1 den Zilveren Bal om Scherens voor de zesde maal achtereen wereldkampioen Strijd te Rotterdam ingezet I J I MEER EERSTE KLASSERS IN HET ZUIDEN WILLEM II VERLIEST VAN S.V.V B 0 Doodelijk ongeluk bij motorraces ALS VAN VLIET MEER ROUTINE HEEFT.^ 4 I MAANDAG 30 AUGUSTUS 1937 <1 De kwarteindstrijden Onze landgenoot van renner van Om de derde plaat» alle De finale te betreuren CRICKET IN ENGELAND M r Balans van Kopenhagen i Nederland mag zeker tevreden zijn Haagsche deelnemers uitgeschakeld IGN.V.B.-vergadering te Scheveningen Yorkshire vrywel verzekerd van het kampioenschap '1 Strijd om de titels ten einde Ook de tweede klaeee van af dea ling IV sal utterly k het vol gend seisoen worden uitgebreid i In twee wedstryden moesten straf schoppen de beslissing brengen u n H H H i i I De halve eindstrijden h de jeugdige Woerdensche ren ner de toekomstige titel- i houder?, Ernstige valpartij te Alkmaar, waarby een doode en een ernstig gewonde vielen 2 te betreuren Voor de zesde achtereenvolgende maal heeft de Belgische renner Jef Scherens Zondag te Kopenhagen beslag gelegd op den titel van wereldkampioen der professional-sprinters, waarmede de Belg de prestatie van Moeskops met vijf wereld kampioenschappen overtroffen heeft en bovendien die van den Deen Ellegaard evenaarde. Doch Ellegaard heeft niet zesmaal achter elkaar den titel weten te veroveren, zoodat Scherens zich thans geplaatst heeft aan het hoofd van professional-sprinters, die de wereld ooit heeft gekend. Vliet eindigde zeer eervol op de tweede plaats achter den sterken Belgischen Eerelijst Prof-sprinters - Van Vliet L L l kw. L Scherens in rt V. V—Willem n 2—1 wijze van M met Deze 1- 4- Zondag luidt als bondsbestuur over. C. D. E. i- Zoo zijn deze wereldkampioenschappen, die ditmaal van langen adem waren, weer achter den rug. België heeft twee titels, Nederland, Italië en Duitschland leder een titel gewon nen. En met de tweede plaats van yan wedstrijd tusschen 'het Zilveren Bal- kg. 1000 »ks- iso i Het programma voor a s. volgt: Ken spelmoment uit HJfJf* en Excelsior tidel ird- nen 1» W. per It l. L i i r 11 i j l i i i i ct.. sren '14 o.oo. Hen hen 3U- 100 170. neiw eins 100 azis lem iter, pir- leln ven U0, -ai. I Aangenomen werd ten slotte nog een voor stel van Juliana, waardoor het mogelijk wordt, dat geschorste spelers aan oefeningen deelne- I aa ien: -20 tcha 10— 1 10. »M- 1.70. Isa: a._ w- en- smé 007, icir- lar- 2e 3a 10». ge pen kw. Mo tooi eu- fva- 3.50 Winnaar AWinnaar C. WUuiasr. B^Wwnaar IX I. Vliet, de derde van Ooms, de vierde van Demmenle, het uitstekende rijden van Schulte, mag ons land meer dan tevreden zijn: Nederland heeft zjjn naam in de In ternationale wlelerwereld op krachtige wijze hooggehouden. Weg-amateurs 1 Leoni, Italië 2 Soerensen, Denemarken 3 Scheller, Duitschland Weg-profs 1 Meulenberg, België 2 Kjjewski, Duitschland 3 Egli, Zwitserland Sprintprofs 1 Scherens, België 2 Van Vliet, Nederland 3 Richter, Duitschland A. Sparta—DPC. H.D.V.S.Feljenoord. c.v.v.—av.v. Excelsior—Heracles. tusschen hem en En op 250 meter schoot Scherens zoo snel weg, zette zoo hard aan, dat Van Vliet reeds een geslagen man was’ Van Vliet vertelde ons na afloop: ,Jk -m) hard kon aan- wat heb ik nu ook voor een Ik kan Stayers 1 Lohmann, Duitschland 2 Terr eau. Frankrijk 3 Schön, Duitschland A.D.O.C.V.V. 01 Deze wedstrijd stond op zeer laag peil en het publiek had er bij de rust blijkbaar ook genoeg van, want de meeste toeschouwers verlieten het terrein. Kort voor het einde bezorgde Nooteboom met een ferm schot C.V.V. de overwinning (0—1). Nog vóór de lunch werd de toch heusch niet korte agenda afgewerkt en daaruit blijkt reeds voldoende, dat de besprekingen over het algemeen geen betrekking hadden op belang rijke onderwerpen agendapunten, waar het toekomstig lot van het Nederlandsche voetbal van zou afhangen. Eerste rit: 1. Richter, 2. Gerardin. Richter schoot op 400 meter demarreerend binnendoor en won met wlellengte. Tyd 12 sec. Tweede rit: 1. Gerardin, 2. Richter. Oerardin kwam op 300 meter binnendoor, zette in volle spurt door en won met een halve lengte, 11 4/8 sec. Een derde beslissende rit was dus noodzake- Hjk. Richter reed op kop en demarreerde op 250 meter zoo snel, dat bij het ingaan van de laatste bocht Oerardin reeds geslagen was. Een zeer snelle rit was het geweest en voor de tweede maal werd 11 3/5 sec. voor de laatste 200 meter genoteerd. Daarmede had de Düitscher de derde plaats bezet. SpartaQuick 41 Na zeven minuten pro fiteerde Voormolen van een voorzet om met een hard onhoudbaar schot doelman Brouwer te- passeeren 10. Sparta bleef tot de rust sterker, maar kon die meerderheid niet In doelpunten uitdrukken. Vijf minuten na de rust maakte Voormolen er uit een voorzet van Knape 20 van. Quick antwoordde direct met een tegenpunt door een kopbal van Wieffering uit een hoekschop 21, doch Voormolen knalde na een hoekschop voor de derde maal onhoudbaar den bal In ‘t net (31). Sparta bleef voortdurend In de meer derheid en Knape bracht den stand op 4L Zaterdag, de eerste dag van de laatste coun try-matches Is een goede voor Yorkshire ge weest en het Is thans wel zoo goed als zeker dat ook dit jaar het kampioenschap niet door een Zuidelijke club gewonnen wordt. Hampshire scoorde te Bournemouth slechts 93 runs op Bo- vres <836) en Smalles (440). Het wicket was levendig en Yorkshire maakte daarna slechts 157 runs voor 8 wickets. (N. W. D. Yardley 45). Surrey geeft op Lord’s Middlesex geen kans want het totaal van 4488 door Surrey ge scoord Is te hoog om voor Middlesex nog eene overwinning te kunnen verwachten. Tishlock is wederom In vorm. Na zjjn 2 honderden tegen Yorkshire In den voorafgaanden wedstrijd ge scoord. maakte hjj thans 127, Barling 114 en E. R. T. Holmes 82. Te Bristol sloeg Glouces tershire 4455 tegen Notts bijeen, Barnett 123, O. W. Parker 155, Smith 91 not out Het batten van Parker is wel buitengewoon goed evenals dat van R. D. Wilcox die voor Essex uit 2504 een fraaie 142 scoorde. De oud-Engeland-captaln R. E. S. Wyatt scoorde voor Wamlckshlre zijn 8ste century van het seizoen n.l. 128 uit 383 te gen Warwickshire. Ames 108 uit 294 voor Kent tegen Derbyshire 1207. R.F.C.D.F.C. 35 De Dortsche ploeg nam de leiding door De Smit (01), waarna West- hoven den voorsprong vergrootte <02). Toen de DPC-verdediglng verzuimde van Dijk aan te vallen had de RFC-mlddenvoor den bal maar voor het intrappen (12). Vier minuten na de hervatting maakte van Dijk na een voorzet van van Walsum gelijk 22, doch DPC hernam de leiding toen doelman Bouts den bal tegen De Smit aantrapte en deze in het toen leege doel kon schieten 23. Even later schoot C. Mjjnders zeer hard in 24. Geen minuut later verzuimde de RFC-achter- hoede om weg te werken en Westhoven strafte deze fout af 25. Tien minuten voor het einde maakte Drok na solospel er 35 van. Hierbij bleef het. Het prachtige zomerweer had reeds vroeg te Rotterdam heel wat belangstellenden naar Sparta’s veld gelokt, waar de jaar- Hjksche wedstrijden om den Zilveren bal het voetbalseizoen In de Maasstad officieel openden. ~H. V. V.Fxcelsior 11 Op de fraaie gras mat kwam H. V. V.Excelsior het eerst tegen elkaar. De eerste klassers, die In hun nieuwe opstel ling volledig uitkwamen, toonden zich sterker maar niet productief genoeg om de gelukkig spelende H. V. V.-verdediging te passeeren. H. V. V. nam door v. d. Luur de leiding, maar nog voor de rust maakte Excelsior weer gelijk. Engelsman dreef door de geel-zwarte verdedi ging. Doelman Dankelman stopte nog den schuiver, maar kon niet wegwerken en Mans- sen maakte nu van de zeer gemakkelijke kans het verelschte gebruik (11). In de fweede helft werd niet gescoord, waar na Excelsior zich door het beter benutten der strafschoppen in de tweede ronde plaatste. Sprint-amateurs 1 Van der Vijver, Nederland 2 Georget, Frankrijk^ 3 Ooms, Nederland Deze meening van den Belg ging lijnrecht in tegen de beweringen van vele wielerdeskundl- gen, waarby onzen langenoot geen kans werd gegeven, zich In de halve eindstrijden te kun nen klasseeren, nog minder voor de finale. Hoe is dat anders uitgekomen. Chaillot werd in den kwarteindstrUd eenvoudig afgestraft door van Vliet, verdiend, want de Franschman reed een dommen koers. Zoo’ belandde van Vliet In den halven eindstrijd. Men had hem daarin Oërardin tot tegenstander gegeven. Op prach tige wijze zegevierde van Vliet over den zeer snellen Franschman. Zoo had de ex-amateur- wereldkampioen den eindstrijd bereikt. Niemand zal ontkennen, dat Scherens, die eerst Michard en vervolgens Richter had ver slagen, in beide ritten tegen van Vliet niet Sterker is geweest, al spande het er in den eersten geducht om. Maar mocht men meer verwachten van een renner als van Vliet, die 21 jaar en eerst ruim een half jaar professional is en nog weinig tegen cracks als Scherens, Gérardin en de anderen is uitgekomen, dan de tweede plaats? Scherens, de snelheidsfenomeen, de tacticus, de geroutineerde renner, die alle banen van de oude wereld kent, die de sterke en ook de zwakke zijden van zijn tegenstan ders door heeft, omdat hjj reeds vele malen tegen hen is uitgekomen. In den eindstrijd stond ditmaal een jong sprintertje tegenover hem, een onervarene in dit milieu, een nieu weling, die nog veel in tactisch opzicht zal moeten leeren, die over weinig routine beschikt, maar daarvoor in de plaats kon stellen een on- .^IIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIHIIIIHIIII De jaarlljksche algemeene vergadering van den Koninklijken Nederlandschen Voetbal bond. welke Zondag in het Kurhaus te Scheveningen onder voorzitterschap van Dr. D. van Prooye werd gehouden, beeft niet veel stof tot praten gegeven. Maar dit Jaar is er een nieuwe kracht, eveneens van bijzondere klasse, in dit klei ne wereldje bij gekomen: onze landge noot van Vliet. Had Scherens niet maan den geleden reeds gezegd, dat hy hem, van Vliet, het meest vreesde? geloofelljke snelheid, zyn enthousiasme, zjjn durf, aan de Jeugd eigen. Als men winnaar en overwonnene in het licht van deze factoren beschouwt, dan is het duideiyk, dat Scherens nog een klasse op zich zelf moest vormen, dat de tyd van den Belg nog steeds niet gekomen is. Maar even zeker is het, dat de jeugd plot seling is verschenen, een tweede plaats heeft weten te veroveren. Hoe lang zal Scherens’ ster nog schitteren, nog een jaar, nog twee jaren? Of zal van Vliet in de komende maanden zoo veel aan routine en tactiek kunnen winnen, dat de Belg wellicht reeds het volgend jaar, als de wereldkampioenschappen te Amsterdam wor den gehouden, voor den Nederlander zal moe ten plaats maken? Dit zjjn niet alleen onze gedachten, immers algemeen heerschte na af loop de opinie, dat men in van Vliet den toe- komstigen wereldkampioen ziet. De laatste maal, dat Nederland tijdens de wereldkampioenschappen der professionalsprin ters genoemd werd, was in 1930, toen Moes kops te Brussel de tweede plaats achter Mi chard bezette. Na zeven jaren is eindelyk weer een Nederlandsche render op de eereiyst der wereldkampioenschappen Ingeschreven, zij het dan ook nu wederom op de tweede plaats, waarmede men echter voorlooplg tevreden kan zyn. 8. V. V—Willem n 2—1 Voor de rust wisten de sterke verdedigingen aan belde zyden doelpunten te voorkomen, maar vier minuten na de hervatting speelde de tactische 8. V. V.- linksbulten Bockhove zich vrU, om met een scherp schot de score te openen. 10. Drie minuten later bood een voorzet van de zen speler Versteeg een gemakkeiyke kans, 20. Ten slotte verkleinde Willem n door Aarts den achterstand (21). 2 - geslagen _J’ van Vliet vertelde ons na afloop: dacht niet, dat Scherens zettenMaar t. ervaring tegen den wereldkampioen? met mjjn tweede plaats tevreden zyn.” Deze opmerking bevestigde wel heel duidelyk onze meening. dat Van Vliet op dit oogenblik nog ten eenen male in routine te kort schiet, om kans op een zege tegen Scherens te hebben. Maar zyn ryden wettigt toch het vertrouwen, dat men in hem kan stellen: een toekomstige wereldkampioen. 9600 3«b 488 «m- ÏJ De indeeling der halve elndstryden had tot resultaat, dat Scherens tegen Richter en Gerar din tegen van Vliet zouden uitkomen. 1. Scherens, 2. Richter. Richter nam den kop, op 300 meter demar reerde de Düitscher hoog de bocht uitkomend, Scherens geen gelegenheid gevend, buitenom te te komen. Een schynaanval van Scherens bin nendoor werd direct gevolgd door een aanval aan de buitenzyde. In de bocht kwam Scherens met zyn bekenden sprong naast Richter. Op deze baan is het wel buitengewoon moeiiyk in de bocht van het wiel te komen en opzy van zyn tegenstander te liggen. Scherens volbracht deze buitengewone prestatie. Met een half wiel won Scherens, laatste 200 meter 12 sec. Tweede halve finale: 1. van Vliet, 2. Gerar din met vele lengten. Gerardin lootte den kop. Op 300 meter loerde de Franschman of van Vliet zou demarreeren Hy dacht binnendoor, doch onze landgenoot zag op dat moment zyn kans, kromde den rug, ging buitenom en lag by het passeeren van de laat ste bocht anderhalve lengte voor. Met een uiter ste krachtsinspanning trachtte Gerardin het wiel van van Vliet te pakken, maar het verschil werd niet kleiner. Op het laatste rechte eind gaf Gerardin den stryd maar op en van Vliet won met vele lengten. Tyd 11 4/5 sec. Eerste rit: 1. Scherens, 2. Van Vliet, op een half wiel. Van Vliet had den kop geloot. Een lekke band in de eerste ronde van van Vliet was oorzaak, dat de rit moest worden overgereden. Van Vliet ging hoog in de voorlaatste bocht, den Belg be loerend, opdat deze geen gelegenheid zou krij gen binnendoor te komen. Op 240 meter lag van Vliet op snelle volheid, razendsnel kwam Sche rens er achter aan en centimeter voor centimeter won de Belg terug. Op het laatste rechte eind ontstond een fel duel, dat Scherens, dank zy een enorme krachtsinspanning, met een half wiel won. 11 3/5 sec. werd voor van Vliet over de laatste 200 meter genoteerd, de snelste tyd van alle ritten dezer wereldkampioenschappen. En indien men bedenkt, dat Scherens op 200 meter meer dan een lengte had achtergelegen, dan is het duidelyk, dat Scherens 11 2/5, mis schien 11 1/5 sec. heeft moeten ryden. Tweede rit: 1. Scherens, 2. van Vliet op 2 leng ten, 11 4/5 sec. Scherens had in den tweeden rit den kop. In langzaam tempo ging het door de eerste ronde. Op 300 meter, by het uitkomen van de voorlaat ste bocht, lag van Vliet wel drie lengten achter Scherens. Op 250 meter demarreerend, zag Scherens zUn kahs, uit langzaam tempo, zoo snel en onverwacht, dat onze landgenoot geen kans kreeg zich te herstellen en niet vermocht te volgen. De rit was op dat moment reeds be slist. Toen volgde nog de huldiging van Scherens, voor de zesde maal wereldkampioen. Ook van Vliet reed nog een eere-ronde, evenals Richter. Daarmede waren deze wereldkampioenschappen, die door by zonder fraaieweersomstandigheden zyn begunstigd, en die, vooral wat de boan- wedstryden betreft, door veel publiek werden bUgfewoond, geëindigd. De wedstrydcommlssarlssen Stol (Nederland), Legros (Frankrijk) en Baudot (België) hebben de acht renners over de kwarteindwedstryden een uur voor den aanvang pas ingedeeld. Daar- by had men rekening gehouden dat Scherens, Richter, Gerardin en Van Vlfet de sterkste vier waren. Hoe juist is dit uitgekomen Het verloop der ritten was als volgt: Eerste rit: 1. Scherens, 2. Michard. Michard nam den kop, Scherens bleef rustig in tweede positie liggen, op 300 meter versnelde de Franschman, de wereldkampioen kwam eerst by het uitkomen van de bocht langs Mfchard en won, zonder zich geheel uit te ryden, met een halve lengte. Tijd 12 sec. Tweede rit: 1. Gerardin, 2. Merkens. Een onverstandige rit van den Düitscher. Gerardin nam den kop; Merkens spurtte op 300 meter weg doch ging in de laatste bocht omhoog, zoodat hy den Franschman voldoende gele genheid gaf binnendoor te komen. Op dat mo ment had Merkens reeds verloren/Tyd 12 4/5 sec. Verschil ruim D4 lengte. Derde rit: 1. Richter, 2. Falck Hansen. De Deen ging voorop, in de voorlaatste bocht schoot Richter naar binnen, doch Falck Han sen zocht, op zyn beurt demarreerend, den bin nenkant der baan op. Op het rechte eind tegenover de officieele tribune lagen beide renners fel spurtend naast elkaar, doch nu bleek Richter sneller te zyn en by het in gaan- van de laatste bocht was Falck Hansen reeds verslagen. Anderhalve lengte verschil en een tyd van 11 4/5 sec’, over de laatste 200 meter. Vierde rit: 1. Van Vlfet, 2. Chaillot, op twee lengten. Chaillot nam den kop. Langzaam kro pen belde renners over de baan, doch na 160 meter schoot Chaillot reeds weg. Het werd zoodoende een sprint over meer dan anderhalve ronde. De Franschman nam 5 8 6 meter voor sprong, doch op 180 meter van de finish had onze landgenoot het wiel van den Franschen kampioen reeds te pakken en ging er in volle snelheid by het uitkomen van de laatste bocht overheen. Hy won gemakkeiyk, zonder zich op de laatste 50 meter geheel uit te ryden, met twee lengten. Tijd 12 4/5 sec. H. D. V. S—V. O. C. 3—2 Heel wat min- 1 der aantrekkeiyk was de wedstryd nummer I twee. Na 10 minuten mnakte J. v. d. Tuyn, dank zy een blunder van V. O. C.’s rechts- achter, 1 eerste doelpunt en 10 minuten later trof ’n ver schot van Janse Jr. doel <20) H. D. V. 8. vatte het na de hervatting wel wat al te gemakkeiyk op, zoodat V. O. C. 10 minu ten voor het einde met hulp van de Schiedam- sche defensie een doelpunt kon maken door haar middenvoor De Groot en vyf minuten later profiteerde Gryseels Jr. van een kans na een vrijen schop tegen H. D. V. S. (3—2). De strafschoppen vielen uit in het voordeel I der Schiedammers, anorist X. Cl fi. WWd Zondagmiddag is tijdens de motorraces te Alkmaar een der renners doodeiyk ver ongelukt. In de finale der juniores zou in de tweede ronde de renner Passier uit Leiden, den leider Houtop Jr. binnendoor passee ren Hy reed hierby echter Houtop Jr. aan en maakte met zyn machine een val. Vlak achter Passier reed Huykman, die den val lenden renner niet meer kon ontwijken. Huykman viel ook en zyn motor kwam bovenop Passier terecht. Beide renners werden bewusteloos weggedragen. Huykman bleek er het beste te zyn af gekomen: hy had eenige hoofdwonden en een gebroken arm. Passier was er zoo ernstig aan toe, dat hy naar het ziekenhuis moest worden overgebracht met zware Inwendige kneu zingen. Kort na aankomst in het zieken huis is hjj aan zyn verwondingen bezwe ken. Niettemin stonden er op de agenda een aantal punten die voor de belanghebbenden belangryk waren en van deze punten dient dan wel in de eerste plaats te worden ge noemd het voorstel om over te gaan tot uit breiding der Zuldeiyke eerste en tweede klasse. Inderdaad, de ruim 28-jarige Sche rens staat nog steeds op eenzame hoogte in de kleine wereld der top- sprinters. Jarenlang heeft deze uiter mate sportieve renner, die na de pe riode van Moeskops en na die van Michard aan het firmament der sprinterswereld verscheen, zich tegen Gérardin, Richter, Falck Hansen en Michard kunnen handhaven, ja zoo goed kunnen handhaven, dat men te voren vaak zei: „Nu ja, dat wint Scherens natuurlijk". Nu moet men niet denken, dat Scherens het gemakkeiyk tegen van Vliet heeft ge had. De Belg stond hier tegenover een renner, wiens tactiek hy niet kende, wiens ryden hem vreemd moest zyn. Zeker, Scherens wist, dat van Vliet snel, razendsnel was, maar zou hy van Vliet laten aanvallen of zou hy zyn eigen koers ryden? Scherens had besloten een afwachtende hou ding aan te nemen, hetgeen hy des te gemak- keiyker kon doen, nu hy in den eersten rit de tweede positie geloot had. Van Vliet reed in dezen eersten rit zeer verstandig en Scherens moest alles en alles geven, om in een langen sprint nog met een half wiel te kunnen win- nen Voor van Vliet werd 113/5 sec. genoteerd, de snelste tyd tot op dat moment in deze wereldkampioenschappen gemaakt. Maar wat moet Scherens dan wel gereden hebben, die op de 200 meter zeker een lengte achter van Vliet had gelegen, toch zeker 11 2/5 sec., mis schien wel 11 1/5 sec Welk een souplefee. met zoo een snelheid op de laatste meters te kun- nen draaien. eerste rit was dus zuiver op snelheid gebaseerd. Scherens wist nu, dat hy even snel, zoo niet sneller was dan Van Vliet. En zoo was het begrypeiyk, dat Scherens, in den eersten rit verontrust en niet wetend, wat Van Vliet zou doen, in den tweeden rit toch wat gemak- keiyker reed en besloten had om de taktiek den i i doorslag te laten geven Nu vertrok Scherens van 1 kop. reed langzaam de eerste ronde. Nog rus tig ging de Belg de voorlaatste bocht in. Op 350 Meter nog geen demarrage. Van Vliet had een-vry groote ruimte gelaten Scherens, wel drie lengten. Men zal zich herinneren, dft het Zuiden reeds op de vorige bondsvergadering met een derge- iyk voorstel voor den dag kwton. Betoogd werd o.m., dat de uitgebreidheid van het district zoodanige reis- en verbiyfkosten medebrengt, dat het aantal thulswedstryden veelal onvoldoende is om de financiën in even wicht te houden en voorts, dat de Zuldeiyke afdeellng rekening moet houden met concur rentie, die elders niet bestaat en dat vriend schappelijke wedstrijden het tekort niet kunnen aanvullen, omdat deze ontmoetingen In ver band met’ de groote afstanden te kostbaar zyn. De heer Van Bel zette deze argumenten In de thans gehouden vergadering nogmaals uitvoerig uiteen, om tenslotte met de motie te komen, welke onlangs in de Zuldelyke afdeelingsvar- gaderlng werd aangenomen en waarin wordt voorgesteld, de eerste en tweede klassegroepen van de Zuldelyke afdeellng uiteriyk met in gang van het seizoen 19381939 uit te breiden tot elf elftallen en met Ingang van het seizoen 19391940 tot twaalf elftallen. Aan het bonds bestuur wordt overgelaten de wijze, waarop die uitbreiding kan worden geregeld. De heer Van Prooye verklaarde, dat er het bondsbestuur ten aanzien van een uitbrei ding voor- en tegenstanders zyn. De stemming is verdeeld. Uit de vergadering (die er zich het vorige jaar tegen verklaarde) kwamen ook nu weder verschillende bezwaren. Gevreesd werd, dat de kampioenscompetitle te laat zal beginnen en dat de andere afdeellngskamploenen moeten wachten op die in het Zuiden, omdat het by een eventueele uitbreiding der competitie te verwachten is. dat de Zuldelyke kampioen later bekend zal zy» dan de andere. „Neen," zeide de heer Van Bel, „we béloven, dat maatregelen worden genomen, waardoor het Zuiden met de afwerking van de competitie op tyd klaar zal zyn. Dan beginnen we maar eenige Zondagen eerder." Niettemin bleven en kele afgevaardigden hun bezwaren handhaven. Mr. E. J. Bulder uit Veendam zette vervol gens uiteen, dat men het Zuiden niet mag dwars zitten, wanneer het by herhaling wen- schen uit, welke de afdeellng zelve in haar eigen belang noodzakeiyk acht. Spr. noemde uitbrei ding niet alleen een Zuidelijk belang, doch te vens een bondsbelang. Hy adviseerde de ver gadering de motie van afdeellng IV over te nemen, hetgeen met 49 tegen 23 stemmen en 4 blanco geschiedde. Het jaarverslag werd goedgekeurd en de leden van de flnancleele commissie en de commis sie van beroep werden herbenoemd. By de begrootlng voor het hondsjaar 1937 1938 kwam ter sprake het voorstel van afdee llng II, x^lke het door heffing te dekken saldo, voorkomende op de voorloopige begrootlng voor het seizoen 19371938 met 10.000 wil zien ver minderd en gebracht op f 7.640.71. Voorgesteld wordt het verschil te vinden door uit de winst van het vorige seizoen niet 35.000, doch 25.000 te reserveeren voor het nieuwe bonds- gebouw en de daardoor vrijgekomen 10.000 ten goede te doen komen aan de huishoudelijke rekening. Namens afdeellng II werd dit voorstel verde digd door den heer Van Zandvliet, den voorzitter van Feljenoord. De heer Sajet betoogde namens het bestuur, dat de tegenstanders van deze heffing uitgaan van een verkeerd standpunt. Zy zien daarin een soort hoofdelyken omslag, hetgeen onjuist is. De heffing bedoelt slechts een bijdrage in de kosten, verbonden aan administratie en derge- iyke zaken. Na eenige discussie werd het voorstel een groote meerderheid verworpen. De begrootlng werd ten slotte onveranderd 'vastgesteld, zy sluit met een bedrag van 147.250. Verschillende voorgestelde reglementswijzi gingen gaven vervolgens aanleiding tot discus sies. Zoo werd er uitvoerig gesproken over een re glementswijziging. waarby wordt voorgesteld, dat In bestuursfuncties niet verkiesbaar zyn zy. die een functie bekleeden by naamlooze ven nootschappen, welke de exploitatie beoogen van sportterreinen, waar ook de voetbalsport atardt beoefend. Verschtllende amendementen werden op het vporstel gegeven, maar toen het ten slotte in stemming werd gebracht, werd het met 44 tegen 23 stemmen verworpen. De heer Koolhaas kwam met een bekend voorstel ter tafel, betrekking hebbende op bet percentage dat aan den K.N.V_B. mqet worden afgedragen van de netto-ontvangsten van ae rie wedstrijden. De heer Koolhaas wilde die bydrage vastge steld zien op ten hoogste 5 pCt. Ook nu weer had de heer Koolhaas geen succes. Het voorstel werd met groote meerderheid vei wm pen. De motie van „Watergraafsmeer", waarin bet bestuur wordt verzocht, maatregelen te nemen welke er toe lelden dat de rente van de nog loopende en komende leenlngen uit het terreln- fonds verlaagd wordt van 4 op 3 pCL, nam bet De eerelijst der prof-sprinters ziet er als volgt uit: 1995: Protin (Belgtë). It96: Bourülon (Frankrijk). 1M7: Arend (Duitschland). 1898: Banker (Vereen. Staten). 1899'. Taylor (Vereen. Staten). 1900: Jacquelin (Frankrijk). 1901:. Ellegaard (Denemarken). 190i: 1903: 1904: Lawson (Vereen. Staten). 1905: Poulain (Frankrijk). 1900: Ellegaard (Denemarken). 1907: Friol (Frankrijk). 1908: Ellegaard (Denemarken). 1909: Dupré (Frankrijk), 1910: Friol (Frankrijk)’ 1911: Ellegaard (Denemarken). 1912: Kramer (Vereen. Staten). 1913: Rutt (Duitschland). 1920: Spears (Australië). 1921: Moeskops (Nederland). 1922: 1923: 1924: 1925: Kaufmann (Zwitserland). 1926: Moeskops (Nederland). 1927: Michard (Frankrijk). 1928: 1929: 1930: 1931: Falck Hansen (Denem.). 1932: Scherens (België). 1933: 1934: 1935: 1936: 1937:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 19