T Het Rijk bouwt Het misdrijf te Santpoort T entoonstelling „Hulp aan Spanje” MELKCONFUCT LEERRIJKE MISLUKKIRG VRUDAG 27 AUGUSTUS 1937 Groote toerAen in voorbereiding Geen zilvertreinen meer Het Vogel besluit GELDSCHFETERSWET Op de Lanqto *e Vanteedd CLEARINGKOERSEN Sloep omgeslagen van de De Ruyter Nabestelling van catapsdt- vliegtuigen Een voor Vlissingen ongewone plechtigheid MARINEOFFICIEREN BEËEDIGD OEFENINGEN DER EERSTE INFANTERIEBRIGADE H. M. DE KONINGIN TE HENGELO Fokkervliegtuigen voor de Marine Autobestuurder op slag gedood MM-NOVIMME I 9 3 7 Belangstelling van Z. K. H. Prins Bernhard Bezichtiging van het bedrijf der Kon. Ned. Zoutindustrie Marineraad stelt een ondersoek m naar het gebeurde Verklaring van den directeur van het Provinciaal Ziekenhuis -?ƒ HERMAN KRAMER niiimiimmiiimiuwffliHiiimiiimiiiiiiimimiiiiimiiiiiiiiiiiiHiim Boternoteering i De voornaamste bepalingen at I It Gestroomlijnde postrytaigen in alle treinstellen De commissienoteering voor Nederlandsche boter Is vastgesteld op 80 cent per K.G. De offlcleele Deensche botemoteering bedroeg Donderdag 237 kronen of ƒ0.96 per kg. BATAVIA, 26 Augustus (Aneta) Heden ving de Marineraad de behandeling aan van de zaak betrekking hebbende op het omslaan van de sloep van de „De Ruyter" op 19 Mel. Van dit type, een tweentotorigen bommen werper, torpedovliegtulg en lange-af standsver- kenner, werden reeds vroeger enkele series ge leverd en toen de luchtvloot in onze Oost een nieuwe uitbreiding behoefde en snelle aanvul ling van het materieel geboden was, viel dr keuze op het reeds in gebruik zijnde type Fok ker T. 4, waarvan onmiddellijk een serie werd besteld en geleverd, weldra gevolgd door eeu nieuwe opdracht Bjj Kon. Besluit is bepaald, dat de wet van- 22 April 1937 tot wijziging van de Geldschie- terswet in werking treedt op 1 September as. Evenals in Amsterdam en te Den Haag had het Comité .Hulp aan Spanje" ook te Haarlem een tentoonstelling georganiseerd. Deze exposities beoogen het geven van voor lichting, subs, het propageeren van de Volks- front-regeering. De loco-burgemeester, de heer J. W. B. van Hemt, heeft den voor zitter van het Haarlemsch Comité, den heer J. H. E. Post, echter medegedeeld, dat geen toestemming voor de tentoonstelling in het gebouw Caecilia te Haarlem zal worden ver leend, mede omdat de geschiedenis een te eenzijdigen geest ademt. Te Haarlem door jen loco- burgemeester verboden Evenwel is het van groot belang, dat van overheidswege aan deze soort propaganda paal en perk wordt gesteld. En wij zijn er zeker van. dat daarbij op de medewerking van alle goed- gezlnden kan worden gerekend. lerdagochtend den gewonen dat de met «de kan tevens worden veifund daarbij gebruik te maken van andere vangmlddelen uitgezon derd lokvogels, die geblind of verminkt zijn met dien verstande, dat ook vang- en trek- netten van andere dan bovengenoemde maten kunnen worden toegestaan. Koersen voor stortingen op 27 Augustus 1937 tegen verplichtingen, luidende in: Retchsmarken W Mbm 2.81. ireaiM i2j». On onbewaakten overweg te Noot dorp werd zyn auto door den trein gegrepen O f J Ben dezer dagen zijn op het vliegkamp Schellingwoude enkele nieuwe Fokkervlieg tuigen, bestemd voor de Koninklijke Marine, overgenomen, os. bet laatste van een serie Fokker T. 4 drijvervliegtuigen, bestemd voor den dienst in Ned. O.-Indië. (Van onzen parlementairen redacteur) Wij berichtten reeds omtrent de massale ver bouwing van het departement van Financiën aan den Kneuterdijk te Den Haag, het histo rische gebouwencomplex, waar in voorbije eeuwen o.a. de landsadvokaat Johan van Ol- denbamevelt en de uit zijn land verdreven winterkoning van Bohemen gewoond' hebben. Eveneens hebben onze lezers kennis kiinnen nemen van de grootsche plannen tot uitbrei ding van het Rjjksarchlef te Den Haag, gele gen achter het departement van Buitenland- sche Zaken, waartoe het gebouw van een voor malige H.B.S. moet worden aangekocht en met welk werk tonnen gouds gemoeid zullen zijn. Thans zal ook waarschijnlijk per 1 Octo ber a.s. een begin gemaakt worden met een reeds zeven jaar lang in plannen uitgewerkte uitbreiding van het hodfdgebouw der P.T.T. aan de Kortenaerkade te Den Haag. Spoedig zullen de sloopers verschijnen, om tientallen, reeds gerulmen tijd leegstaande, perceelen aan de De Ruyterstraat, de Bazarstraat en de de Bazellaan te amoveeren, zoodat uitgestrekte terreinen voor nieuwbouw vrij zullen komen. Na verloop van twee jaar hoopt men den nieuw bouw voltooid te hebben, waarna hierin de verschillende P.T.T.-dlëhsten, thans in groote perceelen elders In Den Haag ondergebracht, centraal worden gehuisvest Voorts zal te Utrecht, tusschen het Centraal Station en het Lijngebouw, een nieuw postkan toor gebouwd worden, speciaal bestemd voor den bestel- en expeditledienst, doch tevens voor het publiek toegankelijk als post-, telegraaf- en touwen zullen os. Roosendaal wor- Het pobMek was zeer enthowirtart en zong spontaan het Wilhelmus. De geest drift was zoo groot, dot de omrastering werd doorbroken, doch de politie had spoedig de aanwezigen weer in bedwang. Uiteraard werden bë de laatste series vele verbeteringen to.v. de reeds eerder gele verde vliegtuigen aangebracht. Zoo werden bijv, luchtgekoelde motoren van grooter ver mogen Ingebouwd, welke, mede door ver schillende aërodynamische verbeteringen, het vliegtuig een aanmerkelijk boogere snel heid geven. Inmiddels heeft de Fokkerfabriek een nieuwe nabestelling op dit type ontvangen, waarvan de bouw reeds ver gevorderd te, zoodat ook deze serie binnen den vastge- stelden tijd zal worden geleverd. Verder werd de opstelling van de beide be stuurdersplaatsen verbeterd, de voorste en ach terste waarnemersruimten werden van schiet- koepels voorzien, een telefonische verbinding voor de bemanning onderling werd geïnstal leerd en de uitrusting van het vliegtuig uitge- breld. O.a. wordt thans een compleet motor - aggregaat meegevoerd, met behulp waarvan, ook Indien het vliegtuig geheel stil ligt, stroom voor de radio etc. kan worsen opgewekt. De andere op denzelfden dag overgenomen vliegtuigen zijn van het type Fokker C. 11-W, een éénmotorig catapultvliegtuig op drijvers, bestemd om aan boord van oorlogsschepen te worden meegevoerd. Zooals reeds vroeger ge meld, is dit type voor het eerst op Hr. Ms. krui ser De Ruyter in dienst gesteld. Na uitvoerige beproeving van het prototype, waarbij dit aan alle gestelde eischen bleek te voldoen, werd een serie in opdracht gegeven, welke met de zoo juist overgenomen vliegtuigen voltooid is. Men weet, dat in Amsterdam en Den Haag o. a. platen werden tentoongesteld, die opwek ten tot steun aan de Spaansche regeering om krachtig te kunnen optreden tegen de mannen van Franco. Van de zijde van het Haarlemsche gemeente bestuur vernemen wij nog, dat de mededeelin- gen, die omtrent deze tentoonstelling zijn bin nengekomen en ook de persoonlijke kennis making ermede van dien aard zijn geweest, dat het gemeentebestuur van Haarlem zich op het standpunt stelt, dat dergelijke tentoonstellingen uit het oogpunt van algemeen belang beter ach terwege kunnen blijven, wijl zij een groot deel der bevolking kwetsen en aanleiding kunnen geven tot het verstoren van de openbare orde. Bovendien wordt er geen enkel belang mee gediend. Wij kunnen met dit standpunt van het Haar lemsche gemeentebestuur volkomen instemmen en juichen de beslissing dan ook van harte toe. Het „arme Spaansche kind” wordt door de socialisten en communisten in Nederland op weinig minder dan weerzinwekkende wijze mis bruikt voor stemming making tegen Franco en propaganda voor de Valencia-regeering. Dat dit drijven in ons land nog geen aan leiding heeft gegeven tot een opgewonden stem ming is uitsluitend te danken aan de waardige houding van hen, die over de gebeurtenissen in Spanje anders denken dan de communisten en socialisten. De regimenten grenadiers, jagers en het vier de regiment Infanterie keeren 28 Augustus naar Den Haag en Leiden uit den Harskamp terug, waar voor de gezamenlijke regimenten oefenin gen zijn onder leiding van den reserve-lui te- nant-kolonel dr. G. J. de Groot. De oefeningen van 24, 25 en 26 Augustus wer den bijgewoond door Z. K. H. Prins Bernhard, die met groote belangstelling de troepenbewe gingen te paard volgde. Hierna werden de bekroonde paarden en koeien voorgeleld, terwijl de landelijke rijver- eenlging een défilé hield. Om half vijf vertrok de Koningin per trein naar Apeldoorn, nadat Zij nog per auto oen kit door hot dorp had gemankt. HM. de Koningin is om half drie met Haar gevolg te Varsseveld aangekomen, om een be zoek te brengen aan de landbouw- en nftver- heidstentoonstelling Lanjjto. De burgemeester, de heer J. J. Boot, heeft H.M. op bet perron verwelkomd. Voor het sta tionsgebouw stonden alle schoolkinderen var» bet dorp opgesteld, die het Wilhelmus zongen. Aan den ingang van het tentoonstellingster rein werden H.M. bloemen aangeboden door het dochtertje van den burgemeester en werd het bestuur van fle Lanijto aan Haar voorge steld. Hierna maakte de Koningin, begeleid door den burgemeester en den voorzitter der Lanijto, den heer L. Levy, een rondgang langs de standa Na de bezichtiging nam de Koningin op de eeretribone plaats. iedaar, de leerrijke practische er- varing, welke de Belgische zuster- partij der 8.D.AT. heeft opgedaan met haar rebelleerende Waalsche Jonge Wachten, die al te zeer In de loftuitingen der partijleiding op buitenlandscbe Volksfronten heeft geloofd en, de uiter ste consequenties van die lofuitingen daadwerkelijk aanvaardden. Wanneer zal de S. D. A. P. hier te lande inzien, dat het hoog tijd wordt om een ondub belzinnig einde e maken aan de tegen stelling tusschen het steun verleenen aan eenheidsformaties van socialisten en communisten buiten de grenzen en het afweren van samenwerking met de comunisten binnen de grenzen? Vandaag den dag moet er duidelijk kleur bekend worden. Halfslachtige oplossingen zijn geen opiossigen, maar bevorderen beden- kehjke complicaties. Verschillende getuigen werden gehoord, n.l. de luitenant ter zee tweede klasse Gallas en de officieren van den marine-stoomvaartdienst Stam en Moree, die de omstandigheden be schreven. Hierna verklaarde de bootsman Lut- terhof, die de leiding had bij het strijken van de boot, dat hjj zich tevoren had overtuigd van het vaststaan van de vanglijn op het voorschip. De matroos Van der Toorren verklaarde, dat hij meende, dat de vanglijn te kort was, zoo dat er geen tamp genoeg was om rond het stut Xe beleggen, zoodoende moest de vang lijn door den matroos Weydert met de handen worden vastgehouden. Dit, gepaard gaande met het feit dat het roer van de motorsloep eenigs- zihs over stuurboord hing, deed de motorsloep over stuurboord uitgieren, zoodat de vanglijn door de groote uitgeoefende kracht uit de han den van Weydert glipte. De matroos Eckhardt bevestigt, dat het roer iets over stuurboord hing. De hüschkraan, zoo verklaart deze getuige, boog tweemaal door en knapte daarna at. Op 28 Augustus zal het onderzoek worden voortgezet. De proefvluchten hadden een vlot vërloop. Nadat de toestellen door den fabrleksvlieger E. Meinecke waren voorgevlogen, werden zjj door den dfflcier-vlleger le kl. J. A. O. Broesder na gevlogen en in orde bevonden. Voor het depar tement van Defensie waren aanwezig vice-ad- miraal A. Vos, kaplteln-lpltenant ter zee 8. Woldringh en officier M. D. le kl. J. N. Kra mer, terwijl de Fokkerfabriek werd vertegen woordigd door ir. P. X O. Vos. De zilveren kleur van do Dieseltrelnen heeft afgedaan. Het was in de practijk gebleken, al dus bericht de Telegraaf, dat deze kleur te be- zmettelljk was en daarom zullen in de,toe komst alle Diesels worden overgeschilderd in donkergroen met breede roods banden aan on der- en bovenzijde. Dak en „bulk” worden alu- miniumkleurlg. Reeds zijn twee Dieseltrelnstellen in de nieuwe kleuren overgeschilderd. De thans in bestelling zijnde 217 electrische rijtuigen krij gen deze kleuren ook, zoodat in Mei 1938 groen, rood, zilver de officleele kleuren der N. S. zul len zjjn. Intusschen hebben de iied. Spoorwegen ook voor den dienst van P. T. T. een verrassing in petto. Op het oogenblik loopen de postrijtulgen uitsluitend in stoomtreinen, doch in 1938, wan neer een belangrijk deel van de stoomtreinen door Diesel-electrische en electrische treinen zal zjjn vervangen, zullen de postwagens ook in deze moderne treinen meerijden. Terecht hebben de Ned. Spoorwegen zich op het standpunt gesteld, dat het niet aanging den fraalen stroomlijnvorm van de nieuwe trein stellen door hoekige postrijtulgen te onderbre ken. Daarom zullen 1» de toekomst ook de ambtenaren en beambten der brievenmalen in sierlijke stroomlijn wagens door het land wor den vervoerd. Het voornemen bestaat nJ. bfj, een nader aan te wjjzen Nederlandsche industrie voorloopt? een zestal gestroomlijnde postrijtulgen, ter lengte van 23 M., te bestellen, welke rijtuigen zoowel voor de Diesels als voor de electrische treinen geschikt moeten zijn. De inrichting van deze nieuwe postrijtulgen zal vrijwel gelijk zijn •an die van de bestaande. Een moeilijkheid wordt echter nog gevormd door de constructie van de automatische kop peling, welke zich aan beide treintypen moet kunnen aanpassen. erwljl de sociaal-democratische leiders, pers en organisaties hier te lande zich steeds hebben ver- aet tegen de pogingen der communisten om met de socialisten tot een Volks front, een rood eenheidsfront of een zgn. democratische entente tegen het fascisme en nationaal-socialisme te ko men, hebben zij steeds met een ijver en een hartstocht, een betere zaak waar dig, de Volksfrontregeerlngen in Spanje en Frankrijk verdedigd. Deze weinig ver trouwenwekkende dubbelhartigheid is hun vaak, vooral van katholieke zijde, verweten, maar zonder eenig succes. De sociaal-democratische instanties in Bel gië hebben van meet af aan een soort gelijke tweeslachtige houding aangeno men. Dat die tweeslachtigheid zich bin nen het socialistische partijverband zelf dreigt te wreken, bewijzen het geval- Klès, waarmee de 8.DA.P. in het Noor den van ons land zit te houden en het conflict tusschen de Belgische Werklie denpartij en de Socialistische Jonge Wachten. In dezelfde sociaal-democra tische bladen, waarin de arbeiders opge roepen worden om naar de leiders te komen luisteren, die de door commu nisten en anarchisten geringeloorde Va- lencia-regeering verheerlijken als een heldhaftig verdedigd bolwerk der meest edelaardige en zuivere democratie, staat met typografische koeien van let- ters te lezen; „Eenheid met de commu nisten is de Belgische jeugd leelljk op gebroken.” Wat toch is het geval? Zooals men weet, hebben indertijd de Waalsche Socialistische Jonge Wachten in België, logischer en consequenter handelend dan de leiding der Belgische Werklieden Partij, zich op eigen houtje samengesmolten met de communistische jeugd. Het bestuur der Belgische Werk liedenpartij was over dit eigenmachtig optreden der Jonge Wachten tegen zijn wil en advies in allerminst te spreken, maar t minste vooralsnog den moed onf de met de communistische jeugd ver broederde en vereenlgde jonge socialis ten kort en goed aan den partijdijk te zetten. Daardoor ontstond een nog onop gelost probleem, dat nu ter sprake is ge komen op een vergadering van het Hoofdbestuur van de Belgische Werklie denpartij te Brussel. Op deze vergade ring heeft het Kamerlid Delbrouck, een der leiders van de Socialistische Jonge Wachten, openlijk opgebiecht, fusie van de Jonge Wachten communisten een volkomen mislukt ex periment is geworden en dat er geen be zwaar tegen was het lidmaatschap van de communistische partij voor de Socia listische Jonge Wachten te verbieden. Tenslotte werd een motie van het Ka merlid Buset aangenomen, waarbij vriendschappelijke samenwerking aan de S. J. W. wordt aangeboden o.a. op de volgende voorwaarden: de leden van de S. J. W. mogen niet meer aangesloten zijn bij de communistische partij en hebben zich aan de discipline van de Belgische Werklieden Partij te onder werpen; de S. J. W. mogen niet openlijk in verzet komen tegen de besluiten van de partij; regeling van den toestand zal worden onderzocht door een comité, waarin zitting zullen hebban: een gede legeerde van de partij, een gedelegeerde van het vakverbond, enkele leden van het jeugdcomité der S. J. W. en een ge delegeerde van de Jonge Wachten van Charlerols en de Borin age, die zich na de fusie met de communisten hebben afgescheiden. Deze motie is zooveel als een laatste ernstige waarschuwing. Gaan de Waalsche Socialistische Jonge Wach ten niet op de gestelde voorwaarden in, dan zal een definitieve breuk met de Belgische Werklieden Partij niet meer te voorkomen zijn. Op de ter gelegenheid van het wereld zuivelcongres te Berlijn georganiseerde internationale znioeltentoonstelling trekt deze stand, waarin de maquette van Nederland met haar draaiende molens bijzonder opvalt, mede door de keur van uitnemende Nederlandsche producten, die in vrijwel alle landen ter wereld worden gevraagd, sterk de aandacht Donderdagmiddag ongeveer half een te op den onbewaakten overweg, aan den Achterweg te Nootdorp een ernstig ongeluk gebeurd. Van de zijde van het dorp kwam een auto, die, ver moedelijk tengevolge van onoplettendheid van den bestuurder, door den sneltrein, gaande in de richting Den Haag, gegrepen werd. De auto werd vierhonderd meter meegesleurd, alvorens de trein tot stilstand kwam. De eenige inzit tende, de 22-jarige A. van Rossum uit Papen- drecht, werd op slag gedood. Het uitzicht op den onbewaakten overweg ter plaatse is slecht. Polltie was spoedig aanwezig. Na drie kwartier oponthoud kon de trein zijn reis voortzetten. Omtrent dit ongeval deelt een passagier, die in den trein zat, nog het volgende mede: Om 12.10 vertrokken wij uit Gouda en vol gens de dienstregeling zouden wij om 1229 te Den Haag aankomen. Vlak voor Nootdorp kwam de trein plotseling tot stilstand en reeds dadelijk vermoedden wij, dat er een ongeluk was gebeurd. Wij stapten uit den coupé, snel den naar voren en zagen dat voor op de loco motief de brokstukken van een auto geklemd zaten. Hiertusschen hing het UJk van den autobestuurder, die op slag moet zijn gedood. De klap moet zoo hevig zijn aangekomen, dat de buffers van de locomotief zijn afgebroken eh de lantaarns achterovergebogen. Van den auto was weinig meer over. De onderdeelen la gen op den ongeveer 400 meter langen weg ver spreid. langs welken het voertuig door de loco motief is meegesleurd. In den trein bevond zich geen medicus, zoodat een dokter uit Nootdorp moest worden ontboden. Het heeft bijna een uur geduurd, voordat politie- en geneeskundige hulp arriveerde en gedurende dezen tijd heeft het lijk tusschen de brokstukken van den auto gehangen. Toen eerst werd het onder leiding van den veldwachter verwijderd en onder een zeil in het gras ge legd. Later is het stoffelijk overschot naar het lijkenhuis te Nootdorp overgebracht. -Nadat ook de brokstukken van den auto weggehaald wa ren, kon de trein weer voortgaan. Thans te verschenen het Vogelbeslult 1937, hetwelk strekt ter uitvoering van de Vogelwet 1936. Niet tot de beschermde vogels in den zin van de Vogelwet behooren voor on bepaalden tijd de zwarte kraal en de hulsmusch. Voorts kan de minister van Economische Za ken bepalen, dat een of meer van de volgende Vogelsoorten, voor bepaalde tijdvakken (elk tijdvak ten hoogste 2 jaar), hetzij voor het ge- neele rijk, hetzij voor bepaalde gedeelten daar- ^>n- hiet tot de beschermde vogels zullen be- booren: schollevaar, blauwe reiger, sperwer, •lechtvalk, mantelmeeuw, zilvermeeuw, kok meeuw. houtduif, bonte kraal, ekster, Vlaam- •che gaal en spreeuw. Dit zijn de z.g. voor- ^aardelijk onbeschermde vogels. Vogels voor de kool zjjn volgens het besluit: ■Fkrte lijster, kauw, vink, putter, sijs, kneu, groenling en geelgors. Vogels voor de jacht zijn: hav*. stechtvalk kJapekster, De raaptijd van kievitseieren vangt aan met mgang van 1 Februari en eindigt voor alle pro vinciën met ingang van 20 April. De raaptijd van eieren van meeuwvogels Vangt aan met Ingang van 1 April en eindigt •net ingang van 15 Juni. aan wlen een vergunning te verleend om “«schermde vogels voor de kool of voor de Jacht te vangen, mag daarbij gebruik maken van vang- of treknetten, waarvan de vleugels lengte hebben van niet meer dan tien me te, gemeten van stjjggaren tot stjjggaren, en «en breedte van niet meer dan twee meter, ge meten volgens de lengte der staven, en waar- ,de mazen, gestrekt gemeten langs het oor<i van knoop tot naastliggenden knoop, een en een breedte hebben van niet minder 17 millimeter. ai.^em’ Mn een vergunning is verleend beschermde vogels te vangen, anders dan *oor de koot of voor de jacht, of te dooden, In t Zuiden van ons vaderland, Waar ‘t oud geloof nog bloeit, Z[jn heiligen veel meer dan hier Met ’t leven saamgegroeid. Zij staan daar midden in den dag, Men leeft meer met hen saam, Ze geven daar aan elke club, Aan eiken bond hun naam. In Philipsstad gaat ‘t evenzoo, Er is een taak voor elk: Joseph” en „Sint Petrus” nu Bezorgen daar.... de melkt Reeds vele laren ging het goed. Men hoorde haast geen klacht. Getrouw werd door het heilig paar De melk aan huis gebracht. Maar nu, ineens, was 't mis er mee De zaak stond hun niet aan, ,Kint Joseph" en „Sint Petrus” zijn in staking dus gegaan. Al zit men met den boel wel vast, Al riep men ach en wee, „Sint Joseph” en „Sint Pieter” zijn Met ’t loon niet meer tevree. Ze toonen zich nu solidair, De toestand was verward, Men haalde toen maar zelf z’n melk Of dronk zijn koffie zwart. Maar elk is blij dat er nu toch Een eind kwam aan die grap; Nu gaan „Sint Joseph" en zijn maat Weer met de melk op stap. telefoonkantoor. Dergelijke eveneens te Amsterdam en den gebouwd. Ook kwam ons ter oore, dat het Rijk, soo- wel te Amsterdam als te Rotterdam, nieuwe, centraal-fungeerende belastinggebouwen zal doen verrijzen. Een en ander zou gefinancierd worden aft het Werkfonds. Het Rijk gaat bouwen.... voor miHlaonen! B. H. L.. 51 jaar, schilder, te Enschede, heeft door middel van een clandestien radio-zend- apparaat een toespraak gehouden en daarin ver schillende beleedigingen voor Prinses Juliana den aether ingeslingerd. Zijn instrument werd opgespoord en hij is geverbaliseerd. De rechtbank te Almelo veroordeelde hem tot een maand gevangenisstraf. Daartegen kwamen de veroordeelde en de Officier van Justitie tn hooger beroep. Het Gerechtshof te Arnhem heeft nu het von nis vernietigd en, opnieuw recht doende, den verdachte veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf. Het Hof achtte het misdrijf te ernstiger, om dat het is gepleegd in het verborgene en ten UMnbooce van het wereldpubUek. Donderdagmiddag zijn op het terrein van Harer Majesteit» wachtschip „Noord-Brabant” te Vlissingen voor het front van de troepen door den ondercommandant van de marine in Zee land, kapt, ter zee H. J. van der Stad beéedlgd de nieuw benoemde officieren D. W. baron van Lijnden, W. P. Jansen. M. J. H. Gregory en J. H. baron Mackay, welke officieren zijn bestemd voor de divisie mijnenvegers, bestaande uit de .Jan van Amstel”, .Pieter de Bitter”, „Abraham Crjjnssen” en .Eland Dubois”, welke Maandag as. van Vlissingen naar Ned. Oost-Indlë zullen vertrekken. Na de beëediging heeft kapt. v. d. Stad de jonge officieren toegesproken en hen gewezen op den ernst van dit oogenblik. Baron van Lijnden mocht tevens uit de han den van den kapitein een gouden horloge ont vangen, uitgeloofd door den minister van De fensie als beloonlng van buitengewone bekwaam heid en gehoorzaamheid. Nadat kapitein Van der Stad ook de ouders en naaste familieleden had gelukgewenscht, eindigde hij met een driewerf „Hoezee" voor H. M. de Koningin. Dan klinkt het commando: .Presenteert het geweer” en terwijl alle officieren de houding aannemen, speelt de marinekapel het Wilhel mus. Daarna defileerden de matrozen van de op leiding voor den ondercommandant en voor de nieuw benoemde officieren, waarna deze voor Vlissingen zoo zelden voorkomende plechtigheid was geëindigd. De plechtigheid werd bijgewoond door tal van burgerlijke en militaire autoriteiten. TALRIJKE MANIFESTATIES OP HET GEBIED vai VAN KUNST. WETENSCHAPPEN. LETTEREN EN SPORT - Inlicht. de Scheepvaart- en Reisbureaax en het Comité Propaganda. Omtrent de aanhouding van den dader van het vreeselijke misdrijf te Santpoort, vernemen wij nog nader: Nadat de Velsensche politie voldoende aan leiding had gevonden, om den 37-jarlgen F., die Zondag JJ. uit het Provinciaal Ziekenhuis^ waar hjj in het sanatorium verpleegd werd, ontvlucht was, als den dader te beschouwen, werd zijn signalement verspreid en zijn aan houding verzocht. In tegenstelling met andere berichten ver namen wij, dat de Velsensche politie Woens dag een aanwijzing kreeg, waaruit kon worden afgeleid, dat F. zich in Zwolle of omgeving moest bevinden. De Zwolsche politie, hiervan In kennis gesteld, is daarop onmiddellijk een nauwkeurig onderzoek begonnen, waarbij ook alle hotels en logementen werden nagegaan. Zooals bekend had dit snelle en nauwkeurige optreden spoedig succes. In een volkslogement trof men iemand aan, die aan het signalement beantwoordde. Hij werd naar het bureau ge bracht en na een langdurig verhoor kwam de bekentenis los. De plaatsvervangend commissaris van poli tie te Velsen, die Intusschen van de aanhou ding op de hoogte was gebracht, begaf zich on- middellijk naar Zwolle, om het onderzoek te voltooien. Donderdagmorgen heeft hij den da der per auto naar Velsen gebracht, waarna F. weer in het Provinciaal Ziekenhuis is opge borgen. Van de zijde van de directie van het Pro vinciaal Ziekenhuis wordt verklaard, dat de patiënt reeds sinds jaren in genoemd zieken huis werd verpleegd en wel wegens andere stoornissen dan die, welke zich bij dit afschu welijke voorval openbaarden. Het spreekt vanzelf, zoo verklaart de direc tie, dat patiënten, waarvan ook maar eeniger- mate bekend is, dat zij neigingen hebben, die Jeiden kunnen tot dergelijke handelingen, geen vrijheid van handelen wordt toegestaan. De vele doktoren, die dezen patiënt gedu rende zijn langdurig verblijf hebben behandeld, hebben bij hem dan ook nimmer afwijkingen op sexueel gebied waargenomen. Deze uitingen kunnen, gezien het feit, dat mishandelingen als deee in de maatschappij meermalen voorkomen, plotseling ontstaan, ook Mi personen, die tevoren door iedereen voor normaal werden gehouden. Het ligt in bet voornemen den patiënt naar ciders over te plaatsen. De toestand van het knaapje is thans bevre digend. Er konden bij röntgenonderzoek geen fractures worden vastgesteld. Het ventje is nog niet door de politie gehoord. De noodzakelijk heid hiervan is overigens, nu de bekentenis van den dader volledig licht In deze zaak heeft ge bracht, vervallen. H. M. de Koningin beeft Don om tien voor twaalf komend mei trein uit Apeldoorn, waaraan twee salonrijtul- gen waren gekoppeld, een kort bezoek gebracht aan Hengelo, ter bezichtiging van het nieuwe bedrijf der Koninklijke Nederlandsche Zout industrie .JCJIX.” Hare Majesteit werd op het bedrijf o.a. ver welkomd door den directeur, den heer ir. G. de Haas en door de beide gedelegeerde com missarissen, de heeren ir. mr. dr. H. J. D. van Lier uit Rotterdam en ir. A. van der Minnen uit ZwUndrecht. Hare Majesteit, die met klein gevolg was, toonde voor alle afdeelingen zeer veel belang stelling. Tenslotte bezichtigde zij op het directiekan- toor een expositie van de producten der KJC.Z Toen het bekend werd, dat H.M. de Koningin in de stad was, schaarden zich overal groepjes belangstellenden langs den weg, die haar har- ■telifk toejuichten. H.M. vertrok om kwart voor een per extra-treln naar Enschede en Vandaar naar de tentoonstelling te Varsseveld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15