Erkend als de beste sigaret voor Uw gezondheid Gemeentebegrooting v oor 1938 aangeboden Alkmaar, 4 Sept. GEEN BELASTING VERLAGING ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1937 STADSNIEUWS I v HANDELSAVONDSCHOOL Het AGENDA Film Rangorde der waarde IN HET GOUD ZINGA (SONG OF FREEDOM) *HANDELSAVONDSCHOOL VRAGENBUS *1' VR. JEUGDBEW. VOOR KATH. ACTIE „DE GRAAL” - ALKMAARSCHE BOYS TEGEN ALCMARIA VICTRIX J. 9 I 9 i scHie^ 1938 Cursus 1937/1938 De 4 re- (Wordt vervolgd.) tl worden hervat op Donderdag 9 voor Gregoriusdag Clubhuis Oude Gracht 283 CITY-THEATER HET VLIEGVELD Massa Justitie Programma Radiodistributie ZONDAG 5 SEPTEMBER Er MAANDAG 6 SEPTEMBER 1937 Keulen; In Theater Harmonie Kinschot, bur- O Wl Apotheeknachtdienst op alsnog een wlnstultkeering op te nemen Kolven belangen Groote Gregoriusdag - Alkmaar Voor verkeer gesloten St. Josephs-gezellen Landbouwtentoonstelling FOCUS R.K. Danscursus D.I.N.D.U.A. Voorwaarden radio-distributie f 500.000.— Advocaat Landbouwhuis op Restauratie-fonds Groote* Kerk Goed afgeloopen stellig antwoord te geven. I CHIEF WHIP 9 d> f si ki 9 e t voor steun aan uierkloozeti geraamde bedrag van f 500.000 niet verminderd cijfers, met inbegrip veranderingen evenwichtige en voor van De directedr der gemeentewerken van Alk maar maakt bekend, dat de Dykbrug voor het verkeer zoowel te water als te land vanaf Dins dag 7 September ba tot nadere aankondiging gesloten is. zouden gewonnen hulstuintje, op vetten grond. De Zondag- en nachtdienst wordt in de week van 5 tot en met 11 September waargenomen door de apotheek van mevr, de Wed. C. M. B. Wanna, Mlent 11. 14.20—15.20 1720—19.35 2020—21.05 12.50—14.20 14.45—19.20 in de de P< ff la 1* vi D V n mogelyk. wegena in'1937 tot op- Biykens een advertentie zal mr. P. 8. Winkel, advocaat van het Landbouwhuis, zitting houden op den eersten en derden Vrydag van de maand van 10 tot 12 uur in kamer 5 van het Landbouw huis. B en W doen den Raad een voorstel tot ver laging van het abonnementsgeld voor de radio distributie met f 0.50 per maand. Het abonne ment bedraagt thans f 3.per maand en f 050 per week en wordt dus reap, f 150 en 40 cent. Tijdens-de maand Augustus werd in de kolf baan van den heer J. Druif te Venhuizen een kolfwedstrfjd over 10 partijen gehouden, waar van de uitslag als volgt is: le Klas: le prijs J. Goet. Alkmaar 451 pnt; Ze prijs A. Houter, Venhuizen 438 pnt; 3e prijs J. Knol. Venhuizen 435 pnt. Serieprijs: C. de Vries. Alkmaar 93 pnt. 2e Klas: le prijs J. Brufgnan, Venhuizen 451 pnt; 2e prijs H. Dekker. Venhuizen 421 pnt; 3e prijs J. van der Pijl, Venhuisen 416 pnt. Serieprijs: L. Hagenaar. Alkmaar 90 pnt. 3e Klas: le prijs K. Graaf, Venhuizen 405 pnt; 2e prijs A. de Smeth, Bovenkarspel 395 pnt; 3e prijs C. Groen. Venhuizen 394 pnt. Serieprijs: K. Cornpas, Wognum 90 pnt. Hoogst aantal punten in de laatste vijf par tijen: R. Evers, Venhuizen met 197 pnt. Bioscoop Harmonie: „Zinga”. Alle dagen 730 uur. Zondag van 2 uur af. Woensdag matinée. City: „Massa Justitie” (reprise). Alle dagen 8 uur. arb ber C de ar de wa de kei dei de 1 VOI en ter Nle C ren har der va Bs Al ge to se tv be Op den Rljksstraatweg bij de Zevenhuiaerlaan brak Vrijdag van een autobus, die den dienst HaarlemAlkmaar rijdt, een as. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor, terwijl ook de dienst geen stagnatie ondervond. 1 dat de Zei pla -het «er per I sta not ver 1 Ooi en zoo we tel rei «el er Cl te dii ee so er br on st: op 11 Juli 1936, ge- be- 0' m bi be Be va tei 1 «e’ de toe 1 l str de wei He bre voc «er 1 der we aai kot Bes nai van de totalen 1937 en 1938 voor groote Maandag 6 Sept. as. te 8.15 uur slotrepetltle van de Schola. gevormd dit de koren van het dekenaat Alkmaar (bulten stad) in de St. Lau- rentius-kerk, Verdronkenoord. Natuurlijk wordt op aller opkomst gerekend. 't Comité voornoemd begrootlng voor 1937 zorg geraamde subsidie van f 330.000. 1938 op een lager bedrag te stellen. Evenmin brachten zij wijziging in het steun aan werkloozen geraamde bedrag Mask velen zullen eindelijk de portée van de schoolvrije jeugd eens gaan aanvoelen. Met als gevolg: Zeer velen zullen zich als gezel willen telkens aanvangende des in het schoolgebouw aan de Men meldt ons: Vrijdag was het voor den heer C. Hop een groote dag. Toen immers vierde hij z’n goud-n feest bij de Alkmaarsche IJzer- en Metaalgieterij. waar hij van jongmaatje tot draaier en gereed- schapsmaker is opgeklommen. De directie feliciteerde bij monde van den heer Bosscher den jubilaris en overhandigde hem het gebruikelijke geschenk. Hierna sprak Jhr. mr. F H. giemeester van Alkmaar, die In zijn fellcltatle- rede de blijde tijding bracht, dat H. M. de Ko ningin den jubilaris de eere-medallle in brons van de Oranje-Nassau-orde had toegekend. Ook van de collega’s mocht de heer Hop veel belangstelling ondervinden, welke werd uitge drukt met hartelijke woorden, bloemen en ca- deaux. H af «e Wij verwijzen belanghebbenden naar een In dit nummer voorkomende publicatie betreffende toelatlngs- en herexamens en aanvang lessen aan de Handelsavondschool. f mo str: Zei Hit 4 1 hoi lev In aansluiting op de advertentie In dit blad, wordt alsnog medegedeeld dal genoemde cursus onder leiding staat van den heer Joh. van Berkum. terwijl de muziek wordt verzorgd door het bekende muziekorkest The Sweet and Hot Players. Dus allen die dansen willen leeren naar „Din- dua” den eenlgen erkenden R.K. Danscursus in onze stad. 22 September zal de tradiUoneele landbouw tentoonstelling weer gehouden worden. Na, de hier en daar muziekuit voeringen worden gegeven en des avonds zal het vuurwerk op de Noorderkade worden afge stoken. Daar voor dit alles veel geld noodig Is. zal ook dit jaar de afdeeling Alkmaar van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw 'n beroep doen op de burgerij en dezer dagen zullen de wyk-commlssarissen zich weer met hun lijsten bij de Inwoners aanmelden. Mogen zij nergens tevergeefs aankloppen. Dinsdag Alkmaarsche Gregoriusdag. 10 uur plechtige Hoogmis. 2 uur groote vergadering. 4 30 uur Vespers. g. de bijdrage aan het sportparkbedrjjf, vankelyk geraamd op f 23.750.terug brengen tot f 21.800. Het was wederom noodzakelijk de Inkomsten tot vrijwel uiterste bedragen uit te trekken. Ten aanzien vin de belastingen zijn, voor zooveel mogelijk, gevolgd de ramingen van den Inspec teur der Directe Belastingen voor het boeklngs- UJdvak 1937-1938. Dat B. en W. onder de bestaande omstandig heden niet in staat zijn verlichting van belas tingdruk. voor welk onderdeel ook, voor te stellen, behoeft nauwelijks te worden vermeld. Voor de leden van de Laurentiusparochle is er volgende week geen club, alle leden en aspi ranten gaan natuurlijk trouw naar het Triduum in hun kerk. Maandag Is er om 8.15 uur vergadering voor de leden en aspiranten van de Dominicus- en Jozefparochie. Dinsdag: Handenarbeidclub voor groote groep Dominlcusparochle Charitatieve club voor •de Jozefparochie. Woensdag: Turnen voor K. Kinderen van 5 tot 6 uur; Stormwind 2 van 7 tot 8 en Stormwind 1 van 8 30 tot 9 30 uur. Vrijdag: Rejdans voor jongste gröep Dominl cusparochle. Maandag gaat de Missleclub gewoon door, de volksdansclub vervalt deze week. tedere plannen voor het a.s. winterseizoen worden besproken. Aller opkomst dringend ge- wenscht. Mevr. E. SteenbergheEngeringh nam afscheid als presidente van de Federatie van RJ[. Vrouwenbonden tn Nederland. Tijdens de te Utrecht gehouden jaarver gadering werd zij op har telt} ka wijze gehuldigd Wij vernemen, dat in een bjjeeiikomst van grondeigenaren, wier landerijen betrokken zijn bij het aan te leggen militaire vliegterrein, nog geen overeenstemming over den te vragen prils Is verkregen. zal nog nader met Den Haag onderhan deld worden. betten en met droge doeken droog kloppen. Dit laatste om te voorkomen, dat er kringen zullen komen. Vr. Ik heb een beige japon en daar is vlie genvuil op gekomen. t Is lichte stof. Hoe kryg Ik die vlekken er uit? Antw. Met waterstof-peroxyde. Betten met een in deze vloeistof gedoopt watje. Vr. Een levensverzekeringspolis van mijn man is gesteld op mijn naam, zoodat ik bij zijn over lijden eventueels uitkeerlng krijg. Doe ik met beter met de polis op naam van de kinderen te stellen, omdat dezen altijd goed voor mij zijn en Ik eventueel vroeger zou kunnen komen te overlijden dan mijn num? Antw. U kunt dat natuurlijk doen als u dat wenscht. maar noodig vinden wij dat niet. In dien u vroeger komt te overlijden dan uw man, heeft uw man alleen te zorgen, dat ten spoedig ste wordt vastgesteld aan wien de ultkeerir.g dan moet worden gedaan. Vr. Weet u misschien ook een middel 03 roestvlekken uit splinternieuwe lakens te ver wijderen? Antw. Maak de vlekken vochtig met warm water leg er een krlstalletje zuringzout op en druppel heet water daarop. Een poosje laten Inwerken en als de vlek niet weg is herhalen. Tenslotte met warm water afspoelen. Lijn 1: Hilversum I. Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: 8.359.20 Keulen; 9 2010.20 Brussel Fr 10.20-11.50 Parijs R.; 12.20—13.20 Keulen; up de vraag, of dit bedrijf met Ingang van 1938 Inderdaad aan de gemeente zou kunnen worden ontnomen, to op dit oogenbllk nog geen B. en W. meenden derhalve goed te doen de begroeting van het bedrijf als naar gewoonte te doen opmaken en de daaraan ontleende cijfers In de gemeentebegrooting op te nemen. Des te beter kan het enorme belang, dat de gemeente bij het behoud van dit bedrijf heeft, in het geheele flnantleele beeld voor het jaar beoordeeld worden. B. en W. hopen, dat de pogingen die wor den aangewend om tot een rechtvaardige rege ling te geraken, alsnog tot een bevredigend sultaat mogen leiden. Paul Robeson is een gelukkige kerel. Niet enkel werd hij een succesvol advocaat, maar ook als tooneelspeler, zanger en last but not least, als filmster behaalde hij ongekende triomfen. Wij zouden eigenlijk vragen: Wie kent Paul Robeson niet, den herculisch gebouwden neger met zijn prachtigen, zuiveren bariton, den groo- ten man ook uit de film: „Sanders of the river”. Mocht soms iemand met dit zangphenomeen nog geen kennis hebben gemaakt, dan is daar deze week in theater Harmonie ruimschoots ge legenheid voor. Daar treedt hij op in de nieuwe negerfilm Zinga (Song of Freedom) en opnieuw raakt men geboeid door dien heerlijken stem, welke om. de Songs „Lcnaly rood", „Song of Freedom", Heeqy River” en „Stepping Stones” ten gehoore brengt. In dit genre van spirltuels is Robeson eenvoudig niet te overtreffen. Om die gouden stem is bovendien een film vervaardigd, die liefhebbers van romantiek kan doen smullen. Men oordeele: In de haven van Londen werkt de neger Zinga Onder zijn werk zingt en droomt hij. Hij heeft een onbestemd verlangen naar het land van zijn voorvaderen: Afrika. Op zekeren dag wordt zijn prachtige stem door Donozettl. een bekend impressarlo, ontdekt. Zijn eerste optreden in de Brltsche hoofdstad wordt een sensatie. Hij zingt in de opera ..Emperor Jones”. Als toegift zingt hij een deel van een onpekend lied, dat zijn gedachten be- heerscht Onder het publiek bevindt zich een beroemd natuurvorscher, die Zinga na afloop opzoekt De man vertelt hem. dat het lied, het koningslied van een Afrikaanschen negerstam is. Zinga toont hem dan ren amulet, die hij van zjjn geboorte af gedragen heeft en de natuurvor scher herkent deze als het symbool van het koningschap van een negerstam, die op een eiland aan de Westkust van Afrika leeft. Zinga vertrekt met zjjn vrouw naar het land van zijn voorvaderen. Hij treft er zijn volk aan, arm en onbeschaafd. Onder de suggestie van een medi cijnman weigeren ze echter Zinga als hun koning te erkennen. Hun wantrouwen groeit en tenslotte besluiten zij, dat hy moet sterven. Onbevreesd staat Zinga te midden der negers. Zijn vrouw snelt hem te hulp. Tegen een der belangrijkste wetten van de stam is gezondigd, een vrouw is getuige geweest van hun heilige ceremonie. Voor zijn oogen zal nu Zinga's vrouw eerst moeten sterven. Vertwijfeld slaat Zinga zijn pogen ten hemel en.... begint te zingen. Hy zingt de onbekende melodie, die hij altijd ui zijn herinnering be waard heeft: het koningslied. De negers luisteren ademloos toe; thans zijn zy er van overtuigd, dat Zinga hun koning is. Bij alle hulde, welke Robeson toekpmt, mogen wij niet vergeten zijn partnerin. Elisabeth Welch, die in geenen deele voor hem onderdoet. Een zeer uitgebreid voorprogramma gaat deze hoofdfilm vooraf. 11.50—12.20 Brussel Fr.; 12.20—13.20 Keulen; 13.20—13.50 Brussel VI.; 13.50—14.35 Brussel Fr; 14.35—15.05 Brussel VI 15.05—17 20 Brussel Fr.; 17 20—20.20 Parijs P. 20 20—22 20 Keulen; 22.20—22 30 Brussel VI.; 22 30— 24 00 Brussel Fr Lijn 4: 8.30—12.50 Brugse! VI.; Droltwich; 14 2014.45 Normandlé; Droltwich; 19.20—20 15 Londen Reg 20 15—21 06 Droitwich; 21 0621.35 Luxemburg; 21.3523.00 Droltwich; 23.0024.00 Weenen. Hjn 5: Diversen. In het City-theater draait deze week ander maal de film Massa-Justitie (Fury). Andermaal, omdat deze film voor een tweetal weken terug ook reeds in Clty-theater vertoond is Het suc ces. dat de directie toen met deze film had. heeft baar doen besluiten haar nog eens te geven. Massa-Justitie toont ons In beeld het mensch- onteerend lynchen, dat in Amerika nog zoo dik wijls voorkomt en waaraan ongestraft vele men- schenlevens ten offer vallen. Hoe weinig is er maar voor noodig om de volkswoede op te zwec- pen en dan de ontzettende gevolgen, wanneer deze volkswoede eenmaal ontoombaar gewor den is. In 'Massa-Justltle worden de gevolgen der volkswoede wel op rake wijze aangetoond.' wan neer een vermeende kinderroover onder be scherming staat der wetteljjke machten. Het volk wil zelf voor rechter spelen en de woede over de bescherming stijgt zoo hoog, dat de woedende volksmenigte tot bestorming der ge vangenis overgaat. Men kan niet in de cel van der^ verdachte komen, waarom de woedende menigte het gebouw in brand steekt. Het doei om den gevangene in het brandende gebouw te laten omkomen, mislukt, omdat hjj weet te ontsnappen. Met een hart vol wraakgevoelens komt hij op een avond weer bij zijn beide broers, die hij weet te bewegen een vervolging in stellen tegen 22 deelnemers aan de bestorming en brand stichting. tengevolge waarvan een gevangene (Joe Wilson) om het leven gekomen zou zijn. Inmiddels is de onschuld van Joe Wilson komen vast te staan tijdens de Interessante rechtszit ting. Waar de 22 menschen terecht staan. Ge lukkig echter weet de verloofde van Joe Wilson zijn wraakgevoelens te doen wijken en wanneer dan de doodgewaande gevangene (Joe Wilson) ter terechtzitting verschijnt, worden de 22 men schen vrijgesproken, daar er dan van moord geen sprake is. Massa-Justitie is cinematografisch een mees terwerk en de massa-regle van Fritz Lang is een buitengewoon knap stukje werk. De hoofd rollen worden op schitterende wijze vervuld door Spencer Tracy als Joe Wilson en Sylvia Sidney als verloofde. Wij kunnen dan ook een bezoek aan deze film in het Clty-theater aanbevelen, deze mooie rol prent verdient de belangstelling zeker. Gezien het gegeven, lijkt ons deze film niet bepaald geschikt voor kinderen. Het mooie voorprogramma bevatte een jour naal, een aardig een-actertje en een teeken- film. aangeven. Tenminste zullen de ernstige ouders de noodzaak daarvan klaar en dwingend inzien. En daarom zal er dien dag na de H. Mis van 11 uur in het Gezellengebouw gelegenheid ge geven worden zich te laten inschrijven, inlich tingen in te winnen, enz. Katholieke ouders, katholieke jonge mannen helpt toch mee. Laat deze gelegenheid toch niet nutteloos voorbijgaan. De Gezellenvereeniging móét weer een eere- plakts gaan innemen in de lange rij van de Kath. vereenigingen In Alkmaar. De Raad van Bestuur der St. Josephs- gezellen: Kap. Geels, vice-praeses. C Vermerker, penningmeester. Will. Vermeulen. D. Woldendorp. secretaris. Ja; 3. Wendt u om inlichtingen tot den secretaris den heer A. Benden, Zaanen- straat 55, Haarlem. Vr. 1: Hoe kan ik een gumml-regenjas was- schen, verven en weer waterdicht maken? 3. Moet by die behandeling de voering ver wijderd worden? Antw. 1Glad op tafel leggen. Goed met lauw zeepsop en boender boenen. Twee maal warm water naspoelen. Geheel glad in den wind of op den tocht laten drogen. 2. Neen. Vraag: Hoe moet ik abrikozen Inmaken Sherry voor tien personen? Antw.: Neem een pond abrikozen, knip ze in kleine stukjes en zet ze een nacht in het water. In hetzelfde water zet u ze op met een pond suiker en laat ze even opkoken. Daarna afkoe len. in de flesch doen en de sherry er op gieten. Vraag: Een familielid van my liet een vermo gen achter waarvan 600 gulden vermaakt werd aan het Kerkbestuur en f 1500 aan een inland- ache mtoslevereênlging. De rest moest onder de familieleden verdeeld worden. Moeten zy nu successie- of andere rechten betalen van de hierboven genoemde f 2100? Antw.: Zonder het testament te kennen kun nen wy op uw vraag niet antwoorden. Het is best mogeiyk, dat de legaten vrij van successie recht aan de door u genoemde stichtingen ver maakt zyn. Vr. Hoe krijgt men een koffievlek uit een bruine jurk? Antw. Leg de vlek over een zachten doek en bet haar met een prop watten gedoopt in wa terstof-peroxyde. Dan met schoon water na-1 Weliswaar bedroeg het aantal werkloozen 10 Juli 1193 tegenover 1243 op daartegenover staat echter, dat het aantal steunden op eerstgenoemden datum 835 droeg en op laatstgenoemden datum 767. We gens steun werd over het eerste halfjaar van 1936 uitgegeven f 251.274.01 over het eerste halfjaar van 1937 f 260.370.92. Indien men aan neemt. dat het verschil tusschen deze bedragen verband houdt met het aantal tewerkgestelden in werkverschaffing (le halfjaar 1936 gemid deld 38. eerste halfjaar 1937 gemiddeld 21), dan kan worden geconcludeerd, dat, al moge dan het aantal werkloozen iets zijn verminderd, een daarmede verband houdende verlaging van bet steunbedrag wordt opgeheven door de in middels van kracht geworden wyzlglng van de steunvoorschrlften ten aanzien van den aftrek wegens gezlnsinkomsten. Ten opdchte van de bedryven merken B. en W. het volgende op: Electriciteitsbedrijf. De uitkeerlng wegens In 1938 te maken winst Is gesteld op t 317.000. tegen f 297 900 In 1937. Bovendien achten B. en W. het dat een bedrag van f 12.000. gemaakte extra winst, aan den dienst 1938 ten goede komt. Op de vraag, of dit bedrijf met ingang ^^hristus heelt cros Zl|a Kerk voor speld, dat zq om Z^aentwille vervol gingen zou moeten verduren. Zalig sq. die vervolging iqden om do Gerechtig heid. want hunner te bot Koninkz^k dor Hemelen. i Het spreekt vanzelf dat het met viyt, toe- wydlng en energie behartigen van „de zaak" tot de deugden van een middenstander behoort. Zonder die energie en zonder die dageiyksche bekommernis om het wel en wee der onderne- mlng, zouden de zaken al heel gauw verkeerd loopen en het behoort juist tot de goede eigen schappen van den middenstand, dat deze deug den daar zoo veelvuldig aangetroffen worden. Ik wil niet zeggen, in de verste verte niet, dat een arbeider minder werkzaam en minder viy- tlg zyn zou dan een middenstander, maar voor den eerste duurt de arbeidsdag acht uur (en kele vakken uitgezonderd) en voor den twee de is er die voortdurende zorg welke niet met I acht uur per dag afgebakend kan worden. Waar de arbeider en de ambtenaar op een be paald moment geheel vry man zyn, daar biyft de middenstander ook in zyn vrije uren zoozeer met z’n zaak vergroeid, dat hy z’n arbeid In gedachten biyft voorteelten en er zelden ot nooit heelemaal vry van komt. Deze gestelte nis draagt ongetwijfeld by tot den bloei van het middenstandsbedrijfsleven, want juist door die vergroeiing, door dat één worden van zaak en persoon krygt iedere zaak dat persoonlijke karakter. Achter iedere goede middenstands- zaak staat de ondernemer met geheel zyn per soon en met al zyn krachten. Dit Intense sa mengaan van persoon en zaak heeft ander zijds echter ook zyn gevaren, het gevaar na melijk, dat de persoon al te zeer ondergeschikt gemaakt wordt aan die „zaak”. By alle toewyding aan de eigen onderneming, moet men steeds blyven bedenken dat niet de mensch er Is voor de zaak maar In laatste In stantie de zaak voor den mensch. Zoodra een zaak ons zóó totaal opvordert, onze gedachten en gevoelens zóózeer in beslag neemt dat de „onderneming” het eenig doelwit van ons leven is geworden, dan geldt het woord van Augus tinus: „Wat baat het my of ik de geheele we reld win en sehade lyd aan de ziel?" Er is >n alle dingen nu eenmaal een juiste rangorde van waarden en deze rangorde bepaalt, dat de geesteiyke belangen boven de materieele be langen uitgaan. Juist In het middenstands milieu met zyn voortdurende beslommeringen om materieele kwesties Is het uiterst moeiiyx die zuivere rangorde steeds in het oog te hou den en inneriyk te beleven. Dat zoo even ge noemde „vergroeid zyn met de zaak" brengt onafwendbaar mede, dat men zyn eigen geeste- lyke belangen al te gemakkeiyk ondergeschikt maakt aan de materieele belangen van het bedrijf. Dit gebeurt niet willens en wetens, maar on gemerkt en ongewild en dat Is juist het ge- vaariyke van het geval, want alvorens men het bemerktis men geestelyk achteruit geboerd. Wanneer men dit Inziet en de welwillenden zien dit werkelyk in, dan begrijpt men tevens da groote waarde die enkele dagen van geestelyke bezhjnlng bieden. Zulke dagen nu worden ge boden door de retraite. De retraite wil niets anders dan In ieders leven de juiste rangorde van «aarden herstellen en wanneer men dan bedenkt dat de Katholieke Actie in haar ge heel genomen niets anders nastreeft dan het her stel der juiste waardeverhoudingen, dan beseft men te zeer de waarde van de retraite. In de komende maanden zullen in het beken de retraitenhuls te Bergen speciale retraites voor middenstanders gegeven worden en wel voor den kring Alkmaar van 26 September 's avonds tot 29 September *s middags en voor den kring Den Helder einde October da.v. Gezien de groote geestelyke waarde die de retraite vertegenwoordigt, meenen wy allen ka tholieken middenstanders te mogen aanraden de middenstandsretralte mee te maken. den kapitaaldienst voor een verklaard door de in de begroeting voorkomende ramingen sing van de leenlng 1932. directeur dezer school brengt ter alge- meene kennis, dat de toelatlngs- en herexamens zullen plaats hebben op Maandag 6 en Dinsdag 7 September i avonds 6% uur, Doelenstaat. De lessen September a.s. des avonds 6J4 uur. Alkmaar. 1 September 1937. De directeur der handelsavondschool. J. H. DE GROOT. Morgenmiddag spelen de Boys op hun terrrin aan den Westerweg een vriendschappel Ijken wedstrijd tegen Alcmaria. Het terrein van de Boys is flink onder han den genomen en wanneer ’t weer zoo biyft als nu, kan een flinke belangstelling verwacnt worden. t Was al lang bekend, er zou een ge duchte propaganda georganiseerd worden voor de Gezellenvereeniging. Deze vereeniglng, die in onzen tyd noodzake- lyker is dan ooit. U verstaat het; noodzakelyk, want ’t gaat om niets minder ommeer dan om het zielenheil van den jongen arbeider. Woensdag j.l. werd afscheid genomen van vice-praeses kapelaan v. Rooyen. Zy waren flink opgekomen op dezen avond, althans wilden zy allen toch biyk geven v&n hun goede gezindheid. Tegeiyk werd de nieuw-benoemde vice-praeses, tentoonstelling zullen hier en daar muzlekult- kapelaan Geels geïnstalleerd. Er werden harteiyke. maar ook krachtige woorden gesproken, niet In het minst door den praeses. den Hoogeerw. Heer Deken Rengs. De jongens waren er bykans stil van. En nu moet het yzer gesmeed worden. Want nu is het l}pet. En dat heete yzer Is pletbaar en kan tot wondermooie dingen vervormd worden. En daarom komt de centraal-praeses rector Drost met zyn machtige welsprekendheid deze belangryke quaestie van de Gezellenver eeniging nog even terdege belichten en uiteen zetten. Morgen. Zondag, wordt begonnen in de St Laurentluskerk onder alle H.H. Missen. En De volgende bydragen voor de restauratie van de Groote- of St. Laurenskerk zyn ontvangen: J. V. R, Alkmaar, f 5.G. G., Alkmaar, f 208; T. C. O., Den Haag, f 10.—; A. J. V. d. 8t Zuid-Afrika, mej. 8., Alkmaar, f 1.Samen f 234.Vorige verantwoording f 1206,95. To taal f 143235 1937; c. de uitkeerlng wegens door het electricl- teitsbedryf boven het voor 1937 geraamde be drag te maken winst te stellen op f 12.000. d. In de begrootlng van het slachthulsbedryf alsnog een winstullkeering op te nemen van f 5000.—; e. de bydrage aan het ’bedryf der gemeente werken voor uitgebrachte adviezen, die voor- loopig wederom op f 8000was geraamd, tot f 5000.te verlagen;. f. de bydrage In het exploitatietekort van de gemeenterelmging met f 1000.te verlagen; g. de bydrage aan het sportparkbedryfaan vankelijk geraamd op f 23.750.terug te B. en W. hebben den Raad de ontwerp ge- meentebegrooting voor 1938 aangeboden. als mede de ontwerp-begrootlngen van de afzon- deriyk beheerde takken van dienst. De* elndcyfers der begrootlng bedragen: de Inkomsten en uitgaven van den gewonen dienst f 3.429.395.en voor die van den kapi taaldienst f 1.849 720.— Voor 1937 bedroegen die van de tot dusver aangebrachte en zonder wyzlglng van de zg. posten respectlevel yk f 3.446 480. I 3 306.120 Ten aanzien van het groote verschil Lyn 1: Hilversum I. Lyn 2: Hllversian II. Lyn-3 8.00—1020 Keulen; 1020—10.50 D.- Sender: 10.50—12.05 Parijs R.; 12.05—12 50 Lon den Reg 12.50—14.20 Brussel VI.; Keulen; 15.2017.20 Londen Reg.; Brussel Fr 19 35—20 20 Keulen; Londen Reg 21.05—23.35 Parys R.; 23.35—24.00 Boedapest. Lyn 4: 8.00—9.20 Brussel VI.; 9.20—10.35 Nor mandie; 10.35—18.20 Droltwich; 1820—18.40 Nor mandie; 18.40—2400 Droitwich. Lyn 5: Diversen. Voor wat de uitgaven betreft, hebben B. en W. zich ook thans in sterke mate beperking moeten opleggen. Desondanks kon. zooals boven reeds Is opge merkt, de begrootlng slechts sluitend worden gemaakt door de extra-bydrage uit het werk- loosheids-subsidlefonds In de kosten van steun- verleenlng en werkverschaffing aan werkloozen op het maxlmum-bedrag, Lw. 99 pct. van die kosten, uit te trekken. Werd voor 1937 aanvan- keiyk f 104.800.geraamd, welk bedrag f 82.255.is teruggebracht, voor 1938 moet nieuw f 104.000.noodig worden geacht. Mocht de Regeering voor 1938 alsnog andere voorschriften vaststellen, dan zullen de ge volgen daarvan nader onder de oogen moeten worden gezien. Wie het zou bevreemden, dat de extra-by drage ook voor 1938 niet op ongeveer f 82.000. to uitgetrokken, wyzen B. en W. er op, dat het niet mogeiyk to telkens weer nieuwe inkomsten te stellen tegenover de in tien jaar tot ruim f 140.000,doorloopende vermindering van de uitkeerlng uit het gemeentelonds of tegenover door de wet opgelegde en andere steeds toe nemende uitgaven, als de bydrage voor de Ryks Hoogere Burgerschool, de kosten van het kanalenplan, de kosten van krankzinnigenver pleging en dergeiyke. Voorts bedenke men. dat met het aanbrengen van ratloneele bezuinigin gen de uiterste grens schier is bereikt. B. en W. vonden geen aanleiding het In de -7 voor algemeene armen voor Nog geen eenstemmigheid over den grondprijs Vr. Een vriend gaf my den raad om by het tomaten telen de bladeren van de planten te verwyderen, waardoor veel meer rijpe vruchten worden. Ze staan In een iets versterkt door kippenmest. Aanvankeiyk leek het een succes te worden, maar wat gebeurt nu? Zoo gauw als er bloem komt (en dat zyn er al heel wat geweest) bloeit deze uit en daarna valt het geheel, bloem en steeltje af, zoodat Ik van de twintig planten nog niet meer dan vier to maten heb gewonnen. Weet u misschien waarin de fout kan schuilen? De planten waren abso luut gezond., Is deze manier van behandelen verkeerd? Antw. De heele cultuur to verkeerd geweest. Tomaten veretochen veel zorg, tydig en goed stekken, warme plek grond enz. Uw vriend had wel geiyk. ofschoon hy zal gezegd hebben: ver- wyder de overtollige planten. U woont in Ltose. Wendt u eens tot den heer Volkersz om in lichtingen of tot een leeraar aan de tuinbouw school. Zy zullen die gaarne geven of koop an ders en deze raad geldt ook voor andere le zers eens een klein boekje. Er zyn In de serie Weten en Werken van die uitstekende handleidingen op het gebied van plantencultuur. VRAAG: Ik ben werkster. Nu gaat myn me vrouw twee weken op vacantie. Moet zy my doorbetalen? ANTW.: Ja. Vr. v. mej. C. C. H. te Haarlem-Noord: Antw.: Wendt u tot den Raad van Arbeid, afdeeling ziekteverzekering. Staten Bolwerk, Haarlem.v Vr. 1: Bestaat er In Haarlem een R.K. Zwem- vereenlglng met een aparte dames-afdeellng? 3. Tot wlen moet Ik my wenden voor Inlich tingen? Antw.: wordt belangryk deel j voor 1937 betreffènde de aflos- Ült de vry geringe afwyklng van den gewonen dienst voor moge biyken, dat de begrootlng schommelingen In de ramingen van de Inkom sten en uitgaven geen ruimte meer biedt. Het tekort, waarvoor B. en W. zich aanvan keiyk zagen geplaatst, bedroeg ongeveer f 43.000.nadat de extra-bydrage uit het werkloosheids-subeidiefonds reeds op het ma- ximum-bedrag was gesteld. Van dat tekort was om. oorzaak, dat het geheele nadeellg saldo van den dienst 1936, ad f 16.261.93, in het ont werp was opgenomen. Voorts moest de perio diek verminderende post wegens uitkeerlng per Inwoner uit het gemeentefonds rond f 11.000. lager worden gesteld. Elndeiyk waren voors hands niet geraamd winstuitkeeringen van het slachthulsbedryf B. en W. meenen. dat in dit tekort om. voor zooveel de groote posten betreft, is te voorzien door: a. het nadeellg saldo van den dienst 1936, in navolging van hetgeen ten aanzien van het na deellg slot van den dienst 1934 is geschied, voor 4/5 gedeelte te dekken door een bydrage ad' f 13.000.van den kapitaaldienst, welk bedrag gedurende de jaren 1939 tot en met 1942 door jaariyksche bydragen van f 2600.aan dien dienst zal worden teruggegeven; b. de uitkeerlng uit het gemeentefonds, bo vengenoemd. In verband met den vermoedelijk gunstiger toestand van dat fonds, f 5000 hooger uit te trekken door het percentage van de uitkeerlng minder laag te stellen dan voor

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 14