'H aan Het bloembollenbedrijf geeft vele handen werk 1 EEN SCHAKEL INDE VOLKSWELVAART ii pf K A WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1937 in VEIUNGSOVERZICHTEN District Alkmaar Uitvoerrnogeljjkheden Forceeren moeilijk Draverijen te Zaandam Bestuursvergadering 4 Ondank» vermindering van de beteelde oppervlakte, toch dezelfde uitvoer in gewicht Tweede en derde concourtdag den tuin van Schinkel- haven KATHOLIEKE JONGENS- CENTRALE LANGENDIJKER GROENTEN CENTRALE r I k Groot Nat. Muziekfeest te Amsterdam Y LANGENDIJK I beteelde oppervlakte te den had 1 was het hiermee eens. In de I o' insgeiyks Glabbeek, bracht het tot 324 p. en zangvereeniglngen in ,J3chln- een ge- waaraa I werd 1X00.000 1-500X00 2 250.000 3500.000 7500.000 Dit zfjn cflferz, welke tot eiken rechtgeaaf- den Nederlander moeten spreken en hem het besef zullen btfbrengen. dat de bloembollenteelt van ons vaderland van het allergrootste belang la en een schakel vormt In de volkswelvaart, welke niet gemist kan worden. Duizenden en duizenden arbeiders zijn er noodlg om de zeer intensief gedreven cultuur te drijven, zoodat alleen reeds wat den arbeid be treft een groot percentage Nederlanders door den bloembol een bestaan heeft. We rekenen bij het contingent arbeiders natuurlijk ook hun ne gezinnen. Tevens moet rekening gehouden worden met het groot contingent bloembollen reizigers, noodlg om den verkoop van de bol gewassen tot een goed einde te brengen. Tot de velen, die door middel van cultuur en handel van bloembollen bovendien hun bestaan vinden, behooren feitelijk op de eerste plaats de bloem bonenkweekers en 'handelaars zelf en als we weten, dat bjj het begin van de crisis ongeveer 17.000 bedrljyen aangesloten waren bij die met zooals velen noodlg. In I860 1870 1880 1890 1900 1910 1920 1925 1926 1927 1928 1929 1930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 Indien ensemble niet den toon had opgedreven. Na dit belangrijk Intermezzo hoorden^ we mannenkoor „De Nieuwe U———- Wat leert ons nu het surplus bij een zoo be perkte teeltoppervlakte, terwijl het aantal uit gevoerde bloembollen, zooals aan het begin van dit artikel gesegd is. toch nog grooter was dan in de jaren van hoogconjunctuur? 04. dit, dat toen de teeltoppervlakte 10.000 HA be droeg, toch niet meer dan de oogst van plan. het Bouwers”. Amster dam, dir. J. Smit, correcte samenzang, 388 p_ t f f f f >7000.000 1» 900.000 44AOOBOO ƒ39.200.000 ƒ39900.000 42 700.000 40.400X30 ƒ46500.000 ƒ29900.000 19900.000 ƒ19 400.000 ƒ22950500 ƒ21550.000 ƒ23500.000 bedriegen, aal 300 HA 400 HA. 600 HUL. 1000 HUL. 2500 H A. 4000 HUL 5000 H A. pl.m. 7000 H A. 8000 HJl. 8000'HUL. 10000 HA. 10000 HA 10000 H A. 10000 HA 10000 HA. 0000 HA. 6000 HUL. 6000 HA. 6000 HA. de voorteekenen niet dit jaar het exportcijfer wederom sterk stijgen en zeker wel de ƒ25500.000 overschrijden. Dus door de bloembollenteelt komt jaariyksch een zeer groot bedrag in ons land, terwijl ander deels in ons land door de bloembollencultuur duizenden en duizenden een bestaan vinden. Zeker wel een reden om er trotsch op te zijn, maar tevens om dit product van den vaderland- schen bodem in eigen tuinen aan te planten. De vacantie is voorbij f Ons zomerwefk is ten einde, vol geslaagde kampen, tochten en wedstrijden! Met moed beginnen wy ons nieuwe werksel- zoen in de komende wintermaanden. En zooals dit al jaren de gewoonte is vereenigen wij bij den aanvang al onze jongens rond de beeltenis van Moeder Maria. De districts-bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood, dat is het begin van onze nieuwe activi teit. Zondag werkende leidsters. Verkenners, alle Sport-junioren en leden van vrije clubs In de Jaren van depressie is dit ultvoer- cijfer belangrijk gedaald, doch wat merk waardig is, het aantal uitgevoerde kilo grammen bleef niet alleen gelijk, doch steeg zelfs eenlgszins. Nog merkwaardiger is, dat in de jaren van hoogconjunctuur de beteel de oppervlakte zoo om en bij 10.000 HUL. besloeg en dat die oppervlakte tijdens de crisisjaren tot ongeveer 6000 HUL. is terug gebracht. Kinderkoor Jïato” (nog wat dialectisch) kwam onder G. S. Boer tot 306 p. 2e prijs. Mannenkoor D.V.8, dir. B. Keereweer, le verde een niet onevenwichtige uitvoering door middelmatige zangkrachten, 313 p, 2de prijs. Gemengd koor „Op eigen Kracht”, onder H V. d. Heyde Wijma kwam met zuiveren en -be schaafden zang op 312 p., 2den prijs, Ttn slotte een forsche uitvoering van de Liedertafel „Haarlems Zanggenot”, dlr. L. C. Keereweer. Uitbundig enthousiasme in „Vlaam- sche Kermis” leidde tot herhaalde detonaties. De zangers slaagden er niet in alle Intenties van den leider te realiseeren, er bleven nog wen- schen onvervuld, 367 p., Ie prijs. Een dag van leerzame tegenstellingen. ANTON TER STEEGS Super-afd. „Doetinchems Gemengd Koor”, dlr. Ed. Scheffer: Honneur aux dames, maar de vrouwenstemmen konden den knorrenden, on- welklinkenden mannenstemmen gee^i redding bieden, het werd volmaakt atonaal, pluritonaa! zelfs. 278 p., 3de pr. Eerste prijs schoonste geheel de heer en mevr. K. de Boer, Zaandam. Donderdag 2 September zal de draverij op de korte baan om het kampioenschap van Neder land worden gehouden. NB. Wij verzoeken den afdeelingen, die den verantwoordelijken leider en hte aantal leden nog niet opgaven, dit alsnog spoedig te doen. Voor fietsenstalling wordt dan gratis gezorgd. Voor de goede orde gelieve men zich te houden aan de aanwijzingen van de door het Districts- bestuur aangewezen personen! JOH. J. BOON, Districts-Dlrecteur Voor de kooplieden worden de poters bij de tuinders aan huis door de transport gehaald. De levering geschiedt echter wel eens op een laadplaats, dicht bU.de tuinders. De heer Tromp. Heerhugowaard, vond den toestand juist geschetst. Men ontkomt er wel eens niet aan, dat de koopman ze aan een an der station wenscht geleverd te zien. In Heer hugowaard laden hindert toch niet? Voorzitter zeide van niet. Spr. wilde wel alle medewerking, behoudens de enkele uitzonderin gen. Aldus besloten. Voorzitter deelde verder mede, dat voor de tuinders bi] hem gratis toegangskaarten zijn te verkrijgen voor de op 29 en 30 Sept. as. te hou den Tuinbouwtentoonstelling l-> het Jaarbeursge bouw te Utrecht. De heer W. Butter, Koedijk, vroeg of hier al wat bekend is over den steun, welke binnenkort zal komen. In Koedijk moeten verscheidene tuin ders zich reeds tot het gemeentebestuur wenden om hulp voor eerste levensbehoeften. De heer O. de Vries vroeg of het aan. het be stuur bekend was, dat er poters uit de hand worden verkocht. Voorzitter antwoordde bevestigend. Het is iets nieuws moet men rekenen en niet allen zien de noodzakelijkheid van het veilen der poters in. Het is echter niet voldoende, dat men eerst de poters verkoopj en ae daarna presenteert. Ze moeten worden aangeboden op de veiling en daar verkocht. De heer Bakker, Schermer, merkte op, dat er een flink percentage van de aardappelprijzen is afgegaan, doordat de ingekuilde aardappelen werden aangeboden en ook voor het binnenland konden worden gebruikt. Er was wel een gulden af. -zeide de heer Bakker. Voorzitter zegde toe. dat men het zal nakij ken Wanneer er reden voor Is, zal geprobeerd worden steun op deze aardappelen te ontvangen. De heer H. Glas, Broek op Langendyk vond dat de verkoop van de regeeringsaardappelen in de tweede helft van Juli heel erg drukkend is geweest voor de andere aardappelen. Daardoor zal sterk worden bevorderd het rooien vóór 15 Juli van aardappelen, die nog best wat hadden kunnen staan zooals ook dit jaar reeds is voor gekomen. De voorzitter eerste plaats zal getracht worden de tweede helft van Juli er weer by te krijgen en verder om er steun op te krijgen. Daarna sluiting. 1ste prijs. Gemengd koor „Nieuw Leven”, Den Dp. onder P. Heins, Innige, fjjngevoelde voor dracht, ondanks tekort aan mannenstemmen werden de verhoudingen goed bewaard. 351 p„ 1ste prijs Mannenkoor „Nieuw Amsterdam” bevocht een fijne zege onder dir. G. 8 Boer. Zeer muzikale zang, taktvol en practisch aan wenden der koorstemmen. 358 p„ 1ste prijs. 5 September as. zullen onze hard- directeuren, onze ijverige leiders en alle Congreganlsten, Kruisvaarders, leden van St. Fidelis, alle zich verzamelen te Heiloo om door de voorspraak van Maria van God de kracht vóór en den zegen over onzen arbeid In het komende seizoen af te roepen. Te Zaandam zijn Dinsdag de draverijen ge houden op de korte baan <300 M.ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan der Zaanlandsche Harddraverijvereeniging. Aan de start verschenen 19 van de 30 inge schreven paarden De prijzen werden als volgt behaald: le prijs f 200. Mac. Gregor van K. Makken. Groningen, berijder A. Makken; 2e prijs f 75, Xoll van wed. A. Siolsma, Weidum (Fr.), ber. A. T. van Veen; 3e prijs f 40, IJledlzoon van G. van der Oord, Haarlemmermeer, ber. S. van der Oord; 4e prys, Otelha van S. Kuiper. Zaandam; Leeuwen Sr.; 5e prijs, f 5 Sister d. Veen, Haarlem, ber. K. oppervlakte? Deze diende voor een gedeelte voor uitbreiding, wat tot gevolg zou hebben ge had. dat binnen enkele jaren de beteelde opper vlakte nog belangrijk grooter zou zijn' geworden en voor een zeer belangrijk gedeelte voor de forceerlng van bloembollen hier te lande. De in bloei gebrachte bolgewassen werden dan als af gesneden bloemen In aeer groote massa over de grenzen gezonden. Jammer genoeg is dit for- ceeren heel moeilijk geworden door invoerver boden, contlngenteering, zeer hooge Invoerrech ten»,enz., waardoor het thans niet mogelfjk is, meer dan ongeveer een vierde gedeelte te for- ceeren van in de jaren van hoog-conjunctuur. Dit is jammer, omdat het forceeren van bloem bollen aan velen arbeid verschafte. Nu dit zoo sterk Ingekrompen Is. zou het geheele surplus moeten dienen voor uitbreiding of het zon in zijn val duizenden kweekers meesleepen. OJ. moet men, hoe zeer men ook bet ont nemen van eenlge bedrijf«vrijheid betreurt, ach ter de regeerlng staan, omdat met het oog op de bultenlandsche toestanden algeheels vrij heid bier zou lelden tot een ergerlijke bande loosheid! Om nog een duidelijk beeld te geven van de belangrijkheid van de bloembollencul tuur geven we hieronder eenlge cijfers: exportwaarde Om 10 mln. voor elf zullen allen aanwezig zijn In de groote kapel, waar om 11 uur de plechtige Hoogmis aanvangt, nadat des morgens een algemeene H. Communie In eigen parochie gehouden Is tot eerherstel voor de heiligschen nissen van het modern heidendom. De intentie van deze bedevaart Is tweevoudig: 1. Aan O. L. Vrouw ter Nood te vragen om de overwinning van het Christendom op de verschillende heldensche stroomlngen In bin nen- en buitenland. 2. Om aan de Koningin der Apostelen vragen de mannelijke jeugd uit ons district te doordringen met den waren geest van de Katho lieke Actie. De vaste gezangen zullen door de jongens ge zamenlijk worden uitgevoerd. Om half twee zal het plechtig Lof met groote Sacraments-processie worden gecelebreerd door den Hoogeerw. heer Deken E. Rengs van Alk maar, terwijl de predikatie zal worden gehou den door den bekenden kanselredenaar Zeereerw. heer H. Drost, uit Amsterdam. Het spreekt vanzelf, dat alle afdeelingen er prijs op sullen stellen met zoo n groot, mogelijk aantal leden aan deze bedevaart deel te nemen. Wil Immers onze arbeid slagen, dan kunnen we niet beter doen dan zoo massaal, enthou siast en Intens mogelijk onze gebeden te doen opstijgen tot de Middelares van alle genade. Onze leiders doen goed hun jongens te door dringen van de beteekenls dezer gezamenlijke bedevaart. Moge de deelname en de vruchten van dit ons gezamenlijk begin die van vorige jaren nog overtreffen. „Ons Genoegen", Wijdenes. dir. B. Roemer, gaf In Grieg's „Slgurd Jorsalfar” gedecideerde, In nige voordracht, fraaie nuances, mooie con trasten, 357 p., 1ste prijs. Super-afd. Harmonie „De Eendracht”, Kol- horn, maakte subtiele muziek en toonde onder dir. J. v. Glabbeek de materie baas te zijn, 348 p„ 1ste prijs. In de Eere-afd. toonde zich dir. J. Bonte aan t hoofd van ,JBt. CaecUla”, Voorburg, als een aanvoerder, met wien men rekening heeft te houden. Met keurige mengeling van harmo- nieklanken en fraai samenspel handhaafde men zich op 345 p., 1ste prijs. Nu bereikten we den top der stijging met „Excelsior Noord -Schar- woude. Directeur P. Pranger bood ons hier zil veren tooncombinaties, fraai getemperde klan ken, subtiele dooreenvlechtlng van hout en koper, 360 p., 1ste prijs. Na deze schoone orkestprestaties ondergingen we een vocale verrassing bij het optreden van mannenkoor „St1. Rochus”. Ubach over Worms (L.). Deze zangers, die onder den directeur A. Bmeele zich aandienden als 1ste afd kunnen veilig zich sBllen In de Uitmuntendheid, nog beter in de hoogste eere-afd. Dlr. Bmeele doet met deze mooie stemmen precies wat hij wil en bereikt een hoogen trap van eenheid in den samenzang. De fluistertoonen van dit ensemble zjjn als het zanggesuis van een orgel met half of bijna gesloten registratuur en bij het en thousiast aanzwellen blijft de klank oordeel kundig getemperd. 396 p.. 1ste prijs, tot nu het hoogst puntental van den wedstrijd. Het getal was zeker nog hooger geklommen als het Zaterdagmiddag werd de Rationale wedstrijd voor muziek- r- z-7 - kelhaven” te Amsterdam voortgezet niet uitgebreid programma. Er waren kinder-, mengde en mannenkoren aan de beurt, tr* harmoniecorpsen. welke verscheidenheid afgewisseld door marschwedstrijden, waarin het jeugdcorr» Aalsmeers Harmonie 54 p en N Z H.T.M. Oegstgeest 57 p. behaalden, belde 1ste prys. De Zondag ^was, met marsch- en concert- wedstryd, grootendeels gewyd aan propaganda voor harmonie en fanfare, die, als aparte en geheel eigene muziekbeoefening, haar recht op een voorname plaats in de volkskunst wederom ten duideiykste bewees. De marachwedstryd bracht het volgend resultaat: „Ons Genoegen". Wlerlngerwaard, en „Plus X", Venhuizen, 51 p., 2de prys; „Wleringermeerfanfare” Medem- blik, en ,J3t. Caeellla", Voorburg. 55 J4 p„ 1ste prys. De concert wedstrijd, ongeveer alle rangen en standen van het vereenlglngsleven omvattende, opende met 3de afd. fanfare. „Ons Genoegen”, Wlerlngerwaard, leverde onder de beproefde leiding van dlr. J. van Glabbeek een keurige prestatie van beheerschte nuances en be schaafdheid plus verdlensteiyke soli. 344 p„ 1ste prijs. 2de afd. „Wleringermeerfanfare" onder J. 2de prijs. 2de afd. harmonie „Plus X”, Venhuizen, mu zikaal geleld door dlr. 8. A. Noom, stelde zich op 323 p„ 2de pr. Afd. Uitmuntendheid Fanfare „St. Hlldegar- dis”, Tultjenharn”, dlr. E. Peetoom, kwam met élan en rhythmisch spel op 327 p„ 2de prijs. Nu begon In de hoogere standing rich een styglng te ontwikkelen. Men merkte hierby op „West Frisia”, dlr. B. Koolhaas. Eere-afd. Fan fare, slagvaardig samenspel, mooie kleuren, „Lelchte Cavallerie” zeer fraai, 347 p., le prijs DCBBBLE SCHOOLTASSEN vanaf 3. SOHOOL-ETUIS vanaf *5 CENT VRAAGT CASSABONS - ZB HEBBEN WAARDE VAN PUTTEN OORTMEIJER, Payfkp Het bestuur der Langend ijker Groenten Centrale vergaderde Maandagmiddag in het ver gaderlokaal. De keurlijst van de maand Juni, een zeer lange, circuleerde by de bestuursleden. Er wa ren 51 keuringen. De omzetten over de maanden Juni en Juli waren als volgt: Totaal f 248 936.81; f 269 048.29, waarvan voor Broek op Langendyk f 84.601.01 en f 32.426 24, Koedyk f 22.636.50 en f 23.4444.01; St. Pancras f 74.066 91 en f 6634455; St. Pancras L. T. B. f 20.301 en f 16.56455; Z. Scharwoude f 9579.88 en f 14.930.06; Z. Scharwoude L. T. B. f 2.249.11 en f 3.353.81: H. H. Waard f 6330.70 en t 18909.81; H. H. Waard L. T. B. f 9.43556 en f 38313.30; Hensbroek f 6 640.03 en f 17317.58; Schermer f 2.48035 en f 8346.83; Oterleek f 297.90 en f 1.56431; Ursem voor Juli f 1.617.12; Schermerhorn f 647.04 en f 5.789.84; De Ryp en Omstr. 1304.71 en f 556356; De Ryp en Ometr. L. T. B. f 835.86 en f 9.090.77. Diversen f 750.25 en t 4.96653. De omzetten In dezelfde maanden over 1936 waren resp. f 225.032.79 en f 166.188.17. Deze belde maanden was de omzet dus be langrijk hooger. Voorzitter deelde mede, -dat er in deze aard- appelcampagne van Broek op Langendyk zyn verzonden 163*4 wagon naar Duitschland. 6*4 wagon naar Zwitserland. 63 wagons naar Engeland en 261 wagons naar Z.-Amerika en West-Indië. In totaal zyn 1050 wagons naar Duitschland gezonden. Het aantal wagons uit Broek op Langendyk daarby Is niet groot. Van de transportarbeiders was een brief ont vangen. waarin medewerking wordt gevraagd om de pootaardappelen door de transportarbeiders te doen verwerken, door deze niet buiten de ge meente te doen leveren. Voorzitter merkte op, dat de werkzaamheden aan de pootaardappelen weer ten huize van de tuinders geschieden. De meeste pootaardappelen van de L. G. C.- leden ritten echter buiten den Langendyk. berijder J. Bond van A. C. Bakker. Des morgens had een ringrydery plaats, waaraan 18 bespanningen deelnamen. De uitslag hiervan was als volgt: 1. De heer en mevr. A. PrinszeStad van Krommenie; 2. de heer en mevr. H. Witkamp te Jlsp; 3. De heer en mevr. K. de Boer. Zaandam; A de heer en mevr. C. Reyne, Krommenie. De concertwedstryd begon met 2de afd. kin derkoor. „Zang en Vriendschap", Landsmeer, dlr. J. Th. Westerdaal, sloeg rich muzikaal en kordaat door de twee moeuyke stukken heen; met frissche klankstemmen, 337 p„ le pf. 4de afd. kinderkoor Chr. A’dam-Noord, dlr. H. J. Keman, behaalde goed evenwichtig en even muzikaal als bescheiden, met fyn gevoel- oe nuances 324 p.. 2en pr. Met Nleuwendams Chr. Meisjeskoor was dlr. Jacq. Bley niet ge lukkig; ’n goede vertolking van Lotti's grr. verdiende toch nog werkeiyk 313 p„ 3en pr. In de 3de afd. mannenkoor „Het Ritmeester- koor”, Veenendaal. viel op de doffe loonvor ming, die, gepaard aan tamme dynamiek, de beteekenls van ,^cce Panls Angelorum” vrijwel verdoezelde. Met voldoende zulverheldsbegrip en evenwicht In de partyen 351 p., le prijs. Een mooi succes boekte 3de afd. Chr. Gemengd Koor „Opwaarts”, Amsterdam, dlr. G. P. Boer; murikale zang, innige voordracht en artistieke leiding, 349 p., 1ste pr. 2de afd. „N.-Amst41s Mannenkoor”, dlr. Leo Stapper, evenwichtige samenzang, goed genuan ceerde, kloeke voordracht, 342 p., 1ste pr. 1ste afd. Mannenkoor „De Veenzangers Vee nendaal. dlr. J. F. v. Zutphen, goed getimbreer- de klanken, resolute schakeering, jammer, „Salve Reglna” verviel tot gebed In marsch- tempo, 326 p.. 2e pr. Nu boekten we een paar tegenvallers. Eere-af<V .Dalems Mannenkoor”, dir. A. L. de Bie, kon rich in die hooge standing niet handhaven, daartoe heeft dit koor geen bezet ting. 2M p„ 3e pr. Met de uien en nep is het vrywel dezelfde gang van zaken gebleven. De nep is nog steeds vanaf f 5.tot f 5.50 per 100 K.G. gemiddeld. Er gaan wel eens partyen, welke Iets meer of minder maken, doch meestal blyft het by de ge noemde pryzen. Uien, welke aanvankelyk nog boven f 3.per 100 K.G. opbrachten, zakten Zaterdag tot f 2.40 k f 2.80. Drielingen liepen eveneens tegen het einde van de week terug tot f 2.30 a 2.70. Zllvemep noteerde van f 13. tot f 16.80. (Bpercieboonen liepen nogal uiteen. Van den minimumprijs tot f 9.A f 10. noteerden wy. Bloemkool bracht meestal van f 11.tot f 12.per 100 stuks op. Zaterdag van f 8 60 tot f 10.—. De heer Z. schrijft In „Het|Në<l- Fabrikaat”: Sedert jaren wordt met medewerking van de regeerlng getracht, om door beperking van de teelt en door stabillseering van den laagsten kostprys het bloembollenbedrijf door de moei lijkheden te helpen, waarin het evenals zoovele andere bedrijven van den tuinbouw geraakt was. Door de maatregelen, welke overal In het buitenland genomen werden, nl zeer hooge Invoerrechten, of wat veel erger was conttngen- teering en zelfs hier en daar Invoerverbod, kwam de zeer belangryke In voet* op een bijzon der wankel voetstuk te staan. De omstandig heden, daardoor ontstaan, waren zoo geheel anders dan in vroeger jaren het geval geweest is Bleek toen, dat In het eene land de export te groote moeiiykheden ondervond, dan wier pen de onweerstaanbare bloembollenreirigers zich met volle energie op een ander en meestal gelukte het om het ultvoercyfer te stabüiseeren of selfs op te voeren, zoodat de bloemboUen- export een van de belangrijkste inkomsten werd voor ons vaderland. In de jaren van hoog conjunctuur werd zelfs een uitvoer-cyfer be reikt van ƒ46.000.000. De 4e afd. Harmonie kwam de zaak weer rechtzetten. .Aalsmeers Jeugdcorps”, dlr. Alb. Meyns, maakte onder diens pittige, aanmoedi gende leiding een zeer voldoend artistiek figuur. 319 p„ 2e pr. „Nieuw Leven”, Renswoude, dir. J. Beek, kwam in de 3de afd. op 299 p„ 3en prys. Een mode styglng toonde nu In de 2de afd. het Oegstgeester harmonlecorps N. Z. H. T, M directeur van 't Hoffeen aanvoerder, zyn mannen muzikaal laat blazen en kalme beheerschlng de soli beschaafd naar vo ren bréngt. Evenwichtige verhouding tusschen hout en koper, 346 p„ 1ste prys. Als vocaal slot vermelden we het optreden van zestien jonge dames 3de afd. Chr. Koor „Kunst door Oefening", die onder de bezie lende leiding van H. J. Keman Jzn. met char- manten zang 346 p. haalden; 1ste prys. Waarna als eere-afd. Gemengd koor .Kunst door Oefening” In plrno het podium besteeg, met innige voordracht mool-genuanceerden zang liet hooren en den laten prils verwierf met 345 p. Een aeer geanimeerde en gevarieerde dag. waarby gelukkig de zon zich correct hield aan de nqprachrlften van het weerbericht. Het begint met de aanvoeren van aardappe len op een einde te loopen. Er komen hoe lan ger hoe minder partyen ter veiling. De pryzen willen nog niet erg vlotten. Het wordU eerder minder dan meer. De Schotache muizen wer den weer voor sterk ulteenloopende pryzen ver kocht. Van f 2.20 tot f 3.40 varieerden de groo te, hoewel de meeste partijen niet veel meer konden maken dan f 2.50 per 100 K.G. De grove waren te Broek op Langendyk de meeste dagen f 2.50—2.70. Te Noordscharwoude waren zy de eerste dagen van de week tot f 3 en 3.10 maxi mum. terwyi minstens f 2.50 werd besteed. Blauwe eigenheimers noteerden deze week ook weer lage prijzen. De noteeringen liepen uiteen van f 1.80 tot f 2.50 per 100 K G. Het grootste gedeelte van den aanvoer werd verhandeld voor f 2.20 A 2.40. Blanke eilgen- heimers. welke de vorige weken nog wel iets hooger konden komen dan de blauwe, waren deze week heel wat lager In prijs. Zy gingen vrywel geiyk op met de blauwen, soms was er een of twéé dubbeltjes verschil per 100 K.G. Duken zyn langzamerhand naar beneden gegaan. Aan vankelyk noteerden wy f 3.70 per 100 kg. Hier ging echter enten dag wat af, zoodat tenslotte de eindnoteering slechts f 3 per 100 K.G. was. Met de tomaten loopt het al heel slecht af. De pryzen zyn zoo gedaald, dat byna alles, wat nog verkocht wordt, tegen den minimumprijs van de hand gaat. A en B. noteerden van f 4.10 tot f 4.40 per 100 K.G., terwyi de andere sorteeringen en de mindere kwaliteit onverkoop baar is. De kool heeft in de afgeloopen week een kleine opleving meegemaakt Het Is echter niet van langen duur geweest. Het „vleugje" heeft slechts een paar dagen de prijzen omhoog gebracht Iets, dat sinds langen tyd niet meer Is voor gekomen. was. dat op sommige dagen heelemaal geen roode en gele kool onverkocht bleef. Dat alles door den handel kon worden afgenomen. Maar zooals gezegd, het was van korten duur. De laatste dagen van de week draalden weer Verscheidene partyen door. Deze werden nu nog afgenomen voor de distributie, zoodat ze niet voor veevoer behoefden te worden gebruikt. De pryzen van de roode kool liepen deze week op tot Dinsdag zelfs f 3 per 100 K.G. werd besteed. Dit was het toppunt en de daling zette vry onzacht In. Den volgenden dag was de hoogste prijs al weer gedaald tot f 1.90. Zaterdag waren de noteeringen te Broek op Langendyk van f 1.tot 1.70. Te Noordscharwoude, waar uiteraard minder vroege roode kool wordt aan gevoerd. zyn de pryzen niet hooger geweest ’dan f 1.80. Gele kool was Dinsdag ook tot f 3.10, maar dit hield evenmin lang stand. Spoedig waren de hoogste pryzen weer f 2.A 2.20 per 100 K.G., terwyi een groot gedeelte van den aanvoer voor heel wat minder van de hand werd gedaan. Doordraaien was ook by deze koolsoort weer aan de orde van den dag, tegen het einde van de week. De witte kool voor zuurkool heeft het deze week goed gedaan. De aanvoeren zyn niet groot en daardoor trekken de pryzen Iets aan. Te Broek op Langendyk werd voor de mooiste wit te tot f 1.50 A 1.60 per 100 KG. besteed. Dit zyn echter slechts uitzonderingen. Voor de wlttekool, welke door de zuurkoolfabrieken wordt afgenomen, noteerden wy meestal van f 1.tot f 1.30, met een dubbeltje meer voorde allerbeste en pryzen vanaf f 0.80 voor de min der mooie partyen. 4 w ja 9 w De handel in pootaardappelen wil nog niet erg best vlotten. Als er op de veilingen nog iets wordt verkocht, zyn het drielingen, welke den vastgestelden minimumprys opbrengen. Men is er niet zeker van. dat alle ter veiling aangebo den poters werkeiyk nog niet verkocht zyn, als «e worden geveild. Het zal dan ook nog wel eens voorkomen, dat iemand z’n aardappelen vooruit heeft verkocht en ze daarna, om zich voor ver volging te vrijwaren, over de veiling presen teert. Een handelwyze, welke niet valt goed te keuren, vooral niet, wanneer beneden de vast gestelde minimumprijzen wordt verkocht. Men krygt zelf minder geld en maakt het voor zyn collega's ook slechter. da Ned. Sierteelt Centrale en momenteel nog pijn. 14.000 bedryven, dan Is dat een getal, dat menigeen met bewondering zal vervullen. En nog zyn we er niet! Voor het materiaal dat noodlg is voor de verpakking, zooals kisten, manden, zakken enz. zyn weer terwijl voorts voor het transport van de bollen in de bloembollenstreek en daarbuiten, vooral ook by de Nederlandse!» scheepvaart, vele handen noodlg zyn. Tot goed begrip van zaken is het noodlg om eenlge cijfers wat nader te bezien. We hebben daarstraks gesegd. dat vóór de crisis 10.000 H A. met bloembollen werden beteeld en dat deze oppervlakte thans tot pijn. 6000 HA. is Inge krompen. Welnu, gedurende de vier saneerings- jaren, welke de bloembollencultuur achter den rug heeft, is er elk jaar een geweldig groot sur plus van bloembollen geweest. Een surplus, ver oorzaakt, doordat door een overvloedlgen oogst een groot percentage bloembollen door de heer- schende wereldmalaise geen koopers kon vin den. Dit jaar dreigt er gen ommekeer! Door het abnormaal heete weer, dat we in Mei had den. zyn In het byzonder vele Tulpen te on- tydlg afgestorven, waardoor de oogst asnmer kelijk minder was. Daardoor zal er In 1937 geen of een zeer klein surplus zyn. Bij dit prachtig feest ter eere van Falcön niet, want ons klimaat eischt meer of minder belang. Neem een licht en maximum confort Let op het zijden Falcon-etiket In den kraag en het certificaat. den „Piet Hein“ ontbrak natuurlijk de een regenjas bij alle gebeurtenissen van jas van distinctie, een jas, die prettig, luchtig zit Een echte Falcon van gabardine of tweed geeft U 6000 HA. kon worden uitgevoerd. En, zult ge

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11