We luisteren naar II «1 ii II II Jongens-Pensionaat Bleljerheide (L.) Scheepsbotsing 14 driewielers ontvoerd Kerkelijk leven zv MAANDAG 23 AUGUSTUS 1937 zi Benoemingen Verd Moord orti een billard- partij Geen direct gevaar IJsco-venters de dupe OP HET VERKEERDE SCHIP Vergeten hengelaars UI 1 Dinsdag 24 Aug. KLAP VAN EEN PAARD f AUTO GESLIPT DIEVEN AAN HET WERK De ontploffing op de Manvan tara Steiger te Utrecht ingestort De misdruk van rijwiel- plaatjes Clearingregeling met Roemenië Keuringsveearts te Naarden geschorst Oud-burgemeester Maarschalk DOOR SLAG VAN MOLENWIEK GEDOOD Onze betere reizen OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE MINISTERIEEL BEZOEK AAN DE W1ERINGERMEER N H LAGERE SCHOOL EN MULO Fransch, Duitsch, Engelsch, Handelskennis, Boekhouden en Wiskunde g LISSONEv LINDEMAN J Kantoren: Het Lyden In het bied om Haarlem heeft Tegen den dader vyf jaar geëischt Hierna In Haarlem teruggekeerd Be- Tragische bijzonderheid o Patere Jezuïeten Bij de pater» Franciscanen „015 0.15 Ciearingkoersen van DE f 25 MILLIOEN VOOR INDIË lands< 16 te 1500 M. Kind verdronken van Vrijdag op Zaterdag ia I toe S o B i Wegens ongepaste uitlatingen over B. en W. In het nachtelyk uur door schuld- eischer-rijwielhandelaar weggehaald Een fabrikant van roomijs te Amsterdam kwam toen hü ’e ochtends zijn garage bin nenging. tot de minder aangename ontdek king. dat niet minder dan 14 drlewlellge bakfietsen, waarmede zijn roduct in de stad verkocht wordt, In het nachtelijk uur ver dwenen waren. Toen Zaterdagmiddag twee zoontjes van den heer K. M. te Staphorst naar het land gingen om den drinkbak van de koelen te vullen, moes ten zy een paard voorbij. Een der jongens, een ventje van vier jaar, kreeg van het dier een klap tegen het achterhoofd. De knaap werd bewus teloos opgenomen en naar de ouderlijke wo ning gebracht, waar hy dadelijk na aankomst Is overleden. Industrie trokken. voor lijnkoeken voor soyaschroot voor soyakoeken voor grondnootkoeken voor grondnootschilfers voor grondnootmeel voor cocoskoeken Koersen voor stortingen op 23 Augustus te gen verplichtingen, luidende in Reichsmarken: 72.88. Lires 9.61, Peseta’s f 12.—. 0.50 „030 van 1 Jan. af t/m 30 April 1938: „050 0.50 ƒ0 85 0.60 0.60 ..0 35 0.85 „0.85 1 05 Te Visvliet is Zaterdag het vierjarig doch tertje van de fam. S. Wobbes op onverklaar bare wuze in aanraking gekomen met een van de wieken van den watermolen. Het kind vlei bewusteloos neer. dr. T. A. Staal, uit Grjjpskerk, zan later slechts den dood constateeren. Kenm E.V.V Kenn< C.V.V o v P k v a I t 1 1.05 0 70 „0.70 0 .35 0.85 „0.85 -105 Ajax— Ned. 2 B.V.V. Ensch NA.C Limbt Longa de Vs Eindh Etodb z a d a J treffende 234 000. i i Het S—0-z< spel te hsald slag Op duiden eerster Jemsct achter ploeg voetba ongetv acht. geweer gens t hebber voorna toen b In 1 niet ai Unies middei Ttmm< doel 1 op kei na eer bleef mans 1 backs wasser mor tie gelijk zich kwam toedoe den rr partije het eii door 1 (5—3) De» dan d de eei tig vo< vogels fraaie klasse: ven. f bet w doch onvers Voo thur het KNG’ atedst goede Zwltsi deeler verre snelhi prach daare ingaa: t i Beid der, h het sp telt w De Hollen waarn sprong klasse: Eerst na W club Doch betuig Zaane (3—3) Eb Aanvullende begrootingen zijn ingediend 1 i j Naar hat hart wan da Zwltsaracha bergwereld V «V. - 26 Auguibu Grieksch schip op den Nieuwen Waterweg zwaar gehavend aan den grónd gezet By onderzoek bleken het normale plaatjes, die wat flauwer af gedrukt waren In de nieuwe overeenkomst geen principieele wijzigingen Twee dagen en twee nachten op een akkertje in de Loos- drechtsche Plassen Naar wij vernemen is de heer C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, oud-burgemeester van Haarlem, die. naar bekend is. bij het auto- ongeluk te Wesel zeer ernstig gewond werd, de vorige week uit het ziekenhuis te Wesel ont slagen en in Haarlem teruggekeerd. Zijn vol ledig herstel zal nog gerulmen tyd in beslag nemen. Het gedeelte van het prijsverschil per 100 kg. voor den invoer van veekoeken (in den zin van artikel 1, lid 1, onder Ho. van het Crisls-Akker- bouwbesluit 1934) als bedoeld in artikel 8, b. onder 2o, van de Crisis-Akkerbouwbeschikking 1934 I. is als volgt vastgesteld: De Nederlandsche Meelcentrale maakt be kend: Inklaring Inklaring van 23 Aug. af t/m 31 Dec. 1037: verlengde clearlng-accoord met Roemenie thans te Boekarest een L.-1- 1875 M. (AVRO-ultxen- Z10 00 d 10.15 Gramofoonmuzlek. 1030 Viool en piano. 11.00 Gramofoon- 11.15 C -- Kovacs Lajos en In het voortgezet kapittel der Paters Minder broeders te Weert zijn, naar de Msb. meldt, be noemd: tot Gardiaan te Weert Pater Wulfranus Helling; tot vicarius te Weert Pater Agnus Am brosius; tot gardiaan te Maastricht Pater Ste phanas Lucassen: tot vicarius te Maastricht Pater Anicetus Jong; tot gardiaan te Megen Pater Berchmans Lambooy; tot vicarius te Megen Pater Theodoricus v. Rooyen; tot gar diaan te Venray (Zeven Smarten) Pater Lucas Berben; tot vicarius te Venray (Zeven Smar ten) Pater Florimundus Schouten; tot gardiaan te Alverna Pater Cletus Bary; tot vicarius te Alverna Pater Diomedes Pernot; tot gardiaan te Woerden Pater Meinardus Broersen; tot vi carius te Woerden Pater Avellinus van Vlijmen; tot gardiaan te Vorden Pater Dagobertus Huls hof; tot vicarius te Vorden Pater Nolascus van Vliet; tot gardiaan te Nieuwe Niedorp Pater Augustus de Hart; tot vicarius te Nieuwe Nie dorp Pater Marianus Janson; tot gardiaan te Heerlen (Sittarderweg) Pater Malachias Gee- len; tot vicarius te Heerlen Pater Theodorus Binnendijk; tot gardiaan te Venlo Pater Arhol- dus Smite; tot vicarius te Venlo Pater Jaco- binus Rosmalen; tot gardiaan te Heerlen 'HB S.) Pater Gratlanus Scheffers; tot vicarius te Heerlen (H.B.S.) Pater Jucundus Bauwman; tot gardiaan te Bleljerheide Pater Ranulphus Frans- sen; tot vicarius te Bleljerheide Pater Egbertus Smeets; tot gardiaan te Sittard (Ophoven) Pa ter Salvator Booms; tot vicarius te Sittard (Ophoven) Pater Emmanuel Pompen; tot gar diaan te Sittard (Missie-college) Pater Oerun- tius Wismans; tot viêarlus te Sittard (Missie college)Pater Oysbertus Hesse; tot gardiaan te Nijmegen Pater Tiburtlus de Graaf; tot vica rius te Nijmegen Pater Desiderlus Franses; tot gardiaan te Slenaken Pater Eustachius Janson; tot vicarius te Slenaken Pater Vincentlus Hey mans; tot gardiaan te Katwijk Pater Isalas Onings; tot vicarius te Katwijk Pater Josaphat Hulshcf; tot gardiaan te Venray (Gymnasium* Pater Honoratus Caminada; tot vicarius te Ven? ray (Gymnasium) Pater Titus Plekker; tot gar diaan te Drachten Pater Hermanus Veldman; tot vicarius te Drachten Pater Wiro Spruit; tot provlnclaal-commissaris in Brazilië Pater Seraphinus Lunter; tot missle-overste in Luan- fu (China) Pater Phildtheus Bolander; tot mis sle-overste in Java Pater Floribertus Schnei ders; tot mlssie-ovsrste in Brltsch-Indlë Pater Valens Wienk; tot missle-overste in Kiangchow (China) Pater Dositheus Ruys; tot missie-over- ste in Nieuw-Gulnea Pater Satuminus van Eg mond; tot secretaris der Ned. Provincie der Minderbroeders Pater Arcadius van der Hoeven; tot prefect van de Studies Pater Pontianus Pol man; tot syndicus provlnclalis Pater Arcadius van der Hoeven; tot Commissaris van de Derde Orde in Nederland Pater Eusebius Kemp; tot Algemeen Missie-procurator Pater Agnus Am brosius; tot archivaris Pater Cunibertus Sloots; tot secretaris van het blnnenlandsch missie werk Pater Marculphus Heyer; tot provisor pro- vlncialis Pater Walfried Blom. heidsdienst, die onmiddellijk de politie waar schuwde. Toen deze arriveerde, bleken de dieven reeds gevlogen. Daar de bewoonster in het buitenland vertoeft, kon niet worden na gegaan wat er werd medegenomen. Met behulp van een der dienstboden kon evenwel reeds worden vastgesteld, dat verschillende zilveren voorwerpen verdwenen zijn. Ingebroken in een lijdelijk onbewoonde villa Den Haas tl nd bvt en Leeuwarden Zaterdagavond te ruim half seven is het Nederlandsche motorschip IJsael. dat met een lading hout uit Makslahtl den Nieuwen Waterweg binnenveer, te Hoek van Holland in aanvaring gekomen met het naar Piraeus vertrekkende Grieksche stoomschip „Poaai- don”, dat een lading kolen in had. De Ua- sel. een nieuw 2600 ton groot schip van de N.V. Maatschappij Houtvaart (Vinke en Co.), dat zijn vierde reis achter den rug had, liep uit het roer en boorde zijn steven in de bakboordsOde van het 3895 ton groote Grieksche schip, dat toebehoort aan de reederU G. N. Pittas Bros en Co. te Piraeus. Midscheeps werden de platen over een op pervlakte van vijftien M2, ingedrukt. DEt’T’lCHl.ANnsEMIKR. 1571 M. 8.30 Radlotooneel. 9.35 Stedelijk Orkest Gel senkirchen 1030 Berichten 10 50 Pla- novoordracht. 11.06 Weerbericht. 11.30 1330 NS-Frankenorkest. Men herinnert zich, dat te Malang een Am- bonneesche soldaat een kameraad tijdens een partij biljart met een queue heeft doodgeslagen. De moordenaar heeft thans terecht gestaan voor den krijgsraad te Thimahi. Beklaagde, die in 1917 in militairen dienst is gekomen, was in volle confessie. Hij deelde, volgens de NJt.Crt. mede, dat hy op den bewus- ten dag met zijn beide kameraden, de infante risten Gaspers en Mahu. had afgesproken, dat zij van 5.44 uur ’s middags zouden spelen tot 6.12 uur precies. Men had in de grootste eens gezindheid gespeeld en er waren absoluut geen harde woorden gevallen. Tegen het einde van de partij was beklaagde aan de winnende hand. Mahu was een punt bij hem ten achter en Gas pers 6 punten. Beklaagde keek op de klok en volgens hem was het tijd om er mede uit te schelden. Het was. aldus deelde hij mede. 6.12 uur nm. Maar volgens Gaspers scheelde het nog één minuut en hy voegde er aan toe. dat ik altijd wilde winnen en dat maakte my „mata glap". Het werd mij zwart voor de oogen. sloeg ik er op los. Beklaagde vertelt verder hoe Gaspers naar het militair hospitaal werd overgebracht. In verband met de zaak der z.g. misdrukte rywlelbelastingplaatjes, verneemt het Vad. nog, dat de ontvanger van de Accynzen te Lelden, in opdracht van het ministerie van Firwiciën een onderzoek heeft ingesteld. De onCTangei* heeft de drie op het postkantoor van Langer- aar nog aanwezige plaatjes in beslag genomen. Hy heeft vastgesteld, dat het hier normale fietsplaatjes betrof, die alleen wat flauwer van af druk waren. Alle komma's en streepjes waren echter goed zichtbaar. De kleur week Iets af van die. welke afkom stig waren van pas geopende doosjes, maar dit is zuiver een gevolg van de inwerking van de lucht op 't messing. Het resultaat van zyn on derzoek heeft de ontvanger thans aan den mi nister medegedeeld. Het komt daarop neer, dat het te Bloemendaal In beslag genomen plaatje niet vervalscht is en de te Langeraar in het postkantoor aanwezige plaatjes authentiek zyn, ofschoon wat zwak van afdruk, maar met alle détails Xoch duideiyk zichtbaar. Een Noorsche zeeman, K. O wiens schip te Rotterdam in dok lag. was aan het passagieren gegaan en terecht gekomen by eenlge vrienden op een schip, dat spoedig zou uitvaren. Het beviel den Noor op dit schip biykbaar beter, dan waarop hy gemonsterd had, en dus bleef hy aan boord. By de vaart door den Waterweg ontdekte de kapitein echter zijn nieuwen zeeman, dien hy echter liever niet hield. De politie te Hoek van Holland werd gewaar schuwd en deze heeft den Noor afgehaald, waar na hy Vrydag ter beschikking van den Vreem delingendienst is gesteld. Z. H. Esc de Bisschop van Haarlem de volgende Weleerw. Heeren benoemd: tot Rector te 's-Gravenhage (St. Marl age sticht, Toussaintkade 43) A. H. Harst: tot Kapelaan: te Achthuizen: P. W. van Leeu wen (Neom.); te Aerdenhout: C. J. A. Camp- fens; te Alkmaar: (H. Launentius) W. A. J. Geels; te Alphen a.d. Ryn; C. M. Klaver; te Am sterdam (H. Hart): A. C. J. van Rooyen; (H. Maria Magdalena) H. A. A. Rouw; O. L. Vrouw van Alt. By stand) J. Berger; (O. L. Vrouw van Lourdes) C. A. M. Kroon; (H.H. Petrus en Pau lus) A. J. A. Schulte; (Begynhof) Dr. J. G. M Willebrands; (St. Hubertuskapel) L. van Vugt; te Assendelft: J. H. M. vari der Vliet (Neom.) te Beemster: A. A. M. C. Rietveld; te Berkel: Th. J. Steenland (Neom.)te Beverwyk (H Agatha): 8. J. de Bot; te Bloemendaal: W. J. J. M van Niekerk; te Bovenkarspel: C. Nysten; te Buitenveldert: L. J. Beugelsdyk (Neom.); te Dordrecht (H. Antonius v. P.): A. Bregten; (H. BonifaUus): F. M H. J. Eppings: te Enkhuizen:, C. A. van der Voort (Neomist); te ’s Graven hage (H. Antonius Abt): A. C. Schaaper; (H. Hart): H. C. M. Dysselbloem; (O. L. Vrouw van Lourdes)O. Ch. van der Sman; te Grootebroek: J. van der Stap (Neom.); te Haarlem (Kathe draal Sint Bavo): Dr. A. I. M. Kat; (Maria- stichting); J. sym; te HaarlemmerliedeA. C. W. Berkhout: te Haastrecht: F. L. Kok (Neom te Halfweg: H. G. A. Wensveen (Neom); te HeemskerkJ. M. Th. Reiber (Neom.)te Heem stede (H. Bavo): J. N. Kossen; te HUlegersberg (Christus Koning): F. S. Wolff; te Hoorn: J. M. Dysselbloem; te Kethel: P. J. Zoutenbier (Neom); te Kwadendamme: A. J. J. M. van Vliet (Neom.); te Kwakel: J. J. Tulp (Neom.); te Kwintsheul: F. J. C. Langelaan (Neom); te Langeraar: A. N. Duinisveld; te Leiden (O. L. Vrouw Hem. en H. Joseph)E. A. M. Paap; (H. Petr.): F. H. M. Lohman; te Leldschendam Th. van Niekerk; te Leimuiden: C. P. de Wit; te Meye en Zegveld: A. L- Umans (Neom.); te Middelburg: H G. Tuin (Neom); te Mdi- den: J. G. van Dyk (Neom); te NoordwUker- hout (St. Bavogesticht)J. F. v. d. Gent; (St. Mariagesticht)J. A. M. van der Gaag; te Poel dyk: C. W. J. Wenneker; te Reewyk; C. A J. Netten (Neom.); te Rijswyk: L. A. Braban der; te Rotterdam (H? Barbara): G. P. Re geer; (H. Elisabeth): B J. M. Dorbeck; (H. Laurentlus): J. F. Franse; te Behagen: C. Vis ser (Neom te Stompwyk: E. R. C. M. Klaver (Neom); te Uitgeest: J. A. Solleveld (Neom.); te Vogelenzang: F. C. Verheul (Neom.); te Voorburg (H. Martinus)Th. J. G. Dekker; te Voorschoten: P. Th. A. Perquln; te Wormer: S. J. M. Broersen: te Wormerveer: L. Voets (Neom.); te Zoeterwoude fH. Joannes On th): A. H. Duyvestyn. (Neom.). Het tankschip Manvantara, aan boord waar van. zooals Aneta reeds telegrafisch berichtte, een ernstige ontploffing geschiedde, is ter reedc van Soerabaja voor anker gegaan. Behalve de sleepboot Dé Jongh zyn later nog twee andere sleepbooten naar de Manvantara gegaan om het schip naar Soerabaja te sleepen. Zooals wy be richtten zün twee Cbineeaen door de ontplof fing gedood. Vier andere Chlneezen werden ge wond. Twee hunner zwaar, de andere twee licht Het Soer. Hbld. van 11 Aug. geeft nog de vol gende bijzonderheden omtrent de ramp: Hoewel twee dooden en vier gewonden een Zaterdag is te Berkel-Rodenrijs het vijfjarig eenlg kind van de familie H. te water geraakt en verdronken. Het knaapje werd reeds eenigen tijd vermist, tot een schipper het in het wa ter za< dryven. Pogingen om de levensgeesten op te wekken mochten niet meer baten. Maar de zeeman mocht er niet blijven De minister van Waterstaat, tr. J. A. M. vah Buuren bracht, vergezeld van den directeur- generaal van den Rykswaterstaat, Ir. J. P. van Vllssingen, Zaterdag een bezoek aan de Wie- rlngermeer, waar hy onder leiding van Ir. 8 Smeding, directeur van de Wieringermeer. verschillende werken bezocht. Eén arbeider gedood; een ander liep inwendige kwetsuren op semble. 630 Berichten. 6 45 Populair concert 7.35 Het Enfield Central Orkest en solist 8 15 .Eccentrics”, causerie. 8.35 BBC-Symphonle-orkest en soliste 10 00 Berichten. 10 30 ..I saw the start (The Labour Party)”, causerie. 10.40 Het Brldgewater-kwlntet. 1130 Jack Harris en zyn Band 11.501330 Dansmuziek (gr pl Aangezien het schip water maakte, heeft men het, om zinken te voorkomen, dicht by den Noorderdam by de binnen-zwarte-ton 2 aan den grond gezet. Het water reikt tot aan het dek. De bodem van den Waterweg ligt hier op zeven meter diepte. Sleepbooten bevinden zich In de nabyheld. ofschoon er geen .direct gevaar voor het schip bestaat. De bemmning staat echter, op alle eventualiteiten voorbereid, gepakt ah gezakt klaar om het schip te verlaten. De „TJssel", waarvan de steven werd Inge deukt. heeft haar reis naar Dordrecht kunnen voortzetten. Wederom is te Utrecht een ongeluk met doo- delijken afloop gebeurd. Zaterdagmorgen ongeveer kwart voor acht waren arbeiders werkzaam op het Bolwerk van de PEG. U.S. Twee hunner bevonden zich daarby op een vry hoogen steiger. Plotseling stortte een ge deelte van den steiger in. Belde mannen kon den zich niet meer in veiligheid stellen en vie len naar beneden. Een hunner. De J., wonende in de Croesestraat, werd op slag gedood. De ander Is met inwendige kneuzingen door een auto van de<j G. G. en G. D. naar het Stads en Academisch ziekenhuis vervoerd. klaagde heeft den volgenden dag den officier z ontdekte, wat in het nachtelyk uur ge schied was, begreep hy onmiddellyk, wie hem deze poets gebakken had en hy besloot dan ook. den rijwielhandelaar zoo spoedig mogelijk een bezoek te brengen. Zoodra een 10-tal ijsrijders zich 's morgens aanmeldde, om den dagelijkschen tocht door de stad aan te vangen, vernamen zij. dat ze niet konden uitryden, omdat.... het materiaal verdwenen was en daar op eiken driewieler een slagroomapparaat gemonteerd was, konden de weggehaalde karretjes ook niet door andere worden vervangen. Reeds gerulmen tijd hadden verschillende le veranciers van den betrokken fabrikant ver geefs gepoogd, betaling te krygen van het hun toekomende geld. Wel waren aan sommige le veranciers termynen betaald, maar verder bleef het geld achterwege. Een der leveranciers, een rijwielhandelaar op den Amstelveenscheweg te Amsterdam, die op zyn beurt zorgen moest, dat hy zyn verplichtingen tegenover zyn leveran ciers nakwam, en die trots herhaalde aanma ningen, geen kans had gezien, geld los te kry gen, bedacht een ander middel, om zich voor verdere schade te vrywaren. Hy riep de hulp In van een 14-tal lieden, die niet voor een kleintje vervaard zyn en nu werd een nachte- iyke expeditie georganiseerd. De 14 helpers werden uitgenoodigd In een vrachtauto plaats te nemen en zoo trok het ge zelschap in alle stilte In het nachtelyk uur naar de garage van den ysfabrikant. Op de een of andere wyze was de rijwielhandelaar tn het bezit gekomen van een sleutel der garage, en nu werden de 14 bakfietsen de garage ultge-, eden. De „assistenten” van den rijwielhande laar namen elk op een bakfiets plaats en zoo vormde zich een stille stoet, welke, wanneer het dag geweest ware, ongetwyfeld de aan dacht van de voorbygangers zou getrokken hebben. Nu had men geen last van hinderlijke nieuwsgierigheid en zoo bereikte het gezelschap de zaak van den rywielhandelaar aan den Am- stelveenscheweg, waar de driewielers weer ge stald werden by den rechtmatigen eigenaar. Toen de ysfabrikant 's morgens vroeg Ontzettende ravage DROITWICH. 1500 M. 11.06 Dansmu ziek (gr pl 1135 Orgelspel. 12 05 Gra mofoonmuzlek. 13.35 Jan Hunt en zyn orkest. 1.30 Sportreportage. 150 Het Ralph Elman Sextet. 3 30 Het Shtlden Silver Orkest. 3 50 Muzikale causerie (met gr pl 330 Jack Wilson's kwintet. 3 50 Gramofoonmuzlek. 4 35 Het Hunga- rla Zigeunerorkest 5 00 ..Polities in Ame rica-. causerie. 5 20 Sportreportage 5 40 D. Hogben's Vocaal en Instrumentaal En- i Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot assistent der kerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Groningen den weleérw. pater A. Brinkhoff S.J. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot assistent der kerk van den H. Igna- tius te Amsterdam den weleerw. pater Th. Hel sloot S.J., tot kapelaan der kerk van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen te ’s-Gravenhage den weleerw. pater L. v. d. Meer SJ„ tot assistent aldaar den weleerw. pater Ch. Hanckx S.J., en tot assistent der kerk van de H. Theresia te 's-Gravenhage den weleerw. pater J. de Lang S.J. Z. H. Exc. de Bisschop van ’s-Hertogenbosch heeft benoemd tot assistent der hulpkerk van den H. Joseph te Nymegen den weleerw. pater V. Spauwen S.J. Tot Superior van het Retraitehuis ..Loyola” te Vught is benoemd de zeereerw. pater J. Bak S.J., leeraar van het Canisius-coliege te Ny megen op droevige ramp duiden, moet wel worden gezegd, dat het veel erger had kunnen zyn. De ontzettende ravage bewijst wel. atjlk een gewel dige kracht de ontploffing had. Gelukkig sliep het overgroote deel der opvarenden hetzij voor-' uit, hetzy achteruit, zoodat op het middendek, waar de ontploffing plaats vond, slechts weinig menschen waren. Wel stond Europeesch perso neel nabil het middendek, doch zij kwamen ér goed af. Door den luchtdruk werden zy tegen den grond gesmakt, echter zonder ernstige ge volgen. In het ruim, waar de ontploffing had plaats gehad, was een geweldige verwoesting aange richt. Het dek was totaal omhoog geblazen, een groot gat toonende, waarin stalen platen en buizen kriskras door'elkaar in de diepte lagen Pijpen en buizen, in groeten getale op het dek aanwezig, waren finaal aïgeknapt en stonden verdraaid en gerafeld omhooggebogen. Verder was alles op de ongeluksplek een verahrrendc verzameling door en over elkaar gesmakte sta len voorwerpen, gebroken en gebarsten. Omtrent de oorzaak Is nog niets bekend. De havenmeester is den geheelen ochtend aan boord geweest. Naar wy vernamen, ontkent de bemanning met nadruk, dat gerookt zou zyn. VUn de resultaten van het onderzoek zal ook afhangen, of de Officier van Justitie zich met de zaak zal bemoeien. Wanneer van eenigerlei schuld geen sprake is. b.v. doordat wij te doen hebben met zelfontplofflng. is voor de Justitie tot ingrypen geen aanleiding. BRISSEL. 322 en 4M M 322 M.: 1220 Gramofoonmuzlek. 12.50 Kfleinorkeat. 1.30 Salonorkeat. 1.502.20 Gramofoonmu- zlek. 5 20 Omroeporkest en soliste. 6.50 Salonorkest. 7.20 Gramofoonmuzlek. 8.20 Concert uit de 8t. Aeterskerk te Salz burg. 9.20 Omroeporkest. 10301130 Gramofoonmuzlek. Vergezeld van de 10 ysryders. begaf de ys fabrikant zich nu naar den Amstelveenscheweg en wy zullen het discours, dat by den rywiel handelaar volgde, hier maar niet weergeven. Tenslotte ging men ook tot bedreigingen over, maar een passeerend politieagent wist ernstiger optreden van de zyde der ijsrijders te voorko men. Laatstgenoemden, zoowel als de ysfabri kant hebben zich toen verwyderd. maar d4 zaak is nog niet tot een oplossing gekomen. De rywielhandelaar kreeg in 'den loop van den dag van zyn rechtskundigen raadsman de geruststellende verzekering, dat de wyze, waar- op hy zich in het bezit van zyn eigendom had gesteld, zooal niet gebruikelijk, in elk geval ge oorloofd was. if j II HILVERSUM II. 301 M KKO-uitzending) 8 GO 9.15 en 10 00 Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berich ten. 12.15 Gramofoonmuzlek. 1.15 KRO- Melodlsten. 2 00 Voor de vrouw. 3 00 Gra mofoonmuzlek. 4 00 KRO-Orkest. 545 Gelukwenschen. 6.00 Gramofoonmuzlek. 6.15 KRO-Melodisten? 7.00 Berichten 7.15 Causerie namens It Roomsk Frysk Boun. 7.35 Gramofoonmuzlek. 9.10 KRO- Melodlsten 9.55 Gramofoonmuzlek. 10.30 Berichten ANP. 10 40 John Kristel en z^n Troubadours. 11.3012.00 Gramofoonmu zlek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuzlek. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.50—-2.20 Gramofoonmuzlek. 5.20 Cellovoordracht. 6.35 Gramofoonmuzlek. 6.50 Reportage. 8 20 Kleinorkest en solisten. 9.20 Sym- phonleconcert uit Ostende m. m. so list. 11.001130 Gramofoonmuzlek. Hoe meer we voor de smart vree- zen, te meer vluchtplaatsen bouwen we ons om de smart te ontvlieden. Onze rijkdom en onze eer zijn barri- kaden die we opwerpen tusschen ons en ons ware wezen. Zoo worden we vertrouwder met hetgeen we bezitten dan met hetgeen we zelf zijn. Maar ons llfden weet ons toch achter al onze hindernissen op te zoeken en te vinden. Het lijden bereikt ons overal en staat plotseling voor ons, oog in oog. Daarom moeten we het lijden niet nutteloos willen ontkomen. Ontkomen kunnen we het nooit. We moeten het leeren kennen als een ingang tot beter leven. We moeten er vertrouwd mede raken als met het Offer. Wie het lijden schuwt zal de ontzetting van het lijden te ontstellender erva ren. Wie het lijden gelaten ervaart zal de troost van het lijden deelach tig worden. RADIO PARIS, 1648 M. 8.30 en 10 35 Gramofoonmuzlek. 13.3o Orkestconcert en zang. 3.50 Gramofoonmuzlek. 3.05 Pianovoordracht. 4 05 Zang. 430 Fluit, zang en plano. 7.30 en 7 50 Zang. 8.30 Koorconcert m m. v. aolUten. 10.05 Zang. 1030 Cellovoordracht. 10.50 Gra mofoonmuzlek In den nacht i ingebroken in de villa’ 'Nassaulaan 58 te Baarn. bewoond door mevrouw H. J. Quarles van Uf- ford. De inbrekers hebben zich toegang ver schaft, door met een sleutel de buitendeur té openen waarna zy in de tydelyk onbewoonde villa vry spel hadden. De inbraak werd ont dekt door een bewaker van den nachtveilig- van Wapening verzocht Gaspers te mogen Be zoeken en bevond, dat deze zwaar ziek was. De infanterist is later overleden. Beklaagde heeft een krans gezonden en daar hy er niet persoon- lyk by tegenwoordig kon zyn. zich by de be grafenis doen vertegenwoordigen. Getuige Mahu vertelde, dat. toen Gaspers een stoot wilde doen en zich daartoe voorover boog, hy zag. hoe beklaagde zyn queue ophief en Gaspers met het dikke einde ervan een hevigen slag op het hoofd toebracht. De getroffene wan kelde en viel achterover op den grond. Getuige, hevig geschrokken, riep uit hoe beklaagde zoo- iets kon doen. Hij legde zyn queue weg en on dersteunde Gaspers, en beklaagde deed hetzelfde. Tot getuige Mahu heeft beklaagde gezegd Gaspers by te staan. Hijzelf ging weg. De kor poraal van de week heeft den getroffene over gebracht naar het militair hospitaal. De eisch luidde vyf jaar gevangenisstraf. Over dit tragisch ongeval werd ons later nog gemeld: De verongelukte arbeider De J. is een broer van den wielryder. die Donderdag j.l. op den Leidscheweg bil een verkeersongeval om het leven is gekomen. De andere arbeider, die met Inwendige kneu zingen naar het ziekenhuis vervoerd werd, is de 40-jange H., wonende op de Willem Arendsz- xade. "Toen het ongeluk gebeurde, was men bezig met het optakelen van groote betonplaten. Ver- moedeiyk is daarby een van deze platen, welke ongeveer 100 K G. wegen, tegen den steiger ge botst. De steiger was van degeiyke constructie, zoo als biykt uit het feit, dat het werk nog Vrydag door de Arbeidsinspectie is gekeurd en in orde bevonden. Twee hengelaars, die van plan waren een middagje op de Looedrechtsche Plassen te vls- echen. hebben tegen hun wil twee dagen en nachten op het water doorgebracht, aldus ver telt het Vaderland. Een bootverhuurder hadden zy gevraagd hen naar een akker te brengen. De bootverhuurder bracht hen naar het dorado van de hengelsport en men maakte een af spraak, dat de man de twee visschers des avonds weer zou komen halen. Welgemoed wierpen de hengelaars hun simmen uit en het eene vischje na het andere werd door hen ver schalkt. De middag verstreek en het werd later en later, maar nog steeds konden de beide vis schers geen bootje bespeuren, dat in hun rich ting kwam. Het werd schemer en spoedig brak de donkere avond aan. Nog maar steeds zaten de mannen op den akker, turende in de wyde verte. De avond verstreek en het werd nacht en de belde mannen begonnen In te zien, dat zy op den akker zouden moeten overnachten. De dageraad brak weer aan en hiermede de hoop op redding uit hun isolement. Wederom ver streek de dag en weer werd het avond, gevolgd door een donkeren nacht, zonder dat de boot- ▼erhuurder kwam opdagen. Nadat zy beiden ook dezen nacht eenzaam op den donkeren plas hadden doorgebracht, verscheen gelukkig in den morgen een schuitje. Dit vaartuig had hen beiden spoedig in de gaten en pikte de onfor tuinlijke hengelaars op. Nu was het leed gauw geleden en werd de terugtocht aanvaard. De man die hen zou komen ophalen, zooals afge- sproken was, vertelde, dat hy niet meer wist op welken akker zy zaten en toen hy hen niet kon vinden, dacht hy wel dat zy op een andere manier zouden probeeren van den akker af te komen. HILVERSUM I. ding) 8.00 Gramofoonmuzlek. Morgenwydlng. 10.30 Vlooi muziek. 11 15 De Octophonlker». 13 30 Kovacs Lajo» en zyn orkest en soliste. 2 00 Declamatie en kamermuziek (grjjl 3 00 Lyra-Trio, zanE en orgel. 4.30 Ra- dlokinderkoorzangi 5.00 Klnderhalfuur. 5 30 Gramofoonmuzlek 6 00 AVRO- Dansorkeat 6 45 Kovacs Lajoe’ orkest en soliste. 730 Dieren zien en leeren ken nen”. causerie. 8.00 Berichten ANP. hierna: Mededeeltngen. 8 15 Omroepor kest en solist. 9.15 Gramofoonmuzlek. 9 45 Vervolg concert. 10.30 Actualltelta- flltsen 1045 Gramofoonmuzlek 11.00 Berichten ANP. hierna AVRO-Dansork. 11.4013.00 Gramofoonmuzlek. Naar wy vernemen hebben B. en W. ven Naarden den keuringsvearts, hoofd van den Vleeschkeuringsdienst aldaar, den heer H. t. B.. geschorst. Deze schorsing moet niet het ge- volg zyn van hetgeen zich eerder afspeelde en naar aanleiding waarvan de heer t. B. door B. en W. een schrifteiyke berisping was ge zonden, doch wel houdt de schorsing daarmede onmiddellyk verband. Toen n.i. deze keurings veearts over hetgeen gepubliceerd was, hier en daar iets te hooren kreeg, moet hy zich op een minder gepaste wyze uitgelaten hebben over den burgemeester en een der wethouders, het geen ter kennis van vorengenoemde autori teiten werd gebracht. Hierin schynen B. en W. aanleiding te hebben gevonden, het hoofd van den dienst te schorsen. Zyn functiewordt tydelyk waargenomen door den veearts van Wettum Jr.. zoon van wyten den oud-burgemeester van Naarden. In de tegen Dinsdag belegde spoedvergadering van den raad zal deze schorsing ter sprake komen. De heer H. te B. heeft, naar wy vernemen, in deze schorsing niet berust, doch de zaak aan hangig gemaakt by het Ambtenarengerecht. Naar Italic 16 <tor»> f 123.SO; V »-r—1 HKISBCREAUX D Ir rat le: Groenmarkt 22. Amsterdam - Arnhem - Groningen Haarlem - Lelden - «(otterdam - Utrecht - Zeist Johannesburg - Parijs - New-York Leden der Nederl. Vereenlglng Reisbureaus voor Ned. Oost-Indische voor maïsveekoeken e.d. voor maisveekoeken e.d. voor alle andere niet ge noemde soorten veekoeken (al dan niet verwerkt met byprod. en/of afvallen).. Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het in artikel 8. b, onder lo, van voornoemde beschikking bedoelde gedeelte van het prysverschll. Indien men zyn import op verderen termyn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovenge noemde prysverschillen, gelieve men zich daar over met de Stichting Nederlandsche Meelcen trale te ’s-Gravenhage in verbinding te stellen. Op den ryksweg TilburgBreda is een luxe- auto, komende uit Tilburg, even voorby Dorst, tengevolge van de gladheid van den weg ge slipt en tegen een boom gereden. De auto werd totaal vernield. De inzittende vier personen, nl. de familie 6w., uit Tilburg, werden gewond. Een dame op leeftijd, die aan het stuur had gezeten, is er het ergste aan toe. Zij was bewusteloos «n had een zeer ernstige wonde aan het hoofd. De andere dame die in den wagen zat, kreeg even eens ernstige verwondingen en klaagde over in wendige pynen Belden werden per ziekenauto naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht. KEI LEN. 456 M. 8 50 H Hsgeetedt orkest. 13 30 Verzoekooncert. 135 Om- roep-Amu»ementeorke»t en saxoioon- kwlntet. 4 30 Omroeporkest. 630 Kamer muziek 7.10 Gramofoonmuzlek. 830 Ge varieerd concert 9.30 Stedelijk Orkest Gelsenkirchen. 11.101330 Omroeporkest en solisten. BATAVIA, 21 Aug. (Aneta.) In verband met de besteding van het bedrag van 25 millloen gulden, de bydragen van het moederland, zyn verschillende aanvullende begrootingen Inge- dlend. Op deze begrootingen komen posten voor be- schuldbevryding ten bedrage van landverhuizing en vrye emigratie 727.000. bestryding van de t.b.c. f 130 000. sub sidie aan het instituut voor volksvoeding ƒ85.000, verbetering van de boschontsluitlng op Java en Madoera 130.000. bevordering van de kleinindu-strie 250.000, oprichting van een handelscentrale voor gommen en hars 33.000. en voor het Algemeen Landbouwproef station 145.000. Voorts zyn op deze begroo tingen posten gebracht tot bevordering van de veeteelt, onderzoekingen omtrent de zuivelbe reiding, aanleg en verbetering van wegen voor geheel Java en voor diverse deelen der buiten gewesten, voor irrigatie- en assaineeringswer- ken. terwyi ook ter bevordering van de me teal- een bedrag van 380.000 is ultge- In aansluiting op het onlangs tot 22 Augustus I verlengde clearlng-accoord met Roemenië is thans te Boekarest een overeenkomst tot stand gekomen, waardoor het betalingsverkeer tusschen j beide landen wordt geregeld tot 31 December 37- i Door dezen modus vivendi worden in de tot 22 Augustus geldende regeling geen wijzigingen van principieele beteekenls aangebracht. De in gang zynde liquidatie van achterstal lige vorderingen door middel van voor dit doel bestemde reeds thans aanwezige gelden, brengt m«fe, dat naar te verwachten is. de voor het betalen van nieuwe exporten van Nederlandsche. Ned.-Indische en tusschenhandels-goederen be- I stemde bedragen zullen toenemen. i Voor dit doel omvat de overeenkomst ook weder een regeling om verdere graantransacties tusschen Nederland en Roemenië mogeiyk te maken. Ten einde te bevorderen, dat de Nederlano- sche uitvoewnogelijkheden worden gebruikt, is onder tneer bepaald, dat de debiteuren in Roemenië de voor hun aankoopen verschul digde guldens reeds zullen kunnen verwerven, vóórdat de goederen In Roemenië zyn inge voerd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 16