ONS BIzAlD Piet Hein thans overgedragen en Allee van bevlagde masten Niet-aanvalspact tusschen Hct Nanking en Moskou „Dekking in den rug” zegt China I I Zon nieuws van heden DE BAROMETER JOH. LAUWERS PATGLOP 3 ALKMAAt ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER verhoogt feestelijk aspect Reeds op 21 Augustus j.l. werd het verdrag door Bolomof en Wang Tsjin Wei onderteekend Ongekende schouw van de groote Nederlandsche jachtvloot op het Buiten-IJ VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS 7 van Een zelfde aanbod aan Japan rtet DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN Langt de schepen van de vlootrevue MAANDAG 30 AUGUSTUS 1937 281 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Tokio slecht gemutst NANKING, 30 Aug. (D.N. B. Officieel is Zaterdag het sluiten van een niet-aan- valsverdrag tusschen China Sovjet-Rusland medege deeld. In de desbetreffende Chineesche verklaring wordt gezegd, dat dit pact reeds op 21 Augustus is gesloten en de volgende vier bepalingen be helst: Wat Japan ervan denkt In de lucht daveren de motoren van drie Marine-waterviieg- tuigen, rondom schieten met waaiers van schuim Chris Craft-race booten als speelsche dolfijnen door het water, verderop scheren blanke en bruine zeilen en over het rimpelwjjde vlak der oude Zuiderzee spant zich een haast wolkenlooze hemel, terwijl een koeltje uit het Noord-Oosten vlaggen en wimpels beweegt. Rustig glijdt de >rPiet Hein” met de haar begeleidende vaartuigen van Muiden tot boven Pampus en in het zicht van de Waterlandsche en Gooische kusten voltrekt zich aan boord de eenvoudige plech tigheid der overdracht van het Prinselijk Jacht aan het jonge Paar, dat opgewekt bezit neemt van dit fraaie schip, waarmee zich nieuwe horizonten openen: het wisselend en onvergankelijk schoone ver schiet van den Hollandschen waterkant. En als het Prinsenjacht koers zet naar het Buiten-U, wacht daar welhaast heel de Nederlandsche jachtvloot, die de groote wateren bevaart, vormend een dubbel gelid, kilometers lang, een allee van masten en stagen en stengen, waarvan vlaggen en wimpels uitwaaien in de milde bries, terwijl de oud-vaderland- sche, meterslange Oranje-wimpels, de tritsen bonté seinvlaggen wemelen i» warme kleuren, zon-overgoten, gloeiend en fonkelend tot waar het oog reikt. Een grootsche, onvergefelijke schouw van vele honderden schepen met duizenden juichende en wuivende menschen; het geloei van stoomfluiten, sirenes en misthoorns heet het Prinselijk Jacht „Piet Hein” welkom op het wijde water van Nederland. F ■gr No. JAARGANG DERTIGSTE NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Prjnselijk Paar eigenaar van (Van oenen specialen verslaggever) PRINSELUK aniar en Benoemingen In bet BWom HaarUm bet - Stand op Maandaf 9 nr vnu: 765J De Nederlandsche rondvlucht 1937 slecht vliegweer gebonden. Zaterdag heeft op het IJselmeer de officieele overdracht plaats gehad van het jacht „Piet Hein” Paar, b(j welke gelegenheid een groote vlootrevue werd gehouden. Het prinselijk jacht passeert de gepavoiseerde schepen op het IJselmeer flonkert tusschen het geboomte en vooruit Vo lendam orxloemt en de buurten van Marken op het water schijnen te drijven. Terug riet men het silhouet van de hooge Gooische kust, gemarkeerd door den torenkop van Muiden en op het zon-beschenen water staan de zeilen af- geteekend der Bunschoter vlsschersrchepen, die zich van Muiden naar de vlootrevue spoeden. Heel In de verte, naar het Zuld-Westen, ont waart men om den hoek van het IJ, terzyden van den omsteigerden Ransdorper toren, bet mastbosch van de wachtende schepen. Uitgaande van dit standpunt hoopt Nanking, dat het Chineesch-Russlsche verdrag het be gin zal vormen van een tot stand brengen eener collectieve veiligheid voor de landen aan den Stillen Oceaan, en een aanvulling van liet Kellogg-pact. Bultenlandsche kringen te Sjanghai zijn van meening. dat het Chineesch-Russische pact niet gevaarlijk is, doch zy gelooven wel, dat leder samengaan met China en Sovjet-Rusland on der de tegenwoordig omstandigheden ongetwij feld prikkelend op de Japanners zal werken en een verslechtering van de Japanseh-Russische betrekkingen ten gevolge zal hebben. Men Is algemeen van opinie, dat. zoo bet Chineesch-Russlsche pact al geheime clau- zules mocht bevatten, deze geen daadwer- kelljken militairen steun op het slagveld te gen Japan beoogen, doch eerder hulp ta den vorm van militaire leveranties. Het Cbineeecbe departement van Baiten- landsche Zaken verklaart nader, dat China bereid ia tot het sluiten van een soortgelijk verdrag met Japan, ten behoeve van het In stand houden van den vrede in het Verre Oosten, wanneer Japan bet recht van Chi na erkent tegenstand te Meden tegen den druk van buiten. kenfa van bet verdrag ia een dekking fa» den rag ta verschaffen. China kan het zich tij dens zijn conflict met Japan niet veroor loven een baar te hebben, wiens bonding onaeker fa. Het pact beteekent geen bondgenootschap van China met Sovjet-Rmiand. Viering van het twintigjarig bestaan van den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. Verlaging van de heffing op boter, oliën en vetten en van den margartneprtjsopheffing van het menggebod. ter. BIJ de zwakke bries maken zij weinig vaart, de nieuwsgierige jachten, zoodat zjj de „Piet Hein" moeilijk kunnen naderen en nog min der volgen. Verkeersongevallen tijdens het week-end sisefa ten weer slachtoffers. Kard. Bfaleii heeft opnieuw te Hjden van een aanval van longontsteking. De huidige gebeurtenissen in China heb ben Nanking aanleiding gegeven de onder- haartaljngun UwxM U OQir Pa bete»- De Japanners te Sjanghai beweren, dat het Chlneesch-Russische verdrag een einde maakt aan de hoop van Japan, een Chlneesch-Ja- pansch front tegen het communisme te vor men, en in elk geval moet worden beschouwd als een definitieve aanwijzing, dat China zich by het anti-fascistlsche blok heeft aangesloten. Op deze plek van het IJselmeer ligt ae ..Plet Hein” voor een korten tijd vrijwel stil, den boeg naar het Noorden gewend. In den groeten deksalon zijn Prinses en Prins en het officieele gezelschap bijeen, voor de plechtigheid van de overdracht. En als korten tijd later het Is dan kwart voor vijf het jacht den steven wendt, is niet langer het Nederlandsche volk, vertegen woordigd door de Commissie uit het Alge meen Comité, maar is het Prinselijk Paar eigenaar van het sierlijke schip, dat thans koers zet naar het Buiten IJ, waar tien duizenden wachten op de schepen en langs de kust, tot de thans prinselijke „Plet Hein” zich zal vertoonen. Tot bulten den hoek van het IJ hebben de schepen, die deelnemen aan de vlootrevue, hun plaatsen Ingenomen. Een groep Volendammer» ligt voorop.. De witte hullen der vrouwen en meisjes ziet men al ver. Een Bunschoter meert er naast en de kleederdrachten in een bont dooreen vormen een schouwspel, dat sterk de aandacht trekt van Prinses en Prins. Ook Prins Aschwin toont groote belangstelling. Hij wijst zijn broeder de Volendammer schepen en deze laat zijn filmtoestel snorren. 1. De oorlog wordt als middel tot oplos sing van internationale conflicten zoowel als instrument der nationale politiek afge wezen en de belde verdragsluitende partijen zien af van wederzijdsche daden van agres sie. X BU Rilland Bath en bU Tcmewaen fa Zondag een schip aan den grond geraakt; beide lijn echter in den loop van den dag weer vlet geko men. In Vatieaansche kringen wordt de verwachting der Italiaansche Maden, dat de delegatie dar Dnitache blaarkoppen naar Ranse een ewt- ■panning teweeg zei brengen In den gespanaM toestand, niet gedeeld. De Britache regeering heeft, naar aanleiding van den aanval op haar gezant In China, een scherpe nota doen toekomen aan da Japaneche regeering. China heeft een niet-aanvafapact gesloten Sovjet-Rusland. De rechtschen befaeeracbea den weg Baba» Santander. Voorbij den vuurtoren van IJdam wacht echter het groote schouwspel. In een reus achtig dubbel gelid liggen hier de Neder landsche jachten, groote en kleine, vls- schersschepën, tjalken en pleizlerzchepen. En alle zijn bezet met honderden en dui zenden juichende en wuivende menschen. De stoomfluiten en sirenes der groote sche pen, de mist- en signaalhoorns tot van het kleinste jacht laten zich hooren, zoodra de „Piet Hein" nadert. Men salueert met de vlaggen. In geval van een aanval van den kant van een derde mogendheid op een der ver- dragslultenden verplicht zich de niet-aan- gevallen partij den aanvaller noch te onder steunen, noch met hem welke verdragen ook aan te gaan, noch met hem handelin gen te ondernemen ten nadeele van de aan gevallen partij. 3. Rechten en verplichtingen, voort vloeiende uit vroegere verdragen der belde verdragsluitende staten, blijven bestaan. 4. De duur van het nlet-aanvalsverdrag is bepaald op vijf jaren. Het verdrag wordt echter, wanneer het niet zes maanden voor den afloop van dezen termijn opgezegd wordt, telkens automatisch voor vijf jaren verlengd. BU een veehtpartU in een woonwagenkamp I» Terneuaen Is een M-jarige man door zijn zwa ger met een zeis zoodanig gewend dat faU weldra overleed. Het non-agressiepact Is te Nanking onder teekend door den Sovjet-ambassadeur in China. Bolomolof, en den Chineeschen minister van Bultenlandsche Zaken, Wang Tsjin Wel. Van bevoegde Chlneesche zijde te Nanking wordt betreffende het sluiten van het verdrag verklaard, dat daarover op initiatief van China reeds sinds een jaar met Moskou is onderhan deld. Naar aanleiding van het bombardement der Britache schepen verwacht men te Londen geea stappen te Salamanca. China heeft er echter belang by, dat het Communisme in China er niet toe overgaa* de Nanking-regeering te bestrijden. Zoo moet ook het In vrijheid stellen van communistische lei ders in China verstaan «kirden. Het vormt een concessie aan de oppoeltle. Verder gaande voor stellen In deze richting zullen door de regeering worden afgewezen. f7 In kringen van het Japansche departement van Bultenlandsche Zaken beoordeelt men het Chineesch-Russlsche pact als een steeds dui delijker wordende overwinning van de commu nistische en anti-Japansche elementen in de Nanking-regeering. Men verklaart In deze kringen verder, dat Japan de door Nanking gegeven inter pretatie van dit pact ten scherpste van de hand wijst. Deze afwijzing heeft vooral be trekking op de passage, waarin van Chlnee sche zijde verklaard vordt, dat het Chi neesch-Russlsche pact gedacht is als een basis voor een collectief veiligheidssysteem in Oost-Azië. Het PrinselUk Paar heeft Zondag reeds am tocht gemaakt met de Plet Hein. O Een wonderlijke vaart begint als te vier uur de „Piet Hein”, den standaard in top, het feestelijk be vlagde Muiden/ met zijn juichende menigte langs de kaden en op de dij ken, verlaat. De muziek zendt het schip nog de opgewekte klanken na van de Zilvervloot, weldra overstemd door de geestdriftige hoera’s die van de schepen in den havenmond tel kens weer opklinken. Langs het oude Muiderslot, nieuwsgierig glurend met zijn torens en dakvensters uit het dicht geboomte, gaat het Prinsen- jacht het wijde water tegemoet, de golven, door een kalmen Noord- Oostenwind nauwelijks bewogen, rustig brekend en wijkend langs den ranken witten boeg. Tot aan de uiterste punt van de kust, op den strekdam zelfs en by den llchtopstand van den havenmond staan de menschen, die het statig wegglydende jacht nawuiven. Eenmaal ta open water is de volle schoonheid van de wijde zee, de hooge blauwe lucht vol zonnetln- tellng, een heeriyke omiysting van het schip, dat voorafgegaan en begeleid door drie Rljks- polltlevaartulgen koerst langs Pampus in de richting der Waterlandsche kust, waar de over dracht zal volgen. Hoewel de honderden jachten reeds lang op het Bulten IJ hun plaatsen voor de vlootrevue hebben Ingenomen, blijft er nog heel wat belangstelling van allerlei vaar tuigen. Het zyn vooral een drietal Chris Craft-racebooten, die pylsnel om het Prin- sen-jacht heenstulven, het water waaier vormig splijtend. In een zoo'n boot zitten drie jonge meisjes en het is een lust haar te zien manoeuvreeren, springend en wen dend met felle rukken over het wild door woelde water. En onderwyi scheren de watervliegtuigen O 2, en 8 enkele malen laag over schip en water, •talen op zee en maken een ronde om de «Piet Hein”, terwyi de bemanning van elk toe- I “tel ta het voorbygaan het saluut brengt. Nog meer vUegtdigen verschynen; twee sporttoe- I •tellen eerst en later het vlaggeschip van de I KXM., de „Arend”, dat met zijn blauwen bulk I en zllver-glanzende vleugels prachtig door de “cht zwenkt. Nu komen ook zeilen dichterbij. I stad zich vrijwillig overgegeven. ®tank staan au afgeteefcend op bet grQM W-J Franco's strijdkrachten zijn na een succesvollen opmarsch van twaalf dagen Santander binnengerukt. Reeds een dag voor de aankomst der nationalisten had Italiaansche infanterie in een der hoojflstr.aten pan.da stad DE „PIET HEIN” AAN HET PAAR OVERGEDRAGEN. wordt In de Oranje bier begroet men Prinselyk Paar hartelijk van alle zyden. Op het afgesloten IJ wederom een reeks van schepen; kleinere Jachten, vrachtbooten, zol derschuiten vol menschen. Kanovaarders en roeiers liggen er. de laatste met geheven rie men. Een binnenkomend zeeschip, de Theano uit Rotterdam, salueert. Elndeiyk te by zevenen bereikt de „Plet Hein” steiger 2 aan de De Ruyterkade. Toegejuicht door de menigte, die ook hier is samenge stroomd, stapt het Prlnseiyk Paar, vergezeld van Prins Aschwin, over In den gereedstaan- den auto en met Prins Bemhard aan het stuur wordt de terugreis naar Soestdyk ge maakt. 9t jacht Achter op het sloependek staan Prinses en Prins. Zjj blikken uit over het water en kijken naar de passee- rende schepen. Telkens richt Prins Bernhard zijn filmtoestel. Het is dan ook een festyn van zomersche weel de en frissche bekoring, die zon-be schenen zee rondom, de verre kust- silhouetten en dichterbij het vrooljjk bedrijf op de volgbooten of vaartui gen, die komen en gaan. Zjj staan daar als twee jonge, ge lukkige menschen, die genieten van de groote zuivere vreugde, die het water biedt, de klaarheid van de at mosfeer, het speelsche zonlicht, van alles, wat zjj met dit mooie jacht nog zeer vaak zullen ontmoeten en dat altijd weer nieuw en mooi zal zjjn. Zoo is het jacht omstreeks half vijf opge varen tot een eind NoordeUjk van het fort Pampus. Over bakboord ligt de Waterlandsche kust met Uitdam, waarvan een roode daknok Steeds meer schepen naderen nu de „Plet Hein”. Bunschoter vlsschers varen voorby; mannen en vrouwen aamengegroept op de voor plecht, de kleuren van hun dracht helder af stekend tegen de grauwe verweerdheid van de schuit. De Harderwyk-booten „Veluwe;' en ,JBtad Harderwyk” passeeren op eenigen af stand. De menschen puilen haast van dc dek ken. Bevlagd en gepavolseerd met de wuivende en zwaaiende handen, bieden zU een feestelijk aspect. BUREAUX. HOF 6, MKMAMl Tfabfoon Adminiïtrati» 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS, Per kwartaal voor Alkmaar, f2.— Voor buiten Alkmaar Z f 230 Dagblad uitgegeven door de KV. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met gediustreerd Zondagsblad 10.60 booger Driemaal In totaal vaart het Prlnseiyk jacht langs al die schepen. Prinses en Prins wulven naar de menschen op de botters, op de luxe Jachten, op de kleine schuiten, de pieremego- chels, op de groote vaartuigen, welke angstig overhellen naar den kant, waarlangs de .piet Hein” passeert. Zeeverkenners zyn present, straks op het Binnen IJ de jongens van de Pollux. Om kwart over zes sluizen geschut. Ook

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11