ONS BLAD De Japansche aanval geldt uiteindelijk Nanking h van De torpedeering schepen De „Van Galen” te Sjanghai Het nieuws van heden De strijd kan nog vele DE BAROMETER Chamberlain naar Londen FRANSCH-BELGISCHE BESPREKINGEN Twaalf dooden bij ontploffing DE BOERENSTAKING IN POLEN JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER maanden duren - TACKs KONING FAROEK VAN EGYPTE VERLOOFD DIJJERS 1937 PINSDAG 24 AUGUSTUS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS No. 276 van wor- Plotseling afgebroken Duitschland en Franco Landing verhinderd Duitschland en de clearing Nanking aangevallen e, De Centrale regeering uit Nanking? De Chineesche verdedigers den Nankau-pas zouden den ingesloten Groote kotter met feestgangers gekenterd Scheepsramp bij Alexandrië Ambassadeur generaal Faupel teruggeroepen wil de Britsche oliebelan- en beschermd zien Pokkenepidemie in het kamp in Kenya uitgebroken Vier dooden bij een treinbotsing Ernstig ongeluk op artillerie- schietkamp bij Muenster Zestien matrozen by Genua gewond Met de dochter van een hoogen ambtenaar DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Zn afwachting van een princi- pieele uitspraak De vluchtelingen uit Abessinië ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 De „Mensur” voorloopig verboden Sympathiestakingen maken den toestand ernstiger Om den Nankau-pas Door een Engelsche sleep boot geramd Hy zal zich op de hoogte stellen van den toestand in het Verre Oosten X Streven naar afschaffing ervan 66 personen om het leven gekomen Nieuwe Sovjet-gezant te Tokio Bommen ontploft te Sjanghai Valencia beschuldigt Itaiiaansche oorlogsschepen ervan en vraagt om behandeling door den Volkenbondsraad ÏÖAAR DEN HAAG? SJANGHAI, 23 Aug. (D. N. B.). In Japansche kringen alhier wordt verklaard, dat het uiteindelijke doel van de geheele landingsactie der Ja panners gericht is tegen Nanking. ■I JAARGANG DERTIGSTE M. Hr. n ■it evacuatie C van in f mll- o O I tf* 'o De de a I 1 De Belg Meulenberg wereldkampioen op den weg. 5 Stand op Dinsdag 16 uur van.: 76ti Vorige stand: 7673 Nankingroad te Sjanghai, het waren huis van de „Sincere Company”, werd door een bom getroffen. 150 personen vonden bij de vreeselijke ontploffing den dood; een honderdtal werd gewond Op het Koningsplein, voor het gebouw van den Rijksdag, werd by gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Berlijn, een fantastisch vuurwerk ontstoken BERLIJN, 23 Augustus. Havas verneemt, dat generaal Faupel, de ambassadeur van het Dult sche Rük bij generaal Franco, is teruggeroepen. Officieele kringen verklaren, dat de generaal is afgetreden om .gezondheidsredenen BERLIJN, 23 Aug. (Havas.) Het aftreden-van generaal Faupel als Duitsch ambassadeur bij generaal Franco heeft te Berlijn levendige ver wondering gewekt. TOKIO, 23 Aug. (Domei). De nieuw benoem de Sovjet-ambassadeur, Slavoetsky, die vroeger consul-generaal te Charbin was, is vanavond te Tokio aangekomen. Nabij Alexandrië kenterde een groote kotter, die feestganger» vervoerde, soodat talrijke per sonen verdronken. De spoorwegontvangsten over de eerste seven maanden 24 millioen hooger geschat dan over hetzelfde tijdvak in 1936. mV^TEPD Het projectiel, dat vanmorgen den wolken krabber van de „Sincere Company” aan de Nankingroad heeft getroffen, heeft ongeveer 150 personen gedood en een honderdtal ge wond. Door granaatschervesujrerden voorts verscheidene personen in het aan 4e pver- sjjde van de straat gelegen warenhuis ge dood. CELLE, 23 Aug. (D. N. B.) Hedenmiddag om kwart voor twee is in de nabijheid van Unterluess bij Celle een ontploffing ontstaan, waarbij eenlge dooden en een aantal gewonden gevallen zijn. (JENUA, 23 Aug. (Stefani). Vanmorgen is een trein, waarmede een aantal matronen wer den vervoerd, bij Genua in botsing gekomen met een anderen trein. Vier matrozen werden gedood en zestien gewond. i.- e L L t L 8 De berichten omtrent koning Faroek’» rerloring sijn officieel bevestigd. De Fransch-Belgische economische besprekin gen sjjn plotseling afgebroken. Nederlanders o Volgens berichten uit Japansche bron zijn de Chineezen, die vannacht een offensief hebben ontketend, aan de Noordelijke grens van de internationale concessie, er in ge slaagd, ten Westen van de Jangtsepoe-kreek door te breken tot het Wayside-park. I BERLIJN, 23 Aug. (D.N.B.) De Dultsche Rijksbankdlrecteur, Karl Blessing, een der in tiemste medewerkers van dr. Schacht, schrijft in een voorwoord voor het zoo juist verschenen werk van dr. Werner Fischer over „devlezen- clearlng" om. het volgende: „Er kan geen sprake van zijn, dat wij eenigerlei belang hebben bjj het thans bestaande systeem van de clea ring en het bUateralisme. Wij streven er dan ook volstrekt naar aan de opheffing van dit systeem naar vermogen mede te werken. Slechts één ding wijzen wij af. en wel zoo beslist rnoge- Ifjk: wij zullen voot de opheffing van het clea- ringsysteem nooit een prijs betalen, die nadeel zou opleveren voor ons werk ten behoeve van de beveiliging van de bestaansgrondslagen van ons volk.” IN. 23 Augustus (Reuter) Naar verneemt, overweegt de Britsche stappen te doen bij de Mexicaan- sche regeering ten aanzien van de positie der bultenlandsche oliemaatschappijen, die in Mexico werken. Er is nog geen besluit genomen omtrent den vorm, waarin deze stappen gedaan zullen worden. Voorts worden Japansche successen gemeld In den sector van Montoekau, Toll en Llang- siangsien. WARSCHAU, 23 Aug. (D. N. B.) De in Po len door de boerenstaking ontstane toestand is volgens tot dusverre nog niet bevestigde be richten weer toegespitst. De arbeiders in de stad Kielce zouden nJ. in sympathiestaking zijn gegaan. Het zou, naar verluidt, den ste kenden leden van de boeren-volkspartü gelukt zijn eenwapenarsenaal te bestormen. r Volgens een andere mededeeling zouden de in handen der boeren zijnde wapens vsn Tsjecho- Slowaakschen oorsprong zijn. Men weet, dat de verbannen boerenleider Witoe reeds gerui- men tijd in Praag woont Het Chineesche hoofdkwartier verklaart, dat bet pogingen der Japanners om troepen aan land te zetten verijdeld heeft. Volgens een ander bericht uit goede brem is een duizendtal Japansche soldaten te Wentsjau- fang, even bovenstrooms Woesoeng, gedebar- keerd, doch het gros der Japansche strijdkrach ten, die aan land trachtten te gaan, terugge drongen. Tegen den middag duurde de strijd in dit gebied nog voort. Aan de zijde der Japanners vielen 80 dooden; de Chineezen zouden grootere verliezen geleden hebben. Het Japansche ministerie van Oorlog heeft medegedeeld, dat een Japansche troepenafdee- ling. komende van het Noorden, Zaterdag ten Zuiden van Tsjangpei den grooten muur is ge passeerd en Wantsjoean, op 15 KM. ten Noord westen van Kalgan, heeft bezet. Uit Nankau wordt gemeld, dat de Ja pansche troepen nog geen bezit hebben kunnen nemen van den Nankau-pas en dien tan Tsjoejoe Kwan, welke door de Japan- ■che luchtmacht worden gebombardeerd. BRUSSEL, 23 Aug. (Havas). Volgens mede deeling van het Belgische ministerie van Bul tenlandsche Zaken zijn de economische bespre kingen met Frankrijk, welke o.a. betrekking hadden op het vervoer vla de haven van Duin kerken, afgebroken. Woensdag aa. zal de Belgische ministerraad bijeenkomen, teneinde den toestand te bespre ken, die thans is ontstaan. sche stap te Mexico? Twee jeugdige Rotterdammers, die „op avon tuur” uitgingen, na veel moeite in arrest ge steld. Naar het D. N. B. meldt, zijn bij de ontploffing ok verscheidene leden der Dultsche kolonie ge dood. In het Dultsche Paulus-ziekenhuis zijn ruim honderdvjjftig slachtoffers van verschil lende nationaliteit opgenomen. De commandant van Hr. Ms. torpedoja ger „Van Galen” heeft aan de marine-aato- riteiten te Den Haag gerapporteerd, dat sjjn schip bij aankomst In Shanghai Is aan gevaren door een Engelsche sleepboot. De Van Galen heeft aan bakboord een denk In den voorsteven gekregen, De zeewaardig heid van den jager is volkomen intact ge bleven. Het ongeluk wordt als niet ernstig beschouwd. Pe vierde zoon van den Amerikaanschen president Roosevelt, die, evenals zijn vader, de voornamen Franklin D. heeft, vertoeft op zijn huwelijksreis momenteel te Salzburg ringstroepen, die op hun hoede wa rn hen evenwel terug', zoodat zij naar moesten terugkeeren, zonder resul- ebben behaald. den sector .van de brug der Fran- >ben de nationalisten vanmorgen, an door tanks, een aanval gedaan sche stellingen, welke echter gemak- 1 afgeslagen. an het front van Casa del Campo is ans weergekeerd. sector van Guadalajara en in den Zuiden van den Taag heeft zich hier enige actie voorgedaan. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD LONDEN, 23 Aug. Reuter verneemt, dat minister-president Neville Chamberlain deze week een dag te Londen zal vertoeven om zich persoonlijk grondig op te hoogte te stellen van den algemeenen toestand voor hij zich naar den Koning op Balmoral Castle zal begeven. Er zijn geen schikkingen getroffen om deze week een kabinetszltting te houden. Zooals men weet brengt Chamberlain momenteel zijn va- cantle door in Schotland. De „Sunday Referee” meldt,, dat Chamberlain in den loop van den komenden herfst een be zoek zal brengen aan Mussolini. Hierover zou de eerste minister een onderhoud gehad hebben met Sir Eric Drummond, den Engelscben am bassadeur te Rome, die eveneens zijn vacantie in Schotland doorbrengt. Volgens geloofwaardig lijkende inlichtin gen echter schijnen zekere leidende Dult sche persoonlijkheden reeds thans van oor deel te zijn, dat de regeering van Valencia verloren heeft, daarom zou Hitler het oogenbllk gekomen achten om een beroeps diplomaat te laten treden in de plaats van generaal Faupel, die beter thuis is in de krijgskunde dan in de bultenlandsche po litiek. GENèVE, 23 Aug. (Havas). De regeering te Valencia beeft op grond van artikel 2 van het Volken bonds pact verzocht om plaatsing op de agenda van den Volken bondsraad van de kwestie der torpedeering van een aantal barer schepen in de Mid- dsliandsche Zee, waarvan sü den Italiaaa- schen vlootatrijdkrachten de schold geeft. Valencia laat aan den raadsvoorzitter en aan den secretaris-generaal de beslissing, om den raad al of niet in buitengewone zitting bijeen te roepen. ALEXANDRIË. 23 Aug. (Havas). Een groote kotter, die vanmorgen terugkeerde van de feesten, die elk jaar op het strand van Agami. tegenover de haven van Alexan- drie, worden gehouden, is, waarschijnlijk wegens overbelasting, gekenterd. Het aantal slachtoffers zou zeer groot zijn. Tot nu toe heeft de zee dertig lijken op het strand geworpen. CAIRO, 23 Aug. (D. N. B.) Omtrent de scheepsramp bij Alexandrië wordt gemeld, dat het hier gaat om twee zeilschepen vol pel grims, die van een bedevaart terugkeerden. Vlak voor de haven sloegen de beide booten om. Van de zeventig passagiers konden slechts vier gered worden. De overigen werden door de krachtige strooming meegesleurd en ver dronken. Het besluit stappen te doen, staat in ver band met de steeds ongunstiger houding, die aangenomen wordt ten aanzien van de bulten landsche ollebelangen, die ongeveer 500 lioen dollars in Mexico hebben belegd. Volgen» Japansche mededeelingen sou de aan val der Japanners uiteindelijk Nanking gelden en nog vele maanden kunnen duren. Valencia beschuldigt Itaiiaansche oorlogssche pen van torpedeering van zijn schepen en we nacht het geschil door den Volkenbondsraad behandeld te sten. Het bericht van het bombardement van het Britsche sa. „Noeml Julia” heeft te Londen groote beroering gewekt. Een beves tiging ervan is echter bjj de admiraliteit nog niet binnengekomen. Op het kantoor van de reederij wist men slechts van het radiobericht, dat te Marseille is opgevangen, doch men bevestigde, dat het schip zich thans ter hoogte van Ajaccio kan bevinden. Daar in het radiobericht geen mel ding gemaakt wordt van ernstige schade, neemt men ten kantore der reederjj aan, dat de „Noem! Julia”, die met ijzererts en fosfaat ge laden is, de reis voortzet. PARIJS, 23 Aug. (D. N. B.) Uit Perpignan wordt gemeld, dat het Engelsche ss. „Noeml Julia”, dat op weg van Marseille naar Barce lona hedenmorgen gebombardeerd is, de haven van Port Vendres is binnengeloopen. De kapi tein van het schip verklaarde tegenover ver tegenwoordigers van de pers, dat boven zijn schip vanmorgen tusschen acht en negen uur op den 42sten lengtegraad en den derden breedtegraad twee vliegtuigen hadden gecir keld, die op de vleugels een zwarte kokarde met een doodskop en de nummers 526, resp. 529 droegen. Toen de beide vliegtuigen weer waren weggevlogen, was om kwart over negen een bombardementstoestel verschenen en had twee bommen neergeworpen, die op 10 meter af stand van het schip in het water waren neer- gekomen. Het schip was niet getroffen. De kapitein verklaarde verder, dat zijn schip de vlag der niet-inmenging had gevoerd en twee controleurs aan boord had, een Engelsch- man en een Nederlander. Het D. N. B. meldt, dat volgens berichten uit Peiping de Chineesche strijdkrachten aan den Kbnkau-pas thans in den rug bedreigd worden. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat heden ochtend midden in de internationale nederzet ting een granaat is ontploft. Men weet niet of het een Japansche of een Chineesche is geweest. Men vreest, dat een aantal personen om het leven zijn gekomen, toen bij een wolkenkrab ber op den Nanking-weg te Sjanghai twee gra naten ontploften. Uit alle doelen der stad begeven zich ijlings ziekenauto’s naar de plaats van het ongeluk. Nader wordt gemeld, dat naar schatting 300 personen gedood zijn. De granaten zijn op den Britschen wolkenkrabber terecht gekomen. Een granaat heeft t gebouw doorboord, terwijl de andere in het gebouw tot ontploffing is ge komen. De ontploffing deed de geheele stad trillen. Tot een mijl in den omtrek zijn alle ruiten vernield. Deerlijk verminkte lijken baden in plassen bloed en overal liggen stukken puin. MOMBASA. 23 Aug. (Reuter) In het kamp, dat voor de uit Abessinië afkomstige vluchte lingen in de Noordelijke grensprovincie van Kenya is Ingericht, zijn pokken uitgebroken. Het aantal vluchtelingen bedroeg onlangs 5.009, doch thans zouden het er eenlge duizenden meer zijn. Nader seint Havas, dat twaalf personen gedood en talrijke andere gewond zouden zijn. In strijd met het officieuze commu niqué, dat van brand sprak, wordt verno men, dat het ongeluk zich heeft voorge daan in de omgeving van een artillerie- schietveld, in de nabijheid van het groote manoeuvrekamp bij Muenster. ALEXANDRIË. 23 Aug. (Reuter) Mien meente te weten, dat koning Faroek zich heeft verloofd met de dochter van Joessoef Bey Zul Hear, een hoogen ambtenaar in dienst van den koning. De vrouw van Joessoef Bey Zul- flcar is eere-dame van de koningin. De jonge dame is zestien jaar oud. De verloving zal vermoedelijk morgen offi cieel worden bekend gemaakt. ALEXANDRIË. 23 Aug. (Reuter). De verlo ving van koning Faroek van Egypte is thans officieel bevestigd. De verloofde draagt den Turkschen naam Sasinaz; zij is een buitenge woon knap meisje. Haar vader is rechter in het gemengde hof van appél en haar grootvader Is de oud-minister-president Mohamed Pasja Baled. GRAVENHAGE. ..Van Galen” ia Maandagmiddag om 15 uur in Sjanghai aangekomen. daar de Japanners van Mandsjoekwo uit snel door Tsjahar oprukken. SJANGHAI, 23 Ang. (Reuter.) Een vreemdeling verklaart met eigen oogen gezien te hebben, dat een Japansche terpe- dojager zonk en een Japansche kanonneer boot zich ontredderd terugtrok tengevolge van een Chineeschen luchtaanval geduren de de ontscheping van Japansche troepen in den loop van gisteren. Dit bericht werd van Chineesche zjjde bevestigd. Uit Chineesche bron wordt verklaard, dat Japansche versterkingen in den afgeloopen nacht gepoogd hebben aan land te gaan te Tsjanghoeapang en Wentsjaupang aan de Wangpoe, op 10 KM. ten Noord-Oosten van Woesoeng. zij werden teruggeslagen; bü TSjari- hoeapang slaagden de Japanners er evenwel in een afdeeling aan land te zetten, die de Chi neezen hopen terug te kunnen werpen. In Japansche militaire kringen wordt bevestigd, dat een beslissende Japansche overwinning is behaald op de Chineesche troepen tusschen Tsjangpei en Kalgan, en - dat deze laatste stad bezet is. Vanmorgen vroeg hebben de troepen van Franco aan het front van Casa del Campo bij Madrid een aanval ondernomen. BERLIJN, 23 Aug. (D.N.B.) De Dultsche rljksstudentanleider heeft de .Mensur” het stu dentenduel op de sabel of op den degen, tot nader order verboden, in afwachting van een prlnclpleele regeling. De onvoorwaardelijke genoegdoening met wapens bestaat bü de Dultsche studenten se dert de invoering van de eerecode van Juni 1937. Natuurlijk naar PRIMA KEUKEN MATIGE FRUZKN Voor de Vastendagen Speciale Menu’s WU serveeren onze gesoigneerde ecbotels ook op de vergroote terrassen. Alle kamers met volledig ontbijt 8. Buitenhof Telefoon 117375 Den Haag Men moet ook verwachten, dat de krijgsverrichtingen in het gebied van de Jangtse verscheidene maanden zullen duren. Sociale Studiedagen te Voorhout, uitgaande van den Haarlemschen R. K. Volksbond. Verdere Sjanghai. Een treinbotsing bij Genna kostte vier matro nen het leven, terwijl er zestien gewond werden-, In het kamp voor Abessinische vluchtelingen in Kenya sjjn pokken uitgebroken. De algemeene vergadering van leden der West- friesche Kanaalvereeniging heeft tot ontbin ding der vereeniging besloten. Hr. Ms. „Van Galen” is Maandagmiddag Sjanghai aangekomen. De Japansche admiraliteit heeft een com muniqué uitgegeven, waarin gemeld wordt, dat de vliegtuigen der Japansche marine luchtraids hebben ondernomen op de vliegvelden van Nan king. Tweemaal vielen zij aan, Zondagnacht om twaalf uur en Maandagmorgen bij het aanbra ken van den dag. Zij brachten den vljandelijken troepen ernstige schade toe. Bij een luchtgevecht op een hoogte tusschen drieduizend en vijfduizend iheter boven Paus jan, ten Noorden van Sjanghai, welk gevecht vanmorgen ongeveer een half uur duurde, zijn negen van de zeven en twintig Chineesche vlieg tuigen neergeschoten, terwül een toestel ernstig gehavend werd door vier Japansche vliegtuigen, van wie twee door meer dan tien kogels ge troffen werden. Alle Japansche toestellen keer den echter veilig naar hun basis van oorsprong terug. Een telegram uit Sjanghai meldt, volgens Domei, dat de secretariaten van den centra- len politleken raad en van de centrale perma nente commissie gisteren den leden van dien raad en die commissie medegedeeld hebben, dat de beide lichamen van nu af aan kunnen bijeenkomen op iedere willekeurige plaats en op leder oogenbllk, al naar de omstandigheden. Het telegram voegt hier aan toe, dat dit mogelük een voorbereidende stap is naar een verplaatsing van den zetel der regee ring uit Nanking naar een veiliger plaats. rzydsche stellingen hebben gee- Iglng ondergaan, doch deze ac- 1 de voorbode kunnen zijn van op grootere schaal aan deze schen Reuter De aan de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1