het tunnelplan Velsen en Gaston de Ségur o Overdracht der „Piet Hein” Jongens-Pensionaat Bleijerheide (L) LAGERE SCHOOL EN MULO i NEDERL. EN BRITSCH NIEUW-GUINEA DE VERBINDING MET IJMUIDEN v. ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1937 VAN WEEK TOT WEEK MGR. NOLENS HERDACHT Keuring koplantaarns Per auto op Het Loo aangekomen 4% pCt. PANAMAKANAAL 1888 Mr. Kwint betreurt den opzet r- LUCHTPOSTTAR1EF INDIE Voor brieven 12% et. per 10 gram Clearingkoersen Volksraad neemt eenige moties aan Prinses Armgard en Prins Aschwin Uitgebreide verkeers maatregelen Minister Steenberghe gelast nieuw onderzoek Invoering uitgesteld tot I Januari 1939 De ontvangst van het Prinselyk Paar te Maiden EXTRA-UITVOERRECHT VOOR NED.-INDfÊ - Fransch, Duitsch, Engelsch, Handelskennis, Boekhouden en Wiskunde „Van hem is een ontzaglijke invloed ten goede uitgegaan” Plannen voor een nieuwen ver- keerswég met een mooie entree naar „Velserbeek” Bekrachtiging van vrijstellingen voorgesteld Volledige overeenstemming bereikt over de grens Men wil van het moederland over name van een belangrijk deel der Indische schuld verkrijgen Gestie der Groenten en Fruitcentraie S zou n met verschillenden besproken. en reed zUn. n !D er it zal wordt bovendien de Hee- Paar een et :n >P ie it den 38 voor De U w in n tt De Volksraad ver- van ir ie ie ie X i- ig de Jachthaven Hein" gemeerd zal liggen. Aan boord zich een 10-tal leden van het comité aanbieding Naar wü vernemen, zal de aankomst van het Prinselijk Paar te Muiden op 28 Augus tus. ter gelegenheid van de aanbieding van Jacht, de „Piet Hein", ongeveer half 's middags geschieden. Burgemeester Vrijdagavond om kwart over zeven zijn Prinses Armgard en Prins Aschwin. moeder en broeder van Prins Bernhard, op het paleis Het Loo gearriveerd. De Prins be stuurde zelf den groenen reiswagen van Prinses Armgard, terwijl de chauffeur ach terin zat. Zooals men weet vertoeven Prinses Juliana en Prins Bernhard op het oogenblik even eens op het lx». De vorstelijke bezoekers werden in de hal van het paleis door H. M de Koningin en Prinses Juliana hartelijk begroet. Prins Bernhard arriveerde even later op het palet*/ Ofschoon de gemeente Velsen bij den tunnel bouw slechts zijdellngsche belangen heeft, is het toch wel interessant om te weten hoe men in de gemeente zelf, waar dit belangrijke werk tot .stand zal worden gebracht, over het thans bekend geworden tunnelplan oordeelt, temeer, daar de bouw van een spoorweg tunnel een be- tot stand komen, omdat aan de Noordzijde de aanwezigheid van de papierfabrieken de ver breeding ónmogelijk of in ieder geval veel te kostbaar maakt. Door de verdwijning van de strook, benoodigd voor de verbreeding, zal het verkeer naar IJmul- den, dat thans vlak voor de ponten omgaat, wor- ten, bezocht zijn familie in Rusland, werd be noemd tot attaché bij het gezantschap ten Vaticane, destijds waargenomen door graaf de Latour-Maubourg, een vriend van zijn vader, en leerde er Paus Gregorius XVI kennen, die majesteit met eenvoud wist te vereenigen en zelf altijd het eerste lachen moest, wanneer zijn vriend, de dichter Belli, grapjes maakte op den vorm en de kleur van 's pausen neus. Gas ton de Ségur wist zulke grapjes ook te waar- deeren en misschien zou de diplomatieke car rière hem nog verleid hebben, als niet een hevige aanval van dysenterie hem pijnlijk her innerd had aan het eene noodige. Van nu af wijdde hij zich uitsluitend aan het geestelijke leven. Uit 1843 bestaat van zijn hand een steno grafisch verslag van de Vastenpreeken van pater de Ravignan. Na hetgeen hij reeds ge studeerd had, kon de speciale opleiding tot het priesterschap kort zijn: hjj las zijn Eerste H Mis in December 1847. BU deze gelegenheid vroeg hij aan de Heilige Maagd, dat Zij voor hem verkrijgen zou de toezending van die ziekte, waardoor hij persoonlijk het meest zou lijden, terwijl zijn ambtsvervulling het minst er door zou worden geschaad. Deze ziekte is inderdaad gekomen: hjj werd blind! Onderwijl zonderde hij zich met eenige pries ters af te Parijs in de rue Casette, teneinde arm te leven voor de armen. Onder die priesters bevonden er zich verschillende, die voor de Kerk in Frankrijk bijzonder verdienstelijk zou den blijken, zooals de zeer bekend geworden Mgr. Gay, bisschop van Anthédon. Gaston de Ségur werd aangewezen voor het gevangenis- werk in de militaire strafgevangenis, waar hij al spoedig te maken kreeg met de insurgenten van 1848, o.a. met de soldaten, die generaal de Bréa vermoordden. Eenigen hunner werd gratie verleend, maar verschillenden moest Gaston de Ségur naar het schavot lelden en hjj bewerkte hun volledige bekeering, zoodat de oude ser geant Herbuel, alvorens te worden onthoofd, bekende: „Nu ben ik gelukkig; nog een oogen blik en ik ben bij God!" Er bestaat nog een heele correspondentie van oud-gevangenen met den vroegeren aalmoezenier. Voorts had l'abbé de Ségur zich te bemoeien met de arbeiders jeugd, hetgeen in die dagen beteekende de Parjjsche straatjeugd. Men weet, hoe deze „gamins" bekéhd staaf), maar De Ségur kon er uitstekend mee overweg, want zoo zegt zjjn levensbeschrijver „11 avait le sens du pittoresque et de la plaisanterie opportune". Zijn slagvaardige geestigheid zou hem in het latere leven nog wel eens vijanden maken, zon der dat hij het wilde. Maar er zijn menschen, die nooit vergeten, dat ze een oogenblik tot het pleizler van een ander hebben gediend. De om gang van Gaston de Ségur met de straatjeugd werd in elk geval een succes, want deze geestige man verdroeg ook geestigheden. Dit is de beste waarborg voor de echtheid van de zijne, dat hij die van anderen wist te waardeeren. Hij gaf catechismqslesseri aan dg jongens en organi seerde een soort patronaat, waar hij ze bij el kaar hield en waar ze gerust wat luidruchtig mochten zijn, want hij begreep hun aaM. Ver der bezocht hl) nog geregeld de armen. Ten slotte zou zijn werkdadigheid op een algeheels overspanning zijn uitgeloopen hij schreef inmiddels de populaire antwoorden op tegen werpingen tegen den godsdienst, die nog altijd verkocht worden en waarvan in Frankrijk meer dan twee mlllloen exemplaren verspreid wer den als hij niet in 1851 naar Rome was ge zonden als auditeur bij de Rota. Hü ging met tegenzin, maar hij ging. In de „Opmarsch" herdenkt prof. Aalberse Mgr. Nolens, wiens sterfdag 27 Augustus her dacht wordt, als Christen-staatsman. „Nolens was een waar staatsman, hij heeft op richting en tempo van oe Nederlandsche politiek der laatste 20 Jaren zijn persoonlijken stempel gedrukt.” Zoo sprak Mr. Van Schalk, als voorzitter van de Tweede Kamer, na Nolens’ verschelden. En inderdaad Nolens is geweest in den vollen grooten zin des woords een staatsman. Zijn kennis, gebaseerd op cn geordend door een diepe wijsgeerige scholing, dwingt ontzag af. Zijn doorzicht in het feitelijke gebeuren zijn krachtig werkelijkheidsbesef zijn inzicht in het karakter en de waarde van personen zijn breedheid van opvatting, welke daarom meenlngsverschil begrijpt en waardeert zijn hooge mate van onafhankelijkheid zijn vast en gaaf karakter, dat, streng voor zichzelf, fou ten in anderen gemakkelijk vergoelijkt, mits niet de fout van baatzucht en valschheid zijn fierheid en eerlijkheid heeft niet Dr. Schaepman al reeds jaren terug getuigd van Nolens’ „krachtige voorzichtigheid met fiere eerlijkheid gepaard?" het zijn alle zoovele eigenschappen, die in één persoon gelukkig ver- eenigd, van Dr. Nolens gemaakt hebben den politieken leider van de Katholieke Staatspartij aan wlen geheel Neerland dank is verschul digd. Van hem is een ontzaglijke Invloed ten goede uitgegaan, naar verschillende kanten. Geen man van kleine Intriges, die slinksche wegen niet versmaden zal, indien ze naar een begeerd doel kunnen lelden een politicus, die niets heeft van den polltlclën, noch beoogde anderen te verkleinen, om zelf grooter te kunnen schijnen een staatsman van machtige allure, maar eer schuchter dan bruusk, begaafd met een aangebpren fijne intuïtie voor zelfs de miniem- ste nuance van wat behoort heeft Dr. Nolens ook bulten den breeden kring zijner naaste om geving een grooten Invloed uitgeoefend. Zijn kunde en kennis vonden erkenning. Zijn oprechtheid werd gewaardeerd. Zijn leiding vaak aanvaard. Daar was niemand in de Kamer, die hem niet vertrouwde. Voor de Regeering was hij altijd een steun, welk Kabinet er ook zat Hij gaf wenken, soms kortaf, maar wie ze op volgde, voer er wél bij. Niets ontging hem. Klei nigheden. die niemand opvielen, werden door hem gezien en gebruikt, om er soms vergaande conclusies uit te trekken. Een machtig redenaar De minister van Waterstaat heeft be paald, dat de keuringseischen voor gloei lampen en koplantaarns van motorrijtuigen deze elschen zijn onlangs gepubliceerd inplaats van op 1 Januari 1938 ingevoerd zuilen worden op 1 Januari 1939. Omtrent de overdracht van het Prinselijk jacht „Piet Hein" op 28 Augustus, kan nog worden gemeld, dat dit jacht dien Zaterdag middag te Muiden zal liggen. Tegen vier uur zullen de Prinses en de Prins zich aan boord begeven. Om vier uur vertrekt de Piet Hein van Muiden; buitengaats zal de overdracht volgen. Te kwart voor vijf bevindt het jacht zich in de nabijheid van den vuurtoren van IJ doom Daar op neemt het Prinselijk Paar op het Buiten IJ de hulde der watersport in ontvangst. Te kwart pver zes komt het jacht aan de Oranjesluizen en tegen zeven uur arriveert het in de stad. Nog steeds worden duizenden brieven Nederlandsch-Indië onjuist gefrankeerd. y einlg priesters heb ik in heel mijn AA/ leven gekend over wie ik zoo vaak zoo l V veel goeds en tegelijkertijd zoo veel kwaads heb hooren vertellen als over Monseig neur de Ségur," zoo getuigde de onlangs ge storven protonotarius apostolicus Mgr. Henri Debout kort voor zijn dood, toen hij het voor woordje schreef voor de levensbeschrijving van Monseigneur Gaston de Ségur, te boek gesteld door kanunnik Michel Even en te Parijs ver schenen in de reeks „Idéalistes et animateurs’’ van de uitgeverij dér Bonne Presse. „Maar met de jaren -zoo vervolgt hij blijkt, dat degenen, die kwaad spraken hiertoe werden aan gedreven door hartstocht of jalouzie, terwijl de goede werken, door Monseigneur de Ségur ge sticht nog altijd bestaan en vruchten afwerpen. De eerste biechteling, bij wien hjj roeping tot het priesterschap bespeurde, was kanunnik Chaumont en deze heeft zich meer dan veertig Jaren door hem laten lelden in de volle over tuiging, dat zjjn beroemde raadsman een echte heilige was. Hjj heeft me dikwijls zijn verlan gen te kennen gegeven, dat het proces der Zaligverklaring bjj de Romeinsche Curie worden ingeleid....” Deze Monseigneur de Ségur, over wien zoo veel kwaad verteld werd en die algemeen be leend stond als een heftig criticus en een vinnig polemist, stamde uit een beroemd geslacht, dat vele militairen en schrijvers heeft opgeleverd. Men kent algemeen de gepubliceerde herinne ringen Van zjjn vader Graaf de Ségur, die grand maltre des cérémonies is geweest aan het hof van Napoleon en den keizer ook volgde naar Rusland. De vader van dezen memoralist was maarschalk de Ségur, minister van Oorlog on der Lodewijk XVI. Als gezant van Frankrijk ten hove van Catherina II was de Graaf de Ségur getrouwd met een prinses Rostopchine, dochter van den befaamden gouverneur van Moskou, die in 1812 het Kremlin in brand stak, met het gevolg, dat Napoleon zich terugtrekken moest uit Rusland. Op 15 April 1820 werd Louis Gaston Adrien de Ségur te Parijs geboren. Als zeer jeugdig kind zonden zjjn ouders hem naar een kostschool te Fontenay-aux-Roses, waar hjj het nauwelijks uithield van heimwee, ofschoon het leeren hem geen moeite kostte. Met de schoolkameraadjes kon hij het volstrekt niet vinden, dit deftige zoontje van een pair de France en lid der Fransche Académie. De kin derlijke brieven, die hü op zes- en zeven-jarigen leeftijd aan zijn moeder zond, worden door kanunnik Even echte wanhoopskreten genoemd Hü had aanleg voor teekenen. Er bestaan nog heden kinderteekeningen van hem, die treffen door de raakheid van weergave en de vaardig heid van hand. Het liefst teekende hü earl- caturen en een der huisvrienden van papa de Ségur, nX een man, die zich als dichter onster felijk waande, zou vandaag heelemaal vergeten zijn, als Monseigneur de Ségur hem niet ver eeuwigd had op een spotprent, waaronder te lezen staat: het stekelvarken. Mocht Monseig neur dus ooit worden heilig verklaard, dan heb ben in het vervolg ook de caricatuurteekenaars een afzonderleken patroon. Wie wel eens goed de gevelversieringen of de koorbanken van een middeleeuwsche kathedraal bekeek, zal moeten toegeven, dat zü er recht op hebben en dat een zekere mate van spotlust, mits op veredelde wijze tot uitdrukking gebracht, niet onvereenig- baar blükt met een hooge mate van vroom heid. Na de kostschool volgde Gaston de Ségur het collége Bourbon, waar in den loop der jaren veel beroemde mannen werden opgeleid. Hü bracht zün vrije middagen door in de musea als hevig bewonderaar van de modernen, vooral van Paul Delaroche, die toen in opkomst was. De eerste H. Communie ontving hü op 16 Juni 1833. Maar het schünt niet, dat zün jeugd veel aanleiding biedt tot stichtelüke verhalen, ze worden er in elk geval niet over verteld. De grootmoeder van Gaston, de oude Gravin Ros topchine, echtgenoote van den gouverneur van Moskou, was in 1806 van de Russisch-orthodoxe kerk overgegaan tot de Roomsch-Katholieke en had zich ernst gemaakt met die bekeering, die overigens bü den Russischen adel dier jaren een niet zoo heel zeldzaam gevolg was van de belangstelling voor al wat uit Frankrük kwam. Zü bestudeerde de geschiedenis van de Katho lieke Kerk, las den Bübel altüd in het He- breeuwsch, de kerkvaders in het Grieksch en Latün en sprak met haar intelligenten klein zoon, als die in Normandië op het kasteel te Les Nouettes bü haar logeerde, bü voorkeur over godsdienstige onderwerpen. De jonge man met zün artistiek temperament kwam hier erg van onder den Indruk en begon zich met over dreven üver toe te leggen op het godsdienstig leven, waarvan hu de beteekenis vooral zocht bü de uitwendige handelingen van godsvrucht en bü het aannemen van een buitengewoon sombere gelaatsuitdrukking. Dit was in 1838, toen Iedereen Lord Byron kende en zich de ziel vulde met de onvergelükelüke maar een zelvige Méditations poétiques van Lamartine. Weldra overwon hü echter de onevenwichtige crisisverschünselen, waarmede het ontwaken van zün godsdienstig bewustzün gepaard was gegaan en hü zelf noemde 8 September 1838 als den datum van zün overgang naar een zul- ver godsdienstig leven. In 1843 volgde zün in trede in het seminarie van Saint Sulpice, nadat hü nog eenigen tüd het schilderen geleerd had bü Paul Delaroche, die een genie in hem zag en verzekerde, dat hü elke carrière kon kiezen, maar dat hü een groot schilder worden zou. Toch werd hü dit niet, want in de keuze tus- schen twee roepingen verzaakte hü aan de studie naar het naakt model en dit, zoo ver zekert kanunnik Even, leverde nadeelen op voor de verdere ontwikkeling van zün kunstenaar schap. Met deze verzekering zal ieder kunst- Kjnner instemmen, maar ze bevestigd door een aardige anecdote. Toen Mon seigneur de Ségur namelijk een portret had geschilderd van Pius IX, zei de Heilige Vader: •Die goede monseigneur de Ségur: hü heeft vergeten Ons schouders te geven!” Men moet üu eenmaal de anatomie gepractlseerd hebben. men figuurschilder wil worden. Toch werd Gaston de Ségur met de gouden medaille be- Volgens het Handelsblad heeft minister Steenberghe thans aan den Crisis-accountants- d lenst opgedragen een onderzoek in te stellen naar de gestie der Groenten- en Fruitcentraie inzake den export van fruit naar Duitschland. het bureau te Berlün en de bctalingscontingen- ten voor appelen, in het eerste kwartaal van 1936, waarvan een bedrag van 140.000 Mark een bestemming heeft gevonden, welke na ruim een jaar onderzoek door Regeeringscommissan.’; Valstar en den toenmaligen minister niet kon worden opgespoord. Na het bekend worden der büzonderheden over het plan voor den bouw van een tunnel onder het Noordzee-kanaal te Velsen. zün er van verschillende züden stemmen opgegaan, waaruit blükt, dat de beperkte opzet van het plan groote teleurstelling heeft gewekt. Het los laten van de idee om, behalve den snelverkeers- weg, ook dq spoorlün onder water door te lei den, beteekent voor de Amsterdamsche scheep vaart een groote desillusie. Daardoor immers blüft de spoorbrug gehandhaafd, terwül de scheepvaart zoo gaarne had gezien dat de Vel- serbrug, die een ernstig verkeersbeletsel vormt, hoe de regeling voor het openen en sluiten van de brug overigens ook moge zün, zou gaan ver dwünen. De belanghebbende kringen voeren dan ook reeds een actie om de betrokken in stanties te bewegen ook een spoorwegtunnel in het plan op te nemen. Ingediend is een wetsontwerp houdende bekrachtiging van een door den Gouver- neur-Oeneraal van Nederlandsch-Indië vastgesteldc ordonnantie (vrüstelllngen van het tjjdelük extra-uitvoerrecht). nieuwe verkeersweg geprojecteerd, vanaf den be- staanden grooten verkeersweg langs het kanaal naar het verkeersplein, dat vóór den tunnel ingang wordt aangelegd, en vandaar langs het park Velserbeek, achter het raadhuis om, naar den bestaanden Stationsweg, terwül het de be doeling is om vandaar een nieuwen grooten ver keersweg aan te leggen langs het kanaal naar IJmuiden. Het tracé is zóó geprojecteerd, dat het niet noodlg zal zün om bebouwde gedeelten te door breken. Bovendien opent zich de mogelükheid om in het oude Velsen de situatie zóó te maken dat, uit stedebouwkundig oogpunt bezien, een groote verbetering en een fraai geheel wordt geschapen. Immers, aan één züde zal de nieuwe weg be grensd worden door het prachtige park Velser beek. dat daardoor aan dezen kant een nieuw aspect verkrükt, vooral wanneer het aardige plan voor een nieuwen toegang tót het park, dat de directeur van den dienst van Openbare Wer ken, ir. Verhoef, ons toonde, verwezenlükt zal kunnen worden. Dan zal het oude koetshuis van Velserbeek, dat in den weg staat, verdwünen, hetgeen overigens heelemaal geen verlies zou zün. De door Ir. Verhoef ontworpen ingang, breed en geheel in overeenstemming met zün beteekenis, zal dan recht tegenover de prachtige lindenlaan komen, hetgeen ongetwüfeld een mooi perspectief zal bieden. En aan de andere züde zou aan de pittoreske schoonheid van het eeuwenoude kerkje van En- gelmundus, dat zich thans tusschen wat oud en rommelig gedoe verliest, veel meer recht worden gedaan. Het zal zich, met zün omlüsting van hoog geboomte, aan de passanten van den nieuwen verkeersweg vertoonen als een schil- derü, vooral wanneer de gemeente er nog eens toe zal kunnen komen om enkele woningen, die het uitzicht nog ten deele belemmeren, te laten verdwünen. Voorloopig bestaat dit alles echter nog slechts op papier. De verwezenlüking der plannen hangt van verschillende omstandigheden af, ofschoon wel vaststaat, dat de oplossing fn deze richting gaan zal. De gemeente is dan ook voornemens om reeds in den aanstaanden winter de rlo- leerlng in het tracé van den nieuwen weg te leggen. Zoo wordt veel door den tunnelbouw beïn vloed. Ook de nieuw geprojecteerde weg langs het kanaal naar IJmuiden. Deze toch zal de Een der scènes van de Geheimen van de H. Mis van H. Ghéon naar Calderon, dat als openluchtspel te Schiedam wordt opgevoerd Een groote menigte volk stond voor het paleis, evenals alle andere vacantiedagen, in de hoop een glimp van de vorstelüke personen op te vangen. Om half Vüf verraste H. M. de Koningin hen door zich even op het bordes te vertoonen en hen te groeten. De aanwezigen, onder wie een groote groep meisjes, die een uitstapje maakten, apprecieer den deze vriendelüke geste ten zeerste en uit ten dit door een uitbundig gejuich. het vier Th. C. D. Coops zal op den rüksweg tus schen de Vechtbrug en de Hakkelaar (bü de Veenkade) de hooge gasten begroeten en het dochtertje van dr. J. P. Nlekerk zal aan Prinses Juliana een bouquet aanbieden. Dan wordt gereden langs den rüksweg tot vóór de Vechtbrug. waar rechtsaf geslagen wordt, om via Singel en Heerengracht naar te rüden, waar de „Piet zal tot van een nationaal huldeblijk bevinden, onder wie de heeren Crone en Ir. Loeff. De steigers van de Jachthaven worden voor deze gelegenheid van balustrades voorzien feestelük versierd. Aanvankelük aldus deelde burgemeester Th. C. D. Coops ons mede had het in het voornemen van het comité gelegen, om de „Piet Hein" tot de groote zeesluizen te Muiden te doen varen, opdat, in verband met de hoogte van het jacht, het Prinselljk Paar op zeer gerlefelüke w\jze aan boord had kunnen gaan. Van dit plan is echter afgezien, omdat de scheepvaart langs de Vecht, tusschen Muiden en het IJselmeer stilgelegd had moeten worden en juist op dien dag is een druk verkeer te water te wachten. Inmiddels is het vanzelfspre kend. dat voldoende voorzorgsmaatregelen wor den getroffen, om het bestügen van de „Piet Hein” in de Jachthaven, voor het Prinselijk Paar zoo gerlefelük mogelijk te maken. Burge meester Th. C. D. Coops zal. zoodra het Prin- selük Paar den auto verlaten zal hebben, het geleiden tot aan het jacht, waar de heeren Crone en ir. Loeff de hooge gasten zullen ver welkomen. tunnel te leiden. De halten Driehuis-Westerveld, jen geblokkeerd. In verband hiermede is een Zeeweg en het station Velsen-IJmulden-Oost zullen dan niet meer aan de doorgaande lün liggen, evenmin als de halte Velsen-Hoogovens, waardoor het reisverkeer naar het Noorden, vooral van IJmuiden uit, een Hinken omweg zou moeten maken. Wü mochten over een en ander een onder houd hebben met den burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint. Vooropstellende, dat het hier vooral een Amsterdamsch belang geldt, kon mr. Kwint ons toch de verzekering geven, dat het gemeentebestuur van Velsen zich volkomen aan sluit bü het standpunt van Amsterdam en het als een teleurstelling beschouwt, dat men van het plan, om tevens een spoorwegtunnel te bouwen, gemeend heeft te moeten afzien. De gemeente Velsen moge dan al niet zulke directe groote belangen bü deze zaak hebben, dit neemt toch niet weg dat het gemeentebestuur een onbelemmerd scheepvaartverkeer van zeer groot algemeen belang acht en dat het daarom den beperkten opzet van het plan betreurt. Uit voering hiervan zou inderdaad slechts half werk beteekenen. Wü hopen dan ook, zoo verklaarde burgemeester Kwint, dat het Rük tenslotte de groote waarde van het onbelemmerd verkeer in het Noordzee-kanaal het zwaarst zal laten wegen. Het feit, dat het spoorwegstation Velsen en enkele halten 'wellïcht in beteekenis achteruit zouden gaan legt tegenover de belangen van het groote scheepvaartverkeer geen enkel ge wicht in de schaal. Intusschen was bü het maken van het uitbrei dingsplan van Velsen reeds rekening gehouden met de mogelükheid, dat de spoorlün door den tunnel zou gaan. In het uitbreidingsplan is een breede strook gereserveerd, beginnende bü een punt tusschen Santpoort en Driehuis en ein digend op de plaats waar de tunnelingang ver- moedelük zal komen. Deze strook, op het plan aangeduid als bestemd voor verkeersdoelefnden, blüft natuurlük gehandhaafd. Tenslotte wordt een uitbreidingsplan niet voor een paar Jaar gemaakt. Het zou kunnen gebeuren, dat men b.v. over 10 Jaar toch nog een spoorwegtunnel gaat bouwen en dan is het de plicht van Velsen, aldus verklaarde mr. Kwint, om ervoor te zor gen, dat de toegang naar den eventueel te bouwen tunnel niet door bebouwing zal worden geblokkeerd. In den verderen loop van het gesprek deelde de burgemeester ons nog enkele büzonderheden De minister van Bultenlandsche Zaken ad in terim heeft aan de Tweede Kamer doen toe komen de onder datum van 14 September 1936 door Hr. Ms. toenmaligen gerant te Londen en den Hoogen Commissaris van het Austrailacne gemeenebest gewisselde nota’s, met bijlagen, houdende een overeenkomst tot vastlegging van de juiste plaats van den 141sten meridiaan OX>„ welke de grens vormt tusschen Nederlandsen Noorfl-Nleuw-Guinea en het gebied van Nleuw- Gulnea, dat onder mandaat bestuurd wordt door de regeering van züne Brltsche majesteit in het gemeenebest van Australië. Ter verklaring wordt medegedeeld, dat de door het Nederlandsche opnemlngsvaartuig „Willebrord Snellius” bepaalde plaats van den 141sten lengtegraad afgeleid uit het astrono misch punt „Van Aller", op Tandjong Soeadja aan de Westzüde der Humboldt baal In lengte 396.0 meter verschilde met die voortkomend uit Australische „waarnemingen, welke door den Australlschen surveyor A. A. Chauncy weroen gecontroleerd en als juist zün aangenomen, in na ohderling overleg verkregen volledige over eenstemming werd besloten dit overblüvendc gedeelte zoo nabü mogelük in twee gedeelten te verdeelen. waarbü uit practlsche overwegin gen de grens zoodanig werd gekozen, dat het op te richten grensteeken op een daarvoor ge schikte plaats kon worden gebouwd. De steen werd daarom op ongeveer 31 meter newesten het midden geplaatst, zoodat hü 167.7 meter be oosten den meridiaan van 141 graden volgens de Nederlandsche waarnemingen en 2303 meter bewesten den genoemden meridiaan volgens de Australische waarnemingen is opgericht. Het teeken bestaat uit een pilaar van gewa pend beton (met opschrift), samengesteld uit een voetstuk van 1 meter hoog en 2 meter in het vierkant, waarop een obelisk van 2,7 meter hoog en met een basis van 1.5 meter. No. 1.058.545 is betaalbaar met frs. 500.000; no. 1.415.991 met frs. 100.000; no. 1.122.318 met frs 10.000; en no. 343.851 met frs. 5.000. De vüf volgende nos. elk met frs. 2000: 152.192; 155.146; 975 069; 1.010.153 en 1.592.201. Voorts zün 50 nos. betaalbaar met frs. 1.000 elk en 2.175 nos. a pari of frs. 400. De Mulder burgerü stelt het, naar ons uit verschillende gesprekken bleek, zeer op prüs. dat Prinses Juliana en Prins Bern- hard het nationaal geschenk voor de eerste maal op Mulder grondgebied zullen betre den. Men wil dan ook aan de gemeente een too feestelijk mogelük aanzien geven, niet alleen door het allerwegen uitsteken van vlaggen, maar ook zullen de deelnemers aan den wedstrijd In gevelversiering, welke ter gelegenheid van den as Koninginnedag ge houden zal worden, zorgdragen, dat reeds op 28 Augustus die versieringen gebee' ge reed zün. Met bet oog op het te verwachten drukke be zoek, zün door den burgemeester uitgebreide verkeersmaatregelen genomen. Zoo zal ’s mid dags geen auto Muiden mogen binnenrijden, eind.M in verband met de nauwe straten en smalle grachten, anders een hopelooze verkeers- verwarring zou ontstaan. Auto's, welke zich, op het oogenblik van de stopzetting van het ver keer in Muiden, nog in het stadje bevinden, kunnen langs de Amsterdamschestraat en den Singel den rüksweg bereiken. Van het verkeers verbod door Muiden zün uitgezonderd de auto's, welke genood tgden aanbrengen; deze auto’s zul len geparkeerd kunnen worden op het Kazer neplein en op het Slotplein, waarvoor de be- noedigoe beschikbaarstelling is aangevraagd. Voor alle overige auto’s wordt gelegenheid tot parkeeren gegeven langs den rüksweg ten wes ten van de Vechtbbug, op den ouden Muider- straatweg en den ouden Naarderst raat weg en langs den Burgemeester de Raadtsingel. Van 's middags 2 uur af zal geen verkeer worden toegelaten, komende van den Noordpolderweg. De regeling van het verkeer te water, znowel op het IJselmeer als op de Vecht, berust bü de rijkspolitie, ten behoeve waarvan drie politte- booten naar Muiden zullen komen Langs de Heerengracht tusseoen de zoutzic- derü van de firma Bouvy en Zn en de voor malige tolbrug zal het publiek zich aan weers kanten van de gracht kunnen opstellen. De Heerengracht tusschen de genoemde brug en het Slot biedt meer moeilijkheden, vooral ook door den steenen beer, waardoor de gracht een deel van haar breedte verloren heeft! Hier zul len vermoedelük maar weinig toeschouwers kunnen worden toegelaten. Zeer waarschünlük zullen Mulder vereenigingen zich cm rengracht opstellen, om het PrlnselijK huldegroet te brengen. Voor küklustlgèn zal op den Westzeedük een uitstekende gelegenheid bestaan, om het Prin selijk Jacht de Mulderhaven te zien uitvaren. publiek te zün doorgedrongen. Men lette drar- om goed op het volgende: De verzending met den luchtweg is thans de normale. Het tarief is voor brieven 12H cent per 10 gram, voor briefkaarten 10 cent Alleen bü duidelüke vermelding op den om slag. dat verzending per landmail moet geschie den vindt deze verzendingswüze plaats en geldt het internationale tarief van 12 H cent voor de eerste 20 gram en 7i/2 cent voor élke volgende 20 gram. Verder bestaat nog de mogelükheid om, met de landmail, postbladen van 6 cent (na 1 Sept 5 cent) naar Nederlandsch-Indië te verzenden. Wie den geadresseerden en de post onnoodi- gen last wil besparep, frankeere zün correspon dentie volgens het nieuwe tarief. I is hü nooit geweest. Rhetorlek bleef hem altüd vreemd. Toch luisterde iedereen naar hem en met Inspanning. Hü zei altüd veel meer dan hü uitsprak. Een redevoering van hem was eigenlük niet veel meer dan slechts een weinig uitgewerkt schema. Maar wat hü zei. was voor af, woord voor woord, langdurig overdacht, en BATAVIA. 20 Aug. (Aneta.) heeft de motle-Van Ardenne tot bespoedigint van het onderzoek inzake de vraag, hoe di Indische schatkist zich regelmatiger kan zekjren van inkomsten wit de winning aardolie, zonder stemming aangenomen. Die motie-Verboom tot verlaging van benzine-accüns met 2J-; cent wordt met stemmen voor en 10 stemmen tegen aange nomen. Hierna vindt de behandeling plaats van de motie-Kan, waarbü. oordeelende, dat de schul denlast van Indië zoodanig is. dat, niettegen staande de gunstiger aspecten, de regeering haar plichten als groote koloniale mogendheid aan banden moet leggen, de regeering wordt verzocht, voortdurend overleg te plegen met het opperbestuur om van het moederland bin nen korten tüd overname van een belangrük deel der Indische schuld te verkrügen. De regeerlngsgemachtigde voor Financiën ontraadt aanneming dezer motie, zulks in ver band met de passages „belangrük deel” en „binnen korten tüd”. De motie wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. nieuwe tarieven blijken nog onvoldoende tot het Bü artikel 1 van deze ordonnantie van 9 Juli 1937 is voor de uitvoerproducten spiritus, foe- selolie, javajute en rosellevezels, steenkolen, roodkoper en Jodiumpreparaten vrijstelling ver leend van het tüdelük extra-uitvoerrecht, be doeld in de ordonnantie van 23 November 1936. Zulks geschiedde, omdat de positie van die pro ducten ten tijde van de Invoering van dat uit voerrecht een zoodanige blükt geweest te zün. dat vrüstelllng reeds toen gemotiveerd geweest ware. Sindsdien is 'de positie practise!) niet verbeterd. Op grond hiervan werd het tevens billük geacht aan de vrijstelling terugwerkende kracht te verleenen tot aan den datum, waar op het extra-uitvoerrecht in werking" trad. Aangezien het verleenen van deze terugwer kende kracht niet valt onder de bevoegdheid ingevolge laatstaangehaalde ordonnantie, heeft de ordonnantiewefgever de vrijstelling tot stand gebracht met toepassing van het tweede lid van artikel 183 der Indische staatsregeling, zoodat WW**— voor den aanleg van een nieuwen verkeersweg naar IJmuiden. De verbreeding van het Noord zee-kanaal zal nX by Velsen aan de zuidzüde nieuw viaduct noodzakelük wordt. Verdwünt de spoorbrug echter, dan zal de uitvoering van dit kostbaar object achterwege kunnen blüven. .wordt. Het wetsontwerp strekt om die bekrachtiging te erlangen. hebben. De spoorlün zou benoorden het station Santpoort moeten worden afgetakt om het door gaand verkeer Haarlem—Alkmaar naar den “rond voor een portret van zün beroemden ’•’Jet, geëxposeerd in den „Salon” van 1841. voltooide onderwül zün studie in de rech- Koersen voor stortingen op 21 Augustus 1937 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmar- ken 72.91. Lires 9.61, Peseta’s I 12.—

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 17