van De avonturen van en I De nieuwe burgemeester Uitgeest rt ZEISS ZOMERGENOEGE l\ S cyeeft 50% PLECHTIGE INSTALLATIE [GELIJK o SINGER-TAX cjeaot op Prismakijker MK4TER DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1937 Z1JPE Rede van den heer UIT SCHAGEN Goed afgeloopen Botsing HEER-HUGOWAARD De dood op de renbaan UIT ALKMAAR SPANBROEK WOGNUM Tot leeraar bei De burgemeester spreekt Zyn de Alkmaarsche motorraces moreel nog verantwoord? De loco-burgemeester, de heer Twaalf hoven, sprak de begroetingsrede uit RUIME WAGENS TEL: 2.2.32. NAAR HET ENGELSCH Paardenmarkt VRAAGT SPECIAAL TARIEF VOOR GROOTE RITTEN Aangifte van leerlingen voor het R.K. Lyceum 770 -7 Z’’? de geschiedenis der gemeente ^kunnen druiven velden. de aan dat hier was. ten d. Loos zijn gevoerd door V. d. Ven burge ul topraak Installatie Koninginneteelt Onder stralende zomerzon komt HOOFDSTUK XXI Het? i te Kelnsmerbrug; Hoogland te Bun De beide period Mke historie In de «gel aan net R-K. J. de Jong, thans de R. K. 00 td ge- vim REINIGT ALLES „Nu, mijnheer Jansen, aei deze, u stuurt de kinderen vandaag al vroeg naar huls. Mijnheer Jansen die dacht dat de boven meester juist andersom bedoelde, zei: „Ja mijnheer, ik heb se een beetje school laten blijven, om wat sommen af te maken." „School laten blijven?” vroeg de bovenmeester verbaasd. Maar het is nog niet eens twaalf uur? En hij haalde zijn horloge voor den dag. gebruik om met den nieuwen burgemeester kennis te maken cn hem te complimenteeren. Bedevaart KJ.C. Op Zondag 5 September gaan onze jongens ter bedevaart naar Helloo. De preek zal gehouden worden door den beken den redenaar rector H. Drost. De jongens moe- K.J.C.-reisclub Voor leden van de KJ.C. in de parochie van het H. Hart wordt, evenals vorige jaren, een spaarclub gevormd voor het reisje in 1038. Men kan zich als lid opgeven Zondag 5 September na de Hoogmis In het Don Boscohuls. Ik wil u wel de verzekering geven, dat Ik al mijn krachten en werklust zal Inspannen ter behartiging, niet alleen van de belangen der gemeente, maar ook die van alle Ingegzetenen. zonder onderscheid. Ik ben mij ten volle be wust van de verantwoordelijke taak, die mij vanaf heden op de schouders is gelegd, doch ik wil en zal toonen een ware burgervader voor u allen te zijn. ging vroeg Evelyn: „Is daar, moeder?” ,Ja. lieve. Ik wilde nog even met je praten. Na morgen loopen onzs wegen ver uiteen.” ,Jk ben blij, dat u gekomen is, moeder! Ik voelde mij ongelukkig bij de gedachte, dat ik morgen het huis verlaten zal. Misschien dat in het eerst mijn verlangen daarnaar enkel dAAr vandaan kwam, dat ik hier niet goed wortel ge schoten heb. Terwijl ik weg was, had u het zon der mij loeren stellen en toen ik terugkeerde, scheen ik mijn plaats niet te kunnen vinden, tot ik nü, na vaders ziekte, eerst gemerkt heb, dat ik noodlg ben.” •Maar, lieve, lieve kind! We hebben je altijd ..noodlg” gehad. En nu heb ik tegen jou in het bijzonder iets te zeggen. Ik heb een voorgevoel dat ik het niet lang meer maken zal.” „Maar moeder, waarom hebt u er mij niet eerder van gesproken, dat u zich.ziek voelde? U houdt mtj toch niet voor zoo hardvochtig, dat ik by u weg had willen gaan, als Ik dit ge- Veten had? Ik s/toot ook niet, ik kan het niet stroomde. Het was kleeden, meende alleen blijven met haar gedachten. Ze verliet het vertrek en ging naar den salon, om te zien, of ze er ook iets te lezen vond. Op tafel lagen de papieren, die zij en George dien vorigen avond geteekend hadden. Ook stonden er nog do twee stoelen, waar zy naast elkaar „Dat duidelijk dwaas!” Evelyn barstte in onstuimig snikken uit „Wind je niet zoo op, liefste! Zelfbeheerzchlng is een eerste vereischte voor dan mensch, die verstandig wil wezen 1 Tracht een goeden In vloed uit te oefenen op George, kindje. En nu goeden nacht, liefste kind! Ik ben al zoo lang van-vader weggebleven." zijn goede, dat de heer Spr. Ongeval De heer P. Schouten, wonende In de Weere. bjj den heer Rood werkzaam en dorschende bü de heeren Teeken te Spanbroek, geraakte tusschen de dorschmachine. Zwaar gekneusd moest hij met behulp van een dom mekracht uit zijn netelige positie verlost wor den. Dr. van Wesemael verleende eerste hulp en bracht den gewonde naar huis. eenvoudig en gemoedelijk volk. Werd deze dan ge binten af. Woensdagmorgen geraakte het zoontje van den heer’C Br., alhier, die met zijn driewieler aan het spelen was. in een oogenbllk van on bedachtzaamheid bjj den Overweg aan den Hoep te water. Gelukkig bemerkte Piet Schilder in welk gevaar de kleine verkeerde en hij mocht het genoegen smaken den kleinen drenkeling weer op den wal te helpen. De bovenmeester die er niets van begreep klopte den geplaag- den man eens op zijn schouder. Drink *ens een koud glas water, en ga eens een paar avonden vroeg naar bed. mijnheer Jansen, raadde hy aan. Dat deed mijnheer Jansen ook en er gebeurden geen gekke dingen meer, want Stan kwam niet meer school terug. om i kerk et»* j ven. kAn het ook zijn, dat de gebeurtenis van morgen haar zenuwgestel zoozeer aangrijpt en dat zij na Evelyns huwelijk weer wat sterker wordt" „Goed, liefste. Als jou dit beter dunkt, zal het ook wel t beste zijn. Laten we dan een maand wachten.” Dien avond lag Evelyn lang wakker. Nu de tijd gekomen was, vond ze het zelf vreemd, dat ze zoozeer verlangd had. om het ouderlijk huis te verlaten, en voelde zij eerst, hoe gezellig het gezinsleven op Iriya was. Zacht ging de deur open en onmlddellljk De heer v. d. Ven, hierna het woord nemen de, verklaarde dat het voor hem een eervol en gewichtig oogenbllk was, nu hij het voorrecht had als burgemeester dezer gemeente tot den raad te spreken. In de eerste plaats wilde spr. een woord van eerbiedigen dank richten aan h.M. de Konin gin. die hem tot burgemeester heeft willen benoemen, en een woord van erkentelijkheid aan Z. -Exc. den Minister van Blnnenlandsche Zaken en Z. Exc. den Commissaris der Konin gin in dit gewest, die hem voor dit ambt heb ben willen voordragen. Spr. dankte den loco-burgemeester voor de Vriendelijke woorden van welkom en tevens voor hadden gezeten. He* naaiwerk, waaraan moeder was bezig geweest, lag op een tafeltje daar dichtbij. Een wonder, dat moeder dit niet had opgeruimd, dacht zij nu weer. Op den grond lag de „Avondster”, de krant, die Mr. Ashburton bil zich had gehad. Ze raapte het blad op en nam het mee naar haar kamer. „Passagiers met de mailboot JDe Rome”. Voor Londen: Mr. en Mrs. Simpson, Mrs. Clyde, Mr. Tomlin. Voor Venetië: Mr. Harpur, Mr. Martin, Mr. Thorburn." Met een kreet wierp zij de krant neer, maar ging toen weer moedig de andere kolommen In ky kén en daar zag zij onder een van de hoofd den staan: .Begrafenis van Mrs. Thorburn”. Met popelend hart las zij het berichtje, dat Roger Thorburn nu alleen stond en dat hij op raad van den dokter den dag na de begrafenis Zuld-Australie had verlaten en met een mail boot naar Venetië was vertrokken. De krant gleed op den grond en werktuiglijk begon Evelyn tollet te maken en was er in ge slaagd, op dat oogenbllk de gedachten aan haar huwelijk te verdringen, tot zij in de kast haar bruidstoUet zag.... Toen besefte zij pas in al z*n verschrikking, wat ze dien ochtend sou doen: dat zij een man zou trouwen, voor wien zU al heel weinig voelde, terwjjl se enkel en alleen door haar koppig doordrjjven den man had opgegeven, dien zij lief had met al da vurigheid van haar onstui mige natuur. Tot leeraar in de natuur! vacature van den heer F. S Lyceum alhier Is benoemd dj leeraar te Amsterdam. r de wijze, waarop deze het ambt van burge meester heeft waargenomen tijdens de va cature. Vanaf deze plaats, zoo vervolgde de burge meester, wil Ik eerst nog een woord van dank spreken aan het adres van mijn geachten ambtsvoorganger, die gedurende een twaalftal Jaren met eere het ambt van burgemeester heeft vervuld. Ik begrijp, aldus burgemeester v. d. Ven, dat gij thans gaarne van mij zult vernemen, hoe Ik De nieuwbenoemde burgemeester van Uit geest, de heer P. v.d. Ven. is gistermiddag in een buitengewone raadszitting plechtig geïn stalleerd. Het was een hartelijke begroeting, welke de gemeente Uitgeest haar nieuwen burgemeester bereid had. Vlaggentool gaf het dorp alom een feestelijk aanzien; vóór den toegang van bet raadhuis prijkte een fraaie eerepoort, terwijl een smaakvolle bloemenversiering bulten en In het raadhuis getuigde van de blijdschap, waar mede de komst van den nieuwen burgemeester werd tegemoet gezien. Omstreeks half drie arriveerde de heer v.d. Ven aan het stadhuis, waar de commissie van ontvangst, bestaande uit den loco-burgemeester, den gemeente-secretarls, den wethouder en de vertegenwoordigers van de raadsfractie, ter be groeting aanwezig was. Nadat de eerste woorden van welkom ge sproken waren, waarbij aan mevr. v. d. Ven bloe men werden aangeboden, werd door de feeste lijk bevlagde dorpsstraat naar het 'gemeentehuis gereden, waar de nieuwe burgemeester door een groote menigte Ingezetenen werd toegejuicht. Intusschen hadden zich daar reeds verschil lende genoodlgden verzzfineld. Os merkten wy op den burgemeester van Beverwijk, Mr. H. J. J. Scholtens, den burgemeester van Akersloot, den heer v. d. Heuvel, den burgemeester van StompwjjkVeur, den heer Keijzer, benevens den secretaris dier gemeente; voorts den Zeer- eerw. heer Pastoor J. C. v. d. Loos, die vergezeld was van den Weleerw. heer kapelaan; den bur gemeester van Ursem en vele anderen. Woensdagmorgen kwam de heer M uit Alk maar met zijn auto op de Nieuwe Laagzijde, al hier, in botsing met den vrachtauto van bode Zeeman uit Kolhom. De heer Zeeman kwam met zijn auto aanrijden van de H.A.B.O.-garage en sloeg de richting Nieuwe Laagzijde in, juist toen de heer M. met zijn auto naderde van af het huls van den heer Sleutel. M. wilde den vrachtwagen nog rechts passeeren doch deze manoeuvre mislukte, zoodat een botsing volg de. Vooral de bumper van den vrachtwagen van Z. moest het ontgelden. Daar belde par tijen zich schuldvrij voelden, zal de rechtbank moeten uitmaken, wie de dupe is. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. tig* ^*8* O/ Voor de aangifte van leerlingen voor het RK. Lyceum alhier bestaat alsnog gelegenheid. Men kan zich, ook om inlichtingen, daarvoor da gelijks vervoegen bij den rector aan het Ly ceum-gebouw. Bleekerskade. Het toelatings examen Wbrdt Maandag 6 September afgeno men. -w -r u de roes der razende motoren verstild is. en de duizenden op sensatie beluste nieuwsgierigen zijn weggetrokken is de tijd gekomen voor de bezinning over het geen is geschied en nog dreigt te geschieden, zoolang menschen op voortstormende machi nes gaan zitten, om elkaar den snelheidsprijs te bekampen. Deze bezinning is noodlg, want met steeds meer kracht dringt zich de vraag op: zijn de oeconomlsche voordeelep van de Alkmaarsche motorraces den prijs van gekneusde en gebro ken ledematen, Ja van een jong bloeiend leven waard? Deze bezinning is niet die van den put, die gedempt wordt, wanneer het kalf verdronxen is. want eenige jaren geleden, toen by een motorwedstrljd niet minder dan 12 menschen gewond werden, hebben wij-eok reeds ver geefs deze vraag gesteld. Wij herhalen haar nu. maar met nog meer klem. Den Christen is steeds geleerd, dat na de ziel het lichaam het hoogste goed is. waarte genover geen ander stoffelijk goed van gelijke waarde staat en welks welzijn niet dan om zeer zware redenen in de waagschaal mag wor den gesteld. Passen we dit christelijke en logi sche beginsel toe op motorwedstrijden en op de gras baan-wedstriAlen van Alkmaar in het bijzonder, dan is men bijna onmiddellijk ge neigd te zeggen, dat de Alkmaarsche wedstrij den met hun sterk wisselvallige winsten en hun afstompend karakter den prijs van een menschenle^en niet waard zijn en nooit waard kunnen worden. Noch de winst voor het Gemeentelijk Sport park. noch de bloei van V.V.V„ noch de even- ATLASSEN - WOORDENBOEKEN PASSERDOZEN - TEKENBORDEN VULPENHOUDERS en POTLODEN VAN PUTTEN OORTMEIJER - Payglop Koninginnedag In deze gemeente Is de verjaardag van H M de Koningin wederom op grootsche wyze gevierd. Des middags te twee uur verzamelden zich op het Gemeentelijk Sportterrein de kinderen van alle scholen, ongeveer 800 in getal, waar ztj door den burgemeester werden toegesproken. Nadat door allen het Wilhelmus was gezon gen. hadden onder leiding van het onderwij zend personeel de kinderspelen plaats. Des avonds te acht uur hadden de muziek - en zangvereenigingen zich opgesteld om eenige nummers ten gehoore te brengen. De belang stelling was overweldigend. De dag werd ge sloten met een schitterend vuurwerk. bieden. Ook was de Eerw. spr. verheugd, thans weer een burgemeester „uit den vreemde" Het is goed, dat er een frissche wind waait door het raadhuis, verwachtingen burgemeester mijn werkzaamheden als burgemeester had in gedacht. doch u moet mij niet ten kwade dul den. dat ik u thans geen program kan voor leggen. weet Ik. moeder. Het is mtj nu alles geworden: Mary was wijs en ik Mijnheer Jansen begreep er niets van. Plotseling wees hij triomfantelijk naar de klok. O, schrik, die stond ook voor twaalf. De ondeugende Stan had fluks den wijzer weer teruggezet. De meester greep naar zijn hoofd. Nu begrijp ik er heelemaal niets meer van, kreunde hij. Er gebeuren hier zulke gekke dingen. Dien volgenden ochtend werd Evelyn wakker met zoom vaag gevoel, of er iets was voorge vallen, waardoor haar huwelijk uitgesteld sou worden. Eer zij zich nog goed rekenschap had gegeven van de wezenlijke omstandigheden, viel haar Ineens de herinnering in aan dien avond, toen se moeder verteld had van Rogen liefde. Maar neen: er was niets gebeurd, waardoor haar huwelijk met George zou uitgesteld wor den. Moedig stapte zij dus uit bed, dronk wat koud water en zette het venster open, zoodat de frissche lucht met volle teugen naar blnnen- nog te vroeg, om zich te zij. en toch wilde sfj niet .Neen, ik spreek uit eigen bezorgdheid voor je beider toekomstig geluk.” „Geluk voor mij beduidt, dat ik Evelyn tot vrouw heb. Met hAAr zou Ik alle belangstelling In het leven verliezen. Ik kan er niet aan den ken, haar vrijheid te geven, zich terug te trekken. AIb zij eens mijn vrouw is, zal ik haar wel dwingen, mij lief te hebben. In leder ge val vindt u het toch goed, dat wij de volgende week trouwen?” „Als het Je beider verlangen is, zéker!” Dokter Underwood was weer in zooverre herstelddat hij het gewone voedsel kon ge bruiken; dat hij in een ziekenstoel in den tuin kon gereden worden en dat hij de verschillende leden van het gezin toelachte, ofschoon het nog de vraag was, of hij se herkende. Maar hy kon niets anders zeggen dan .Ja" of .meen", efa bedoelde dlkwyis het tegengestelde van het woord, dat hy gebruikte, zyn vrouw herkende hij altyd en hy voelde zich In niet geringe mate afhankelyk van haar. De jongelui hadden nog alle hoop, dat de behandelde geneesheer zich vergist had sa dat haar vader best wel weer zou gaan loopen en spreken. Mrs. Underwood was overtuigd, dat zy haar echtgenoot nog zou vóórgaan en dit ver vulde haar steeds met de grootste zorg, tot de datum, voor Evelyns Jiuweiyk vastgesteld, al zeer naby was en een onbesehryfiyke kalmte zich van haar meester maakte, zooals alleen het geloof die schenken kan. Al by het begin van de ziekte van hun vader waren de belde jongens naar huis geroepen en se mochten blyven tot den dag na Evelyns huwelijk. „En hoe aal het nu met óns gaan?” vroeg Anthony, toen ze voor het eerst sinds de ziekte van dokter Underwood samen gingen wandelen. Het was de avond vóór Evelyns trouwdag. Binnen zat dominee John Ashburton met de rest van de familie te praten, op «yn vriendeiyke, bemoedigende, gezellige wjjze, die h<»n zoozeer geliefd deed zyn. „Wat zullen wy nu doen, Mary? Waarom zouden wy maar steeds wachten en blyven wachten? Laten wy gebruik maken van de ge legenheid en vragen, of dominee Ashburton óns ook wil trouwen. Zoolang je moeder leeft, zullen wy toch geen verandering aanbrengen en hier blyven wonen.” Mary lachte door haar tranen heen: „Wacht nog even langer, Anthony. Ik beloof Je, dat ik je dan geen moeilykheden meer in den weg zal leggen, maar Iaat moeder voelen, dat wy althans nog een paar weken uitsluitend aan hAAr onze gedachten wijden. Heb Je wel op gemerkt, hoe teer zy er den laatsten tyd ult- - Gisterenavond jaapoU. trof «U fek HM L tp i-: r A M I 4 k 1 De paardenmarkten in Alkmaar schynen weer op te leven Woensdag stonden de Markt straat. Waagplein en Dyk vol met min of meer edele viervoeters. In totaal waren er 449 paarden aangevoerd vorig jaar 354 en in 1935 337). benevens 74 hitten en veulens (vorig jaar 58 en in 1936 63). Voor werkpaarden werden over de geheele linie hoogere prijzen betaald dan de vorige Ja ren. wat er o» wyst. dat ook deze tak van onze veeteelt meer loonend wordt. aannemen, dat uw toestand gevaarlijk is. U ziet er bleek en mager uit. maar vaders ziekte heeft ook zooveel van uw krachten gevergd. Wat zal ik doen?” „Enkel dit, liefste: als Ik verkeerd heb ge zien, welnu, dan zal er nog niets mee mis daan zyn, dat ik je over mijn vrees gesproken heb; en heb ik juist gezien, dan is er ook geen tyd te verliezen. Eèn ding is er, waarover ik my vreeseiyk ongerust maak, namelyk. dat Mary’s leven bedorven zou zyn. Je kent haar onzelfzuchtigheid; haar sterk plichtsbesef. Als ik soms mocht heengaan, vóór zy getrouwd is. zal "je my dan oprecht beloven, dat je weer hier terugkeert en voor vader zult zorgen? Dat zal George toch ook wel goed vinden.” „O, ja, wat zouden wy niet voor u willen doen?" „Als alles weer tot rust is gekomen, nadat je weg bent, dan zal ik er op aandringen, dat ze toch niet hun huwelyk uitstellen. Ik heb ge sproken met Mr. Ashburton; hy zal nog een huweiyksvergunning aanvragen en dan moeten zy dadeiyk een reisje maken." „O, moeder, ging ik mam niet morgen al trouwen! Ik ben nog te Jong, om weggezonden te worden met een vreemden man! Nu alles my geschonken is, wat ik maar verlangde, lykt het my zoo waardeloos!" „Maar liefste kind! Voor joü zal de son wel weer schijnen, maar tracht zoo gauw mogelyk de les te leeren. die het leven ons geeft: zoo lang onze wenschen zich alleen op onszelf eon- centreersn, zullen wy nooit vinden, wat wy U kunt nog mee! Met de LINDBERGH TOURINGCARS A«. Maandag 6 dagen PARIJS Aa. Maandag 6 dagen RUN en MOEZEL As. Maandag 6 dagen BELG IK en LUXEMBURG Op al deze “reizen “gedu Aa. Vrydag ALKMAAR. I Vertr. 10 uur. f 1 50 Naar t seboone Vertr. 10 uur. 1.50. Zondag MONTFERLAND. 2-50. Verzorgd 5 25 Op veelvuldig verzoek nogmaals naar ANTWERPEN met beaoek aan de tunnel en groote atadstour. f 3 50. Verzorgd t SAO. Maandag groote Heldetocht 2.00 Woensdag gr. Heldetocht 3XM> Dinsdag Nymegen en Kleef 2A0 Donderdag Montferland 2 25 Damrak 34 A, tel. 45715. Boecb- en Lommerweg 1-3, teL 85415, A'dam tueeie voordeelen root den middenstand, noch de reclame voor Alkmaar en de flnancleele voordeelen van de renners kunnen tezamen in waarde gemeten worden aan de waarde van maar één menschenleven. Wy willen echter geen directe doen in deze kwestie en uitmaken of het voor de katholieken geen tyd wordt hun stem tegen het houden van motorraces te Alkmaar te ver heffen, omdat die races niet in overeenstem ming zyn met de Goddeiyke ordonnantie; wel willen wy er by de autoriteiten in casu net gemeentebestuur, dat door het verhuren van het Sportpark, het geven van subsidie aan V.V.V. op voorwaarde, dat er motorraces wor den gehouden, door het innen van vermakeiyk- heidsbelasting en door het feit van overheid zyn. de voornaamste vezantwoordeiyke is, met kracht op aandringen, nauwkeurig te overwe gen, of de motorraces op zich moreel te ver antwoorden zyn en zoo niet, of dan van Alk maar, waar zy reeds zoovele gewonden en reeds twee dooden hebben gevergd, niet het goede voorbeeld moet uitgaan in het bestrijden van dezen sportuitwas. of na te gaan of het alleen aan de Alkmaarsche baan ligt. Of dat die In dat geval afdoende verbeterd kan worden. wy voor ons zyn geneigd tot het eerste, want dat het houden van motorwedstryden een ge- vaariyke sport is. die In den loop der jaren veel menschenlevens heeft gekost, is «en Ieders overtuiging. Bovendien is deze sport voor net maatschappeiyke welzijn niet noodzakelijk, soo- dat zy. wanneer de nadoelen grooter worden dan de voordeelen, tegengegaan moet worden Hoe het zy, men dient by bet geweten te rade te gaan, hoe gehandeld moet, worden. Mate- rleele overwegingen mogen daarby niet gelden. En ook niet de overweging, dat de deelnemen aan de wedstrijden niet gedwongen worden en het dus zelf maar moeten weten. Wanneer de Individuen niet de wjste zyn, dan moet de Overheid zich de verstandigste toonen en ry- den, die hun leven tn de waagschaal stellen en het publiek, dat zich aan de grove sensatie ver gaapt. en moreel afgestompt wordt, tegen zich zelf beschermen. Tenslotte gelooven we, dat motorraces niet per sé noodlg zyn om menschen naar Alkmaar te lokken. Met een beetje goeden wil en organi satietalent zyn er nog wel andere v^rmakeiyk- heden te bedenken, waarnaar het kyken. Ik richt my daarom in de eerste plaats tot de heeren wethouders, met wie ik meer gere geld de zaken dezer gemeente te behandelen zal hebben. Wilt u my uw gewaardeerde voor lichting niet onthouden. Ook doe Ik een beroep op de medewerking van den raad. Mochten onze meeningen wel eens verschillen, laten dan noch u, noch ik ooit vergeten, dat een band ons verbindt en één verlangen ons moet vervullen, nJ. om de be langen dezer gemeente met trouw en toewy- ding te dienen. Ik zal rekening houden met ieders principi- eele overtuiging, maar ik wys erop, dat ook ik een overtuiging heb en ik eisch vooral eer biediging van het Gezag. De burgemeester deed dan een beroep op de medewerking van den gemeente-secretarls en hoopte, dat een aangename samenwerking de meest vruchtbare resultaten zal geven. Van alle overige ambtenaren en van het po litiepersoneel rekende spr. op trouwe plichtsbe trachting en hulp by de leiding der gemeente, welke hem is toevertrouwd en allen zuilen dan op zyne waardeerlng kannen rekenen. Vertrouwende aldus eindigde de meester dat de goede God my in de ver vulling van de taak zal bijstaan en Zyn on- mlsbaren zegen over onzen arbeid afsmeekend, verklaar Ik het ambt van burgemeester der ge meente Uitgeest te hebben aanvaard. Hierna sprak de nestor van den raad, de heer ee Groot een woord van gelukwensch tot den nieuwen burgemeester. In de 33 jaren, dat spr. deel uitmaakt van den raad, is de heer v. d. Ven de derde burgemeester. Hy wenschte den burgemeester Gods zegen toe en een gelukki gen werkkring. Vervolgens voerde wethouder Krom 1 woord, die os. wees op de goede samenwerking In den raad, waarna de heer Klaver de gelukwenschen vertolkte van da R K raadsfractie, die volle dig vertrouwen heeft, dat de gemeente Uitgeest in den heer v. d. Ven een waardig burgemees ter zal bezitten. 8pr. wees ook op de goede samenwerking, welke er. ondanks verschil van maatschappeiyk Inzicht, bestaat en hoopte, dat die geest van samenwerking zal bestendigd blyven. Ook »pr. wenschte den burgemeester toe, dat hy onder Gods zegen, de belangen van Uitgeest naar beste kunnen zal behartigen. Nadat <Je gemeente -secretaris namens de ambtenaren woorden van gelukwenst* had ge sproken, dankte burgemeester v. d. Ven met en kele harteiyke woorden. De buitengewone raadsvergadering werd ver volgens gesloten. Hierna was er gelegenheid voor de genoo- digden. om het woord te voeren, waarvan o.a. gebruik werd gemaakt door dén Zeereerw. heer pastoor v. d. Loos, die het zich tot een persoon- lyken plicht rekende, namens de katholieke ge meentenaren een woord van gelukwensch te spreken. Zy beloven gaarne volgzaamheid, eer bied. gehoorzaamheid en trouw. De Eerw. spr. weer er op. dat men het volk van Uitgeest wel eens slechte eigenschappen toekent, welke het Inderdaad niet heeft. Tij dens zyn 17-jarig verbiyf In Uitgeest had de PoMerverkiesing In café Kuiper te Scha- gerbrug werd. In verband met de verkiezing van 4 hoofdingelanden en 1 heemraad van bet waterschap Zype en Hazepolder. een vergade ring gehouden van „Algemeen Polderbelang". In deze vergadering werd besloten tot can- dldaatstelling van de onderstaande heeren: voor heemraad (periodiek aftredend H. Rezel- man) H. Rczelman te Schagerbrug. voor hoofd ingeland (vacature H. Over): W. Jimmink Jbz. (vacature P. de Boer) J. [erbrug. Hek aftredende hoofdingelan den J. Komen te Oudesluis en H. Dlgnum te Schagerbrug. werden weer candldaat gesteld. ■uiHiiniimiiiiiiiiimiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiimtiiiB 55.alles mo. Aa. Maandag S dagen RUN en MOEZEL 40.allee mo. t allee mo. Aa. Maandag 4 dagen RUN met Boottocht t 80.— allee mo. - |arende „vaand M pc*. KORTING. SCHOORL, beaoek aan de KaasmarKt. 1 50 p. pers. WESTLAND, beaoek Eerw spr. deze menschen leeren kennen als I is wederom het Konlnglnnefeest gevierd. Reeds een gemoedeiykheid al eens verstoord, schledde dat door menschen van De Eerw. spr. verklaarde het niet te kunnen hebben, dat er laatdunkend over Uitgeest ge sproken werd. Daarvoor had hy bet te lief ge kregen. Deze gemeente heeft ook een ryke historie, zoo vervolgde de Eerw. spr.. en omdat het noo dlg is. daarmee op de hoogte te zyn. was hy verheugd, den burgemeester een exemplaar van aan- Om drie uur nam de buitengewone raadszit ting, onder presidium van den Ipco-burgemees- ter. Wethouder Twaalfhoven. een aanvang. Nadat het benoemingsbesluit was voorgele zen, werden de heer en mevr. v. d. Ven de raadzaal binnengeleid door het oudste raads lid. den heer de Groot en den gemeentesecre taris, den heer v. Hulten. Dan nam de loco-burgemeester het woord voor het uitspreken van de Installatierede. De heer Twaalfhoven heette allereerst den nieuwen burgemeester, namens de geheele ge meente harteiyk welkom. Hy wees er op, dat alle fracties van .den raad spontaan zitting hebben willen nemen in de commissie van ontvangst, hetgeen getuigt van een oprecht streven, om het nieuwe hoofd der gemeente een waardige begroeting te bereiden. Er wordt thans, zoo vervolgde de heer Twaalfhoven, een moeilijke teak op Uw schou ders gelegd1, die zooveel te nMÖBjlteV is, omdat Uw ambtsvoorganger kich gemaakt, niettegenstaande de moeiiyke crisis jaren, welke achter den rug liggen. Nu echter de crisis biykbaar het hoogtepunt voorby is, kan spr. verzekeren, dat er nog ge noeg te doen is overgebleven en dat de nieuwe burgemeester hier een taak zal vinden, op ver schillend gebied. Er zyn groote plannen, o.a. voof wegenaanleg, die wachten om onder leiding van den nieuwen burgemeester te worden voor bereid. Spr. kon ook met voldoening de verzekering geven, dat den nieuwen burgervader een corps van‘'ambtenaren ten dienste staat, dat eerlijk en yverig is, en dienstvaardig; en dat zyn taak met groote liefde en toewijding vervult. Onge- twyfeld la dit voor een burgemeester van groo te beteekenis. Spr. herinnerde er tenslotte aan, hoe de heer v.d. Ven practisch geschoold is, waarby ook rangen van de laagste tot de hoogste door- loopen zyn, en hoe burgemeester Keyzer, van Stompwyk, den heer v.d. Ven schetste als een man, eenvoudig van hart. Spr. durfde den nieuwen burgemeester dan ook van harte feliclteeren namens den raad, maar ook namens de geheele gemeente Uitgeest. De heer Twaalfhoven overhandigde den heer v.d. Ven hierna den ambtsketen en sprak daar by den wensch uit, dat Gods zegen den bur gemeester zal vergezellen en dat het hem ge lukken moge, zyn gemeente zoowel tnneriyk ais uiteriyk groot te maken. Spr. richtte vervolgens eenige harteiyke woor den van welkom tot Mevr. v.d. Ven. De verwachtingen ten opzichte van den nieuwe burgemeester zyn hoog gespannen. Moge hy door een krachtig en beleidvol bestuur de gemeente tot hoogeren bloei brengen en moge zyn Ueve vrouw hem daarby zyn tot stut en steun. Aldus eindigde Pastoor toespraak. Hierna werd nog het woord ds. Hannemah. Herv. Predikant en door den heer Dekker, hulpprediker der Geref. Evangeli satie. Burgemeester Keyzer, van Stompwyk. sprak hierna als ambtgenoot en vriend en zeide dat het vertrek van den heer v. d. Ven In Stomp wyk als een groot gemis wordt gevoeld. Vooral de werkloosen zyn dankbaar voor het vele d. Ven voor hen heeft gedaan. Spr. wenschte den nieuwen burge meester. Gods besten zegen toe. en dankte hem ook voor de vriendschap, welke hy gedurende de 16 jaar, dat de heer v. d. Ven In Stompwyk werkte, van hem had mogen ondervinden. De bevolking van Uitgeest kon spr.- de ver zekering geven, dat zy een burgemeester krygt in den vollen zin des woords, die dag en nacht voor haar klaar zal staan. Ten slotte werd nog een woord gesproken door den gemeente-secretarls van Stompwyk, waarna de nieuwe burgemeester, zeer getrof fen. allen dank zegde. Tot slot werd een drukbezochte receptie ge houden. Velen maakten van de gelegenheid vroeg in den morgen wapperden van «ic huizen de vlaggen, 's Middags om één uur gingen de kinderen der katholieke scholen onder vroolyke marschmuzlek In optocht naar het feesteiyk versierde Sportterrein, waar spelen werden ge houden. Om 430 uur werd in de zaal van den heer Overboom een kindervoorstelling gegeven met medewerking van het humoristen-ensemble De Laat. Ook werd een klnderzangwedstryd ge houden. Te 7 30 uur was er een feestuitvoering voor de ouderen, waarby wederom optrad het bekende trio De Laat Men heeft reusachtig ge noten. a o o o s 6 I. a 0 a 1.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13