Int. Missiologische Week H De linksche troepen melden successen MENSCHHEID Oud-ministers onderscheiden CRIMINALITEIT NEEMT TOE INTERESSANTE INLEIDINGEN Bil DINSDAG 31 AUGUSTUS 1937 ,-s Straatpredikatie RIDDER DAVIDS GEHULDIGD *- De K.L.M. in Weot-Indië Aanval der nationalisten op Madrid afgeslagen De aanvallen in de Middellandsche Zee Catechistenvraagstuk Automatiseering der telefoon Geen audiëntie De Nautilus teruggekeerd 1 Vier mijnenvegers naar onze Oost Veel belangstelling by het vertrek uit Vlissingen Louis is zeer gelukkig met de Koninklijke onderscheiding Werkgevers wijzen positie verbetering af Styging in 1935 minder groot dan de beide voorafgaande jaren Straatpredikatie onder de Chineezen NEDERLANDSCHE ROND VLUCHT EINDE VAN DE STAKING TE LODZ De erkenning van Franco WILLEM MENGELBERG ONGESTELD HARINGPAKKERSBEDRIJF TE VLAARDINGEN De niet-inmenging Proefvlucht naar Colombia Turkseh vlootbezoek aan Italië en Joego-Slavië af gelast Godsdienstonderwijs op Midden- Java en het catechistenvraag stuk asm de orde Uitslag van kruisen wedstrijd Duitsche Ryksregeering verbiedt uitvoer van wapens naar Spanje Wings Aaencsn Ciqarelles V'c' af- verbetering (Vervolg.) zijn toegezegde i f' Het salaris van den I procent door bet g i i Dank zy den zeer deskundigen debaters: wij noemen alleen een Javaanscben Pater Je zuïet, den heer Bruineman, burgemeester van Druten, lid der Eerste Kama en oud-advl- seur van Chlneesche zaken, «n den beken den pater O. Wessels 8.J.. ontspon zich een levendige gedachtenwissellr^ na beide le zingen. De vele Inlichtingen door verschil lende missionarissen uit andere gebieden ge geven, deden ook hier zien, dat het aloude gezegde nog steeds van kracht is: Varils modls bene fit. Uit goed Ingelichte bron verneemt Havas dat Mgr. Ddebrando Antonluttl zou zijn benoemd tot zaakgelastigde van den H. Stoel bij Franco I 7 leder tot hel Vóór het vertrek der schepen heerschte er aan de aanlegplaatsen in de buitenhaven een geweldige drukte. Ontroerend was het afscheid van vrouwen, kinderen, verloofden en verdere familieleden. Te ruim half twee kwam de onder-eomman- dant van de marine in Zeeland, kapitein-ter- zee H. J. van der Stad, aan boord van de Pie ter de Bitter, «raar hij op het achterdek een toespraak hield. Na een driewerf hoera voor H M de Konin- af wikkeling worden. De Führer en RUkskaaseila heeft Dr. von Stohrer benoemd tot ambassadeur te Salamanca. LODZ, 30 Aug. (Pat.) De bladen melden, dat de op 26 dezer ultgebrok-n staking, die onge veer 4.000 arbeiders omvatte, la geëindigd, en dat de arbeiden het werk hebben hervat. MADRID, 30 Aag. (Havas). De nationalis ten zgn gisteren ten Noorden van Madrid tot den aanval overgegaan. .^1 zetten den druk veert, dien zfj sinds drie dagen uit oefenen in de provincie Guadalajara. In verband met het feit, dat in de „Daily Herald" heden opgemerkt wordt, dat de termijn van zes maanden, waarm het vrijwilligers ver boden was naar Spanje te gaan, verstreken is, zonder hernieuwd te zijn, wordt op den Quay d'Orsay verklaard, dat deze termijn van zej maanden aan de Fransche regecrlng gesteld was om alle maatregelen tot aanpassing van bet vrijwilligersverbod te nemen Deze maatregelen zijn in hun geldigheidsduur niet beperkt. Alle uitgevaardigde verboden blijven derhalve van kracht, zonder dat een nieuwe stemming van het parlement noodig is. Hr. Ms Nautilus is den 28sten Augustus uit Gibraltar in Den Helder teruggekeerd. Hen der Fokkers F 18. welke te Willemstad gestationneerd zijn, heeft op 26 Augustus een proefvlucht gemaakt van Curacao naar Bar- ranqullla in Colombia. Gezagvoerder Verhoe ven vloog het toestel ter gelegenheid van de opening van het nieuwe vliegveld op denzelfden dageëheen en terug. Hij betoonde zich uiterst voldaan over zijn vlucht en verklaarde, dat het luchtvaartterrein te Barranqullla. dat door de Colomblaansche Luchtvaartmaatschappij Scad- ta is ingericht, zich uitstekend leent voor dien sten. welke met K. L. M-vliegtuigen zouden kunnen worden onderhouden. Wij vernemen nog, dat de vllegtuigbeatuur- ders G. J. Geysendorffer en K. Rilpplin von Kefflkon binnen afzienbaren tijd naar West- Indlë zullen vertrekken en ’rel over de Ver- eenlgde Staten. Hier zullen zij de door de K. L. M bestelde Lockheed Super Electra-toestel- len overnemen. Zooals men weet, worden In de Lockheed-fabrieken te Burbank in California op het oogenblik twee van het nieuwste type gebouwd, de PJ-ATT Tropial en de PJ-AKP Parkiet. De radlotelegraflst H. Prins is reeds naar Amerika vertrokken. Gezagvoerder Gey sendorffer zal na de overneming der vliegtui gen naar Nederland terugkeeren, terwijl zijn collega Rüpplin von Kefflkon in West-Indi* bjj den K L. M.-stef zal worden opgenomen. Op Donderdag 3 September te 13 uur zullen de automatische telefooncentrales te Egmond. Koedijk, Limmen, Schoorl, Ursem en Zuid- Van ge- BU K. B. zjjn benoemd: tot commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: Mr. F. J. Oud, oud-minister van Financiën en mr. J. R. H van Schalk, oud-minlster van Justitie; en is bevorderd tot groot-of flcler in de orde van Oranje-Nassau: mr. dr. L. N. Deckers, oud-minlster van Landbouw en Vis- scherij; is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau: mr. M. SUngenbetg, oud-minlster van Sociale Zaken; zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw; Jhr. Ir. o. O. A. van Lldth de Jeud, oud-minlster van Waterstaat en dr. Ir. H. O. J. H. Gelissen, oud-minlster van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Onder hooge belangstelling van Z. H. E. Mgr. Martens, Apost. Pref, van Zuid-Oele- bes, prof. dr. Blerbaum van Münster, dok ter Scheer, misslearts in China, die zich met de autoriteiten van den vorigen dag ter vergadering bevonden werd de derde dag begonnen voor een nog meer uitgebreid auditorium dag de vorige dagen met de le zing van Pater Sondaal 8. J. over: Het gods dienstonderwijs op Midden-Java. Ten Noorden van Madrid, bij de brug der Franschen en in de unlverslteltswijk. hebben de troepen van Franco eenige pogingen onder nomen, die echter geen succes opleverden. In Guadalajara hebben de rechtschen de regee- ringsstelllngen aangevallen bij Selena, ten Westen van den weg naar Aragon. Ook hier behaalden zij geen resultaten. De regeolnga- troepen handhaafden zich in al hun stellingen. De besturen van den Centralen Bond Transportarbeiders, den Ned. R.K. Bond et Dultache RUksmlnlster van Buitenland- ache Zaken beeft een ultvoerverordening onderteek end, waardoor het voor de Dultache koopvaardij voor transport naar Spanje verbo den oorlogstuig ojn. omvat: geweren, mitrail leurs, revolvers, kanonnen, munitie, gepantser de vechtwagens, vlammenwerpers, mosterdgas. etc„ granaten, buskruit, vliegtuigen, oorlogs schepen van lederen aard en onderdeel» van wapens en munitie. Maandagmiddag zijn van Vlissingen naar Nederlandsch Oost-Indië vertrokken de mijnenvegers Hr. Ms. Pieter de Bitter, onder commando van den lultenant-ter-zee eerste klasse Jhr. J. H. W de Jong van Beek en Donk, die tevens divisie-commandant is, de Jan van Amstel, onder commando van den luitenant-ter-zee tweede klasse G. B. For- tuyn, de Eland Dubois, onder commando van den lultenant-ter-zee tweede klasse E. J. C. van da Horst en de Abraham Crijns- sen, onder commando van den lultenant-ter- zee eerste klasse J. R. L- Lebeau. ISTANBOEL, 30 Aug. (Reuter). Gemeld wordt, dat het bezoek, dat de Turkse he vloot de volgehde maand aan Italiaansche en Joego-Blavische havens zou brengen. In verband met de onlangs plaats gehad heb bende aanvallen door onbekende vliegtui gen en onderzeeërs op vrachtschepen in de Middellandsche Zee, is afgelast. Deze aanvallen, in het bijzonder, die op Britsche schepen, hebben in Turksche krin gen diepen indruk gemaakt. Uit Almejtjar worden eenige bljaon- derheden gemeld over den opmarsch der re- geerlngstroepen in de bergen ten Zuid-Oosten ven Grenada. De bezetting van hoogten en ber gen van La Veleta verzekert den linkerben ba- ministeiie van Uruguay andere Zuld- poisen over de Na een korte pauze hield P. Benetius O M. Cap. zijn inleiding over: van tvan Transportarbeiders ,JBt. BOhifacius", den Bond van Ned. Christelijke Kuipers enz. en den Bond van Ned. Christelijke Houtbewerkers enz. heb ben in opdracht van de arbeiders, werkzaam in het kuipers- en haringpakkersbedrijf te Vlaar- dlngen, op 22 Juli per schrijven aan de werk gevers het verzoek gedaan, om te komen tot een regeling, en vastlegging in een collectief contract, van de arbeidsvoorwaarden op basis van den inhoud van het contract 1034. Zou hiertoe worden gekomen, dan zouden de pu geldende loonen dienen te worden verhoogd met 10 procent. In eep bespreking, door genoemde besturen met de vereen iging van harlnghandelaren ge hóuden, stonden de werkgevers afwijzend te genover de verlangens van de arbeiders en op 13 Augustus ontvingen de besturen een brief. we vinden de rest er bij door schoolgeld te vragen, terwijl het salaris van den catechist uitsluitend door de Mlssiekas betaald moet worden. Daar wij dus geen voldoende salaris aan de catechisten kunnen geven, omdat wij zooveel onkosten hebben met nieuwe missies en vooral nieuwe scholen te bouwen en omdat er geen toekomst m het catechlstenwerk is, moeten wij ons tevreden stellen niet catechisten die niet voor hun taak berekend zijn. Het éénlge middel om het catechistenvraag stuk op te lossen in onze missles in We^- Afrika zou zjjn: voldoende middelen ter be schikking hebben om catechistenscholen op te richten en fondsen om onze catechisten behoor lijk te salarieeren. Dit zou een grooten stoot kunnen geven in de goede richting naar een degelijk godsdienstonderricht in onze buiten sta ties. Het catechistenvraagstuk in China behandel de pater Th. v. Ooyen C. M. Deze begon met een uiteenzetting te geven en onderscheid te maken tusschen gesalarieerde en niet betaalde krachten. Daar het dorpshoofd ook niet be taald werd, bracht dit sommige missionarissen op het idee om het hoofd van een christenge meente te beschouwen als een eere-ambt. On danks vele en groote voordeelen had dit sy steem ook een groote schaduwzijde. Een nieuwe categorie van onbetaalde cate chisten bestaat thans uit jongeiui of mannen van de Katholieke Actie, die na persoonlijke verdieping van bet religieuze leven in hun vrijen tijd propaganda maken voor onzen H. Godsdienst, dikwijls met behulp van de mees*, moderne middelen. (Film, radio enz.) Wat de betaalde catechisten betreft: dezen kunnen in 5 klassen verdeeld worden: de rei zende catechist, de aocius van den missionaris, de schoolmeester, het hoofd van een kapel (eigenlijke Catechist), de catechlst-schoolmees- ter. De Catechisten-opleiding moet worden voortgezet, zelfs als de catechist eenmaal is aangesteld. De Nazorg bestaat vooral in bet bijhouden van een dagboek door de catechisten, in ge regelde oontróle. in het opvolgen van een dag orde en in de jaarljjksche retraite. Met enkele voorbeelden uit de praktijk besloot deze missionaris zijn Interessante lezing. De commandant van Hr. Ms. divisie mij nenvegers verzoekt, mede namens de ove rige opvarenden uitdrukking te geven aan aller welgemeenden dank voor de vele blijken van belangstelling en medeleven en voor de uit alle deelen van het land ont vangen wenschen voor een goede uitreis. De eerste pasten, die Koninp Peter I van Joepo-Slavii op t September zullen pe- lukwenschen met zijn verjaardag, zijn reeds in hef" slot Bredo in Kragne aange komen. De jeugdige Koning temidden van zijn bezoekers Na een korte theoretische beschouwing over de methode der prediking vertelde Pater Benl- tius O M. Caphoe in een zuiver Chlneesche nederzetting aan Sumatra's Oostkust, tn Bagan 81 Api-Api (16.000 Chineezen) de straatpredikatie dën beglnstoot gaf aan de Missie Reeds 5 jaar had ik er gewerkt, zoo vervolgde spreker, zon der eenig succes. Ik had intusschen mijn kennis yan de Chlneesche taal vervolmaakt en het ver trouwen van de menschen gewonnen: twee nood- zakelfjke factoren, wil de straatprediklng sla gen. Op aanraden van mijn catechist begon ik met de straatprediklng In 't begin in een stille wijk later midden in de Kotta. Ze luisterden aandachtig, soms twee-drtehouderd menschen. Van die toehoorders kwamen a^ spoedig ca techumenen zich aanmelden, dte na 2 jaar on derricht in een daartoe bestend huis, tot het H. Doopsel worden toegelaten. Teder jaar volgen nu om de 6 maanden de Doopfeesten. Hiermede is voldoende aangetoond, dat soms juist de straatpredikatie den begin- stoot aan de Missie geven kan. Er gaat ook een goede invloed van uit op de reeds chi neezen: ze voelen zich gesterkt in hun geloof; het geeft saamhoorlgheid en wekt op tot ge loofsijver. omdat ze zelf in grvoten getale ko men luisteren en preekstoel en banken mee hel pen aandragen en wegbrengen. Net hangt ech ter van plaatseljjke omstandigheden af, of men er succes mee kan bereiken. In den namiddag sprak Pater R ZUlstra over: „Het belang van de Catechisten voor de Buitenstaties Het Catechisten vraagstuk is «en probleem dat voor den missionaris van het hoogste belang Is. Alleen de catechisten immers maken het den missionaris mogelijk om de uitgestrekte gebieden te bewerken, welke hem voor de be- keerlng der heidenen door den Bisschep worden aangewezen. De missionaris heeft de moeilijke taak, goede catechisten te vinden. Dat is lang geen gemakkelijke taak, vooral in de missles van de Goudkust, hetgeen spreker met voor beelden uit de praktijk aantooide. Wat de keuze da catechisten aangaat, heb ben wij slechts onze lagere scholen om mede waken voor onze bultenstatits te vinden. wordt voor betaald en Bliffens de zoo juist bij de Algemeene Lands drukkerij verschenen crimlneele statistiek over 1935, samengesteld door het Centraal Bureau voor de statistiek, nam het aantal onherroe pelijke veroordeelingen wegens rechtbankzaken toe van 31072 in 1934 tot 33 367 In 1935; het aantal onherroepelijk veroordeelde individuen van 27.611 tot 29 339, rekp. dus een vermeerde ring van 2295 (7.4 pet.) en 1728 <6.3 pet). Na aftrek van alle belastingovertredlngen zijn de cijfers der veroordeelingen en veroordeelden voor 1934 resp. 19 960 en 18987; voor 1935 reap. 20 940 en 19.676. Ter zake van de overige de licten vermeerderde het aantal veroordeelin gen dus met 930 (49 pet het aantkl veroor deelden met 890 (4.7 pet.). De stijging in 1935 was minder groot dan die in de jaren 1933 en 1934. Bjj de kantongerechtscrimlnaliteit is de be weging der cijfers eveneens in stijgende lijn Het totaal aantal schuldigverklaringen en ge vallen van voorkoming da vervolging bedroeg in 1935 480 063 tegen 444.582 in 1934. Voor he*, eerst was in 1935 het aantal gevallen van voor koming der vervolging hooger dan het aantal gevallen van schuldigverklaring. langrijke stellingen en waarnemlngsplaatsen, van waaruit zij de geheele streek beheerschen. Zij vonden veel wapens van Duitsch fabrikaat. Uit Almeria wordt gemeld, dat tengevolge van den opmarsch der regeenngstroepen in den ZuldelQken sector van de Provincie Granada, de dorpen Lanjaron en Orglva zouden zijn be zet of op het punt staan bezet te worden. Hier aan wordt toegevoegd dat tanks gekomen zou den zijn tot aan het vliegveld van Armilla, op enkele kilometers van Granada. De nationalistische autoriteiten melden, dal de regeeringstroepen in Aragon zeven tanks verloren, alsmede 35 vliegtuigen. Er zouden 3500 dooden gevallen zijn. Zooals men vreet, was aan de Neder landache rondvlucht 1937 een kruisenwedstrijd verbon den. Deze bestond hierin, dat langs de route op den grond uitgelegde linnen kruisen door de deelnemers moesten worden ontdekt en nauw keurig moesten worden aangegeven op de kaart. In totaal waren .langs de route zes kruisen uitgelegd. Het volledig resultaat van dezen wedstrijd luidt: Professionals, eerste prijs, beker voor den be stuurder. J. A. Bach; beker voor den passagier, H. Zoetelief—Norman. Tweede prijs, chronometer voor den bestuur der, A. F. Postmaa; chronomv^i voor den pas sagier, C. W. Luyendijk. Amateurs: Eerste prijs. Aero-wisselbeker, aan geboden door den heer E. Cremers, graaf B. de Skorzewsky (tevens winnaar van den beka tn 1935). Wisselbeka, aangeboden door bet comitë van voorbereiding aan den passagier van den winnaar. A. D. de Koster. Tweede prijs, twee electrische klokjes, P. Schellekens en diens passagier Rex Newman. Wisselbeker voor de best geplaatste Aeroclub, aangeboden door den heer K de Geus van den Heuvel, de Haagsche 'Aeroclub (In 1936 gewon nen door de Amsterdamse he Aeroclub). Het was bij den aanvang van het laatste op treden van het Kurhaus-cabaret te Schevenin* gen reeds te merken, dat het publiek geheel op de hoogte wasrmet de onderscheiding, welke den populairen leider,. Louis Davids, ten deel was gevallen. By zijn eerste verschijning Maandagavond werd h|j dadelijk met een donderend applaus ontvangen, dat hij slechts kon beantwoorden met de eenvoudige woorden: ,Jk heb toch nog niets gedaan?" Later op den avond wvrd op de onderschei ding nog eens gezinspeeld door den Weenschen conferencier Hans Kolisher, doch de wakelijke huldiging geschiedde pas na Davids' optreden vóór de pauze. De cabaretier Max Peltiiü bood den geridder de namens de maatschappij Zeebad een enorm bloemstuk aan en sprak eenige hartelljke woor den tot zijn collega. De pianist zette daarop het Wilhelmus In, dat door het publiek staande werd meege zongen. Toen deze hulde was verklonken sprak Louis Davids zelf nog eenige woorden: „Hoewel ik niet verlegen van aard ben, ge voel ik mU bij gelegenheden als deze geen held. Ik breng dank In de eerste plaats aan HM. de Koningin, die mij deze onderscheiding heeft verleend, want ik voel mij daarmee zeer gelukkig. Ik zie hierin niet alleen een persoon lijke waardeering, maar ook een officleele er kenning van de kleinkunst, die mjj zoo lief en dierbaar is. Uit alle deelen van het land heb ik vandaag brieven en telegrammen gekregen." In het kort releveerde Louis Davids zjjn loopbaan van zjjn optreden in een klein cafétja af tot nu in het Kurhaus-cabaret. „Ik zal alles doen," zoo besloot Davids, „om het mijn pu bliek naar den zin te maxen en goede klein kunst te geven." Het publiek gaf blijk, deze eenvoudige woor den van den onderscheiden kleinkunstenaar ten zeerste te waardeeren. waarin de werkgevers elke wijzen. Mochten de werkgevers afwijzend blijven staan, dan zal, naar de meening der arbeiders, krachtiger moeten worden opgetreden en zui len. indien er moeilijkheden ontstaan, hiervoor de werkgevers verantwoordelijk moeten worden gesteld. In de eerste week van September vergade ren de besturen met hun leden Zy vertrouwen dan een nada antwoord van de werkgevers te hebben ontvangen. Koedijk, Limmen. Schoorl, Ursem Schermer in dienst worden gesteld, noemd tijdstip af zal de telefonische met de aangeslotenen op deze netten gedurende korten tijd niet steeds mogelijk zijn, al sal de afwikkeling van gesprekaanvragen beproefd gin bracht de divisie-commandant, Jhr. De Jong van Beek en Donk, dank aan kapitein v. d. Stad. Hiermede was het officleele gedeelte geëin digd. Nog even kreeg de familie gelegenheid om met een handdruk afscheid te nemen en dan stoomden de vier schepen achter elkaar de haven uit. Plechtig klonk het Wilhelmus, gespeeld door het muziekcorps van de marine, dat op de westelijke havenberm stond opgesteld. Daar bevonden zich ook tal van autoriteiten, onder wie de Commissaris van de Koningin in Zee land, Jhr mr J. W Quarles van Ufford. de burgemeester van Vlissingen. de heer C. A. van Woelderen, en talrijke officieren, de meeste vergezeld van hun dames, terwyi ook kapitein Van da étad zich by dit geselschap vosgde. Een duizendkoppige menigte zwaaide met hoeden, mutsen en zakdoeken. Statig voeren de mUnenvegers de Schelde op. begeleid door Hr. Ms. Brinio. Vlissingen heeft op waariyk indrukwekkende wijze afscheid van de oorlogsbodems genomen. oe komt bet, dat bet begrip m«usch- heid, dat na den oorlog de kans scheen te krijgen een glorievolle re naissance tegemoet te gaan, tenslotte ge worden is tot een steen des aanstoots voor velen? Dat komt doordat dit begrip niet ge fundeerd is geworden in den eenigen hech ten en duurzaam voedenden bodem van de eeuwige goddelijke waarheid, maar slechts naar voren werd gehaald uit de algemeene afschuw van de doorstane ellenden. Dat komt doordat zoo vele exploitanten 'van de menschheidsgedachte in het geheim of openlijk slechts bedoelingen nastreefden, welke. Indien zy verwezenlijkt zouden zijn geworden, het zuivers menschheidsbegrlp zouden hebben valoocbend en vernietigd. Het eenige zuivere en houdbare menseb- heidsbegrip is dat, wat het Katholicisme leert, en waarop Dr. von Schuschnigg wees. Het menschheidsbegrlp. dat uitgaat van de eenheid da geheele menschheld, omdat die menschheid in haar geheel slechts één doel heeft, n.l. de verheerlijking en het dienen van God. die (jen menach heeft geechapen. Dit gemeenschappelyk doel, dat geldt voor alle rassen en nationaliteiten, voor alle standen en rangen en klassen, en voor alle Individuen, bindt de menschen te samen tot de mensch- hetd. Uit deze doelstelling van den menach afzonderlyk en de menschheid in haar ge heel vloeit de onafwijsbare verplichting voort van onderlinge naastenliefde uit liefde tot God. De eenheid van de door Gods Zoon uit de erfzonde valoote menschheid elscht echter niet, dat de historische en staatkundige, de' ethnologische verschillen tuschen de onda- scheidene ramen en volkeren en landen zoo veel mogeljjk zouden moeten worden ultge- wischt, maar wel. dat alle volkeren en naties en rassen, leda overeenkomstig aard en be gaafdheid. plaats en omstandigheden, moeten samen waken tot het bereiken van het door God gestelde doei. Alleen in deeen zin opge- vat en toegepast, kan de moischheidsgedach- te den wereldvrede en dr wereldorde waar borgen. Elk anda menschheidsbegrlp steunt slechts op den wankelen bodem van een wisselvallige sentimentaliteit, zonder daad kracht en blijvend effect, gelijk het jongste verleden maar al te overtuigend heeft be- e OoatenriJkzche bondskanselier rw. I 1 Kurt von Schuschnigg heeft te Wee- nen op den Hofburg dezer dagen ds leden ontvangen van een internationaal congres van legeraalmoezeniers en oud strijders en bij die gelegenheid eenige ge denkwaardige woorden gesproken, welke bij- zonda actueel mogen heeten, ofschoon zij het Hebt werpen op een eeuwenoude waar heid. Dr. von Schuschnigg seide nJ.: De katholieke godsdienst vraagt niemand zijn volk te veriooebenen, maar leert ons ander zijds. dat geen enkel volk, geen enkel land op zich self staat In deze wereld. De ka tholieke godsdienst leert on* elkaar beter begrüpen en draagt zoodoende by tot het behoud, ondanks alles, van dit klassieke be grip: ..bet Ideaal da menschheid In deze woorden wordt het probleem verklaard van de slechts schijnbaar noodzakeiyke tegen stellingen tusschen de landen en naties on- dallng en tusschen de individuen en groepen binnen het kada van één volk, een natie. De oplossing van dit probleem ligt in het begrip: menschheid. Na den menachonteerenden wereldoorlog met zijn matelooee verwoestingen en wea- galooae gruwelen, die allen aonda ultson- deering. óók den ovawlnnaars, slechts met astronomische cijfers te berekenen schade hebben toegebracht, sloeg een golf van idea listisch pacifisme en algemeene menschlle- vendheid ova de geteisterde aarde. Deze reactie, doorgaans meer gestimuleerd door het gevoel dan door het verstand, kwam ala het late berouw na de langdurige zonde. Het was of de wereld ontwaakte uit een verschrikkelijke nachtmerrie en zich ging bezinnen op de nutteloosheid en de schan- deiykheid van de maassle bloedoffers op de slagvelden. De „Nooit mea Oorlog"-leuse werd het Leitmotiv van tal van vredesva- eenlglngen en vredesorganisaties. De door ongebreidelde passlee verscheurde mensch heid leek haar eenheid te zullen hervinden in de zucht tot afweer van een gemeen- achappeiyken waanzin, zooals zij dien via jaren lang had moeten doorstaan. Bijna twin tig jaren syn sindsdien verloopen en heel de wereld trilt weer van oorlogsgerucht en oor- logsbedrelging. De door den idealistisch» Wilson goedbedoelde, maar door nog niet ge- bluschte politieke hartstochten en machts begeerten gedenatureerde Volkenbond is als Vredesorganisatie een jammeriyke en bescha mende mislukking geworden. De Vredes verdragen werden als onhoudbare plakkaten goeddeels te niet gedaan. De geknevelde overwonnenen verbraken hun kluisters. Het internationale recht dreigt een fictie te wor den en geweld- en machtspolitiek zijn wea beslissende realiteiten. Het begrip mensch heid vableekt tegenover rassenwaan en tot barstens toe opgeblazen nationalisme. Het wordt bestreden en verwenscht als ergeriyke dwaasheid, als een dwaling, welke verraad pleegt Mn eigen land en volk. Na een korte inleiding over land en volk, behandelde Pater Sondaal 8. J. achtereenvol gens: den hlstorischen groei da Java-misslr, bet pionierswak; vervolgens de huidige organi satie van het godsdienstonderricht en tenslotte de methode gevolgd by dat onderricht. Omstreeks 1890 scheen men te Semarang weer contact te krijgen met de Javanen en men tras hoopvol gestemd. Toen in 1894 een Pro- testantsche zendeling en eenige Javanen zij na Inheemsche gemeente te Ambarawa tot da Katholieke Kerk overgingen, wad een hunna vanwege zijn kennis van de Javaanzche taal, en zyn parate kennis der H Schrift, aanstonds benoemd in dienst der missie als catechist. De Java-mlssie scheen definitie! gevestigd. In 1897 echter ontdekte Pater van Llth, dat de missie op groote schaal door meerdere catechisten be drogen was. Men wyt deze débAcle mede aan gebrek aan kennis der Javaansche taal by d» missionarissen en het voortdurend geoccupeerd zyn met de zielzorg onder de Europeanen. Pater van Llth heeft er niet op de eerste plaats aan gedacht onderwijzers te vormen voor missiescholen. Moentilan en Ambarawa werden de voedende centrale der missie, zoodra deze haar scholen-expansie begon. De omstandig heden waren de missie guiistigj Dank de over winning in den schoolstryd in Nederland, dank de edelmoedigheid van Neerlands katholieken en de scholen-propaganda door den St. Cla- verbond gevoerd was de missie in staat binnen 20 jaren het scholenaantel te doen stijgen van 13 op 413 en het aantel leerlingen van L612 op 45220. De Missieschool heeft ook den arbeid onder de volwassenen weder mogelyk gemaakt. Door de expansie ova het missiegenMl. door de vahalen en het gedrag da kinderen, Is d» oudere generatie toegankelyka geworden voor "t Woord Gods en is nu de mlssionneaing mid dels catechisten in vollen groei. In de praktyk volgen op 7 oogenblik de mis sionarissen hun eigen methode. Toch wil spre ker een enkel woord zeggen over de zgn. aan- passingsmethode. De Katholieke Kerk wil ook .op godsdienstig gebied, alles waardeeren, er kennen en gebruiken, wat zij als waar en goed inziet, mits geen omstandigheden het haar be letten. Daarna noemt spreker de aanknooptngzpun- ten voor de geloofsverkondiging by de Java nen: de Ngelmoe of Javaansche geheimleer, taal, wajang en muziek en geeft over van deze zyn Inzicht in betrekki^l t— godsdienstonderricht. Hy legt er den nadruk op, dat deze kwestie in een beginstadium ver keert en langzamerhand tot klaarheid zal moe ten gebracht worden, terwyi tegelykertyd moet worden uitgezien naar Javanen, die in staat zijn de oude kunst te doen herleven, te va- volmaken In Christelijken zin, ze dienstbaar te maken aan het Christelijk onderricht. Da gewone audiëntie van den minister vu Justitie aal Vrijdag 3 Septemba 1937 ulat plaats Naar te Montevideo uit gezaghebbende bron werd medegedeeld. Is bet van Buitenlandscbe Zaken bezig de regeertngen da Amalkaansche staten te wenschelljkheld om de regeerlng van gene raal Franco te Salamanca gezamenlijk of ficieel te erkennen. Dit bericht werd Inmiddels bevestigd. Naar het ..Berliner Tageblatt” meldt is de heer Willem Mengelberg niet in staat het con cert. dat hy heden In het Gewandhuls te Leip zig zou geven, te lelden. Een ernstige aanval van griep heeft hem verhinderd medewerking te verleenen. Ik ken dat, «uariindv ik WINGS rook hebikdaargrer last meer wan Ook voor lh Ho* eerder. hoe beier/ 3a.maar ik heb je rsad gevolgd en róók nu WING5 Dank voorde tip1 Zie je wel det 1 weergoa gaat1 bat mai een goede ret en hg had volko men gebjk ook Op cnheke momenten blijkt mijn contentrcT» vermoaen mit qehe<l tn de sneQA t« foton

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15