We luisteren naar Veerpont op wielen te Diemen aangekomen G Jongens-Pensionaat Bleijerheide (L) LAGERE SCHOOL EN MULO de Cholera op „Cremer” Albert Roussel overleden OEVERVERBINDING MET AMSTERDAM De verloving van koning Faroek DINSDAG 24 AUGUSTUS 1937 i. Tweede Kamerleden over naturalisaties van De nieuwe situatie De slui 1 in an ier aréttenp meestal 'n Leent 14 millioen in Nederland Bekend componist Zes inzittenden omgekomen Leipziger Na jaars-Messe Groote brand in Argentinië Woensdag 25 A ug. LEENING ’S GRAVENHAGE LEENING ZU1D-HOLLAND Slapende tijger in een haltegebouw Inschrijving op Vrijdag IJSELMEERVISSCHERS GELUKKIGE GEMEENTE I Evangelisch predikant, vrijgelaten Marinevliegtuig neer gestort De „Mensur” voorloopig verboden Duizenden kilo’s* naar de mestvaalt DOODELIJKE AANRIJDING BIJ ARNHEM NOORSCHE STIKSTOF- INDUSTRIE MISSIE-STUDIEHUIS TE TILBURG DE SCHEEPSRAMP IN DEN WATERWEG ONVERKOOPBARE GROENTEN h E ihewtiiait-iBff'iBaiirwaïiiiaiaiii'ipiiiiEaittiiiitiiiMiaiiiaiiiigHiiaiiiiiiaimiBfliiiimniimieetiiaiiiaBiiniaiiiiiiiMi» I! j ANGSTIGE ONTMOETING VAN EEN BUFFETCHEF Op bevel van het Hoog Gerechts hof te Dortmund Lading van de' Griek wordt gelost Verhooging van den toeslag voor hoekwantvisschers Fransch, Duitsch, Engelsch, Handelskennis, Boekhouden en Wiskunde Vroomheid p FAROEK Mjn de van de Goedkoope reisgelegenheden Tragisch einde Clearingkoersen Maandag zijn de lichters langszij het in 4 s M Duiker zal het gevaarte op de rails in het Merwedekanaal bevestigen Tweeduizend koelies naar het quarantaine-eiland Singapore Een speelgenootje van vroeger is zijn bruid In afwachting van een princi- pieele uitspraak 1.800.000 liter petroleum in vlammen Treurig einde van een kermis- bezoek Inschrijvingen ten volle toegewezen Verschillende bezwaren te berde gebracht r Koersen voor stortingen op 24 Augustus 1937 tegen verplichtingen, luidende In Reichsmar- ken 72,90. lires 9,61, peseta's 12,25. 6.46 land Albert Roussel behoort tot de jongere gene ratie wat zijn oeuvre betreft. Hij werd in 1869 te Tourcolng geboren. Oorspronkelijk had hij de militaire loopbaan gekozen en werd zeeoffi cier, in welke kwaliteit hij reizen maakte naar het Verre Oosten. Op dertlgjarigen leeftijd koos hij de muziek als zijn vak en werd leerling van de Schola Cantorum, die toen stond onder leiding van Vincent d'Indy. Roussel is een zeer vruchtbaar componist ge weest. HIJ schreef talrijke symphonlsche gedich ten, waarbij hij een flink orkestapparaat, koor en soli veelvuldig aanwendde. Hl) beheerschte deze schrijfwijze buitengewoon Wat zijn richting betreft moet men toegeven, dat hij aanvankelijk wel onder den invloed van Franck en Debussy heeft gestaan, doch later zijn eigen weg heeft gekozen. Door de prachtige harmonische constructies heeft hij een zeldzaam coloriet in zijn werk weten te leggen. is, hij Op 18 mijlen van San Luis (Argentinië) is een vliegtuig van de Pan American Airways, dat op Dezer da^e: door rijksari», te Chaam in tiding van gemaakt, hoe in het bewakingsgebied lal 8100 boekjes sigaret- pct. van op ige- ■Ode vei on aa ali we bijl vel zjji 1 de pei Het Nederlandsche motorschip ..Cremer’’ van de Koninklijke Paketvaartmaatschappij is te Singapore aangekomen met 2000 koelies aan boord. Dezen kunnen niet aan land gaan, om dat zich tijdens de reis een geval van cholera aan boord heeft voorgedaan en er op het qua- rantalne-elland van Singapore geen ruimte voor hen is. Zij zullen morgen ontscheept kunnen worden, wanneer 1500 personen, die tevoren zijn aangekomen, uit de quarantaine kunnen worden ontslagen. (Bü de directie van de Kon. Paketvaartmaat schappij te Amsterdam was vafl het bovenstaan de geen bericht ontvangen.) Nader wordt ons medegedeeld, dat de spoor- biljetten voor de extra-treingelegenheden van Zaterdag 28 Augustus naar Leipzig uitsluitend verkrijgbaar zijn ten kantore van het Leipziger Messamt te Amsterdam, Singel 98. Biljetten voor de gewone treinen uitsluitend bij de reis bureaus. Om tegen verlaagd tatrlef te kunnen reizen, Is het in beide gevallen noodzakelijk dat men Ineens een retourbiljet neemt en zich voorziet van een legitlmatlekaart en insigne, te bestellen by het hierboven genoemde kantoor van het Leipziger Messamt te Amsterdam. BAN DIEGO, (Callfomlë), 34 Aug. (DJ4JB.) Tijdens nachtelijke oefeningen is een Ame- nkaansch marinevliegtuig verongelukt. Van de acht inzittenden kwamen er zes om het leven. De beide anderen werden gewond. Het verongelukte toestel behoorde tot het modernste type machines, waarmede <£a. de massavluchten zijn ondernomen naar Hawaï en Panama. CAIRO, 34 Aug. Het zal een Ideaal huwe lijk worden, aldus is de meenlng der Egypte- naren over de keuze van hun zeventlenjarlgen koning Faroek, die gisteren officieel zijn ver loving met de zestienjarige Sasinaz heeft be. kend gemaakt. de monding van den Waterweg gezonken Griek- trouwde, vrouw Zoelficar, harer nen. weg was van Mendoza naar Cordova, neerge stort en verbrand. Drie leden der bemanning kwamen hierbij om het leven. Teneinde deze werkzaamheden te kunnen verrichten, moest de oude veerpont bulten gebruik worden gesteld en zij werd getrans porteerd naar een binnenwater nabij Zee burg. Hierdoor werd dus de oeververbinding voor auto’s en andere vervoermiddelen tij delijk weggenomen. Dit was een belangrijke handicap voor de veehouders, die in de Oud-Dlemerlaan wonen en aan de andere zijde van het kanaal, aan den buitendijk vee laten grazen. Twee malen per dag moes ten die veehouders nu over Zeeburg rijden, om hun vee te kunnen melken. Naar ons werd medegedeeld, is den betrokken boeren hiervoor van rijkswege een schadeloosstelling toegekend. i it t t i it ii i i i i i i O i H i i iL ROYAN, 24 Aug. (Havas.) De Fransche componist Albert Roussel is hier plotseling overleden. Roussel bereikte den leeftijd van 68 jaar. Rc koi dei va in va: 1 vh bn tie we wo IU1 1 chi kei pei hij eei sci hi( gei mi 1 bel rej pa 2 bei is dei we dei zei Ar me hel kei is mi be me ge 1 fel eer is vai hü om da, pai bes ble me vei Hl* eer 1 Ro WO Jot rei spr 1 tec W1 sec Hv me gei ste ho te ,Ji> dei pa vei de sec Pr vel dei de sei kn he we ta, mi op »i Nleuwendam de vorenbedoelde veerpont ge. bouwd, welke, ook na Indienststelllng van de veerpont op wielen, dienst zal blijven doen voor het overzetten van voetgangers en fietsers. Op den Rijksweg ArnhemElden zijn Maan dagavond twee voetgangers, die van de kermis te Elden terugkeerden, en die om verklaarbare redenen midden op den weg Hepen. van ach teren door een vrachtauto, welks bestuurder hen te laat opmerkte, aangereden. Een der voetgangers, een ongeveer 40-jarige man uit Arnhem werd, aan het hoofd getroffen, ter stond gedood. De andere voetganger brak eenlge ribben en Ir per ziekenauto naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem overgebracht, waar hij ter verple ging is opgenomen. Een derde man, die in het gezelschap van de belde aangeredenen was. werd niet aangereden. Het Bat NwsbL schrijft d.d. 17 Augustus: De bewoners van kampong Leboean Ratoe, een ZBB.-halte bij Tandjongkarang, klaagden sinds weken over het bezoek van een tijger in de avonduren. Daar de kampongbewoners geen moeite deden om het beest weg te jagen of neer te schieten, werd het met dan dag brutaler. Op een nacht kwam de koning van het woud op een achtererf van den haltechef, waar een paar gei ten gestald zijn. De bewoner ontdekte het be zoek tijdig en maakte lawaai om den ongenooden gast weg te jagen. In denzenfden nacht tegen vier uur, toen de buffethouder van de halte zijn buffet wilde openen, zag hij tot zijn niet geringen ontstelte nis, dat de tijger uitgestrekt lag op den vloer van het haltegebouw! Het geval werd bij de politie gerapporteerd. Twee beroepsjagers zitten nu al twee dagen op bet beest te loeren. Inmiddels de oude veerpont werd ongeveer drie maanden geleden uit de vaart genomen is ook de groote roeiboot met aanhangmotor waarmede voetgangers een wielrijders werden overgezet, vervangen door een veerpont, ge dreven door een Dieselmotor. Het was n.l. ge bleken, dat bü sterken N.W.-wind de roeiboot, vooral wanneer het Merwedekanaal zün nieuwe breedte zou verkregen hebben, niet in alle op zichten betrouwbaar kon worden geacht. Daar om werd op de werf van de firma Bernhard te RADIO FARIS, 1648 M. 830 en 10.36 Gramofoonmuzlek. 1330 ..Les Cadets de France" en zang. 3 30 Gramofoonmuzlek. 4 05 Zang. 6.20 Labla-orkeet. 7.30 Zang. 8 50 Orkestconcert. Hierna .Le diable ga lant". operette. 10.50 Oramofoonmuziek. verbinding tusschen die sinds het Merwedekanaal 1888-1889) onderhouden veerpont, welke „gedraaid" sche sa. ,J*osseidon" gekomen, voor het lossen der lading steenkolen. Enkele drüvende kranen zün te werk gesteld voor de lossing, die eenlge dagen zal duren. Voorts heeft Maandag een commissie ter plaatse, waar de aanvaring geschiedde, een on derzoek Ingesteld. Het is niet Onwaarschünlük, dat de „Possel- don" behalve de zware averü In den züwand. ook aan de kiel lekkage heeft bekomen, omdat het schip bü het vastloopen op de Noorderpler, eerst over een strekdam Is geloopen, die ge deeltelijk werd vernield. Het gezonken schip heeft Maandag veel be langstelling getrokken en vormt voor de badgas ten een attractie bü het ongunstige strandweer! DROITWICH, 1500 M. 11.06 Org 1136 Gramofoonmuzlek. 1230 Het Varlété-orkeat en solist. 130 Het Govan Burgh orkest. 3 05 Gramofoonmuzlek. 2 35 Harry Engelman's kwintet. 3.05 Gra- Op Vrüdag 3 September as. zal het 35 Jaar geleden zün. dat het Studiehuis der St. Joseph- Misslecongregatle van Mill Hill (Engeland) aan het Wllhelmlnapark te Tilburg door Mgr. J. B. Bots. Deken van Tilburg, plechtig werd in gezegend en door de eerw. Fathers, met als directeur den weleerw. Father A. Ahaus, in ge bruik werd genomen. De voor de‘uitoefening van het voorkeursrecht aangemelde obllgatiën 3>/2 pet. Provincie Zuld- Holland 1934 moeten, voorzien van de coupons per 1 April 1938 en volgende, op Vrüdag 17 Sep tember 1937 ten kantore van inschrüvlng worden ingeleverd. De betaling der op vrije Inschrüvln- gen toegewezen obllgatiën moet geschieden op denzeltden dag en wel met f 991.35 per obligatie van f 1000. Prospect! en inschrüvingsbiljetten zün bü bo venvermelde inschrüvlngskantoren verkrijgbaar. De gelegenheidssmokkelaars daerentegen po gen zelden of nimmer door de vlucht te ont komen met gevolg, dat zü niet alleen de meest met eigen geld gekochte smokkelwaar kwijt zijn, doch bovendien hooge boete en gevangenisstraf oploopen. Niet alleen dus dat voor gelegenbeidssmokke- Mars het smokkelen veel gevaarlüker is, doch bovendien Is het veel minder loonend dan voor i de beroepssmokkelaars. De gelegenheidssmokkelaara Immers kennen niet de adressen in België, waar zü de smokkel waar het meest voordeelig kunnen inkoopen, omdat men daar geheel op den smokkelhandel Is georiënteerd. Bovendien, en dat is een zeer voornaam ding, moeten de gelegenheidssmokkelaars afnemers zoeken, terwijl de beroepesmokkelaars van tevoren reeds weten waar en tegen welken prijs zü het gesmokkelde kwüt kunnen. Gelegenheidssmokkelaars van sigarettenpa pier, zooals b.v. de verschillende vorige week aangehouden Rotterdammers, zouden derhalve, wanneer hun smokkeltocht geslaagd was, slechts zeer weinig misschien zelfs slechts 1 cent per boekje hebben kunnen verdienen: le. omdat zü te duur hadden ingekocht en 2e. omdat zij tegen te lagen prijs moeten verkoopen, waar door de winstmarge minimaal wordt. De beroepssmokkelaars van sigarettenpapier daartegenover verdienen aan die smokkelarü grootq. bedragen, hetgeen geenszins verwon dering behoeft te baren. Zü immers koopen de zg. „blauwe boekskes" bü den „smokkelgrossier" In België tegen on geveer 3.50 per 100 boekjes van 120 velletjes elk. Hierop komt bü regelmatigen Invoer In Ne derland een accüns van ƒ0.60 per vierkanten meter, vervolgens een invoerrecht van 10 pet. van de waarde plus accüns en tenslotte een omzetbelasting van 4 pct. van de waarde plus accüns plus rechten. Waar één velletje sigarettenpapier een belangrük werk verricht worden. In ver bend met de wüziging In het pontverkeer. Van het smalle pad, dat leidt van het kanaal naar den buitendük aan het Ijsselmeer, Is in Z.W.- richting een dwarsweg aangelegd, dwars door het rietland heen, welke voert naar een beton nen brug ter breedte van 4 M., met ópstaande betonwanden, elk 20 cM. breed. Op deze be tonnen brug zullen de auto’s en andere voer tuigen rüden, welke plaats moeten nemen op de nieuwe veerpont. Aan de Diemer zijde van het kanaal sullen de voertuigen, wanneer de pont in het haventje gevaren is, dadelük op den kanaaldijk kunnen rüden Naar wü vernemen, zullen de Inschrijvingen op de derde 3 pet. obllgatieleenlng 1937 ad 13 612.000 der gemeente 's-Gsavenhage, tot den koers van 99 '4 pct., ten volle worden toe gewezen. BUENOS AIRES, 23 Aug. (flavas). Uit Cam pana wordt gemeld, dat In een petroleumopslag- plaats van de India Company brand Is uitgebro ken. Tweehonderd mlllioen liter petroleum wor den door het vuur bedreigd. De brandweer tracht uitbreiding van het vuur te voorkomen. Volgens nadere berichten is men den brand In de olieopslagplaats van Campana meester. 1.800.000 liter petroleum zün verbrand. Het Noord-Brabantsche dorpje Megen blijkt een gelukkige gemeente te zün. De financiën zün daar zóó rooskleurig, dat het gemeente bestuur voor het volgende belastingjaar tot belastingverlaging is kunnen overgaan, door de opcenten van de personeels belasting jxvngen van 200 op 150. De lijst van onverkoopbare groenten is ook dit jaar weer uitgebeeld. De laatste dagen zün het vooral de tomaten, die het moeten ontgelden en bü vele duizenden kilo’s naar de mestvaalt ver huizen. ,._Ook met de sluitkool is het dit jaar slecht ge- Jwld geweekt. In het eerste kwartaal van dit Jaar, blijken n.l. niet minder dan 2536.000 kilo roode kool, 6.695.000 kilo gele kool, en 9.823.000 kilo witte kool onverkoopbaar te zün geweest. Een derge lijke groote hoeveelheid is nog niet bereikt en teekent wel het ongunstig verloop in den kool- handel, warftvan Noord-Holland in het bijzonder de dupe werd. Ook het doordraaien van bloemkool had ont zettend veel plaats, en 9.833.000 stuks Konden niet worden verkocht. In totaal bleef In het eerste kwartaal van dit Jaar 31.458.000 kilo tuinbouwproducten aan de veilingen onverkocht, tegen 690.000 kilo in het zelfde tijdvak van het vorig Jfcar. Deze hoeveelheid bracht aan mlnlmumprüzen op f 245.203, terwijl het voorgaande Jaar f 9258 aan minimumprijzen werd uitgekeerd. Zondagmiddag hebben wü ter plaatse, waar de veerpont op wielen straks haar diensten zal moeten bewijzen, eens een kijkje genomen en het bleek ons, dat, ook wanneer het gevaarte met zün vier wielen op de rails zal rusten, van indienststelllng nog geen sprake zal kunnen zün, want de haventjes aan weerszüden van het Merwedekanaal, waar de pont moet invaren zün nog niet geheel afgewerkt. BRUSHEU 823 en 484 M. 322 M.: 1230 Gramofoonmuzlek. 13.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.603.20 Gramofoon- muz. 6 20 Omroeporkest. 6.20 Salonorkest. 7.30 Trloconcert. 830 Kleinorkest. 9.30 Sympbonle-ooncert m. m v. solist. 11.00 1130 Gramofoonmuzlek. 484 M.: 12 20 Gramofoonmuzlek. 13.50 Kleinorkest. 1.30 Salonorkest. 1.50330 Gramofoonmuzlek. 6.25 Jo Bouillon's daneorkest en de Lanlglro Hot Players. 6.35 Omroeporkest. 730 Gramofoonmuz. 8.30 Otnroepsymphonle-orkest en soliste. 930 Radlotooneel. 9.55 Grsmofoonmu- slek. 10 0<l_ Vervolg sympbonleconcert. 1030—113C*Dmroepdanaorkeet. DEUTRCHLANDSKNDER, 1571 M. 7 20 Vroolljk gevarieerd programma. 9.35 Om roeporkest en -koor. 10.30 Berichten. 10.60 Flult-Trlo. 11.06 Weerbericht. 1130 1330 Omroepklelnorkest. Na een voorspoedig transport is de 'eerste veerpont op wielen Zaterdag avond van Rotterdam in de Hout haven te Amsterdam aangekomen. Aanvankelijk werd verwacht, dat er Zondag verder zou worden gevaren naar de plaats van besterqgning welke niet, zooals van verschillende zijden werd gemeld. Zeeburg is, doch het Merwedekanaal vóór de Oud-Diemerlaan,-maar later bleek, dat het einde der reis gisterochtend kon worden afgelegd. Te Nuenen is het één-Jarig kind van den arbeider J. v. G., dat een stukje appel had ge kregen en een gedeelte daarvan In de luchtpüp kreeg, gestikt. van *P- tember 1937 tot den dag van storting. De leening is niet- vóór 1 Sept. 1943 aflosbaar en vervalt uiterlük 1 Sept. 1987. De betaling der toegewezen obllgatiën moet kantore van Inschrüvlng met f 961.33 per obli gatie van f 1000 (zünde f 960 voor hoofdsom en geschieden op Maandag 13 September 1937, ten f 1.33 voor rente), tegen inontvangstnemlng van doo>-emlttenten uit te geven recepissen. Pros)»ecti en Inschrüvingsbiljetten zün bü kantoren van inschrüvlng verkrijgbaar. Het Merwedekanaal toch zal ter plaatse on geveer 90 M. breed worden en dan zou een veerpont, welke over een kabel loopt, te veel bezwaren met zich brengen. Daarom besloot men tot het doen bouwen van de thans gear riveerde pont op wielen, welk werk, zooals reeds bericht werd, In de Machinefabriek Hensen te Rotterdam tot stand kwam, en terwijl men in Rotterdam druk met den bouw bezig was, wer den In het Merwedekanaal vóór de Oud- Diemerlaan de uitgebreide werkzaamheden uit gevoerd, voor het maken van een stevige fun- deering voor het aanbrengen van de üzeren rails, welke een lengte hebben van 111 H M.. waarover de veerpont zal moeten „loopen". In verband met de drukke scheepvaart door het Merwedekanaal. kon van afdamming van de zen waterweg natuurlijk geen sprake zijn, zoo- dat In een niet te haastig tempo gewerkt moest worden. Slechts een paar malen moest in het kanaal het één-richting-verkeer toegepast worden, nl toen de palen, welke circa 9 M. tn den kanaalboden) geslagen moesten worden, geheid werden en ook, toen (einde der vorige week) de rails werden neergelaten. Tevoren waren zware üIercn balken aangebracht, welke rusten op de fundeeringspalen, welke balken onderling door üzcren kruisstukken verbonden BÜ"- Wantrouw altijd vroomheid di een presenteerblaadje u wordt at dtend. Vroomheid is geen .opgL^^ fraaiigheid, is niet iets gewilds\ntët iets excentrieks. Waarachtige vroom heid is in het wezen van een mensbh ingeweven en is zoo simpel, zoo een voudig dat de bezitter of bezitster zelf niet weet me rijk hij of zij is. oe ware vroomheid kent zich zelf niet, dient zich niet aan, laat zich nergens op voorstaan, verheft zich niet met den Pharizeër over de aalmoezen die ze geeft, over de gebeden die ze bidt over de goede werken die ze doet. De ware vroomheid klopt met den tolle naar op de borst en bekent: ik ben een zondig mensch. Heer vergeef mij En met den apostel roept zoo eenê uit: dat hij slechts is wat hfj is, door de genade Gods. De directeur van den Rüksdlenst ter uitvoe ring van de Zulderzeesteunwet maakt bekend, dat de omstandigheden voor IJselmeervlsschers van dien aard worden geacht, dat voor de week van 15 tot en met 21 Augustus 1937 de toeslag voor alle IJselmeervlsschers, die als „uitslui tend hoekwantvisschers" zün erkend, wordt ver hoogd van 50 op 80 pCk van den grondslag. i 1 i 1 I 4 O n ii i 1 ii i i i -1 Aangehopdènm gelepcnheidssynokkelaars m^ïs er (btenarej nqn^ef tenpapier werdpn buitgemaakt. Dit heeft bü de smokkelaars blükbaar den schrikt er niet ingebracht, want sindsdien had den weer verschillende aanhoudingen en wel meest van Rotterdammers plaats. nl een betrekkelijk korte grensstrook zijn binnen een week tijd 15100 boekjes sigaretten papier aangehouden, hetgeen van de züde van den dienst der Invoerrechten en accijnzen wordt dit volmondig toegegeven slechts een heel klein percentage is, van wat er In die week ge smokkeld is. De aangehouden smokkelaars Immers zün, al dus lezen we in de N. R. Ct„ meest z.g. gelegen heidssmokkelaars, die het ook eens probeeren willen, doch die door onbekendheid met de grensstreek vrijwel altijd, tegen de lamp loo pen. Een smokkelaar uit de grensstreek zelve iemand dus die regelmatig smokkelt en daar van zün broodwinning maakt loopt óók wel eens tegen de lamp, doch als regel hebben de rüksambtenaren dan alleen de smokkelwaar, terwijl de smokkelaar weet te ontkomen. Het eerste wachtwoord van een beroepssmok kelaar Immers is: het veege lüf bergen, wanneer men door kommiezen overvallen wordt. Dan heeft weliswaar de man op den achtergrond, die de smokkelarij financiert, den strop, doch de smokkelaar blüft gevrijwaard voor de hooge boete, gevangenisstraf of ontzegging van het bewakingsgebied. DORTMUND, 23 Aug. (Reuter). Het Hoog Gerechtshof te Dortmund heeft de onmlddel- lüke invrijheidstelling bevolen van den Evan- gellschen predikant Klose, die wegens een ge schil met de nationaal-socialistlsche autoriteiten in de gevangenis te Bochum was opgesloten. Waar één velletje sigarettenpapier -jen vloeitje zooals de smokkelaars zeggen een oppervlakte heeft van 27 cM2., hebben 100 boekjes van 120 velletjes of 12.000 velletjes een oppervlakte van 33.6 M2., zoodat op deze 100 boekjes een accüns is verschuldigd van ƒ20.16. Daarbij komt 10 pet. invoerrecht van ƒ350 plus ƒ20.16 of ƒ2.40 (aangezien voor het in voerrecht centen naar boven worden afgerond tot guldens), terwül tenslotte van het gezamen lijke bedrag nog 1.04 omzetbelasting moet worden betaald. De 100 op regelmatige wüze ingevoerde boek jes, die bü het aangeven aan het Nederlandsche grenskantoor ^iog slechts 3-50 kostten, zün. nadat de inkomende rechten betaald zün. *n waarde gestegen tot ƒ27.10. De boekjes met 120 vloeitjes, behoorlük van een zegel voorzien, kan men dan ook In siga renwinkels niet beneden ƒ030 koopen. Vanzelfsprekend kan de smokkelaar, evenmin als de man op den achtergrond de frauduleus, ingevoerde boekjes verhandelen tegen den prijs als in den kleinhandel, doch dit neemt niet weg, dat een geslaagde smokkeltocht met 1000 boekjes, welke gemakkelük in eenmaal vervoerd kunnen worden, voor den smokkelaar, die fi nancieel geen risico heeft, nog een winst van 40 A 50 beteekent. In het klein Immers, in fabrieken en werk plaatsen en niet te vergeten aan de werven en in de havens te Rotterdam, worden de boekjes met 120 vloeitjes, door de agenten der menschen op den achtergrond, verhandeld tegen ƒ0.15. Het Is dan ook geenszins een wonder dat we kelijks tienduizenden frauduleus Ingevoerde boekjes sigarettenpapier hun weg naar Neder land en speciaal naar Holland vinden. In Bra bant is vanzelfsprekend de prijs lager, omdat tal van kleine smokkelaars zelf de boekjes aan den man brengen en dan met een winst van 5 A 6 cent per boekje tevreden zün- Aan de overzüde van het kanaal moest nog Bü de bankiers Mendelssohn en Co., Ned Handel Mij.. Banque de Paris et des Pays-Bas, Pierson en Co., Rotterd. Bankvereeniging N.V. en R. Mees en Zoonen te Rotterdam, zal op Vrü dag 27 Aug. de Inschrüvlng geopend zün op f 7 000 000 nom. 4 pet. Eerste Hypothecaire obli- gatiën ten laste van de Norsk Hydro-Elektrlsk Kzaelstofaktieselskab (Société Norwégienne de l’Azote et de Forges Hydro-Electrlques) te No- todaen. Dit bedrag maakt deel uit van een lee ning van 14 mlllioen. waarvan de helft reeds is geplaatst. De stukken zün groot f 1000 en de coupons vervallen per 1 Maart en 1 September. Koer uitgifte 96 pct. plus opgeloopen rente van 1 mofoonmuzlek. 330 Planovoordracht. 430 Veeper. 5.10 Gramofoonmuzlek. 5.30 Hen ry Hall en zijn Band. «30 Berichten 6.40 Ch. Krneaco’s kwintet. 7.30 Het BBC- orkeat. 8.05 Causerie „Radlolympla 1937". 8.30 Vaudevllle-programma. 9.16 Geva rieerd programma. 10.00 Berichten. 10 20 BBC-Symphonle-orkest en sollatw 10.55 BBC-Varlétë-orkest en solisten. 1120 Bram Martin en zijn Band. 11301230 Hot Jazz (gr.pl.). Aan het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over 57 naturallsatle-ontwerpen wordt het volgende ontleend: De omstandigheid, dat In een tijdsbestek van nog geen twee maanden niet minder dan 57 wetsontwerpen, houdende naturalisatie van meer dan 1100 personen (welk aantal tot veel meer dan het dubbele stügt, wanneer men de gezinsleden, die meegenaturallseerd zullen wor den, meetelt), bü de Kamer zün ingediend, had algemeen de aandacht getrokken. Van ver schillende züden werd gevraagd naar de rede nen, welke tot de vrüwel gelijktijdige indiening van een zoo groot aantal naturélisatievoorstel- len geleld hebben. Een aantal leden wenschte nogmaals te waarschuwen tegen de gevaren, welke aan on doordachte naturalisatie verbonden zouden kunnen zün. Enkele leden oordeelden, dat het Nederlan derschap niet verleend dient te worden aan personen, wier opname In ons volk de toch reeds bestaande noodlottige verdeeldheid zou vergrooten. Alleen de norm van geest- en stam verwantschap zü hier beslissend. In dit ver band gaven zü te kennen, dat huns Inziens het antl-semietlsme Ander ons volk groeiende Is. Zü achtten het niet wenschelük, dat steeds meer Joden van bulten in onze volksgemeenschap worden opgenomen. Verscheidene andere leden verklaarden, niet in te zien, dat naturalisatie van Joden de ver deeldheid In ons volk zou vergrooten. Van een groeiend antl-semletlsme is huns Inziens ook geen sprake. Eenlge leden herinnerden er aan, dat de po sitie van de zg. staatloozen reeds herhaaldelük een onderwerp van bespreking heeft uitge maakt. Gevraagd werd of de minister wil bevorde ren, dat zoo noodig door wetswüziging voor deze categorie van personen verkrijging van het Nederlanderschap tegen geringe kosten mogelük worde. Van' meer dan één züde werd daarop krachtig aangedrongen. Het had de aandacht van verscheidene leden getrokken, dat onder hen. aan wie de regee- ring bü deze ontwerpen het Nederlanderschap wenscht te verleenen, zich een groot aantal personen bevindt, werkzaam bü het onderwüs Deze leden betwüfelden, of het verstandig Is. al deze personen in het Nederlandsche staats verband op te nemen. Zü herinnerden daarbü aan de groote werkloosheid, die nog steeds on der het onderwüzend personeel hier te lande heerscht en ook vestigden zü er de aandacht op, dat Juist ten aanzien van onderwüzers geëlscht mag worden, dat dezen geheel In het Neder landsche volksleven zyn opgenomen. Van andere züde werd er op gewezen, dat een belangrük percentage der te naturallseeren per sonen, die bü het onderwüs werkzaam zün, be staat uit religieuzen. HILVERSUM I. 1875 M. VARA-ultzen- dlnc) 8.00 Gramofoonmuzlek. 9.30 Kookles. 1030 Causerie. .Melody Circle” en de ..Flierefluiters". 12.00 Gramofoon muzlek. 12.30 „Fantasia”. 1.001-45 Or gelspel. 2.00 Qrsmofoonmuzlek. 330 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmu zlek. 6.46 VARA-orkest. 6.30 Causerie „Ons land uit de lucht gezien”. 706 Vervolg concert. 8.00 Herhaling BOS-be- rlrhteb 8.03 Berichten ANP. VARA-Va ria. 8.15 Boyd Neel Strijkorkest. 8.45 De clamatie. 9.00 Vervolg concert. 930 Or gelspel (gr.pl.). 10.00 Berichten ANP. 10.06 Radlotooneel met muziek. 10.35 Gramofoonmuzlek. 11.Oo ..Fantasia”. 1130 13.00 Gramofoonmuzlek. Feltelyk Is hier sprake van «en nieuwe oeververbinding tusschen Diemen en Am sterdam, want wel Is de züldelüke kanaaldük Diemen’s grondgebied, Inaar aan de tegen overgestelde zijde bevindt men zich In een der verste uithoeken van de hoofdstad. De beide oevers is, gegraven werd door een groote werd en over een kabel liep. Een lange reeks van jaren heeft die pont haar dienst bewezen (voor bet overzetten van voetgangers en fietsers bezigde men een flinke roeiboot), maar toen de werkzaamheden tot verbreeding van het Merwedekanaal ook daar een aanvang namen, moest tot een andere oeververbin ding worden overgegaan.. HILVERSUM 11. 301 M. (NCRV-ultsen- dlng) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.8.15 Gramofoon muzlek 9.30 Gelukwenschen. 9.46 Gra mofoonmuzlek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Vloolvoordraeht. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuzlek. 12.30 Kwlntetconcert. 3 00 Gramofoonmuzlek. 230 Voor jeugdi ge postzegelverzamelaars. 3.00 Zang en plano en gramofoonmuzlek. 3.46 Christ. Liederenuurtje 4.46 Klnderuur. 6.00 Gramofoonmuzlek. 0 30 Causerie over het Blnnenaanvarlngsreglement en stoommachines 7.00 Berichten. 7.15 Gra mofoonmuzlek. 7.45 Reportage. 8 00 Be richten ANP. Herhaling SOS-berlchten. 8 16 Haagsch Koor vkn de Vereenlglng v. d. Volkszang. 9.00 Causerie „Donkere wolken boven onze wateren. 9.30 Vervolg concert. (10.0010.06 Berichten ANP). 10.30 Gramofoonmuzlek. 10.45 Gym- nastleklee. 11.0013.00 Gramofoonmu zlek. Hierna: Schriftlezing. KEULEN. 456 M. 830 Vllegenteraorkeet. 13.30 Verzoekconcert. 136 Omroeporkest. 3.35 Gevarieerd concert. 6.06 Llppisch Landee-theater-orkest. 6.40 Kinderkoor. 7.10 Hermann Hageetedt's orkest. 830 Radlotooneel. 930 Blaasconcert. 10.50 Vlooi en plano. 11.1613 30 Omroep klelnorkest. De inschrüvlng op f 1.700 000 3 Obllgatiën In stukken van f 1000 der vlncie Zuld-Holland tot den koers 99% pet., zal zün opengestelcf op Vrüdag 27 Augustus 1937. van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 4 uur, te Amsterdam bü Pier son en Co., te 's Gravenhage bü R. Mees en Zoonen en De Bas en Co., te Rotterdam bü R. Mees en Zoonen en te Utrecht bü Vlaer en Kol. Houders van niet uitgelote obllgatiën der 3% pet Tweede Conversieleenlng 1934 der Provincie Zuld-Holland, welke leening per 1 October 1937 in haar geheel aflosbaar werd gesteld, hebben bü de inschrüvlng recht van voorkeur, In dier voege, dat aanmelding dezer 3</2 pet. obllgatiën bij Inschrüvlng aanspraak doet Ontstaan op toe- wüzlng van een gelük nominaal bedrag 3 pet. I obllgatiën der nieuwe leening. BERLIJN, 23 Aug. (D.N.B.) De Duitsche rüksstudentenleider heeft de „Mensur” het stu dentenduel op de sabel of op den degen, tot nader order verboden, in afwachting van een pnnclpleele regeling. De onvoorwaardelüke genoegdoening met wapens bestaat bü de Duitsche studenten se dert .de invoering van de eerecode van Juni 1937. Van heel jong af kennen de verloofden elkaar al, aldus meldt United Press aan haar bladen. Toen koningin Nazli, de moeder van den te- genwoordigen koning, werd me- een schoolvrlendln- hofdame en ves tigde zich in het pa leis. Daar speelden de twee kinderen al heel jong samen en reeds Jaren* geleden hadden de beide moe. ders afgesproken, dat het kroonprinsje met Sasinaz zou trouwen, een geheim, dat zü goed bewaarden. De as. bruid heeft een Europeesche opvoe ding ontvangen en spreekt uitstekend Fransch. In de lente vergezelde zü de zusters van Faroek naar Zwitserland, Frankrijk en Engeland, waar zü overal de aandacht trok door haar groote charme; doch niemjnd ver moedde, dat zü de toekomstige koningin van Egypte Was. Zondagavond vroeg de koning haar officieel ten huwelük en werd besloten, dat over eenlge dagen in de Azhas moskee de verlovingsplech- tigheid zou worden gehouden. De vader der verloofde keert per vliegtuig naar Cairo terug om deze plechtigheid bü te wonen. Hü zooals bekend, rechter te Alexandrië, waar een zeer groot aanzien geniet.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 14