Het manifest van Partijdag te Neurenberg den Führer aller Duitschers De Nationaal-Socialistisclie Heliomare te Wijk aan Zee De Conferentie der Middellandsche Zee-mogendheden Metaalindustrie in Twente LAA TSTE RUSTPLAATS DER ORANJES DE PARTIJDAG VAN NEURENBERG WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Resultaten over 1936 Dreigende houding Onderwya aan de kinderen Rede miniater Slotemaker Nieuwe incidenten? Uitbreiding nood tg Hitlers manifest i I Geweerpatroon springt uit elkaar Werkgever» bereid loonsver hooging toe te kennen Het Sovjet-Ruaaiache antwoord Uitbreiding van het aanatorium wordt reed» noodzakelijk Het italiaanache antwoord al» onbevredigend beachouwd en beachuldiging gehandhaafd De gereataureerde Nieuwe Kerk te Delft plechtig weder in gebruik genomen Onzekere houding van Italië „Partijdag van „De Duitachera begroeten hun Führer ala den eeraten ar beider der natie” „Blind vertrouwen" geëischt Invloed van het klimaat den arbeid” Drie vinger» van bejaarden man verbrijzeld van Rusland Het Hollandsch Vocaal kwartet ■w be- Men schrift ons van werknemerséyde: aan- slachtoffer Is thans der 4 een vier- >n by vol- De feesten ter herdenking van het 700-jarig bestaan van Berlijn zijn besloten met een grooten optocht. Hoedenmodistes in het fleurige Biedermeiercostuum Een Hall» ■et verdrag van Vereamee la toog. Duitaehland la vrU. De garant onzer vrijheid la onae eigen weermacht. handen van een nieuwe „Auslese", die zonder te letten op afkomst, geboorte, maatschappelijk of confessioneel karakter uitsluitend op grond van innerlljken aanleg wordt uitgezocht en gevon den. Deze nieuwe opbouw, zonder bet bestaande re vernietigen, is een der grootste daden in de geschiedenis van het Duitsche volk. tankschip „Harpa", komende van Port Said, dat op weg was naar La Ooulette, werd door een onbekend gebleven oorlogsschip aangevallen, dat een torpedo afschoot. Het tankschip werd niet getroffen. De „Harpa" meet 3000 ton. is te Lon den geregistreerd en behoort toe aan de Anglo Saxon Petroleum Cy. Bovendien Is het Brltsche tankschip Pegasus’ van de Socony Vacuum Company Maandag in de buurt van de eilanden der Dodecanesos door een onbekend gebleven duikboot aangehouden, die het schip ten slotte toestond de reis voort te zetten. Het was op weg van Batoem naar Alexandria met een lading petroleum. Ik wil aae beshalt Hitler als dot van oen hoofdstak der Dultocho geeohledenla drie feiten vaststellen: L 8. 8. Ten aanzien van de ontworpen Middelland sche Zeeconferentle schrijft de .Deutsche Diplo matisch Polltlsche Korrespondenz" o. O.: „Men kan zich niet aan den indruk onttrek ken, dat het voorstel voor de conferentie rjjkeUJk laat komt en ook de doelstelling der conferentie is op het oogenblik nog niet zoo duidelijk te overzien, dat niet eerst een nauwkeurige bestu- deerlng van het geheele probleem-complex op haar plaats zou lijken. Dit allee verhindert echter niet, dat iedere poging om de misstanden en gevaren In de Middellandsche Zee op te hef fen, behoorlijke aandacht zou vinden by alle regeeringen. die den vrede willen handhaven. De D.D.P.K. bespreekt dan verder de Russi sche nota aan Rome en concludeert, dat alle cultuurvolkeren rekening moeten houden met de voor den vrede van den kant van Rusland dreigende gevaren. <7 In een communiquée uit Moekou wordt ge meld, dat in antwoord op de ultnoodiglng van de Fransche en Brltsche regeeringen, de Regee- rlng der U.R.8.8. aanvaard heeft, deel te nemen aan de voorgestelde Middellandsche Zee-con- ferentle. MOSKOU, 8 Sept. (Taaa.) Het Telegraaf- agentachap der Sevjet-Vnie meldt, dat de Sovjet-Regeerlng haar ambassadeur te Rome opdracht heeft gegeven te verklaren, dat sjj het Italiaanache antwoord op do Sovjet- Ruasische nota ais onbevredigend beschouwt en haar beschuldigingen handhaaft. De 77-jarlge timmerman P. Rezelman te Oud- karspel zou Dinsdag een hengel verstevigen door middel van buisjes. Hij gebruikte daarvoor steeds gasbulsjcs. maar omdat hij deze niet meer In voorraad had, nam de bejaarde man een oude koperen geweerpatroon, die hij met een Ijzer zaag voor het doel geschikt wilde maken. Daar bij is de patroon uit elkaar gesprongen, waar door van de linkerhand van Rezelman de duim, wijs- en middelvinger werden verbrijzeld. De eerste geneeskundige hulp werd verleend door Dr. de Wit. die den patiënt direct naar Alkmaar vervoerde, waar in het Centraal Zie kenhuis de gekwetste vingers werden geampu teerd. De toestand van het redelijk. LONDEN. 8 Sept. (Havas.) Eenlge Londen- sche bladen publiceeren een door den vertegen woordiger van Lloyd’s te Tunis gezonden tele gram, volgens hetwelk een Britsch handelsschip het slachtoffer van een aanval zou zijn geweest Het telegram luidt: Het Brltsche petroleum- nader bericht schijnt de kans, dat aan de Middellandsche Zee-confe- rentie zal deelnemen, alsnog te doen voort bestaan. Het D. N. B. verzoekt n.L het bericht alt Milaan, dat (volgens do „Popolo d'Italla”) Italië niet aal deelnemen aan do confe rentie, In te trekken. Hiermede ia de toestand weer geheel on zeker. MOSKOU, 8 Sept. (Havas). Het communiqué, waarin de Bovjetregeerlng mededeellng doet van haar deelneming aan de Middellandsche Zee conferentle. preciseert, dat de Bovjet-regeerlng het noodlg acht door een gemeenschappelijke actie een einde te maken1 „aan de aanvallen van zekere oorlogsschepen en in de eerste plaats van Italiaanache schepen op handelsschepen, welke de vlaggen van verschillende landen voe ren". De regeerlng der Bovjet-Unle is van mee- ning, dat deze daden ala onduldbaar moeten worden erkend en in flagranten strijd moeten worden genoemd met het internationale recht en met de grondbeginselen der menschelijkheid. eveneens gesproken worden, zin nog slechte De plaatsvervanger van den Führer, ryksml- nlster Rudolf Hem, opende de ceremonie met een redevoering, waarin hij herdacht de man nen. die in het afgeloopen jaar voor de eer van Duitschland hun leven gaven, in t bijzon der de 81 dooden van het pantserschip ..Deutschland", die vielen bij het vervullen van een internationalen plicht. ver- kllmaatainvloed door de vele eigenschappen, die de lucht aan zee onder scheidt van die, dieper in het land: de bac- terieloosheid der lucht, het ozongehalte, keu kenzout en jodlumgehalte. Dr. van Haeff constateert dan ook, dat de klimaatbehandeling de voornaamste factor is in het streven, om de tuberculose tot genezing te brengen. Het partijcongres der Nationaal-Socia listen in Duitschland is Dinsdag te Neuren berg In do Luitpoldhalle geopend, met de gewone plechtigheid. In den aanvang weer klonk bazuingeschal, een orkest en orgel speelden een fantasie op „Wilt heden nu treden.” HU deelde mede, dat dese Partijdag volgens den wil van den Führer de betiteling draagt „PartUdag van den Arbeid.” In haar antwoord aan Londen en Parijs vraagt de Bovjet-regeerlng Frankrijk en Engeland voorts uit te leggen, waarom zij het nuttig achtten tot deze conferentie uit te noodlgen een nlet-Mlddellandsche Zee-mogendheld, zooals Duitschland. De regeerlng te Moekou acht het ten slotte natuurlijk, de regeerlng der Spaan- ache republiek uit te noodlgen, een Middelland sche Zee-mogendheld, vooral omdat de belangen der Spaansche regeerlng in het bijaonder wor den geschonden door „aanvalsdaden van pira tenschepen”. der maatschappelijke orde wordt bedreigd. Niet een of andere staatstoren zal Instorten, neen er is een spraakverwarring over de vol keren gekomen. Zij zjjn uit elkaar gescheurd. Wat door duizend jarigen opbouw sterk en mach tig scheen, blijkt zwak en bouwvallig te zyn. Overal voelt men dat iets aan het instorten ia Het nat. soc. heeft den toestand direct klaar Ingezien: oorlog en nederlaag hebben in het leven der volkeren niet zulk een beteekenls ala ds innerlijke crisis der maatschappelijke orde. Wat het nat. soc. by zijn optreden als „maat schappij” voorhanden vond, had zoo weinig waarde, dat het dra in een catastrofe zal ge raken en worden vernietigd. Er is thans geen houdbare organisatie der menscheUJke maat schappij meer, waarin de leidende elementen hun rechten aflelden uit hun geboortestand, af komst en bezit. Duitschland is getuige van een revolutie zooals de wereld nog nooit aanschouw de. Maatschappelijk, sociaal, economisch, poli tiek, cultureel en „razslsch” leeft Duitschland in ten gigantisch tijdsgewricht Ook het sooge- naamde „intellect", evenals t lidmaatschap van een bepaalden godsdienst, kunnen niet meer als maatschappelijke factoren voor den opbouw worden beschpuwd. Tegen den storm der nieuwe opvattingen blij ken deze factoren geen waarde meer te hebben Dit wordt bewezen door de uitbreiding van het communisme in het Oosten en Westen. Wan neer Duitschland, evenals het bevriende Italië, zulk een stevig bolwerk ia geworden, dan komt dat alleen daardoor, dat het nat.-soc. zelf den weg is gegaan van een maatschappelijke revo lutie, zonder eerst de bestaande orde met ge weld te vernietigen en zonder de basis van het politieke, economische en cultureele leven eerst in een chaos te veranderen. Wij hebben ge probeerd op den weg van een gediscioitneerde wedergeboorte een nieuwe maatschappij OP te bouwen. De grondslag was, te breken met over- gsleverde voorrechten en de leiding van het ge heele leven, maar vooral aan de politiek In de Daarna las de stafchef van de 8.A., de heer Lutze, de namen van de Natlonaal-Soeiallsten voor, die in den strijd om de macht vermoord zijn geworden of in het buitenland ten offer vielen aan het bolsjewisme. Rudolf Hess begroette daarop de gasten uit binnen- en buitenland, In *t bijzonder de hoo- ge vertegenwoordigers van vreemde mogend heden, de leden van de Rijksregeering, etc. rangschikte Spanje niet vrlende staten. Natuurlijk weidt het manifest uitvoerig uit over de successen der natlonaal-socialistische beweging en richt zich, naar gewoonte, tegen dc In Duitschland niet meer bestaande sociaal democratische en communistische bewegingen, die buiten Duitschland „een drama van den waanzin" ontketenen. Duitschland kan rustig toeschouwer zijn, dank zjj de kracht van het natlonaal-socialigme. Er werden bij dese uiteen zettingen soms groots woorden gebruikt, maar over het algemeen was het manifest van dit Jaar veel kalmer dan in vorige jaren. 0 en ook het derde, dat de garant der herwon nen vrijheid de eigen weermacht is. Accoord. Doch die vrijheid bestaat alleen in pohtieken zin. En het staat te bezien, of die politieke vrijheid onder alle omstandigheden gegaran deerd kan blijven worden door de weet macht; wanneer het economische leven door de zoo zware bewapening hoe langer hoe meer in de verdrukking raakt. Hier ligt voor Duitschland een uiterst gevaarlijke „clrculus vltlosus”. Het „Führerprinzip” blijft in vollen omvang gehandhaafd: „Overal en immer blijft één man verantwoordelijk". Dit verklaart Hitler uitdruk kelijk In zijn manifest en hy vraagt, vooral op economisch gebied waar de schoen het meest drukt „blind vertrouwen". Een eisch, die ont zettende verantwoording Inhoudt. De „Popolo dltalla” kondigt heden in een - artikel met groote koppen aan, dat de Ita- liaansche regeerlng aan de Middellandsche Zee-conferentie niet zal deelnemen. De ma noeuvre van Moskou is volvoerd op een oogenblik, toen Italië zeer welwillend stond tegenover de idee der conferentie. De onbe schaamde en groteske stap van Moekon sehept echter een ongewone situatie. Italië'» antwoord op dese manoeuvre is een beslist afwijzen. Overgaande op het vraagstuk der algemeene economie, zegt Hitler, jarenlang gewaarschuwd te hebben tegen de opvatting, dat de interna tionale economische crisis door een interna tionaal ingrijpen zou kunnen worden opgehe ven, en steeds met nadruk verklaard te heb ben. dat het economische leven der afzonder lijke staten op orde gebracht moest worden. Overigens aldus de proclamatie bestaat er op economisch gebied slechts een vraagstuk dat ons sedert jaren veel zorg geeft: de moei lijkheid onzer levensmlddelenvoorzientng Het Duitsche gebied is zonder koloniale aanvulling te klein om een ongestoorde, veilige en duur zame voeding te waarborgen. Het la een op den duur ondraaglijke gedachte, van laar tot Jaar afhankelijk te zijn van het toeval van een goeden of slechten oogst. De eisch, een tot het Rijk behoorend koloniaal bezit te hebben vindt daarom zijn motlveerlng in den economischer: nood, en de houding der andere mogendheden ten aanzien van dezen eisch is eenvoudig onbe grijpelijk. In een tijd, waarin men der mono vol heeft van moreele frasen, zou het paaaen ook met dit feit rekening te houden. De. voeding van 173 menschen op kanten kilometer kan slechts gelukkei komen tucht van de geheele volksgemeenschap wy kunnen het ons niet ver veroorloven, op dit gebied ieder zUn eigen weg te laten gaan. In Januari 1938 Is op het sanatorium offi cieel een school voor gewoon lager onderwijs geopend. „Hellomare" beschikt thans over drie leerkrachten. Daar alle „schoolgaande” kin deren bedlegerig zijn brengt het onderwijs eigenaardige moeilijkheden mee, die In den loop der Jaren overwonnen zijn. Het Is van onschatbaar voordeel, zoo schrijft Dr. van Haeff, dat de Intellectueele ontwik keling der kinderen door de ziekte niet wordt geremd en hij brengt hulde aan de onderwij zeressen, wier verdiensten niet hoog genoeg kunnen worden gewaardeerd. Ook aan de geestelijke verzorging wordt groote aandacht besteed. Bij de inrichting van het sanatorium werd besloten alle bedden van wielen te voorzien, waarbij voornamelijk de bedoeling voorzat, om de patiënten op ge makkelijke wijze naar buiten te kunnen bren gen. Maar daarmede is tevens bereikt, dat de patiënten geregeld de kerkelijke diensten kun nen bijwonen, wat ontegenzeglijk een groot voordeel meebrengt. Met groote waardeering maakt de genees- heer-directeur In zijn verslag melding van het geen gedaan wordt voor ontspanning der pa tiënten, waarbij de Eerw. Rector zich vele ver diensten verwierf. Gememoreerd wordt hoe opvallend goed de stemming onder de patiën ten steeds blijft. Voor een goed deel Is dit wel daaraan te danken, dat zoowel de patiënten als de zusters in de meeste gevallen zich door eigen aanschouwing kunnen overtuigen, hoe de ziekte langzaam afneemt en de genezing be gint in te treden. Ook zien de patiënten dit van elkaar, hetgeen hun eigen hoop weer ver levendigt. p een paar punten willen wij de aan- f 1 dacht vestigen. De Führer verklaarde, dat er In Duitschland een geheel eigen aardige omwenteling had plaats gehad door het optreden van het nationaal-socialisme. Andere revoluties vernietigen de bestaande maat schappelijke orde en doen alles verkeeren in 'n chaos. Het nationaal-soclalisme liet de bestaan de orde bestaan, blies deze eohter nieuw leven in door een élite van leiders te kweeken. Ieder een, die er geschikt voor Is, kan tot de hoogste ambten opklimmen. Dit is „een der groote feiten geworden van de geschiedenis van het Duitsche volk." Hier komt weer eens duidelijk aan het licht de geboorte van het nationaal- soclalisme uit burgerlijk milieu in staten zon der democratische sfeer. In het geboorteland van Hltlfr, onder het autoritair bewind der Habsburgers, was het uiterst moeilijk voor den gewonen man, tot leidende kringen op te klimmen. De adel bezette de meeste posten. Zoo wilde het de traditie. En dit was ook het geval in het keizerrijk der Hohenzollem, vooral in den grootsten bondsstaat Pruisen, waar zjj als ko- ningen zoo goed als absoluut regeerden. Nlet- adelHJken of zy die niet steunden uit oer-oude ambtenarenfamllles hadden geen kans In het openbare leven en in Pruisen waren alle lei dende posities weggelegd voor de Bonussen, de adellijke oud-studenten van Bonn. Hitler be roemt zich er nu op dit veranderd te hebben en noemt deze „omwenteling”, zooals wy zagen „een der grootste feiten van de geschiedenis van het Duitsche volk.” Hij vergeet dat in landen met democratische Instellingen en vrijheden al le leidende posities en regeeringsambten reeds eeuwenlang voor de „tüchtlgsten” hebben open gestaan en nog openstaan. De democratie brengt uit zich zelf de élite voort. En in dit verband moest de Führer zich eens verdiepen In de geschiedenis der Katholieke Kerk, door den be roemden Engelschen historicus Macaulay eens ,/le zuiverste democratische inrichting der we reld" genoemd, waar ook de nederigsten van afkomst door de eeuwen heen opklommen tot de zetels der bisschoppen, tot den troon Pausen De geneesheer-dlrecteur, dr. M. H. P. P. van Haeff, maakt In dit jaarverslag weer gewag van het feit, dat de kllmaatkuur de voor naamste factor is in het geheele behandelings- schema. Wanneer ons Hollandsch zeeklimaat, zoo schrijft hij, vaak ajs ruw wordt aange duld, dan moet deze aanduiding meer als een verdienste dan als een verwijt worden uitge legd, althans wat betreft den Invloed op de in ..Hellomare'' verpleegde patiënten. Het merk waardige daarbij is, dat de zieken zelden Of nooit over de onaangenaamheden van een ver bluf aan zee reppen, in tegenstelling tot de doktoren en verpleegsters, voor wie de klimaat- en temperatuurverhoudingen ontegenzeglijk 't werk niet aangenamer maken. Desondanks ontkomt niemand aan den indruk, dat de ge noemde omstandigheden voor de zieken heil zaam zijn. Een door leder waar te nemen, doch niettemin verheugend en ook verwonderend feit is het, hoe spoedig de eetlust in gang komt en de eventueele aanwezige koortatemperatuur daalt. Aan welke exacte omstandigheden deze Invloed is toe te schrijven, valt volgens dr. van Haeff niet te seggen, hoezeer ook de bijzonderheden van het klimaat zijn doorzocht en ontleed. De veranderingen ten goede, die zich vaak in den psychlachen toestand van de patiënten voltrekken laten zich gemakkelijker constateeren dan verklaren. Het verlangen naar een klaring van den gunstlgen wordt niet geheel bevredigd Nadat Julius Streicher, als gouwleider van Neurenberg Franken. het congres had welkom geheeten en den Führer geëerd, las de Belerschs minister Wagner het JaarlUksche manifest van Hitler voor. In dit manifest wordt eerst de ge schiedenis van de partijdagen behandeld. Op deze partijdagen komen de beginselen van het nationaal-soclalisme scherp naar voren. Dit komt vooral uit in het feit, dat immer en overal maar één man verantwoordelijk Is. Het congres heeft een drievoudige teak: Ten eerste vast stellen, wat de actie der beweging heeft be reikt en welke doeleinden bereikt zijn. Ten tweede het bekendmaken der taak voor de toe komst. Ten derde propaganda voor party en beweging vooral ten aanzien der Jeugd. Hitler pryst dan de geweldige bouwwerken van het nat.-soc.. die de aarde In zulk een grootheid nog nooit heeft aanschouwd. Deze bouwwerken leggen getuigenis af van de groot heid der nat. soc. idee. Deze houden zich niet bezig met kleine grensproblemen, maar met de kwestie der vernietiging of van het behoud der menschelyke orde en cultuur. De organisatie Hierna betreedt de minister van Onderwys, K. en W. het spreekgestoelte. Z. Exc. begint met zijn hartelijke dankbaarheid ervoor uit te spre ken dat wy den grooten dag beleven kunnen, waarop dit statige gebouw volledig is hersteld Ten eerste vertoeven wy in de nabijheid van de rustplaats der Oranjes. Sinds drie en een halve eeuw worden hier in een lange reeks de telgen uit het huis van Oranje ter ruste gelegd en wy kunnen niet anders doen dan met diepen dank aan God en diepen dank aan zoovele mannen en vrouwen op deze gewijde plaats Tusschen half drie en drie uur in den na middag vullen de genoodigden het kerkgebouw. Door de hooge gewelven van het schip der ge- i restaureerde kerk, waarin door het flauwgetlnte glas der ramen het daglicht getemperd naar binnen valt, ruischen de orgeltonen. Er zijn 1400 zitplaatsen. De een na de an der warden zij bezet. Te ongeveer 3 uur zijn alle genoodigden bin nen en alle banken en stoelen, gericht naar der kansel, zijn bezet. Slechts een gedeelte, dichtby het spreekgestoelte, is opengehouden voor de autoriteiten, die, na in de consistoriekamer te zyn ontvangen, door het college van kerkvoog den en cortege naar de voor hen gereserveerde plaatsen worden geleld. In den stoet der offl- cieele personen merken wij o.a. op: den ver tegenwoordiger van H. M. de Koningin, mr. W J. baron van Lijnden, den minister van Onder wijs Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, den oud-mlnlster van Onderwys, K. en W. mr. J. Terpstra, den Com missaris van de Koningin in Zuid-Holland, J hr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. Voorts de heeren mr. G. van Baren, burgemeester van Delft en commissaris van den Kon. grafkelder en prof, ir. J. A. G. van der Steur, voorzitter van de rykscommlssls voor monumentenzorg. Wanneer de orgeltonen zyn verstorven en de autoriteiten hun plaatsen hebben ingenomen, betreedt de presldent-kerkvoogd prof. dr. H. B. Dorgelo het spreekgestoelte. Hij verzoekt den aanwezigen te willen zingen het eerste vers van psalm 75: „U alleen, U loven w'ü”. Na het gemeenschappelijk gezang gaat prof. Dorgelo voor in gebed, waarna hy een rede uit spreekt. Spr. geeft allereerst een uiteenzetting gaande de geschiedenis der restauratie. Vervolgens richt spr. zich tot den minister en brengt hem en zyn voorganger mr. Terpstra dank voor de hulp en steun aan de Kerkvoogdy geschonken. Tenslotte stelde spr. namens het college var kerkvoogden het kerkgebouw weder in gebruik vertoeven. Hier ryst in zichtbaren vorm voor ons de piëteit tegenover het geslacht, dat meer uan iets anders de samenbinding van ons volk beteekent. wy staan bovendien tegenover een restaura tie van een monument. De kenners hebben uit vele gegevens van vele eeuwen den zin der ge wilde architectuur kunnen reconstrueeren. De minister noemt hier den heer Van der Kloot Mcyburg. wien het gegeven ia gewteest deze restauratie te leiden en te voltooien. Hier gaan kunstjes en piëteit samen. Nogmaals laat het kerkkoor zich hooren en dan is het woord aan den voorzitter van den Kcrkeraad, ds. H. P. Brandt, die zyn vreugde uitspreekt over het weer in gebruik nemen van dit monument als gebedshuis. Nadat een dankgebed is uitgesproken, wordt dc plechtige samenkomst besloten met het ge- mcenschappelyk zingen van psalm 150: 1: ..Looft God, looft ZUn naam alom", waarna de autoriteiten en de andere genoodigden het kerkgebouw verlaten. Het Russische telegraafagentschap Tass ver spreidt het volgende bericht: In een commentaar op de Russische nota aan Italië schryft de „Prawda” o. m. „De Sov- Jet-Ruasiaahe zeelieden en de schepen der U. R. 8. 8., die in buitenlandse!» wateren varen, zijn niet onbeschermd. Het groote Sovjetvaderland, dat zyn zonen over de zeeën zendt, zal hen we ten te beschermen tegen de bandieten, die iede re maat uit het oog hebben verloren. Ieder Russisch schip. Iedere Russische burger, waar zy zich ook bevinden, wordt beschermd door de geheele macht der UJtBB. Laat de fascis tische piraten er aan denken, dat de vlag der Russische schepen even onschendbaar is als iedere diflm Sovjetgrondgebied.” In de plaats van de overleden coloratuur- zangeres Helène Cals is tot het Hollandsch No* caal kwartet toegetreden mej. Jo v. d. SluUs. Evenals in „Dekkerswald" is ook in „Helio- mare" dikwyk tydeiyk plaatsgebrek, waar door patiënten, die opgenomen willen worden, meermalen op een wachtiyst hun beurt moeten afwachten. Het streven der vereenlging is nu, deze wachtiyst zoo klein mogelyk te doen zyn en daarom vonden in den raad van bestuur met den geneesheer-directeur talrUke be- Epreklngen plaats, om belde sanatoria uit te breiden, doch de vele vernieuwingen, die tel kens noodig zyn om als herstellingsoorden de eerste plaats te biyven innemen, zyn oorzaak, dat de middelen voor uitbreiding nog ontbre ken, althans voorloopig. Wel wordt thans reeds het zusterhuis van „Hellomare" ultgebreld, daar wegens het toe nemend aantal patiënten het aantal zusters uitgebreid moet worden. Tenslotte willen wy nog even de aandacht vestigen op een object voor ontspanning, dat „Hellomare" reeds in kleinen omvang bezit, doch dat noodzakeiyk eenlge uitbreiding be hoeft. nJ. de bibliotheek. Van verschillende zyden mocht het bestuur reeds mooie boeken ontvangen, zoodat een kleine bibliotheek kon worden Ingericht. Men kan echter nog veel meer gebruiken. Allicht zyn er onder onze lezers, die gaarne een boek willen missen voor de patiënten in „Hellomare", teneinde hun goede en gewilde ontspanning te bezorgen. Welnu, „Hellomare" houdt zich voor toezen ding ten zeerste aanbevolen I T Tier punten gaf Hitler aan als resulta- ten van het natlonaal-socialistische regi- me. Ten eerste: het verdrag van Versail les ie dood. Inderdaad, voor het grootste ge deelte ia het dood, ofschoon het op verschillen de punten, byvoorbeeld op dat der koloniën, nog ten volle vigeert. Dat Hitler zoo snel kon afrekenen met Versailles had hy echter te dan ken aan het geduldawerk van een Wirth, een Btresemann en een Bruning, die den weg der be- yrUdlng hadden gebaand en reeds betreden (opheffing der annuïteiten en bevrydlng van het bezette Rijnland). Hitler eiachte de kolo niën terug. Dat is zyn goed recht. De wUze, waarop hy den eisch echter motiveerde: duitschland heeft destyds zyn koloniën noch geroofd noch gestolen" moet wel zeer pyniyk f geklonken hebben in het Abessynsch-gevoelig oor van den spilpartner te Rome, die straks op vi site in Duitschland komt. Uit de vernietiging ▼an Versailles leidde Hitler het tweede resul taat af. namely k dat Duitschland weer vry is Het is alweer ruim 6 jaar geleden, dat in het thans soo bekende sanatorium van chirurgi sche tuberculose „Hellomare”, nabij Wijk aan Zee, de eerste patiënten in deze mooie en moderne inrichting, welke daar te midden van de zeeduinen ligt, hun intrede deden. Zy zijn in tien loop der Jaren door vele anderen gevolgd, die daar in de sfeer van zon en zee genezing zochten voor hun ernstige kwaal en dese in de meeste gevallen ook ge vonden hebben. De jaarverslagen der Vereeniging R. K. Herstellingsoorden bevatten daaromtrent ge gevens, die tot voldoening moeten strekken in de eerste plaats van hen, die in deze prachtige inrichting werken. EMt dit sanatorium in een groote behoefte voorziet-biykt uit het aantal verpleegden, dat in deze eerste jaren snel gestegen is. In het laatst verschenen jaarverslag lezen wy, dat op 1 Januari 1938 139 patiënten aanwezig waren, waarna in den loop van het jaar 151 zieken werden opgenomen, zoodat er 280 verpleegden waren. In den loop van het jaar werden 122 patiënten ontslagen. terwUl er 6 overleden. Op 1 Januari JJ. waren er dus 153 patiënten, hl. 37 mannen, 47 vrouwen en 68 kindereNt- Wat nu de resultaten der behandeling be treft, in 95 gevallen kon by de afgevoerde pa tiënten gesproken worden van genezing in kllnischen en eventueel in Röntgenologiachen zin (89 gevallen van tuberculose, 8 gevallen van andere aandoeningen). By de overige ont slagen patiënten kon in 6 gevallen van klinische genezing doch was het resultaat in socialen niet bevredigend (verkrommingen, gang enz.). De overige werden om verschil lende redenen, (gebrek aan geldmiddelen, over plaatsing enz.) ontslagen. Onder groote belangstelling is van middag de gerestaureerde Nieuwe Kerk te Delft op plechtige wijze weder in gebruik genomen. Hiermede is de om vangrijke restauratie van dit histori sche kerkgebouw, waarin zich de gra ven der Oranjevorsten bevinden, afge sloten, nadat binnen de oude muren gedurende ongeveer 15 jaren, slechts onderbroken door enkele periodes van rust, het lied van den arbeid heeft ge klonken. De vertegenwoordigers van de drie metaalbe- werkersbonden hebben ten kantore van den me- taalbond In 's Gravenhage geconfereerd met de directieleden van de Hengelosche firma’s Stork, Dikkers en Hazemeyer over het toekennen van een loonsverhooging. Door de organisatiebestuurders is betoogd, dat de huidige omstandigheden een beteekenende loonsverhooging niet alleen wettigen, maar haar zelfs noodzakeiyk maken. Zy hebben een ver- vergadering een beroep werd gedaan. De kwestie was gesteld wat voor Delden beter zou zyn, het 10 of 5 puntenstelsel. De heer B. sprak zich voorwaardelijk uit voor het vyfpuntenstelsel. De voorzitter stelt voor den heer Brandsma namens de vergadering een woord van dank te zenden, voor het vele werk in het belang van hooging van de loonen der volwassenen met vier cent per uur verdedigd en zy bepleiten voor" de jeugdig^ werklieden een verhooging, die vroegere meer normale verhoudingen tusschen de loonen der ouderen en die der Jongeren gedeelteiyk zou herstellen, dit laatste omdat de loonen der jongeren tydens de crisis wel zeer sterk In de klem zyn gekomen. Van werkgeverszyde Is hierop geantwoord, dat de toestand van de bedryven nog soodanlg Is, dat een dergelyke verhoogign door een Inkrim ping van de werkgelegenheid zou worden ge volgd. Het rezultaat der besprekingen is geweest, dat de werkgevers zich bereid verklaard heb ben aan de verlangens der organisaties gedeelte! yk tegemoet te komen. Nauwkeurig zal worden nagegaan, welke verhooglngen goedgekeurd kunnen worden. Op de conferentie, die Maandag 20 September zal worden gehouden, zullen de eerste resultaten van dit onderzoek aan de organisatiebestuurders worden voorgelegd. In den loop der week zullen de organisaties met de leden vergaderen, om verslag van de be sprekingen uit te brengen. -w -y eurenberg staat weer in de volle langstelling der wereld. Hitler kwam aan in de stad van het Jaariykvche con gres der Nationaal-Socialistische Duitsche Ar- beiderspartyHet was triomfaal. Een Fransch journalist laat in zyn blad dit drukken: „Hitler doet zyn solemneel entrée. In de lucht; vier honderd vliegtuigen van generaal Goering, In de stad; een millioen menschen, in twee extra- tretnen het corps diplomatique. Allen begroeten den meester van het Ryk." Het fascistische Europeesche front wordt gesymboliseerd door de aanwezigheid van Italiaanache balllla en Bpaansche phalayxisten-Jongens naast de Hit- lerjeugd. Op de Jeugd wordt de nadruk gelegd. Het is gewoonte geworden, dat op den ope ningsdag van het cqpgres een manifest van den Führer in diens tegenwoordigheid wordt voorgelezen. Dit manifest vormt de basis van het congres zonder debatten. Het geeft ook de leuze aan van het congres. Dit Jaar luidt déze leuze; Party dag van den arbeid, natuuriyk In verband met het vierjaren plan. Het manifest van dit jaar bracht geen verrassingen. Over het brandend vraagstuk van den kerkstryd zwygt het geheel. De hier en daar rebelsche industrie en, de ongehoorzame boeren, die nog steeds graan aan hun vee voederen, kregen eenige zeer auideiyke „Wlnke mit dem Zaunpfahl”. Er werd gedreigd met naasting van opstandige fabrieken en boer derijen door den staat. Over de bultenlandsche politiek laat het manifest zich zeer sober uit. Het memoreert alleen de verhoogde beteekenls van de goede verstandhouding met Italië, de vriendschap met Japan, zweeg van Polen en onder de zeer be-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 10