Er wordt recht gesproken TEXELS FOKVEEDAG I I Help! p Pt - 1 ALS EIGEN RECHTER OPGETREDEN ALGEMEENE OPLEVING 4 J I DINSDAG 7 SEPTEMBER 1937 - v 3 Film 1 V7 De bekroningen •dag Koopen op anders naam “v-r'l Ul 'utie T aai-T aai naar Het De Teso-beker in andere handen \R Officieele opening Voortvarend Bergenaar Hy kwam, hy zag, hy woonde Polder Wogmeer Grepen ait de historie Al* het biertje wordt bemind ROOD i Wat betreft aanvoer, prysen,' kwaliteit en stemming GROOT NAT. MUZIEKFEEST TE AMSTERDAM nieuwe Engelsche troepentransportschip .JJunera” vertrekt heden Sjanghai, om het Engelsche contingent aldaar te versterken De rechter wilde er niet aan De middag- en avondwedstrijd van Zondag Het oordeel van deskundigen Koper- en yzerdieven blyven nog steeds op het repertoire K n 11 w T*,d‘nv.oofr 9 uur-toen ai het r,e plaatsje had Ingenomen. IS" m 730 I dagen isten tnsi ver bis waarvan 242 geregistreerde schapen en her rd t. O IS ANTON TER STEEGE H. L. <r r 4 10 uur lering. Als de selzoendrukte van de vacantle- gangers op Texel voorby is er zyn nog wel gasten, maar het is er niet druk van dan maakt Texel rich op voor den grooten jaariykschen fokveedag, ’n gebeurtenis, die in het centrum staat van de belangstelling, niet alleen van de Texelsche schapenfok kers, maar van velen daar bulten, omdat op desen dag 't puikje van den Texelschen wolveestapel op de bekende „Groene Plaats” wordt aangevoerd. de E 1832—1845 1845—1875 1875—1802 1892—1004 1004—1918 1918—1938 eer kooplust dan lust tot kde verkoopers de neiging fling van 14 September af aterlaal in aan- rheugend teekeu >20— 12 20 uidië !1 fr. een eer —den 0100.410 'a witte* 7 wandelstok driegt ais M 4e wroet moet kratsen! (Worn aoo'o stok wordt gedragen door menechea. die dacht kaaoea den) week men t B. 11.35; 13.30; Keu- eulen )1 Fr. ■ussel )e- rd, >st. m- >u- la- te- aS en ar el het laar leve üng be de riet »r- rts- loh. lar- pe- ge- Johz.. Oosterend. Schapen met 2 ooilammeren. 1 Y. Lap, den Hoorn. 2 Jb. Lap, den Hoorn. 3^ J. Kikkert Ns., de Westen. C. de Wit, Elerland en Jb. Zuidewind, Het strafrechteriyk treintje van achttien za ken welken we natuuriyk lang niet alle de eer der publiciteit zullen waardig keuren zeulde verder. Voor kwam nu het wagentje van myn heer Joh. v. d. E. te Alkmaar, die als lading een beschuldiging van oplichting met zich voerde. Hy zou onder valsche voorwendselen, waarby hy den naam van de firma Joosten, vloerenfabriek te Stttard (by welke firma hy als onderaanne- m< JU Markebuurt. Schapen met 1 ooi- en 1 ramlam. 1 C. P. Eelman, de Koog. 2 H. Mantje, Den Burg. 3 P. Kooy, Den Burg. 'E. V.: C. P. Eelman. de Koog Viertallen ooi-lammeren. 1 Wed. G. Zym. de Hal. 3 Wed. O. zym, de Hal. 3 T. Bakker, Spyk. E. V: r - Kerkeplaata. Niet-geregistreerde schapen: Eén-jaxige rammen. 1 A. Dros Dz.. Elerland. 3 P. Kooy, Den Burg. Oudere rammen. 1 Jac. Hln. Nes. 2 L. Roeper Pzn.. 't Koorden. 3 Gebr. Vermeulen, Bergen. Schapen met 2 ramlammeren 1 C. Keyser Sr Den Burg. 2 C. Witte Na. de Westen. 3 P. Verbeme. Spang. E. V.: C. P. Eelman, de Koog; en K. Eelman, Boedyn, dat Hier bleek hoe voortreffelyk 'n éénheid vormen. Zoowel moderne suite „London” van liams, als in de „Slavische Friedemann demonstreerde de leider een direc tie, schoon voor het gehoor en opmerkeiyk voor het gezicht. Soms zyn mannen loslatend, dan weer vurig toeschietend zich In het ensemble mengend, ging hy als het ware op visite bij elke party, ja by lederen man Het enthousiaste publiek, opytogm avni dk-sum mi an Hek mocht Inagfijjjkgjdch verheugen over <Je xoortreffelükheM deywpordrqch^ vaardigheid defUxecutahten dle‘ alle Intentlën des leiders prachtig realiseerden, flet werd dan ook het hoogste puntental, van het concours' 405, le pr. metlof der jury. Bravo! „Voor- van dezelfden werden by Octrooi arl 1754 voorgaande vrijstellingen 12 jaren. Gedurende de geheele achttiende eeuw bleven deze vrystelllngen gehandhaafd, zooals blijkt ■uit het octrooi van 14 Maart 1778 verleend aan Jacob Jan, Baron van Wasenaar, etc. etc. Dit octrooi vermeldt tevens, dat in 1764 een der watermolens door 't onweer verbrandde, 't Ging den polder nog altijd zeer slecht. De omslag, die de laatste jaren ongeveer vyf gulden per morgen had bedragen, moest worden verhoogd tot acht gulden. In totaal was reeds 'n bedrag van ongeveer f 12.000 aan leenlngen opgenomen. De Staten verleenen by laatstgenoemd octrooi gedeelteiyke vrijstelling tot verhooging van den ringdijk, voorgeschreven by Reglement van de De eerste Maandagsche zitting na de zomer- vacantle van den Alkmaarschen Politierechter, Mr. Ledeboer. was een beetje rommelig en eigenaardig, net, alsof men, na de dolce far niente In bosch, hei. zee en buitenland nog niet goed op dreef korf komen. Er werd nogal heen en weer gedraafd door den een en den ander, er waren een paar tenuitvoerleggingen er tusschen door en ook nog een korte buitenge wone zitting van den kinderrechter ook Mr. Ledeboer omdat een der verdachten de straf- wetteiyke meerderjarigheid nog niet had be reikt, zoodat wy, en met ons de schaarsche tri- bunlsten, om den haverklap de zaal uit moesten. [Onaardige element werd gevormd door f een strafzitting ongekend groot aantal de uitkomsten zyn aanmerkeiyk beter, hetgeen wel bljjkt uit het grooter aantal Inzendingen. De kwaliteit is in alle rubrieken beter dan vo rig jaar zulks als gevolg van den beteren voedlngstoestand en de gunstige weersomstan- E., maar hy had in reclasseering toch een zwaar hoofd, omdat hij er aan twyfelde, of E. den drank wel zou kunnen laten staan. Hy wilde het evenwel, mits er bijzondere voorwaarden werden gesteld, nog wel eens probeeren, wan neer de rechter tot een voorwaartlelijke veroor- deellng besloqt. Omtrent v. d. W. moest de heer Wiggers iets dergelijks verklaren. By v. d. W. zat de moeliykheid echter In diens slap karak ter en diens voorliefde voor verkeerde vrienden. De officier elschte tegen beiden 4 maanden ge vangenisstraf voorwaardeiyk met drie proef jaren en oplegging van bijzondere voorwaarden. De rechter veroordeelde conform, waarop v. d. W. bezwaar maakte tegen den proeftyd, wel ken hy te lang vond. Dit bezwaar, dat wel even een minder gunstlgen kyk yaf op verdachte* karakter, schoot den rechter zoo verkeerd voor het keelgat, dat die v. d. W. dreigde flink te grazen te zullen nemen, wanneer meneer nog eens een keer als verdachte terug kwam. meer was. «Oorsprong van het tegenwoordige rietbosch!). Voorts kreeg men veel last van wilde rog. dulen en ander onkruid. Ook waren zoo goed als alle perceelen „besmet” met unjer of heermoes, dat jaariyks sterk vermenigvul digde. en had een nieuw onkruid „neetgras” X'n intrede in den polder gedaan. Dit zoogenaamde neetgras (misschien is hier bedoeld kweekgras, tritlcum repens) verstikte bijna alle gewas, zoo dat veel land reeds jarenlang braak lag. De prijzen der producten waren zeer laag. Het land was door een en ander zoodanig in waarde ver minderd. dat by publieke veiling in het jaar 1734 verscheidene perceelen onder de vyf gld. per morgen werden verhuurd; te weinig om de lasten te kunnen voldoen, die doorgaans zes, zeven, ja soms twaalf gld. per morgen bedroe gen, doch nooit minder dan vyf gid. De belas tingen waren destijds in geen enkele droog makerij zoo hoog als in de Wogmeer. De polder had toen zes zeer zware achtkantige water molens te onderhouden. Ten overvloede was tusschen 1734 en 1744 de rundersterfte Zeel groot tengevolge van veeziekten. Veel land was dan ook door de gebruikers „geabandonneerd' (in den steek gelaten)In verband met deae droe vige omstandigheden vragen verzoekers verlen ging van een eertijds door de Staten verleend octrooi van vrijstelling voor diverse belastin gen, met name grondbelasting, belasting op hoornvee, paarden en zout, alsook van de gra- feiyke recognitiegelden. De vrystelllngen wor den door de Staten verleend voor den tyd van zeven jaren, 17461753. by octrooi van 14 Juni 1747 voormeld, geteekend door den raadpensio naris van Holland Willem Buys. Op verzoek van 15 Janu- verlengd voor Een zaak, die wel een begin maar geen eind had was die tegen de heeren Christiaan D. v. d. V., bankwerker, én Frans M.. werkman en Oostenryker van nationaliteit, beiden nog jong en wonende te Alkmaar. De vrienden waren In dienst bij de Alkmaarsche IJzer- en Metaal- gletery, en stalen, toen de kans hun geboden werd, een flink partijtje koper, ter waarde van 70, hetwelk zy verkochten aan den logement houder A. J. M. te Alkmaar voor het luttele be drag van 18. Beide vrienden bekenden; de eerste zei te hebben gestolen, omdat hy nog een paar schoe nen had te betalen, hetwelk biykbaar niet van het 12 loon per week af kon en de Oostenry ker, die 14 verdiende, zei het voor zyn ouders te hebben gedaan. De rechter vond het wel heel erg, dat zy hun baas hadden bestolen en mynheer P. Bosscher, de directeur van de metaalgietery, beaamde de veronderstelling van den rechter, dat hy zeker zou hebben geholpen, wanneer hy had gewe ten, dat de menschen in nood hadden verkeerd. Bekaaid kwam de logementhouder er af, om- dat het koper aan den wettigen algenaar werd terug gegeven, terwyi hy naar zyn achttien gul dens kon fluiten, zyn zwak protest hielp niets, want de rechter zei, dat hy maar uit had moe ten kyken en dat opkoopers als hy de oorzaak waren van veel diefstallen. Dat was dus: aan pakken asjeblieft. De officier vond de zaak eigenlyk een voor de Meervoudige Strafkamer, maar hy wilde het zoo maar laten en met de maximumstraf, die by den politierechter geéischt kan worden, vol staan. Voor het reclasseeringsvoorstel van den heer Hytema der Chr. Reclasseeringsvereenl- glng, voelde de officier niet veel; verdachten mochten biy zyn, dat de zaak voor den politie rechter was gekomen. Zes maanden gevangenis straf was de eisch. De politierechter, die merk baar weifelde tusschen het standpunt van den officier en tusschen het reclasseeringsvoorstel. wilde geen beslissing nemen en verwees het ge val naar de Meervoudige Strafkamer. leveren. Het zaakje was voor den buitenstaander ho peloos oninteressant en taai als taal-taal, te meer, omdat het tot in de onderdeelen werd uit gesponnen Kort en goed kwam de zaak hierop neer, dat v. d. E. die machine een tydje zohder betalen had gebruikt, waarna, toen het geld maar niet binnen kwam en de valsche voor wendselen duideiyk bleken, het geval by den rechtercommissaris terecht kwam, die beide partyen vereenlgde in deze overeenkomst, dat de gebruikte machine die aardig was afgetakeld naar de Wild terug ging en dat verdachte 70 schadevergoeding zou betalen, en wel in termynen. Wijl geen aflossing binnenkwam stel de de officier een vervolging in. Verdachte be kende, maar verschool zich achter de bewering, dat hy door een ongeluk financieel hopeloos in de war was, terwyi hy de boenmachine had be steld In het belang van het werk, dat hy uit te voeren had. Hy.zou er geen persooniyk voordeel van gehad hebben. Na veel gedelibereer over die afbetalingsge- schiedenls. over het ontslag van verdachte, toen het feit bekend werd, elschte de officier, die constateerde, dat verdachte onwaarachtig was geweest, drie maanden gevangenisstraf. Mr. Wynne verdedigde den 53-Jarigen dachte, verwierp het oogmerk van wederrechte- lyke toeélgening, stelde in het licht, dat op ver dachte overigens nimmer Iets te zeggen was ge weest en dat de man veel had meegemaakt en vroeg den rechter om een mild oordeel, omdat verdachte anders de kans op een benoeming by een semi-regeeringsinstelling zou mlsloopen. De rechter achtte het ten laste gelegde wel bewezen, maar was overigens mild en veroor deelde tot 2 maanden voorwaardeiyk, met een proeftyd van 2 jaar. Een soortgelyk en even taai geval was dat van den timmerman A. L. W. uit Jullanadorp, die als onderaannemer van een verbouwing op naam van zyn opdrachtgever by de firma Si mons te Den Helder bouwmateriaal had ge- kochtTUMfM* daartoe gerechtigd te xyn. Ver- dacJfté ontIWndeYlat. en «el met zyn opdnwht- geoet te zyn overeengekomen, dat die het ma teriaal zou betalen. Overigens kreeg verdachte van den ander nog geld ruim honderd gul den hetgeen waar bleek te zyn. Het vreemde was, dat de opdrachtgever, S. M. te Texel, de leveranties van andere firma's, waar verdachte ook op zyn naam bestelde, wél had betaald. Het zaakje was niet erg duideWk en het werd op De dorst naar lekkere biertjes schrijver dezes lust ze niet, maar dat ligt aan hem had de Wleringer arbeiders Cornells E. en Albert v. d. W. op 28 Februari van dit jaar verlokt tot het stelen van ongeveer 1400 kg. ballast-yzer ter waarde van /45, hetwelk zy voor ƒ35 wisten te verkoopen, hetgeen geen kwade prijs is voor ge stolen goed. Het mooiste was echter, dat de hee ren dat yzer stalen van de fa. Bosker, by welke Cornells E. in dienst was. Dé heeren waren na tuuriyk spoedig gesnapt. Instede van E. te ont slaan. hield de firma hem in dienst, omdat, zoo als de heer de Haan, uitvoerder der firma en getuige in deze zaak, verklaarde, de firma den man niet kon missen. Hy was handig en ge schikt, zoodat hy altyd een goed loon had ver diend, ongeveer 35 tot 40, dat nu was afge- takt tot ruim 25 per week. De oorzaak van den diefstal was, zoAls we reeds zelden, de zucht naar drank, waar belde heeren en E. in het bysonder, knap verslaafd aan waren De heer Wiggers. die een reclasseerlngsrap- port uitbracht, had gunstige verklaringen over De Teso-beker, die vorig jaar voor bet eerst beschikbaar was gesteld voor den besten 1-ja rigen geregisteerden op Texel geboren ram en die vorig jaar door M. Witte Jr. van Sir Robert Peel te Elerland gewonnen werd, ging In an dere handen over. Er waren 28 mededingers j. 21) en thans werd de heer Jb. Eelman Gs. te Oosterend eigenaar; als hy het volgend jaar weer winnaar is. biyft de beker zyn eigendom: maar ook dan zal er wel -hevig om gestreden worden. De groote medaille van Prins Bernhard voor de beste Inzending geregistreerde schapen werd gewonnen door Joh. Roeper Johz. te Oosterend. De drie premies van 25 uitgeloofd door de 3 Tex. organisaties voor de drie beste gereg. ramlammeren werden behaald door J. Kikkert N*.. de Westen met stamb. nr. 0244 en met stamb. nr. 0258 en door B. C. Lap, Zeewyk. Pr H.-polder met stamb. nr. 9398. De heer Kikkert behaalde dus twee van dese 3 premies, welke eerst In 1938 worden uitge reikt, als'de rammen het eigendom blyven van Inwoners van Texel, gehouden en gebruikt wor den öp het eiland en op de keuring van vol gend jaar verschynen. Voorts werden nog 39 premies van f 10 ver strekt. welke wy by de verdere bekroningen als „premie” zullen aanduiden. De le. 2e en 3e pr. bestond uit 5, 4 en 3.—. De verdere bekroningen werden door de jury als volgt toegekend: Eén-jarige rammen. 1 Jb. Eelman Gz., Oosterend. 2 Jb. Eelman Dz Oosterend. 3 P. Brans Az Oost. Berv. verm C. Keyser Sr., Den Burg; O. de Wit, Elerland; B. C. Lap, Pr. H.-polder. Twee-jarige rammen. 1 P. Brans Az„ Oost. 2 P. Breen. Oosterend. 3 P. Lap Kz.. den Hoorn. E. V.: Jb. Eelman Dz., Oosterend: H. J. Key ser Dz. „Molenhoeve” en Jb. Lap Kz„ den Hoorn. Oudere rammen. 1 P. Brans Az., Oost. 2 Jb. Lap Kz., den Hoorn. 3 Joh. J. Roeper Johzn., Oosterend. E. V.: W. 8. Keyser, de Waal. Schapen die gemiddeld 1 3/5 lam laatst een stryd van ja en nee tusschen ver dachte en 8. M„ waarby laatstgenoemde, omdat hy onder eede stond, In bet voordeel was. De verdediger. Mr. Wynne, vestigde op dit laatste dan ook de aandacht, waarby hy zei dit niet Juist te vinden. Hy vond het een civiele kwestie, waarby de justitie als incasso-bureau werd gebruikt. In tegenstelling met den offi cier, die ƒ50 boete of 25 dagen had gevraagd, vroeg spr. vryspraak. subsidiair een voorwaar- deiyke lichte geldboete. Het vonnis was tusschen beide in, n.l. ƒ20 of 10 dagen. nricht in onae historie vordert dat leder katholiek zijn ünlversttelt steu- ne. Als de rijpe vrucht der katholieke middeleeuwen geboren, behoort tot onae emancipatie do volledige eigen UnlverM- ■i tstt. Terwyi de jury haar omvangrijk werk ver richtte, vroegen wy enkele deskundigen hun oordeel over de Inzendingen. De heer E. Covers noemde de stemming evenals bet weer buitengewoon, niet alleen dat de aanvoer in kwantiteit was toegenomen, doch ook de conditie, waarin het materiaal verkeerde gaf een duideiyk beeld van de ople ving In het schapenfok-dlstrlct Texel. Voor den Insider aldus de heer Covers was het een verheugend feit, te constateeren. dat uit de combinatie van Noord-Hollandach en Texelsch fokmateriaal een productie te voor- schyn komt, welke aller belangstelling trekt. Dat het ongeregistreerde tal afneemt, Is tevens een Het jonge-rammenmateriaal de één-jarige rammen gaf goede hoop voor de toekomst; De bewoners van den polder De Wogmeer, deels behoorend tot de gemeente Obdam, an derdeels tot de gemeente Hensbroek, maken zich op, om Donderdag 9 September feestelyk het feit te herdenken, dat het meer vóór 325 jaren werd drooggemaakt. Het leek ons niet onaar dig toe, by deze gelegenheid eenige hoofdzaken uit de geschiedenis van den polder te releveeren. Blijkens de archivalia van de droogmakery ging het initiatief hiertoe uit van Jonkheer Ja cob van Duivenvoorde, Heer van Obdam en Hensbroek, in verbinding met eenige andere per sonen. Reeds de vader en grootvader van ge noemden Jonkheer hadden reeds een tilan tot droogmaking overwogen, doch „de diepten van het meer en de bolligheid van diens bodem” hadden hen weerhouden. Waarschyniyk verzocht Jonkheer Jacob tegen het einde der 16e eeuw toestemming tot droogmaking; immers op 15 No vember 1596 stelde een beëedigd landmeter Gerrit Dlrksz. de grootte van de Wogmeer vast op 839 Hensbroeker morgens,zynde 618 en een half, gelegen in de bannen Obdam en Hens broek en 220 en een half morgen in de banne Ursenv. <Thans meet de polder een belastbare oppervlakte van ruim 665 Hectaren). De Staten van Holland en West-Friesland ver leenden by Octrooi van 8 November 1607 aan Jonkheer van Duivenvoorde voomoemd met diens helpers vergunning tot bedyklng en drooglegging van de Wogmeer, in het Octrooi ook Obdammermeer geheeten. De Heer van Duivenvoorde had in zyn verzoek aan de Sta ten meegedeeld, dat zyn adeliyk geslacht reeds lang verscheidene oude rechten op de Wogmeer had bezeten, b.v. het vischrecht, waarom hy en zyn helpers het Meer, na droogmaking, In vollen eigendom verlangden. De Staten be willigden hierin, mits van het polderland jaar iyks een recognltie-geld voldaan werd en wel over het gedeelte onder de bannen Obdam en Hensbroek drie stuivers per morgen en onder de banne Ursem zes stuivers per morgen. De betaling behoorde te geschieden ten kantore Schapen die gemiddeld 1 3/5 lam hebben geworpen met 1 ramlam. geb. voor 1 April '37. 1 B. C. Lap, Pr. H.-polder. 2 C. W. Goeman du Porto. Spang. 3 J. M. Bakker. Pr. H.-polder. Allen met premie van f 10. E. V.: C. W. Goeman du Porto; H. J. Key ser Dz., Molenhoeve; Jb. Zuidewind, Kerke plaats, allen met premie van ƒ10, en Jb. Eel man Gz.. Ooeterend. Schapen, die gem. minstens 13/5 lam heb ben geworpen met 1 ramlam, geb. na 31 Maart 1937. 1 T. Bakker, Spyk met premie 10. 2 C. A. Witte, Zuid Haffel, met premie 10. 3 T. Bakker, Spyk. met premie 10. E. V.: P. Lap Kz., den Hoorn en wed. O. y. Heerwaarden. Schapen met 2 ramlammeren. 1 J. Kikkert Kz., de Westen, le prijs van 25 en 2 pr. van 10. 2 H. J. Keyser Dg., Malenhoeve, met 2 pr. van f 10. 3 B. C. Lap. Pr. H.-polder, met premie 10. E. V.: J. Kikkert Nz.. de Westen. D. Brans, Spang, K. Vlaming. Nieuwe Schild. J. Roeper. Oosterend; Jb. Lap Kz., den Hoorn <2 x) allen met premie van 10. Schapen met 1 ooi en 1 of meer ramlamma- ren, geb. voor 1 April 1937. 1 Jb. Lap Kzn., den Hoorn. 2 L. Koppen. Spang. 3 Jb. Lap Kz.. den Hoorn. E. V.: Jb. Eelman Gz„ oosterend; A. Eelman. Harkebuurt; P. C. Hin Az., Spang; Jb. Lap Kzn.. den Hoorn en A. J. Keyser, Den Burg. Allen met premie van 10. Schapen met 1 ooi en 1 of meer ramlamme- ren, geb. na 31 Maart 1937. 1 J. Kikkert KZ., de Westen. 2 Jb. Eelman. Oosterend. 3 K. Vlaming. Nleuweschild, alien met pre mie van f 10. E. V.: H. J. Keyser De-, Molenhoeve; K. Vla ming, Nleuweschild; W. 8. Keyser, de Waal (2 x) allen met premie van 10 en J. Kikken Wz.. de Westen. Viertallen oudere schapen. 1 Joh. Roeper Johz., Oosterend 2 Jb. Lap Kz., den Hoorn. 3 Y. Lap. den Hoorn. E. V.: H. J. Keyser Da., Molenhoev» on T. Bakker, Spyk. Viertallen één-jarige schapen. 1 Jb. Lap Kz., den Hoorn. 2 T. Bakker, Spyk. den Hoorn. 3 Joh. J. Roeper Johzn., Oosterend E. V.: P. Lap Kz., den Hoorn. Viertallen ooilammeren. 1 C. Keyser Sr., den Burg. 2 T. Bakker, Spyk. Den Hoorn. 3 J. Kikkert Nz., den Westen. E. V.: Jb. Lap Kz„ den Hoorn; Joh. Boênar TrvKw i-i r- a - j Gecommitteerde Raden van West-Frlesland en het Noorderkwartier van 15 April 1773, welke verhooging enorme kosten met zich zou bren gen en ruïneering van ‘s polders financiën ten gevolge zou kunnen hebben. Deze verhooging by gedeelten zou namelyk zeventig jaren moeten duren en aan den polder een goede duizend gld per jaar moeten kosten. Verder verleende dit Octrooi dezelfde vrydommen van belasting als de voorgaande voor den tyd van twaalf jaren Ongeveer eenzelfde verlenging werd nogmaals verleend aan Baron Carel Georg op 21 Januari 1791 voor den tyd van 12 jaren, alzoo tot 1801. Deze octrooien In de 18de eeuw bespaarden den polder jaariyks een bedrag aan belasting gróót ongeveer 3800. Van de droogmaking af tot het jaar 1842 wordt de grootte van den polder steeds opgege ven als zynde 726 morgen en 550 roeden. In laatstgenoemd Jaar wordt dit 659 bunders. De omslag bedroeg tusschen 1792 en 1858 gemid deld ongeveer zeven gld. per morgen (resp. bun der). Daarna tot 1878 ongeveer negen en een halven gld. per bunder. In het Jaar 1918 en het jaar 1930 werd twintig gld. geheven. Thans (1937) is de omslag veertien gld. De polder telde In 1840 slechts 299 bewoners, van wie 205 tot dé gemeente Obdam en 94 tot Hensbroek behoorden. In 1879, toen de Meer vier watermolens bezat, werden twee daarvan vervangen door twee stoomgemalen. Vanaf 1 Oct. 1918 worden deze etectrisch gedreven. Hier volgen nog de namen der dykgraven van de Wogmeer sedert het begin der vorige eeuw: J. Haarselhorst. J. J. Haarselhorst. P. de Boer. S. Zuurbier. C. Duin Jbzn. K. Smal. 1936heden W. P Oudejans. Zooals uit het voorgaande biykt is het de Wogmeer niet altyd beter gezegd: by na nooit naar den vleeze gegaan. Niettemin brengen wy hulde aan de nagedachtenis van hen. die het initiatief namen tot droogmaking in een tyd, toen zulks zooveel moeliyker was dan thans. Nu de Wogmeer den moeliyken tyden. die achter ons liggen, Is te boven gekomen, wil len we hopen, dat betere dan de voorbije tyden voor den polder in het verschiet zullen liggen. dlgheden. Door de betere vooruitzichten wordt er beter op het vee gepast en geeft men den lammeren byvoeding. hetgeen Is toe te jui chen. De heer J. syp was nog korter; „het is nog nimmer zoo geweest" zei hy; de kwaliteit is best; de pryzen zyn goed en er is een buiten gewoon groote belangstelling. Het het advocaten, dat cliënten had te verdedigen, ter- wyi ook de reclasseering bar veel werk te ver richten had. De eerste die terecht stond was geen geluks vogel. Het was een zekere Jan R. uit Nibblx- woud, die onlangs door den politierechter we gens mishandeling van P. Duyf by verstek tot 15 of 10 dagen was veroordeeld en die nu te gen dit vonnis in verzet kwam. De achtergrond van het zaakje bleek al heel spoedig een poli tieke te zyn. De mishandelde had zich schuldig gemaakt aan het afscheuren van een NB.B- verkiezlngsplaat en daarover was Jan R., die biykbaar N S.B.-sympathieën had, zoo verbolgen geworden, dat hy zyn, huls uit stoof en Duyf een draai om z'n ooren gaf, zoodat die stond te suizebollen. De verdachte, die Juridisch werd bygestaan door Mr. van Leeuwen, bleek niet veel schuld besef te hebben en het nogal gewoon te vinden, dat hy als rechter was opgetreden in een land, hetwelk Mr. Ledeboer gaarne een rechtsstaat noemt. Overigens vond hy het nogal verschrik- keiyk veroordeeld te worden wegens het mls- dryf mishandeling, terwyi de klap volgens, hem maar een lichte oorvyg was geweest. De officier constateerde een groot gebrek aan schuldbesef, zoodat hy reden' meende te hebben een hoogere straf te vragen dan reeds was op gelegd. vooral, om te voorkomen, d,at verdachte zich nóg eens aan mishandeling of iets derge- lijks zou schuldig maken. Zoo had dit verzet den goeden kant, dat men verdachte tegen zich zelf kon beschermen en hem voor éen' nieuwe strafzaak kon behoeden. Mr. v. d. Peen de Lille elschte daarom 25 boete of 15 dagen. Verdachte begon nu uit een ander en ge dweeër vaatje te tappen, hetgeen de heeren achter de groene tafel vergenoegd deed glim lachen. Mr. van Leeuwen, de verdediger, vond het gepleegde feit geen mishandeling, terwyi hy het voor verdachte een verschrikking vond, dat die nu geen blanco strafregister meer sou hebben en ten eeuwigen dage een veroordeellng wegens misdrijf op zyn naam zou hebben staan. Pleiter vroeg den rechter verdachte daarom ntet te veroordealenl pe officier, die Yepllceerde, vond" ‘dat geen mltlef tot vryspraak en ook de recMter oordeel de aldus. Die legde er zelfs nog een schepje boven op. Het duldeiyk doorschemeren, dat er achter het een en ander politieke gebbetjes za ten en veroordeelde Jan R.. na vernietiging van het oude vonnis, opnieuw tot 15 of 10 dagen, plus 1 maand gevangenisstraf loorwaardelijk met een proeftyd van maar liefst drie Jaar. Verdachte, die nu wel spyt zal hebben van zijn verzet, zou er nog eens over nadenken, al vorens te zeggen, dat hy niet in hooger beroep gaat. waarts" Vlaardingen, dlr. Ph. Jordaans werd genoteerd 328 p. 2e pr. Na de pauze volgde ’s avonds om acht uur tegenover een belangstellend en prettig ge stemd publiek de bekroning van Schevenings Gemengd Koor, dlr. W v. d. Meer, 302 p., 2e pr. en Thalia”, Hoogkarspel. dlr. B. Roemer, juiste toonhoogte en muzikale voordracht. 324 p. 2e pr. Ten slotte een met enthousiasme begroete strijd In de eefe afd. Fanfare tusschen „Con cordia” Hoogkarspel, dir. B. Roemer 343 p., le pr. en „Excelsior” Warder, dlr. A. Kaag. 336 p le pr.. die belde zich in hun hooge afdeellng handhaafden. Voor de vele muziekmtnnenden een mooie dag. zen van 25. Spr. hoopt dat die drie premies uitgekeerd kunnen worden en dag ook de be langstelling van buiten grooter zal worden; dan Is spr. er van overtuigd, dat de/e fokveedag zal slagen. Burgemeester Kamp zal niet over de Groene Plaats gaan loopen met een gezicht, of hy iéts van schapen en rammen afweet, doch slechts de hoop uitspreken, dat de rubriek niet-gere- glstreerde schapen, die nu nog een 44 num mers omvat, geheel uit den catalogus zal mogen verdwynen. Spr. herinnerde aan den geslaag den aanval, dien *t gemeentebestuur van Texel met de besturen der organisaties op het z.g. Schapenpotje heeft moeten doen, waarmee nog juist bytjjds voor de betere tyd- aanbrak de bult werd binnengehaald; hy hoopte, dat het nooit meer noodig zou zyn, <Ut een Texel- sche burgemeester een aanval op het Schapen potje behoefde te doen. De heer E. Govers bracht namens de H. M. v. L. hulde aan de organisatoren van dezen fokveedag. By de ramlammeren was door den groo- ten aanVoer nogal wat materiaal, dat meer voor verkoop dan voor expositie geschikt was; vele koopers wierpen zich in eerste instantie dan ook op het betere materiaal, waarby prij zen van 100 en Iets daar beneden veelvuldig gemaakt werden. Er waren koopers uit Groningen. Friesland, Zuld-Holland en zeeland, terwyl er ook een ge zelschap uit Frankrijk was. dat het vorig voor jaar onverrichter zake naar huis was gegaan, doch thans in de concurrentie van het goede materiaal aardig meedeed. De minimum-gestelde exportpry zen bleken thans by hun bod in 't geheel geen bezwaar op te leveren. De pryzen waren hooger dan vorig jaar en over het algemeen In overeenstemming met de algemeene conjunctuurverbetering. T. a. v. de woiprijzen sefde de heer Govets nog, dat door de goede stemming, welke vanuit Australië in het begin van hst wolseizoen naar Europa overwaait, over het algemeen In West- Europa een levendige vraag bestaat naar de middelfyne wollen; In Noord-Holland werd reeds f 125 per K.G. geboden en over het al gemeen bestaat er m verkoopen en hebben om de Londenschj-vé te wachten. Ir. de Vries, Ryksveeteelt-consulent was niet zoo uitvoerig als de heer Govers, doch gaf ook als zyn meentng te kennen, dat de algemeene Indruk van dezen fokveedag zeer gunstig ia; in dienst was) ten onrechte gebruikte, de a de Wild te Alkmaar een electrlsche boen- line ter waarde van f 145 hebben laten De „Groene Plaats" biedt in de morgenuren op dezen fokveedag steeds een Interessanten aanblik, als uit de vele nauwe en bochtige straatjes van het typisch gebouwde elland- stadje Den Burg de paard-en-wagens komen aanrollen met hun wollige vracht, uit alle hoe ken van het eiland afkomstig. Tusschen de Texelaars bewegen zich nog vele vreemdelingen, vacantlegangers, die luisteren naar het gemengde koor van de honderden schapen op het marktplein. Om 8 uur moesten alle dieren aangevoerd wor- - Vvwewa» vsnss gvs v510vt wtuv o*,zsac»>z^aa vsa saw Even later gaat de omroeper met zyn bel over het marktplein, om de Jury-leden en ge- noodlgden by elkaar te bellen voor de officieels onening in de Oranjeboom. Hierby waren het voltallig college van B. en W de gemeentesecretaris, alsook ir. L. Vries, Ryksveeteelt-consulent en de heer Govers namens het hoofdbestuur van H M L. aanwezig. De heer Alb. Keyzer, voorzitter van de afd. Texel van de H. M. v. L. sprak eep kort woord. Het vorig jaar heeft hy de hoop uitgespro ken. dat 1937 een gunstig jaar mocht worden voor de schapenfokkerij en het verheugt hem thans te kunnen zeggen, dat de fokkers over de resultaten tevreden kunnen zyn. De belang stelling voor dezen fokveedag van fokkerszyde Is zeer groot; op de eerste plaats is dit te danken aan het groot aantal nieuwe leden van het Texels Schapenstamboek; spr. hoopt, dat dit aantal ook in hët vervolg sterk mag toe nemen. hetgeen van belang is voor de schapen- fokkery. Zeer vereerd aldus spr. zyn we met de groote medaille van Z. K. H. Prins Bernhard waarom evenals om den Teso-wisselbeker hard gestreden zal worden. Dank brengt spr. aan de Texelsche organisaties voor dg geldpry- van den Rentmeester-Generaal van Kennemer- land en West-Friesland. De bedykers zullen gedurende 16 Jaren na droogmaking vrydom van verscheidene belas tingen op onroerende goederen genieten, alsmede 18 Jaren vrydom van belasting op hoornvee en veldgewassen. Tijdens het dykjaar wordt vrij stelling verleend van bieraccyns voor het bier, dat door de arbeiders aan den dyk zal worden gebruikt. Verzoekers moeten binnen drie jaar met de droogmaking gereed zyn. (Het octrooi werd geteekend door den beken den raadpensionaris Johan van Oldenbame- veld). De drooglegging kwam tot stand in 1612 en werd spoedig daarna in kaart gebracht. Het onderschrift der kaart luidt: ,,’t Octrooi om de Wogmeer te bedyken Is verleend op den Ssten November Anno 1807; en tot droog land gemaakt zynde, bevonden groot te zyn 726 morgen 550 roeden contribuabel land.” In de lengte-richting (NoordoostZuidwest) liepen de Middelweg en de Ooster- en Wester- tochtsloot. Rechthoekig op den Middelweg ston den de Verlaatsweg en de Kwakelweg, alsmede de Pronksloot, de Dwarsskxit en de Zulder- dwarssloot. Vier watermolens en het polderhuis stonden in het Zuiswesteiyk deel van den pol der. De verkaveling en de toewyzing der percee len onder de droogmakers zyn duidelyk aange geven, evenals het Wapen van de Wogmeer: twee hazen ópstaande tegen een korenbos, welk wapen thans nog te zien is op de ruit boven de deur van de herberg van den heer Homan. In het jaar 1675 liep de geheele polder onder water tengevolge van de doorbraak van den acedyk. Dit feit heeft zeer langen tyd een nood- lottigen invloed geoefend op het welvaartspeil In den polder, zooals biykt o m. uit een octrooi van de Staten van Holl. en W -Friesland in dato 14 Juni 1747. Willem, baron van Wassenaar, Obdam, Hensbroek, enz., voornaamste ingeland van den polder, had, in verbinding met andere ingelanden, zyn nood geklaagd by de Staten. In zyn verzoek vermeldt hy, dat na het onderloo- pen van de meer in 1675 het land ruim ander half jaar onder het zoute water had gestaan, waardoor het zeer In vruchtbaarheid was afge nomen; dat bovendien een der watermolens was verbrand; dat men ongeveer een zesde deel met riet had laten begroeien, omdat dit ge deelte voor andere doeleinden niet geschikt By een opzichter van een woningbouwveree- ntglng te Amsterdam vervoegde zich Maan dagavond een man, afkomstig uit Bergen, die een sleutel van een leegstaande woning ver zocht omdeze te bezichtigen. Na een uur kwa men bewoners van hetzelfde blok by den op zichter informeeren of deze een étage ver huurd had. Immers het leek hun vreemd dat in het late avonduur een volledige huisinventarls was bin nengebracht. Het bleek dat de man met een vrachtauto met meubelen uit Bergen was ge komen. Hy had zonder verdere toestemming de woning betrokken. De opzichter riep nu de hulp van de politie in, die den man gelastte met zyn meubelen de woning te verlaten. I. K. Des Opnieuw weerklonken Zondagmiddag en -avond heldere fanfare- en harmonleklanken op de grens van Amsterdam West en Zuid. De marschwedstryd van twaalf uur werd door de jury beloond als volgt: .Juliana” (Jeugd- corps) ’s Gravenhage en .Kunst na Arbeid” Grootebroek 52)4 p. 2e pr.; .Kunst na Arbeid” Bennebroek 54 p. le pr.> „Kunst na Arbeid” Hoorn 58J4 p. le pr. Prachtig weder, groote belangstelling.. Het concours verdeeld in middag- en avond- wedstryd, was ook verder grootendeels in han den van fanfare- en harmonlekorpeen. Vooraf ging nog le afd. Mandolineclub „Sempre Vivo”. Zaandam, dlr. L. Kat. De stereotiepe behaag- lykheld dezer tokkelklanken is niet byster ge schikt tot weergeven van muzikaal verbeel dingsleven; toch kwam de club met aangenaam timbre, zuiver spel en goedgekozen tempi op 295 p., 2e pr. In de 2e afd. Fanfare volgde „Concordia” Abbekerk, dir. B. Koolhaas Jr„ 328 p. 2e pr. Dan in le afd. „Willen is Kunnen”, Groote broek, dir. P. Ham, 292 p. 3e pr.; Juliana” Den Haag, dlr. G. F. Jouvenaar, 307 p., 2e pr. „Kunst na Arbeid” Bennebroek, dlr. A. O. Jutjens, 315 p. 2e pr.; „Kunst na Arbeid”, Grootebroek. dlr. A. Kaag, 333 p., 2e pr. Deze stygende lyn voer de ons in de eere afd. „Winkel s Harmonie", dir P. Pranger. Deze toonde zich wederom ’n ge ducht stryder in den .King”. Fjjngekoeen scha- keeringen. soli en tutti (fluit, clarinet) in schoone onderlinge verhouding, parelende figu ren. In l’Arléslenne kregen met alle dissonan ten de juiste toonhoogte (eerste deel). Maar toch met welverdiend succes 342 p. le pr. De wedkamp werd spannender: Super afd. Harmonie. Hier vonden wy ^J. O. Z.” (Jurgens Ollefabrleken Zwyndrecht) dlr. Joh. Bonte. Rustige, beheerschende leiding. Met sonore klanken de Oberon” en „Ricnzle”-ouverture. degeiyk samenspel, zuiver en beschaafd, hield dit corps de eer rijner voorname standing op., 350 p., le pr. De belangstelling voor deze hooge afdeellng steeg met groote verwachting die met be schaamd werd. Het gold het- optreden van „Kunst na Arbeid”, Hoorn, onder Gerard H ons een prachtuitvoering bood koor en dirigent in de gematlgd- Coates, arr. Wtl- Rhapsodie” van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 3