de kermis wandelen; als de kleintjes sabbelen op hun lange zuurstelen, op de yette oliebollen en glunder küken als ze zitten op het paard in den draaimolen. Dan genieten de kinderen van de groote attractie van het ongewone van de muziek en het geschitter, van de geuren die uit de suiker- en gebakkramen over het kermis terrein komen waaien. Maar ook de ouderen weten zich nog best te amuseeren: de cabarets, de groote Wembley- attractie, de auto-skooter, de kleine varlété- theatertjes. die nog herinneren aan onze jeugd, toen wü onder de romantische bekoring kwa men van die echter kermlssfeer, die in die klei ne theatertjes nog het zuiverst behouden is ge bleven al die kermls-pret-gelegenheden we ten de ouderen ook thans nog te apprecieeren. Maar men kan de kermis ook van een ander standpunt bekijken dan alleen als amu sement. Er zit ook een broodwinning in voor de vele kermls-exploltanten, die een bevolkings groep uitmaken, welke onder de crisls-omstan- digheden eveneens te lüden heeft. Ook zü maken moeilijke tijden door en moe ten in de welnigb zomermaanden hun kostje voor het heele jaar verdienen. En het zün niet alleen de kermisgasten, ook de plaatselüke winkeliers maken in de kermis- week betere zaken dan anders. Ook zü zouden de traditloneele kermis niet gaarne willen mis sen. Scbouwbnrgfoge Doelenveld (F. Snaayers) Blanke Ballast (met strikt voorbehoud). Gulden Vlies: George Pickard and his Band. Victoria-theater: Marguerite Gautier (met strikt voorbehoud). Harmonie: Drie handige meisjes. Gem. Sportpark. Wielertiaan. Internationale wedstrijden. Pijnenburg, Slaats enz. Kennemer Sportclub: Lange baan courses. ten. kan in een groot aantal café’s zich ont spannen bü goede muziek of lichte caboret- kunst. Wü willen er hier eenige noemen en be ginnen maar bü de buren. (Maandag zullen wü na een bezoek er wel wat meer van we ten te vertellen. De heer VENNIK, Nleuwesloot, „Het Wa pen van Haarlem", brengt een schitterend Hof stad Program. De attractie van Alkmaar, nl optreden van: De gevierde Soubrette Coba Sodenkamph; een Musical Act Carla Diana. Als extra geëngageerd Professor Bellardl (de man met de 1000 wonderen). Tevens optreden van den Karakter Komiek Piet Leenhouts met een uitgebreid repertoire.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 14