ONS BLAD 7 China m een 1 De Britsche gezant door een kogel getroffen Naar een nieuwen Japanschen vazalstaat in Noord-China? /•I I I A HUMORISTENMUZIEK VROOLIJKE AVONDEN i Het nieuws van heden DE TOELAST - Langestraat zyn auto onder vuur De onderzeeër in de Dardan^llen De non-interventie DE BAROMETER i JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Japansche vliegers namen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1937 No. 279 JAARGANG DERTIGSTE GEZELLIG A L T IJ D Prins Teh binnenkort Blokkade van kracht geworden De onrust in Britsch- Indië Onderzoek voortgezet Duitschland kan weer gerust zijn Communisten in Polen gearresteerd De blokkade Een Italiaanache overwinning I mfitanriighoden elachea. P P P oo De Engelache regeering ia door het gebeurde ernatig verontruat De Chineezen zouden hun vijanden in een bloedig gevecht uit Lotien verjaagd hebben De zestienjarige Safinase, dochter van een vooraanstaanden hofdignitaris, de verloofde van Honing Faroek Britsch protest bjj Franco Talrijke vluchtelingen uit Santander Met viaacheraachepen in Zuid- Frankrijk aangekomen Ongeregeldheden in Kenya MOORD OP EEN DORPS BURGEMEESTER DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN ic. Sir Hugh nog niet buiten levensgevaar Reaultaat van het Turkache onderzoek zal bekend gemaakt worden nadat te weg Wapen smokkelarij in Frankrijk artillerie Onder: ADVERTENTIEPRIJZEN» Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Staking uitgebroken te Lodz iM 1 GEDURENDE DE KERMIS in Vredeavoorwaarden aan stammen in Waziriatan bekend gemaakt Bloedtranafuaie toegepaat Drie Spanjaarden en twee Fran- achen gearresteerd Nieuwe voorraden bruinkool waarborgen een productie voor 300 jaar Elf Arabieren bjj een politie- charge gedoöd Japansche troepen stormen met hand granaten en de bajonet op het geweer op de Chlneesche linies af, voren de artillerie den weg had vrijgemaakt. Onder: Het Japansche admiraalschip .Jdzoemo" Subcommissie zal heden beraad slagen over het rapport van Van Duim II Japanache verontachuldiging vorst van „Mongoekwo N00RD-H0LL ANDSCH DAGBLAD o o V mo flnancleele werk b4 op 1 Stand op Vrtfdag M .war TJM 7OJ Vorige stand: 703 15* Ito P P P 00 00 00 00 oo oo 00 00 00 00 31 07 00 24 van naar an 01 m. cb. en tt. Tengevolge van de bloedtransfusie Is de Britsche ambassadeur in China weer b|j ken- nis gekomen, doch het zal nog minstens 24 uur duren eer h|j buiten gevaar sal zijn. Een deel van de wervelkolom ia beschadigd, 'Ten. De ge- leldene maanden toe zal overgaan de bultenlandsche schepen te vlslteeren. Verder zal zij zich vermoe- deljjk er mee vergenoegen eventueelen wa pensmokkel ter kennis te brengen van de be trokken consulaten. Uit Smyrna wordt gemeld, dat negen ver dachte Italianen gearresteerd zijn in oe nabij heid van Vurla, dat deel uitmaakt van de ver boden zóne. De autoriteiten stellen een onderzoek in. De Turksche kustbatterjjen hebben cate gorisch bevel gekregen het vuur te openen op ieder verdacht vaartuig, dat weigert te antwoorden op vragen naar zijn nationali teit. De strengste contróle is bezig in de Turk sche wateren van kracht te worden. Het torpedeeren van het Spaansche schip Amuru is aanleiding geweest tot een onder soek, waarvan het resultaat aan de mogend heden bekend zal worden gemaakt. PARIJS. 26 Aug. (Havas). De Parjjsche poll tie stelt thans een onderzoek In naar den han del In wapens. Zij neemt evenwel een streng stilzwijgen in acht. Er zijn eenige huiszoekingen verricht, welke hebben geleld tot vijf arrestaties. Het betreft drie Spanjaarden en twee Fran- achen. meter zijn opgerukt over een frontbreedte van zeventig kilometer, van Zuera tot Bel- chite. De weg van Huesca naar Saragossa la door hen bezet. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De Britsche regeering is ernstig verontrust over het incident van haar gezant in China. Te Lon den laat men zich vrfj scherp over het geval uit. Het schijnt, dat de Japanners voornemens zijn een nieuwen Mongoolsehen vazalstaat te stich ten in Noord-China, „Mongoekwo". onder Prins Teh. Zondag 12 September zullen de katholieken van Den Haag op Hootrust In een grootsche mani festatie eerherstel brengen san Christus-Koning. im Ito ld. ld. SJANGHAI, 26 Aug. (Havas) Naar verluidt zijn de Japansche troepen door de Chineezen gedwongen Letten te verlaten, na een gevecht van man tegen man, dat den geheelen nacht heeft geduurd. De Parijsche politie arresteerde een vijftal per sonen in verband met wapensmokkefarij. De sub-commissle ter non-interventie komt be den bijeen ter beraadslaging over het rapport van vice-admlraal Van Duim. im ad. 78. mei LONDEN. 26 Aug. (Havas.) Tijdens onge regeldheden te Mom bassa in Kenya zijn heden elf Arabieren gedood. De politie chargeerde met de bajonet op het geweer. De toestand Is zeer gespannen en polltie- versterklng is van Nairobi naar Mombassa ge zonden. LONDEN, 26 Aug. (Reuter). Morgenoch tend om elf uur zal de ondercotnmissie van non-interventie bijeenkomen. Naar men meent te weten is het door vice-admlraal Van Duim, den voorzitter van de controle commissie, opgestelde rapport Inzake de wijze, waarop het tegenwoordige controle stelsel zou kunnen worden verbeterd, gereed. SIMLA, 26 Aug. (Reuter). De Britsch-Indische regeering heeft de vredesvoorwaarden bekend gemaakt, die opgelegd zijn aan de stammen in Waziristan: Inlevering van 2.000 geweren en betaling van boeten tot een totaalbedrag van 6.000 pond sterling. De stammen hebben de tij ding tot nu toe kalm opgenotnen. Van Japansche zijde wordt verklaard, dat de samenwerking van de troepen van Bin- nen-Mongolië met Japan het voorspel Is van het bewerken van de onafhankelijkheid van Binnen-Mongolië, met steun van Japan. De naam van desen nieuwen staat sal zijn Mongoekwo, en hij zal onder leiding staan van Prins Teh, die thans san het hoofd van de regeering van Binnen-Mon- golië staat. Hidaka, de raadsheer van de Japansche am bassade in China, die sedert zijn terugkeer uit Nanking te Tokio besprekingen heeft gevoerd met de ambtenaren van het ministerie Bultenlandsche Zaken, is vanmiddag Sjanghai vertrokken. De Britsche Ambassadeur in China, Sir Hugh Katchbull Hugessen, is, toen hij zich per auto van Nanking naar Sjanghai be gaf, gewond door een mitrailleurkogel, af komstig van een vliegtuig. Nader meldt Reuter nog, dat de Britsche ambassadeur te zwak is om de operatie te kunnen ondergaan, die noodlg is oei den kogel te verwijderen, doch men heeft thans een bloedtransfusie op hem toegepast. In Britsche kringen vergeet men niet, dat de Japanners opereeren op buitenlandsch territorium, dat toebe hoort aan een land, waarmede zij no minaal in vrede leven en de Brit- sebe regeering zal hiermede zonder twijfel rekening houden bij het over wegen van de in dezen aan te nemen houding. LONDEN, 26 Aug. (Reuter.) De Britsche re geering heeft bij Franco geprotesteerd naar aan leiding van den aanval op het Britsche sa. „Noem! Julia”. Zjj verklaart, dat zij zich, voor het geval deze aanvallen op Britsche koop vaardijschepen mochten voortduren, het recht voorbehoudt, de maatregelen te nemen, die de ambassadeur, aldus heeft de woordvoerder van het Japansche departement van Bultenlandsche Zaken hedenavond tegenover een vertegenwoor diger van Reuter verklaard. Dc Japansche auto riteiten ter plaatse, aldus voegde de woordvoer der hieraan toe, trachten de feiten van dit uiterst ongelukkige Incident :n hun geheel vast te stellen. De Japansche minister van Bulten landsche Zaken heeft den Japanschen ambas sadeur opdracht gegeven onmiddellijk zijn sym pathie te betuigen met den Britschen ambas sadeur en heeft den Japanschen consul-generaal opdracht gegeven zich naar den Britschen con sul ad Interim te begeven, en zijn spijt tegen over hem tot uitdrukking te brengen. De Chlneesche burgemeester van Sjanghai heeft bij het ziekenhuis namens maarschalk Tsjang Kal Sjek verklaard het Incident te be treuren. Een escadrille watervliegtuigen en de sterkste torpedojagers van Turkije zoeken thans de Turksche kusten af, In de streek der Dardanel- len en de Zee van Marmora naar den gehelm- zinnlgen onderzeeër, dien men in deze wateren aanwezig denkt. Naar uit Tsjangpei wordt gemeld, verslaan de Mongoolsche troepen in samenwerking met de Japansche strijdkrachten de Chlneesche troelen overal. De Mongolen zouden vooral bijdragen tot de overwinning bij Nankau. De woordvoerder van de Japansche marine heeft op de vraag van den Havas-correspon- dent, welke houding de Japansche autoriteiten zouden aannemen tegenover levering van wa pens aan China door het buitenland, verklaard, dat de Japansche politiek in dit opzicht nog niet was bepaald, doch dat Japan hoopte, dat het buitenland zich zal onthouden van levering van wapens aan China. Gevraagd naar de redenen, waarom deze hoep gerechtvaardigd zou zijn, verklaarde hy, dat de oorlog weliswaar niet is ver klaard, doch dat de vijandelijkheden in feite toch bestaan. Hjj weigerde te antwoorden op de vraag, of Japan de levering van wapens aan China als een onvriendschappelijk ge baar zon beechotrwen. Naar Reuter verder verneemt heeft het Brit sche departement van Bultenlandsche Zaken nog geen officleele mededeellng ontvangen om trent het voornemen van Japan tot het Invoe ren van een blokkade der Chlneesche kust tus schen Sjanghai en Swatau. Wat den wettelü- ken kant van deze zaak betreft, wijst men er op, dat bet internationale recht de voorwaar den bepaalt, krachtens welke een blokkade kan worden Ingesteld, na een owlogsverklarlng. In het huidige geval bestaat er geen wet tige staat van oorlog en kan er dus geen sprake zijn van een Britsche erkenning der blokkade, evenmin als de Britsche regeering de herhaald afgekondigde blokkades van de Spaansche kust erkend heeft. Groot-Brlttannlë zal niet bij deze aangele genheid betrokken zijn, tenzij Japan het recht opeischt Britsche schepen aan te houden en te doorzoeken, maar tot dusverre heeft Japan de Britsche regeering niet te kennen gegeven, dat het voornemens was dit te doen. De Britsche regeering is doende nadere inlichtingen in te winnen, welke zij noodig heeft, en zoodra zjj die ontvangen zal heb ben, zal z|j In staat zijn dienovereenkomstig te treden bij de Japansche regeering. Men is te Londen van oordeel, dat het wel aardig is, dat de Japansche autoriteiten te Sjanghai uitdrukking hebben gegeven aan hun spijt tegenover den Britscnen consul ad inte rim over het gebeurde met den Britschen am- bassadeur in China, maar, zoo doet_ men op- i De Japansche vice-admlraal Hasegawa heeft verklaard, dat de vloot, welke onder zijn bevel is geplaatst, de blokkade langs de Chlneesche kust handhaaft. Tusschen de vastgestelde pun ten werd elk Chlneesch schip aangehouden. Te Tokio werd verklaard, dat deze beslissing wel genomen moest worden ten gevolge van de „oneerlijke aanvallen” van de Chineezen op de Japansche legermacht. In Japansche diplomatieke kringen wijst men er op, dat de blokkade alleen geldt voor Chlneesche schepen. De Japansche marine zal den vreedzamen handel van de Bulten landsche mogendheden eerbiedigen en men gelooft niet, dat de Japansche marine er De Itallaansche „Trlbuna” verklaart, waar om de val van Santander In Rome zoo ge vierd is. Het blad noemt dit een „typisch Ita llaansche overwinning”: omdat „behalve tal rijke andere Itallaansche contingenten de twee volledige Itallaansche vrjjwilllgers-dlvlsiee JJttorio" en „Zwarte Vlammen" meestreden, omdat de geheele manoeuvre, de strijd en de activiteit typisch Itallaansch waren, en omdat twee divisies zwarthemden het zwaarste ge deelte van de taak op zich genomen hebben." Aan het front in Aragon zouden de re- geeringatroepen achttien tot twintig klto- merken, Oroot-Brittannië heeft de Chlneesche en Japansche regeeringen er reeds van in kennis gesteld, dat zij verantwoordelijk geacht zullen worden voor de schade of de verwondingen, die Britsche onderdanen van den kant der Chi neezen of Japanners b|] de vijandelijkheden zouden kunnen oploopen. Ofschoon men aanneemt, dat de Britsche ambassadeur slechts het voorwerp is geworden van een aanval tengevolge van een zuiver on geval, moet toch ernstig blaam uitgesproken worden over het bombardement op een civlelen auto, terwijl de staat van oorlog zelfs nog niet 1» verklaard. In een officleele verklaring wordt gezegd, dat een Japansch vliegtuig een bom heeft laten vallen bij den auto, die eveneens met mitrail leurs beschoten werd. De ambassadeur werd aan de ruggegraat gewond, doch de dokter ver klaart, dat de wervelkolom niet gebroken Is en dat zich geen verlamming voordoet. Hasegawa, de commandant der Japansche landingstroe pen, heeft een streng onderzoek gelast en een bezoek gebracht aan den Britschen admiraal Little om hem in kennis te stellen van de ge nomen maatregelen. Aug. 316 24? OOK 1.73 1.11 0.22. 0.044 LIS doch het ruggemerg ia niet getroffi nering zal op zijn minst verscheiden duren. Omtrent den aanval, waarbij de ambassadeur werd gewond, wordt nog gemeld, dat het gesel schap reisde in twee auto's. Plotseling versche nen twee vliegtuigen. Het gezelschap, dat ge vaar vreesde, verliet de auto’s en zocht dekking. Een der vliegtuigen daalde snel en opende het vuur met den mitrailleur, waardoor de ambassadeur werd getroffen, doordat hij zich niet snel genoeg terugtrok. Het andere vliegtuig wierp een bom in een rijstveld, waardoor een der reisgenooten van den ambassadeur tijdelük verdoofd werd. Aangezien de spoorwegverbinding tusschen Sjanghai en Nanking ontwricht is, evenals de verbinding door de lucht en over de rivier, is de auto nog het eerilge vervoermiddel, zoodat de Britsche ambassadeur hiervan wel gebruik moest maken. Zijn familie vertoeft nog te Pel- talho, de zomer-resldentle in Noord-China. De ambassadeur was de vorige maand naar Nan king teruggekeerd, in verband met de inciden ten van Loe Koe Tzjau. LONDEN, 26 Aug. (Reuter). Het Britsche departement van Bulten landsche Zaken bevestigt de reeds bekende bijzonderheden omtrent het lot van den Britschen ambassadeur in China en verklaart, dat de Engel- sche regeering dit bericht met de diepste verontrustheid heeft verno men. De melkstaklnc te Eindhoven ^geheven. LA PALLICE, 26 Aug. (Havas.) Nog steeds komen trellers met vluchtelingen uit Santan der te La Pallice aan. Hedenochtend tien uur telde men reeds 25 vaartuigen, met een to tale bemanning van 400 personen. Het aantal vluchtelingen bedraagt vijf tot zeshonderd ml- lltiemannen, waaronder een aantal gewonden en ongeveer negenhonderd vrouwen, kinderen en grijsaards. De meeste schepen zijn Dinsdagavond uit Santander vertrokken. De schepen hebben vol doende levensmiddelen aan boord, afkomstig uit de legervoorraden. Te Rochefort zijn ongeveer vijftig Spaan sche vtsschersschepen met vluchtelingen uit Santander aangekomen. Officieel wordt bevestigd, dat de minister president der Baskische regeering, Aguirre, die voor den val van Santander uit die stad was vertrokken, te Bayonne is aangekomen. SANTANDER. 26 Aug. <Havas). Heden ochtend zeven minuten over half elf rukten patrouilles van de Itallaansche divisies „Zwarte Vlammen” en „Zwarte Pijlen’ San tander binnen. Toen deze troepen de stad binnentrokken, richtte de brigade „Navarra”, die Torre la Vege heeft ingenomen, zich naar Asturië. in de rich ting van San Vicente de la Barquera. De eerste afdeelingen van bet leger van Fran co rukten Santander binnen voorafgegaan door tanks. Hoewel geen enkel schot werd gelost, ruk ten de troepen in kleine groepen de nauwe straatjes voorzichtig binnen. De afdeelingen vereenlgen zich voor den triomfantelijken Intocht bij de Cantabrische poort. Men kan zich eenvoudig niet voorstellen, dat •k Japanache vliegtuigen met opeet gevuurd ■°udea hebben op den auto van den Britschen De ambassadeur reisde met kolonel Lovat Frases, den Britschen militairen attaché, Hall Patch, den flnancleelen raadsheer, en een Chi- neeschen chauffeur. Geen van hen werd ech ter gewond. Lovat Fraser, die den auto bestuurde, heeft verklaard, dat de aanvallende vliegtuigen van lapansche nationaliteit waren. In het Rijnland ie een nleawe brainkoolvoorraad gevonden. B|j ongeregeldheden in Kenya werden elf Ara bieren gedood. De Secretaris-Generaal van het departement van Defensie, de heer C. F. van GinkeL treedt af. WARSCHAU, 26 Aug. (P AT.) De Poolsche politieke politie heeft een vijftigtal communisten in de stad Warschau en de omgeving gearres teerd. Zjj worden ervan beschuldigd een interna tionalen communistischen jeugddag voorbereid te hebben Tijdens deze conferentie zouden de volgende punjpn behandeld zijn: een noodwetgeving voor een gecontroleerde volkshuishouding; het rege len der Internationale betalingen; handhaving i an den wisselkoers op' 1 shilling en 2 pence per Yen; en het onderbrengen der staatsobligaties. Ongeveer 3500 vrouwen en kinderen en 300 mannen, allen Britsche onderdanen, zijn uit Sjanghai geëvacueerd. Aangezien op het mo ment de aanvragen om evacuatie weinig talrijk zijn, acht men het niet noodzakelijk veel sche pen te zenden. Tusschen leidende Japansche en regeeringskrlngen zijn besprekingen ge voerd om X geheele flnancleele en econo mische leven van Japan op voet van oorlog te plaatsen. De tentoonstelling van „Hulp aan Spanje” te Haarlem is verboden. De wijziging van de Geldschieterswet treedt 1 September in werking. Verschenen is het Vogelbesluit 1937. dat strekt tot uitvoering van de Vogelwet 1936. AKEN, 26 Aug. In de thans te Aken ge houden bijeenkomst der Dultsche geologen heeft prof dr. Bréddln van de technische hooge- school van Aken Inzake de brulnkoolvoorraden in het Rijnland medegedeeld, dat een nieuwe 50 tot 100 meter dikke kolenlaag is aangetrof fen, over een oppervlakte van 215.000 H A. Den voorraad kolen, welke voor ontginning In aanmerking komt, schat men In vakkringen op niet minder dan 15 milliard ton. Terwijl de tegenwoordige voorraden van het bruinkolenge bied In het Rijnland, bij een productie van 50 mlllloen ton, nog slechts voor ongeveer veertig jaren voldoende zijn, gelooft men door de nieuw gevonden voorraden den levensduur van de West-Dultsche bruinkolenindustrie te kunnen waarborgen voor een tijdperk van ongeveer 300 jaren. Weliswaar bevindt de nieuwe laag zich op een aanzienlijke diepte van 300 tot 500 meter, zoodat de ontginning met aanmerkelijk hoogere kosten gepaard gaat, maar in de betere kwali teit der kolen meent men hiervoor een tegen wicht te bezitten. Reeds zijn de voorbereidende werkzaamheden ter hand genomen om de eerste schacht aan te leggen. LONDEH, 26 Aug. (Reuter). T* Louden Is be vestiging ontvangen van het bericht, dat de Turksche regeering de bultenlandsche mogend heden heeft gewaarschuwd, dat de Turksche vloot lederen onderzeeër, welke in de Darda- nellen-zóne wordt gevonden, zal vernietigen, wanneer deze zich niet overgeeft. JERUZALEM. 26 Aug. (D. N. B) De Christelijke Arabische burgemeester van een dorp bij Jeruzalem Is gistermiddag vermoord. De dader is niet bekend. De Japansche autoriteiten hebben verklaard, dat de Mongolen de meest betrouwbare bond- genooten rijn van de Japansche troepen In dezen strijd. Van het front bjj Nankau wordt gemeld, dat de Japansche troepen de Chineezen langs den spoorweg Peiping—Kalgan achtervolgen. De achtervolgers hebben Patallng aan den Groo- ten Muur bereikt, waar de vlag van de rij zende zon werd geplant. Het bergachtige gebied, dat door den Groo- ten Muur wordt doorsneden, is nog in han den van de Chlneesche achterhoede, welke vrfwpeden tegenstand biedt, terwijl de hoofd- ijicfït snel naar het Zuidwesten oprukt. Volgens een bericht uit Tsjangpei bestookt het Kwantoengleger, dat Dinsdag te midder nacht Kalgan heeft bezet, de resten der Chl neesche troepen te Hswanhwa en Hsinpaoan, langs den spoorweg van Helping naar Soei- Joean, daarbij geholpen door de luchtmacht, die ook Kwangllngt op 60 KM. ten Zuiden van Tatoeng heeft gebombardeerd. WARSCHAU. 26 Aug. (P.A.T.) Te Lodz te een staking uitgebroken onder de werklieden van de publieke werken. Ongeveer 4.000 arbeiders hebben het neergelegd; zjj eiachen een loonsverhooging van 20 tot 25 pCt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1