Studiedagen in Voorhout I -W* fc. PIJNLIJK MAAR VERDIEND L Twee jeugdige avonturiers VELE DEELNEMERS gecompliceerd AUT0- ONGEVAL DEN HAAGS BINNENSTAD IN REP EN ROER I DINSDAG 14 AUGUSTUS 1937 Lust tot reizen hun thans ontnomen Westfriesche Kanaal- vereeniging Tot ontbinding besloten Dader in arrest gesteld Van heling verdacht F 36 mee op rondvlucht Landbouwer zwaar gewond NIEUW EERSTE KAMERLID Geen aanleiding tot ongerustheid JONGETJE DOODGEREDEN Cultuur of schijn? Jacht te Amsterdam terug CAUTIE VERSTREKT Het s.s. Dynamo vrijgelaten 1 BELASTINGEN IN INDIE Geen persoonlijke ongelukken Spoorwegontvangsten nog steeds gunstig Ernstige steekpartij te Berchem Twee hollende paarden brachten angst en vreeze in drukke straten en veroorzaakten aanrijdingen Over de eerste zeven maanden f 2.3 millioen hooger geschat dan in 1936 H. W. van Marie benoemd verklaard Nederlanders gearresteerd te Antwerpen Een doode en een ernstig gewond by een botsing te Overschie Twee wagens zwaar beschadigd MINISTER VAN BOEIJEN IN ZIEKENHUIS BOND VAN VERHUIS- ONDERNEMERS GESLAAGDE PROEFTOCHT VAN DE „PIET HEIN’ VLIEGTUIG IN TELEFOON- DRADEN n a sr i: r; Het kind stak plotseling den weg over Een paar maal wisten zij aan een Rotterdamschen politie-agent te ontsnappen Zaterdag rondvluchten op Teuge en te Eindhoven Hoe Azië, Europa en het Joden dom tegenover het Christen dom staan 'V Met zyn beenen tusschen een maaimachine geraakt Een merkwaardige manoeuvre J '»-aray.eniiage een pl«Utigq.H$ng-. Nog een kind verongelukt L 4 vernam. ter 200 4 Het vierde slachtoffer was weer een perso nenauto, welks spatborden en bumpers in on- onder den Utel: „De cultuurgang van 't Oos ten”, ingeleid door Ir. L. J. Feber, wethouder van ’s-Gravenhage.’ betrokken mo lk poiiUe te Rotterdam heeft aangehou den twee in de Maasstad wonende jonge mannen. die nooit eerder met de politie in aanraking zijn geweest, maar wier avon tuurlijke aanleg hun thans parten heeft ge speeld. Na een zwerftocht door Nederland, die opgezet was in verband met het feit, dat de jongens eerst naar Dultschland en later via België naar Spanje wilden gaan, zijn bel den in een leegstaand pand te Rotterdam gearresteerd, wegens eenlge overtredingen, gepleegd te Rotterdam en Arnhem kermis ernstige >6 [5 L Naar het Handelsblad verneemt, is de Minis ter van Blnnenlandsche Zaken de heer H. van Boejjen In de Diaconesseninrichting Bronovo te Gravenhage ter verpleging opgenomen. De toestand van den Minister geeft vooralsnog geen aanleiding tot ongerustheid. :4 o mis op, waarna de koffie werd geserveerd. Maandagmiddag was de landbouwer Loeffen in de nabijheid van Oss op het land aan het werken met een maaimachlne. die voortgetrok ken werd door een paard. De man gleed plot seling uit en kwam met zijn beenen tusschen de messen van de machine terecht. Met moei te kon hij zich nog hieruit bevrijden, maar raakte dan door het groote bloedverlies en de vreeselijke pijn bewusteloos. Een zoontje van L. wilde zijn vader helpen, doch toen hij de machine naderde, sloeg het paard, dat schich tig was geworden door het gebeurde, op hol en liep den jongen omver. Deze werd nog een eind meegesleurd en toen in een sloot geslin gerd. terwijl vlak daarop het paard met de machine boven op hem neerkwam. De jongen kreeg lichte verwondingen. De vader moest on middellijk in het 8t. Anna-ziekenhuis worden opgenomen. Eén der beenen is zwaar verminkt en zal moeten worden geamputeerd. De toe stand van Loeffen is zeer zorgenljjk. Op de vraag of het Christendom, als men zoo alles hoort, nog kans van slagen heeft in Azië luidt het antwoord volmondig: „Ja." -Ja". H ik te Het Prinselijk Jacht „Plet Hein” is na een geslaagde tweedaagsche proefvaart on der commando van den heer G. de Vries Lentsch in de omgeving van den Helder via het IJselmeer Zondagavond om acht uur te Amsterdam teruggekeerd. De 39-jarige chauffeur C. uit Amsterdam, die Maandagmorgen bij de autobotslng op den nieu wen rijksweg te Overschie ernstige kwetsuren opliep, is Maandagmiddag in het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam aan zijn verwon dingen overleden. De toestand van de andere gewonden was redelijk wel. De beslaglegging op het Engelsche sa Dy namo van de EUerman Wilson Line is wegens verstrekte cautie opgeheven. Het schip is vrij gelaten en Zaterdagavond van Vlisslngen naar Londen vertrokken. De wereldkampioenschappen wielrennen te Kopenhagen. Het oogenblik, waarop v. d. Vijver den Franschman Georget in de finale sprint klopt Na voorloopig behandeld te zijn door den po- litie-arts. dr. G. de Graaf, zijn beide gewonden per Roode Kruis-auto naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam overgebracht. De vrachtauto werd aan de voorzijde ernstig beschadigd. De wagen van O. werd aan de ach terzijde in elkaar gedrukt. De drie auto’s zijn, in’ verband met het politie-onderzoek, in beslag genomen. De twee paarden waren gespannen voor een vleeschwagen, welke in de Kerkstraat voor een slagerij stil stond. De voerman, een jongeman van 16 jaar, stond op een gegeven moment achter den wagen, toen de paarden er eensklaps vandoor gingen. Blijk baar waren zjj ergens van geschrokken, doch dat is nog niet vastgesteld kunnen worden. In ra zende vaart renden de paarden door den druk ken en smallen Denneweg, den zwaren vieesch- wagen achter zich aan sleepende en het spreekt wel vanzelf, dat ongelukken niet konden uit blijven. Het eerste slachtoffer was een auto, welke langs het trottoir stond geparkeerd Het llnkervoorwlel en het spatbord, evenals de bum per, werden gekraakt. Het tweede slachtoffer was een flets, die langs den trottoirband stond. Er bleef niet veel van over. Voort holden de steigerende paarden met daarachter een slin gerenden wagen. Op het Lange Voorhout stond om. een politieauto met twee rechercheurs. Toen deze de dolle paarden op zich zagen afkomen, renden zij den wagen uit, paarden en wagen slingerden evenwel netjes om den auto heen. Dwars over het Tournoolveld kwamen de hol lende paarden nu in de Lange Houtstraat. Het centraal stembureau heeft gister, voorziening in de vacature, ontstaan door het niet aannemen van zijn benoeming door den heer Coljjn, tot lid van de Eerste Kamer be noemd verklaard den heer H. W. van Marie te Amsterdam. Naar wjj vernemen staat het thans vast, dat ook het vlaggeschip der de groote vier motorige F 36, aan de Nederlandsche rondvlucht 1937 op Zaterdag 28 Augustus as. zal deel nemen. Op het vliegveld Teuge bjj Deventer, waar de deelnemers aan de rondvlucht zullen landen, om in Apeldoorn te gaan lunchen, wordt Zater dag onder leiding van den heer Jacq. Kleiboer een luchtvaartdag gehouden. De KLM. heeft hiervoor een machine voor het houden van rondvluchten beschikbaar gesteld. Ook in Eind hoven, de eerste landingsplaats van de deel nemende machines, zal Zaterdag een K.L.M.- toestel worden gestationneerd voor het maken van rondvluchten. Naar wij vernemen, werd Maandag door de algemeene vergadering van leden der West- Friesche kanaalvereeniging, gevestigd te Scha- gen, gehouden in een der zalen van de Neder landsche Handel Maatschappij N.V. te Amster dam, besloten tot ontbinding dier vereeniging. De heer dr. O. J. K. van Aalst werd tot likwi- dateur benoemd. Later werd de Oostersche mensch in het Westersch productie-systeem. Het derne paganisme en de Kantlaansche wijsbe geerte werden er geïmporteerd, terwijl het com munisme zijn intrede deed. Deze systemen wa- gen geïnfecteerd van het materialisme. Begrij pelijk heeft dat reactie gewekt in de godsdien stige, zedelijke en cultureele ontwikkeling. K gernan paste dus weer het- systeem van inruiling toe. Nu het trappen zoo makkelijk ging, verlangde ook de maag haar rechten: uit een bakkerswa gen voorzagen de jongelui zich van brood, uit een melkwagen eigenden zij zich wat boter toe. Aldus gesterkt, besloten zij via België naar Spanje te trekken, maar ook dit plan lieten zij tenslotte in verband met de bekende pas moeilijkheden varen. Zij keerden in arren moede naar Rotterdam terug, waar zij hun intrek in een leegstaand pand aan de Zuidpolderstraat namen. Hier wer den zij door een zuster van Van T. ontdekt. De beide ondernemende jongelui zijn in het bureau Sandellngplein ingesleten. ANTWERPEN. 23 Aug. (AJ4.P.) De- recher chedienst van het parket van Antwerpen heeft J Maandag in de Pelikaanstraat aldaar drie per sonen van Nederlandsche nationaliteit gearres teerd, aangezien zij zich op verdachte wijze op- hielden in de omgeving van de Dlamantclub en trachtten zilveren voorwerpen en juweelen aan den man te brengen. Geen van de drie gear resteerden. resp. H. de L„ J. H. en J. K. allen uit Hilversum, kon voldoenden uitleg verstrek ken omtrent de herkomst van de aangeboden zilveren voorwerpen en juweelen. In afwachting van wat een nader onderzoek zal uitwijzen, zijn de mannen voorloopig opgesloten. Bij de Ne derlandsche justitie worden thans inlichtingen omtrent hen ingewonnen. In een te Utrecht gehouden vergadering van den onderlingen bond van verhuisondememln- gen in Nederland werden uitvoerige besprekin gen gewijd aan den noodtoestand in het ver huisbedrijf. Een motie werd aangenomen, waarin o. m. de wenschelijkheid werd uitgesproken het be drijf voor ten minste een jaar voor gesloten te verklaren en aldus het oprichten van nieuwe ondernemingen te voorkomen, en waarin voorts het bestuur wordt opgedragen den Minister van Waterstaat te verzoeken het verhuisbedrijf van Wederom valt over de Spoorwegontvangsten, thans over Juli JJ„ een gunstig verslag uit te brengen. De geschatte Inkomsten beloopenover deze maand een bedrag van f9.206 300, tegen f8 637.900 over Juli vorig Jaar, zoodat er een voordeellg verschil is van f568 400 (tegen een nadeelig verschil in 1936 van rond een half mil- Uoen gulden). De reizigersontvangsten droegen ditmaal tot het voordeellg verschil het grootste deel bij, nX f 385 600, terwijl in Juli 1936 een nadeelig ver schil was van bijna twee ton. Andere redenen dan conjunctuurverbetering. waardoor de reis lust vanzelf grooter wordt, zijn niet bekend. Mogelijk heeft het Jamboreevervoer, waarvan nog eenlge dagen ten voordeele van Juli ko men, eenigszins tot de grootere ontvangst bij gedragen. Ook de goederenontvangsten namen toe, nJ. met f228.000 (in Juli 1936 minus f258.000). De bagage-ontvangsten vertoonen een kleinen voor uitgang f 8000)de ontvangsten voortvloeiende uit het Postvervoer en die uit „Levende Die ren” daarentegen eenlgen achteruitgang, ter wijl de post Diversen rond 132.000 minder op leverde. Het totaal van Januari tot en met Juli over 1937 bedraagt (met drie ongezuiverde maan den) f56.726.615. tegen 154 942 542 (definitief) in 1936. Rekening houdende met de nog te zui veren maanden, kan het totaal voordeellg ver schil geschat worden op rond f2.3 millioen te gen een nadeelig verschil in 1936 van rond 5% millioen gulden. Gistermorgen reed de 39-jarige M ,C. uit Am sterdam met zijn auto op den rijksweg van Delft naar Rotterdam. Op ongeveer 300 M. voor bet viaduct bij de Schlelaan te Overschie zag hij een defecten auto staan, waarvan de be stuurder, de 45-jarige L. de S. uit Haarlem, bezig was het defect te herstellen. C. stopte en reed zijn auto voor den stilstaanden wagen ge heel ter rechterzijde van den weg om De 8. te sssisteeren. Inmiddels naderde uit dezelfde richting een vrachtauto, bestuurd door den 43-Jartgen A. G. uit Zoetermeer. A. G. heeft later irt het afgenomen verhoer verklaard, dat voor hem een Westlandsche vrachtwagen reed, die plotseling uithaalde naar links. Andere getuigen hebben dezen wagen ech ter niet gezien. Op dat oogenblik, aldus ver klaart G., vloog hem een bjj in het gezicht en toen hij het Insect wegsloeg, kreeg hjj pas de beide stilstaande auto’s in het vizier. Hij kon niet jneer uitwijken en hoewel hjj zoo hard mo gelijk remde, was een aanrijding^niet meer te voorkomen. De vrachtwagen drukte den achtersten per- sonen-auto heel in elkaar, waardoir de heer C. bekneld geraakte tusschen dezen* auto en zijn eigen wagen. Beide beenen werden hem ver brijzeld. De nog Inzittende medereiziger van C„ de 40-jarlge handelsreiziger N. W. werd ernstig aan het hoofd gewond en bekwam bovendien inwendige kneuzingen aan de borstkas. Donderdagavond zag een sui vellleerend agent van politie in de buurt van den Randweg twee jongens, die op nogal vreemde wijze rondschar - Men zal zich den angst kunnen voorstel len van een glazenwasscher, die boven op een ladder zijn werk verrichtte en de paar den recht op de ladder zag aankomen. Het was een geluk, dat de wagen de ladder niet raakte, maar op nauwelijks 10 cM. afstand er langs scheerde. De wagen van den gla zenwasscher. die eenlge meters verder stond, werd wel geraakt en beschadigd. Twee paarden, die Maandagochtend te ongeveer 11 ar in de Kerkstraat te Den Haag op hol sloegen, hebben automobilis ten, wielrijders en voetgangers, die op dat tijdstip den Denneweg, het Lange Voorhout en de Lange Houtstraat paesrerden. eenlge angstige momenten bezorgd. Zaterdagmiddag klom het vijf-jarig zoontje van den tuinder N. van G., wonende te Noord- wjjkerhout, ongemerkt op de treeplank van een stilstaanden zwaren bloemenauto van den beer M. L. uit Rijnsburg. Zonder dat de be stuurder het kind gewaar werd reed hij weg. Eer> vijftigtal meters verder hoorde hij een kreet van een meisje, dat den jongen in zijn gevaarlijke positie zag. De bestuurder remde onmiddellijk, doch juist op dat oogenblik vlei de jongen van de treeplank, vóór een der dub bele achterwielen, dat hem tver het hoofd ging. Het jongetje was terstond dood. zachte aanraking kwamen met den slingerenden vleeschwagen. Op het Plein bleven de paarden uit eigen beweging staan. Een van de beesten had een sntfwond aan den hals gekregen, het andere paard had den dolzinnlgen tocht er goed afgebracht. De vleeschwagen werd niet noe- menswaardig beschadigd. Het tramverkeer in de Lange Houtstraat en op het Plein was ge- rulmen tijd gestagneerd. Alleen in en door het Christendom zal de cultuurgang van Oostersche en Westersche be schaving kunnen samenstroomen in een men- schelijke cultureele zedelijkheid van mensche- Hjk geluk. Na het diner volgde de derde les over het onderwerp: .Ruïnes boven gave fundamen ten", ingeield door Dr. Willem Snltker. Deze Inleider merkt in den beginne reeds op, dat de menschwording van God voor onze beschaving een onherroepelijk feit is geworden niet alleen religieus, doch ook cultuur-hlsto- risch. Christus wilde geboren worden bulten Rome, bulten Griekenland. Waar kon de gods dienst beter bekronen dan daar waar de we tenschap hoogtij vierde. Toen Petrus in Rome kwam vond hij beschavingsvormen en hjj bracht er den godsdienst, jdeniltiiiir" en dB chrixte- relden. Toen zU den agent zagen, gingen zij aan den haal, doch na een korte achtervolging slaagde de agent er in. hen aan te houden. Na aanvankelijk gewillig te zijn meegegaan, sloegen zij plotseling vlak bjj het politiebureau op de vlucht, zoodat de agent opnieuw de achtervol ging Inzette. Thans kon hij er slechts een te pakken krijgen. Weer ging de tocht bureau- waarts en weer slaagde de arrestant er in, in de nabijheid van het bureau te ontkomen. De agent loste een schot in de lucht, doch daar bleef het bij. Ook deze jongeman wist te ontkomen. Het adres van een der Jongens was echter bij de politie bekend. Een agent vervoegde zich aan 'ij Het Oosten heeft, behalve in den tjjd van Alexander den Grooten, de beschaving slechts ten deele gekend; het is blijven steken in het praelogische denken. Het Oosten heeft bjjv. geen eigenlijken wijsgeer voortgebracht. De in- tellectueele activiteit, de geestelijke agressivi teit is niet ontwikkeld en blijven steken, wel is bij die zoogenaamde wijsgeeren sprake van een soort idealisme, hetgeen spreker oneerbie dig gezegd een geestelijke bevlieging zou dur ven noemen. Zij zijn passieve menschen geble ven. In den Oosterschen mensch leefde de drang naar de verte, naar meer Inzicht, meer kennis en dieper inzicht, ’n drang ook naar macht, naar gemeenschapszin. Maandagmiddag is een militair vliegtuig, een Fokker, komende van Soesterberg en op weg naar het vliegveld Texel, waar een acht tal toestellen van Soesterberg gedurende 6 we ken oefenvluchten maken, even bezuiden he* vliegkamp De Kooy op merkwaardige wijze aan een noodlanding ontkomen. Door een fout in den benzine-toevoer weiger de de motor, die dan wel draaide ato dan weer niet. De bestuurder, luitenant P. Badings wilde een noodlanding maken, doch op het moment, dat hij dit probeerde te doen, begon de motor weer te draaien. Het vliegtuig was echter reeds zoo laag bij den grond gekomeen. dat, on danks vlug optrekken, het toestel in aanraking kwam met de telegraafdraden. Door de groots kracht, waarmee het toestel weer opwaarts vloog, werden enkele telegraafdraden meege sleurd. Met enkele honderden meters draad aan bet toestel zocht de vlieger het dichtstbijzijnd» vliegveld, De Kooi], op. waar hjj een hoewel lange staart van draden wel ’n 300 M. achter zich aan. De piloot was danig geschrok ken van zijn zonderling avontuur Personeel van De Kooij heeft het bescha digde toestal er waa nogal wat zeildoek van debekleedlng gescheurd gerepareerd, ter wijl ook een nieuwe benzine-leiding werd aan gebracht. Daarna heeft het toestel het vlieg- veld Texel opgezocht,waar bet in den avond aankwam. Maandagnacht is de kermis te Berchem besloten met een ernstige steekpartij, waarbij de 40-jarige van 8. het slachtoffer is geworden, v. 8. had met een vriend verschil lende vermakelijkheden bezocht, waarbij een stevig glaasje was gedronken. Twn het café te één uur middernacht werd gesloten, ging het gezelschap, onder wie ook B. zich bevond, huiswaarts. Allen verkeerden in een opgewon, den stemming, hetgeen tot gevolg had. dat er spoedig oneerdgheid ontstond.] voornamelijk tusschen B. en van 8., welke spoedig in een vechtpartij ontaardde. De beide mannen rolden vechtend over den wég, totdat van 8. hevig bloedend bleef liggen. Bjj dezen aanblik zette B. het ijlings op een loopen en wist in de duisternis te ontkomen. Een geneesheer, die spoedig ter plaatse ver scheen, constateerde, dat het slachtoffer door eenlge diepe messteken, welke met een scherp mes waren toegebracht, in het hoofd was ge troffen. Hoewel de toestand van het slacht offer, dat vader is van een gezin, ernstig moet worden genoemd, is geen direct levensgevaar aanwezig. De Rijks veld wacht uit Berchem, in samen werking met de Kon. Marechaussee uit Oss, slaagde er spoedig in B. op te sporen. De verdachte werd naar de Marechausseekazerne te Oss overgebracht, waar hij In arrest is ge steld. Een Japansche vereeniging van jongelieden heeft haar daadwerkelijke belangstelling voor het gebeuren in China betoond, door bij de bevolking der hoofdstad inzamelingen voor de troepen te houden. De enorme hoofddeksels, die ze hierbij droegen, dienden mede om de aandacht op hun actie te vestigen Door den secretaris der Kamer van Koophan del in West-Friesland te Hoorn werd den heer dr. Van Aalst dank gebracht voor al hetgeen hij in het belang der thans ontbonden vereeni ging en voor de tot stand komlng der kanalen in West-Friesland heeft gedaan. éon Blum, de socialistische pre mier Van de eerste Fransche Volksfrontregeering, en thans nog minister in de tweede, heeft zich niet alleen op het glibberige pad der politiek bewogen, maar ook op de niet minder glibberige kronkelpaden van den dool hof der niet-Christelijke moraal. Even als zijn Nederlandsche partijgenoot dr. Wibaut. die zich met „Het Wordend Hu welijk” blameerde, heeft Léon Blum in dertijd een berucht boek geschreven over het huwelijk, waarin hij opvattingen huldigde en meeningen verkondigde, welke in strijd waren met de christelijke, ja zelfs met alle elementaire, zuiver na tuurlijke moraal. Tijdens zijn premier schap liet hjj dit boek herdrukken, of schoon hij wist, dat dit weinig strookte met de roemrijke christelijke traditie van het land, dat nog altijd de oudste dochter van de Katholieke Kerk wordt genoemd, en met den aard en de begin selen van het geloovige Fransche volk, dat h(j in zijn hooge functie mede had te vertegenwoordigen. Door dit feit gaf Blum blijk niet te begrijpen, dat hij zijn zeer particuliere opvattingen omtrent T huwelijk zoowel uit kleschheld als uit eerbied voor de bestaande wetten, die de goede zeden willen waarborgen, als uit reverentie voor de natie, die hjj als minister-president had te dienen, zoo niet verloochenen dan toch verzwijgen moest. Het is echter een verheugend ver schijnsel, dat de burgemeester van de hoofdstad van Corsika, Ajaccio, hem dit op ondubbelzinnige wijze aan het ver stand heeft gebracht. Deze burgemeester heeft namelijk op grond van de wet den openbaren verkoop van Blum's boek ver boden „omdat het zoo schandelijke theo rieën bevat, dat t openbare schaam tegevoel er op ernstige wijze door wordt gekwetst en. het familieleven er niet minder ernstig door wordt beleedigd.” Een minister, die door een burgemeester met de wet in de hand, zóó gevoelig en raak op de vingers wordt getikt, maakt een meer dan pijnlijk figuur. Blum heeft dit slechts aan zichzelf te wijten. Deze réprimande is meer dan verdiend. BATAVIA, 23 Aug. (Aneta). De Volksraad ™eft het voorstel-Thamrln tot insmelting van “«opcenten in de vennootschapsbelasting, door Jwwerping van het voornaamste artikel met tegen en 20 stemmen voor, ver- nen, ook al werden ze geslachtofferd bij dui zenden, zij bewaarden de beschaving. De Wes tersche beschaving der laatste eeuw heeft het christelijk karakter achteruit gesteld. De mensch is onttroond, hij is verslagen door de machine. De standen-opbouw is vervangen door klasse-afbraak De Westersche beschaving heeft getracht zich over geheel de wereld te ver- Om 11 uur nam_de tweede les een aanvang, breiden, de innerlijke verdeeldheid der dragers van deze beschaving, gepaard aan de ontwa king van het Oosten, heeft tengevolge gehad, dat de kracht tot expansie zeer sterk is ver minderen. Zonder den Adel van t Christendom is de beschaving ondenkbaar; leder individu en niet enkel het intellect, bevestigt de be schaving. Om half zeven volgde een kort Lof. waarna souper, gevolgd door de vierde les. die door Prof. Baader, rector magnificus van de NJj- meegsche Unlverslteit werd bijgewoond, met het onderwerp: .Het jodendom en zijn ver houding tot de Westersche beschaving en met name tot het Christendom”, ingeleid door den Weleerw. Pater Dr. P. van der Kooy S.C.J. Allereerst merkt spr. op, dat de Joden in wezen geen zuivere Semieten zijn, hetgeen op valt bij vergelijking met de Arabieren; spr. meent zelfs, dat zij meer Arisch zijn dan wij. Een eigen cultuur hebben de joden nooit ge kend, zij hadden zelfs geen eigen taal, al mee nen velen dat het ’t Hebreeuwsch is. Het He- breeuwsch is niets anders dan ’t Canaaneesch. De Joden bleven hun beschaving ontleenen aan anderen, vandaar dat waar zij leven steeds een andere cultuur de hunne is. Zij beschikken over een buitengewoon aanpassingsvermogen, waar door zij de beschaving van anderen gemakke- HJk overnemen; zjj zijn bovendien buitenge woon intelligent. In de enorme zee van men- schelijke stroomlngen zijn zij de eenlgen ge weest die den godsdienst van vóór Christus hebben bewaard. Om aan te toonen waarom een jood zijn eigen Christus verwierp, onderscheidt spr. de joden in drie groepen. nJ. de Pharlzeën, de Saduceën en de z.g. Vrijheidspartij of For malisten. Christus nam de reinigingswetten van de eerste groep niet aan; beliefde niet met die joden samen te werken die het met de Ro meinen hielden en wilde tenslotte geen Konlng zijn in den zin zooals de formalisten dat wil den. Begrijpelijk heeft Jezus het ergst geleden onder de verwerping van „Zijn" volk. Om aan te toonen hoe de houding was van de Joden tegenover het christendom, leest spr. de Godslasterlijke en meest llederijke aantijgin gen uit den Talmud voor. De orthodoxe joden staan positief afwijzend tegenover Jezus. De vooruitstrevende of libera le Joden spreken met eerbied over Jezus als over den Grootste Profeet, en prijzen vooral Zijn zedenleer en' willen zelfs de boeken Van het Nieuwe Testament, welke zjj niet kennen, als Zaterdagavond arriveerden te Voorhout deelnemers aan de Sociale Studiedagen, door den Haarlemschen R. K. Volksbond in de Bis schoppelijke Nijverheidsschool gehouden. Deze studiedagen werden ingezet met een openingslof, gecelebreerd door den Zeereerw. Rector der Bisschoppelijke Nijverheidsschool L. M. v. d. Griendt In de studiezaal, eenvoudig maar keurig met bloemen en groen Versierd, werden allen ver welkomd door het hoofdbestuur bij memde van zijn voorzitter, den heer Van den Akker, die zich verheugde over de steeds groeiende be langstelling voor de studiedagen. Met genoegen heet spr. In dit milieu welkom rector Dr. A A. Olierook, wlen hij gaarne het woord verleent tot het houden van de eerste les: „Algemeene Beschouwingen over Cultuur en Beschaving." Deze kalme inleider stelt de vraag of onze beschaving zal blijven bestaan. De gevoelens van verval overvallen ons. We zijd evenwel niet ten prooi aan angstneurosen. De economische ontwrichting is een symptoom van de lijden de menschheid. Op alle terreinen ontmoet men het woord cultuur, doch de hoog opgevoerde beschaving van dezen tijd is geen cultuur maar heeft slechts schijn-cultuur voortgebracht. Cul tuur moet gedragen worden door een gemeen schappelijk ideaal. Cultuur beschouwt spr. dan ook als een heerschappij van den mensch over de natuur, welks- laatste begrip spr. onder scheidt in de stoffelijke natuur, de geestelijke natuur bulten den mensch en de eigen per soonlijke natuur, de innerlijke natuur van het individu. De materleele verwarring is een ge volg van godsdienstige ontwrichting. Zondagmorgen om half acht gingen alle deel nemers ter H. Tafel, waarna gemeenschappelijk werd ontbeten. Om half tien droeg rector W Maandagavond omstreeks half zeven is te Enspijk op den nieuwen rijksweg ’s Hertogen- boschAmsterdam het vijfjarig zoontje van de familie J. I., dat langs den drukken weg speelde en daarbij plotseling den weg overstak, door een bestelauto, die In de richting Utrecht reed, ge grepen De knaap was vrijwel op slag dood. De chauffeur trachtte nog een aanrijding te voor komen, maar mocht hierin niet meer slagen. Het lijkje van den jongen is naar de op 500 meter van de plek van het ongeluk gelegen ouderlijke woning vervoerd. De auto werd voor onderzoek in beslag ge nomen *1 stemmen •orpen. Zonder hoofdelijke stemming worden dan *®dgenf>mer> de ordonnanties voor de gewij sde Inkomsten- en loonbelasting en het ont werp inzake de vennootschapsbelasting. de ouderlijke woning, waar hjj van den vader dat de zoon des huizes, de 19-jaiige koperslager C. P. K. en diens vriend, de 18- Jarlge behanger C. P. van T. even tevoren een tent hadden gehaald en waren verdWëhen. Dit was het begin van het avontuur. K. beschikte over een eigen fiets. Van T. leende er zoolang een van zijn zuster. In de Brtelschelaan zal hij 'een heerenrijwlel staan, dat hem beter beviel. Dus verwisselde hij de damesfiets voor een heerenrijwlel. Het tweetal toog via Utrecht naar Cleef. waar zij de Dult- sche grens wilden passeeren. Hiervan kwamen zij echter terug, aangezien slechts een der beide wereldreizigers over een pas beschikte. Zij besloten daarom terug te keeren naar Arnhem, waar Van T. andermaal een flets ont dekte. mooier dan zijn „eigen” rijwiel. De jon-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13