Int. Missiologische Week H De linksche troepen melden successen I s I Oud-ministers onderscheiden MENSCHHEID I CRIMINALITEIT NEEMT TOE INTERESSANTE INLEIDINGEN Straatpredikatie RIDDER DAVIDS GEHULDIGD De K.L.M. in West-Indië Proefvlucht naar Colombia Aanval der nationalisten op Madrid afgeslagen aanvallen in de Middellandsche Zee Automatisering der telefoon Geen audiëntie De Nautilus teruggekeerd De erkenning van Franco Vier mijnenvegers naar onze Oost Veel belangstelling bij het vertrek uit Vlissingen Duitsche Ryksregeering verbiedt uitvoer van wapens naar Spanje Louis is zeer gelukkig met de Koninklijke onderscheiding Stijging in 1935 minder groot dan de beide voorafgaande jaren Straatpredikatie onder de Chineezen NEDERLANDSCHE ROND- VLUCHT EINDE VAN DE STAKING TE LODZ hot Godsdienstonderwijs op Midden- Java en het catechistenvraag stuk aan de orde WILLEM MENGELBERG ONGESTELD HARINGPAKKERSBEDRIJF TE VLAARDINGEN Werkgever* wijzen positie verbetering af Turksch vlootbezoek aan Italië en Joego-Slavië af gelast De niet-inmenging Uitslag van kruisen wedstrijd Catechistenvraagstuk 25ds DINSDAG 31 AUGUSTUS 1937 verbetering af- de NI. de zün toegezegde de methode der prediking vertelde O-vv~«vwaKuv; opiv-nci, 4AZ11- der eenig succes. Ik had intusschen mijn kennis tra* sat- geeprekaan vragen Da gewone audiëntie van den minister van hebben. MADRID, 3® Aag. (Havas). De nationalis ten rijn gisteren ten Noorden van Madrid tot den aanval overgegaan. Uy zetten den druk voort, dien Mj sinds drie dagen uit oefenen in de provincie Guadalajara. De eerste gasten, die Koning Peter I van Joego-Slavië op 6 September zullen ge- lukwenschen met zijn verjaardag, zijn reeds in het slot Bredo in Kragne aange komen. De jeugdige Koning temidden van zijn bezoekers Rjjkskanseüer heeft Dr. von tot ambassadeur te Salamanca. lore niet elen end ■ron verneemt Havas dat iluttl zou zijn benoemd den H. Stoel MJ Franco. De Führer Stohrer benof Vóór het vertrek der schepen heerschte er aan de aanlegplaatsen In de buitenhaven een geweldige drukte. Ontroerend was het afscheid van vrouwen, kinderen, verloofden en verdere familieleden. Te ruim half twee kwam de onder-comman- dant van de marine in Zeeland, kapltein-ter- zee H. J. van der Stad, aan boord van de Pie ter de Bitter, waar hij op bet achterdek een toespraak hield. Na een driewerf hoera voor H. M. de Konln- LODZ. 30 Aug. (Pat.) De bladen melden, dat de op 36 dezer lutgebrok-n staking, die onge veer 4.000 arbeiders omvatte, is geëindigd, en dat de arbeiden het werk hebben hervat. looi hen uit- ten- tus- ten- rwei leb uier erd. rerd iber •erd iajs M. len- ult- »rd epk Ka nen, hil- >ers. mg- iing xwd ties ter- tzn- icht de on- im- mr lin- Etei- «W cale rak Bls- ler- bet zoo ichs ten bet i op. dat deze kwestie In een beginstadium keert en langzamerhand tot klaarheid zal moe- l moet Naar het .Berliner Tageblatt” meldt is heer Willem Mengelberg niet in staat het con cert, dat hij heden in het Gewandhuls te Leip zig zou geven, te leiden. Een ernstige aanval van griep heeft hem verhinderd medewerking te verleenen. Hr Ms. Nautilus is den 38sten Augustus uit Gibraltar in Den Helder teruggekeerd. (Vervolg.) BO K. B. zijn benoemd: tot commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: Mr. P. J. Oud, oud-mlnlster van Financiën en mr. J. R. H. van Schaik, oud-mlnlster van Justitie; en is bevorderd tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau: mr. dr. L. N. Deckers, oud-mlnlster van Landbouw en Vls- scherij; is benoemd tot commandeur In de orde van Oranje-Nassau: mr. M. Slingenberg, oud-mlnlster van Sociale Zaken; zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw: Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeud, oud-minister van Waterstaat en dr. Ir. H. C. J. H. Gellssen, oud-mlnlster van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. godsdienstonderricht. Hjj legt er den nadruk ver- Dank zjj den zeer deskundigen debaters: wij noemen alleen een Javaanschen Pater Je- «ulet, den heer Bruineman, burgemeester van Druten. lid der Eerste Kamer en oud-advi- •cur van Chlneesche zaken, en den beken den pater O. Wessels S.J.. ontspon zich een levendige gedachtenwisseling na belde le ningen. De vele inlichtingen door verschil lende missionarissen uit andere gebieden ge geven, deden ook hier zien, dat het aloude •enegde nog steeds van kracht is: Variis ®<xlls bene fit. Ten Noorden van Madrid, bü de brug der Pranschen en in de unl vers! tel tswük. hebben de troepen van Franco eenlge pogingen onder nomen, die echter geen succes opleverden. In Guadalajara hebben de rechtscben de regee- rlngsstellingen aangevallen bij Selena, ten Westen van den weg naar Aragon. Ook hier behaalden zij geen resultaten. De regeerings troepen hsnrihesfden zich in al hun stellingen. Maandagmiddag zijn van Vlissingen naar Nederlandsch Oost-Indië vertrokken de mijnenvegers Hr. Ms. Pieter de Bitter, onder commando van den lultenant-ter-zee eerste klasse Jhr. J. H. W. de Jong van Beek en Donk, die tevens divisie-commandant is, de Jan van Amstel, onder commando van den lultenant-ter-zee tweede klasse G. B. For- tuyn, de Eland Dubois, onder commando van den lultenant-ter-zee tweede klasse E. J. C. van der Horst en de Abraham Crijns- sen, onder commando van den luitenant-ter- zee eerste klasse J. R L. Lebeau. Zooals men weet, wav aan de Nederlandse he rondvlucht 1837 een kruisenwedstrijd verbon den. Deze bestond hierin, dat langs de route op den grond uitgelegde linnen kruisen door de deelnemers moesten worden ontdekt en nauw keurig moesten worden aangegeven op de kaart. In totaal waren langs de route zes kruisen uitgelegd. Het volledig resultaat van dezen wedstrijd luidt: Professionals: eerste prijs, beker voor den be stuurder, J. A. Bach; beker voor den passagier, H. ZoeteliefNorman. Tweede prijs, chronometer voor den bestuur der. A. F. Postmaa; chronometer voor den pas sagier, C. W. Luyendük. Amateurs: Eerste prijs, Aero-wlsselbeker, aan geboden door den heer E. Cremers, graaf B. de Skorzewsky (tevens winnaar van den beker in 1935). Wlsselbeker, aangeboden door het comité van voorbereiding aan den passagier van den winnaar, A. D. de Koster. Tweede prijs, twee electrische klokjes, P. Schellekens en diens passagier Rex Newman. Wlsselbeker voor de best geplaatste Aeroclub, aangeboden door den heer K. de Geus van den Heuvel, de Haagsche Aeroclub (in 1935 gewon nen door de Amsterdamsche Aeroclub). I8TANBOEL, 30 Aug. (Reuter). Gemeld wordt. dat het bezoek, dat de Turksche vloot de volgende maand aan Italiaansche en Joego-Slavische havens zou brengen, in verband met de onlangs plaats gehad heb bende aanvallen door onbekende vliegtui gen en onderzeeërs op vrachtschepen in de Middellandsche Zee, is af gelast. Deze aanvallen, in het bijzonder, die op Brltsche schepen, hebben in Turksche krin gen diepen indruk gemaakt. Blijkens de zoo juist bü de Algemeene Lands drukkerij verschenen crimlneele statistiek over 1935, samengesteld door het Centraal Bureau voor de statistiek, nam het aantal onherroe- pelüke veroordeelingen wegens rechtbankzaken toe van 31 072 in 1934 tot 33367 in 1935; het aantal onherroepelijk veroordeelde individuen van 27.611 tot $9.339, resp. dus een vermeerde ring van 2295 (7.4 pet.) en 1728 («3 pet.). Na aftrek van alle belastingovertredlngen zijn de cijfers der veroordeelingen en veroordeelden voor 1934 resp. 19.960 en 18.987; voor 1935 resp. 20.940 en 19.676. Ter zake van de overige de licten vermeerderde het aantal veroordeelin gen dus met 930 (49 pet.), het aantal veroor deelden met >90 (4.7 pet.). De stüging in 1935 was minder groot dan die in de-jaren 1933 en 1934. Bü de kantongerechtscrimlnalitelt is de be weging der cüfers eveneens in stijgende lün Het totaal aantal schuldigverklaringen en ge vallen van voorkoming der vervolging bedroeg in 1935 480 063 tegen 444.582 in 1934. Voor het eerst was In 1935 het aantal gevallen van voor koming der vervolging hooger dan het aantal gevallen van schuldigverklaring. Na ?’nJkOrte theoretische beschouwing over tlus O. M. Cap., hoe in een zuiver Chlneesche nederzetting aan Sumatra's Oostkust, in Bagan Si Apl-Apt (16.000 Chineezen) de straatpredikatie den beginstoot gaf aan de Missie. Reeds 5 Jaar had ik er gewerkt, zoo vervolgde spreker, zon van Ned. Christelüke Kuipers enz. en den Bond van Ned. Christelüke Houtbewerkers enz. heb ben in opdracht van de arbeiders, werkzaam in het kuipers- en haringpakkersbedrüf te Vlaar- dingen, op 22 Juli per schrüven aan de werk gevers het verzoek gedaan, om te komen tot een regeling, en vastlegging in een collectief contract, van de arbeidsvoorwaarden, op basis van den inhoud van het contract 1934. Zou hiertoe worden gekomen, dan zouden de nu geldende loonen dienen te worden verhoogd met 10 procent. In een bespreking, door genoemde besturen met de vereeniglng van haringhandelaren ge houden, stonden de werkgevers afwijzend te genover de verlangens van de arbeiders en op 13 Augustus ontvingen de besturen een brief. De commandant van Hr. Ms. divisie mü- nenvegers verzoekt, mede namens de ove rige opvarenden uitdrukking te geven aan aller welgemeenden dank voor de vele blüken van belangstelling en medeleven en voor de uit alle deelen van het land ont vangen wenseben voor een goede uitreis. Uit Almejüar worden eenlge büzon- derheden gemeld over den opmarsch der re- geeringstroepen in de bergen ten Zuid Oosten van Granada. De bezetting van hoogten en ber gen van La Vejeta vtrzekert den linkachen be- oe komt bet, dat bet begrip mensch- held, dat na den oorlog de kans scheen te krijgen een glorlevolle re naissance tegemoet te gaan, tenslotte ge worden is tot een steen des aanstoots voor velen? Dat komt doordat dit begrip niet ge fundeerd is geworden in den eenlgen hech ten en duurzaam voedenden bodem van de eeuwige goddelüke waarheid, maar slechts naar voren werd gehaald uit de algemeene afschuw van de doorstane ellenden. Dat komt doordat soa vele exploitanten van de menschhetdsgedachte in het geheim of openlük slechts bedoelingen nastreefden, welke, indien zü verwezenlijkt zouden zün geworden, het zuivere menschbeidsbegrip zouden hebben verloochend en vernietigd. Het eenlge zuivere en houdbare mensch- heidsbegrip is dat, wat het Katholicisme leert, en waarop Dr. von Schuschnigg wees. Het menschheldsbegrip, dat uitgaat van de eenheid der geheele menschheid, omdat die menvchhetd in haar geheel slechts één doel heeft, nJ. de verheerlijking en het dienen van God, die den mensch heeft geschapen. Dit gemeenschappelijk doel, dat geldt voor alle rassen en nationaliteiten, voor alle standen en rangen en klassen, en voor alle individuen, bindt de menschen te zamen tot de menseh- held. Uit deze doelstelling van den mensch afzonderlük en de menschheid in haar ge heel vloeit de-onafwüsbare verplichting voort van onderlinge naastenliefde uit liefde tot Oed. De eenheid van de door Gods Zoon uit de erfaonde verloste menschheid eischt echter niet, dat de historische en staatkundige, de etbnologische verschillen tusschen de onder scheidene rassen en volkeren en landen zoo veel mogelük zouden moeten worden uitge- wiacht, maar wel, dat alle volkeren en natiee en rassen, ieder overeenkomstig aard en be gaafdheid, plaats en omstandigheden, moeten samenwerken tot het bereiken van het door God gestelde doel. Alleen in dezen zin opge vat en toegepast, kan de menschheidsgedach- te den wereldvrede en de wereldorde waar borgen. Elk ander menschbeidsbegrip steunt slechts op den wankelen bodem van een wisselvallige sentimentaliteit, zonder daad kracht en blüvend effect, gelijk bet jongste verleden maar al te overtuigend heeft be wezen. De besturen van den Centralen Bond Transportarbeiders, den Ned. R.K. Bond Het was bü den aanvang van het laatste op treden van het Kurhaus-cabaret te Schevenin» gen reeds te merken, dat het publiek gehbel op de hoogte was met de ouderscheiding, welke den populalren leider, Louis Davids, ten deel was gevallen. Bü zün eerste verschünlng Maandagavond werd hü dadelük met een donderend applaus ontvangen, dat hü slechts kon beantwoorden met de eenvoudige woorden: ..Ik heb toch nog niets gedaan?” Later op den avond ward op de onderschei ding nog eens gezinspeeld door den Weenschen conferencier Hans Kollsher, doch de werkelüke huldiging geschiedde pas na Davids’ optreden vóór de pauze. De cabaretier Max Peltini bood den geridder de namens de maatschappü Zeebad een enorm bloemstuk aan en sprak eenlge hartelüke woor den tot zün collega. De pianist zette daarop het Wilhelmus in, dat door het publiek staande werd meege zongen. Toen deze hulde was verklonken sprak Louis Davids zelf neg eenlge woorden: .Boewel ik niet verlegen van aard ben, ge voel ik mü bü gelegenheden als deze geen held. Ik breng dank In de eerste plaats aan H.M. de Koningin, die mü deze onderscheiding heeft verleend, want Ik voel mü daarmee zeer gelukkig. Ik zie hierin niet alleen een persoon- lüke waardeering, maar ook een offlcieele er kenning van de kleinkunst, die mü zoo lief en dierbaar is. Uit alle deelen van het land heb Ik vandaag blieven en telegrammen gekregen." In het kort releveerde Louis Davids zün loopbaan van zün optreden in een klein cafétJe af tot nu In het Kurhaus-cabaret. „Ik zal alles doen," zoo besloot Davids, „om het mün pu- óllek naar den zin te maren en goede klein kunst te geven." Het publiek gaf blük, deze eenvoudige woor den van den onderscheiden kleinkunstenaar ten zeerste te waardeeren. De Duitsche Rüksminister van Bultenland- sche Zaken heeft een ultvoerverordenlng onderteekend, waardoor het voor de Dulteche koopvaardü voor transport naar Spanje verbo den oorlogstuig o-m. omvat: geweren, mitrail leurs. revolvers, kanonnen, munitie, gepantser de vechtwagens, vlammenwerpers, mosterdgas, etc, granaten, buskruit, vliegtuigen, oorlogs schepen van lederen aard en onderdeden van wapens en munitie. In verband met het feit, dat in de „Daily Herald" heden opgemerkt wordt, dat de termün van zes maanden, waarin het vrijwilligers ver boden was naar Spanje te gaan, verstreken Is, zonder hernieuwd te zün, wordt op den Quay d'Orsay verklaard, dat deze termün van zes maanden aan de Fransche regeering gesteld was om alle maatregelen tot aanpassing van het vrljwllligersverbod te nemen Deze maatregelen zün in hun geldigheidsduur niet beperkt. Alle uitgevaardigde verboden blijven derhalve van kracht, zonder dat een nieuwe stemming van het parlement noodig Is. van van Transportarbeiders „St. Bonifaclus”, den Bond langrüke stellingen en waamemlngsplaatsen, van waaruit zü de geheele streek beheerschen. Zü vonden veel wapens van Duitsch fabrikaat. Uit Almeria wordt gemeld, dat tengevolge van den opmarsch der regeeringstroepen in den Zuldelüken sector van de Provincie Granada, de dorpen Lanjaron en Orgiva zouden zün be zet of op het punt staan bezet te worden. Hier aan wordt toegevoegd dat tanks gekomen zou den zün tot aan het vliegveld van Armllla, op enkele kilometers van Granada. De nationalistische autoriteiten melden, dat de regeeringstroepen In Aragon zeven tanks verloren, alsmede 35 vliegtuigen. Er «ouden 3500 dood en gevallen zün. Naar te Montevideo uit gezaghebbende bron werd medegedeeld. Is het ministerie van Bultenlandsche Zaken van Uruguay bezig de regeeringen der andere Zuld- Amerlkaansche staten te polsen over de wenschelükheld om de regeering van gene raal Franco te Salamanca gezamenlijk of ficiéél te erkennen. Dit bericht werd inmiddels bevestigd. Onder hóoge belangstelling van Z. H. E. Mgr. Martens, Apost. Pref, van Zuid-Cele- bes, prof. dr. Blerbaum van Münster, dok ter Scheer, missiearts In China, die zich met de autoriteiten van den vorlgen dag ter vergadering bevonden werd de derde dage begonnen voor een nog meer uitgebreid auditorium dan de vorige dagen met de le zing van Pater Sondaal 8. J. over: Het gods- dienstonderwüs op Midden-Java. Ben der Fokkers F 18. welke te Willemstad gestationneerd zijn, heeft op 26 Augustus een proefvlucht gemaakt van Curacao naar Bar- ranqullla in Colomblë. Gezagvoerder Verhoe ven vloog het toestel ter gelegenheid van de opening van het nieuwe vliegveld op denzelfden dag heen en terug. Hü betoonde zich uiterst voldaan over zün vlucht en verklaarde, dat het luchtvaartterrein te Barranqullla. dat door de Oolombiaansche Luchtvaartmaatschappij Scad- ta is ingericht, zich uitstekend leent voor dien sten, welke met K. L. M.-vliegtuigen zouden kunnen worden onderhouden. Wij vernemen nog. dat de vliegtulgbestuur- iers G. J. Geysendorffer en K. Riipplin von Kefflkon binnen afzlenbaren tüd naar West- tndlë zullen vertrekken en wel over de Ver enigde Staten. Hier zullen zü de door de K. L. M. bestelde Lockheed Super Electra-toestel- len overnemen. Zooals men weet, worden in de Lockheed-fabrieken te Burbank In Californlé op het oogenbllk twee van het nieuwste type gebouwd, de PJ-AIT Troplal en de PJ-AKP Parkiet. De radlotelegrafist H. Prins Is reeds naar Amerika vertrokken. Gezagvoerder Gey sendorffer zal na de overneming der vliegtui gen naar Nederland terugkeeren, terwül zün collega Rüpplin von Kefflkon in West-Indlé bü den K. L. M.-staf zal worden opgenomen. waarin de werkgevers elke wüsen. Mochten de werkgevers afwüzend blüven staan, dan zal, naar de meenlng der arbeiders, krachtiger moeten worden opgetreden en zul len, Indien er moellükheden ontstaan, hiervoor de werkgevers verantwoordelük moeten worden gesteld. In de eerste week van September vergade ren de besturen met hun leden. Zü vertrouwen dan een nader antwoord van de werkgevers te hebben ontvangen. goede invloed van uit op de reeds bekeerde Chl- Beezen: ze voelen zich gesterkt In hun gelooft het geeft saamhoorigheid en wekt op tot gè- loofsüver, omdat ze zelf in grooten getale ko men luisteren en preekstoel en banken mee hel pen aandragen en wegbrengen. Het hangt ech ter van plaatselüke omstandigheden af. of men «r succes mee kan bereiken. van de Chlneesche taal vervolmaakt en het ver trouwen van de menschen gewonnen: twee nood- gakelüke factoren, wü de straatprediklng sla gen. Op aanraden van mün catechist begon ik met de straatprediklng. In t begin in een stille Na een korte inleiding over land en volk, behandelde Pater Sondaal 8. J. achtereenvol gens: den hlstorischen groei der Java-mlssie, bet pionierswerk; vervolgens de huidige organi satie van het godsdienstonderricht en tenslotte de methode gevolgd bü dat onderricht. Omstreeks 1890 scheen men te Semarang weer contact te krügen met de Javanen en men was hoopvol gestemd. Toen in 1894 een Pro- testantsche zendeling en eenlge Javanen zü- ner Inheemsche gemeente te Ambarawa tot de Katholieke Kerk overgingen, werd een hunner vanwege zün kennis van de Javaansche taal, en zün parate kennis der H. Schrift, aanstonds benoemd in dienst der missie als catechist De Java-missie scheen definitief gevestigd. In 1897 echter ontdekte Pater van Lith, dat de missie op groote schaal door meerdere catechisten be drogen was. Men wüt deze débAcle mede aan gebrek aan kennis der Javaansche taal bü de missionarissen en het voortdurend geoccupeerd ZÜn met de zielzorg onder de Europeanen. Pater van Lith heeft er niet op de eerste plaats aan gedacht onderwijzers te vormen voor missiescholen. Moentllan en Ambarawa werden de voedende centrale der missie, zoodra deze haar scholen-expansie begon. De omstandig heden waren de missie gunstig! Dank de over winning in den schoolstrijd in Nederland, dank de edelmoedigheid van Neerlands katholieken en de scholen-propaganda door den 8t. Cla- verbond gevoerd was de missie in staat binnen 20 jaren het scholenaantal te doen stijgen van 13 op 413 en het aantal leerlingen van 1612 op 45.220. De Missieschool heeft ook den arbeid onder de volwassenen weder mogelük gemaakt. Door de expansie over het missiegebied, door de verhalen en het gedrag der kinderen, is d» oudere generatie toegankelüker geworden voor *t Woord Gods en is nu de mlssionneering mid dels catechisten in vollen groei. In de praktük volgen op t oogenbllk de mis sionarissen hun eigen methode. Toch wil spre ker een enkel woord zeggen over de zgn aan- passingsmethode. De Katholieke Kerk wil ook op godsdienstig gebied, alles waardeeren, er kennen en gebruiken, wat zü als waar en goed inziet, mits geen omstandigheden het haar be letten. Daarna noemt spreker de aanknopingspun ten voor de geloofsverkondiging bü de JaVa- nen: de Ngelmoe of Javaansche geheimleer, taal, wajang en muziek en geeft over leder van deze zün inzicht In betrekking tot het Uit goed Ingelichte l Mgr. Udebrando Antb tot makgelastigde v*n Na een korte pauze hield P. Benetius O M. Cap. zün inleiding over: Wük later midden in de Kotta. Ze luisterden aandachtig, soms twee-driehonderd menschen. Van die toehoorders kwamen al spoedig ca techumenen zich aanmelden, die na 2 Jaar on derricht in een daartoe bestemd huls, tot het H. Doopsel worden toegelaten. Ieder jaar volgen nu om de 6 maanden de Doopfeesten. Hiermede is voldoende aangetoond, dat soms Juist de straatpredikatie den begin stoot aan de Missie geven kan. Er gaat ook een Op Donderdag 3 September te 13 uur zulleü de automatiache telefooncentrales te Egmond, Koedük, Llmmen. Schoorl, Unem en Zuld- Schermer in dienst worden gesteld. Van ge noemd tijdstip af zal de telefonische verbinding met de aangeslotenen op deze netten gedurende korten tijd niet steeds mogelük zijn, al ml de afwikkeling van geeprekaanvragen beproefd worden. we vinden de rest er bü door schoolgeld te vragen, terwül het salaris van den catechist uitsluitend door de Missiekas betaald moet worden. Daar wü dus geen voldoende salaris aan de catechisten kunnen geven, omdat wü zooveel onkosten hebben met nieuwe missies en vooral nieuwe scholen te bouwen en omdat er geen toekomst m het catechistenwerk is, moeten wü ons tevreden stellen met catechisten die niet voor hun taak berekend zün. Het éénlge middel om het catechistgnvraag- stuk op te lossen In onze missies In West- Afrika zou zün: voldoende middelen ter be schikking hebben om catechistenscholen op te richten en fondsen om onze catechisten behoor lijk te salarleeren. Dit zou een grooten stoot kunnen geven in de goede richting naar een degelük godsdienstonderricht in onze buiten staties. Het catechistenvraagstuk in China behandel de pater Th. v. Ooyen C. M. Deze begon met een uiteenzetting te' geven en onderscheid te maken tusschen gesalarieerde en niet betaalde krachten. Daar het dorpshoofd ook niet be taald werd, bracht dit sommige missionarissen op het idee om het hoofd van een christenge meente te beschouwen als een eere-ambt. On danks vele en groote voordeelen had dit sy steem ook een groote schaduwzüde. Een nieuwe categorie van onbetaalde cate chisten bestaat thans uit jongelui of mannen van de Katholieke Actie, die na persoonlüke verdieping van het religieuze leven In hun vrüen tüd propaganda maken voor onzen H. Godsdienst, dlkwüls met behulp van de mees', moderne middelen. (Film, radio enz.) Wat de betaalde catechisten betreft: dezen kunnen In 5 klassen verdeeld worden: de rei zende catechist, de socius van den missionaris, de schoolmeester, het hoofd van een kapel (eigenlijke catechist), de catechist-schoolmees- ter. De Catechisten-opleldlng moet worden voortgezet, zelfs als de catechist eenmaal Is aangesteld. De Nazorg bestaat vooral In het bühouden van een dagboek door de catechisten, in ge regelde contröle. in het opvolgen van een dag orde en in de jaarlüksche retraite. Met enkele voorbeelden uit de praktük besloot deze missionaris zün Interessante lezing. In den namiddag sprak Pater R. Zülstra K J*Br: .Bet belang van de Catechisten voor de Buitensta ties." Het Catechisten vraagstuk Is een probleem dat *oor den missionaris van het hoogste belang Alleen de catechisten immers maken het missionaris mogelük om de uitgestrekte Senteden te bewerken, welke hem voor de be- «erlng der heidenen door den Bisschop worden •angewezen. De missionaris heeft de moellüke “ak. goede catechisten te vinden. Dat is lang geen gemakkelüke taak, vooral in de missles Jan de Goudkust, hetgeen spreker met voor- “eelden uit de praktük aantoonde. WaX de keuze der catechisten aangaat, heb- °cr. wü slechts onze lagere scholen om mede- •erkers voor onze buitenstaties te vinden. Hét salaris van den onderwüzer wordt voor Procent door het gouvernement betaald en stellingen tusschen de landen en naties on derling en tusschen de individuen en groepen binnen het kader van één volk, een natie. De oplossing van dit probleem ligt in het begrip: menschheid. Na den menschonteerenden wereldoorlog met zün matelooee verwoestingen en weer- galooze gruwelen, die allen zonder uitaon- deering. óók den overwinnaars, slechts met astronomische cüfers te berekenen schade hebben toegebracht, sloeg een golf van Idea listisch pacifisme en algemeene menschlie- vendheid over de geteisterde aarde. Deze reactie, doorgaans meer gestimuleerd door het gevoel dan door het verstand, kwam als het late berouw na de langdurige zonda Het was of de wereld ontwaakte uit een verschrikkelüke nachtmerrie en zich ging bezinnen op de nutteloosheid en de schan- delükheid van de massale bloedoffers op de slagvelden. De „Nooit mee», Oorlog"-leuze werd het Leitmotiv van tal van vredesver- eenigingen en vredesorganisaties. De door ongebreidelde passies verscheurdsr mensch heid leek haar eenheid te zullen hervinden In de zucht tot afweer van een gemeen- achappelljken waanzin, zooals zü dien vier jaren lang had moeten doorstaan. Bijna twin tig jaren zün sindsdien verloopen en heel de wereld trilt weer van oorlogsgerucht en ocr- logsbedrelging. De door den ideallstischen Wilson goedbedoelde, maar door nog niet ga- bluachte politieke hartstochten en machts begeerten gedenatureerde Volkenbond is als vredesorganisatie een jammerlüke en bescha mende mislukking geworden. De Vredes verdragen werden als onhoudbare plakkaten goeddeels te niet gedaan. De geknevelde overwonnenen verbraken hun kluisters. Het internationale recht dreigt een fictie te wor den en geweld- en machtspolitiek sün weer beslissende realiteiten. Het begrip mensch heid verbleekt tegenover rassenwaan en tot barstens toe opgeblazen nationalisme. Het wordt bestreden en verwenscht als ergerlüke dwaasheid, als een dwaling, welke verraad pleegt aan eigen land en volk. gin bracht de divisie-commandant Jhr. De Jong van Beek en Donk, dank aan kapitein v. d. Stad. Hiermede was het, offlcieele gedeelte geëin digd. Nog even kreeg de familie gelegenheid om met een handdruk afscheid te nemen en dan stoomden de vier schepen achter elkaar de haven uit Plechtig klonk het Wilhelmus, gespeeld door het muziekcorps van de marine, dat op de westélüke havenberm stond opgesteld. Daar bevonden zich ook tal van autoriteiten, onder wie de Commissaris van de Koningin in Zee land, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. de burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen, en talrüke officieren, de meeste vergezeld van hun dames, terwül ook kapitein Van der Stad zich bü dit gezelschap voegde. Een duizendkoppige menigte zwaaide met hoeden, mutsen en sikdoeken. Statig voeren de münenvegers de Schelde op. begeleid door Hr. Ms Brinio. Vlissingen heeft op waarlük indrukwekkende wüze afscheid van de oorlogsbodems genomen. keert en langzamerhand tot klaarheid sil ten gebracht worden, terwül tegelükertüd •orden uitgezien naar Javanen, die In staat zün de oude kunst te doen herleven, te ver volmaken In Christelüken zin, ze dienstbaar te maken aan het ChristelU* onderricht. 3d.maar ik heb je raad gevolgd en róók nu WINC3 Denk voorde tip/ Wings American Cigareites Ook voor U' Hoe eerder. hoe beter/ Zie je wel dat t weergoM gaat Dat «ei een goede zet Ik ken dat maar ii nd 1 ik WINGS mok heb ik da ar geer laiA meer «en e OostenriJksche bondskanselier I». Kurt von Schuschnigg heeft te Wee- nen op den Hofburg dezer'dagen de leden ontvangen van een Internationaal congres van legeraalmoezeniers en oud strijders en bü die gelegenheid eenlge ge denkwaardige woorden geeproken. welke bü- zonder actueel mogen heeten, ofschoon zü het licht werpen op een eeuwenoude waar heid. Dr. von Schuschnigg zelde nJ.: De katholieke godsdienst vraagt niemand zün volk te verloochenen, maar leert ons ander- züds, dat geen enkel volk, geen enkel land op zich zelf staat In deze wereld. De ka tholieke godsdienst leert ons elkaar beter begrijpen en draagt zoodoende bü tot bet behoud, ondanks alles, van dit klassieke be grip: .Bet Ideaal der menschheid". In deze woorden wordt het probleem verklaard van de slechts schünbaar noodzakelüke tegen-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5