ONS BLAD Tusschen brandende gebouwen wordt verwoed gevochten Fraaie overwinning der Italianen i I Het nieuws van heden Franco’s opmarsch naar Santander ft Chineezen beletten landing Onlusten in Polen DE BAROMETER 2 rJ Teleurstelling te Londen MORGAN MAAKT ZICH Bezorgd JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER van Japansche troepen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS I. E Een Japansche nederlaag Duikbooten in de Dardanellen Reed» twintig dooden Brand in het Casino van Boulogne-sur-Mer het front De dader» gearresteerd De granaat op de „Augusta” Acht millioen francs verduisterd '3 e. Mussolini in Rome terug ppor&en 4 s Tokio in een moeilijke positie Radioseinen gehoord van Lewanefski? Cupini en Paradisi winnaars De actie der godloozen in Sovjet-Rusland De aanslag op president Salazar 'Japan beweert, dat Sovjet-Rua- land van plan ia den Chineezen militairen steun te verleenen Over de houding der Sovjet-Unie ten aanzien van het Verre O oaten Ebbutt uit Berlijn vertrokken De Baaken bieden thana hevigen tegenatand, doch lijden zware verliezen Frankrijk beschermt zijn koopvaardij Zü bezetten de eerste drie plaataen in de wedvlucht latrea DamascusParijs Aantal zenduren der godloozen zal worden uitgebreid f- Het Japansche antwoord op het Britsche voorstel in Engeland alecht opgenomen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN nsche leger wordt bijzondere zorg besteed aan de honden. Om op allés te zijn worden de dieren geoefend in het dragen van gasmaskers MAANDAG 23 AUGUSTUS 1937 No. 275 ADVERTENTIEPRIJZEN Por lossen regel 20c, ingez. med. 40c p. regel; idem op peg. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 De officieele uitslag Groote schade aangericht ^bXWWWUUHli De strijd aan van Madrid De houding van Sovjet- Rusland JAARGANG DERTIGSTE NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD t t Luchtverdedlgingadac te Schevenlngen. Huwelijksdrama te Rotterdam. O O l en fictieve o toe i Pierpont Morgan, do groote financier in China, maakt zich bezorgd over de hooding van de Sovjet-Unie ten aanaten van het Verre Ooeten. Boeren-onlusten la Polen hebben twintig siacht- otfera geëiaehi. p L de een toen De daden van den aanslag op president Salaaar gearresteerd. Benoemingen in het bisdom Haarlem en b<) de Paten Je»nieten. Stand op Maandag ld aar r.n: IdM Vorige stand 762.6 De Japanner» hebben vele plaatsen in China hevig gebombardeerd. Brand in een graanopslagplaats bij Tientsin Op Sicilië zijn dezer dagen groote manoe uvres gehouden. Een deel van de vloot in de haven van Palermo Bijzondere steunregeling voor het kleine boeren bedrijf. Nieswe.elearingregeling met Roemenie. it t. 7 Ondanks het hevig renet der Baaken settea Franco's troepen han opmarsch naar Santander voort. ROME, 31 Aug. (Havas.) Mussolini en graaf Clano zün per auto uit Oaete in Rome terug gekeerd. Tusschen de brandende gebouwen te Sjanghai wordt verwoed gseinden; Chineesen verhinderen den Japanners troepen aan land te zetten. Casino ie Boulogne-sur-Mer door brand nield. Steiger te Utrecht gedeeltelijk ingestort; eën doode en tin gewonde. Scheepsbotaing op den Nieuwen Waterweg; Grieksch schip zwaar gehavend. Spoorwegarbeider te Maastricht tusschen buf fer en stootblok geraakt en doodeRjk gewond. LISSABON, 33 Aug. (Havas) De politie heeft eenlge dagen geleden de daders van den aan slag op president Salaza rgearresteerd. De ar restanten hebben bekend. De arrestatie werd eerst heden bekend ge maakt, om het ondersoek niet te hinderen. Na dere bijzonderheden sullen spoedig in de pers bekend gemaakL-worden. De Britsche vlieger Clouston is om 17 uur geland, gevolgd door de Franschen Codos en Kolonel Francois, die reap, om 17.09 en 1830 landden. Uit Faceting vrtordt gemeld, dat de Chlneesch» troepen na een hevigen strüd een Japanse hen aanval op Hoe er Sjan hebben afgeslagen. De Japansche troepen werden gesteund door dertig vliegtuigen en twintig stukken geschut. De Chi neesche troepen bereiden nu een tegenoffensief voor op TSJangteh. het centrum der Japansch- Mandsjoerljsche krijgsverrichtingen in de pro vincie Tsjahar. wien het door de verdragen verboden is onder zeeërs te bezitten, naar de wateren der Dar danellen twee duikbooten hebben gezonden, die de Ciudad de Cadiz en de Armuro zouden hebben getorpedeerd. Zoogenaamd op verzoek van buitenlandscho luisteraars, om het aantal zenduren der god- loozenorganlsatle uit te breiden, heeft de lei ding van het radio-station der Komintern, een der krachtigste zendstations ter wereld, be sloten. de uitzendingen in de Duitsche. Engel- sche, Nederiandsche, Bpaanache. Poolsche en Tsjechische taal te verdubbelen. Bovendien zul len deze uitzendingen tegelijkertijd op kortegolf- statlons naar Amerika en over zee worden ge- relayeerd. Als in 1936 het nieuwe sovjet-radlostatlon in bedrijf gesteld wordt, zullen de godloozenultaen- dlngen, welke tot nu toe drie- tot viermaal per maand plaats vinden, dagelijks plaats hebben, om den invloed der godloozenbeweglng te ver- grooten. Uit Brussel meldt nog een Kipa-bericht, dat. blijkens een mededeeling in de communistische bladen, met het oog op de oppositie in België tegen het godloozencongres. dat in Brussel zou worden gehouden, dit congres in Londen zal plaats vinden. LE BOURGET. 21 Aag. (Haras). De Ita- liaansche vliegers Cupini en Paradisi zün om 3 min. over 4 sur op Le Bourget geland. Zü waren hiermede de eerst aankomenden In den luchtwedstrijd IstresDamascus— Parijs. Het Fransche ministerie van Marine deelt I mede, dat reeds pp 22 April J.l. de minister aan de oorlogsschepen en luchtstrüdkrachten der vloot voorgeschreven heeft zoowel in volle zee als in de Fransche territoriale wateren de Fransche koopvaardijschepen te beschermen te gen eventueele aanvallen, waarvan zü het voor werp zouden kunnen zijn. Ieder Fransch oor logsschip, dat kennis draagt van een Incident in de wateren, waar het zich bevindt, moet het aangehouden of aangevallen schip te hulp ko men en den aanvaller seinen, dat t dit schip on der zijn bescherming neemt. Wanneer de aan valler zijn onderneming voortzet en vuurt op het koopvaardijschip, moet het oorlogsschip on- middellük met al zjjn wapenen dit vuur van den aanvaller beantwoorden. Volgens berichten in de Japansche pers heeft de Commandant van de Amerikaansche vloot in de Chineesche wateren, admiraal Yarnell een commissie benoemd, welke een onderzoek moet instellen naar de granaat, welke op de „Augus ta" is neergekomen en waardoor een matroos werd gedood en achttien gewond. De admiraal zou verder hebben ontkend, dat hjj aan Was hington zou hebben gerapporteerd dat de gra naat uit een Japansch stuk geschut afkomstig Sou zün. Het resultaat van het onderzoek der commis sie zal overeenkomstig de Amerikaansche wet alleen te Washington worden gepubliceerd. langs den opgerukt vier K M. In het telegram wordt er op gewezen, dat dit besluit beschouwd wordt als een tactvol gebaar van de Nankingregeering ten behoeve van sa menwerking met de Chineesche communisten en als uitnoodiging aan de Sovjet militairen steun te verleenen. Niettegenstaande het onmiskenbare overwicht van de Japansche vloot en luchtmacht plaat sen de gevechten bij Sjanghai Japan toch in een moeilijke positie. Het schijnt, dat de Ja pansche legerleiding de strijdkrachten van de Chineezen heeft onderschat, zoodat de Chineezen door Him overweldigend grooter aan tal het ontscheiren van Japansche versterkingen tegenhouden. Tokio schijnt verder nog niet op de meest krachtige wijze te durven Ingrijpen, want een actie op groote schaal te Sjanghai zou de Japansche economie zwaar treffen en hierdoor zou een beslissend optreden van Japan in Noord-China voor onbepaalden tijd worden uitgesteld. WARSCHAU. 22 Aug. (Havas.) De boe renonlusten in Galiclë duren voort en daar bij waren Zaterdag en Zondag twintig doo den en talrijke gewonden te betreuren. Alleen reeds in het dorp Manino bü Ja- roslaw telde men elf dooden en zestien ge kwetsten. Het schijnt, dat de aanleiding voor deze ontmoeting gelegen is in den wensch van Morgan, zich bij Davies op de hoogte te stellen van de houding der Sovjet-Unie te genover de tegenwoordige gebeurtenissen in het Verre Ooeten. In dit verband wordt er aan herinnerd, dat het bankconcern van Morgan in den handel met China enorme kapitalen heeft belegd. Aan het centrale front heeft een beperkte be drijvigheid geheerscht. De regeerlngstroepen hebben, zonder groote moeite aanvallen hunner tegenstanders In den sector van de Sierra voor Brunete en Navalgamella afgeslagen. De druk, dien de regeerlngstroepen gisteren den geheelen dag hebben uitgeoefend op den rechteroever van de Rio Manzanares heeft reacties gewekt in den sector van de Jarama, waar de twee par tijen een vrij hevig vuur op elkanders stellingen richtten. In de frontlijn is geen wijziging ge komen. BRUSSEL. 21 Aug. (Havas) Het blad Le Soir meldt, dat de wisselmakelaar Walter Bodson uit Brussel is gearresteerd wegens verduistering van acht millioen francs. Bodson heeft be kend. gespeculeerd te hebben met de fondsen, die hü onder zijn berusting had, borderellen te hebben opgesteld. De drie eerstaankomende bemanningen In den luchtwedstrijd IstresDamascusParijs zijn officieel als volgt geklasseerd: BOULOGNE SUR MER, 22 Aug. (Havas). Tien minuten na middernacht Is brand uit gebroken in het casino van Boulogne sur Mer. Het vuur vond zijn oorsprong in de danszaal en greep snel om zich heen, zoodat in korten tijd de hall en het hoofdgebouw in vlammen stonden. LONDEN. 23 Aug. (Havas). De correspondent van de „Times" Norman Ebutt, die uit Duitsch- land is uitgewezen, is hedenavond te Londen aangekomen. De Britache verliezen te Sjanghai worden geraamd op zes millioen pond sterling en de schade wordt van uur tot uur grooter. Zondag avond woedden dertien groote branden in de wijken, waar gevochten wordt. I I I De commandant van een Japansche luchtvlooteenheld heeft tegenover de pers een verklaring afgelegd, waarin hü o.m. zeide: „wij hebben bijna alle belangrijke Chineesche luchtbases onbruikbaar gemaakt. De Japansche vliegers nemen geen valscher men mee, maar dolken, en hebben opdracht harikiri te plegen, wanneer zjj een nood landing moeten doen. Eerst moeten zü dan hun toestel in brand steken. Door de moei lijke navigatieomstandlgheden hebben Japansche luchtstrüdkrachten bijna derde deel harer toestellen verloren voor de eerste maal een aanval werd on- ernomen op een Chlneesch vliegveld.” Vooral in de streek van Malapolska Is de op winding groot. Het dorp Charta In het district Brzozow is door de politie geheel ontruimd. Te Glazowa bü Rzeszow waren Zondag 10.000 boe ren samengestroomd. De autoriteiten, die onge regeldheden vreesden, hebben den voorzitter der afdeellng Krakau van de volkspartü, den afge vaardigde Gruszka, die gisteren gearresteerd was, weer vrijgelaten, met het verzoek, bü zijn aanhangen op handhaving der orde aan te dringen. m een officieel communiqué van het natio nalistische hoofdkwartier te Salamanca wordt gemeld, dat de Basken thans hevigen tegen stand bieden. Tot tweemaal toe zün zü tot eert tegenoffensief overgegaan, doch zü werden met zware verliezen teruggeslagen. Vooral in den sector van Vlllacarriedo was de strüd fel. Vól gens een oorlogscommuniqué van Valencia heb ben de Basken den troepen van Davila ernstige verliezen toegebracht bü den strüd om Ontane- da. dat gelük gemeld. Inmiddels reeds door de rechterflank van het nationalistische leger be zet la. Van linksche züde wüst men er op, dat hier vier Italiaansche divisies en groote afdee- lingen Mooren aan den strüd deelnemen. Deze mededeeling berust op de verklaring van een Italiaanschen sergeant, die aan dit front ge vangen genomen werd. BERLIJN. 21 Aug. (Havas) De uitgewezen correspondent van de „Times" te vanavond van hier vertrokken, oa. uitgeleide gedaan door tachtig leden vah de bultenlandsche persver- eeniging. „Het zal wel overbodig zün als ik zeg, dat het mü zeer diep spüt van zooveel goede col lega's en vrienden afscheid te moeten nemen," zeide Ebbutt bü zün vertrek. Verder weigerde hü eenlge verklaring af te leggen; hü zeide, dat de „Times” zelf daarvoor zou zorgen. SJANGHAI, 22 Augustus (Reuter) Den geheelen dag door is bü Sjanghai tusschen de brandende eigendommen van de buitenlanders in het Oostelijk deel der stad ver woed gestreden. De Chineezen poog den de Japansche mariniers te dwin gen zich terug te trekken, waarby zü voor den eersten keer gebruik maak ten van tanks. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat heden ochtend midden in de internationale nederzet ting een granaat te ontploft. Men weet niet of het een Japansche of een Chineesche is geweesi. De stad werd hedenochtend gewekt door een hevig artillerievuur. De Chineesche kanonniers richtten hun vuur op het Japansche consulaat. Een granaat is terecht gekomen op de dokken, welke toebehooren aan de Britsche Kamer van Koophandel. Later keerde de rust weer, nadat de Japan sche vliegtuigen een aanval hadden gedaan op Klangnan en Poetoeng. Havas meldt uit Istanboul dat het onder zoek hetwelk is ingesteld naar het torpedee- ren van het ss. Armuro heeft uitgewezen, dat de aanval in Turkse he territoriale wa teren is ondernomen. De Armuro zit in drüfzand vast en kan, naar men weet, niet weer vlot gebracht worden. De geredde op varenden zün heden te Istanboul aangeko men. De kapelmeester verzocht den aanwezigen snel en kalm het gebouw te verlaten. Deze raad werd opgevolgd er. in groote orde verlieten de aan wezigen het gebouw. Vermoedelük is het vuur ontstaan door on voorzichtigheid van een danser, die tüdens een storing in het electrlsch licht met een sigaren aansteker licht wilde maken. Niemand werd bü den brand gewond. Volgens latere berichten was men vanmorgen om tien uur het vuur meester. De schouwburg zaal, het restaurant, de vestiaire en de groote tentoonstellingszaal, waar büna vierhonderd doeken en beeldhouwwerken Ojjgesteld waren, werden vernield. Een groot aantal Chineezen In burger heeft het vuur geopend op het Japansche vlagge- schip „Izoemo”, doch de bemanning verdreef de Chineezen. Chineesche vliegtuigen hebben de Japansche stellingen bestookt, doch zü wierpen geen bom men naar de „Izoemo". WARSCHAU. 21 Aug. (PAT) De Poolsche bladen vernemen, dat de ambassadeur der Ver- eenigde Staten te Moskou, Davies, die op het oogenbllk een kruistocht op de Oostzee maakt, binnenkort op zee een ontmoeting zal hebben met Pierpont Morgan. Om deze ontmoeting hangt een waas van ge heimzinnigheid. Men weet niet, waar zich het Jacht van Morgan bevindt Het schip te, naar men zegt, overgeschilderd, om het onherkenbaar te maken en aan de waakzaamheid der pers- menschen te ontsnappen. LONDEN. 31 Aug. (Havas). Naar in diplomatieke kringen verklaard wordt is de Engelsche regeerlng diep teleurgesteld over het feit dat de Japansche regeerlng tot dusver geen antwoord gegeven heeft op het Digelsche voorstel tot neutralisatie van de internationale concessie te Sjanghai. Voorts is de Engeteche regeerlng teleurgesteld over de ongunstige commentaren, welke aan Japanache züde over het voorstel gegeven wordeiv De Chineezen beweren, dat zü met hun artillerie hebben belet, dat Japansche troepen te Woesoeng aan land werden gezet onder dekking van een spervuur van de Japansche vloot. Ook bü Poetoeng werd een landingspoging verüdeld. De Chineesen ver klaren, dat nergens Japansche troepen aan land konden worden gezet. De schade wordt geraamd op verscheidene millioen francs. Volgens een ingesteld onder zoek zou de oorzaak in kortsluiting gezocht moeten worden. Naar verluidt zou de Spaansche zaakgelastig de morgen een belangrijk onderhoud hebben met den Turkschen minister van buitenland- sche zaken, Roestoe Aras. De regeerlng zou strenge maatregelen voorbereiden ter bewaking $n controleering van de territoriale wateren. Volgens het blad „La Reallque” zou een staat, TOKIO. 22 Aug. (Domei) De Hotsji Sjim- boen meldt, dat Sovjet-Rusland. dat op tact volle wüze sedert het uitbreken van het inci dent in Noord-China het zwügen bentaard heeft, in het geheim den Chineeschen generalis simus Tsjang Kal Sjek aanmoedigt door bemid deling van den Russischen ambassadeur in China, Bogomoloff, om vüandelükheden op langen termün tegen Japan voor te bereiden In afwachting van een mogelüke interventie der mogendheden. Het blad baseert dit op uit Tsoe- hoega ontvangen Inlichtingen. Be Sovjet maakt plannen voor het ver leenen van militairen steun aan China door het leveren van munities, militaire piloten e- d. Het blad meldt verder, dat de Russi sche commandant in 't Verre Oosten, gene raal Bluecher, in het geheim een bezoek heeft gebracht aan de hoofdstad van Bui ten Mongolië en daar generaal Mao tee ^"°cng. den vertegenwoordiger van de Chi neesche Sovjetregeering, beloofd heeft Chi na militairen steun te verleenen door be middeling van de Chineesche communisten. Fiori en Lucchini, in 17'uur 57 minuten en 1 seconde, gemiddeld 344.839 km. per uur. 3. Biseo en Bruno Mussolini, 18 uur 3 mi nuten en 35 seconden, gemiddeld 343.746 km. per uur. Meer dan tien Russische vliegtuigen zün kortgeleden naar Nanking gezonden met vlieg- °tf!cieren, die reeds hebben deelgenomen aan den strüd aan het Chineesche front. Een laerlcht in de bladen meldt voorts nog, de Nankingregeering op 21 Aug. besloten heeft Tsjen teh SJoen, den leider van de com munistische partü in Kiansoe, in vrijheid Hü was 30 Juni 1933 veroordeeld Jw dwangarbeid. 1. Cupini en Paradisi, tüd 17 uur 33 mtauten en 45 seconden, gemiddelde snelheid 352 789 km. per uur. 2. SANTANDER-FRONT, 23 Aug. De nationalistische troepen zijn in de laatste 24 uur wederom eenlge K.M. straatweg RelnoeaSalander en staan thans op nog geen van het stadje Los Corrales, dal Is op 15 K.M. van Torrelavega» dat nu reeds onder het bereik ligt van het nationalistische ge schut. BUREAUX. HOF 6, ALKMAAR fghloon Adminiitraiia 4330, Redact» 4220 ABONNEMENTSPRIJS. far kwartaal voor Alkmaar f2.— door buiten Alkmaar Z y I 2.50 Datfblad uitgegeven door de |4.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Cupini en Paradis! zün aldus de winnaars van den luchtwedstrüd. Zü bestuurden een machine .JSavoia Marchetti”. Ook het tweede toestel dat boven Le Bourget verscheen, was een Italiaansch. Het was de machine van commandant Flor! en kapitein Lucchini. Zü kwamen aan om 17 min. over 4 u. Vervolgens kwamen aan, om 37 mln. over 4 uur, Biseo en Bruno Mussolini. luchtvaart autoriteiten hebben medegedeeld, dat radio- teekens zün ojigevangen, welke afkomstig kun nen zün van Lewanefski. Slechts enkele letters waren verstaanbaar. In de veronderstelling, dat de ontvanger van het vliegtuig nog in orde is, zenden de radio- poolstatlons dagelüks mededeelingen voor de bemanning uit over de maatregelen, welke ge nomen zün om naar hen te zoeken. Het vliegtuig van Wilkins is aan de monding van-de Coppermlnerivier gedaald. Grazlanskl is bü Nordwik geland en Golowln is aan den be nedenloop van de Ob aangekomen. Volgens berichten uit Fairbanks heeft het vliegtuig, dat Mattem in de lucht van benzine zou voorzien averü opgeloopen en moest een noodlanding maken; de bemanning bleef onge deerd. De Usbreker „Krassin" wist zich uit het üs los te maken en vaart naar den 71sten breedte graad. In

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1