ONS BLAD De Japansche aanval geldt uiteindelijk Nanking I 1 <1 van - TACK De torpedeering schepen De „Van Galen” te Sjanghai Het nieuws van heden De strijd kan nog vele maanden duren DE BAROMETER Chamberlain naar Londen Britsche stap te Mexico? FRANSCH-BELGISCHE BESPREKINGEN Twaalf dooden bij ontploffing KONING FAROEK VAN EGYPTE VERLOOFD DE BOERENSTAKING IN POLEN JOH. LAU WERS PAYGLOP 3 ALlf M AAR DIJJERS DINSDAG 24 AUGUSTUS 1937 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS 276 No JAARGANG DERTIGSTE M«. n van wor- Plotseling afgebroken Duitschland en Franco Landing verhinderd Duitschland en de clearing Streven naar afschaffing ervan Nanking aangevallen VA Om den Nankau-pas 1 5 ih De Chineesche verdedigers den Nankau-pas zouden den ingesloten Groote kotter met feestgangers gekenterd Scheepsramp bij Alexandrië Londen wil de Britsche oliebelan- gen beschermd zien Nieuwe Sovjet-gezant te Tokio Ambassadeur generaal Faupel teruggeroepen Pokkenepidemie in het kamp in Kenya uitgebroken Ernstig ongeluk op artillerie- schietkamp by Muenster De vluchtelingen uit Abessinië Zestien matrozen by Genoa gewond Door een Engelsche sleep boot geramd Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Sym pat hiestakin gen maken den toestand ernstiger De Centrale regeering uit Nanking? ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 C-, ingez. med 40 c PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER i’H Met de dochter van een hoogen ambtenaar Vier dooden bij een treinbotsing Valencia beschuldigt Italiaansche oorlogsschepen ervan en vraagt om behandeling door den V olkenbondsraad Hy zal zich op de hoogte stellen van den toestand in het Verre Oosten Bommen ontploft te Sjanghai 66 personen om het leven gekomen Granaten en kogels langs en over het schip SJANGHAI, 23 Aug. (D. N. B.). In Japansche kringen alhier wordt verklaard, dat het uiteindelijke doel van de geheele landingsactie der Ja panners gericht is tegen Nanking. faAAR DEN HAAG? NVWIM NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Q nlt evacuatie ▼an fn O te E ►•.NPDOFMD a t t De Bel* Meulenberg wereldkampioen op den weg. Stand op Dinsdag 1 nur n-m.: 7W.I Vorige eland- ÏKi Op het Koningsplein, voor het gebouw van den Rijksdag, werd t>Ü gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Berlijn, een fantastisch vuurwerk ontstoken BERLIJN, 23 Augustus. Havas verneemt, dat generaal Faupel, de ambassadeur van het Duit sche Rijk bij generaal Franco, te teruggeroepen. Offlcieele kringen verklaren, dat de generaal te afgetreden om „gezondheidsredenen BERLIJN. 23 Aug. (Havas.) Het aftreden van generaal Faupel als Duitsch ambassadeur bU generaal Franco heeft te Berlijn levendige ver wondering gewekt. TOKIO, 23 Aug. (Domei). De nieuw benoem de Sovjet-ambassadeur. Slavoetsky, die vroeger consul-generaal te Charbln was, te vanavond te Tokio aangekomen. i i e L n Naar het D. N. B. meldt, zijn bij de ontploffing ok verscheidene leden der Duitsche kolonie ge dood. In het Duitsche Paulus-ziekenhute zijn ruim honderd vijf tig slachtoffers van verschil lende nationaliteit opgenomen. Het Chineesche hoofdkwartier verklaart, dat het pogingen der Japanners om troepen aan tend te zetten verijdeld heeft. Volgens een ander brilcht uit goede bron te een duizendtal Japansche soldaten te Wentsjau- fang, even bovenstrooms Woesoeng, gedebar- keerd, doch het groe der Japanschf strijdkrach ten. die aan land trachtten te gaan, terugge drongen. Tegen den middag duurde de strijd in dit gebied nog voort. Aan de zijde der Japanners vielen 80 dooden; de Chlneezen zouden grootere verliezen geleden hebben. Aan boord van de „Van Galen” is ■dies wel. Twee jeugdige Rotterdammers, die „op avon tuur” uitgingen, na veel moeite in arrest ge steld. WARSCHAU, 23 Aug. (D. N. B.) De in Po len door de boerenstaking ontstane toestand volgens tot dusverre nog niet bevestigde be richten weer toegespitst. De arbeiders in de stad Klelce zouden nl. in sympathiestaklng zijn gegaan. Het zou. naar verluidt, den sla kenden. leden van de boeren-volkspartij gelukt zijn een wapenarsenaal te bestormen. Volgen* een andere mededeeling zouden de in handen der boeren zijnde wapens van Tsjecho- Slowaakschen oorsprong zyn. Men weet, dat de verbannen boerenleider Witoe reeds gerui- men tijd in Praag woont. JLAOLI MOSTERD en AZIJN X3 X 1 t L i 1 Hei projectiel, dat vanmorgen den wolken krabber van de „Sincere Company” aan de Nankingroad heeft getroffen, heeft ongeveer 1M personen gedood en een honderdtal ge wend. Deer granaatscherven werden voorts verscheidene personen in het aan de over side van de straat gelegen warenhuis ge dood. Voorts worden Japansche successen gemeld In den sector van Montoekau, Toll en Uang- siangslen. Volgens geloofwaardig lijkende inlichtin gen echter schijnen zekere leidende Duit sche persoonlijkheden reeds thans van oor deel te zUn, dat de regeering van Valencia verloren heeft, daarom zou Hitler het oogenbllk gekomen achten om een beroeps diplomaat te laten treden in de plaats van generaal Faupel, die beter thuis te in de krijgskunde dan in de buitenlandsche po litiek. Nabij Alexandrië kenterde een groote kotter, die feestgangers vervoerde, zoodat talrijke per sonen verdronken. De berichten omtrent koning Faroek's verloving sljn officieel bevestigd. De Fransch-Bdgteehe economische besprekin gen sjjn plotseling afgebroken. Nederlanders Volgens berichten uit Japansche bron zijn de Chlneezen, die vannacht een offensief hebben ontketend, aan de Noordelijke grens van de internationale concessie, er in ge slaagd, ten Westen van de Jangtsepoe-kreek door te breken tot bet Wayslde-park. De commandant van Hr. Ma. torpedoja ger „Van Galen" heeft aan de marine-anto- riteiten te Den Haag gerapporteerd, dat sjjn schip bij aankomst In Shanghai is aan gevaren door een Engelsche sleepboot. De Van Galen heeft aan bakboord een denk in den voorsteven gekregen. De see waardig heid van den jager ie volkomen intact ge bleven Het ongeluk wordt als niet ernstig beschouwd. GENfeVE, 23 Aug- (Havas). De regeering te Valencia heeft op grond van artikel 2 van het Volkenbondspaet vervocht om plaatsing op de agenda van den Volken bondsraad van de kwestie der torpedeering van een aantal barer schepen In de Mld- dellandaehe Zee, waarvan sjj den Itailaan- ■ehen steeisti Qdk i arhi» n de schuld geeft. Valencia laat aan den raadsvoorzitter en aan den secretaris-generaal de beslissing, om den raad al of niet in buitengewone sitting bijeen te roepen. He* bericht van het bombardement van het Btilsche aa. „Noeml Julia” heeft te Londen groote beroering gewekt. Een beves tiging ervan Is echter bjj de admiraliteit nog niet binnengekomen. De spoorwegonlvangsten over de eerste wevea maanden j 24 millioen hooger geschat dan over hetzelfde Ujdvak in 1»M. De vierde zoon van den Amerikaanschen president Roosevelt, die, evenals zijn vader, de voornamen Franklin D. heeft, vertoeft op zijn huwelijksreis momenteel te Salzburg BATAVIA, 24 Augustus (Aneta) Het Departement der Marine deelde mede, dat, toen de „Van Galen” de Wangpoe opvoer, twee granaten op een afstand van honderd a tweehon derd meter van het schip ontploften. Verder werd waarschijnlijk met mitrailleurs over het dek van de „Van Galen” geschoten, zoodat de mitrailleurkogels op het dek neer vielen. LONDEN, 23 Augustus (Reuter) Naar Reuter verneemt, overweegt de Britsche regeering stappen te doen by de Mexlcaan- sche regeering ten aanzien van de positie der buitenlandsche oliemaatschappijen, die in Mexico werken. Er te nog geen besluit genomen omtrent den vorm, waarin deze stappen gedaan sullen worden. Op het kantoor van de reederjj wist men slechts van het radiobericht, dat te Marseille is opgevangen, doch men bevestigde, dat het schip zich thans ter hoogte van Ajaccio kan bevinden. Daar in het radiobericht geen mel ding gemaakt wordt van ernstige schade, neemt men ten kantore der reederj) aan. dat de .Jfoeml Julia”, die met Ijzererts en fosfaat ge laden Is, de reis voortzeu. Het besluit stappen te doen, staat in ver band met de steeds ongunstiger houding, die aangenomen wordt ten aanzien van de buiten- landeche ollebelangen. die ongeveer 500 mll- iioer. dollars in Mexico hebben belegd. De Japansche admiraliteit heeft een com muniqué uitgegeven, waarin gemeld wordt, dat de vliegtuigen der Japansche marine luchtraids hebben ondernomen op de vliegvelden van Nan king. Tweemaal vielen zij aan. Zondagnacht >xu twaalf uur en Maandagmorgen bij bet aanbre ken van den dag. ZU brachten den vljandelljken troepen ernstige schade toe. Bij een luchtgevecht op een hoogte tusschen drieduizend en vijfduizend meter boven Paus jan, ten Noordm van Sjanghai, welk gevetnt vanmorgen ongeveer een half uur duurde, zijn negen van de zeven en twintig Chineesche vlieg tuigen neergeschoten, terwijl een toestel ernstig gehavend werd door vier Japansche vliegtuigen, van wie twee door meer dan tien kogels ge troffen 'werden. Alle Japansche toestellen keer den echter veilig naar hun basis van oorsprong terug. CELLE, 23 Aug. (D. N B.) Hedenmiddag om kwart voor twee te in de nabijheid van Unterluess by Celle een ontploffing ontstaan, waarbij eenige dooden en een aantal gewonden gevallen zijn. Nader seint Havas, dat twaalf personen gedood en talrijke andere gewond zouden zijn. In strijd met het officieuze commu niqué. dat van brand sprak, wordt verno men, dat het ongeluk zich heeft voorge daan in de omgeving van een artlUerle- achletveld. in de nabijheid van het groote manoeuvrekamp bij Muenster. Volgens Japanocbe mededeelingen zon de aan val der Japanners niteindeljjk Nanking gelden en nog vele maanden kannen doren. Valencia beschuldigt Italiaansche oorlogssche pen van torpedeering van zijn srhepen en wenseht het geschil door den Volkenbondsraad behandeld te zien. PARIJS, 23 Aug. (D. N. B.) Uit Perpignan wordt gemeld, dat het Engelsche ss. ..Noemi Julia”, dat op weg van Marseille naar Barce lona hedenmorgen gebombardeerd te, de haven van Port Vendres is binnengeloopen. De kapi tein van het schip verklaarde tegenover ver tegenwoordigers van de pers, dat boven zijn schip vanmorgen tusschen acht en negen uur op den *2sten lengtegraad en den derden breedtegraad twee vliegtuigen hadden gecir keld, die op de vleugels een zwarte kokarde met een doodskop en de nummers 528, resp. 529 droegen. Toen de beide vliegtuigen weer waren weggevlogcn, was om kwart over negen een bombardementstoestel verschenen en had twee bommen neergeworpen, die op 10 meter af stand van het schip in het water waren neer gekomen. Het schip was niet getroffen. De kapitein verklaarde verder, dat zjjn schip de vlag der nlet-inmenglng had gevoerd en twee controleurs aan boord had. een Engetech- man en een Nederlander. De Britsche wolkenkrabber de Nankingroad te Sjanghai, het waren huis van de „Sincere Company”, werd door een bom getroffen. ISO personen vonden bij de vreeselijke ontploffing den dood; een honderdtal werd gewond De regeeringstroepen, die op hun hoede wa ren, drongen hen evenwel terug, zoodat zjj naar hun linies moesten terugk’eeren, zonder resul taten te hebben behaald. Ook in den sector van de brug der haa- schen hebben de nationalisten vanmorgen, voorafgegaan door tanks, een aanval gedaan op de iinksche stellingen, welke echter gemak- keljjk werd af geslagen. Overal aan het front van Casa del Campo te de rust thans weergekeerd. In den sector van Guadalajara en in den sector ten Zuiden van den Taag beeft zich hier en daar eenige actie voorgedaan. De wederzydsche stellingen hebben gee ner lel wijziging ondergaan, doch deae ac ties zouden de voorbode kunnen zjjn van operaties op grootere schaal aan deze fronten. daar de Japanners van Mandsjoekwo uit «nel door Tsjahar oprukken. SJANGHAI, 21 Aag. (Kenter.) vreemdeling verklaart met eigen oogen gezien te hebben, dat een Japansche torpe dojager zonk en een Japansche kanonneer boot zich ontredderd terugtrok tengevolge van een Chineesden luchtaanval geduren de de ontscheping van Japansche troepen In den loop van gisteren. Dit bericht werd van Chineesche zijde bevestigd. Uit Chineesche bron wordt verklaard, dat Japansche versterkingen in den afgeloopen nacht gepoogd hebben aan land te gaan te Tsjanghoeapang en Wentsjaupang aan de Wangpoe. op 10 KM ten Noord-Oosten van Woesoeng. Zjj werden teruggeslagen; by Tsjan- boeapang slaagden de Japanners er evenwel in een afdeeling aan land te zetten, die de Chl neezen hopen terug te kunnen werpen. In Japansche militaire kringen wordt bevestigd, dat een beslissende Japansche overwinning is behaald op de Chineesche troepen tusschen Tsjangpei en Kalgan, en dat deze laatste stad bezet is. Een telegram uit Sjanghai meldt, volgens Domei, dat de secretariaten van den centra- len politleken raad en van de centrale perma nente commissie gisteren den leden van dien raad en die commissie medegedeeld hebben, dat de beide lichamen van nu af aan kunnen bijeenkomen op iedere willekeurige plaats en op leder oogenbllk, al naar de omstandigheden. Het telegram voegt hier aan toe, dat dit mogelyk een voorbereidende stap is naar (en verplaatsing van den zetel der regee ring uit Nanking naar een veiliger plaats GENUA, 23 Aug. (Btefanl). Vanmorgen een trein, waarmede een aantal matronen wer den vervoerd, bij Genua in botsing gekomen met een anderen trein. Vier matronen werden gedood en zestien gewond. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat heden ochtend midden in de Internationale nederzet ting een granaat is ontploft. Men weet niet of het een Japansche of een Chineesche is geweest. Men vreest, dat een aantal personen om het leven zyn gekomen, toen by een wolkenkrab ber op den Nanking-weg te Sjanghai twee gra naten ontploften. Uit alle deelen der stad begeven zich yiings Ziekenauto's naar de plaats van het ongeluk. Nader wordt gemeld, dat naar schatting 300 personen gedood zyn. De granaten zyn op den Britscben wolkenkrabber terecht gekomen. Een granaat heeft 't gebouw doorboord, terwijl de andere in het gebouw tot ontploffing is ge komen. De ontploffing deed de geheele stad trillen. Tot een myl in den omtrek zyn alle ruiten vernield. Deeriyk verminkte lyken baden In piassen bloed en overal liggen stukken puin. CAIRO, 23 Aug. (D. N. B.) Omtrent de scheepsramp by Alexandria wordt gemeld, dat het hier gaat om twee zeilschepen vol pel grims, die van een bedevaart terugkeerden. Vlak voor de haven sloegen de belde booten om. Van de zeventig passagiers konden slechte vier gered worden. De overigen werden door de krachtige strooming meegesleurd en ver dronken. r L I Men moet ook verwachten, dat de krijgsverrichtingen in het gebied van de Jangtse verscheidene maanden zullen duren. •s GRAVENHAGE. Hr. „Van Galen" ia Maandagmiddag om 15 uur in Sjanghai aangekomen. Het Japansche ministerie van Oorlog heeft medegedeeld, dat een Japansche troepenafdee- ling. komende van het Noorden, Zaterdag ten Zuiden van Tsjangpei den grooten muur is ge passeerd en Wanujoean, op 15 KM. ten Noord westen van Kalgan. heeft bezet. Uit Nankau wordt gemeld, dat de Ja pansche .troepen nog geen bezit hebben kunnen nemen van den Nankau-pas en dien ▼an Tsjoejoe Kwan. welke door de Japan- Khe luchtmacht worden gebombardeerd. BRUSSEL. 23 Aug. (Havas). Volgens mede deeling van het Belgische ministerie van Bui tenlandsche Zaken zyn de economische bespre kingen met Frankryk, welke o.a. betrekking hadden op het vervoer vla de haven van Duin kerken, afgebroken. Woensdag as zal de Belgische ministerraad bijeenkomen, teneinde den toestand te bespre ken, die thans is ontstaan. ALEXANDRIË, 23 Aug. (Reuter) Men maante te weten, dat koning Faroek zich heeft verloofd met de dochter van Joessoef Bey Zullicar. een hoogen ambtenaar in dienst van den koning. De vrouw van Joessoef Bey Zul- flcar is eere-dame van de koningin. De jonge dame is zestien jaar oud. De verloving zal vermoedelyk morgen offi cieel worden bekend gemaakt. ALEXANDRIË. 23 Aug. (Reuter). De verlo ving van koning Faroek van Egypte is thans officieel bevestigd. De verloofde draagt den Turkschen naam Sasinaz; zy is een buitenge woon knap meisje. Haar vader is rechter in het gemengde hof van appel en haar grootvader is de oud-mlnlster-president Mohamed Pasja Baled. Vanmorgen vroeg hebben de troepen van Franco aan het front van Casa del Campo bij Madrid een aanval ondernomen. LONDEN. 23 Aug. Reuter verneemt, dat minister-president Neville Chamberlain deze week een dag te Londen zal vertoeven om ach persooniyk grondig op te hoogte te stellen van den algemeenen toestand voor hy ach naar den Koning op Balmoral Castle zal begeven. Er zijn geen schikkingen getroffen om deze week een kabinetsatting te houden. Zooals men weet brengt Chamberlain momenteel zyn va- cantie door in Schotland. De „Sunday Referee” meldt, dat Chamberlain in den loop van den komenden herfst eeu be zoek zal brengen aan Mussolini. Hierover zou de eerste minister een onderhoud gehad hebben met Sir Eric Drummond, den Engelschen am bassadeur te Rome, die eveneens zyn vacantlfe in Schotland doorbrengt. Verdere SjanghaL Een treinbotsing bij Genua kostte vier matro- aen het leven, terwijl er seslien gewond werden. In bet kamp veor Abeasiniache vluchtelingen in Kenya zijn pokken uitgebroken. De algemeen* vergadering van leden der Wrat frieacbe Kanaalvereeniging heeft tot ontbin ding der vereenigin* Jiesloten. Hr. Ms. „Van Galen” ta Maandagmiddag Sjanghai aangekomen. KstuurUJk naar PRIMA KEUKEN MATIGE PRIJZEN Voor de Vastendagen Speciale Menn’s Wij aerveeren onze gesoigneerde acbotela ook op de vergroote terrassen. Alle kamers met volledig ontbijt 8.— Buitenhof Telefoon 117375 Den Raag Sociale Studiedagen te Voorbout. uitgaande van den Haarlemschen R. K. Volksbond. BERLIJN. 23 Aug. (D.N.B) r De Duitsche Rijksbank directeur. Karl Blessing, een der in tiemste medewerkers van dr. Schacht, achryft in een voorwoord voor het zoo juist verschenen werk van dr. Werner Fischer over ..devlezen- clearlng” om. het volgende: ..Er kan geen sprake van zyn. dat wy eenlgerlei belang hebben by het thans bestaande systeem van de clea ring en het bilateralisme. Wy streven er dan ook volstrekt naar aan de ophefting van dit systeem naar vermogen mede te werken. Slechts één ding wyzen wy af. en wel zoo beslist moge lyk: wy zullen voor de opheffing van het clea ring systeem nooit een prijs betalen, die nadeel zou opleveren voor ons werk ten behoeve van de beveiliging van de bestaansgrondslagen van ons volk.;; MOMBASA. 23 Aug (Reuter) In het kamp, dat voor de uit Abessinië afkomstige vluchte lingen in de Noordeiyke grensprovincie van Kenya is Ingericht, zjjn pokken uitgebroken Het aantal vluchtelingen bedroeg onlangs 5.000. doch thans zouden het er eenige duizenden meer zijn. «irj ALEXANDRIA 23 Aug. (Havas). Een groote kotter, die vanmorgen terugkeerde van de feesten, die elk jaar op het strand van Agaml. tegenover de haven van Alexan dra, worden gehouden, is, waarschyniyk wegens overbelasting, gekenterd. Het aantal slachtoffers zou zeer groot zyn. Tot nu toe heeft de zee dertig lyken op het strand geworpen. Het D. N. B. meldt, dat volgens berichten uit Peiping de Chineesche strydkrachten aan den K^nkau-pas thans in den rus bedreigd worden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9